Autor Wątek: Fotografia oraz aparaty  (Przeczytany 311434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

_invictus

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 10-06-2005
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #960 dnia: Lipca 30, 2008, 22:08:05 pm »
dlatego warto kupić kalibrator i raz na ~pół roku okalibrować monitor
straight X edge

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #961 dnia: Lipca 30, 2008, 22:51:54 pm »
Przyznam racje krytykujacym fotografie marcepana, bo kolory sa strasznie... sztuczne? O ile HDR czasem wyglada swietnie to te Twoje wygladaja jakos nie fajnie sztucznie.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #962 dnia: Lipca 30, 2008, 22:58:49 pm »
Ta ostatnia również? Tam już obciąłem kolory znacznie, względem oryginału. Przecież na ostatnim zdjęciu są mocno przesterowane kolory.

PS. Master_666, muszę Ci przyznać że nigdy nie widziałem "niesztucznego" HDR'u. Taka fotografia już z samego założenia ma sztuczne odwzorowanie sceny.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #963 dnia: Lipca 30, 2008, 22:59:55 pm »
ale HDR Jest sztuczny ale wyglada 'fajnie'. A ta Twoja zabawa z kolorami tez jest sztuczna i nie wyglada 'fajnie'.

sambady

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-05-2005
  • Wiadomości: 2 257
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #964 dnia: Lipca 30, 2008, 23:06:19 pm »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #965 dnia: Lipca 30, 2008, 23:13:54 pm »
www.angelreich.deviantart.com (masa HDRów!)

Fajne fotografie ale...Niech ktoś mi powie że to zdjęcie spełnia cel techniki HDR czyli ukazania zdjęcia ze szczegółami w jasnych i ciemnych obszarach.

http://angelreich.deviantart.com/art/Chessboard-41944624

Owszem fotka bardzo klimatyczna ale szczegółów na niej brak.

Tu fotka bardzo dobrze oceniana i proszę jak przesadzone kolory.

http://flickr.com/photos/valpopando/468184393/in/set-72157594327558179/

PS. Widzę że nawet jak mocno stonowałem kolory to i tak fotka jest według Was nie halo. Może dam tu oryginał (3 fotki w różnych EV) i chętnie zobaczę co wymyślicie bo chcę uczyć się od lepszych.
« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2008, 23:21:22 pm wysłana przez MarcePan »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #966 dnia: Lipca 30, 2008, 23:37:32 pm »
Ale HDR nie ma nic wspólnego z nasyceniem kolorów. Chodzi tylko o to, żeby fragmenty zbyt ciemne zastąpić tymi samymi z bardziej naświetlonego zdjęcia, a zbyt jasne - z mniej naświetlonego.

b.szym

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 15-06-2007
  • Wiadomości: 1 264
  • Reputacja: 1
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #967 dnia: Lipca 30, 2008, 23:38:19 pm »
Swoją drogą spojrzałem na zdjęcie angelreicha z tej strony:
http://angelreich.deviantart.com/art/A-Moment-Suspended-In-Time-49319626
Spoiler: tu zdjęcie (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
I od razu zauważyłem swojskie klimaty. Pomyślałem, że nie dziwne by było, gdyby zdjęcie pochodziło z Polski. Patrzę na opis, a tam facio napisał, że zdjęcie zrobione jest w Łodzi. Ech, tylko nasz kraj ma taką 'przyjazną' atmosferę...

------
OMG ale ze mnie łeb, ten facet to Polak.

Ten kolo jest geniuszem. Jego zdjęcia żyją, mają ogromny klimat:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2008, 23:43:04 pm wysłana przez b.szym »

sambady

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-05-2005
  • Wiadomości: 2 257
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #968 dnia: Lipca 30, 2008, 23:46:07 pm »
MarcePan, gotowy HDR można na wiele sposobów przerobić - stworzyć zdjęcie bardziej mroczne i klimatyczne, lub pójść w drugą stronę i nasycić bardzo kolory, co sprawia, że fotografia jest jaśniejsza i bardziej - że tak to ujmę - wesoła :)

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #969 dnia: Lipca 30, 2008, 23:59:57 pm »
Ale HDR nie ma nic wspólnego z nasyceniem kolorów. Chodzi tylko o to, żeby fragmenty zbyt ciemne zastąpić tymi samymi z bardziej naświetlonego zdjęcia, a zbyt jasne - z mniej naświetlonego.

