Ankieta

Czy wierzysz w koniec świata?

Jeśli tak, weź czerwoną pigułkę.
7 (43.8%)
Jeśli nie, weź niebieską i spier**laj do wora.
9 (56.3%)

Głosów w sumie: 14

Głosowanie skończone: Września 22, 2012, 23:02:32 pm

Autor Wątek: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców [']  (Przeczytany 510288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1840 dnia: Czerwca 30, 2011, 13:51:40 pm »
A kur** nie masz?
SW-5606-3156-4802

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1841 dnia: Czerwca 30, 2011, 13:56:49 pm »
A kur** nie masz?

Nie wiem mistrzu ale udowodnić nie potrafię.

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1842 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:04:31 pm »
Cytuj
Wyniki badao komputera pokładowego FMS, przeprowadzone przez spółkę Universal Avionics Systems Corporation (UASC) USA, zamieszczone w raporcie MAK
1.16.5 Wyniki badao TAWS i FMS
Badania były przeprowadzone na bazie konstruktora systemów - spółki Universal Avionics [Systems50] Corporation (UASC) w m. [Redmond51 w] USA pod kontrolą przedstawicieli MAK, Rzeczpospolitej Polskiej, NTSB [National Transportation Safety Board – Narodowa Rada Bezpieczeostwa Transportu USA+ i FAA *Federal Aviation Administration, agencja Departamentu Transportu USA]. Pomimo znacznych mechanicznych uszkodzeo bloków, praktycznie cała informacja została pomyślnie odczytana i rozkodowana. (…)
FMS UNS-1D
Na samolocie zamontowano dwa jednakowe FMS, składające się z urządzenia wprowadzania danych (CDU), zamontowanego w kabinie pilotów, komputera nawigacyjnego (NCU) i bloków wspomagających. NCU składa się z kilku paneli komputerowych, łącznie z panelem procesora centralnego (CPU). Pamięd RAM CPU zasilana jest z baterii i przy utracie zasilania zewnętrznego zawartośd pamięci jest „zamrażana”. W ten sposób rejestrowane są wartości dużej liczby parametrów, które zachowują się przy istnieniu zasilania od wbudowanej baterii i następnie mogą byd odtworzone.
Dane były odczytane z NCU numer identyfikacyjny 1192-00-111101, numer seryjny -281. Drugi komputer nawigacyjny (numer seryjny -1577) posiada bardzo silne uszkodzenia mechaniczne, odczytanie danych z niego nie było możliwe.
Analiza danych wykazała, że NCU-281 był zamontowany na pozycji numer 2 (drugiego pilota).
Ponieważ oba systemy wymieniają się danymi, to analiza danych tylko z jednego systemu pozwala twierdzid, że oba FMS w locie były włączone i pracowały poprawnie.
Zanik zasilania FMS („zamrożenie pamięci”) nastąpiło o 10:41:05, na wysokości barometrycznej skorygowanej do poziomu lotniska na wysokości około 15 metrów, prędkości podróżnej 145 węzłów (~270 km/h), w punkcie o współrzędnych 54°49,483’ szerokości północnej [i 32°03.161’+ długości wschodniej. (…)

CAŁOŚĆ --> http://static.presspublica.pl/red/rp/pdf/kraj/bialaksiega.pdf

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1843 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:04:35 pm »
Dla mnie dowodem jest to, że teraz tutaj, przed moim rupieciowatym samsungiem z promocji mogę sobie wpaść na dowolny pomysł i go zrealizować. Zachcę mi się zrobić fikoła na podłodze - proszę bardzo, wstaję i to robię. To jest pytanie z gatunku "udowodnij mi, że kaloryfer jest <takiego koloru>", albo jeszcze lepiej "udowodnij mi, że ten kubek istnieje".


Wiadomość scalona: [time]Czerwiec 30, 2011, 14:05:31 pm[/time]
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2011, 14:06:36 pm wysłana przez wojteq »
SW-5606-3156-4802

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1844 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:08:24 pm »
Dla mnie dowodem jest to, że teraz tutaj, przed moim rupieciowatym samsungiem z promocji mogę sobie wpaść na dowolny pomysł i go zrealizować. Zachcę mi się zrobić fikoła na podłodze - proszę bardzo, wstaję i to robię. To jest pytanie z gatunku "udowodnij mi, że kaloryfer jest <takiego koloru>", albo jeszcze lepiej "udowodnij mi, że ten kubek istnieje".


Nagraj całe swoje życie, obejrzyj, potem obejrzyj jakiś film. Oprócz długości i wydarzeń różnicy nie ma, koniec końców wybór jest tylko jeden a nic przecież nie robisz bez powodu. Jakbyś walnął teraz fikołka to tylko po to aby udowodnić sobie że masz wybór, masz rupieciowatego samsunga dlatego że był na promocji itd. itp.


inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1845 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:12:52 pm »
Jesteśmy więc ubezwłasnowolnieni.
SW-5606-3156-4802

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1846 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:14:57 pm »
Jesteśmy więc ubezwłasnowolnieni.

Oby nie ale na to wygląda.

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1847 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:18:16 pm »
Mam hajs. Kupić sobie rower, paletki do "babingtona" czy kilka stolików z ikei po 19.90? A może kupię sobie wszystko naraz? A może sobie pojadę nad morze? Szkoda, że jestem ubezwłasnowolniony i nie mam wyboru :(
SW-5606-3156-4802

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1848 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:24:40 pm »
Koniec końców weźmiesz stoliki dobrze o tym wiesz  :lol: Wybór jest iluzją ziom.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2011, 14:29:09 pm wysłana przez Mejs »

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1849 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:29:43 pm »
No dobra, wyjątkowo tym razem Ci się udało mnie przejrzeć. Następnym razem pokuszę się o mniej oczywiste przykłady.
SW-5606-3156-4802

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1850 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:37:08 pm »
Nie chodzi o to żebym ja miał przejrzeć Ciebie tylko o to że jak się zastanowisz znajdziesz powód każdej swojej decyzji. Ba! Znajdziesz nawet masę czynników warunkujących najmniejszy Twój ruch w dodatku przez to że nie można cofnąć się w czasie, nie uda Ci się udowodnić że mogłeś zrobić w życiu cokolwiek inaczej niż to zrobiłeś.

