Autor Wątek: Fotografia oraz aparaty  (Przeczytany 311659 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1240 dnia: Sierpnia 17, 2008, 11:55:22 am »
Specjalistą nie jestem, ale photoshopem jedzie na kilometr.

Tyle to i ja wiem ale ciekawi mnie czy te fotki to czasem nie hdr'y wyciągnięte z raw'a. Zdjęcia są bardzo szczegółowe. Jednak czy to PS czy nie, fotki robią wrażenie.

_invictus

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 10-06-2005
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1241 dnia: Sierpnia 17, 2008, 13:40:41 pm »
hdr'y + balans kolorów
straight X edge

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1242 dnia: Sierpnia 17, 2008, 13:43:21 pm »
Ja bym powiedział, że chyba jeszcze wyostrzenie.

sambady

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-05-2005
  • Wiadomości: 2 257
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1243 dnia: Sierpnia 17, 2008, 13:45:35 pm »
Ja bym powiedział, że chyba jeszcze wyostrzenie.

I się nie mylisz.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1244 dnia: Sierpnia 17, 2008, 15:11:21 pm »
Aaa no właśnie. Wyostrzenie zapewne daje takie szczegóły obrazu. Pomijając oczywiście fakt że sama technika hdr bardzo poprawia szczegóły i zakres tonalny zdjęcia.

Trusio

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2003
  • Wiadomości: 2 124
  • Reputacja: 3
  • Dr Trusio
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1245 dnia: Sierpnia 19, 2008, 01:25:52 am »
Hmm... Ja jest z szumami w S5 IS? Przypadkiem zagadałem do kumpla, że właśnie chcę opylić FZ50 i kupić S5, tak dla wygody, a on wyjechał mi z długą i płomienną mową, jak to kompakty zdychają (tu padło dużo brzydkich słów) i że powinienem sobie kupić już raczej Nikona D40, a S piątka, to już taki szajs, że ptaki na nią srają i w ogóle szumi jak ostatni... :mad:  :(. Ale ja przecież chciałem coś mniejszego i wygodniejszego i od początku zakładałem, że nie mam zamiaru się pakować na początek w lustra! :x Jedyne, co mogłoby mnie zachęcić do jego kupna, to podobno niezły kit AF-S DX 18-55mm, a przyznam, że te 36mm w Lumixie momentami irytuje, chociażby dzisiaj przy wyjściu w teren były miejsca, gdzie zabiłbym za te 28mm chociaż. Ostatecznie są konwertery do fz-tki, jednak to nadal mija się z celem, bo przecież zależy mi na mobilności, a konwerter to też nie to samo. :-?  Chyba stanie na tym, że kupię tego Canona S5 i szarpnę się na pieprzony konwerter, np. Raynox DCR-730, targać i dźwigać go w sumie przy sobie zawsze nie muszę, a nawet jeśli, to lepsze to, niż porywanie się na lustra i słoiki od samego początku (chyba, bo to wciąż pieprzone półśrodki  :-?). Aghrr - pierdolca przez to dostanę, ja chciałbym tylko w spokoju zdjęcia robić :-x.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2008, 01:30:03 am wysłana przez Trusio »
GT: Trusio

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1246 dnia: Sierpnia 19, 2008, 08:16:58 am »
Kompakty i hybrydy to półśrodki. Tak samo konwertery, które dodatkowo pogarszają jakość.

Też bym Ci polecił lustro.

PS: http://optyczne.pl/49.1-Test_aparatu-Canon_PowerShot_S5_IS.html

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1247 dnia: Sierpnia 19, 2008, 10:29:05 am »
Trusio jak masz kasę to kup lustro ale nie takie z niższej półki. Tanie lustrzanki to też półśrodki i taki produkt powstał na rynku po to by zaspokoić klienta, który koniecznie chce mieć aparat znany jako lustrzanka cyfrowa co by znajomi byli pod wrażeniem. Parę stron wcześniej dałem stronkę gdzie możesz porównać sobie dwa aparaty obok, patrząc na te same fotki zrobione oba sprzętami.

Np. Tu masz swojego Lumixa FZ50 porównanego do Nikon'a D60 na kicie 18-55mm.

http://www.lesnumeriques.com/duels.php?ty=1&ma1=60&mo1=233&p1=1323&ma2=31&mo2=496&p2=2976&ph=15

Zobacz jak ostry jest obiektyw Leica w FZ50 porównując do tego Nikona. Możesz sobie sprawdzić inne aparaty z tańszych lustrzanek (Canony czy Pentaxy) i zobaczysz że FZ50 nieco ośmiesza lustrzanki na kitowych obiektywach.