To jest główne założenie techniki HDR ale zabawa kolorami jest tu (jak widać po fotografiach HDR) niezbędnym dodatkiem. Jak widać po większości (cholernie znacznej większości) zdjęć w tej technice, autorzy mocno bawią się balansem, nasyceniem czy całkowitą zmianą barw przy takiej fotografii. Proponuję samemu zrobić zdjęcie w tej technice by przekonać się iż zawsze kolory wyjdą mocno nasycone. To ma miejsce z bardzo prostego względu. Nakładanie paru warstw gdzie kolor się pokrywa automatycznie powoduje jego uwydatnienie.

Dlatego nie można napisać że HDR całkowicie nie ma nic wspólnego z nasyceniem kolorów. Owszem nie jest to pierwszorzędnym założeniem tej techniki bo jest nim osiągnięcie szczegółów zdjęcia w każdym zakresie doświetlenia fotografii, ale z dużej mierze to właśnie modyfikacja kolorów tworzy ostateczny efekt takich fotek.
Opublikowane: Lipiec 30, 2008, 23:53:31
MarcePan, gotowy HDR można na wiele sposobów przerobić - stworzyć zdjęcie bardziej mroczne i klimatyczne, lub pójść w drugą stronę i nasycić bardzo kolory, co sprawia, że fotografia jest jaśniejsza i bardziej - że tak to ujmę - wesoła :)

Dokładnie! A osiągnąć to można właśnie za pomocą balansu kolorów itp. Dlatego nie zgadzam sie z tym co napisał Iras, iż HDR nie ma nic wspólnego z nasyceniem kolorów.
Opublikowane: Lipiec 30, 2008, 23:55:29
B.szym widzę że lubisz mroczne klimaty. Ja natomiast jestem cholernie pod wrażeniem gdy oglądam zdjęcia w HDR tego kolesia.

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Jak dla mnie to po prostu WOW! Koleś potrafi idealnie ustawić kadr i doskonale wie kiedy użyć obiektywu "rybie oko". Po prostu te fotografie są jak dla mnie ideałem zdjęć krajobrazu w technice HDR.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #970 dnia: Lipca 31, 2008, 00:09:10 am »
Proponuję najpierw opanować podstawy tworzenia HDR, a później bawić się w takie cudowanie.

Poza tym miałeś wrzucić te zdjęcia w oryginale...

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #971 dnia: Lipca 31, 2008, 00:12:54 am »
Na poprzedniej stronie dał w wyedytowanej wiadomości (z 3 spoilerami, trzeci to oryginał tamtej foty).

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #972 dnia: Lipca 31, 2008, 00:31:10 am »
Proponuję najpierw opanować podstawy tworzenia HDR, a później bawić się w takie cudowanie.

Akurat FZ50 ma Auto Bracketing więc tu nie ma wielkiej filozofii. Wyciągnąć punkty jasne i ciemne można od razu w Photomatix (aczkolwiek już cała przeróbka w Photomatix zależy tylko i wyłącznie od tego co autor chce osiągnąć). Dodatkowo robię też po 4 lub 5 zdjęć na manualnych ustawieniach zwiększając stopniowo czas migawki. Jednakże efekt i tak wychodzi bardzo zbliżony do tego gdy po prostu ustawiam Auto Bracketing. Jedyne czego nie robię a jest zalecane to zapis w formacie RAW. To ze względu że najpierw chce opanować mocno podstawy a do tego JPEG wystarczy w zupełności bo nie potrzebuję aż tak dużej ingerencji w zdjęcie (z np. zaawansowaną modyfikacją światła będę już coś próbował robić w RAW'ie ale na razie to odpuszczam).
Opublikowane: Lipiec 31, 2008, 00:16:15
Na poprzedniej stronie dał w wyedytowanej wiadomości (z 3 spoilerami, trzeci to oryginał tamtej foty).

