Autor Wątek: Fotografia oraz aparaty  (Przeczytany 311449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2600 dnia: Września 10, 2012, 13:33:40 pm »
A jak się mieszka na terenach podgórskich, to te centralne stepy sprawiają, że człowiek bardziej tęskni :(

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2601 dnia: Września 27, 2012, 23:03:17 pm »
Polecam album (dużo ciekawych, historycznych fotografii):
http://imgur.com/a/vnwC2

Przykładowo (akurat w najgorszej jakości z w/w albumu):

Mark Twain inside the laboratory of Nikola Tesla (1894) :o

+ ciekawy fotoreportaż o współczesnym niewolnictwie:
http://www.theatlantic.com/international/archive/2012/09/slavery-still-exists/262847/
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2012, 23:06:56 pm wysłana przez Kert »

siudym

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-05-2005
  • Wiadomości: 3 121
  • Reputacja: 6
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2602 dnia: Października 23, 2012, 22:42:58 pm »
Osz krwa dawno tu nie bylem :]

Wogole od dosyc dawna juz olewam cyfre i przyatakowalem analoga. Wczesniej oczywiscie takze dosyc sporo pstrykalem analogowymi EOS'ami, ale to raczej nic specjalnego, glownie z braku sensownego doswiadczenia w skanowaniu (i dostepu do skanera).

Glownie, albo nawet jedynie sredni format od ponad roku. Pentacon Six + Biometar 80/2.8 oraz Mamiya 645 Pro TL i calkowicie wystarczajacym zakresem szkiel -> od szerokiego Sekor 55/2.8, dalej Sekor 80/1.9, Sekor 150/2.8 i Sekor 210/4. Wczesniej jakos sceptycznie podchodzilem do formatu 6,4.5, wolalem zdecydowanie 6x6. No ale... Przekonalem sie :))

Skaner Epson V700 - na flick zamieszczam zawsze wszelkie skany (takze wieksza rozdzialka)

http://www.flickr.com/photos/siudym/

Ogolnie na skanowaniu zjadlem zeby... Ale chyba jest juz w miare ok i jestem zadowolony z efektow.. Pewnie za jakis czas jeszcze lepsze efekty sie bedzie uzyskiwac, no ale tak bywa.
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2012, 22:45:12 pm wysłana przez siudym »

obiektywny

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 02-03-2008
  • Wiadomości: 185
  • Reputacja: 5
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2603 dnia: Października 24, 2012, 01:50:15 am »
pentakon :angel: Zamiast biometara preferuję wołnę/arsata, daje ciekawszy obrazek imo.
A skany podziwiam, ja nie umiem ze swojego nic sensownego wyciągnąć i dlatego robię teraz głównie na powiększalniku.

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2604 dnia: Października 24, 2012, 22:16:59 pm »
Pewno z punktu widzenia fotografa to chujowe zdjęcie, ale i tak wstawiam.


siudym

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-05-2005
  • Wiadomości: 3 121
  • Reputacja: 6
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2605 dnia: Października 25, 2012, 11:50:17 am »
pentakon :angel: Zamiast biometara preferuję wołnę/arsata, daje ciekawszy obrazek imo.
A skany podziwiam, ja nie umiem ze swojego nic sensownego wyciągnąć i dlatego robię teraz głównie na powiększalniku.

Tzn ja wypisalem szklo do psix, ktore mam wlasne. Ale mam tez 24/7 mozliwosc uzywania/pozyczania na miejscu od kumpla Flektogona 50/4 i Sonnara 180/2.8 (na flickr sa tez foty z obu tych szkiel, mam zawsze wypisane w tagach).
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2012, 11:53:19 am wysłana przez siudym »

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2606 dnia: Października 29, 2012, 21:11:14 pm »
Parę pierdół poprawionych w GIMPie.




Unlimited

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2607 dnia: Listopada 06, 2012, 21:16:10 pm »

el becetol

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2608 dnia: Listopada 06, 2012, 21:39:11 pm »
Średnie, a nie świetne. A nawet słabe. Ale rozumiem że wrzucasz wszędzie Nokię, na fanbojstwo nie ma rady. Mógł ten obiektyw Minolty podłączyć do aparatu, a nie telefonu, to jakość by podskoczyła, a ty byś nawet uwagi na te foty nie zwrócił.