Tak jak można wierzyć w to że po śmierci nie czeka na nas wieczna nicość tak samo wszyscy wierzą że mają kontrolę. Mimo że teraz to piszę wyobrażenie sobie jednego lub drugiego jest dla mnie trudne i smutne. Udowodnić że się mylę, dziady!  :mad:

el becetol

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1851 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:48:15 pm »
Tak jak można wierzyć w to że po śmierci nie czeka na nas wieczna nicość tak samo wszyscy wierzą że mają kontrolę. Mimo że teraz to piszę wyobrażenie sobie jednego lub drugiego jest dla mnie trudne i smutne. Udowodnić że się mylę, dziady!  :mad:

Mogę udowodnić, ale mogę też nie udowodnić.
Mejs, udowodnię?

Ciapkas

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1852 dnia: Czerwca 30, 2011, 14:51:00 pm »
Ale wolna wola to możliwość zrobienia wszystkiego do czego jesteś zdolny. To jest oczywista oczywistość.

A to, że da się wytłumaczyć każde ludzkie zachowanie to juz inna sprawa i uwarunkowanie cechami ludzkimi jak np. pragmatyzm. Ale uwierz mi, są ludzie którzy korzystają z wolnej woli ile tylko mogą ;)

Wiadomość scalona: Czerwca 30, 2011, 15:00:54 pm
Zresztą co ja pier**le, każdy z niej korzysta non stop. A Ci o których piszę mniej pragmatycznie.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2011, 15:00:54 pm wysłana przez Ciapkas »

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1853 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:04:27 pm »
Tak jak można wierzyć w to że po śmierci nie czeka na nas wieczna nicość tak samo wszyscy wierzą że mają kontrolę. Mimo że teraz to piszę wyobrażenie sobie jednego lub drugiego jest dla mnie trudne i smutne. Udowodnić że się mylę, dziady!  :mad:

Mogę udowodnić, ale mogę też nie udowodnić.
Mejs, udowodnię?

Raz podejmiesz decyzję, sam wiesz jaką, ja nie wiem. Z tego co piszesz na forum wydaje mi się że możesz mieć dobry pomysł żeby obalić lub w pewnym stopniu podburzyć moją teorię, możliwe jest też to że po przeczytaniu tego specjalnie nie udowodnisz aby pokazać że jednak ją masz. Możliwym jest to że nic w rękawie nie masz i samo pytanie było blefem.

W każdym wypadku sam wiesz co zrobisz lub moja "decyzja" uwarunkuje Twoją.

Ale wolna wola to możliwość zrobienia wszystkiego do czego jesteś zdolny. To jest oczywista oczywistość.

A to, że da się wytłumaczyć każde ludzkie zachowanie to juz inna sprawa i uwarunkowanie cechami ludzkimi jak np. pragmatyzm. Ale uwierz mi są ludzie, którzy korzystają z wolnej woli ile tylko mogą ;)

Ale udowodnij mi że ta możliwość istnieje. Niby możesz zrobić wszystko ale koniec końców zrobisz jedno, nigdy bez powodu, uwarunkowany swoim bagażem doświadczeń, wychowaniem i czynnikami tak błachymi jak pogoda  ;)

Wiadomość scalona: Czerwca 30, 2011, 15:09:32 pm
Zresztą co ja pier**le, każdy z niej korzysta non stop. A Ci o których piszę mniej pragmatycznie.

Wyłącz te przekonanie i się zastanów.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2011, 15:09:32 pm wysłana przez Mejs »

Ciapkas

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1854 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:24:22 pm »
Sprawa jest prosta - możesz w każdej chwili wyjść na ulicę i zrobić mayhem na ulicy, napier**lac ludzi i palić samochody.

Ale pewnie tego nie zrobisz bo znasz znaczenie takich wartości jak życie/własność + nie chcesz mieć przejebongo. Ale możesz to zrobić. Masa ludzi popełnia błedy/postępuje nieracjonalnie/nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego coś zrobiło.

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1855 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:32:48 pm »
Nikt nie popełnia błędów bez powodu, irracjonalne zachowania mogą być tłumaczone na setki sposobów zależnie od zachowania. Znowu zły przykład Ciapkas bo niby mogę ale wcale tego nie zrobię więc gdzie ta możliwość ? W alternatywnej rzeczywistości ? W takiej w której dopuściłbym się zachowania antyspołecznego ale też NIE BEZ POWODU (ubytek w płacie czołowym i lub złe wychowanie + chęć udowodnienia Ciapkasowi z forum że mogę). Wszystko dzieje się raz = nie udowodnisz że coś mogło stać się inaczej.

svonston

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1856 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:45:52 pm »
niby mogę ale wcale tego nie zrobię więc gdzie ta możliwość
No ten tego:
mogę
A ze tego nie zrobisz, to juz twoj wlasny wybor

Ciapkas

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1857 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:48:03 pm »
Te Mejs, to w Twoim świecie życie jest tak naprawdę ustawione.

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1858 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:54:46 pm »
Szkoda że nie potraficie wyobrazić sobie tego o czym mówię, sam nie uważam że jest to do końca pewne ale żaden z was nie udowodnił że jest inaczej.

niby mogę ale wcale tego nie zrobię więc gdzie ta możliwość
No ten tego:
mogę
A ze tego nie zrobisz, to juz twoj wlasny wybor
niby mogę
Jaki to wybór skoro tak naprawdę nie istnieje ? To poważnie może być iluzja. Popatrz na własne życie, czy zrobiłeś coś bez powodu ? Możliwe że robiłeś ekstremalne czy też dziwne rzeczy ale dlatego że byłeś naje**ny/naćpany/chciałeś się popisać przed kimś/chciałeś coś sobie udowodnić/jesteś chory psychicznie.
Te Mejs, to w Twoim świecie życie jest tak naprawdę ustawione.