Nie, trzeci jest po prostu kolejną moją przeróbką ale tym razem zmodyfikowaną w drugą stronę, czyli stonowanie kolorów i uwydatnienie koloru czerwonego w innym od wyjściowego odcieniu.
Opublikowane: Lipiec 31, 2008, 00:17:32
Poza tym miałeś wrzucić te zdjęcia w oryginale...

Nikt nie odpowiedział na ten post ale skoro jest odzew to bardzo proszę zaraz wrzucę.
Opublikowane: Lipiec 31, 2008, 00:21:54
1
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

2
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

3
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Wrzuciłem wszystkie trzy, z których złożona jest fotka na poprzedniej stronie ale z tego co sprawdzałem wystarczy nałożyć jedynie dwie najbardziej skrajne i to wystarczy. Aczkolwiek, komuś wtedy może nie przypasować niebo więc to już kwestia gustu. Różnice są minimalne między złożeniem dwóch a trzech.

PS. Mógłbym dać też zdjęcie, które widać po złożeniu tych trzech fotografii w Photomatix ale to nieco mija się z celem gdyż program ma już narzucone swoje wartości obróbki. Najczęściej (szczegółnie po utworzeniu i zapisaniu osobistych) każdą fotkę otwiera na ustawieniach, które użyte były przy obróbce poprzedniego zdjęcia. Proponuję więc samemu sobie je poskładać.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2008, 00:49:57 am wysłana przez MarcePan »

obiektywny

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 02-03-2008
  • Wiadomości: 185
  • Reputacja: 5
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #973 dnia: Lipca 31, 2008, 00:54:54 am »
1 fota jest poprawnie naświetlona, nie ma żadnych przepaleń itp
Więc jaki jest sens robienia z tych 3 zdjęć HDRa?

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #974 dnia: Lipca 31, 2008, 00:58:20 am »
1 fota jest poprawnie naświetlona, nie ma żadnych przepaleń itp
Więc jaki jest sens robienia z tych 3 zdjęć HDRa?

Dlatego też, napisałem:

Wrzuciłem wszystkie trzy, z których złożona jest fotka na poprzedniej stronie ale z tego co sprawdzałem wystarczy nałożyć jedynie dwie najbardziej skrajne i to wystarczy.




Tolas

  • Budowniczy socjalizmu
  • *****
  • Rejestracja: 13-08-2007
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 0
  • PSN ID: Tolas69
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #975 dnia: Lipca 31, 2008, 03:59:44 am »
Jako że w fotografii jestem na razie dość zielony i na zajęcia z fotografii będę chodził dopiero od września - może mi ktoś wytłumaczyć dokładnie czym jest fotografia HDR?

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #976 dnia: Lipca 31, 2008, 10:36:13 am »
Jako że w fotografii jestem na razie dość zielony i na zajęcia z fotografii będę chodził dopiero od września - może mi ktoś wytłumaczyć dokładnie czym jest fotografia HDR?

Google może.

http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging

MarcePan - zdjęcie ma za mały zakres tonalny, żeby był sens bawić się na nim w HDR. Znajdź sobie kadr, gdzie będziesz miał obiekty mocno oświetlone - przepalone na zwykłym zdjęciu i zacienione. Nie wiem, jaką masz różnicę ekspozycji między tymi zdjęciami, ale wg mnie pozostałe dwie fotki powinny być bardziej prze- i niedoświetlone.

