Autor Wątek: Next geny  (Przeczytany 75177 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Next geny
« Odpowiedź #480 dnia: Września 14, 2020, 12:15:00 pm »
Pytanie tylko jak często i jak mocno taktowanie w ps5 spada, bo jeśli ma być tak jak twierdzi Cerny że przez większość czasu chodzi na maksa i tylko sporadycznie minimalnie moze spaść to raczej stawiałbym że oba GPU są tak samo wydajne.

O ile dobrze pamiętam, to w ciągu sekundy można zmienić taktowanie kilka razy. Większość i tak będzie korzystała z gotowych rozwiązań i profili, ale mogę się założyć, iż 1st party będą podchodzić do tego bardziej customowo. Może nawet będą stale żonglować taktowaniem, tak aby wyciskać jak najwięcej (choć teoretycznie, przynajmniej w kwestii obecnych gier, nie jest to konieczne, co najwyżej w określonych sytuacjach).

Zazwyczaj jest chyba też tak, że firmy wypytują też co większe firmy, czego by oczekiwały od nowej generacji i to też kształtuje podobne podejście. Nintendo oczywiście idzie swoją drogą.

Dokładnie tak. Z grubsza obie firmy rozmawiają z tymi samymi devami. W związku z tym słyszą podobne rzeczy. Widać to dobrze w przypadku SSD -  jedni i drudzy dostali taki feedback od twórców, ale każdy podszedł do tego inaczej. Zarówno Sony jak i MS słyszeli o problemach z CPU w PS4 i XO, więc i na to zareagowali podobnie. Dostawcą części jest w obu przypadkach AMD, więc i baza rozwiązań jest bardzo podobna.

Oczywiście zawsze istnieje jakaś możliwość ugadywania się, ale już bardziej byłbym skłonny uwierzyć w przecieki.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #481 dnia: Września 18, 2020, 19:27:24 pm »
Observer: System Redux is a Launch Title for Xbox Series X and S, and PS5
Cytuj
Publisher Bloober Team and developer Anshar Studios announced Observer: System Redux will launch for the Xbox Series X and S, and PC via Steam on November 10 for $29.99 / €29.99, and for the PlayStation 5 on November 12.

"Making Observer: System Redux available for next-gen console players has been a huge focus for the team,"said Bloober Team CEO Piotr Babineo. "Now that both the Xbox Series X and PlayStation 5 release dates are out there, we can finally share our release date news. We know next-gen pricing is a major concern for our fans and we feel that releasing all the new content and upgrades in Observer: System Redux at the same cost as the original Observer is a great way to stay close with our community."
https://www.vgchartz.com/article/445434/observer-system-redux-is-a-launch-title-for-xbox-series-x-and-s-and-ps5/

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #482 dnia: Września 23, 2020, 18:20:18 pm »
Maneater przypłynie na premierę XSX|S i PS5. Twórcy ujawnili ulepszenia dla nowej generacji
Cytuj
Maneater na PlayStation 5 i Xboksie Series X zaoferuje wsparcie ray tracingu, natywną rozdzielczość 4K z HDR w 60 klatkach na sekundę oraz nowe efekty świetlne prezentujące podwodny świat w nowych barwach. Twórcy zadbają także o ulepszenia dla Xboksa Series S – na tej platformie otrzymamy ulepszoną grafikę i większą liczbę klatek na sekundę. Aktualizacja trafi także na PC, ale będzie udostępniona dopiero na początku przyszłego roku.

    „Pełna ewolucja na nową generację konsol - Nowa królowa głębin powraca silniejsza niż kiedykolwiek, w pełni wykorzystując sprzęt nowej generacji, w tym ray-tracing, natywną rozdzielczość 4K ze wsparciem dla HDR, płynnymi 60 klatkami na sekundę, nowymi efektami świetlnymi, wsparciem dla haptycznej technologii PlayStation®5 DualSense i więcej! ”

Tytuł przypłynie na nową generację w dniach premier – 10 listopada (Xbox Series X oraz Xbox Series S) i 19 listopada (PlayStation 5).
https://www.ppe.pl/news/150111/maneater-przyplynie-na-premiere-xsx-s-i-ps5-tworcy-ujawnili-ulepszenia-dla-nowej-generacji.html