Dla odmiany, dobre amatorskie makro robali:














Unlimited

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2609 dnia: Listopada 06, 2012, 21:43:51 pm »
Świetne jak na telefon. Wiadomo że lustrzakiem zrobisz większy emołszon. Wystarczy kupić piewszą lepszą prasę o fotografii czy sztuce by zobaczyć różnice.

el becetol

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2610 dnia: Listopada 06, 2012, 22:31:20 pm »
*jak na telefon z podłączonym obiektywem od lustrzanki. Każdy nowy telefon by takie zdjęcia robił jakby jakiś pan złota rączką 'przyspawał' do niego makro obiektyw. 

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2611 dnia: Listopada 06, 2012, 22:55:07 pm »
W ogóle kur** co to ma być. Temat o fotografiach, a tutaj jakiś szmelc ktoś wstawia. Jest osobny temat o smartfonach, ale widocznie już tam za dużo spuszczania się nad Nokią i trzeba inne tematy spamić fanbojskimi tekstami. Zdjęcia spoko, ale tak jak Becet powiedział - praktycznie każdy telefon obecnie (oczywiście w cenie N9) będzie robić takie zdjęcia makro z obiektywem.

Przepowiadając przyszłość, że zaraz mi tutaj wyskoczysz z "genialnym" i "rewolucyjnym" Pure View (chociaż nawet nie wiem czy N9 to ma, ale nie chce mi się sprawdzać) to i tak, jakbym chciał taką fotkę sobie wywołać na papierze A5 czy nawet A4 to zapewniam Cię, że jakość będzie praktycznie taka sama, a dla osób co nie patrzą czym zostało zrobione zdjęcie to już w ogóle nie zobaczą różnicy.

Dla przykłądu tutaj dwa zdjęcia porównawcze:

SGS3:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
N9:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Nie wiem jak inni, ale ja praktycznie żadnej różnicy nie widzę :<

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 976
  • Reputacja: 120
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2612 dnia: Listopada 06, 2012, 23:06:30 pm »
Nie no jest różnica... Detale na drugim jakby ze szkła o 2 klasy lepszego. 

el becetol

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2613 dnia: Listopada 06, 2012, 23:39:43 pm »
Zwłaszcza na budynku po prawej  :troll:

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2614 dnia: Listopada 06, 2012, 23:42:17 pm »
to zdjęcie nokią wygląda jakby było sztucznie wyostrzone. po wyostrzeniu w PS zdjęcie z sgs3 wygląda tak samo ohydnie jak z nokii.

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 976
  • Reputacja: 120
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2615 dnia: Listopada 07, 2012, 09:57:50 am »
Fakt, na telefonie przeglądałem forum i wyglądało lepiej... :oops:
A teraz to z Nokii wygląda jak na maksa wyostrzone + kompresja wali po oczach.

Ogólnie jestem zdania, że telefony nie służą do robienia zdjęć. Mogę nim co najwyżej zdjęcie rozkładu jazdy autobusu na przystanku zrobić...

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2616 dnia: Listopada 07, 2012, 10:11:02 am »
OBJECTION! Sony Ericssony z serii CyberShot robiły na prawdę znośne zdjęcia. Poza tym, jak muszę zrobić "dokumentację foto" w robocie, to nie będę taszczył dwóch urządzeń. "Cyk" telefonem i po robocie. Do takich celów sprawują się idealnie, choć wrzucanie ich do tego tematu to rzeczywiście małe faux pas.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2617 dnia: Listopada 07, 2012, 10:42:00 am »
Nokie N8 i 808 też robią bardzo ładne zdjęcia. Niestety N9 to już nie ta liga.

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 976
  • Reputacja: 120
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2618 dnia: Listopada 07, 2012, 10:49:40 am »
Fakt, Cybershot od SE dawały radę. Sam miałem SE D750 który robił piękne zdjęcia jak na telefon. Jednak taki aparat nadal ma swoje ograniczenia i nie daje tylu możliwości co lustrzanka. Szybkie zdjęcie ok, ale na dłuższą metę raczej się nie sprawdzi.

