Autor Wątek: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.  (Przeczytany 209949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1040 dnia: Września 09, 2015, 23:48:19 pm »
I dzięki za te teksty POK, leci plus. Jutro akurat mam obronę i egzamin licencjacki, a wśród 80 tematów jest kilka z filozofii umysłu, w tym o redukcjonistyczne teorie umysłu  8) także miło się te tematy odświeżało i zmotywowało to do dalszego powtarzania. Tak na marginesie, trochę dziwi fakt że nie wspomniałeś nic o modnej ostatnio superweniencji - nie przepadasz?

iko

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1041 dnia: Września 10, 2015, 10:48:23 am »
Gdzieś w internetach można poczytać o twojej wierze?

Nawet jeśli, to nie byłbyś zainteresowany. ;)


Jestem

Poczytaj dokładnie ten temat.  ;)

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1042 dnia: Września 10, 2015, 10:55:21 am »
Gdzieś w internetach można poczytać o twojej wierze?

Nawet jeśli, to nie byłbyś zainteresowany. ;)


Jestem

Poczytaj dokładnie ten temat.  ;)

Nie możesz po prostu podać jakąś nazwę albo dać jakiś link, gdzie można na ten temat poczytać? Czemu się tak przed tym wzbraniasz?

iko

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1043 dnia: Września 10, 2015, 11:31:55 am »
Krótkie info;
http://www.ksiegawiedzy.com.pl/ksi%C4%99ga-wiedzy/index

POK - dla mnie świadomość, to uświadomienie sobie bycia Świadomym. To znaczy, kiedy jesteś 'wycentrowany' do punktu, w którym robisz to co masz do zrobienia, nie pytając tylko robiąc to. Po prostu działasz Świadomie.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1044 dnia: Września 10, 2015, 16:13:11 pm »
I dzięki za te teksty POK, leci plus. Jutro akurat mam obronę i egzamin licencjacki, a wśród 80 tematów jest kilka z filozofii umysłu, w tym o redukcjonistyczne teorie umysłu  8) także miło się te tematy odświeżało i zmotywowało to do dalszego powtarzania. Tak na marginesie, trochę dziwi fakt że nie wspomniałeś nic o modnej ostatnio superweniencji - nie przepadasz?
Pracę pisałem w 2011 roku o ile mnie pamięć nie myśli. Trochę czasu już upłynęło, a wszystkim też nie mogłem się zajmować (najwięcej miejsca i tak poświęciłem Kartezjuszowi). Coś mi się kołata po umyśle ten termin superweniencja. Nie jest to coś podobnego do emergencji? O emergencji pisałem trochę, bo na tym opiera się właśnie naturalizm biologiczny Searla. Zresztą obecnie większość kognitywistów patrzy na relację mózgu z umysłem właśnie w podobny sposób (umysł jest pochodną mózgu, tak jak np. związki chemiczne są pochodną atomów).

Jak chcesz sobie zrobić powtórkę z filozofii umysłu to polecam obejrzeć ten wykład:


Nie możesz po prostu podać jakąś nazwę albo dać jakiś link, gdzie można na ten temat poczytać? Czemu się tak przed tym wzbraniasz?
Pewnie dlatego, że ja już mu swego czasu mocno męczyłem bułę ;)

POK - dla mnie świadomość, to uświadomienie sobie bycia Świadomym. To znaczy, kiedy jesteś 'wycentrowany' do punktu, w którym robisz to co masz do zrobienia, nie pytając tylko robiąc to. Po prostu działasz Świadomie.
Rozumiem, że świadomość przez wielkie "Ś" oznacza coś więcej niż po prostu świadomość :angel:
Chodziło mi jednak o sam fakt świadomości. Aby myśleć o swojej świadomości, trzeba najpierw być świadomym. Nauka ma różne teorie dotyczące tego skąd bierze się nasza świadomość i na razie nie ma jednej powszechnie przyjętej.


