Autor Wątek: Google Stadia  (Przeczytany 1518 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lupinator

  • Gość
Google Stadia
« dnia: Marca 19, 2019, 18:50:50 pm »


Cytuj
Nie konsola – usługa.
Stadia. Tak nazywa się nowa platforma Google, która umożliwi nam streaming gier. Ma "połączyć graczy, widzów i twórców". Jak?

Jak przedstawiono na prezentacji: oglądacie sobie trailer na YouTubie, klikacie przycisk "Play" i po prostu zaczynacie grać. Jak powiedział Phil Harrison, do minimum skróci się czas od podekscytowania się grą do zagrania w nią.

Nie będzie żadnej konsoli od Google – wszystko ma działać wewnątrz Chrome'a. Niezależnie od mocy obliczeniowej komputera czy telefonu. Albo... telewizora (z Chromecastem). Będziemy mogli używać własnego kontrolera – ale Google ma też swój. Oto "The Stadia Controller". Łączyć się będzie przez Wi-Fi bezpośrednio z grą na serwerze Google – a nie z naszym urządzeniem przez Bluetooth.

W tej chwili działa już streaming w 1080p, na premierę będzie 4K, a w przyszłości – 8K (przy 120 klatkach na sekundę). Co sugeruje, że usługa nie będzie dostępna lada chwila – a w każdym razie nie w ostatecznej wersji.

Dzięki nowemu GPU od AMD komputer Stadia będzie mocniejszy niż PS4 Pro i Xbox One razem wzięte. Działać będzie na Linuksie. Jest wsparcie dla UE4, Unity, Havok, CryEngine i innych. Google chce też przytulić crossplay.

Doom Eternal ma – według zapowiedzi twórców – śmigać w 4K, w 60 fps, z HDR.

Komputery w chmurze Google'a mają być tak mocne, że kanapowy splitscreen nie będzie wymagał poświęceń (np. mniejszej liczby klatek na sekundę niż w przypadku rozgrywki singlowe

https://www.cdaction.pl/news-56108/stadia-nowa-platforma-od-google-news-aktualizowany.html


Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 19, 2019, 18:59:24 pm »
Ej ej, panie administratorze/moderatorze #pdk, proszę mnie nie banować, ale:

wszystko > gówno > Google Stadnina

Chromecast rżnie często na castowaniu desktopu z poziomu Chrome'a i żadna cudowna moc obliczeniowa "chmury"(c)(tm)(r) nie zmieni tutaj nic jak zarządzanie zasobami samego chromium jest gówniane. Nie wierzę, że to będzie niegówno.

lupinator

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 19, 2019, 19:08:55 pm »

Chromecast rżnie często na castowaniu desktopu z poziomu Chrome'a i żadna cudowna moc obliczeniowa "chmury"(c)(tm)(r) nie zmieni tutaj nic jak zarządzanie zasobami samego chromium jest gówniane. Nie wierzę, że to będzie niegówno.

Nie znam się na tych technicznym pitu-pitu, ale obstawiam, że Google ma większą wiedzę od Ciebie i lepiej prognozują wydanie swojego hajsu i raczej by nie wydawali milionów dolarów na coś z zerową szansą powodzenia.

Jeśli to wypali, a ich celem jest "to connect the world of people who play games with people who watch games" to za parę lat wszyscy gracze z ery pre-YouTube będą srali przez Google na miętowo, bo kasa będzie na nowym rynku, a nie naszym obecnym.


Cytuj
Each game session can be treated like a "link" to allow others to watch, or jump in and join if it's a multiplayer game.

Another feature is "State Share", which allows Stadia users to point someone to their own version of the game to let them play with all your loot, if you so wished. Q-Games' Dylan Cuthbert appeared on stage to confirm he was working on a game which uses the feature.

A similar idea, "Crowd Play", lets you hop into games with YouTube "content creators", if they fancy it.


Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 19, 2019, 19:28:17 pm »

Nie znam się na tych technicznym pitu-pitu, ale obstawiam, że Google ma większą wiedzę od Ciebie i lepiej prognozują wydanie swojego hajsu
Ale ty milutki. Mają większą wiedzę ode mnie i pewnie świetnych znawców rynku, również lepszych od jakiegoś głupiego randoma z forum.
Znają się też lepiej ode mnie na sieciach społecznościowych i dlatego zamknęli Google+.
Znają się lepiej ode mnie na hardwarze i trendach, i dlatego Google Glass zdobyło świat...