PS: Twoje zdjęcie po 'Merge to HDR' w photoshopie wygląda tak:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #977 dnia: Lipca 31, 2008, 10:48:40 am »

PS: Twoje zdjęcie po 'Merge to HDR' w photoshopie wygląda tak:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

W Photomatix na ustawieniach Default wygląda tak:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Jak widać Photomatix radzi sobie tutaj lepiej. Na zdjęciu które dałeś, chmury są mocno przepalone, ściana budynku zdecydowanie zbyt jasna, podobnie jak okna, które tracą szczegóły. Zbyt ciemna roślinność po prawej stronie. Praktycznie zanik koloru jarzębiny. Oczywiście jest to wszystko do korekcji przy odpowiedniej zabawie światłem i kolorami ale jednak widać że Photomatix jako program centralnie do zdjęć HDR radzi sobie tutaj lepiej.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2008, 10:51:55 am wysłana przez MarcePan »

_invictus

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 10-06-2005
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #978 dnia: Lipca 31, 2008, 10:50:59 am »
tragedia :)

po co w ogóle taką fotę robić w hdr? kompozycja zupełnie nie ciekawa, więc hdr'em nic więcej się nie upiększy jej
ja tam kiedyś próbowałem coś knuć z hdr i w sumie nie miałem cierpliwości do tej techniki, pewnie kiedyś przyjdzie czas na to ponownie
to fota:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
straight X edge

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #979 dnia: Lipca 31, 2008, 10:54:11 am »
tragedia :)

po co w ogóle taką fotę robić w hdr?

Po to żeby się nauczyć podstaw tej techniki.

Pomysł fajny z tą protezą tylko że technicznie zdjęcie źle wykonane. Techniki HDR używa się zazwyczaj po to by na całej scenie ukazać szczegóły a u Ciebie tło jest nieostre co się totalnie mija z celem takiej fotografii.

PS. Fajna ta fotka, którą dałeś wcześniej z rękami ułożonymi w serce na brzuchu ale widziałem parę identycznych zdjęć już wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2008, 10:57:22 am wysłana przez MarcePan »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #980 dnia: Lipca 31, 2008, 11:14:55 am »
Chyba coś popitoliłem z ustawieniami ekspozycji - łatwiej by było, gdyby zdjęcia MarcePana nie były wyczyszczone z informacji.

Tutaj jeszcze jedna próba. Dla najjaśniejszego zdjęcia założyłem EV -1, dla najciemniejszego 1 i 0 dla normalnego.



W przeciwieństwie do tego, co wychodzi u MarcePana z Photomatix, to jakoś wygląda (wg mnie).

Desser

  • Pawka Morozow
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2004
  • Wiadomości: 1 057
  • Reputacja: 1
  • Demons don't wear white
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #981 dnia: Lipca 31, 2008, 11:24:05 am »
Jesli moge wtracic swoja guzik warta opinie fotograficznego n00ba, to powiem, ze ta fotka z domkiem i autami na podjezdzie jest najlepsza w oryginale. Reszta ma dziwnie sztuczne kolory i wyglada kompletnie nienaturalnie ;)

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #982 dnia: Lipca 31, 2008, 11:26:11 am »
Jesli moge wtracic swoja guzik warta opinie fotograficznego n00ba, to powiem, ze ta fotka z domkiem i autami na podjezdzie jest najlepsza w oryginale.

To akurat się zgadza, bo ta fotka to kiepski materiał na HDR.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #983 dnia: Lipca 31, 2008, 11:31:35 am »
Straszne straty szczegółów wychodzą na Twoich przeróbkach. Spójrz na jarzębinę z prawej strony czy na antenę satelitarną. To samo z lewej strony gdzie na u Ciebie jest zdecydowanie zbyt dużo cienia na roślinności. Takie coś jak dałeś to można zrobić za pomocą jednego zdjęcia bo i tak detale w ciemnych miejscach są ukryte. Co dziwniejsze to na przeróbce w Photomatix (zupełnie podstawowej) chmury nie są przepalone, niebo jest ciemniejsze nieco a nadal zdjęcie pozostaje szczegółowe. U Ciebie chmury jasne a dół ciemny.
Opublikowane: Lipiec 31, 2008, 11:28:36
Jesli moge wtracic swoja guzik warta opinie fotograficznego n00ba, to powiem, ze ta fotka z domkiem i autami na podjezdzie jest najlepsza w oryginale. Reszta ma dziwnie sztuczne kolory i wyglada kompletnie nienaturalnie ;)

Które zdjęcie masz na myśli pisząc "oryginał"? Bo zdjęć w oryginale jest 3 a dopiero potem jest to składane w całość. Pokaż o której fotce mówisz.