 


Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1248 dnia: Sierpnia 19, 2008, 10:34:31 am »
Zobacz jak ostry jest obiektyw Leica w FZ50 porównując do tego Nikona. Możesz sobie sprawdzić inne aparaty z tańszych lustrzanek (Canony czy Pentaxy) i zobaczysz że FZ50 nieco ośmiesza lustrzanki na kitowych obiektywach.

Błagam, powiedz, że żartujesz  :D

Zastanawiam się, jak można cokolwiek porównać na podstawie obrazków tej wielkości.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1249 dnia: Sierpnia 19, 2008, 10:43:49 am »
Zobacz jak ostry jest obiektyw Leica w FZ50 porównując do tego Nikona. Możesz sobie sprawdzić inne aparaty z tańszych lustrzanek (Canony czy Pentaxy) i zobaczysz że FZ50 nieco ośmiesza lustrzanki na kitowych obiektywach.

Błagam, powiedz, że żartujesz  :D

Zastanawiam się, jak można cokolwiek porównać na podstawie obrazków tej wielkości.

Chodzi mi tutaj o rysowanie krawędzi i szczegółów obiektywu. Na tym kwiatku jak i na zdjęciach etykiety butelki widać to co piszą w recenzjach FZ50. Obiektyw Leica jest bardzo ostry i to widać z miejsca.

Nie wiem jak Ty ale ja doskonale widzę jak skopany jest kwiatek na tej fotce z D60. Nawet na tak małej fotce to widać.

Trusio

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2003
  • Wiadomości: 2 124
  • Reputacja: 3
  • Dr Trusio
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1250 dnia: Sierpnia 19, 2008, 10:52:17 am »
Eee... Z góry zaznaczam, że więcej kasy nie chcę już w tym roku na aparat wydawać, lepsze lustra więc na razie odpadają  :-?. Na razie zaciekawiliście mnie, ale sprzeczne opinie mi w głowie nie rozjaśniają. Czekam na zdanie reszty szpeców :?.
GT: Trusio

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1251 dnia: Sierpnia 19, 2008, 10:59:13 am »
Ja jak bym miał kupić lustrzankę to była by to Alpha 350 Sony. Body ze stabilizacją i odchylany ekranik (niech mi nikt tu nie gada że to się nie przydaje) za taką cenę to fajna oferta. Kuzyn ma ta Alphe i bardzo fajny, wygodny i dobry jakościowo aparacik.

obiektywny

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 02-03-2008
  • Wiadomości: 185
  • Reputacja: 5
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1252 dnia: Sierpnia 19, 2008, 11:06:29 am »
marcepan, podejrzany ten test. Nie chce mi sie wierzyć że matryca o formacie DX jest gorsza od 10mpx 1/1.8", Zresztą D60 ma chyba tą samą co d40x, d80 i d200. Co do ostrości test wykonany (o ile dobrze wyczytałem) z odległości 20 cm - 18-55 ostrzy od 28 cm :)

Trusio, chcesz coś małego - bierz kompakta, pomacaj w jakimś saturnie czy wielkość jest odpowiednia. Ewentualnie jest jeszcze lustro olympus 420 z obiektywem 25mm typu pancake(odpowiednik standardowej 50)

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1253 dnia: Sierpnia 19, 2008, 11:19:04 am »
Jak przeczytałem ok. 10 razy w różnych miejscach, że te w Sony Alpha - 100/200 obiektywy rzucają cień podczas użycia lampy, to dla mnie zdyskfalifikowało ten sprzęt. Nie rozumiem jak na tej stronce porównującej zdjęcia, ktoś mógł je tak spieprzyć. Zaraz znajdę jakiś kwiatek w domu i pokażę Ci, że kity potrafią zrobić dobre zdjęcie, a raczej człowiek może to zrobić.