Udowodnij mi że w Twoim nie.

svonston

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1859 dnia: Czerwca 30, 2011, 15:56:39 pm »
Jaki to wybór skoro tak naprawdę nie istnieje ? To poważnie może być iluzja.
No jak juz tak filozofujesz, to chyba nie ma sensu, bo wszystko da sie w ten sposob zanegowac.

Druchal

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 08-07-2005
  • Wiadomości: 1 523
  • Reputacja: 21
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1860 dnia: Czerwca 30, 2011, 16:00:04 pm »


Uploaded with ImageShack.us

Ciapkas

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1861 dnia: Czerwca 30, 2011, 16:01:03 pm »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolna_wola

Argumenty za bardziej do mnie przemawiają. Inaczej nie potrafię udowodnić.

Tyle, że dla mnie nie ma dowodu dla tezy, że wolna wola istnieje. To jest kur** aksjomat.  :troll:

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1862 dnia: Czerwca 30, 2011, 16:08:59 pm »
Jaki to wybór skoro tak naprawdę nie istnieje ? To poważnie może być iluzja.
No jak juz tak filozofujesz, to chyba nie ma sensu, bo wszystko da sie w ten sposob zanegowac.

Czemu uogólniasz ziomek ? Skupiam się na jednej prostej rzeczy którą każdy lub prawie każdy uważa że ma - wolnej woli. Miałem nadzieję że ktoś mnie oświeci i pokaże prosty błąd w moim rozumowaniu, zneguje moje pierdolenie. Dostaję proste przykłady o których sam zdążyłem pomyśleć i nijak nie udowodniają istnienie wolnej woli. Nie neguje tego że 2+2=4 tylko powątpiewam w ogólne przekonanie które jak widać jest za głęboko zakorzenione w naszych umysłach aby móc tak po prostu je schować.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolna_wola

Argumenty za bardziej do mnie przemawiają. Inaczej nie potrafię udowodnić.

Tyle, że dla mnie nie ma dowodu dla tezy, że wolna wola istnieje. To jest kur** aksjomat.  :troll:

To że dla Ciebie jest to aksjomat nie oznacza że to jest prawda. Dla mnie to już nie jest aksjomat tak samo jak oczywistością nie jest dla mnie brak wolnej woli.
A i to że nie potrafimy znaleźć zasady w zachowaniu cząstek elementarnych nie znaczy że takiej zasady nie ma, dla mnie to nie jest argument.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2011, 16:11:43 pm wysłana przez Mejs »

Unlimited

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1863 dnia: Czerwca 30, 2011, 22:17:35 pm »
Jak tam POK Piramidy, obejrzałeś dokument?

Ta Nauka czasem coś jest niewiarygodna, w dodatku na taką skalę(podręczniki w szkołach) :P

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1864 dnia: Lipca 01, 2011, 00:23:21 am »
Jak tam POK Piramidy, obejrzałeś dokument?
Nie miałem dzisiaj za bardzo czasu. Ale na pewno obejrzę. Nie stawiam obietnic bez pokrycia ;)


Z tą wolną wolą to faktycznie jest poważny problem. Jeśli okaże się, że wolna wola tak naprawdę nie istnieje, to rzuci to nowe światło na zagadnienia etyczne. Wykazanie, że Bóg nie dał nam wolnej woli, również musiałoby zrewidować niektóre poglądy. Najprawdopodobniej wolna wola w jakimś tam małym stopniu istnieje, tyle że może nie być to to, co zwykle kojarzymy z tym słowem.
Benjamin Libet w latach 60 przeprowadził ciekawe badanie. Testowane osoby miały podłączone do mózgu elektrody mierzące aktywność mózgu. Ich zadanie polegało na patrzeniu na specjalny zegar i wykonywaniu w dowolnym momencie ruchów palcem wskazującym. Okazało się, że decyzja o wykonaniu ruchu palcem pojawia się na pół sekundy przed działaniem! Zatem każdy ruch palcem jest poprzedzony około 0,5 sekundowym opóźnieniem. Konsekwencje tego są takie, że decyzja o ruszeniu palcem zostaje podjęta w nieświadomości. Nim sobie zdamy sprawę, że chcemy ruszyć palcem, to już to robimy!
Można jednak wyróżnić dwie fazy. Pierwsza to nieświadome działanie i trwa ona ok 300 milisekund. Po tych 300 milisekundach zostaje przywołana świadomość (druga faza), która ma ok. 200 milisekund na podjęcie decyzji Tak/Nie. Jeśli przez te 300 milisekund nastąpi jakaś nieprzewidziana zmiana, to mamy 200 milisekund na zanegowanie wykonywanego działania.
Podsumowując nasza świadomość ogranicza się tylko do zanegowania bieżącej decyzji, a nie jej zainicjowania (choć nawet ta możliwość może być wyłącznie efektem nieświadomości).

Oczywiście zagadka świadomości wciąż nie została rozwikłana, a problem wolnej woli też jeszcze nie został ostatecznie sprawdzony. Świadomość jest faktem (każdy może to potwierdzić), wolna wola już niekoniecznie. Najprawdopodobniej jest więc tak jak pisze Mejs. Tak naprawdę nie mamy się jednak czym przejmować. Bo wciąż czujemy, że mamy wolną wolę. I w sumie po części ją mamy. Dzięki świadomości wiemy co robimy i to my sami odpowiadamy za konsekwencje własnych działań. Nawet jeśli wolna wola jest mitem, to nasze decyzje są zależne od przyczyn i tego co aktualnie robimy, czym się interesujemy itd. Dlatego przestępstwa nadal mogą być karane - to suma wrażeń jednostki sprawia, że popełnia ona zbrodnię. Trzeba więc starać się by jej nie popełniała.