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2619 dnia: Listopada 07, 2012, 10:55:18 am »
Jednak taki aparat nadal ma swoje ograniczenia i nie daje tylu możliwości co lustrzanka.
:lol: Tego nawet nie trzeba pisać. Pierdziawkowata soczewka z malutką matrycą i opcjami pracującymi, jak w tanich kompaktach kontra uber sprzęty przeznaczone tylko do fotografowania (i może filmów).

Niestety N9 to już nie ta liga.
:troll:

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2620 dnia: Listopada 07, 2012, 11:10:13 am »
to zdjęcie nokią wygląda jakby było sztucznie wyostrzone. po wyostrzeniu w PS zdjęcie z sgs3 wygląda tak samo ohydnie jak z nokii.

Cały misterny plan strollowania Unli poszedł się je**ć dzięki Tobie :(

Obydwa zdjęcia pochodzą z SGS3, a drugie po prostu wlepiłem do pierwszego lepszego imgur edytora i zmieniłem kontrast + wyostrzenie :lol: czyli to co napisałeś.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2621 dnia: Listopada 07, 2012, 11:17:57 am »
:troll:

Ja naprawdę nie chcę strollować Unlimiteda. Po prostu N9 ma znacznie mniejszy sensorek. 1/1.83" w N8, 1/1.2 w 808 i tylko 1/3.0 w N9 - to robi różnicę.

Unlimited

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2622 dnia: Listopada 07, 2012, 17:47:57 pm »
:troll:

Ja naprawdę nie chcę strollować Unlimiteda. Po prostu N9 ma znacznie mniejszy sensorek. 1/1.83" w N8, 1/1.2 w 808 i tylko 1/3.0 w N9 - to robi różnicę.

Przecież to od dawna wiadomo. Nawet na oko, wielkość pleców telefonu. W N9 poszli na kompromis, bo smartphone musi też jakoś wyglądać.  :angel:

@ Master

Nie strolował byś mnie bo miałem N9. Więc wiem że zdjęcia nie mają tak sztucznie podbitych kolorów. ;)
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2012, 17:52:33 pm wysłana przez Unlimited »

Mrocz

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2623 dnia: Listopada 10, 2012, 17:15:55 pm »
Nie strolował byś mnie bo miałem N9. Więc wiem że zdjęcia nie mają tak sztucznie podbitych kolorów. ;)

Teraz to ci łatwo powiedzieć :lol:

Unlimited

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2624 dnia: Listopada 10, 2012, 17:27:25 pm »
Nie strolował byś mnie bo miałem N9. Więc wiem że zdjęcia nie mają tak sztucznie podbitych kolorów. ;)

Teraz to ci łatwo powiedzieć :lol:

Wcześniej nie musiałem, bo zapomniałem o wątku. :lol:

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2625 dnia: Grudnia 11, 2012, 10:15:50 am »
Podobują mi się jego prace.

http://dedmaxopka.livejournal.com/

To jest ten koleś co się lubi wysoko wspinać bez zabezpieczeń i pstrykać foty. Chociaż na jego stronie znajdziemy mnóstwo innych, ciekawych zdjęć, niekoniecznie robionych z dużych wysokości.

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2626 dnia: Grudnia 14, 2012, 23:37:53 pm »
Warszawa




Moskwa


Istambuł








Trusio

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2003
  • Wiadomości: 2 124
  • Reputacja: 3
  • Dr Trusio
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2627 dnia: Marca 11, 2013, 00:47:39 am »
O dziwno trochę zakopany temat - a kiedyś był zupełnie na topie. Niemniej ładnych pięć lat temu rodzimi amatorzy fotografii dopomogli mi w wyborze właściwego sprzętu, być może uda się i teraz. Jest tak...

