Autor Wątek: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł  (Przeczytany 37590 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lupinator

  • Gość
Cytuj
"(...) dość ostrożnościowe podejście i plasujące oczekiwania raczej na minimalnym poziomie, nakazuje przyjąć, że w przypadku wykorzystania utworów naszego mocodawcy w podstawowych obszarach prowadzonej działalności, tworzących istotę najważniejszych produktów, właściwie wynagrodzenie winno opiewać na 6 proc. uzyskanych korzyści. Tym samym, odliczając nawet to, co autor uzyskał do tej pory, jak i jednocześnie uwzględniając wzrost zysków ze sprzedaży w szczególności gry Wiedźmin 3 wraz z dodatkami, uznajmy, że roszczenie na tę chwilę opiewa co najmniej na 60 mln zł" - napisano w wezwaniu do zapłaty.

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/andrzej-sapkowski-chce-od-cd-projektu-60-mln-zl/93knhd6

tropik79

  • Budowniczy socjalizmu
  • *****
  • Rejestracja: 23-12-2008
  • Wiadomości: 621
  • Reputacja: -7
  • Who's the boss?!
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #1 dnia: Października 02, 2018, 11:21:48 am »
Je_bany bezczelny dziad.  :o

Cytuj
„Byłem na tyle głupi, by sprzedać im prawa do całej marki. Zaoferowali mi procent z zysków, ale stwierdziłem: „nie, w ogóle nie będzie zysku, dajcie mi teraz całą gotówkę! Całą kwotę”. To było głupie i byłem na tyle głupi, by zostawić wszystko w ich dłoniach, tylko dlatego że nie wierzyłem w sukces, ale kto mógł się spodziewać ich wygranej? Ja nie mogłem.”

Andrzej Sapkowski
(L)

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #2 dnia: Października 02, 2018, 13:35:52 pm »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #3 dnia: Października 02, 2018, 15:47:19 pm »
60 mln nie dostanie, ale może coś mu się uda ugrać.

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #4 dnia: Października 02, 2018, 19:31:42 pm »
W sumie jakaś podstawa prawna jest, prawo chroni twórców przed dymaniem przez korpo i tak w sumie mogło być w tym wypadku. Na razie mamy optykę Redów, nakręcaną przez oplaconą agencje PR. I to przyznam skłania mnie trochę na stronę pisarza, na którego książkach dorastalem. Zarobili, mogliby jakiś ochlap rzucić, a nie perfidnie szczują. Pracownikom wypłacił sowite premie, to czemu Endrju żałują?

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #5 dnia: Października 02, 2018, 19:39:26 pm »
Zarobili, mogliby jakiś ochlap rzucić, a nie perfidnie szczują.
Co szczują? Jaki ochłap? Mieli umowę, facet nie chciał procentów, więc spadówa.

Pracownikom wypłacił sowite premie, to czemu Endrju żałują?
Bo Endrju nie jest ich pracownikiem i nie współtworzył ich produktu. Sprzedał prawa i g*wno obchodziła go gra.

Ogólnie obrzydliwa sytuacja.
PSN ID: WojtqGO

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #6 dnia: Października 02, 2018, 23:02:31 pm »
Ja jednak uważam, że współtworzył. Gdyby gry nie były oparte na jego uniwersum i nie plagiatowaly jego pomysłów fabularnych, wizji świata, interakcji rasowych i międzyludzkich, relatywizmu moralnego etc. to raczej takiego sukcesu by nie odniosły. Bo mechanikę mają zupełnie przeciętną.

A twoja reakcja jest zgodna z planem. Akcja medialna, jaką nakręcił CDP jest naprawdę imponująca. Niusa widziałem już na stronach anglojęzycznych, a zanim opublikowano niusa, gdziekolwiek, już wyskakiwaly memy z chytry Andrzejem.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #7 dnia: Października 03, 2018, 05:31:19 am »
No z jednej strony podpisał taką a nie inną umowę, a z drugiej wykorzystanie jego twórczości na taką skalę faktycznie powinno być więcej warte. Charakter ma nieciekawy i na brak kasy nie może narzekać, to mu specjalnie nie współczuję. Sam nie wiem, ale jestem chyba też zdania, że coś tam by mu się należało (choć te 60 mln, to oczywiście kpina).

