Autor Wątek: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)  (Przeczytany 30728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« dnia: Maja 10, 2010, 13:49:17 pm »
SPOILERY W ch**

Biorąc pod uwagę, że się nudzę, i pamiętając jak wkurwiające było czytanie wątku o HR w dzień premiery z uwagi na mogące pojawić się spoilery i ewentualnie unikanie ich zakładam ten topic, coby nie pieprzyć scię ze spoiler tagami, a ludzie którzy dopiero zaczęli lub zamierzają grać mieli spokój Najwyżej jakiś czas po premierze można to scalić.

Wszelkie dyskusje fabularne, pytania, spostrzeżenia, ciekawostki, zachwyty lub omówienia danej sceny. W miarę ciekawych informacji będziemy aktualizować listę. Oczywiste spoilery, wszystkie moje spostrzeżenia są notowane po jednokrotnym przejściu gry.

Epizod 1.

- Świetne wprowadzenie z użyciem cytatu Kinga. Ogólnie widać ogromny wpływ jego twórczości na tą grę.

- "He's Here" Barbary czyli ciemność wyczuła naszą obecność. Dlaczego akurat my, dlaczego starzy Bogowie mówią do nas Tom? Jesteśmy jego drugim wcieleniem? W takim razie dlaczego jednocześnie mówi do nas z góry?
- Sen i elementy dające pewne wskazowki:
a) Plakaty z Alanem z napisem "Missing", czy sen przedstawia wydarzenia PO zakończeniu? Pogoń do latarni, Alana nie ma, czy gramy w tym momencie Mr. Scratch'em?
b) Plakaty z "Tomem poetą", zawsze jako nurek.
c) Latarnia morska nie pojawia się do końca gry a wydaje się bardzo ważna, jakie będzie jej znaczenie w dwójce?

- Scena w kawiarni, nie spodziewałem się, że aż tyle ważnych postaci zbierze się w jednym miejscu. Rose, jaka będzie jej rola w dwójce? W zakończeniu trzyma lampę, jakby bała się ciemności i była świadoma zniknięcia Alana, dwójka rockmenów, pierwszym razem zupełnie nie zwróciłem na nich uwagi, a jak się okazuję są dość kluczowi.
Szeryf Rusty?

- Diver's Isle, jak pójdziemy na górę dowiadujemy się, że był tu stary wulkan, a wyspa przypomina nogę ptaka. Zastanawiam się nad znaczeniem tego.
- Jeden konar ma inicjały E.R, a Alan mówi, że wyspa może jeszcze raz być miejscem na historię miłosną. Czy ta stara historia jest w jakiś sposób związana z fabułą?
- Na górze jest zdjęcie Toma w stroju nurka, dlaczego zawsze jest tak przedstawiany? Czy ma to związek z nurkiem wyławiającym ciało z serialu Bright Falls?
- Czyje oko obserwuje nas z TV? Widać je też na jednej z tapet z fansite kitu.  A może to tylko zwykły straszak?

- Komunikat o Maurice Hortonie i jego psie Toby, którego potem chyba spotykamy w grze ale znika z klatki, chyba ginie.

- Night Springs i historię w nim przedstawione, niby czysta fikcja ale czy Teoria Quantum i dr Buckey Colvin będą mieli jakiś wpływ na dalszą fabułę?

- Rewelacyjne zrobiony ten przeskok o tydzień, dobry moment na "wtf", zwłaszcza tablica mówiąca, że siedem dni do festiwalu. To samo dzieje się bohaterowi Bright Falls, nie wiemy jednak jeszcze co on robił.



Czekam na was.
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2010, 13:51:59 pm wysłana przez Mikes »

tninja

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 360
  • Reputacja: 11
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 21, 2010, 20:15:46 pm »
Gre wlasnie skonczylem ,pytan mnostwo chodz mozna skrocic odpowiedz do cytatu Kinga z poczatku gry"A przeciez nie ma odpowiedzi,nie moze byc.Zagadka bez wyjasnienia zostaje w glowie najdluzej i ostatecznie to ja wlasnie zapamietamy.
Teraz wlasnie przechodze drugi raz bo do tej pory nie wiem co bylo snem a rzeczywistoscia.Tak jak pisze Mike podobne pytania co do Epizodu 1 dorzucil by do tego jeszcze Na poczatku Alan sni swoj koszmar miejsce wydarzen to Night Springs wiec to chyba tlumaczy brak latarni w  Bright Falls.A moze widzimy pierwsze sceny AW2 plakat,autostopowicz mowiacy o dziele Alana ?.Klotnia Alana z Alice tez mam dziwny moment przez chwile gdy pojawia sie Pani ciemnosci Alice jak by nie widziala Alana a przeciez stoja face to face?. No i zasadnicze pytanie co do epizodu 1 czy Alan z Alice przybyli na wyspe czy to byl tylko sen, w jaki sposob Alan stracil tydzien ???
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2010, 22:24:39 pm wysłana przez tninja »