Gierka podobno bardzo spoko. Dobra na odstresowanie.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #483 dnia: Października 26, 2020, 23:27:23 pm »
Cytuj
Tak prezentują się szczegóły poszczególnych gier Ubisoftu na next-genach:

Watch Dogs: Legion:

    Xbox Series X|S - ray tracing, Xbox DirectStorage, Smart Delivery
    PS5 - ray tracing, szybkie wczytywanie, bezpłatna aktualizacja PS4 -> PS5

Assassin’s Creed Valhalla next-gen:

    Xbox Series X|S - 4K z 60fps, Xbox Velocity Architecture, Smart Delivery
    PS5 - 4K z 60fps, szybkie wczytywanie, bezpłatna aktualizacja PS4 -> PS5

Far Cry 6 next-gen:

    Xbox Series X|S - 4K z 60fps, Smart Delivery
    PS5 - 4K z 60fps, bezpłatna aktualizacja PS4 -> PS5

Rainbow Six Siege next-gen:

    Xbox Series X|S - 4K do 120fps, Smart Delivery
    PS5 - 4K do 120fps, bezpłatna aktualizacja PS4 -> PS5

For Honor next-gen:

    Xbox Series X - 4K z 60fps
    Xbox Series S - 1080p z 60fps
    PS5 - 4K z 60fps

Immortals Fenyx Rising next-gen:

    Xbox Series X - 4K z 60fps, HDR, szybkie wczytywanie
    PS5 - 4K z 60fps, HDR, szybkie wczytywanie

Riders Republic next-gen:

    Xbox Series X - 4K z 60fps, HDR, Xbox DirectStorage, Smart Delivery
    PS5 - 4K z 60fps, HDR, szybkie wczytywanie, bezpłatna aktualizacja PS4 -> PS5
https://www.ppe.pl/news/151149/far-cry-6-w-4k-i-60-fps-na-ps5-i-xsxs-ubisoft-ujawnil-wszystkie-szczegoly-nextgenowych-gier.html

Wygląda zatem na to, że różnice w grach multiplatformowych pomiędzy XSX a PS5 będą żadne lub ewentualnie minimalne. Chyba że w praktyce będzie to trochę inaczej wyglądać niż na papierze.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Next geny
« Odpowiedź #484 dnia: Października 27, 2020, 18:47:13 pm »
Na ps5 czasy ładowania 2 sekundy, na XSX 20 sekund.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #485 dnia: Października 28, 2020, 09:35:55 am »
W jakich grach? Masz przykłady? Pytam poważnie.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #486 dnia: Listopada 03, 2020, 08:31:42 am »
Mimo covidowych ograniczeń nowe konsole powinny się sprzedawać znakomicie w okresie świątecznym, przy czym na PS5 będzie dużo większe zapotrzebowanie i w wielu miejscach szybko pojawią się braki. W nowym roku może się jednak okazać, że PS5 będzie schodzić do zera przy każdej dostawie, a Xboxy zaczną zalegać na półkach (chyba że MS będzie na bieżąco dostarczać gry wysokiej jakości). Opóźnienie wydania Halo było bardzo odważną decyzją, nie jestem jednak pewien czy słuszną z punktu widzenia sprzedaży. No i niektórych niezdecydowanych może skusić opcja po taniości, czyli XSS. Na pewno zapowiada się ciekawa generacja, ale przez pierwszy rok zakładam bardzo dużą przewagę PS5 w globalnej sprzedaży. Dopiero takie gry jak Starfield (jeśli będzie exem) mogą skłonić szersze rzesze do przeskoczenia na Xboxa.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Next geny
« Odpowiedź #487 dnia: Listopada 03, 2020, 10:47:15 am »
Ja wciąż nie rozumiem (no dobra rozumiem, w końcu MS robi tak od lat), jak MS mógł tak przespać okres przygotowawczy do nowej generacji. Mieli mało dev'ów 1st party, ale pomimo tego mogli się przygotować lepiej. Sony zaczyna od gier mniejszych, które w dużej mierze powstawały jeszcze na PS4. MS miał tylko Halo (oficjalnie), ale przecież 343 to nie jedyne studio. Coalition zrobiło Gearsy 5, ale mogli zrobić jakiś dodatek (chyba coś będzie, ale jakoś nie promują tego, więc to pewnie coś drobnego). Gdzie Forza? Do tego MS mógł postarać się o jakieś ex'y od 3rd party. Najwyraźniej skupili się na Game Pass i w to idzie cała para. W ostatecznym rozrachunku pewnie ma to sens, ale obecnie to nie pomaga. Ich działania wciąż są chimeryczne - niby zależy, niby inwestują, ale też wysyłają sygnały sprzeczne. Jak dla mnie XSX i XSS to narzędzia marketingowe GP i Xboxa jako usługi. Kosztowne, wręcz kuriozalne, ale jednak to środek do celu. Dlatego mogą mówić, że nie zależy im na sprzedaży - bo konsola sprzeda się w milionach sztuk, a za tym GP dostanie następnych subskrybentów.