Desser

  • Pawka Morozow
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2004
  • Wiadomości: 1 057
  • Reputacja: 1
  • Demons don't wear white
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #984 dnia: Lipca 31, 2008, 12:22:05 pm »
Mialem na mysli zdjecie opatrzone spoilerem numer 1 w Twoim poscie na poprzedniej stronie. Zdaje sie, ze nie bylo one obrabiane/ulepszane, prawda?

_invictus

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 10-06-2005
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #985 dnia: Lipca 31, 2008, 13:48:34 pm »
tragedia :)

po co w ogóle taką fotę robić w hdr?

Po to żeby się nauczyć podstaw tej techniki.

no ale to nie jest dobry materiał do nauki (imho), to tak jak byś chciał się uczyć angielskiego przy pomocy podręcznika do niemieckiego :)
straight X edge

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #986 dnia: Lipca 31, 2008, 15:41:08 pm »
Mialem na mysli zdjecie opatrzone spoilerem numer 1 w Twoim poscie na poprzedniej stronie. Zdaje sie, ze nie bylo one obrabiane/ulepszane, prawda?

Prawda.

no ale to nie jest dobry materiał do nauki (imho), to tak jak byś chciał się uczyć angielskiego przy pomocy podręcznika do niemieckiego :)

To poddaj mi jakieś wskazówki co do fotografii, na której najlepiej uczyć się tej techniki. Ma być cień całkowicie czy może nieco słońca? Może jakaś sceneria szczególnie dobra do tego typu zdjęć.

IMO Twoje zdjęcie w HDR (to z protezą) jest bardzo fajnie zrobione (kolorystycznie i pod względem pełnej jasności sceny) dlatego mam pytanie czy w całym kadrze był cień? Jedyne co bym tam zmienił to większa wartość przesłony żeby zachować pełnię ostrości. Cała reszta jest OK.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2008, 15:44:53 pm wysłana przez MarcePan »

_invictus

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 10-06-2005
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #987 dnia: Lipca 31, 2008, 16:14:17 pm »
Sęk w tym, że jak bym powiększył GO, to bałagan na 2. planie by odwracał uwagę.
Zrobiłem w hdr po to, bo oryginał był  zbyt płaski, ot co, bez doszukiwania się 'ahtyzmu' jakiegoś.
Nie znam recepty na dobry materiał do nauki hdr, ja tam się się tym nie param. Tzn robię niemal na każdej focie ze ślubu hdr (przeważnie z kościoła), ale robię go ręcznie (pędzelkuję) nie daję go by automagicznie mi jakiś soft go składał, bo efekty są zbyt mocne imho.
straight X edge

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #988 dnia: Lipca 31, 2008, 16:15:08 pm »
Najlepiej cień i przepalenia jednocześnie. Im więcej zdjęć z różną wartością ekspozycji, tym lepiej.

Gdybyś miał tylko cień, wystarczy zmniejszyć ekspozycję (zwiększyć czas naświetlania/otwór) i nie trzeba się bawić w żadne HDR'y.

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #989 dnia: Lipca 31, 2008, 21:02:10 pm »


Horyzont nie jest krzywy, tam jest mała górka, w "prostowaniu zdjęcia" kierowałem się słupem. Zaszumiło bo mój aparat to nie wyje**na lustrzanka i szumi pod wieczór, sorry.

