Autor Wątek: Gray Matter  (Przeczytany 2826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Gray Matter
« dnia: Czerwca 02, 2013, 14:47:35 pm »
Troszkę info:
Cytuj
Jak każda młoda Amerykanka, Samanta nie ma zielonego pojęcia, co robić. Na razie para się sztuczkami iluzjonistycznymi i objeżdża świat, dając magiczne pokazy. Jest w drodze do Londynu, aby zapisać się do ekskluzywnego klubu iluzjonistów. Przypadkiem ląduje jednak w pobliżu posiadłości doktora Davida Stylesa. Neurobiolog stracił żonę w tajemniczym wypadku i do dziś nie może się pozbierać. Samanta, aby nie nocować pod gołym niebem, postanawia wykorzystać swoje mistrzostwo w tworzeniu iluzji i udaje jego nową asystentkę.

Gray Matter to klasyczna przygodówka. W trakcie rozgrywki twoim zadaniem będzie rozwiązanie wielu zagadek. Aby akcja szła do przodu, szare komórki muszą wykazać się wścibstwem i inteligencją. Dobra wiadomość jest taka, że interfejs gry został przemyślany i gracz może podświetlać interaktywne obszary na planszach. Nie ma mowy o “wyławianiu pikselów”, tak znanym z innych przygodówek.

Gra ma wspaniały klimat. To zasługa świetnej oprawy audiowizualnej, która łączy modele 3D postaci z planszami 2D. Muzyka w wykonaniu Roberta Holmesa i zespołu The Scarlet Furies zebrała wiele pozytywnych opinii.

To produkcja Jane Jensen, co samo w sobie stanowi rekomendację. Stała za serią Gabriel Knight, kultowymi produkcjami w świecie przygodówek. Gray Matter do tego miana także aspiruje.
https://cdp.pl/gry/gray-matter








Gram sobie od dwóch dni i nie mogę się oderwać. Podoba mi się, że twórcy nastawili się głównie na fabułę (a nie na szukanie przedmiotów po kątach, jak to ma miejsce w niektórych przygodówkach) i zastosowali wiele ułatwień. Można np. na bieżąco sprawdzać postępy w danym rozdziale, zaś lokacje, w których mamy jeszcze coś ważnego do zrobienia są na mapie zaznaczone złotym kolorem. Wszystko jest także dość spójne i logiczne, dlatego nie ma takich sytuacji, że musimy uruchomić wielką starożytną machinę, by zdobyć ołówek. W niektórych recenzjach postrzegali te ułatwienia jako wady, ja uznaję je za wielki plus. Chociaż czasem i tak nie wiadomo, co zrobić. Przydałby się dziennik zadań.

Fabuła (a to się przede wszystkim liczy) jest naprawdę ciekawa i niebanalna. Łączy zagadnienia neurologii ze zjawiskami paranormalnymi i sztuczkami iluzjonistycznymi, tak że sami nie wiemy, co tak naprawdę jest grane. Akcja rozgrywa się w okolicach Oksfordu i w starej posiadłości należącej do doktora Stylesa.

Klimtem Gray Matter kojarzy mi się najbardziej z Eternal Darkness, choć opowiedziana historia jest bardziej subtelna i nie tak mroczna.

Gra nawet bez żadnej promocji kosztuje na cdp.pl 15zł.

Jak przejdę całość, to napiszę jeszcze kilka słów. Na chwilę obecną szczerze polecam 8)


EDIT:
Przeszedłem grę.
Żeby nie było za dobrze, muszę stwierdzić, że końcówka mogłaby być nieco lepsza. Przyczepić się też można do niektórych dialogów, które czasem brzmią nieco tandetnie. No i w grze występuję bardzo duży backtracking, co nie każdemu może przypaść do gustu.
W każdym razie i tak warto zagrać. Nie jest to może pozycja bez wad, ale przygoda jest naprawdę nietuzinkowa i przy tym ciekawie poprowadzona.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2013, 19:21:21 pm wysłana przez POK »

RaiAlien

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2008
  • Wiadomości: 1 202
  • Reputacja: -18
Odp: Gray Matter
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 02, 2013, 22:57:10 pm »
Slyszalem o tej grze juz dosyc dawno. Wyglada ciekawie, wiec przydaloby sie obadac.

''When you look at what we're introducing now this what we see the future looking like, not 5 years from now, 50 years from now, 100 years from now.'' - Raikoh from Alienware UK

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 719
  • Reputacja: 74
Odp: Gray Matter
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 03, 2013, 08:13:47 am »
Myślałem że to coś związane jest z Breaking bad

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Gray Matter
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 03, 2013, 08:45:34 am »
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
Ten screen skojarzył mi się z demem Final Fantasy VIII.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Gray Matter
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 03, 2013, 15:00:46 pm »
Gdyby trochę inaczej rozłożyć nacisk na pewne kwestie, sprawić żeby gra była bardziej mroczna, zamieścić jeszcze więcej publikacji, opowieści i sprzecznych doniesień, to wtedy dostalibyśmy naprawdę genialny kawałek scenariusza. A tak jest tylko bardzo dobrze (z nieco słabszą końcówką).

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Gray Matter
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 03, 2013, 23:19:21 pm »
Ładnie, 15zł, a obok Deponia i Chains of Satinavs tylko po 40zł. Fajnie, że się CDP.pl jakoś rozkręcił.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Gray Matter
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 03, 2013, 23:25:27 pm »
Obydwie gry kupiłem w promocji pod wpływem impulsu. Za Gray Matter zapłaciłem chyba coś koło 7zł, a za The Dark Eye gdzieś z 15. I zostałem cholernie miło zaskoczony :)