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 977
  • Reputacja: 132
Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #8 dnia: Października 03, 2018, 06:22:33 am »
Ja jednak uważam, że współtworzył. Gdyby gry nie były oparte na jego uniwersum i nie plagiatowaly jego pomysłów fabularnych, wizji świata, interakcji rasowych i międzyludzkich, relatywizmu moralnego etc. to raczej takiego sukcesu by nie odniosły. Bo mechanikę mają zupełnie przeciętną.

A twoja reakcja jest zgodna z planem. Akcja medialna, jaką nakręcił CDP jest naprawdę imponująca. Niusa widziałem już na stronach anglojęzycznych, a zanim opublikowano niusa, gdziekolwiek, już wyskakiwaly memy z chytry Andrzejem.


No ale nie jest tak, że skończyło się na kasie przy podpisie. Przed grami jego książki nie były aż tak znane, gry przy których nie miał udziału wypromowały go na cały świat, a razem z tym doszedł też serial.

No ale gry narobiły mu tylko "gówna i smrodu przecież :lol:. "


Umowa, umową, ale gdyby nie sukces CDP, nie byłoby tego sukcesu i rozpoznawalności na świecie, który jest dzisiaj.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2018, 06:24:45 am wysłana przez Moldar »

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #9 dnia: Października 03, 2018, 07:13:15 am »
Sapkowski był  bardzo popularny m. in. w Niemczech, Rosji, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Francji jeszcze zanim powstały gry. Był tam od dawna tłumaczony i świetnie się sprzedawał, co na pewno nie zaszkodziło sprzedaży gier na tych rynkach. Z kolei gry faktycznie zbiegły się w czasie z tłumaczeniami książek na język angielski, ale istotny wpływ na sprzedaż literatury miała dopiero 3 cześć. Wcześniej książki i tak sprzedawały się dobrze i były dobrze oceniane (Dawid Gemmel Award). Także nie róbmy z AS naciagacza , który wszystko zawdziecza CDP bowiem jeszcze przed ich sukcesem był najpopularniejszym polskim pisarzem na świecie i jednym z popularniejszych pisarzy fantasy.
Tu polecam dział Sapkowskiego na Reddit czy nawet historię recenzji jego książek na Amazon.co.uk i amazon.com. Czytam jedno i drugie od lat i wszystko ładnie stamtąd wynika.
Reasumując, mamy tu taki trochę samonapedzajacy się mechanizm. Gra wyrosła na fan bazie książek i napedzila jej rozwój. I jakkolwiek AS prezentuje poziom arogancji adekwatny do wyglądu to jest również niezwykle utalentowanym twórcą, którego praca życia powinna zostać lepiej doceniona.
W chwili obecnej uważam Redów za skąpe pipy, które żerując na niewiedzy/ignorancji AS zaplacily zanizona cenę za licencję/majątkowe prawa autorskie umożliwiające im produkcję gier.  Kurde, facet dostał 35 tys., za wysokiej jakości prawa własności intelektualnej, które przyniosły setki milionów . Czy to nie wstyd?

jay jay

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 25-03-2005
  • Wiadomości: 4 740
  • Reputacja: 18
  • Terror of unexpleainable
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #10 dnia: Października 03, 2018, 07:15:29 am »
Ja jednak uważam, że współtworzył. Gdyby gry nie były oparte na jego uniwersum i nie plagiatowaly jego pomysłów fabularnych, wizji świata, interakcji rasowych i międzyludzkich, relatywizmu moralnego etc. to raczej takiego sukcesu by nie odniosły. Bo mechanikę mają zupełnie przeciętną.

A twoja reakcja jest zgodna z planem. Akcja medialna, jaką nakręcił CDP jest naprawdę imponująca. Niusa widziałem już na stronach anglojęzycznych, a zanim opublikowano niusa, gdziekolwiek, już wyskakiwaly memy z chytry Andrzejem.
to tak jakbys wzial od jakiegos malo gramotnego zyciowo scenarzysty kupil dobry txt powiedzmy do serialu, ktory pozniej okazuje sie kultowy. Moze cos mu sie uda wywalczyc.
''Don't take advice from anyone'' - Robert Altman.


mowafilmowa.wordpress.com
magivanga.wordpress.com
booklips.pl

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #11 dnia: Października 03, 2018, 09:08:54 am »
Czy to nie wstyd?
No wstyd. Że był na tyle głupi i skąpy, żeby się na to zgodzić.