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 22, 2010, 08:59:36 am »
No troche nie uwazałes. Na wyspe przybyli, z tym ze potem przestała byc widzialna(jak przybywa z szeryfe. Ten tydzien minał alanowi na pisaniu ksiazki gdy był opanowany przez Panią ciemnosci ale resztkami swiadomosci udało mu sie wpisac do ksiazki swoja ucieczke i rozwiazanie tajemnicy

Wiadomość scalona: Maja 22, 2010, 09:00:11 am
Night springs to serial, nie miejsce

tninja

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 360
  • Reputacja: 11
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 22, 2010, 09:53:09 am »
OK Night Springs to serial lecz i nazwa miesciny tzn do takiego miasta Alan przybywa w swoim snie na poczatku gry

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 22, 2010, 10:12:37 am »
Ja na temat fabuly i swoich typow wypowiem sie jak przejde drugi raz gre. Jak narazie zastanawia mnie sporo rzeczy. Dlaczego Andersonowie zwracaja sie do Alana imieniem Tom? Czyzby Alan = Thomas Zane, a byc moze Alan jest jego synem? Moze byc tez tak ze Thomas wpisal w swojej wersji Alana do scenariusza tak samo jak wpisal ten przelacznik. Jesli tak zrobil to wychodzilo by ze Alan tak naprawde nie istnieje. Zastanawia mnie tez jaka role w tym wszystkim odegra Mr.Scratch, zle alter ego Alana.  Alan dobrowolnie postanowil zostac uwieziony w ciemnosci i zmienic calkowicie przebieg wydarzen, tak by nie ucierpialo na tym Bright Falls i mogl ocalic Alice, tym samym Alice nie znajdzie Alana w normalnym swiecie tylko Mr.Scratcha.

Kolejna rzecz jaka mnie zastanawia to ostanie slowa Alana "It's not a lake...I'ts an ocean", jesli wrocimy pamiecia do pierwszego episodu, dokladnie to podczas tutorialu to Thomas wypowiedzial dokladnie takie slowa do Alana:

"For he did not know, that beyond the lake he called home, lies a deeper, darker OCEAN green, waves are both wilder and more serene. To its ports i've been. To its ports I'VE BEEN. Do you understand?"

Jesli kontynuowal bym motyw z tym ze Alan = Thomas, ktory sam siebie wpisal do czesci histori jako Alana, to mysle ze chcial tak jakby sam sobie przypomniec o tym ze problem nie lezy tylko w Bright Falls i jest to cos znacznie wiekszego. Niestety Thomas tego nie przewidzial za pierwszym razem i dlatego wpisal sam siebie jako Alana, zeby mogl to troche naprawic. Niestety mimo ze staral sie przypomniec Alanowi (samemu sobie) o tym to i tak sie nie udalo i do tego samego wniosku dochodzi ponownie Alan na koncu. Wtedy Alan moglby wpisac siebie do histori pod inna postacia i probowac zrobic to samo co zrobil jako Thomas wpisujac Alana. W ten sposob bylo by to bledne kolo a historia nigdy nie mogla by sie zakonczyc. Jeszcze wracajac do poczatku to wychodzilo by na to ze to wszystko jest tak naprawde historia napisana przez Thomasa a nie Alana.

Jeszcze tak sie zastanwiam czy liczba 6 ma tu cos na rzeczy? Alan wake ma 6 episodow, Bright Falls mialo 6 episodow, Alan Wake Files ma 6 rozdzialow, Nightingale przesluchal 6 swiadkow, Old Gods of Asgard wydalo 6 albumow, kawalek Put the Lime in the Coconut m takze numer 6 w szafie grajacej. Sam nie wiem, moze to tylko taki zbieg okolocznosci a moze cos wiecej. Nie wiecie przypadkiem ile Alan Wake napisal ksiazek? Wcale bym sie nie zdziwil jak by tez ich bylo 6 :)