Mechanika kwantowa wprowadziła element losowości do nauki. Czy przekłada się to jakoś na problem wolnej woli? Tak naprawdę tylko częściowo. Może to bowiem oznaczać, że świat nie jest zdeterminowany przyczynowo, ale zarazem nie zmienia prawie nic w temacie wolnej woli, ponieważ tyczy się to wyłącznie losowości (rzut kością daje nieprzewidziany rezultat, ale nie wybór). Możliwe też, że nasze wybory też mają przypisane pewne wartości procentowe, których sobie do końca nie uświadamiamy np. Wojteq na 20% kupi sobie rower, na 30% paletki, na 40% stoliki za 19,90, a na 10% nic nie kupi.

Dla zainteresowanych więcej informacji (po angielsku niestety):
http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Libet
http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience_of_free_will

Problem wolnej woli jest w sumie wyjątkowo ciekawy. Wyraźnie możemy przecież oddzielić działania świadome od nieświadomych. Zatem co za różnica jeśli za początkiem wszystkiego miałby stać nieświadomy akt działania? Oczywiście świadomość nie równa się wolnej woli. Tak naprawdę świadomość może być efektem ubocznym bardziej skomplikowanych procesów decyzyjnych. Daje nam lepszą kontrolę nad ciałem. Proces inicjacyjny może więc mieć miejsce w nieświadomej świadomości. Pomiędzy świadomością a nieświadomością może występować sprzężenie zwrotne. Nieświadomość budzi świadomość, która to oddziałuje na nieświadomość (i tak w kółko).

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1865 dnia: Lipca 01, 2011, 00:48:01 am »
Dzięki za konkretną odpowiedź POK! Masa ciekawych eksperymentów w podanych przez Ciebie linkach. Ciekaw jestem jak to jest u zwierząt, czy one też mają taką ilzuję wolnej woli/wolną wolę, można zaobserbować sytuacje w których wygląda na to że zastanawiają się nad czymś, więc w jakimś stopniu muszą być świadome swoich działań.

Zastanawiam się jak zachowywałby się człowiek w pełni pewny tego że nie ma wolnej woli i jest to tylko ilzuja. Co tak naprawdę może zmienić taka wiedza ? Oczywistym jest to że w nas z dnia na dzień nic się nie zmieni, ale dziecko wychowane w pewności braku kontroli ? Działałoby tak samo czy popadło w jakąś mega obojętność, nie robiłoby nic ? O! I jeszcze takiego dzieciaka zapewnić że po śmierci nie ma absolutnie nic. Mógłby normalnie funkcjonować ?
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2011, 00:53:27 am wysłana przez Mejs »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1866 dnia: Lipca 01, 2011, 01:45:17 am »
iekaw jestem jak to jest u zwierząt, czy one też mają taką ilzuję wolnej woli/wolną wolę, można zaobserbować sytuacje w których wygląda na to że zastanawiają się nad czymś, więc w jakimś stopniu muszą być świadome swoich działań.
Ze świadomością to jest dosyć skomplikowana sprawa. Najbardziej świadomy jest człowiek, ale trudno byłoby powiedzieć, że jest on w pełni świadomy. Możemy wyróżnić świadomość pierwotną (czucie bólu, strachu, radości itd.) oraz świadomość wyższego rzędu (samoświadomość). Człowiek ma najbardziej ze wszystkich zwierząt rozwiniętą świadomość wyższego rzędu, ale inne zwierzęta też ją posiadają (tyle że na mniej zaawansowanym stadium). Zatem szympansy mają z pewnością dosyć mocną iluzję wolnej woli, a np. psy już dużo słabszą (choć pewnie też ją mają). Natomiast wydaje się, że świadomość owadów jest niemal zerowa i ogranicza się wyłącznie do bardzo prymitywnych odczuć.

Jeśli interesuje Cię problem świadomości i umysłu, to polecam książkę Przenikliwe powietrze jasny ogień: O materii umysłu G. Edelmana. Nie jest to prosta lektura, ale zawiera po prostu mnóstwo konkretnych informacji.

Zastanawiam się jak zachowywałby się człowiek w pełni pewny tego że nie ma wolnej woli i jest to tylko ilzuja. Co tak naprawdę może zmienić taka wiedza ? Oczywistym jest to że w nas z dnia na dzień nic się nie zmieni, ale dziecko wychowane w pewności braku kontroli ? Działałoby tak samo czy popadło w jakąś mega obojętność, nie robiłoby nic ? O! I jeszcze takiego dzieciaka zapewnić że po śmierci nie ma absolutnie nic. Mógłby normalnie funkcjonować ?
Jesteś świadomy własnych działań i nie możesz temu zaprzeczyć. Masz kontrolę nad swoim życiem i podejmowane przez ciebie decyzje mają swe konsekwencje. To czy wolna wola jest stanem faktycznym, czy jedynie iluzją tak naprawdę nie robi różnicy. Najważniejsza jest świadomość i zaprogramowana chęć do życia. Człowiek nie jest istotą działającą w pełni racjonalnie (i nie może być! - ale to już osobna historia ;)). Może jakaś bardzo wrażliwa osoba mogłaby popaść z tego powodu w depresję i stale się zastanawiać jak to faktycznie jest. Jednak byłby to przypadki marginalne. Istnienie wolnej woli zostało już dawno zakwestionowane, a podany przeze mnie eksperyment z lat 60 jeszcze bardziej potwierdził te obawy. I co? Ludzie żyją dalej jak gdyby nigdy nic. Najważniejsze jest samo życie. Problem Boga czy wolnej woli, to tak naprawdę bonusy.
Nadal odpowiadamy za swoje decyzje. Po prostu działamy z drugiego planu.