grzeszczu

  • Budowniczy socjalizmu
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 575
  • Reputacja: 19
Odp: Next geny
« Odpowiedź #488 dnia: Listopada 03, 2020, 11:22:04 am »
Czy ktoś wyczytał jakieś info, jak nowe konsolę będą latać w 1080p? Jakiś supersampling czy zwykłe wyświetlanie w niższej rozdzielczości bez żadnych korzyści?

Wysłane z mojego HD1903 przy użyciu Tapatalka

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 978
  • Reputacja: 132
Odp: Next geny
« Odpowiedź #489 dnia: Listopada 03, 2020, 14:30:17 pm »
W xboxie z pewnością supersampling, ps5 nie wiem ale pewnie też (pro miało taką funkcję)

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #490 dnia: Listopada 03, 2020, 16:35:48 pm »
Coalition zrobiło Gearsy 5, ale mogli zrobić jakiś dodatek (chyba coś będzie, ale jakoś nie promują tego, więc to pewnie coś drobnego).
Tak. Ostatnio zapowiedzieli. Wyjdzie w grudniu i ma być to przygoda na 3-4 godziny.


Na razie wychodzi na to, że MS przespał start generacji. Postawili wszystko na Halo (w końcu 5 lat powinno spokojnie starczyć), tymczasem 343 dało ciała i zostali bez żadnej większej gry na start systemu i okolice. Sony z kolei jest świetnie przygotowane, czego się pewnie nie spodziewali. Zakupy studiów zaczęły się w 2018, więc nie może dziwić, że większość z nich jeszcze w pocie czoła dłubie nad swoimi projektami. W takim wypadku MS powinien jednak wyłożyć chociaż nieco hajsu na czasową ekskluzywność jakiejś większej gry. Pozostał im Game Pass i mnie on wraz ze wsteczną kompatybilnością zupełnie wystarcza, ale większość graczy kupujących konsole nowej generacji oczekuje gier, które pozwolą poczuć nową jakość. Na premierę XSX jedyną taką grą będzie chyba Watch Dogs Legion, tylko że to gra multiplatformowa i w dodatku żaden hit.
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2020, 16:49:51 pm wysłana przez POK »

Sylvan Wielki

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 05-02-2009
  • Wiadomości: 11 553
  • Reputacja: 251
Odp: Next geny
« Odpowiedź #491 dnia: Listopada 03, 2020, 18:32:11 pm »
Nie chcę z tego tematu robić System Wars, ale z tym kapitalnym przygotowaniem Sony, to lekka przesada. Remaster Spidera, duże DLC i rimejk starej gry, to raczej żadna karta przetargowa. Rzecz jasna doceniam, Demony to dla mnie 10/10, ale patrząc obiektywnie, to szału nie ma.

Oczywiście M$ bez swoich flagowców na start (Forza, Gearsy, Halo) też 4 liter nie urywa.

No i kompletnie nie kupuję tego "to tylko multi". Ubiegłoroczny Modern Warfare zarobił TAK potworne hajsy, że naście eksów tym by mógł obdarzyć. Znając życie nowa wersja GTA V, czy jakaś gra sportowa sprzeda się w kilka tygodni lepiej, niż kapitalnie zapowiadające się Demon's Souls, czy nadciągający Raczet i Klank przez cały swój żywot.
Dla wielu to jest karta przetargowa. Dodatkowo, jak wejdzie marketing typu "najlepsza wersja na najpotężniejszej konsoli", to też zrobi swoje.