Tymczasem zamieściłem kolejny wycinek ze swojej pracy:
Myślenie u zwierząt
http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=958762

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1045 dnia: Września 10, 2015, 16:19:55 pm »
mi się wydaje, że kwestia czasu. dobierzemy się do mózgu na odpowiednio elementarnym poziomie i okaże się gdzie ta cała świadomość siedzi. tak w ogóle, co to jest świadomość? czy to jest "jednostka sterująca"? czy jest to element/zbiór elementów mózgu odpowiedzialnych za naszą decyzyjność: teraz jem, teraz się myję, teraz idę spać (wyłączam świadomość), teraz myślę o niebieskich migdałach.
jeżeli tak, to kwestią czasu jest poznanie procesów fizyko-chemicznych odpowiedzialnych za ten proces.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1046 dnia: Września 10, 2015, 16:31:57 pm »
Wydaje mi się, że podejście Damasio jest jednym z najbliższych prawdy o pochodzeniu świadomości. Warto obejrzeć sobie ten krótki wykład:
https://www.ted.com/talks/antonio_damasio_the_quest_to_understand_consciousness

Osobną kwestią jest jednak poznanie odpowiedzi na pytanie "Jak powstaje świadomość?". To jest pytanie z gatunku tych w rodzaju "Jak powstaje życie" albo pytań o strukturę materii: "Jak to się dzieje, że dany układ atomów tworzy dany związek chemiczny?".

Ja jestem zdania, że da się odpowiedzieć na te pytania, choć uzyskanie tych odpowiedzi może być niezmiernie trudne.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1047 dnia: Września 10, 2015, 16:46:45 pm »
ja bym się nie zdziwił wielce, jakby świadomość była swego rodzaju "hałasem", efektem ubocznym, wcale niezamierzonym, procesów zachodzących w mózgu. przynajmniej jest to jedną z opcji ;)

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1048 dnia: Września 10, 2015, 16:59:09 pm »
POK, mam bardzo fajną książkę "Wprowadzenie do filozofii umysłu" Józefa Bremera (z którym zresztą miałem wykłady), także mam dobre źródło do powtórki  ;) zresztą, już po obronie i egzaminie! Ale dzięki.

Co do myślenia u zwierząt - "Na tropie zwierzęcego umysłu" Macieja Trojana to bardzo ciekawa pozycja, przytacza całe mnóstwo badań dotyczących różnych zdolności poznawczych zwierząt. Może po jej przeczytaniu co niektórzy na tym forum bardziej zaczęliby wierzyć w ewolucję  8)

mi się wydaje, że kwestia czasu. dobierzemy się do mózgu na odpowiednio elementarnym poziomie i okaże się gdzie ta cała świadomość siedzi. tak w ogóle, co to jest świadomość? czy to jest "jednostka sterująca"? czy jest to element/zbiór elementów mózgu odpowiedzialnych za naszą decyzyjność: teraz jem, teraz się myję, teraz idę spać (wyłączam świadomość), teraz myślę o niebieskich migdałach.
jeżeli tak, to kwestią czasu jest poznanie procesów fizyko-chemicznych odpowiedzialnych za ten proces.