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 977
  • Reputacja: 132
Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #12 dnia: Października 03, 2018, 09:14:15 am »
W Portugali to wydali jeden tom, więc raczej zbyt popularny to nie był.

Poza tym, CDP samo zaoferowało procent, Sapek w sukces nie wierzył, więc dostał całość do łapy.

Domyślam się, że jakiś hajs dostanie, ofc 60 baniek nie ma szans, cdp ma za dużo kontr argumentów aby to Sapek wygrał, ale na prawie niewiele się znam.

Faktem jest, że gry mu pomogły. Obstawiam, że gdyby nie gry, netflix serialem w ogóle by się nie zainteresował. Próbowali dać procent, próbowali z nim współpracować, a on na wszystko miał wyje**ne.

Prawo prawem, ale Zawiniła głównie umowa. Sprzedał wszystko nie wierząc w sukces i to pewnie bez jakiegoś terminu.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2018, 09:24:36 am wysłana przez Moldar »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #13 dnia: Października 03, 2018, 09:36:19 am »
też mi się wydaje, że ogólnie uja mu się należy. mógł brać procent, to nie chciał. teraz nie podoba mu się, że gra odniosła mega sukces, a on dostał z tortu tylko jakieś okruszki. niech popatrzy na zainteresowanie marką oraz sprzedaż książek przed i po trylogii i zobaczy, czy rzeczywiście gierki nie podbiły sprzedaży papieru. serialu (za który jakieś haks na pewno dostanie) też by pewnie nie było, gdyby nie redzi.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #14 dnia: Października 03, 2018, 11:10:08 am »
W Portugali to wydali jeden tom, więc raczej zbyt popularny to nie był.
Edycje zagraniczne zaczeły być tłumaczone w następujących latach:

1993 Czechy
1996 Rosja
1997 Litwa
1998 Niemcy
2002 Hiszpania
2003 Słowacja, Francja
2005 Portugalia
2006 Ukraina
2007 UK
2008 USA Serbia Bułgaria
2010 Szwecja, Włochy, Finlandia, Brazylia
2011 Tajwan, Estonia, Holandia

Także na długo przed wydaniem Wieśka 3 był jednak dosyć popularny. Że gra tę popularność zwiększyła to jest również oczywiste, tak samo jak oczywisty jest związek przyczynowy z serialem Netflixa (chociaż tu równie ważny był sukces Gry o tron i hype na dark fantasy w wersji telewizyjnej), ale bez fundamentu w postaci sagi o Wiedźminie, to seria gier skończyłaby się na I części jak wiele RPG-ów z tamtego okresu.
też mi się wydaje, że ogólnie uja mu się należy. mógł brać procent, to nie chciał. teraz nie podoba mu się, że gra odniosła mega sukces, a on dostał z tortu tylko jakieś okruszki. niech popatrzy na zainteresowanie marką oraz sprzedaż książek przed i po trylogii i zobaczy, czy rzeczywiście gierki nie podbiły sprzedaży papieru. serialu (za który jakieś haks na pewno dostanie) też by pewnie nie było, gdyby nie redzi.


Prawo widzi to tak - twórcy z reguły sa poszkodowani w relacjach z przedsiębiorcami. W praktyce to pewnie przyszedł CDP z prawnikiem, przygotował umowę a Sapek połakomił się i podpisał. Ale jako pisarz nawet pewnie nie wiedział do końca co faktycznie zbywa i jakie pola eksploatacji przekazuje. Po prostu wykorzystali trochę jego niewiedzę i miłość własną, a on jak głupi dał się podpuścić. Moim zdaniem jednak dysproporcja między wartością świadczenia a wartością faktyczną prawa jest na tyle duża, że w świetle ustawy Prawo autorskie powinien dostać jakieś pieniądze. Był głupi i zadufany w sobie to fakt, ale że został wydymany to również jest jasne. Ewentualny sąd będzie tu również oceniał, że chodzi o umowę zawartą przez osobę fizyczną z profesjonalistą i prawo chroni osoby fizyczne w takich sytuacjach.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2018, 11:18:52 am wysłana przez Szymku »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #15 dnia: Października 03, 2018, 12:47:06 pm »
kluczowe jest chyba określenie, czy redzi rzeczywiście oferowali mu procent. jeżeli tak, a on wolał wybrać "wróbla w garści" i teraz piekli się  o "gołębia na dachu", to ma nierówno pod kopułą i nie ważne czy go prawo chroni, czy nie - jest zwykłym cwaniakiem.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #16 dnia: Października 03, 2018, 13:13:19 pm »
kluczowe jest chyba określenie, czy redzi rzeczywiście oferowali mu procent. jeżeli tak, a on wolał wybrać "wróbla w garści" i teraz piekli się  o "gołębia na dachu", to ma nierówno pod kopułą i nie ważne czy go prawo chroni, czy nie - jest zwykłym cwaniakiem.
Kluczowa jest dysproporcja między przekazanym twórcy wynagrodzeniem a dochodem osiągniętym przez nabywcę praw autorskich. Istotne jest również na ile precyzyjnie określono prawa autorskie majątkowe, które zostały sprzedane.