Na sąsiednim forum dobrze to podsumowali, wielu wybierze PS V z tytułu przywiązania do marki. Oczywiscie nie ma w tym nic złego, wszak sporo zielonych graczy zrobi to samo tylko w drugą stronę.



POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #492 dnia: Listopada 03, 2020, 19:53:50 pm »
Jeśli chodzi o wartościowe exy to do końca roku mamy:

PS5
- Spider-Man MM
- Demon's Souls Remake
- GodFall

XSX|S
- The Medium
- Gears Tactics

Zatem przewaga Sony jest znacząca, tym bardziej że wszystkie ich exy w jakiś sposób pokażą nową jakość (choćby przez RT). Na 2021 Sony też przygotowało szereg mocnych IP, gdy konsole MS dostaną głównie nowe marki, które nie są na razie specjalnie wyczekiwane (np. Scorn, kampania CrossfireX). Zatem z najważniejszych na 2021 mamy:

PS5
- GT7
- Ratchet
- Horizon 2
- God of War 2

XSX|S
- Halo
- Forza
- Hellblade 2

Sylvan Wielki

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 05-02-2009
  • Wiadomości: 11 553
  • Reputacja: 251
Odp: Next geny
« Odpowiedź #493 dnia: Listopada 03, 2020, 21:12:29 pm »
No dobrze. W ile z nich (albo forumek) zagrasz na premierę :puppy-eyes:

W 2k17 na PS4 ukazały się dwa fantastyczne eksy - NioH oraz NieR Automata. Z tego forum grały w nie z 4 osoby - z czego na premierę, nie licząc mnie .... chyba tylko bojawiem w Nioszka. W każdym razie garstka - z tego co widziałem, na sąsiednich niewiele lepiej było.

Natomiast w takiego Battlefield V większość tu tłukła. Już widzę jak ekipa z GO pędzi wydać 344 zł za Godfall:shifty:

Zobaczysz natomiast co to będzie się działo po premierze nowego Call of Duty.

Nie zrozum mnie jednak źle. Jeżeli (w wielkim uproszczeniu) Seria X zaprezentuje Asasyna, Łocz Dogi, CoD, Fifę, a PSV zaoferuje to samo i choćby jedną, dwie gry (nawet Bugsnax), to już jest na prowadzeniu - choćby 4 osoby na sto miały je kupić. Bogatsza oferta.

Jeżeli ja miałbym wybrać jedną konsolę, byłaby to PSV, ponieważ podium najbardziej wyczekiwanych przeze mnie gier prezentuje się tak:







Dwie z nich są na obu konsolach, ale DS tylko na maszynie Sony.

Więc w pełni rozumiem taki tok myślenia. Ale uczciwie trzeba przyznać, że to .... nikła przewaga.

Roku 2021r. nie oceniam, bo nie mamy pewności, czy takie Gran Turismo, bądź Hellblade się ukażą za kilka miesięcy.

Niemniej przyznaję, że wizja premier Raczeta i Klanka oraz nowych przygód Kratosa brzmi niezwykle kusząco.




POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #494 dnia: Listopada 04, 2020, 06:54:16 am »
Ja bardzo rzadko biorę gry na premierę, ale na Zachodzie to jest raczej norma. Dlatego też Game Pass mi mega odpowiada. Za nieco ponad 400 zł mam abonament do marca 2023 i do tego czasu mogę ogrywać wszystkie exy MS na premierę. Większość osób jednak decyduje się na kupno konsoli, aby zagrać w kilka gier na które jest duży hajp. Nawet jeśli ktoś gra głównie w tytuły multiplatformowe (Fifa, CoD, GTA), to patrzy też na głośne exy i wybierze sprzęt tej firmy, która ma ich więcej (lub więcej trafiających w gusta). Dlatego jeśli Halo Infinite zaliczy średnią powyżej 85%, to skłoni masę osób do kupienia Xboxa (szczególnie w Stanach).

