Ankieta

Najlepszą grą z serii Super Mario 3D jest:

Super Mario 64 (N64 i DS)
3 (42.9%)
Super Mario Sunshine (GC)
0 (0%)
Super Mario Galaxy (Wii)
1 (14.3%)
Super Mario Galaxy 2 (Wii)
1 (14.3%)
Super Mario 3D Land (3DS)
2 (28.6%)
Super Mario 3D World (WiiU)
0 (0%)

Głosów w sumie: 7

Autor Wątek: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D  (Przeczytany 6828 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« dnia: Stycznia 17, 2014, 23:01:35 pm »
Z wyżej wymienionych nie grałem tylko w SM3D Land, więc tej gry nie będę brał pod uwagę w swoich ocenach. Jutro postaram się zrobić pierwsze zestawienie, a na razie dam po filmiku z każdej z powyższych gier.

Super Mario 64


Super Mario Sunshine


Super Mario Galaxy


Super Mario Galaxy 2


Super Mario 3D Land


Super Mario 3D World

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 18, 2014, 14:10:20 pm »
Najlepszy hub-world



Super Mario 64

Właściwie tylko SM64 i SMSunshine posiadały huby z prawdziwego zdarzenia. Nie były one może tak rozległe jak np. w Banjo-Kazooie, ale i tak porządnie podwyższały klimacik. Dostęp do nowych pomieszczeń, przestrzeni i sekretnych przejść był czymś czego zabrakło w późniejszych odsłonach serii. Samo błąkanie się po tej namiastce otwartego świata dawało sporo radochy. SMSunshine miało większy hub, ale ten w SM64 był lepiej rozplanowany. SMGalaxy 1 i 2 posiadały bardzo ograniczony hub (jedynie opowieści Rosaliny w SMG były dość ciekawe i ładne), a SM3DW to już w ogóle tylko lekko zmodernizowana plansza znana ze starych Marianów.

Miejsce honorowe: Super Mario Sunshine


Najlepsze bonusowe poziomy



Super Mario 3D World

Każda część SM ma czym pochwalić się w tym względzie i po pokonaniu ostatniego bossa jest jeszcze grania a grania. Jednak najwięcej dodatkowych poziomów ma bez dwóch zdań SM3DWorld (i w dodatku są one bardzo wysokiej jakości, choć niektóre to tylko remixy poprzednich plansz). Jest tego naprawdę sporo. SMGalaxy2 też ma czym się tutaj pochwalić, ale miejscem honorowym chcę wyróżnić SMSunshine za poziomy-klocki, w których biegamy bez działka wodnego. Są one nie tylko wyjątkowo wymagające, ale i prezentują zupełnie inny styl rozgrywki niż cała reszta gry, co stanowi bardzo miłą odmianę.

Miejsce honorowe: Super Mario Sunshine


Najbardziej różnorodne poziomy



Super Mario Galaxy 2

Która gra z serii zaskakuje gracza najczęściej nowymi pomysłami i wymyślnymi poziomami? Ciężki wybór pomiędzy SMGalaxy2, a SM3DWorld. Ale wygrywa ta pierwsza. Oferuje od początku do końca mnóstwo zakręconej pomysłowości i ani na moment nie zwalnia tempa.

Miejsce honorowe: Super Mario 3D World


Największa innowacja



Super Mario Galaxy

Przejście w 3D w przypadku SM64 wiązało się z całą gamą innowacji. SMSunshine z działkiem wodnym i osadzony wyłącznie w klimatach rajskiej wyspy też był sporym zaskoczeniem. Ale dopiero SMGalaxy zadziwiło wszystkich. Skakanie z jednej małej planety na drugą wniosło do serii zupełnie nowy rodzaj rozgrywki. Charakter gry zmienił się na bardziej liniowy, a jednocześnie zyskał nowy wymiar. Osobiście nie jestem aż tak wielkim fanem tej idei, jak niektórzy, jednak muszę uznać jej wagę i pomysłowość twórców.

Miejsce honorowe: Super Mario 64


Najlepsza atmosfera



Super Mario 64

W moim prywatnym rankingu jest SM64 i długo, długo nic. Nie tylko każdy poziom posiadał bardzo specyficzny klimacik, ale nade wszystko opuszczony zamek z mnóstwem drzwi do odblokowania dawał solidnego kopa do ogólnego nastroju. Nutka tajemnicy stale wisiała w powietrzu. Szkoda, że późniejsze odsłony znacznie podupadły pod tym względem. Tylko SMGalaxy z opowieściami Rosaliny znów na moment nadał serii głębi.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy



Najlepszy ogólny design



Super Mario 64

SM64 nie posiada tak wystrzałowych poziomów, jak inne odsłony serii (no, może poza ostatnimi dwoma). Panuje tu raczej spokojny klimat i często ważniejsze jest ruszenie mózgownicą, niż radzenie sobie z toną elementów platformowych. Nastrojowe lokacje (teraz mogą wydawać się śmieszne, ale swego czasu robiły ogromnie) sprawiają, że w grę się wsiąka, tak jak np. w Zeldy, a nie tylko bardzo przyjemnie gra. Mam nadzieję, że Nintendo prędzej czy później powróci do tej formy i znowu otrzymamy świetne Super Mario z dużym hubem i rozległymi lokacjami.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy 2 / Super Mario 3D World

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 19, 2014, 13:22:37 pm »
Najlepsze sterowanie



Super Mario 64

Wprowadzenie analoga było wielką innowacją. W dodatku SM64 miało najbogatszy zestaw podstawowych ruchów, który w późniejszych odsłonach został nieco ograniczony. Z kolei SMGalaxy dodawało bardzo przydane potrząsanie padem, powodujące efektowny obrót w miejscu, przydający się by przedłużyć skok, czy by ogłuszyć przeciwników. Niestety, wprowadziło też irytujące sterowanie kulą za pomocą sensorów ruchu w bonusowych poziomach i średnio sprawdzający się pointer, dlatego zamiast tego wyróżnię SMSunshine. Działko wodne może nie było tym, na co czekali wszyscy fani Mario, ale nie da się ukryć, że w pewien sposób zwiększyło i urozmaicało zasób ruchów naszego protagonisty w czerwonej czapce.

Miejsce honorowe: Super Mario Sunshine


Najlepsze power-up'y



Super Mario Galaxy 2

Seria Super Mario w ogóle słynie z ciekawych power-upów, ale to SMGalaxy2 jest dla mnie numerem jeden. Chmurka, skała czy świder znakomicie wzbogacają rozgrywkę i są nowością w serii, a do tego dochodzi przecież Yoshi z własnymi power-upami. Prawda, że SM3DWorld ma bogatszą paletę bonusów, jednak te z SMGalaxy2 są bardziej innowacyjne.

Miejsce honorowe: Super Mario 3D World


Najlepsi bossowie



Super Mario Galaxy

Trudny wybór. Super Mario 64 miało fajnych bossów, choć walka z nimi nie była już tak emocjonująca i nie stanowili wielkiego wyzwania. Biorąc więc pod uwagę koncept i pomysłowość wyróżniam obydwie części SMGalaxy.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy 2


Najlepiej wyważony poziom trudności



Super Mario Sunshine

Nie wiem czy SMSunshine miało najlepiej wyważony poziom trudności. Na pewno było najtrudniejszą częścią z serii. Szczególnie bonusowe poziomy-klocki, w których poruszaliśmy się bez plecaka z wodą, potrafiły porządnie dać w kość. Pamiętam, że przy pierwszym podejściu czułem nieraz irytację, że gra jest tak trudna. Za to przy drugim - czysty fun i satysfakcja. Również obydwie części SMGalaxy wyróżniają się dobrze przemyślanym poziomem trudności, od początku, aż do końca gry.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy / Super Mario Galaxy 2


Najlepsze elementy czysto platformowe



Super Mario 3D World

Gdybym oceniał tylko wybrane poziomy, to SMSunshine mógłby tu być wzorcem, ale w tym przypadku stanowią one małą część gry. Dlatego w grę wchodzą tylko SMGalaxy2 i SM3DWorld. Wybór jest naprawdę trudny. Stawiam na tę drugą, choć to prawie jak rzut monetą.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy 2



Najlepszy ogólny gameplay



Super Mario Galaxy 2

SM3DWorld było blisko, jednak to SMGalaxy2 ma lepiej wyważony poziom trudności, lepsze power-upy i ciekawszych bossów. Jest to imo najgrywalniejsza część z całej serii. Nie ma takiego klimatu jak SM64, nie ma tak otwartego świata jak SMSunshine, nie ma takiej grafiki jak SM3DWorld, lecz jeśli chodzi o samą grywalność, to jest to prawie ideał. Wiem, że nie wszyscy się ze mną zgodzą, bo wielu bardziej cenni pierwszą część z cyklu "Galaxy". Ja po "jedynce" czułem się troszkę rozczarowany, za to dwójka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie spodziewałem się takiej intensywności i pomysłowości.