Okoliczności podpisania umowy mają tu znaczenie wtórne. Pamiętać jednak należy, że Sapkowski wcześniej podpisał umowę z Metropolis, która przewidywala procent i gówno z tego wyszło. Także decyzja, która podjął miała pewne podstawy w tzw. chłopskim rozumie. Z drugiej strony była firma, która nigdy nie stworzyła żadnej gry, o nieustalonej renomie w tym zakresie także prowizja z tamtej perspektywy była bez sensu.
Zarazem jednak CD Projekt był już obiektywnie dużym podmiotem, największym wydawca gier w PL, a zatem miał swoje zaplecze prawne i mógł to wykorzystać.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #17 dnia: Października 03, 2018, 13:36:56 pm »
idąc tym tokiem rozumowania, można przyjąć, że sapkowski w momencie podpisania umowy był uznanym twórcą, z przekładami książek na wiele języków, także temat praw autorskich i własności intelektualnej na pewno nie był mu obcy. typ po prostu nie wierzył w powodzenie projektu, o czym sam zresztą mówił, a teraz wyciąga łapę bo "mu się należy". może i prawo będzie po jego stronie (w końcu częsty broni nieudaczników), ale nie zmienia to faktu, że grzechu redów nie widzę, a grzech pychy i chciwości sapkowskiego już tak.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 977
  • Reputacja: 132
Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #18 dnia: Października 03, 2018, 14:29:50 pm »
Cdp nie miał żadnego doświadczenia w tworzeniu gier, na dobrą sprawę ekipa liczyła może w tedy 4 osoby, raczej ciężko aby zdawali sobie sprawę, że ich gry będą po prostu czołówką na świecie, bo co tu dużo nie mówić, wiedzmin 3 to jedna z najlepszych gier ten generacji, a hajp na cyberpunk jest równie wysoki.

Jakoś nie wyobrażam sobie, że przyszedł cdp i wiedział co robi, raczej liczyli głównie na własny rynek na początku, o takim fenomenie może tylko marzyli przy kolacji.

Licencja to nie wszystko, a wiedzmin to nie był władca pierścieni, dostali świat, ale zrobili go już sami i poświęcili temu kupę kasy i pracy. Przyszła okazja to Sapek próbuje wyciągnąć hajs.

Prawo w tej sytuacji może i działa trochę na Sapkowskiego korzyść, ale biorąc pod uwagę fakty i historie ich współpracy, to w mojej opinii, nic mu się więcej nie należy.
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2018, 14:34:04 pm wysłana przez Moldar »

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #19 dnia: Października 03, 2018, 15:08:03 pm »
Historię współpracy - czyli wyciągnięte z kontekstu teksty, które AS rzucał po pijaku? Bo tu jest szukanie taniej sensacji. Ja na przykład czytałem jego wypowiedź o treści:

Cytuj
O grze jako takiej niewiele mogę powiedzieć, bo jej nie znam, nie grywam w gry. Rozgłos i wyniki sprzedaży mówią jednak same za siebie, byłaby to gra słaba, nie miałaby takich osiągnięć. Ale pracując na własny sukces, gra moim książkom, niestety, zaszkodziła. Kilku wydawców umieściło grafikę z gry na okładkach moich książek. Wielu czytelników zakwalifikowało więc książki jako tzw. game related, czyli pisane pod grę. Takich książek na rynku SF&F jest multum. Widząc na okładce mojej książki obrazek z gry, wielu fanów założyło, że to gra była pierwsza. A poważni fani SF i fantasy takimi wtórnymi książkami gardzą i nie kupują ich, bo – primo – są wtórne i nieoryginalne. Secundo – są kompletnie bez znaczenia dla tych, którzy w żadne gry nie grają – a takich jest wśród fanów zdecydowana większość.