Na razie Sony zdaje się iść podobną drogą, jak Nintendo w przypadku Switcha w 2017 - chcą jak najszybciej wypuścić solidny zestaw gier, które będą napędzać sprzedaż konsoli przez całą generację. MS natomiast będzie stopniowo budował ofertę. Imo (jeśli chodzi o gry, ich ilość i jakość) to 2021 będzie należeć do Sony a 2022 do MS. Przynajmniej tak to na obecną chwilę się zapowiada.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Next geny
« Odpowiedź #495 dnia: Listopada 04, 2020, 10:15:51 am »
Tak. Ostatnio zapowiedzieli. Wyjdzie w grudniu i ma być to przygoda na 3-4 godziny.

Myślałem o czymś dłuższym, bardziej jak Lost Legacy albo Miles Morales. Z drugiej strony Gearsy nie należą do gier na kilkadziesiąt godzin, więc pewnie ma to sens. Niemniej nie ma hype'u wokół tego - sam dowiedziałem się o tym przypadkowo chyba dwa tygodonie temu.

PS5
- GT7
- Ratchet
- Horizon 2
- God of War 2

Tu trzeba by dodać jeszcze FFXVI i z czasowych GhostWire Tokyo i DeathLoop. Przynajmniej w kwestii tych większych gier.

XSX|S
- Halo
- Forza
- Hellblade 2

Z tej listy to chyba tylko Halo ma potwierdzony rok. Można się domyślać, ale to jednak domysły. W takim razie powinniśmy coś usunąć z listy PS5 (np. GoW) bo pewnie się przesunie.

Na razie wychodzi na to, że MS przespał start generacji. Postawili wszystko na Halo (w końcu 5 lat powinno spokojnie starczyć), tymczasem 343 dało ciała i zostali bez żadnej większej gry na start systemu i okolice.

Niestety MS nawalił ostro, w kwestii 343 to także jest ich wina. Nie dostarczali gier na XO, nie dostarczają na start XS. O tyle jest to ciekawe, że jeszcze jakiś czas temu krążyły opinie, iż to Sony może nie być gotowe, bo stale wspierało PS4, zaś MS zbroi się na nowe rozdanie. Podawano tez za przykład początek tej generacji. Ta...

Zakupy studiów zaczęły się w 2018, więc nie może dziwić, że większość z nich jeszcze w pocie czoła dłubie nad swoimi projektami.

Właśnie dla części z tych studiów czas był, może nie na pełnoprawne duże projekty, ale nawet na mniejsze. Tym bardziej, że miały one różne gry "na taśmie". Poza tym to nawet nie chodzi o samą premierę, ale pierwszy rok obecności sprzętu na rynku.

Dlatego MS łata teraz swój lineup jak może, a że nie może za wiele (w tej chwili) to dalej pompuje hype na wsteczną kompatybilność, która choć jest fajnym featurem, to tylko dodatek (który też nie jest wyjątkową cechą Xboxa, choć oczywiście MS kładzie na to większy nacisk).

Choć żadna z nadchodzących konsol nie ma tłustego lineup'u, to jednak Sony oferuje coś więcej. Dla mnie przeważnie było tak, że premierowe gry nie były za specjalne, ale coś tam zawsze się znalazło. Tak jest też z PS5, z XSX nie i to jest szokujące.

Imo (jeśli chodzi o gry, ich ilość i jakość) to 2021 będzie należeć do Sony a 2022 do MS.

Możliwe, ale po stronie MS są dalej tylko obietnice i domysły. Ex'ów na pewno przybędzie w 2022, ale zobaczymy jak będzie z ilością i jakością - sam fakt posiadania tylu studiów nie oznacza jeszcze sukcesu. Dobrze rokuje, ale plan wydawniczy nie jest pewny. Nie można jednak zapominać, że Sony nie odsłoniło kart na 2022, na pewno będzie miało czym się pochwalić. Według mnie walka będzie wyrównana w 2022 roku.

Nie ma chyba po co dalej ciągnąć ten temat, sam widzę jak często się powtarzam. Jest jak jest, wiemy o tym od dłuższego czasu. Obyśmy mogli spojrzeć na start nowej generacji przychylniejszym okiem za rok, albo dwa lata, mając masę świetnych gier do ogrywania. 