Było jeszcze Google Buzz i parę innych tworów, ale nie będę już nic dodawał, bo przecież się nie znam więc nie mogę się wypowiedzieć, że "nie wierzę", że to będzie dobre. :(

Nie wiem czemu wszyscy są tacy zainteresowani modelem kupowania, który nie daje jakichkolwiek praw, no ale kibicujmy dalej takim pomysłom, na pewno wyjdzie nam to na dobre.
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2019, 19:31:03 pm wysłana przez tarniak »

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 978
  • Reputacja: 132
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 19, 2019, 19:29:47 pm »
Mi się koncept podoba i ciekaw jestem jak się to rozwinie. Jeżeli jakość będzie dobra, to z pewnością się zainteresuję tym rozwiązaniem.

lupinator

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 19, 2019, 19:35:57 pm »

Nie znam się na tych technicznym pitu-pitu, ale obstawiam, że Google ma większą wiedzę od Ciebie i lepiej prognozują wydanie swojego hajsu
Ale ty milutki. Mają większą wiedzę ode mnie i pewnie świetnych znawców rynku, również lepszych od jakiegoś głupiego randoma z forum.
Znają się też lepiej ode mnie na sieciach społecznościowych i dlatego zamknęli Google+.
Znają się lepiej ode mnie na hardwarze i trendach, i dlatego Google Glass zdobyło świat...
Nie obrażaj się na mnie, nie chciałem być niemiły :D

Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 19, 2019, 19:42:31 pm »
Cytuj
—Hardware Stack

Custom 2.7 GHz hyperthreaded x86 CPU with AVX2 SIMD and 9.5 MB L2+L3 cache
Custom AMD GPU with HBM2 memory and 56 compute units capable of 10.7 teraflops
16 GB of RAM with up to 484 GB/s of performance
SSD cloud storage

Cytuj
—Software Stack

Linux: Debian version of the world’s most popular open-source OS.
Vulkan: Next-gen cross-platform graphics and computing API with custom layers optimized for cloud-native gaming.
Platform: Our SDK provides robust APIs for managing games, like saves, multiplayer modes, suspend/resume gameplay and more.

MOIM SKROMNYM ZDANIEM LAIKA, będzie tak, że gierki będą dalej robić pod PS5 i klocyk, a na to portować bo będzie to ułatwione (wsparcie dla UE, Unity i innych znanych technologii).

Oczywiście, że bardzo liczę na ogromną, niewyobrażalną wtopę i nie wiem jak ludzie na forum fanów gier, mogą chcieć, żeby to wyszło poza koncept. Większość ludzi nie posiada muzyki na fizycznych nośnikach (albo nawet plikach), filmów coraz mniej nie licząc pasjonatów, którzy wciąż kupują fizyczyne wersje. Jak gry tak skończą to będzie jak z tą panią:

https://www.cbc.ca/radio/asithappens/as-it-happens-friday-edition-1.4870127/no-2-turds-are-alike-maine-woman-s-moose-poop-crafts-are-flying-off-the-shelf-1.4870130

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 978
  • Reputacja: 132
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 19, 2019, 19:51:20 pm »
Bo to wygodne rozwiązanie, grasz gdzie chcesz i na czym chcesz. Niestety okazuje się, że na start nie będzie w Polsce.

Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 19, 2019, 20:03:27 pm »
Bo to wygodne rozwiązanie, grasz gdzie chcesz i na czym chcesz. Niestety okazuje się, że na start nie będzie w Polsce.
Wygodna jest też e-dystrybucja, a jakoś nikt nie chce dopłacać do gierek i generalnie woli pudełkowe edycje...

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 978
  • Reputacja: 132
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 19, 2019, 20:05:05 pm »
Rynek pc jest już chyba innego zdania.

Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 19, 2019, 21:18:16 pm »
Nie obchodzi mnie zbytnio co ma do powiedzenia podgatunek ludzi. Jesteśmy na forum konsolowym. Czy oprócz tego, że możesz grać na komórce czy innym chłamie tylko online, jest jakiś plus tego rozwiązania dla ludzi, którzy chcą posiadać grę, a nie wynajmować?

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 978
  • Reputacja: 132
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 19, 2019, 21:39:14 pm »
Jak najbardziej obchodzi, bo ten trend przechodzi na konsole.