Wcale nie pomaga tu fakt, że książki „pod gry” zdarzyło się pisać wielkim, jak choćby Mike Resnick (gra „Tomb Raider”), Alan Dean Foster („Shadow Keep”), Greg Bear („Halo”) czy Brandon Sanderson („Infinity Blade”). Reakcja fanów była jednoznaczna: wielcy piszą pod gry wyłącznie dla mamony, dla grosza marnego. I z pewnością piszą niedbale, na pół gwizdka, toteż książki te można sobie odpuścić, niech czytają je gracze. Nie było mi miło na targach książki czy też konwentach, gdy fani brali moje książki do ręki, spoglądali na okładki i pogardliwie je odkładali. Game related. Gry nas nie interesują, weźmiemy raczej coś oryginalnego, nowego Abercrombiego, Aaronovitcha albo Tregillisa.

Od jakiegoś czasu zwalczam proceder używania grafiki z gry na moich okładkach bardzo aktywnie i nie pozwalam na to wydawcom. Tam, gdzie mogę – a w USA, dla przykładu, nie mogę. Na okładce amerykańskiego wydania „Czasu pogardy” mamy wiedźmina żywcem z gry, walczącego z Czerwiem z Diuny. A ja muszę tłumaczyć fanom, że książkę napisałem dwanaście lat przed tym, jak powstała gra, i że Czerw z Diuny jest z gry, nie z książki. W książce Czerwia nie ma nawet na lekarstwo.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1676902,1,sapkowski-nie-mam-klopotu-z-gra-wiedzmin-ale-prawdziwy-wiedzmin-jest-tylko-jeden-i-pochodzi-z-ksiazek.read

Wydaje się być wyważona i dobrze umotywowana. Ale lepiej nagłaśniać inne wypowiedzi. I o dziwo, jak się okazuje, nagłaśnianie miało to miejsce w momencie gdy Sapkowski próbował negocjować kwestię wynagrodzenia z CDP.
Sprawa idzie o miliony, CDP chroni swoje interesy i robi to średnio etycznie. A wszystkim broniącym studia, które słynie z dymania pracowników, oświadczam, że zmienią zdanie jak sami zostaną wydymani przez prawników w białych rękawiczkach. Zdarza mi się mieć do czynienia z takimi sprawami i dla mnie w sytuacji duża spółka vs pisarz, sympatie są jednoznaczne.

Sylvan Wielki

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 05-02-2009
  • Wiadomości: 11 547
  • Reputacja: 251

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #21 dnia: Października 03, 2018, 15:27:08 pm »
@szymku, ale to nowe wina cdpr, że wydawcy dają grafiki z gry na okładki książek. to nie gra mu szkodzi, a wydawcy ignoranci ;)

Wysłane przy użyciu Tapatalka


POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #22 dnia: Października 03, 2018, 15:38:51 pm »
Sapkowski powinien podziękować choć raz CDP, że wypromowali jego markę. W sukces gry nie wierzył, bo też nie było ku temu wielkich podstaw. Pierwszy Wiedźmin powstawał bardzo długo, więc przez lata mógł cieszyć się z decyzji. Zresztą gra osiągnęła umiarkowany sukces i to tylko na wschodnich rynkach. Do tego była zacofana graficznie na swoje czasy. Dopiero Wiedźmin 2 był przełomem, a Wiedźmin 3 okazał się mega sukcesem.

Pewnie Sapkowski byłby bardziej zadowolony, gdyby gry nie odniosły sukcesu, ale obiektywnie rzecz biorąc ich sukces pozwolił mu zarobić pośrednio masę dodatkowych pieniędzy.

Imo ma prawo ubiegać się o dodatkowe pieniędze, ale nie powinien narzekać. To, że podpisał umowę z tak utalentowaną ekipą jak CDP, to był szczęśliwy traf. Niefartem z jego strony było tylko, że nie zgodził się na procenty.