Jeszcze odnosnie snu Alna na poczatku gry i latarni. We snie Alan mowi ze latarnia jest ostanim bezpiecznym miejscem na ziemi (czy cos takiego), ale jak sie okazuje we snie ciemnosc jest zbyt potezna. W tym wszystkim latarnia moze byc kluczem do zniszczenia ciemnosci raz na zawsze. Teraz po zmienieniu histori, gdzie nie ma juz tornada i ciemnosc jest oslabiona Alanowi moze sie udac. Teraz aby latarnia stala sie rzeczywistoscia Alan musi zmienic scenariusz aby latarnia mogla sie w nim znalezc i dlatego na koncu mowi ze to nie jezioro a ocean i moglby dodac tam latarnie. Moze tego dokonac poslugujac sie Mr. Scratchem, i chyba wlasnie stad u niego pojawil sie ten szyderczy usmieszek w tej scenie w ktorej stoi z Alanem. Piszac dalej scenariusz Alan moze posluzyc sie Mr.Scratchem i udac sie do latarni aby poonac calkowicie ciemnosc. W tym momencie motyw Alan = Thomas odpada calkowicie i ten sen jest motywem ktory probowal zrobic Thomas ale mu sie nie udalo bo ciemnosc byla zbyt silna i dlatego pokazuje to Alanowi wlasnie w tym snie.

Narazie nie bede sie wiecej rozpisywal na ten temat, musze jeszcze raz porzadnie przejsc gre, bo za duzo nie jasnosci jeszcze mam ;)
 

Wiadomość scalona: Maja 22, 2010, 11:18:24 am
Mam juz nowa teorie, ale o tym napisze jak sie wyspie bo od chu** pisania. Opiera sie ona na obu moich poprzednich, czyli na tej z latarnia morska i na tej ze Alan = Thomas, co jednak nadal jest prawdopodobne tylko w cholere zawile.
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2010, 11:18:24 am wysłana przez _ReD_ »

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 22, 2010, 19:47:53 pm »
Alan to raczej nie tom, bardziej mylą go wlasnie ze wzgledu na ich powiazania. Zreszta, nie wiadomo, Alan moze byc rownie dobrze wytworem Zane'a i całe jego zycie bylo napisane.

Ocean to kilka teorii, albo znaczy to, ze to dopiero poczatek i zabawa dopiero sie zaczyna, albo zwyczajna zmiana lokacji(finisz w latarni morskiej)

Po czym wnosisz ze Mr Scratch jest zły? On po prostu ma zastapic alana

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 22, 2010, 20:28:28 pm »
Znaczy sie nie mialem na mysli doslownie ze zly tylko ze reprezentuje cos zlego. Mr.Scratch w niektorych kulturach oznacza po prostu diabla. Jesli dalej trzymal bym sie opcji z latarnia o ktorej wczesniej pisalem to Mr.Scratch reprezentowal by wlasnie taki diabelski plan/podstep na pozbycie sie ciemnosci. Wytlumaczalo by to takze ten jego szyderczy/diabelski usmieszek w strone Alana, tak jakby wiedzial co Alan kombinuje.

Mam dwie teorie na temat Alana i Zane'a. W jednej mogla by to byc jedna i ta sama osoba a w drugiej Alan jest po protu wytworem jego tworczosci. Ale o tym napisze troche pozniej.

Wiadomość scalona: Maja 22, 2010, 20:44:14 pm
W sumie to jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego zadna z postaci, ktore zostaly w "well-lit room" nie jest pokazana na zakonczeniu. Dlaczego ich nie pokazano i co sie wlasciwie z nimi stalo?
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2010, 20:44:14 pm wysłana przez _ReD_ »

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 22, 2010, 21:45:44 pm »
The game has 6 episodes. Bright Falls has 6 episodes. Alan Wake wrote 6 books. Thomas Zaine wrote six books. Rose gets off work at 6. Coconut is number 6 in the Jukebox. Nightingale questioned 6 witnesses. Old gods of Asgard released 6 albums. There are 6 types of collectibles. There are 66 cutscenes in the game. There are 16 licensed songs in the game. There are 106 manuscript pages.