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Next geny
« Odpowiedź #496 dnia: Listopada 04, 2020, 14:55:28 pm »
Na bieżącą chwilę rok 2021 prezentuje się mniej więcej tak:

PS5:
- Heavenly Bodies
- Destruction All Stars
- Ratchet & Clank: Rift Apart
- Returnal
- Kena
- Deathloop
- Gran Turismo 7
- Little Devil Inside
- Horizon 2: Forbidden West
- GhostWire Tokyo
- God of War Ragnarok*
- Final Fantasy XVI*

Xbox Series X:
- Scorn
- The Ascent
- kampania CrossfireX
- Microsoft Flight Simulator
- Warhammer 40,000: Darktide
- The Gunk
- Halo Infinite
- As Dusk Falls
- Everwild
- Forza Motorsport
- Project Mara*
- Senua's Saga: Hellblade II*
- S.T.A.L.K.E.R. 2*

*prawdopodobna premiera w 2022

Pewniakiem część gier zostanie przełożona na kolejny rok. Na ten rok też zapowiadano sporo gier, które ostatecznie mają wyjść w przyszłym (Kena, Scorn, Ascent, CrossfireX, Deathloop, Destruction All Stars). Z drugiej strony na pewno jeszcze nie znamy pełnej listy gier na przyszły rok. Jestem ciekaw też, czy Psychonauts 2 ukaże się na PS5, czy posiadacze nowej konsoli Sony będę musieli ograniczyć się do wersji z PS4, a xboxowa dostanie jakiś upgrade graficzny - to byłoby imo najsensowniejsze rozwiązanie ze strony MS.

Sylvan Wielki

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 05-02-2009
  • Wiadomości: 11 553
  • Reputacja: 251
Odp: Next geny
« Odpowiedź #497 dnia: Listopada 04, 2020, 22:54:43 pm »
Na premierę kupię Kenę, Raczeta i Klanka oraz Forzę (wiem, będzie w Game Pass, ale chcę wersję fizyczną do kolekcji).
Cieszę się przy tym, że - jak wieść niesie - mój neks gen ma zjawiść się u mnie w dniu premiery (oby).  :grin:

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Next geny
« Odpowiedź #498 dnia: Grudnia 02, 2020, 22:57:02 pm »
Panowie jak to jest z odtwarzaniem filmów BD 4k HDR na nowych konsolach? Miałem okazję zobaczyć na oledzie film Gemini Man w 4k HDR 60fps i powiem, że jakość obrazu mnie rozwaliła. Wygląda to niesamowicie i chętnie obejrzałbym jakieś filmy w takiej jakości u siebie na PS5. Warunkiem jest chyba obsługa Dolby Vision, ale nie wiem czy PS5 daje takie możliwości.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Next geny
« Odpowiedź #499 dnia: Grudnia 02, 2020, 23:29:40 pm »
Panowie jak to jest z odtwarzaniem filmów BD 4k HDR na nowych konsolach? Miałem okazję zobaczyć na oledzie film Gemini Man w 4k HDR 60fps i powiem, że jakość obrazu mnie rozwaliła. Wygląda to niesamowicie i chętnie obejrzałbym jakieś filmy w takiej jakości u siebie na PS5. Warunkiem jest chyba obsługa Dolby Vision, ale nie wiem czy PS5 daje takie możliwości.

PS5 nie obsługuje DV. Czy to źle? Choć DV czy HDR10+ są lepsze (w końcu są w stanie trzymać metadane dla poszczególnej klatki filmu), to z różnicami w filmach bywa różnie. Dużo zależy od filmu i tego jak został zmasterowany. Na dodatek nie każdy film jest w DV i HDR10+.

Co do filmów - dla mnie świetnym pokazem jest Matrix (cała trylogia, choć jedynka możliwe, że trzyma nieco wyższy poziom). Jest w DV. Podobnie Joker. Filmy Nolana (ale tu zależy od ujęcia, te kręcone kamerami IMAX są boskie, pozostałe już mniej). Bladerunner 2049 (ale tutaj nie uświadczysz wodotrysków w kwestii jasności HDR). W sumie musiałbym przejrzeć biblioteczkę, bo jest tego więcej. Natomiast w kwestii 60 fps’ów to takich filmów jest chyba bardzo mało (słyszałem chyba o dwóch).