Od 2008 fotografuję hybrydą Lumix FZ-50. Kupowałem go z myślą, że byłby to aparat do nauki i fotografowania wszystkiego po trochu i w roli tej sprawdził się doskonale. Niemniej, chociaż fotografuję dzisiaj raczej okazjonalnie, FZ-50 już dłuższy czas temu zaczął mnie ograniczać i zacząłem rozglądać się za czymś poważniejszym. Naturalną ścieżką ewolucji wydawało mi się pójście w lustro. Po dość wnikliwej analizie rynku nowości i szoku wywołanego postępem technologicznym (i idącym wraz z nim spadkiem cen) oraz po serii męczących pytań skierowanych do znajomych entuzjastów fotografii wybór padł na Canona 600D wraz z obiektywem Canon EF 50mm 1.8 II (na początek). Całość miałaby się bowiem zamknąć w granicach 2500 zł (co w tym wypadku okazało się bezproblemowe). Tuż przed zakupem jednak pojawiły się wątpliwości. Po pierwsze - 50mm stałki mi nie wystarczy. Dotychczas bowiem praktykowałem i praktykuję w zasadzie głównie trzy następujące typy fotografii:

I. Wnętrza lokali i architektura. To ze względu na pracę. Zdarza mi się jeździć po mieście i robić u klientów zdjęcia referencyjne moich realizacji (projektuję oświetlenie) do portfolio, albo po prostu strzelać foty referencyjne na potrzeby realizacji przyszłych projektów / modelingów / innych. Tutaj więc przychodzi mi na myśl jakieś 10-24mm F3.5-5.6 / 12-24mm F4 (lub nawet jaśniejszy, jeżeli się da - zależy mi na możliwości pracy bez lampy przy fotografowaniu z ręki; ze statywem w zasadzie jakkolwiek, chociaż używam go rzadko, bo niewygodnie mi się z nim przemieszczać, a na miejscu bardzo rzadko mam też faktycznie czas i możliwość się z nim rozstawić).

II. Portrety. Jako zadeklarowany stalker-hobbysta lubuję się w robieniu ludziom z otoczenia (i nie tylko) portretów znienacka i to we wnętrzach (więc coś jasnego). Tutaj więc przychodzi mi na myśl jakiś "fast prime", powiedzmy 50mm F1.8/F1.4 (jednak nie wiem, czy w sumie nie lepsze byłoby 35mm).

III. Krajobrazy. Słitaśne wakacyjne pocztóweczki. Jak mi się już zdarzy wyjść z pokoju i gdzieś pojechać, to lubię utrwalać sobie otoczenie. Tutaj myślę, że nadałaby się coś w deseń obiektywu odpowiedniego także dla I. kategorii, ale i 50mm znalazłoby zastosowanie.

Dodatkowo: zdarza mi się wychodzić w teren i fotografować przyrodę. Rzadko, ale jednak. Tutaj zastosowanie znalazłoby jakieś tele.

Dla wszystkich tych przypadków wspomniane wcześniej 50mm znalazłoby zastosowanie w najwyżej jednej kategorii. Oznaczałoby to więc dalsze wydatki na kolejne obiektywy - a na ten wydatek chwilowo wolałbym sobie nie pozwalać - z różnych względów. Do tego - dla fotografowania krajobrazów spokojnie wystarczał mi dotychczas FZ-50. Przy dobrych warunkach oświetleniowych sprawuje się on więcej niż dobrze, jakość takich zdjęć nigdy nie pozostawiała wiele do życzenia. Idąc tym tropem można by więc stwierdzić, że brakuje mi jedynie aparatu z jasnym obiektywem o szerokich kątach do szybkiego fotografowania we wnętrzach. Dodatkowo - najlepiej w miarę kompaktowego gabarytowo - w końcu potrzebowałbym mieć go pod ręką relatywnie często, a docelowo na co dzień.

Zaznaczyć przy tym jednak muszę, że zawsze przykładałem dużą uwagę do możliwości manualnych ustawień, trybu auto ze wstydem i bez satysfakcji użyłem raptem ze dwa razy w życiu i mi się nie podobało.

Do tego: FZ-50 zdjęcia przeważnie robiłem z długościami ogniskowej - tak orientacyjnie - 35mm {najczęściej, przy czym na ogół wystarczało}, 55-85 {rzadziej, ale dość często}, 125-250 {rzadko, ale bywało} dla pełnej klatki.