Nikon D60

Co nie zmienia, Trusiu, faktu, że kompaktem czy hybrydą też da się robić fajne zdjęcia:


Leciwy już Canon A530 - mój, malutkie piździorstwo. Na początek kupiłbym właśnie tego S5 IS, skoro przeszkadzała Ci niekompaktowość poprzedniego, to tym bardziej lustrzanka będzie niekompaktowa.
Opublikowane: Sierpień 19, 2008, 11:17:50
Zeskanuję Ci potem testy S5 IS z prasy jak chcesz.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1254 dnia: Sierpnia 19, 2008, 11:21:46 am »
Ja jak bym miał kupić lustrzankę to była by to Alpha 350 Sony. Body ze stabilizacją i odchylany ekranik (niech mi nikt tu nie gada że to się nie przydaje) za taką cenę to fajna oferta. Kuzyn ma ta Alphe i bardzo fajny, wygodny i dobry jakościowo aparacik.

I to byłby strzał do własnej bramki, bo dopłaciłbyś kilka stów do 14 megapikseli, które rejestrują obraz z jakością matrycy 10 Mpix w A200 i A300.

Do tego kit w Sony Alpha jest najbardziej śmieciowy z nowych konstrukcji.

@tarniak - od kiedy masz D60?

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1255 dnia: Sierpnia 19, 2008, 11:34:03 am »
marcepan, podejrzany ten test. Nie chce mi sie wierzyć że matryca o formacie DX jest gorsza od 10mpx 1/1.8", Zresztą D60 ma chyba tą samą co d40x, d80 i d200. Co do ostrości test wykonany (o ile dobrze wyczytałem) z odległości 20 cm - 18-55 ostrzy od 28 cm :)

Trusio, chcesz coś małego - bierz kompakta, pomacaj w jakimś saturnie czy wielkość jest odpowiednia. Ewentualnie jest jeszcze lustro olympus 420 z obiektywem 25mm typu pancake(odpowiednik standardowej 50)

Obiektywny czemu tak jest że zawsze jak droższy sprzęt wypada gorzej to od razu wszystko jest podejrzane. Test jak to test. Zrobili fotki i wkleili na stronkę, podając dane z parametrami. Zresztą gadałem z gościem, który używa D80 na co dzień i jako zastępczy aparat ma FZ50. To mi wystarczy, plus linki, które podał mi do stron fotografów używających FZ50.

Olympusa E420 stanowczo odradzam. Mechanizm AF i jego "prędkość" to porażka. Właśnie leży przede mną ten aparat i się nim bawię. Obok jest Pentax K100D i E420 przy nim to niebo a ziemia.

Krótko i na temat. Chcesz dobry kompakt to bierz Sony H10 albo Canon PS-SX100. Sony ma znikome szumy jeśli na tym Ci zależy. Jeśli jednak możesz sobi pozwolić na coś większego to Sony H50 (super sprzęcik, bardzo polecam).
Opublikowane: Sierpień 19, 2008, 11:28:36
@Tarniak

Ten kwiatek to jest tak pojechany w PS że śmierdzi na odległość.

@Iras
Całkiem niedawno piałeś nad Alpha 350. Widać jak się lubi co się nie ma to się lubi co się ma.

To nie był strzał do własnej bramki bo na 14 MPix mi nie zależy. W swoim FZ50 więcej niż 7MPix nie ustawiam. Bo po co? Za Sony przemawia stabilizacja obrazu w korpusie i odchylany ekranik (oczywiście jeśli rozmawiamy o użytkowaniu aparatu dla amatorów do potrzeb codziennych).

obiektywny

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 02-03-2008
  • Wiadomości: 185
  • Reputacja: 5
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1256 dnia: Sierpnia 19, 2008, 11:39:33 am »
Obiektywny czemu tak jest że zawsze jak droższy sprzęt wypada gorzej to od razu wszystko jest podejrzane. Test jak to test. Zrobili fotki i wkleili na stronkę, podając dane z parametrami. Zresztą gadałem z gościem, który używa D80 na co dzień i jako zastępczy aparat ma FZ50. To mi wystarczy, plus linki, które podał mi do stron fotografów używających FZ50.

jest podejrzany bo sam posiadam w swoim aparacie taką matrycę i takie 'kwiatki' mi się nie zdarzają.