Jeśli idzie o obraz to często stare filmy bardzo robią.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Next geny
« Odpowiedź #500 dnia: Grudnia 03, 2020, 07:42:37 am »
Ta wersja Gemini Man co oglądałem widzę, że kosztuje koło 200zł, ale na pudełku nie widzę info o DV. Napisne jest jedynie 4k HDR. Naprawde jakość robiła wrażenie. Znalazłem na YouTube fragment z momentu kiedy strzela ze snajperki do celu, który porusza się w pociągu (jak wpiszesz Gemini Man 4k to wyskoczy jako jedno z pierwszych) i tu już widać jak fajnie to wygląda. Z płyty jeszcze lepiej to śmigało.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Next geny
« Odpowiedź #501 dnia: Grudnia 03, 2020, 09:09:38 am »
Niestety jest dość duża niespójność w kwestii standardów nawet dla tego samego filmu. Np. Matrix jest z DV na płycie, ale na takim Netflixie już zdaje się nie. Gwiezdne Wojny mają DV na Disney+ (choć w tym wypadku HDR to kwestia dyskusyjna, a przynajmniej jasność), ale na płytach wydanych w tym roku już nie. Pitch Black nie ma znaczka DV, ale w opisie jest zaznaczone, iż jest (przed chwilą nawet sprawdziłem) i faktycznie jak oglądałem, to TV przeszedł w tryb DV (czym byłem zaskoczony, bo nie czytałem opisu).

Tak jak pisałem brak DV to nie jakiś wielki problem, to jak z grami - dopóki nie zobaczy się porównania, to nie wiadomo nawet, że jest inaczej. A nawet wtedy różnice mogą być niemal niezauważalne. HDR10 ma metadane uśrednione dla całego filmu, w DV możesz mieć różne metadane dla poszczególnych klatek, o ile tak został zmasterowany film w studiu. Według mnie odbywa się to raczej od sceny do sceny, a punkt wyjściowy zawsze jest ten sam.

Natomiast taka ciekawostka -  ja oglądam filmy na dedykowanym odtwarzaczu (swego czasu XOX mógł być odtwarzaczem, ale jednak ma nieco gorszą jakość obrazu jak i wygodę używania) i gdy tylko go kupiłem, odpaliłem właśnie Matrixa. Obraz śnieżył, kabel nie dawał rady przepuścić 4k, DV i Atmos razem (przynajmniej w tym wypadku). Kupiłem następny z certyfikatem. Znowu śnieżył, ale mniej. Podpiąłem kabel od PS4Pro - obraz idealny, a to tani kabel. Ostatecznie poszedłem na overkill i kupiłem przewód pod 8K (bez certyfikatu, wtedy jeszcze nie było). Obraz był idealny. Pomimo tego jest jeden film, z którym mam problem, czyli Szeregowiec Ryan - obrazu brak, musiałem wyłączyć DV.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2020, 09:25:57 am wysłana przez Zielarz »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Next geny
« Odpowiedź #502 dnia: Grudnia 03, 2020, 14:56:16 pm »
To widzę, że konkretnie to zagmatwane. Jeszcze do tego dochdzą te kable o których piszesz. Sam się zastanawiałem czy na obecnym kablu HDMI mam możliwie najlepszą jakość.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Next geny
« Odpowiedź #503 dnia: Grudnia 03, 2020, 16:15:16 pm »
Ja bym wyszedł z założenia, że jeśli nie ma problemu z obrazem, to nie warto zmieniać. W audio kable odrywają większe znaczenie, ale jednocześnie różnice potrafią być tak niewielkie, że można się zastanawiać, czy to nie autosugestia ;). Największe różnice robi zawsze źródło, zarówno w wideo jak i audio. Jak masz film/muzykę w świetnej jakości i zmasterowaną w odpowiedni sposób, to reszta jest już tylko "dosmaczaniem". Dużej zmiany nie powinno wnieść (zakładając ze sprzęt jest na dobrym poziomie), ba nawet o małą może być trudno. Mimo wszystko to są rzeczy subiektywne.