Miejsce honorowe: Super Mario 3D World

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 19, 2014, 20:23:00 pm »
Najlepsza grafika



Super Mario 64

Jak na swoje czasy SM64 wyglądał obłędnie i był prawdziwą rewolucją. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem gierkę odpaloną w sklepie. Stałem jak wryty i nie mogłem uwierzyć, że to tak wygląda! Teraz może wydaje się to śmieszne, ale tak właśnie było. Od tego czasu robiłem wszystko by dorwać konsolę w swoje łapska. SMSunshine też wyglądał świetnie. Szczególnie robiły woda i daleki zasięg widzenia. SMGalaxy prezentowało się też nieźle, lecz zacofanie technologiczne w stosunku do konkurencji zrobiło swoje. Zaś SM3DWorld wygląda po prostu ślicznie. Nie można tu jednak mówić o wypalaniu gałek ocznych.

Miejsce honorowe: Super Mario Sunshine


Najlepszy Art Style



Super Mario 64

Trudno zdecydować, która część miała najlepszy Art Style. Na pewno najgorszy miało SMSunshine. Reszta części trzyma podobny poziom. Wydaje mi się, że pierwsze miejsce należy się SM64 (choć może to wynikać z sentymentu). Każdy świat miał własny styl i klimat (wystarczy przypomnieć sobie świat duszkowy, wodny, czy lawowy). Na drugim miejscu stawiam obydwie części SMGalaxy, za udaną zmianę stylu. SM3DWorld ma super Art Style, ale poziomy są na tyle szybkie i krótkie, że nawet nie można się nim należycie nacieszyć.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy / Super Mario Galaxy 2


Najlepsza ścieżka dźwiękowa





Super Mario 64 / Super Mario Galaxy

Tym razem będzie w drodze wyjątku dwóch wygranych. SM64:
Dire, Dire Docks:
Bowser's Road:
Bob-Omb Battlefield:

I SMGalaxy:
Gusty Garden Galaxy:
Good Egg Galaxy:
Sad Story:
Rosalina's Comet Observatory:

Obydwie gry miały znakomity soundtrack, który świetnie łączył stare kawałki z nowymi.

Miejsce honorowe: Super Mario 3D World
Ghost House:
Overworld:



Najlepsza ogólna prezentacja



Super Mario 64

SM64 wgniatało w fotel i było prawdziwym pokazem możliwości nowej konsoli. Przeniesienie przygód wąsatego hydraulika w 3D okazało skokiem milowym dla całej branży. Gra miała wielu naśladowców, lepszych i gorszych (do tej pierwszej kategorii można zaliczyć np. Spyro czy Banjo-Kazooie), lecz gdy wychodziła, była absolutnie bezkonkurencyjna.

Miejsce honorowe: Super Mario Galaxy / Super Mario 3D World
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2014, 20:27:54 pm wysłana przez POK »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 19, 2014, 20:38:01 pm »
Podliczyłem punkty, licząc za miejsce honorowe 1 punkt, za wygraną kategorię 2 punkty, a za wygraną główną kategorię 3 punkty. Wyniki są następujące:

1. Super Mario 64 - 19 pkt.
2. Super Mario Galaxy 2 - 12 pkt.
3. Super Mario Galaxy - 10 pkt.
3. Super Mario 3D World - 10 pkt.
5. Super Mario Sunshine - 6 pkt.

Później zrobię króciutkie podsumowanie.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 01, 2014, 11:01:17 am »
Pora się wreszcie za to zabrać:


5. Super Mario Sunshine



SMSunshine ma kilka bardzo mocnych stron. Np. satysfakcjonujący poziom trudności i duże otwarte poziomy. Także grafika swego czasu była naprawdę ładna. Z chęcią zobaczyłbym remake HD tej gry i nie szczędziłbym na niego kasy. Mimo to, w moim prywatnym rankingu SMS stoi najniżej z wszystkich Mario 3D. Zupełnie niepotrzebnie Nintendo chciało dodać do gry coś na wzór fabuły (wyszło dość żałośnie) a tropikalne klimaty, choć ciekawe, odstają poziomem i różnorodnością od pozostałych gier z serii. Podobnie działko wodne. Pomysł i realizacją jak najbardziej ok. Jednak Mario to Mario i nie potrzebuje takich udziwnień. Coś nie do końca wyszło jak miało, jednak i tak jest to bardzo dobra gra i na swój sposób wyjątkowa.


4. Super Mario Galaxy



Nie byłem do końca zadowolony z kierunku, jaki obrała seria wraz SMGalaxy. Zrezygnowanie z otwartych światów na rzecz mocno liniowych poziomów nie do końca mi pasowało. Przeskakiwanie z jednej małej planety na drugą jest fajne, ale chciałoby się zobaczyć i spore lokacje, podobne do tych z SM64. Z tego jednak twórcy zrezygnowali i to pozostawiło pewien niesmak. Również przyzwyczajenie do grafiki HD też robiło swoje. SMGalaxy jest jedną z najładniejszych gier na Wii. Ale SD to SD. Mogę jednak narzekać, ale nie zmieni to faktu, że SMGalaxy jest świetną platformówką, z masą zawartości i znakomitą ścieżką dźwiękową. Oczekiwałem czegoś innego, lecz i tak dostałem kawał bardzo grywalnego szpila.