Kojarzy mi się z biblijnym płonącym krzakiem albo pierwszą sek. wybuchu bomby atomowej.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #990 dnia: Lipca 31, 2008, 21:13:12 pm »

Horyzont nie jest krzywy, tam jest mała górka, w "prostowaniu zdjęcia" kierowałem się słupem. Zaszumiło bo mój aparat to nie wyje**na lustrzanka i szumi pod wieczór, sorry.


No popatrz a całkiem niedawno do mnie się sadził jakiś użytkownik forum, że się tłumaczę ze swoich zdjęć i najlepiej by było gdybym po prostu wrzucał takie, które uważam za dobre żeby się nie tłumaczyć.

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #991 dnia: Lipca 31, 2008, 21:19:05 pm »
Ale ja sie nie tłumacze tylko mówie jak jest zebym nie musial odpowiadac na zarzuty ze horyzont jest krzywy. To nie są tłumaczenia w stylu "nudziło mi sie" albo "zdjęcie testowe" czy "ucze się" :lol:

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #992 dnia: Lipca 31, 2008, 21:23:25 pm »
Cytuj
Zaszumiło bo mój aparat to nie wyje**na lustrzanka i szumi pod wieczór, sorry.
To próbuj następnym razem zmniejszyć ISO zwiększyć czas naświetlania. Tylko nie z ręki, bo będzie nieostre.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #993 dnia: Lipca 31, 2008, 23:21:05 pm »
Ale ja sie nie tłumacze tylko mówie jak jest zebym nie musial odpowiadac na zarzuty ze horyzont jest krzywy. To nie są tłumaczenia w stylu "nudziło mi sie" albo "zdjęcie testowe" czy "ucze się" :lol:

To też nie są tłumaczenia (jeśli już mam podążać Twoim tokiem rozumowania). To czyste stwierdzenia. Nikomu z niczego się nie tłumaczyłem. :lol:

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #994 dnia: Lipca 31, 2008, 23:26:08 pm »
Przede wszystkim zdjęcie Mikesa jest ciekawe i warte zamieszczenia tutaj.

crasch

  • He?
  • Bohater wojny GOjczyźnianej
  • *****
  • Rejestracja: 17-02-2006
  • Wiadomości: 1 660
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #995 dnia: Lipca 31, 2008, 23:31:58 pm »
wyje**ne (za przeproszeniem)  :shock:

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #996 dnia: Lipca 31, 2008, 23:43:35 pm »
Przede wszystkim zdjęcie Mikesa jest ciekawe i warte zamieszczenia tutaj.

Takich fotek mam masę na dysku. Nie pomyślałbym że zachód słońca na tle słupa może się tak spodobać Irasowi. Cóż za specyficzny gust.

svonston

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #997 dnia: Lipca 31, 2008, 23:45:39 pm »
Fotka musi mieć "to coś", a nie zawsze być jakaś idealna pod względem technicznym.

sambady

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-05-2005
  • Wiadomości: 2 257
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #998 dnia: Sierpnia 01, 2008, 00:21:47 am »
Ja chyba także mam specyficzny gust, bo mnie zdjęcie Mikesa również się bardzo podoba ;)

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #999 dnia: Sierpnia 01, 2008, 00:36:09 am »
Spoko, tylko że Iras np. dosadzi się u mnie do kolorów na fotce a gdy Mikes daje fotkę z cholernie wyciągniętą kolorystyką to koleś już nic się nie odezwie. Nie wiem może on myśli że ja biorę do siebie jego opinie i będę załamany gdy stwierdzi że fotki wszystkich innych wymiatają w moje ssą "pauke". Pomijam fakt że sam Iras prawił mi mądrości odnośnie tego że technika HDR to przede wszystkim oświetlenie fotografii a potem wrzucił swoją przeróbkę tych moich zdjęć, tak dziwacznie przesterowaną że całkowicie minął się z tym, co sam mi prawił o fotografii HDR (po prostu fotka była totalnie źle doświetlona).

Proszę bardzo. Dla Was, ode mnie. Delektujcie się skoro Wam się taka fotografia podoba:



Nie ważna jakość, ważne że jest słup i zachód słońca w mocno zmienionej barwie.