To nie takie proste. Na pewno nie ma żadnej jednostki sterującej. Już dobraliśmy się do mózgu na elementarnym poziomie i możemy to stwierdzić  ;) (chyba, że mówimy o jakichś kwantowych teoriach świadomości - ale jak dotąd nie traktuje się ich za bardzo na poważnie. Jest jakiś problem, ktoś krzyczy: "fizyka kwantowa!", czy to ma ręce i nogi - nie wiadomo, pewnie nie, zobaczymy  ;)). Znamy dobrze procesy biochemiczne odpowiadające za świadomość - to po prostu wyładowania neuronów (+ prawdopodobnie jakaś forma przekazu informacji przez komórki glejowe - bo okazuje się, że ich rola może być znacznie większa niż dotąd przypuszczaliśmy). Moim zdaniem na dzień dzisiejszy najpewniej możemy powiedzieć, że świadomość jest jakąś emergentną własnością umysłu (mózgu), której fizyczny substrat zawiera się w specyfice wyładowań elektrycznych sieci neuronów (czy szerzej: aktywności tkanki nerwowej?). Problem polega na tym, że ludzki umysł nie potrafi tego w pełni objąć - ludzie mają problemy ze zrozumieniem modeli prostych sieci neuronalnych, a co dopiero dziesiątek tysięcy miliardów połączeń między neuronami. W tym sensie może okazać się, że świadomość pozostanie dla nas na zawsze tajemnicą - po prostu nie potrafimy zrozumieć tak skomplikowanego układu połączeń, żaden człowiek nie posiada takich zdolności intelektualnych. Czy będziemy w stanie stworzyć świadomość? Być może, zobaczymy  8) Nawet wśród specjalistów od sztucznej inteligencji nie ma zgody co do tego, czy stworzenie sztucznej inteligencji będzie kiedykolwiek możliwe.



s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1049 dnia: Września 10, 2015, 17:46:50 pm »
byłbym daleki od stwierdzenia, że "dobraliśmy się do mózgu na elementarnym poziomie". ewolucja mózgu, tworzenie neuronów, kanały jonowe, neuroprzekaźniki, enzymy, wpływ aktywności jednej części mózgu na inne i wiele więcej to nie są w 100% poznane procesy.
tym samym, nie mogę się z tobą zgodzić.
według mnie wiemy, że za dużo nie wiemy, co oczywiście wcale nie wyklucza możliwości poznania odpowiedzi pewnego dnia.
z drugiej strony, są tematy, jak liczby pierwsze czy pewne niewymierne, które próbujemy rozgryźć od lat i idzie jak po grudzie :/

iko

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1050 dnia: Września 10, 2015, 18:08:01 pm »
mi się wydaje, że kwestia czasu. dobierzemy się do mózgu na odpowiednio elementarnym poziomie i okaże się gdzie ta cała świadomość siedzi. tak w ogóle, co to jest świadomość? czy to jest "jednostka sterująca"? czy jest to element/zbiór elementów mózgu odpowiedzialnych za naszą decyzyjność: teraz jem, teraz się myję, teraz idę spać (wyłączam świadomość), teraz myślę o niebieskich migdałach.
jeżeli tak, to kwestią czasu jest poznanie procesów fizyko-chemicznych odpowiedzialnych za ten proces.
Polecę trochę górnolotnie.
W moim mniemaniu to jest Całość Świadomości.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1051 dnia: Września 10, 2015, 18:22:17 pm »
?
Ewolucja mózgu - doskonale wiemy które części mózgu są nowsze ewolucyjnie, które starsze, jak przebiegał rozwój mózgu jako narządu na przestrzeni istnienia gatunków.
Tworzenie neuronów - z tego co mi wiadomo o neurogenezie wiemy naprawdę dużo, mógłbyś rozwinąć czego według ciebie brakuje?
Kanały jonowe - nie słyszałem o jakiś brakach w naszej wiedzy o kanałach jonowych. Masz coś konkretnego na myśli albo jakieś źródło?
Wpływ aktywności jednej części mózgu na inne - ??? przecież istnieją już metody, które pokazują nam dokładnie jak rozprzestrzenia się aktywność neuronalna w poszczególnych strukturach mózgowych podczas wykonywania różnych operacji mentalnych.