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1867 dnia: Lipca 01, 2011, 11:50:23 am »

Marins

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1868 dnia: Lipca 01, 2011, 12:34:48 pm »
Zombie w PL:

svonston

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1869 dnia: Lipca 01, 2011, 12:38:18 pm »
Zombie w PL:

Niesmieszne + co to ma wspolnego z tematem?

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1870 dnia: Lipca 01, 2011, 20:23:32 pm »
Jak się zagłębisz w temat, to oddasz spory pokłon i nieraz się nad nimi zastanowisz. Trust Me. 8)

Na przykład:






Oprócz tych filmików (całych serii) obejrzałem jeszcze Kod Piramid: Święta Kosmologia.

Cała seria Kod Piramid została nakręcona w bardzo niefajny, pseudonaukowy sposób. Po pierwsze, wszystkie wypowiedzi osób postronnych zostały tak dobrane, aby zgadzały się z góry przyjętą teorią. Brak kontrargumentów i osób sceptycznie nastawionych, oraz zupełny brak obiektywizmu, który programy popularnonaukowe powinny niewątpliwe posiadać. Po drugie, przez cały cykl jesteśmy niemal pozbawieni jakichkolwiek konkretnych danych. Po trzecie i najważniejsze, wszystko opiera się na wysuwaniu niepotwierdzonych hipotez, opartych wyłącznie na poszlakach. Nauka nie może pozwolić sobie na taką samowolkę. Poza tym mówienie, że Egipcjanie byli bardziej rozwiniętą cywilizacją od nas, jest po prostu żałosne.
Nie mówię oczywiście, że wszystko co tam powiedziano, to kupa bzdur, bo część z nich może być faktycznie słuszna. W praktyce bywa jednak tak, że jeśli wysuwamy wiele hipotez, to większość z nich będzie błędna, a tym samym ogólny wniosek również.
Nie traktowałbym tego, co powiedziano w "Kodzie Piramid" jako prawdy absolutnej. Można to rozpatrywać jako ciekawe hipotezy, ale nic więcej. Są to zwykłe domysły, oparte na kilku lepszych, lub gorszych poszlakach.

Filmik z Discovery stoi na dużo wyższym poziomie merytorycznym i stara się obiektywnie podejść do sprawy, przedstawiając różne punkty widzenia na zagadkę piramid.

iko

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1871 dnia: Lipca 01, 2011, 23:44:26 pm »
POK poczytaj w końcu Nową Ziemie, Tolle'a. :P
Jest to najbardziej przyziemna książka jaką moge wam polecić. Wszystko cobyś chciał wiedzieć o EGO jest zwarte właśnie w tej książce. Dobry materiał.
ps. Sorry za wątek wyrwany wprost z czarnej dziury, ale jakoś mnie natknęło aby o niej wspomnieć.
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2011, 23:46:05 pm wysłana przez iko »

Unlimited

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1872 dnia: Lipca 02, 2011, 07:43:51 am »
Jak się zagłębisz w temat, to oddasz spory pokłon i nieraz się nad nimi zastanowisz. Trust Me. 8)

Na przykład:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
Oprócz tych filmików (całych serii) obejrzałem jeszcze Kod Piramid: Święta Kosmologia.

Cała seria Kod Piramid została nakręcona w bardzo niefajny, pseudonaukowy sposób. Po pierwsze, wszystkie wypowiedzi osób postronnych zostały tak dobrane, aby zgadzały się z góry przyjętą teorią. Brak kontrargumentów i osób sceptycznie nastawionych, oraz zupełny brak obiektywizmu, który programy popularnonaukowe powinny niewątpliwe posiadać. Po drugie, przez cały cykl jesteśmy niemal pozbawieni jakichkolwiek konkretnych danych. Po trzecie i najważniejsze, wszystko opiera się na wysuwaniu niepotwierdzonych hipotez, opartych wyłącznie na poszlakach. Nauka nie może pozwolić sobie na taką samowolkę. Poza tym mówienie, że Egipcjanie byli bardziej rozwiniętą cywilizacją od nas, jest po prostu żałosne.
Nie mówię oczywiście, że wszystko co tam powiedziano, to kupa bzdur, bo część z nich może być faktycznie słuszna. W praktyce bywa jednak tak, że jeśli wysuwamy wiele hipotez, to większość z nich będzie błędna, a tym samym ogólny wniosek również.
Nie traktowałbym tego, co powiedziano w "Kodzie Piramid" jako prawdy absolutnej. Można to rozpatrywać jako ciekawe hipotezy, ale nic więcej. Są to zwykłe domysły, oparte na kilku lepszych, lub gorszych poszlakach.

Filmik z Discovery stoi na dużo wyższym poziomie merytorycznym i stara się obiektywnie podejść do sprawy, przedstawiając różne punkty widzenia na zagadkę piramid.

Jednak są to bardzo słuszne i logiczne poszlaki. Jeśli by się one potwierdziły to dla mnie ich technologia była by o wiele bardziej innowacyjna a zarazem prosta, niż to co teraz wykorzystujemy i przy okazji dążymy do samozagłady. Oczywiście jest jeszcze wiele zagadek do odkrycia, np. to jak te piramidy zbudowano, a także całą tą infrastrukturę przed Nimi. Jednak według mnie są blisko by te teorie zamienić w fakty.

Może powiem inaczej jeżeli nauka potwierdziła teorię że piramidy są grobowcami czy budowa piramid odbywała się w tak bzdurny sposób(bez racjonalnych i logicznych dowodów), i co gorsza wpajają to młodym ludziom w szkołach to dlaczego mielibyśmy odrzucić te teorie które są bardziej logiczne. Poza tym, nauka wiele razy potwierdziła że wybierała złe wzorce. Ten przykład Tesli z tego filmu, wyobrażasz sobie jak teraz wyglądał by świat gdyby to jego pomysł wszedł w życie na globalną skalę.