Cytuj
Olympusa E420 stanowczo odradzam. Mechanizm AF i jego "prędkość" to porażka. Właśnie leży przede mną ten aparat i się nim bawię. Obok jest Pentax K100D i E420 przy nim to niebo a ziemia.

ale trusiowi zależy na małych wymiarach. e420+25mm jest tutaj nie do pobicia

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1257 dnia: Sierpnia 19, 2008, 11:56:24 am »
Ja jak bym miał kupić lustrzankę to była by to Alpha 350 Sony. Body ze stabilizacją i odchylany ekranik (niech mi nikt tu nie gada że to się nie przydaje) za taką cenę to fajna oferta. Kuzyn ma ta Alphe i bardzo fajny, wygodny i dobry jakościowo aparacik.

@tarniak - od kiedy masz D60?
D60 nie jest mój. Flickr Camera Finder znalazł takie zdjęcie. Mój jest A530.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1258 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:00:28 pm »
Obiektywny czemu tak jest że zawsze jak droższy sprzęt wypada gorzej to od razu wszystko jest podejrzane. Test jak to test. Zrobili fotki i wkleili na stronkę, podając dane z parametrami. Zresztą gadałem z gościem, który używa D80 na co dzień i jako zastępczy aparat ma FZ50. To mi wystarczy, plus linki, które podał mi do stron fotografów używających FZ50.

jest podejrzany bo sam posiadam w swoim aparacie taką matrycę i takie 'kwiatki' mi się nie zdarzają.

Cytuj
Olympusa E420 stanowczo odradzam. Mechanizm AF i jego "prędkość" to porażka. Właśnie leży przede mną ten aparat i się nim bawię. Obok jest Pentax K100D i E420 przy nim to niebo a ziemia.

ale trusiowi zależy na małych wymiarach. e420+25mm jest tutaj nie do pobicia

Jeśli chodzi i wymiary lustrzanek to faktycznie E420 jest tutaj dobrą ofertą. Jednak ja na miejscu Trusia bym się zastanowił dobrze bo widzę co potrafi FZ50 z doświadczonych rękach i naprawdę daje rade. Tak jak pisałem, ewentualnie Sony H50 (stabilizacja obrazu niszczy konkurencję) który robi naprawdę świetne jakościowo zdjęcia. Z mniejszych to Sony H10 (zapytaj Crascha bo jemu doradziłem taki i jest bardzo zadowolony) lub Canon SX100 (już nie tak dobra stabilizacja i nieco bardziej szumi, jeśli komuś to przeszkadza).

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1259 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:05:25 pm »
Cytuj
Jednak ja na miejscu Trusia bym się zastanowił dobrze bo widzę co potrafi FZ50 z doświadczonych rękach i naprawdę daje rade.
Każda chyba książka o fotografii na wstępie zaznacza, że liczy się to, co potrafi ten kto dzierży aparat, a nie to co trzyma w rękach. Trudno się nie zgodzić,

http://www.flickr.com/cameras/

Polecam sobie zobaczyć. Może i często jest udział Photoshopa i spory programowego sharpeningu silnika użytego na portalu flickr, ale w niektórych zdjęciach robionych kompaktami, można się zakochać.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1260 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:13:07 pm »
@Iras
Całkiem niedawno piałeś nad Alpha 350. Widać jak się lubi co się nie ma to się lubi co się ma.

Zanim zaczniesz mnie o coś oskarżać, lepiej się upewnij, czy to aby na pewno była Alpha 350.

Poza tym z jakiegoś powodu zdecydowałem się dołożyć do droższego Canona.

PS: Trochę spieprzyłeś to przysłowie...

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1261 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:14:33 pm »
Powiedzenie, jak już. Możliwe, że spieprzyłem, ale wiadomo o co biega. Tak mi się przynajmniej wydaje, he he.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1262 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:17:58 pm »
Majn got! Tarniak to alter ego MarcePana  :shock:

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1263 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:23:39 pm »
Powiedzenie, jak już. Możliwe, że spieprzyłem, ale wiadomo o co biega. Tak mi się przynajmniej wydaje, he he.

On się czepiał mnie. Iras już tak ma że gdy brak mu argumentów to czepia się przestawionych zdań. Powinno być "Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma".

Jak dziecko.

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1264 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:27:58 pm »
Shit. Myślałem, że chodziło o to moje, że liczy się"kto tam stoi za aparatem, a nie to co trzyma".