Tym samym stosunkowo duży FZ-50 stał się w praktyce mało poręcznym kompaktem, którego mogę wciąż używać w plenerze, jednak nie jest dość użyteczny na co dzień.

Podsumowując - potrzebowałbym aparatu:
- w miarę kompaktowego (do plecaka)
- z możliwie jasnym obiektywem z zakresem ogniskowych min. 18-35mm (dla pełnej klatki), do dość szybkiego fotografowania z ręki w pomieszczeniach
- w cenie do 2000 zł (granica 2500 zł pozostaje aktualna, jednak dla potencjalnie rozwojowego systemu, a nie dla kompaktu)
- z nastawieniem na manualne ustawienia (stricte)
- wizjerem optycznym (koniecznie)
- stanowiącego wyraźny skok jakościowy w stosunku do Lumixa FZ-50 (przynajmniej w kwestii fotografii we wnętrzach)

Dodatkowo: przy kierowaniu się w stronę lustra zależało mi na kręceniu filmów w HD, zwłaszcza w 24fps (filmowo, do małych fabuł - nawet!). Domyślam się jednak, że żaden kompakt w sensowny sposób mi tego nie zapewni. Nastawiałbym się tu już raczej na jakoś filmów na potrzeby YouTube.


I teraz: co mogłoby spełnić te moje oczekiwania? Gdzieś mi się tam przewinął Fujifilm X10 i inne takie, ale nie łapię się jeszcze do końca w tych wszystkich nowościach. Może nie ma jednak co szukać półśrodków i trzeba by było iść w to lustro?

Będę wdzięczny za każdą radę. Z góry dzięki. Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2013, 01:17:09 am wysłana przez Trusio »
GT: Trusio

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2628 dnia: Marca 11, 2013, 01:49:44 am »
podłączam się do pytania.

tyle, że ja nie potrzebuje do roboty, a fotek z podróży. ma być kompakt z wymienną optyką, do dwóch tysi, z szerokim wyborem obiektywów różnych marek (dostęp do używek).
dobrze jakby miał pokrętła od ustawień i dość dobre iso, a nie żarno :P przy 400.

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2629 dnia: Marca 11, 2013, 02:42:37 am »
Brałbym jakąś używkę d90, do tego stałkę nikkora 35mm 1.8g na początek (must have w tym systemie).  Do 2500 byś się zmieścił .Chcesz ogarniać szybko nastawy w manualu to tylko lustrzanka dla  zaawansowanych amatorów z dodatkowym monochromatycznym wyświetlaczem i pokrętłami. Strasznie to ułatwia pracę, trzymasz przycisk np iso i kręcisz tylko pokrętłem widząc czarno na białym w locie ustawienie bez wychodzenia do menu.  D90 to ta sama matryca co np d5000 i ogólnie tymi puszkami zrobisz identyczny obrazek jednak komfort pracy tego pierwszego jest nieporównywalnie wyższy. Dlatego z drugiej strony można też  powiedzieć że jak masz ulotne ujęcie to jednym zrobisz zdjęcie a w drugim być może zakopiesz się w menu. Ewentualnie jakiś pewny d300, filmu nim nie nakręcisz ale autofockus wymiata, korpus w całości z magnezu. Tylko cena takiej używki w dobrym stanie jest odpowiednio wyższa i przekroczysz budżet.

Piszesz że zajmujesz się oświetleniem, myślę że takie światełko 1.8 zrobiłoby na Tobie wrażenie przy zdjęciach z ręki w słabym/stonowanym oświetlaniu.  Przy formacie DX ten obiektyw to 50mm czyli bardzo uniwersalna ogniskowa. Nikkor 50mm 1.4g to trochę dziwna ogniskowa wychodzi na dx i odpowiednie skadrowanie w pomieszczeniu może być zupełnie niemożliwe.35mm Krajobraz zrobisz, portret też ale całej postaci lub większej jej części bo do twarzy i takich bardzo bliskich ujęć odpada gdyż jest przerysowanie, proporcje się zmieniają i wychodzi nos jak kulfon oraz okrągła głowa. Do takich rzeczy to już tylko 85mm i zdjęcia z co najmniej 3-4m. Co prawda to stałka i jesteś mocno ograniczony w kadrowaniu (jak to się mówi ogniskową masz w nogach :) ) ale do zagłębienia się w manual i nauki to świetny obiektyw. Tylko uwaga 35mm 1.8g nikkora w parze z D90 potrafią się nie lubić. Musiałbyś kupić zestaw który możesz na miejscu sprawdzić czy niema bf lub ff, żeby ostrzył w punkt. Ewentualnie kupić puszkę a w obiektywach poprzebierać w fotojoker itp. Stanowczo odradzam zakup używanego zestawu w ciemno z allegro.