Za to z jakiej racji CDP miałby mu coś odpalić, skoro mają taką a nie inną umowę, a Sapkowski zachowuje się tak, jak się zachowuje. Fakt, mogli spróbować zatrudnić go do promowania gry, ale nawet jeśli mieli taki pomysł, to pewnie im się odechciało po kilku jego wypowiedziach. CDP to firma (a właściwie korporacja) i nie działa charytatywnie. Dawanie Sapkowskiemu pieniędzy za nic byłoby z biznesowego punktu widzenia absurdalne.

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #23 dnia: Października 03, 2018, 17:23:23 pm »
Ktoś słusznie zauważył, że gdyby Sapkowski chciał kasę od EA czy Activision, wszyscy by mu kibicowali. No ale CDP to święty graal developerki, niesłusznie naciągany przez złośliwego starucha i gbura.

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 977
  • Reputacja: 132
Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #24 dnia: Października 03, 2018, 18:46:17 pm »
Jakby się normalnie wypowiadał, to by nikt nie robił problemu, a pierdoli w wywiadach same pierdoły.


Szacun za książki i stworzony świat bo uwielbiam, ale sam popełnił błąd. I nie chodzi o kibicowanie cdp, a o robienie gówna wokół gry, wyśmiewanie, a koniec końców przyjść po pieniążki.

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #25 dnia: Października 03, 2018, 22:17:54 pm »
Proponuję nowy awatar dla Szymka:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

(okoliczności powstania pomysłu na awatar mają znaczenie wtórne. Decyzja, którą podjąłem miała pewne podstawy w tzw. chłopskim rozumie)
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2018, 22:20:14 pm wysłana przez szmajdzik »

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #26 dnia: Października 03, 2018, 23:37:02 pm »
Argument ad personam. Najlepszy.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #27 dnia: Października 04, 2018, 08:31:58 am »


:lol:

Wysłane przy użyciu Tapatalka

lupinator

  • Gość
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #28 dnia: Października 04, 2018, 08:59:43 am »
Śmieszna sprawa z tym Sapkowskim, bo spodziewałbym się, że opinie podzielą się jak prawie zawsze w Polsce pół na pół, a tu nawet lewicujące środowiska toczą bekę z dziadygi i kibicują korporacji w tym sporze. Coś niespotykanego :)

Ktoś słusznie zauważył, że gdyby Sapkowski chciał kasę od EA czy Activision, wszyscy by mu kibicowali. No ale CDP to święty graal developerki, niesłusznie naciągany przez złośliwego starucha i gbura.

No i to jest chyba kluczowe w odbiorze sprawy przez opinię publiczną.  Pewnie skończy się ugodą i nie dowiemy się o ostatecznym wyniku.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #29 dnia: Października 04, 2018, 11:41:33 am »


Śmieszna sprawa z tym Sapkowskim, bo spodziewałbym się, że opinie podzielą się jak prawie zawsze w Polsce pół na pół, a tu nawet lewicujące środowiska toczą bekę z dziadygi i kibicują korporacji w tym sporze. Coś niespotykanego :)




Wysłane przy użyciu Tapatalka


Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #30 dnia: Października 04, 2018, 17:17:31 pm »
Wtedy CDP był już największym dystrybutorem gier w pl, o obrocie idącym w dziesiątki milionów zlotych. Także tak

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #31 dnia: Października 04, 2018, 22:49:10 pm »
Andrzej Sapkowski żąda pieniędzy od CD Projektu, ale czy ma podstawy?
Cytuj
Zdaniem Piotra Schramma z kancelarii Gessel, z którym rozmawiało next.gazeta.pl, nie ma wątpliwości, że wszystkie umowy z Andrzejem Sapkowskim zostały odpowiednio dopełnione. Pełnomocnicy pisarza powołują się na przepis art. 44 w prawie autorskim:

    "W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd."

Zapytany o to Schramm zwraca jednak uwagę, że to ponad szesnaście lat starań CD Projektu przełożyło się na obecny kształt gry i tym samym jej sukces. Jego zdaniem dzisiaj to saga gier napędza popularność książki, a nie odwrotnie. Art. 44 nie ma więc raczej zastosowania w tym przypadku.