2. Super Mario Galaxy 2



O ile pierwsza część SMGalaxy mnie lekko zawiodła, tak druga oczarowała. Zostałem zmieciony poziomem intensywności i różnorodności! Grałem z wypiekami na twarzy, atakowany ze wszystkich stron przez nowe i zaskakujące elementy. W SMG twórcy postanowili trzymać się konceptu małych planet, zaś w SMG2 dali sobie znacznie większą swobodę i zabawy z grawitacją nie wysuwają się aż tak na pierwszy plan. Raz przeskakujemy z planety na planetę, a innym razem robimy coś zupełnie innego (np. biegamy po dosyć otwartym poziomie lub wręcz przeciwnie, poruszamy się niemal w 2,5D) Do tego dochodzi Yoshi i genialne power-upy. SMG2 jest idealną platformówką. Niezwykle grywalną i szalenie pomysłową.


2. Super Mario 3D World



SM3DWorld jest rozwinięciem idei z SMGalaxy2, przedstawioną w nieco innej formie (na podobieństwo gier z serii Mario 2D). Mamy tę samą wspaniałą intensywność i różnorodność. Co prawda poziom trudności jest gorzej wyważony (powinien szybciej rosnąć), ale gra ma za to inne plusy. Po pierwsze, grafika w HD jest naprawdę śliczna. Po drugie, pierwszy raz w serii możemy wspólnie przechodzić poziomy. I to aż w cztery osoby jednocześnie! Do sporych zalet należy zaliczyć też integrację z Miiverse (stempelki, duchy graczy, itd.) oraz ogromną ilość dodatkowej zawartości. SM3DW i SMG2 stawiam na równi. Obydwie gry są równie znakomite.


1. Super Mario 64



Czekam na duchowego następce SM64 i jakoś nie mogę się doczekać. A szkoda, bo ze wszystkich Mario 3D jedynie SM64 tak znakomicie łączył w sobie świetne cechy platformówek, z klimatem otwartego świata. Chciałbym znów zobaczyć wielki zamek pełen tajemnic, z ukrytymi przejściami i drzwiami, które można otworzyć tylko za pomocą klucza lub wymaganej ilości gwiazdek. Nie będę powtarzać tego, co napisałem wcześniej w podsumowaniach. Wszystkie gry z serii Mario 3D to znakomite, cholernie grywalne gry. A jednak tylko SM64 zapamiętałem jako prawdziwą rewolucję i pozycję wybitną, taką na 10/10 bez zmrużenia oka.

Mnichu

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-03-2006
  • Wiadomości: 4 265
  • Reputacja: 53
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 01, 2014, 17:31:43 pm »
Dobre podsumowanie. Dla mnie takim Marianem nie do ruszenia jest oczywiście Mario 64, do dziś pamiętam recenzję z Secret Service - bodajże Gulash dał 101%;). Jakiś czas później zobaczyłem na własne oczy na Gambleriadzie, po odstaniu godziny w kolejce. I przez następne miesiące odkładałem każdy grosz z kieszonkowego i prezentów, żeby kupić konsolę. Pierwsze Galaxy też sobie bardzo cenię.
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2014, 17:34:24 pm wysłana przez Mnichu »

3DS friendcode: 1478-6316-9345
Nintendo Network ID: Mnichu

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 02, 2014, 10:01:14 am »
do dziś pamiętam recenzję z Secret Service - bodajże Gulash dał 101%
Dobrze pamiętasz :)

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 01, 2014, 13:38:43 pm »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Najlepsza gra z serii Super Mario 3D
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 25, 2014, 15:25:49 pm »
Na Nintendo Life jest właśnie głosowanie na najlepszą grą z serii Super Mario. Łącznie zebrano na razie ponad tysiąc głosów. Oto najczęściej wybierane typy:

Super Mario World (Super NES) - 17%
Super Mario 64 (Nintendo 64) - 16%
Super Mario Galaxy (Wii) - 16%
Super Mario Galaxy 2 (Wii) - 12%
Super Mario 3D World (Wii U) - 11%
Super Mario Sunshine (GameCube) - 9%
Super Mario Bros. 3 (NES) - 8%
http://www.nintendolife.com/news/2014/08/poll_which_is_the_best_super_mario_platformer

Reszta części już ma znacznie niższe wyniki.

Zaskakuje pierwsze miejsce Super Mario World. Myślałem że SM64 wygra bez problemu. Najwidoczniej była to naprawdę dobra gra, osobiście jednak nie miałem niestety nigdy okazji zagrać.