MarcePan, jeśli uważasz, że brakuje mu argumentów, to znajdź mu ten post o Alphie, bo taka przekrzykiwanka nie ma sensu. Tutaj stosujmy się do "no flame policy", wszak już dość bluzgów jest w Polityce i Wystem Sars.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1265 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:38:59 pm »
Cytuj
Jednak ja na miejscu Trusia bym się zastanowił dobrze bo widzę co potrafi FZ50 z doświadczonych rękach i naprawdę daje rade.
Każda chyba książka o fotografii na wstępie zaznacza, że liczy się to, co potrafi ten kto dzierży aparat, a nie to co trzyma w rękach. Trudno się nie zgodzić,

http://www.flickr.com/cameras/

Polecam sobie zobaczyć. Może i często jest udział Photoshopa i spory programowego sharpeningu silnika użytego na portalu flickr, ale w niektórych zdjęciach robionych kompaktami, można się zakochać.

Świetna stronka. Można sobie zobaczyć że jak ktoś zna fach to i hybrydy (nazwane przez niektórych półśrodkami) potrafią robi zdjęcia jakościowo nie odstające od lustrzanek. Zresztą mam stronkę fotografa-podróżnika, który używa FZ50 (Fuji 9600 też używał) i jego fotki są po prostu genialne.
Opublikowane: Sierpień 19, 2008, 12:28:28
Shit. Myślałem, że chodziło o to moje, że liczy się"kto tam stoi za aparatem, a nie to co trzyma".

MarcePan, jeśli uważasz, że brakuje mu argumentów, to znajdź mu ten post o Alphie, bo taka przekrzykiwanka nie ma sensu. Tutaj uprawiajmy "no flame policy", wszak już dość bluzgów jest w Polityce i Wystem Sars.

Nie chodzi mi tu o post o A350 tylko o to że dosadził się do przysłowia.

PS. Iras pisał o Aplha 300.

http://www.gameonly.pl/forum/index.php?topic=5043.555

Niewielka różnica.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2008, 12:46:23 pm wysłana przez MarcePan »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1266 dnia: Sierpnia 19, 2008, 12:53:51 pm »
Niewielka różnica.

Całkiem spora. Alpha 300 oferuje jednakową jakość obrazu i mniejsze szumy na wysokich czułościach, a jednocześnie jest tańsza. Poza tym nie rozumiem celowości wyskakiwania z przysłowiem "jak się nie ma, co się lubi...", skoro zdecydowałem się na aparat na wskroś od tej Sonki lepszy.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1267 dnia: Sierpnia 19, 2008, 13:23:58 pm »
...skoro zdecydowałem się na aparat na wskroś od tej Sonki lepszy.

 :lol: :lol: :lol: Właśnie o to mi chodzi. Tak to Sony było najlepsze ale kupiłeś Canona to ten już bije A300 na głowę. "Miszcz".

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1268 dnia: Sierpnia 19, 2008, 13:33:20 pm »
Nie przypisuj mi proszę swoich zachowań. Nigdy nie twierdziłem, że Sony jest najlepsze, jak również nigdy nie napisałem, że mój aparat bije jakikolwiek na głowę. Za to Ty przekonywałeś nas, że Twój Panas ośmiesza lustrzanki Nikona, Canona i Pentaxa. Kończę, bo widzę, że znów zaczynasz wylewać żółć.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1269 dnia: Sierpnia 19, 2008, 13:37:10 pm »
Za to Ty przekonywałeś nas, że Twój Panas ośmiesza lustrzanki Nikona, Canona i Pentaxa.

Pisałem że tanie lustrzanki na kitowych obiektywach nieco ośmiesza. Też kończę bo znowu przyczepisz się do szyku wyrazów w zdaniu i co ja pocznę.

PS. Owszem piałeś o A300 i podjarany byłeś tym aparatem. Potem był chyba Pentax a w końcu Canon (najlepszy z najlepszych :P ).