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 22, 2010, 21:47:41 pm »
Widze ze nie jestem jedynym, ktorego meczy ta magiczna liczba 6 :) Jestem ciekaw czy jest to cos powaznego czy po prostu tworcy taki zarcik sobie zrobili :)

tninja

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 360
  • Reputacja: 11
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 23, 2010, 01:18:43 am »
6 lat chcieli robic Alana

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 25, 2010, 15:36:18 pm »
Bardzo ciekawe są te filmiki na bonusowej płycie, zwłaszcza ewolucja fabuły na przestrzeni tych 5 lat. Alice zginela jeszcze przed przyjazdem do BF i alan po prostu chcial zapomniec, napisal Departure(chyba), w pełni swiadomie i teraz po prostu ksiazka stawała się rzeczywistośćia. zamiast opętanych mielismy zakapturzone postaci?? ktore mówiły do alana "You have called us", co ciekawe, motyw ten występuje tez w trailerze z 2009! Czuje ze to bedzie jeszcze.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 03, 2010, 21:49:43 pm »
Cytuj
Kolejna rzecz jaka mnie zastanawia to ostanie slowa Alana "It's not a lake...I'ts an ocean", jesli wrocimy pamiecia do pierwszego episodu, dokladnie to podczas tutorialu to Thomas wypowiedzial dokladnie takie slowa do Alana:

"For he did not know, that beyond the lake he called home, lies a deeper, darker OCEAN green, waves are both wilder and more serene. To its ports i've been. To its ports I'VE BEEN. Do you understand?"
Mam wrażenie, że początek pierwszego epizodu mówi najwięcej o tym co znajdziemy w drugiej części. Kluczowe elementy to z pewnością powyższy cytat, latarnia i Clay Steward, który ginie od ciosu siekierą (choć nie widzimy jego śmierci). Co do tej ostatniej postaci, to jest to autor książki "The Alan Wake Files", która opisuje wydarzenia mniej więcej między 3 i 4 aktem, ale została chyba napisana po wydarzeniach z gry. Poza tym z tego co mówi Steward w Koszmarze wynika, że on i Alan się znają. Co ciekawe projektantem okładki do "The Alan Wake Files" jest Barry Wheeler. Osobiście nie doczytałem jeszcze książki do końca, więc jak znajdzie się tam jeszcze coś ciekawego to dam znać.

Bardzo możliwe, że w drugiej zobaczymy co tak naprawdę znajduje się pod jeziorem. Wiadomo, że jest tam wulkan, ale może też tam być główna siedziba mroku. Może również założymy strój nurka? Ciekawe co Alice widziała przebywając w mroku?

Szkoda, że trzeba będzie czekać przynajmniej dwa lata na drugą część i odpowiedź na podobne pytania :/

kubaw98

  • Pionier
  • *
  • Rejestracja: 17-06-2012
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 17, 2012, 17:28:30 pm »
Witam, jestem nowy na forum.
Mamy odpowiedź kim naprawdę był Mr.Scratch!
"In this brand new standalone experience, Alan Wake fights the herald of darkness, the evil Mr. Scratch! A thrilling new storyline, hordes of creepy enemies, serious firepower and beautiful Arizona locations, combined with a fun and challenging new game mode make this a must for Alan Wake veterans, and the perfect jumping on point for new players!"

Lem++

  • Global Moderator
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 07-11-2008
  • Wiadomości: 10 698
  • Reputacja: 209
  • 07.11.2008 - 16.08.2010 †
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 17, 2012, 17:42:10 pm »
No fajnie.

Patosław

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 18-01-2008
  • Wiadomości: 5 929
  • Reputacja: 147
  • Demons Souls <3
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 17, 2012, 17:50:00 pm »
Tak czytam ten temat i narobiłem sobie takiej ochoty na Alana ze szok. Kurde ta gra jest swietna pozycze od kogos i przejde czwarty raz

redvipera

  • Pionier
  • *
  • Rejestracja: 24-06-2014
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 24, 2014, 16:44:14 pm »
Dla mnie ta fabula jest duzo prostsza niz sie wydaje  ma skryte watki do przeanalizowania.ale wdlug mnie alan ratujac alice sie utopil a ona przezyla i to wszystko co on przezywa jest jego wspomnieniem jego bledow w zyciu i tego czego zaluje i w to sie wtapia cala fabula.

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Alan Wake - fabuła (nie przeszedłeś - nie wchodź)
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 24, 2014, 17:38:18 pm »
Bardzo nie zrozumiałeś końcówki. Kluczem są słowa "it`s not a lake it`s an ocean". Sprawdź jeszcze raz kto je wymawia i w jakiej sytuacji.
A w skrócie to Alan Wake na pewno jeszcze żyje.


Do reszty: cicho, nie straszyć nowego  :P
« Ostatnia zmiana: Czerwca 24, 2014, 17:41:28 pm wysłana przez szmajdzik »