Póki co czytam, że opóźnienie to ponad 150ms czyli za dużo. Trzeba poczekać na premierę.

piter86

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 17-10-2005
  • Wiadomości: 4 105
  • Reputacja: 97
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 19, 2019, 21:44:25 pm »
Moim zdanie wiele rzeczy ewoluowało w złym kierunku i nie chodzi mi tylko o gry wideo. Usługa jeszcze się nie pojawiła, ale jak dla mnie mogłaby już zdechnąć.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 20, 2019, 05:26:47 am »
Jeśli wszystko będzie sprawnie chodzić, to Stadia może narobić trochę szumu. Dużo jednak zależy od ceny abonamentu. Poza tym ma kilka wad. Po pierwsze brak exów, przez co wielu już na starcie wybierze konkurencyjne platformy. Po drugie brak platformy. Niby można odpalić aplikację prawie ze wszystkiego, ale i tak trzeba włączyć wtedy kompa, a i też nie wszystkie telewizory są kompatybilne. Ludziom przyzwyczajonym do grania na konsoli ciężko będzie się przestawić na coś takiego. Lepiej by już zrobili wypuszczając taniuśki dekoder z padem. Imo może być to powód, przez który usługa zaliczy spory fail.
Zobaczymy też, jak Google do tego podejdzie. Jeśli na początku sprzedaż będzie słaba, ale przez lata będą rozwijać, promować i ulepszać swoją usługę, to w końcu może ona odnieść spory sukces. Na razie nie wygląda to super zachęcająco.

Ale dobrze, że mamy jakąś konkurencję. Niedługo zapewne MS zaproponuje podobną opcję. Netfilx dla graczy to właściwie nieunikniona przyszłość, choć będzie tak jak z filmami, czyli nośniki fizyczne prędko nie wymrą.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 20, 2019, 10:21:16 am »
Stadia raczej wypali - przede wszystkim ze względu na dostępność. Potencjalny odbiorca ma masę urządzeń, na których może grać. Nawet jeśli nie wszystkie z obecnych są kompatybilne, to w przyszłości to się pewnie zmieni, a właśnie tym jest ta platforma - przyszłością. Psioczyć możemy my, czyli gracze core'owi, bo np. jakoś obrazu wciąż pozostawia sporo do życzenia, czy lag (choć tutaj jak pokazuje DF wcale takiej dużej różnicy nie ma - szczególnie w porównaniu do konsol). Casuali to nie będzie interesowało. Nie dość, że nie trzeba wychodzić z domu po gry, to jeszcze nawet po sprzęt. Sama specyfikacja platformy jest niezła, a przecież mogą ją ulepszać kiedy zechcą. Pytanie, czy pójdzie za tym podniesienie subskrypcji (coś jak 4k w Netflixie)? Jeszcze sporo przed nami jeśli idzie o tego typu usługi, ale Google zaczyna przecierać szlaki, MS i Sony też się szykują. Nie oznacza to jednak, iż przyszła generacja będzie ostatnią. Przechodzenie z jednego w drugie pewnie będzie trochę trwało, a i puki będzie sporo odbiorców, którzy wolą jednak pudełko pod TV (takiej jakości streaming jeszcze długo nie osiągnie), te będą powstawać.

Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 20, 2019, 10:34:02 am »
Google zaczyna przecierać szlaki, MS i Sony też się szykują.

