Autor Wątek: Anonimowość w sieci - Peer Block, itp.  (Przeczytany 6199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Anonimowość w sieci - Peer Block, itp.
« dnia: Lutego 07, 2014, 10:34:57 am »
Jakie jest Wasze zdanie na temat wspomnianego programu - Peer Block. Czy on rzeczywiście pozwala być anonimowym w sieci?
Słyszałem (oczywiście tylko słyszałem), że ludzie go często używają w czasie wypożyczania filmów z sieci torrent, mając nadzieję, że ich działania są skrzętnie ukrywane przez program. Z drugiej strony wyczytałem gdzieś w sieci, że to jest jeden wielki pic na wodę, gdyż zainteresowana strona i tak widzi, iż ktoś ściąga dany materiał. Po zainstalowaniu programu widzę jednak, że naprawdę blokuje on dostęp do mojego komputera. Dla testu wrzuciłem do programu listę IP, która ma blokować adresy z całej Polski (do znalezienia tutaj - https://www.iblocklist.com/lists.php?category=country). Chcąc połączyć się z jakąś polską stronką program blokuje jej wczytywanie. Nie działa to we wszystkich przypadkach, ale większość rodzimych stron pozostaje poza moim dostępem, gdy uruchomionego mam Peer Blocka. Jak to jest w takim razie?
PSN ID: WojtqGO

Jacek84

  • Gość
Odp: Anonimowość w sieci - Peer Block, itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2014, 07:51:22 am »
Nie. Po pierwsze połączenie nie jest tunelowane, po drugie Twoje faktyczne IP nie jest maskowane. Na chłopski rozum znaczy to tyle, że jeśli podłączasz się do publicznego trackera (czyli takiego, który każda możliwa osoba czy organizacja może śledzić w banalny sposób) ograniczasz wyłącznie ludziom dostęp do chunków pobieranego pliku. Jedyne co w tym momencie możesz osiągnąć, to krycie w przypadku gdy ściągasz muzykę lub video, bo faktycznie, wyłącznie ją ściągnąłeś i nie doszło do udostępniania. To mogłaby być linia obrony. Natomiast Twoje IP wciąż jest widoczne przez tracker do którego sam się łączysz i to, że nie udostępnisz ani bajta, wciąż pokazuje że faktycznie ściągasz ten plik. Na prywatnym trackerze dostajesz za to bana, prędzej czy później, skoro nie udostępniasz materiałów.

Jeśli chodzi o anonimowość w postaci braku dostępu osób trzecich do tego co robisz w necie, dla 14 letniego hackera to może i jest przeszkodą, dla jakiejkolwiek organizacji bądź ogarniętego gościa - żaden. Skoro blokujesz polskie IP, wystarczy tunelować przez inną lokalizację i już jest dostęp do wszystkiego co robisz, i to z nadwiślańskiego kraju. Do tego, łatwo o błędy. Zapomnisz wyczyścić exifów ze zdjęcia, które "anonimowo" zuploadujesz i zaraz wiadomo gdzie je zrobiłeś. Pomijam już że korzystanie z internetu w telefonie to jak bieganie z gołą dupą po mieście o 12 w południe i liczenie, że nikt Cię nie zauważy. :D

wersja tl;dr Nie. Istniejące opcje to VPN, VPS, tor. To jeśli chodzi o samo połącznie. Z wtyczek do przeglądania to Disconnect może być poocny, żeby nie nadziać się na społecznościowe pluskwy. Całkowita rezygnacja z usług google - używanie startpage.com albo duckduckgo + własny mailserver i otrzymujesz ułamek prywatności w sieci.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2014, 07:57:41 am wysłana przez tarniak »

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Anonimowość w sieci - Peer Block, itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 08, 2014, 20:06:07 pm »
Czyli używanie Peer Blocka sprowadza się wyłącznie do złudnego poczucia bezpieczeństwa. Dzięki za obszerną odpowiedź. Plus.
PSN ID: WojtqGO