Poza tym za mało wiemy o naturalnych siłach(energetyczno-duchowych) tkwiących na Ziemi, za mało wiemy o naturze, a być może to tam tkwią największe możliwości które ignorujemy, albo nie chcemy z nich skorzystać w imię ludzkiej chciwości i zachłyśnięcia.

Tak samo jak uważam że nie sądzę że jesteśmy najmądrzejszym i najrozsądniejszym pokoleniem. Mówiąc inaczej pępkiem cywilizacyjnym. Oczywiście to moje subiektywne zdanie.

Ps. Odnośnie samego materiału masz rację że przedstawia jednostronne zdanie, ale być może musiał być w ten sposób nakręcony.

 8)
« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2011, 07:46:40 am wysłana przez Unlimited »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1873 dnia: Lipca 02, 2011, 12:53:21 pm »
Jednak są to bardzo słuszne i logiczne poszlaki. Jeśli by się one potwierdziły to dla mnie ich technologia była by o wiele bardziej innowacyjna a zarazem prosta, niż to co teraz wykorzystujemy i przy okazji dążymy do samozagłady. Oczywiście jest jeszcze wiele zagadek do odkrycia, np. to jak te piramidy zbudowano, a także całą tą infrastrukturę przed Nimi. Jednak według mnie są blisko by te teorie zamienić w fakty.
Piramidy najprawdopodobniej zbudowano za pomocą ludzkich mięśni, dosyć prostych narzędzi i dźwigni. A, że środki na ten cel były praktycznie nieograniczone (życie zwykłego zjadacza chleba nie miało wartości), to przez kilkadziesiąt lat, pracowało kilkadziesiąt tysięcy robotników. Dlaczego teraz nie budują piramid? Bo się to nie opłaca. Dzisiaj nie buduje się ten sposób. Dla przykładu najwyższy budynek świata (Burdż Chalifa - 828 metrów wysokości), budowano przez 5 lat, z dużo mniejszym nakładem siły roboczej.

Może powiem inaczej jeżeli nauka potwierdziła teorię że piramidy są grobowcami czy budowa piramid odbywała się w tak bzdurny sposób(bez racjonalnych i logicznych dowodów), i co gorsza wpajają to młodym ludziom w szkołach to dlaczego mielibyśmy odrzucić te teorie które są bardziej logiczne. Poza tym, nauka wiele razy potwierdziła że wybierała złe wzorce. Ten przykład Tesli z tego filmu, wyobrażasz sobie jak teraz wyglądał by świat gdyby to jego pomysł wszedł w życie na globalną skalę.
Powód był akurat bardzo logiczny. Było nim wieczne życie Faraona-boga, pośród innych bogów. Egipcjanie bardzo dużą rolę przywiązywali do życia pozagrobowego i zachowania ciała w dobrej kondycji. Pamiętaj, że Faraon był dla ludzi bogiem, władcą absolutnym. Jego zachcianka miała większą wartość, niż życie tysięcy osób. Pamiętaj też, że piramida mogła mieć dwie funkcje. Pierwszą była ochrona ciała Faraona przed niszczącym skutkiem środowiska i ochrona przed rabusiami. Drugim natomiast skierowanie duszy do gwiazdozbioru, który sobie wybrał. Gdy podejmujemy temat wiary, wierzeń i religii, racjonalne myślenie się nie sprawdza. Jaki jest w końcu pożytek z tego świata jeśli "tamten świat" jest nieskończenie razy lepszy. Nasze życie jest kruche i krótkie. Jeśli więc można polepszyć sobie tutaj na Ziemi życie wieczne, to środki nie mają znaczenia. Liczy się sam cel.
Za tym, że Piramida służyła jako grobowiec świadczyć może chociażby to, że jest tam sarkofag i komnata grobowa, oraz fakt, że inne piramidy też zwykle służyły jako grobowce. Ciała natomiast może nie być, bo nim nauka porządnie zabrała się za badanie piramid, wszystkie one zostały dawno splądrowane przez rabusiów. Mumia wielkiego faraona musiała mieć bardzo dużą wartość, szczególnie na czarnym rynku.
Jedynie zastanawiający jest brak malowideł i hieroglifów na ścianach, ale może nie starczyło już na to czasu - władca umarł przedwcześnie, a nowy król miał inne sprawy na głowie.

Z Teslą natomiast, to jest ciężka sprawa. Na pewno miał dobre intencje, ale nie oszukujmy się. Słońce i wiatr nie wytworzą tyle energii, co ropa czy węgiel. Jak więc by wyglądał świat? Pewnie nie miałbyś wtedy samochodu i komputera. Nie starczyłoby po prostu na to już energii. Darmowa energia, na taką skalę jak ją wykorzystujemy obecnie, nie przejdzie. (mówię oczywiście o obecnym stanie technologicznym).

Natomiast na lokalizację Wielkiej Piramidy mógł mieć wpływ stopień natężenia elektromagnetycznego Ziemi. Nie wydaje się mało prawdopodobne, by za pomocą jakiś prostych narzędzi, Egipcjanie badali gdzie jest największe skupisko energii - nie znaczy to jednak, że umieli ją wykorzystywać; nie mamy na to żadnych dowodów. A przecięcie pól elektromagnetycznych może występuje akurat w wyjątkowym miejscu (największe skupisko masy itd.). To by wyjaśniało dlaczego tyle rzeczy można pod to podpiąć.

Tak samo jak uważam że nie sądzę że jesteśmy najmądrzejszym i najrozsądniejszym pokoleniem. Mówiąc inaczej pępkiem cywilizacyjnym. Oczywiście to moje subiektywne zdanie.
Na pewno mamy największy potencjał. Rozwój nauki + spora ilość umysłów + szybkość przekazywania informacji = szybki postęp. Ja uważam, że ludzkość (a przynajmniej Europa, Ameryka Północna i jeszcze kilka innych państw) ma dobrze jak nigdy. Ciężko jednak człowieka uszczęśliwić, bo szybko się przyzwyczaja i pragnie stale więcej. Poza tym aż tak dobrze też nie mamy. Jednak stały dostęp do czystej wody, opieki medycznej, dużej ilości różnorodnego pożywienia, bogatych form rozrywki, itd., daje nam coś, o czym kiedyś mogli pomarzyć zwykli ludzie. Patrząc na przeszłość, to rzadko dla kogo czasy były tak dobre jak obecnie. Nie znaczy to oczywiście, że kiedyś ludzie nie byli szczęśliwsi. Może i byli, ciężko powiedzieć.