Co do d7000 (muszę się odnieść bo to następca d90) to mam mieszane uczucia, ogólnie są problemy bo pluje olejem na matryce  :roll: Ma więcej punktów af od d90 ale czasem się po prostu myli i 3 na 10 zdjęć wychodzą nie ostre, niestety smuci brak progresu w tej kwestii. Taki d300 w pewnej dłoni się nie pomyli. W d7000 najbardziej jarała mnie nowa matryca. bardzo ładnie rysuje. ISO800 przy  znacznie mniejszym szumie względem d90 również bardzo kusiło. Jednak koniec końców rok temu zakupiłem d90 i jestem bardzo zadowolony.

Tutaj troszkę fotek z różnych puszek  ;) http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=188002

Trusio

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2003
  • Wiadomości: 2 124
  • Reputacja: 3
  • Dr Trusio
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2630 dnia: Marca 11, 2013, 08:20:57 am »
Myślałem o jakimś bezlusterkowcu, ale teraz widzę, że moje oczekiwania w tym segmencie zaspokoić by mógł co najwyżej tylko Fuji FinePix XPro1 albo ewentualnie Nikon 1 V2 czy jakaś Leika - a wszystkie znacznie przekraczają mój budżet! Wychodzi na to, że jestem skazany na lustro :(.

Zastanawia mnie jednak obiektyw na początek. 50mm 1.8 to niewielki wydatek w przypadku zarówno Canona jak i Nikona, ale potrzebowałbym do tego jednak czegoś bardziej uniwersalnego, a z braku kasy nie wiem, czy nie zadowolić się kitowym, choć tutaj mam z kolei inną obawę - czy skok jakościowy byłby warty świeczki (wydanej kasy)?!?! :(


Bo myślę sobie jeszcze: pchać się w system i kupić 600D, czy uzupełnić sobie moją starą hybrydę o coś w stylu Canon PowerShot G15, Canon PowerShot G1 X albo Fujifilm X10 - zaawansowanego kompaktu o jasnym obiektywie i ogniskowych 28-112mm do codziennego użytku, noszenia w plecaku / torbie służbowej, na weekendy - a z systemem wstrzymać się i kupić sobie lustro powiedzmy za rok, ale już z bardziej rozwojowym obiektywem, np. Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM.

W pierwszym przypadku wyniosłoby mnie to ok. 1700-2200 zł i miałbym zajebisty kompakt jako zapas do przyszłego lustra (przy czym wciąż użyteczny na co dzień), w drugim wydałbym min. 3500 zł (dwa raz więcej, co w tej chwili trochę mniej mi pasuje) i nie miał alternatywy.

Canon czy Fujifilm powinien mi wystarczyć do poglądowych zdjęć nocnych ze statywu, jeżeli chodziłoby jedynie o poglądowe/ referencyjne zdjęcia architektury (na potrzeby iluminacji obiektów) - w końcu FZ50 się tak wyrabia (jednak tutaj brak mi szerszego kąta).

Poprawcie mnie, jeżeli się mylę (proszę).
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2013, 09:48:18 am wysłana przez Trusio »
GT: Trusio

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2631 dnia: Marca 12, 2013, 12:57:20 pm »
podłączam się do pytania.

tyle, że ja nie potrzebuje do roboty, a fotek z podróży. ma być kompakt z wymienną optyką, do dwóch tysi, z szerokim wyborem obiektywów różnych marek (dostęp do używek).
dobrze jakby miał pokrętła od ustawień i dość dobre iso, a nie żarno :P przy 400.
Myślę, że spokojnie do twoich zastosowań wystarczyłby powszechnie chwalony Canon G1 X.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2632 dnia: Marca 12, 2013, 23:01:59 pm »
poczytałem trochę na necie, pogadałem z ziomkiem i zdecydowałem się na panasonica gx1. dużo tańszy od canona, wymienna optyka z dostępem do obiektywów olympusa i panasonica, do tego w testach lepiej wypada. wybór oczywisty.