Trusio

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2003
  • Wiadomości: 2 124
  • Reputacja: 3
  • Dr Trusio
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1270 dnia: Sierpnia 19, 2008, 14:32:45 pm »
Osobiście skłaniałbym się do Canona, chociaż już wcześniej miałem mały dylemat miedzy H10 a S5, jednak większość ludzi poleca właśnie tego drugiego. Tak jak powiedział Tarny - nie szukam luster, bo są niekompaktowe. Mam ambicje i chcę robić dobre zdjęcia, czytam książki w tym kierunku i sam "próbuję", jednak nie mam zamiaru porywać się od samego początku na drogi sprzęt, bo znam swoje ograniczenia i mam świadomość swojego braku wiedzy i doświadczenia - drogi aparat byłby w mich rękach niewykorzystywany. S5 jest polecana dla początkujących, a sprzęt i tak gra drugorzędną rolę za umiejętnościami. W czasie kiedy Lumix będzie "się sprzedawał" mogę jeszcze ewentualnie co najwyżej troszkę pokopać, żeby utwierdzić się w wyborze między H10 a S5, jednak nie mam zamiaru zawracać sobie głowy niczym droższym - póki co. Na razie zadowolę się, w razie potrzeby, jakimiś konwerterami. Jeśli za jakiś czas zacznie mnie to ograniczać, to pomyślę o czymś z wyższej półki - wszystko spokojnie, nie ma pośpiechu. Obecny FZ50 miał zaspokajać i w sumie zaspokaja w nadmiarze moje potrzeby, jednak okazał sie zwyczajnie nieco niewygodny - tylko tyle. Tak więc - będzie kompakcik i tego się na dzień dzisiejszy trzymam :P.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2008, 14:49:16 pm wysłana przez Trusio »
GT: Trusio

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1271 dnia: Sierpnia 19, 2008, 15:18:48 pm »
S5 jest większy od H10. Musisz gdzieś w sklepie porównać sobie te aparaciki. Miałem styczność z S5 i sprawia wrażenie bardzo porządnego sprzętu. Natomiast H10 często używam i mogę zapewnić iż ten aparat bije konkurencję jeśli brać pod uwagę zależność gabaryty/jakość.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1272 dnia: Sierpnia 19, 2008, 19:49:54 pm »
Pisałem że tanie lustrzanki na kitowych obiektywach nieco ośmiesza.

Tanie lustrzanki to sprzęt i tak lepszy od hybryd i kompaktów. Nowe kity Canona i Nikkora, jak również nowy i poprzedni kit Pentaxa są bardzo dobre. Można im zarzucić plastikowość i przyczepić się do wykonania (z wyłączeniem Pentaxa), ale ciężko krytykować ich właściwości optyczne. Właściwie tylko Sony nie ma teraz w ofercie dobrego kita.

PS. Owszem piałeś o A300 i podjarany byłeś tym aparatem. Potem był chyba Pentax a w końcu Canon (najlepszy z najlepszych :P ).

Czy jeśli ktoś rozważa kupno Golfa, a ostatecznie dołoży i weźmie A3, przyczepisz się, że bardziej chwali Audi i strzelisz tekstem "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma"? Długo się zastanawiałem i jestem pewny, że wybrałem najlepszy aparat w tym przedziale (na pewno najlepszy pod względem jakości zdjęć).

Mam ambicje i chcę robić dobre zdjęcia, czytam książki w tym kierunku i sam "próbuję", jednak nie mam zamiaru porywać się od samego początku na drogi sprzęt, bo znam swoje ograniczenia i mam świadomość swojego braku wiedzy i doświadczenia - drogi aparat byłby w mich rękach niewykorzystywany.

Ja uważam, że właśnie dla takich osób są lustrzanki klasy amatorskiej. No ale skoro zależy Ci na małych wymiarach... Mnie się wygodniej fotografuje masywnym sprzętem - nawet korpus mojego Canona mógłby być nieco szerszy i mieć większy grip. W transporcie wszystko, co nie jest kompaktem wielkości telefonu komórkowego, sprawia podobne problemy. Według mnie. Oczywiście do niczego nie namawiam. Wyrażam jedynie własną opinię.

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1273 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:01:44 pm »
Mnie osobiście też przeszkadzają małe rozmiary mojego 350D, ale zapewne zainwestuje w gripa i tak się to skończy.

Trusiek jest ciężkim konsumentem, bo z jednej strony jak widać marzy mu się kombinowanie i zabawa, a z drugiej to chciałby mieć mały, zgrabny aparat, by zaspokajał jego bardzo wysublimowane poczucie estetyki. Jak tu takiemu coś doradzić, no?

Tak ostatnio zainteresowałem się Sigmą 70-300 mm f/4-5.6 DG MACRO. Sęk w tym, że makro mnie nie interesuje, potrzebuję po prostu czegoś dłuższego do detalu. Martwi mnie cena, tak jakby nieco zbyt tanio (nie znaczyto, że źle), martwię się o jakość czy ktoś miał styczność?