Jest taka znana zasada logiczna zwana Brzytwą Ockhama, która mówi, aby nie mnożyć bytów ponad konieczność. Jeśli nie ma wystarczającej ilości faktów, lub fakty na chwilę obecną są tej samej wartości, to należy przyjąć prostsze rozwiązanie. Jeśli da się coś napisać prościej, przekazując tę samą dawkę informacji, to należy pisać prościej. Zatem jeśli nie mamy wystarczającej dawki informacji o "piramidach jako przekaźnikach energii", lub innych podobnych teoriach, i w dodatku możemy te teorię zastąpić prostszym i lepiej udokumentowanym wyjaśnieniem (np. piramidy jako grobowce), to należy przyjmować to drugie wyjaśnienie. Nie znaczy to oczywiście, że należy poprzestać badań nad pierwszym. Po prostu trzeba wstrzymać się z sądem do czasu, aż zdobędziemy nową dawkę dowodów. Ta zasada jest prosta i skuteczna.

Unlimited

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1874 dnia: Lipca 02, 2011, 13:41:11 pm »
POK czy widziałeś dobrze ten dokument(zwłaszcza serie "Zaawansowana technologia"). Owszem niektóre piramidy miały przeznaczenie pochówku. Nawet masz na tym filmie pokazaną taką piramidę i była ona o wiele mniejsza i znacząco inna od tych które leżały przy rzece Nil(m.in wykonanie z różnych rodzajów kamienia itd.).

Dlatego do mnie ta teoria z grobowcami to :lol: zwłaszcza że tyle faktów mamy przed oczami i tylko nieliczni chcą się Nimi zająć. Dla mnie to oprócz spichlerzy duchowo-energetycznych(np. leczenie częstotliwościami dźwięku i dążenie do harmonii..o którym także mało wiemy), także niebywały mechanizm który czerpał z wszystkiego co najlepsze mamy na Ziemi, nie ingerując w nią w negatywny sposób. Coś do czego dopiero teraz dążymy(..jak się obudziliśmy ile zrobiliśmy już złego..).

Poza tym nie zgodzę się że mieli oni standardowe proste narzędzia, bo wykonać tak dokładną obróbkę niełatwych przecież kamieni to nie jest prosta sprawa, szczególnie tak dużych i nie mówię tu wyłącznie o samych piramidach, ale także o terenie przed Nim czy wew. Świątyń. Wiem bo siostra studiuje jubilerstwo w England, i wiem jakie specjalistyczne narzędzia czasem musi wykorzystywać. ;)

Dla mnie to jedna z najciekawszych cywilizacji. Jestem ciekaw czy są na świecie jeszcze ludzie którzy mogą coś więcej wiedzieć(bardzo wąska wiedza która przechodziła z pokolenia na pokolenie). Poza tym zwróć uwagę na położenie tych wszystkich megalitycznych budowli na świecie i ich korelację z energią ziemską, one ciągle inspirują, i ciągle są niewyjaśnioną zagadką. Czyli istniała na Świecie wiedza o której wciąż nie wiemy. Być może ta wiedza była bogatsza i lepsza niż tą którą teraz operujemy. Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi. 8)

« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2011, 14:27:56 pm wysłana przez Unlimited »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1875 dnia: Lipca 02, 2011, 19:43:27 pm »
POK czy widziałeś dobrze ten dokument(zwłaszcza serie "Zaawansowana technologia"). Owszem niektóre piramidy miały przeznaczenie pochówku. Nawet masz na tym filmie pokazaną taką piramidę i była ona o wiele mniejsza i znacząco inna od tych które leżały przy rzece Nil(m.in wykonanie z różnych rodzajów kamienia itd.).

Dlatego do mnie ta teoria z grobowcami to Laughing zwłaszcza że tyle faktów mamy przed oczami i tylko nieliczni chcą się Nimi zająć. Dla mnie to oprócz spichlerzy duchowo-energetycznych(np. leczenie częstotliwościami dźwięku i dążenie do harmonii..o którym także mało wiemy), także niebywały mechanizm który czerpał z wszystkiego co najlepsze mamy na Ziemi, nie ingerując w nią w negatywny sposób. Coś do czego dopiero teraz dążymy(..jak się obudziliśmy ile zrobiliśmy już złego..).
Wszystkie dokumenty obejrzałem dokładnie. Problem leży tylko w tym, że to nie są fakty, a jedynie przypuszczenia ("Może to służyło do tego, może do tamtego?").

Nie można wywyższać cywilizacji tylko dlatego, że jej nie znamy. W dawnym Egipcie było powszechne niewolnictwo i bardzo wyraźna hierarchia klas. Jeśli piramidy faktycznie miały jakiś wielki cel, to był on nakierowany wyłącznie na klasy rządzące. Jakoś leczenie dźwiękiem (czy inne podobne cuda) nie wyleczyło robotnikom kręgosłupów.

Poza tym nie zgodzę się że mieli oni standardowe proste narzędzia, bo wykonać tak dokładną obróbkę niełatwych przecież kamieni to nie jest prosta sprawa, szczególnie tak dużych i nie mówię tu wyłącznie o samych piramidach, ale także o terenie przed Nim czy wew. Świątyń. Wiem bo siostra studiuje jubilerstwo w England, i wiem jakie specjalistyczne narzędzia czasem musi wykorzystywać. Wink
Praca, praca i umiejętności. Na pewno było tam wielu specjalistów, a dobre dłutka i kamienie szlifierskie zrobią swoje. Rzeźbiarze nie takie rzeczy robią. Poza tym jubiler potrzebuje mega precyzji bo zajmuje się bardzo małymi kamieniami szlachetnymi, a tu były obrabiane większe przedmioty. Zresztą w średniowieczu królowie też mieli w koronach oszlifowane klejnoty, a nie znaczy to wcale, że dysponowali zaawansowaną technologią.