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2633 dnia: Marca 12, 2013, 23:15:35 pm »
To wrzuć później jakieś fajne fotki z drugiego końca świata ;)

el becetol

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2634 dnia: Marca 13, 2013, 00:50:19 am »
dużo tańszy od canona, wymienna optyka z dostępem do obiektywów olympusa i panasonica

Czyli drogich i ciemnych.


s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2635 dnia: Marca 13, 2013, 01:02:45 am »
polecasz coś innego?

jestem otwarty na propozycje.

el becetol

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2636 dnia: Marca 13, 2013, 01:10:53 am »
Miałem Olympusa więc rzucam z doświadczenia. Nie znam się dobrze bezlusterkowcach, ale w tą kategorię weszły jako pierwsze firmy, które w normalnych lustrzankach nie miały podskoku do Nikona i Canona. Bawiłem się za to Sony Nex-6 i muszę przyznać że całkiem fajny aparat. Z tym modelem Sony wyszło z choroby wieku dziecięcego i wreszcie zrobili aparat który da się swobodnie używać (czego nie można powiedzieć o jego poprzednikach).

Gdybym ja miał kupować to bym poczekał do momentu aż Canon i Nikon wypuści 3 generacje kompaktów z wymienną optyką - miałbyś bazę do masy obiektywów po adapterze. Na chwilę obecną brałbym coś z aktualnej generacji Sony.

Tego Panasa nie miałem w ręku, ale to jest firma znana z robienia telewizorów a nie aparatów = mniejsza baza klientów, mniejsza scena = mniej ofert na rynku wtórnym i drożej. O samym aparacie się nie wypowiadam.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2637 dnia: Marca 13, 2013, 01:40:51 am »
ta, ja się zgadzam, ale już mnie kurwica strzela jak chce o zmroku zrobić zdjęcie moim g9. po prostu nie chcę czekać dłużej. canon wypuści coś fajnego, minie mu wiek dziecięcy i się pomyśli. 

no a sony za same body woła 2,7k. trochę dużo na amatorkę.

żeby nie było, g9 w dobrych warunkach trzaska zajebiste fotki:



ktoś chce kupić?
tanio sprzedam ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2013, 01:57:57 am wysłana przez s00s »

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2638 dnia: Marca 13, 2013, 11:26:32 am »
bokeh do dupy ale to normalne przy kompakcie

dochodzi problem z upychaniem mpx na małą matryce (później w słabych warunkach kasza większa niż na 7letnim fz10), chociaż ten canon ma ją powiększoną więc fajnie

szkła najczęściej ciemne

50mm na DX wyjdzie Ci za wąsko, ni w piz** ni w oko (to dobre szkoło ale jak masz mieć na razie jeden obiektyw to 35mm będzie dużo bardziej uniwersalny

Musisz się jeszcze kolega poważnie zastanowić. Ja bym brał lustro jedno dobre i pierdolił dodatkowy aparacik do wszystkiego i do niczego



btw co do panasa to polecam ich hybrydy, miałem fz-10 i był to mój najlepszy kompakt. Ojciec miał go 3 razy w afganie, cykał tysiące zdjęć i do tej pory działa. Poza tym ostrzył tam gdzie chciałem i mocno nie szumiał (7mpx) Stabilizacja też nieźle się sprawdzała. Rok temu przesiadłem się na d90 a ojcu ten kompakt jeszcze pewnie długo posłuży.  Wcześniej miałem sony w 15 i padł po 12misiącach jak nie było już gwarancji
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2013, 11:32:47 am wysłana przez sieq »

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #2639 dnia: Marca 14, 2013, 16:39:03 pm »