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1274 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:13:57 pm »
Myślałem o dodatkowym gripie, ale on przydaje się tylko przy robieniu zdjęć w pionowej orientacji, więc nie jestem przekonany.

Tarniak, jesteś pewny, że chcesz kupić 300 mm z kiepskim światłem i bez stabilizacji?

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1275 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:18:42 pm »
Pisałem że tanie lustrzanki na kitowych obiektywach nieco ośmiesza.

Tanie lustrzanki to sprzęt i tak lepszy od hybryd i kompaktów. Nowe kity Canona i Nikkora, jak również nowy i poprzedni kit Pentaxa są bardzo dobre. Można im zarzucić plastikowość i przyczepić się do wykonania (z wyłączeniem Pentaxa), ale ciężko krytykować ich właściwości optyczne. Właściwie tylko Sony nie ma teraz w ofercie dobrego kita.


Pozwolisz że się nie zgodzę. Tanie lustrzanki to IMO taki półprodukt dla klienta co to przed sąsiadem chce błysnąć. Oczywiście mowa tu o lustrzankach z kitowym obiektywem bo dokupując już parę obiektywów, jasnym staje się fakt iż tania lustrzanka zyskuje na swojej "fajności".

Prosty przykład. Znajomek kupił Canona D400 i strasznie się mądrzył że ja mogłem kupić za taką kasę jakąś lustrzankę. Zaproponowałem mu spacer na mecz sparingowy by porobić parę fotek. No cóż, uśmiech z jego twarzy szybko zniknął kiedy okazało się że musi wybulić niemałą kasę aby dokupić jakiś obiektyw z dłuższą ogniskową bo za wiele nie mógł zrobić z kitem.

Nie wspominam już o wygodzie jaką daje hybryda czyli odchylany ekran czy dobra stabilizacja oraz w przypadku FZ50 chwalony obiektyw Leica. Dodać należy że kiedy zauważę coś ciekawego w oddali to nie muszę zapinać innego obiektywu by to sfotografować bo ten ma wystarczający zakres. Owszem można się przyczepić do braku szerokiego kąta ale akurat mnie najmniej intereują zdjęcia tzw. "przy stole". Natomiast z czasem może kupię konwerter na 8mm co by się z fish eye pobawić.

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1276 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:18:47 pm »
Jasne, wolałbym Canona EF 55-200 mm, ale mnie na niego nie stać. Toteż pytam o opinie, bo dobre rzeczy słyszałem o tej Sigmie, choć ponoć nie radiz sobie przy maksymalnym ogniskowaniu. Jasność dla mnie ok.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1277 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:38:44 pm »
@MarcePan - w ten sposób mógłbyś równie dobrze z dumą zdisować posiadacza EOS'a 1D Mark III z 24-70 mm f/2.8 L.

Jeśli dla kogoś najważniejsza jest krotność zoomu i uchylny ekranik, faktycznie lustrzanki nie powinien kupować.

@tarniak - 300 mm x 1,6 = 480 (ekwiwalent ogniskowej dla filmu 35 mm), więc teoretycznie z ręki będziesz fotografować z czasem ~1/480 sekundy. Przy świetle 5,6 w ogóle sobie tego nie wyobrażam. Ja bym jednak zbierał na coś do ~200 mm ze stabilizacją.

Tarniak

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1278 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:46:06 pm »
Kit ma tyle samo i robie nim praktycznie przy 1/20 z ręki bez poruszenia. Rzuciłem alkohol pół roku temu i od razu chwyt pewniejszy.

Stać mnie aktualnie wyłącznie na pół-środek w postaci tej Sigmy, toteż się pytam.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2008, 20:47:47 pm wysłana przez tarniak »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #1279 dnia: Sierpnia 19, 2008, 20:53:26 pm »
Ale kit ma 55 mm. Im dłuższa ogniskowa, tym krótszy czas jesteś w stanie utrzymać. Dla 55 mm optymalny czas fotografowania z ręki wynosi ~1/80, więc Ty robisz z czasem czterokrotnie dłuższym. Dla 300 mm podobny efekt osiągniesz przy czasie ~1/120. No nie wiem, nie wiem. Dorwij gdzieś podobny obiektyw przed zakupem i sprawdź jak to wygląda. Ja miałem kiedyś w łapach foto/kamerę Casio z mega-zoomem i było to zupełnie niepraktyczne.