« Ostatnia zmiana: Marca 20, 2019, 10:37:32 am wysłana przez tarniak »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 20, 2019, 14:44:25 pm »
Stadia raczej wypali - przede wszystkim ze względu na dostępność. Potencjalny odbiorca ma masę urządzeń, na których może grać. Nawet jeśli nie wszystkie z obecnych są kompatybilne, to w przyszłości to się pewnie zmieni, a właśnie tym jest ta platforma - przyszłością. Psioczyć możemy my, czyli gracze core'owi, bo np. jakoś obrazu wciąż pozostawia sporo do życzenia, czy lag (choć tutaj jak pokazuje DF wcale takiej dużej różnicy nie ma - szczególnie w porównaniu do konsol). Casuali to nie będzie interesowało. Nie dość, że nie trzeba wychodzić z domu po gry, to jeszcze nawet po sprzęt. Sama specyfikacja platformy jest niezła, a przecież mogą ją ulepszać kiedy zechcą. Pytanie, czy pójdzie za tym podniesienie subskrypcji (coś jak 4k w Netflixie)? Jeszcze sporo przed nami jeśli idzie o tego typu usługi, ale Google zaczyna przecierać szlaki, MS i Sony też się szykują. Nie oznacza to jednak, iż przyszła generacja będzie ostatnią. Przechodzenie z jednego w drugie pewnie będzie trochę trwało, a i puki będzie sporo odbiorców, którzy wolą jednak pudełko pod TV (takiej jakości streaming jeszcze długo nie osiągnie), te będą powstawać.
Kluczem tu będzie cena. Osobiście stawiam na 9,99$ na miesiąc. Na pewno jednak dadzą na początek jakiś 2 tygodniowy, bezpłatny trial dla każdego. Też mi się zdaje, że jest to początek dużej rewolucji, choć minie jeszcze sporo czasu, nim większość graczy przestawi się na taki system. Tak jak teraz w pilocie do tv mamy przycisk Netflix, tak możliwe, że za kilka lat zobaczymy Stadia. Różnie może być. Na pewno pozwoli to znacznie powiększyć liczbę graczy na świecie, podobnie jak zrobiły to smartfony. Za to gracze starej daty (jak my) raczej pozostaną jeszcze długo przy standardowych konsolach.

Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 20, 2019, 16:38:40 pm »
Osobiście stawiam na 9,99$ na miesiąc
To chyba na start, żeby rozkręcić koniunkturę, bo koszt utrzymania maszynki na której ma to ponoć latać będzie niewspółmiernie wyższy, a tu jeszcze licencje czy inna forma płatności wydawcom.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 20, 2019, 21:50:13 pm »
Z czasem pewnie nieco podrożeje, ale zbyt wiele nie mogą żądać, bo wtedy nie przyciągną tylu graczy, ilu by chcieli. Na pewno będzie kilka różnych opcji subskrypcji - np. 1080p i 4K. Ogólnie myślę, że nie będą brać wiele więcej niż Netflix (20$ miesięcznie za najdroższą opcję to imo max). Usługi tego typu przypominają mi trochę system bankowy - wystarczy mieć pod ręką 10x mniej zasobów, niż teoretycznie jest wymagane, żeby wszystko jakoś funkcjonowało, bo w danej chwili tylko część użytkowników będzie korzystała z usługi.

Cytuj
firma zaleca łączę 25 megabitów na sekundę do zabawy w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę. Sytuacja oczywiście zmieni się w przypadku zmagań w 4K, ponieważ w tej sytuacji niezbędne będzie posiadanie łącza o przepustowości 30Mb/s.
https://www.ppe.pl/news/131005/google-stadia-nie-dla-kazdego-google-potwierdzilo-wymagane-polaczenie-do-rozgrywki.html

Czyli nie są to jakieś super wymogi.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 21, 2019, 17:58:23 pm »
nie rozumiem jak oni chcą w 5 megabitach (1/5 więcej w atosunku do podstawy) zmieścić 4x więcej pikseli. nawet jak obetną fps o połowę, to na logikę wychodzi 2x więcej danych. zakładając efekt skali na kompresji, o ile taki występuje, to i tak coś śmierdzi.

przy okazji, czym to się różni od psnow?

Wysłane przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2019, 19:54:13 pm wysłana przez s00s »

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 978
  • Reputacja: 132
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 21, 2019, 19:52:10 pm »
Niby niczym, ale ps now siedzi w epoce starożytnej i bez pomysłu na siebie.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 07, 2019, 09:28:24 am »
Cytuj
Google announced its gaming streaming service, Stadia, will launch in November. The platform will be available in two difference packages. The Stadia Base is free and launches in 2020, while Stadia Pro will launch in November for $9.99.