Poza tym zwróć uwagę na położenie tych wszystkich megalitycznych budowli na świecie i ich korelację z energią ziemską, one ciągle inspirują, i ciągle są niewyjaśnioną zagadką.
Może są zagadką bez odpowiedzi, bo nie może jej udzielić na te pytania? Dawne społeczności mogły umieć wykrywać energię elektromagnetyczną ziemi, za pomocą specjalnych narzędzi (nie jest to wcale mało prawdopodobne, wystarczyły namagnesowane wahadełka, czy coś w tym rodzaju). Miejsca, w których była ona największa mogli uznawać za święte, za miejsca, gdzie najłatwiej jest kontaktować się z duchami. Mogli wierzyć, że tak rzeczywiście jest, choć niekoniecznie tak było. Z mojego punktu widzenia wygląda to, jak przypisanie naturalnym zdolnościom magnetycznym Ziemi, zdolności magicznych. Takie rozumowanie wydaje się najbardziej sensowne. Wiedzieli, że istnieje coś takiego jak energia, ale nie wiedzieli na czym ona polega, więc utożsamiali ją z siłami nadprzyrodzonymi.

Czy istniała na Świecie wiedza o której wciąż nie wiemy? Być może ta wiedza była bogatsza i lepsza niż ta, którą teraz operujemy?
fixed ;)
Nie wyciągaj pewnych wniosków, z niepewnych danych.

Kultura egipska jest na pewno bardzo ciekawa i wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Była również bardzo rozwinięta jak na swoje czasy. Nie szukałbym tutaj jednak jakiegoś dużo głębszego sensu. Gdyby istniały dowody jej świetności, to byśmy już je znaleźli (chociażby małą część). A nauka jeśli chce być miarodajna, musi opierać się na twardych faktach. Inaczej popadlibyśmy w chaos i walkę niesprawdzonych hipotez. Zamiast osiągać postęp, zatrzymalibyśmy się w miejscu. Pseudonauka próbuje wmówić, że da się ominąć pewne wnioskowania i stara się uznawać za dowody rzeczy, które dowodami nie są. Dlatego nazywa się pseudonauką. Żyjemy w XXI wieku, a nie XV. Postęp w nauce jest w dużej mierze zasługą sceptycyzmu i rygorystycznej metody.

Unlimited

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1876 dnia: Lipca 02, 2011, 19:54:14 pm »
OK masz rację, ale chce powiedzieć to że pomysł Tesli został wyparty tylko dlatego że ktoś zrobił podobny, ale chciał na tym zarobić i poszło....

Tak samo jak nie ma wystarczająco twardych dowodów na to że Piramidy = Grobowce. Owszem niektóre tak, ale tylko niektóre, to dlaczego NAUKA to generalizuję, przecież nauka to także precyzja.


POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1877 dnia: Lipca 02, 2011, 20:32:31 pm »
Zgadzam się. Problem w tym, że nawet w nauce nigdy nie może być pewności, co do prawdziwości danej teorii. Dlatego też przyjmujemy za prawdę to, na co mamy najwięcej dowodów (np. piramidy jako grobowce). Nie znaczy to jednak, że dana teza jest prawdziwa. Z tego powodu bardzo ważne jest szukanie nowych rozwiązań oraz próba "znalezienia haka" na daną teorię. Najlepsze co można zrobić dla danej teorii, to wykazać, że jest ona błędna ;) Brzmi paradoksalnie, ale na tym głównie polega nauka. Gdy wiadomo, że dana teoria jest błędna, to wtedy zaczynamy poszukiwanie nowej teorii. Niestety nic dotychczas nie zdołało porządnie podważyć teorii piramid-grobowców.

Warto tu może zwrócić uwagę na pewien aspekt nauki. Np. mechanika kwantowa i teoria względności to świetne teorie, ale pod warunkiem, że rozpatrujemy je oddzielnie. Gdy chcemy je połączyć to wyskakują nam różne nieskończoności, świadczące o tym, że coś jest nie tak. Te problemy rozwiązuje np. teoria superstrun. Niestety jest ona dosyć nieprawdopodobna, a poza obliczeniami nie ma nic, co mogłoby ją potwierdzić. Aby przyjąć daną teorię, należy po pierwsze, wykazać fałszywość starej (to akurat jest zwykle najprostsze); po drugie, wyprowadzić nową, udoskonaloną; po trzecie, porządnie ją uargumentować materiałem dowodowym.

Dobrze, że są ludzie, którzy próbują podejść z niestandardowej strony do zagadki piramid (czy innych podobnych problemów). Fajnie tylko gdyby nie próbowali przeforsować na siłę swoich teorii, a skupili się raczej na powolnym zbieraniu dowodów i krytycznie podchodzili do wszystkiego co znajdą.

Sam bym chciał, żeby ten świat miał jakąś głębię, inne wymiary, duchy, moce nadprzyrodzone itd., bo byłby dużo ciekawszy. Na razie jednak nie czuję się przekonany, by wierzyć w podobne rzeczy.

Marins

  • Gość
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1878 dnia: Lipca 03, 2011, 10:25:10 am »
Natrafiłem na taki artykuł.
"Przygotowania do tłumienia zamieszek?"
http://www.bibula.com/?p=39972


sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Teorie spiskowe - temat dla wybrańców ;]
« Odpowiedź #1879 dnia: Lipca 06, 2011, 10:59:23 am »
Stopery trzeba przygotować.