Prawnik uważa, że CD Projekt postąpił mądrze, publikując całość wezwania w niezmienionej formie, nie godząc się tym samym na zawartą w nim sugestię, by wszystko załatwić po cichu i uniknąć uszczerbku na „renomie Grupy”. Sugeruje, że kolejnym ruchem powinno być skierowanie roszczenia przeciwko Sapkowskiemu w imieniu CD Projektu i jego akcjonariuszy. Ci ostatni ponieśli już bowiem wymierne straty: jak donosi Money.pl, w pewnej chwili wartość spółki spadła o 600 milionów złotych. We wtorek kurs akcji tracił ponad 3%, potem strata ustabilizowała się na poziomie 1,6% . Wartość CDP na warszawskiej giełdzie jest szacowana na ponad 18 miliardów złotych, co czyni z niego dziewiątą najdroższą spółkę w Polsce.
https://www.cdaction.pl/news-54757/andrzej-sapkowski-zada-pieniedzy-od-cd-projektu-ale-czy-ma-podstawy.html

Kopersztyk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-05-2007
  • Wiadomości: 1 836
  • Reputacja: 39
  • Why so serious?
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #32 dnia: Października 04, 2018, 23:07:07 pm »
Tak sobie teraz myślę... Czy Sapkowski sobie zdaje sprawę jak ta cała sytuacja odniesie się do sprzedaży jego książek? Wiadomo - ci co nie grali w gry i czytali tylko sagę, i resztę jego twórczości kolejną jego książkę kupią. Gros ludzi, którzy tą dramę śledzą mogą się zrazić tą sytuacją i chociaż dla bojkotu nie kupić. Tak czy siak sam Sapkowski sobie tą sytuacją zaszkodził.

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #33 dnia: Października 04, 2018, 23:47:27 pm »
Ja książki Sapkowskiego będę kupował. Ale nie wiem czy nadal mam ochotę na gry CD Projekt. A prawnik od 7 boleści niech przestanie gadać bzdury. CD Projekt sam napedził histerię medialną i sam odpowiada za spadek akcji.
Też mi ekspert.

Kopersztyk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-05-2007
  • Wiadomości: 1 836
  • Reputacja: 39
  • Why so serious?
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #34 dnia: Października 05, 2018, 00:07:54 am »
Zauważ, że to wszystko zaczęło się od samego Sapkowskiego a nie CDP, które chce nadal załatwić tą sytuację polubownie. Nie chcę tu nikogo bronić ale takie są fakty.

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #35 dnia: Października 05, 2018, 07:17:49 am »
Pełnomocnik Sapkowskiego (notabene niezbyt biegły w słowie pisanym) wysłał wezwanie z sugestią by sprawę załatwić bez rozgłosu. Zatem CDP mogło zamieścić po prostu komunikat że AS wniósł o dodatkowe wynagrodzenie (jako spółka w obrocie publicznym ma obowiązek informować o zdarzeniach mogących wpłynąć na jej sytuację finansową). Zamiast tego zrobili gówno burzę i dziwią się że akcje spadły.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #36 dnia: Października 05, 2018, 07:20:16 am »
Ja książki Sapkowskiego będę kupował. Ale nie wiem czy nadal mam ochotę na gry CD Projekt. A prawnik od 7 boleści niech przestanie gadać bzdury. CD Projekt sam napedził histerię medialną i sam odpowiada za spadek akcji.
Też mi ekspert.
tylko uważaj, żeby nie wybierać takich z grafiką z gry na okładce ;)

Wysłane przy użyciu Tapatalka


Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #37 dnia: Października 05, 2018, 09:06:22 am »
Ok. Będę unikał gier z grafiką gry na okładce.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #38 dnia: Października 05, 2018, 09:43:18 am »
to co piszesz, że na gry nie masz ochoty, a to książki będziesz właśnie kupować?
coś nielogiczne te twoje wypowiedzi o_O
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2018, 09:47:40 am wysłana przez s00s »

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projektu zapłaty co najmniej 60 mln zł
« Odpowiedź #39 dnia: Października 05, 2018, 10:26:07 am »
Logika jest zachowana, sens humorystyczny mam nadzieję czytelny.
Może zróbmy ankietę, kto na miejscu Andrzeja zrezygnowalby z tych pieniędzy?