    Stadia Pro ($9.99 a month, three months included in Founder’s Edition)
        Resolution: Up to 4K
        Frame rate: 60 FPS
        Sound: 5.1 surround sound
        Buy games whenever you want: Yes
        Additional free games released regularly: Yes, starting with Destiny 2: The Collection
        Stadia Pro-exclusive discounts on select game purchases: Yes

    Stadia Base (free) – Launches in 2020
        Resolution: Up to 1080p
        Frame rate: 60 FPS
        Sound: Stereo
        Buy games whenever you want: Yes
        Additional free games released regularly: No
        Stadia Pro-exclusive discounts on select game purchases: No

Here is the lineup of games playable on Stadia:

    Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft)
    Baldur’s Gate III (Larian Studios)
    Borderlands 3 (2K Games)
    The Crew 2 (Ubisoft)
    The Division 2 (Ubisoft)
    Darksiders: Genesis (THQ Nordic)
    Destiny 2: The Collection (Bungie)
    Doom Eternal (Bethesda Softworks)
    Dragon Ball Xenoverse 2 (Bandai Namco)
    The Elder Scrolls Online (Bethesda Softworks)
    Farming Simulator 19 (Focus Home Interactive)
    Final Fantasy XV (Square Enix)
    Football Manager 2020 (Sega)
    Get Packed (Coatsink)
    Ghost Recon: Breakpoint (Ubisoft)
    GRID (Deep Silver)
    Just Dance 2020 (Ubisoft)
    Metro Exodus (Deep Silver)
    Mortal Kombat 11 (Warner Bros. Interactive Entertainment)
    NBA 2K (2K Games)
    Power Rangers: Battle for the Grid (nPlay)
    Rage 2 (Bethesda Softworks)
    Rise of the Tomb Raider (Square Enix)
    Samurai Shodown (Athlon Games)
    Shadow of the Tomb Raider (Square Enix)
    Thumper (Drool)
    Tomb Raider (Square Enix)
    Trials Rising (Ubisoft)
http://www.vgchartz.com/article/438672/google-stadia-launches-in-november-games-lineup-revealed/



Polska na razie nie będzie wspierana.

lupinator

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwca 07, 2019, 18:15:35 pm »
Byłem przekonany, że to będzie w formie abonamentowej, gdzie płacisz za dostęp do pełnej biblioteki w stylu Netflixa. Jako kosumentowi bardziej by mi to pasiło, ale pewnie byłby wtedy problem z biblioteką nowości.

Jacek84

  • Gość
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 07, 2019, 18:22:02 pm »
Ja też, w ogóle na początku tak myślałem oglądając prezentację z wczoraj... IMHO opcja raczej dla niedzielnych graczy, szczególnie jeśli patrzę na ten line-up, który moim skromnym zdaniem jest daleki od choćby przeciętnego.

Polska na razie nie będzie wspierana.
A to aby nie chodziło o Founder's edition?

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwca 07, 2019, 21:08:30 pm »
Polska na razie nie będzie wspierana przez Stadię, więc chyba serwis w ogóle nie będzie u nas obecny. Ale pewny nie jestem.

Lineup faktycznie biedny, biorąc pod uwagę, że część tych gier nie będzie na starcie. Ale może jeszcze są w trakcie negocjacji i część tytułów dojdzie do tej listy. Jeśli jednak nie zabiorą się porządnie za marketing, to może być słabo.

W sumie największym minusem Stadii jest to, że trzeba mieć tego pada. Bo to ogranicza od razu znacznie bazę użytkowników. Z drugiej strony jak już ktoś zainwestuje w pada, to pewnie na tych 3 miesiącach nie skończy.

Mnichu

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-03-2006
  • Wiadomości: 4 265
  • Reputacja: 53
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwca 07, 2019, 21:15:27 pm »
Ten pad od Stadii nie jest wymagany, można użyć każdego, który jest w stanie się połączyć z urządzeniem, na którym chcemy grać.

3DS friendcode: 1478-6316-9345
Nintendo Network ID: Mnichu

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwca 07, 2019, 21:32:57 pm »
Aha. No to nie doczytałem.

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Google Stadia
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 27, 2020, 00:39:02 am »
Kilka dni temu był przeciek w postaci zaktualizowanego regulaminu, że 1 grudnia ma mieć premierę w Polsce. Spieszę donieść, że już dzisiaj grałem (tylko w Battlegrounds). Pewnie otworzyli wcześniej po cichu i testują. Nigdzie w internecie nie ma o tym wzmianki.
Różnica w graniu z VPNem na Niemcy, a natywnie jest całkiem duża - prawie zero ścinek, ani razu rozdzielczość mi nie spadła poniżej 1080p, do tego bitrate nieco lepszy oraz niższy input lag. Ten ostatni jest wciąż dostrzegalny ale w grach single player pewnie będzie znośny.