Zresztą, pomijając to wszystko - jasne, nie rozumiemy dokładnie wszystkich procesów zachodzących w mózgu - napisałem nawet, że możliwe jest, że nigdy nie rozumiemy w pełni w jaki sposób dokładnie powstaje np. świadomość. Jednak dalej uważam, że twierdzenie, że "dobraliśmy się do mózgu na elementarnym poziomie" jest faktem - prawdopodobnie (!) nic już nas nowego nie zaskoczy, wiemy z czego mózg się składa, w jaki sposób funkcjonują neurony itd. Jasne, może odkryjemy np. jakąś nową funkcję gleju, która ułatwi nam zrozumienie tego wszystkiego czy jakiś wpływ jakiegoś neuroprzekaźnika na coś, o czym nie wiedzieliśmy. Jednak mówienie o tym, że możemy odkryć "gdzie świadomość siedzi" jest albo niefortunnym sformułowaniem, albo oznaką nieznajomości tematu niestety. Obecność jednostki sterującej w mózgu, która miałaby "kierować" człowiekiem nie jest na poważnie traktowana przez neuronaukę już od dłuższego czasu. Pachnie to trochę Kartezjuszem i szyszynką, która według niego miała być miejscem styku duszy i ciała, miejscem skąd dusza steruje ciałem  ;) a to dzisiaj raczej jest obiektem żartów niż poważnie traktowaną teorią.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1052 dnia: Września 10, 2015, 18:24:11 pm »
mi się wydaje, że kwestia czasu. dobierzemy się do mózgu na odpowiednio elementarnym poziomie i okaże się gdzie ta cała świadomość siedzi. tak w ogóle, co to jest świadomość? czy to jest "jednostka sterująca"? czy jest to element/zbiór elementów mózgu odpowiedzialnych za naszą decyzyjność: teraz jem, teraz się myję, teraz idę spać (wyłączam świadomość), teraz myślę o niebieskich migdałach.
jeżeli tak, to kwestią czasu jest poznanie procesów fizyko-chemicznych odpowiedzialnych za ten proces.
Polecę trochę górnolotnie.
W moim mniemaniu to jest Całość Świadomości.

A masz jakieś na to dowody?  :shifty:

iko

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1053 dnia: Września 10, 2015, 18:32:56 pm »
Nie mam, aczkolwiek tak to pojmuje.
ps. polecam raz jeszcze przemowę Lungolda.  :)
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2015, 18:35:43 pm wysłana przez Mateone »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1054 dnia: Września 10, 2015, 18:41:11 pm »
ewolucja mózgu - zarówno w pojęciu dziejowym, jak i w odniesieniu do jednostki i okresu jego życia nie jest do końca znana. jak to jest, że jeden zostaje geniuszem, a inny rowy kopie? jak to jest dokładnie, że jesteśmy kim jesteśmy. zaczęliśmy mówić, bo rozwinęliśmy aparat mowy i odpowiednie obszary w mózgu czy było odwrotnie? zaczęliśmy dukać, a odpowiednie obszary rozwinęły się w następstwie?

neurogeneza. znamy podstawy, co z czego się tworzy itp. nie wiemy jednak dlaczego u niektórych neurony zanikają (genezy różnych chorób), nie wiemy też dlaczego ktoś ma bardziej rozwinięte jedne obszary mózgu od innych, co powodowało, że neurogeneza (jako proces, załóżmy że poznany dobrze) miała akurat miejsce w tym obszarze, a nie innym? dlaczego jedne wspomnienia ryją się bardziej od innych? pewnie ma to związek z powstawaniem siatki połączeń, no ale jak ta siatka powstaje? co wysyła impuls do powstania nowego neuronu?

kanały jonowe. wiemy jak działają, wiemy niby po co, ale jesteś pewien, że poznaliśmy je wszystkie, łącznie z ich aktywatorami i blokadami oraz ich kombinacjami?

wpływ jednej "myśli" na drugą. to, że widzimy na monitorze jakieś obrazki pokazujące, że jak ktoś myśli o tym, to tu się pali na czerwono, a jak o czymś innym, to tutaj się pali na czerwono i trochę jeszcze tutaj nic nie znaczy. a jak to jest, że ktoś "widzi" dźwięki, inny "słyszy" liczby. wytłumaczenie na zasadzie: bo ma połączenie w mózgu miedzy ośrodkiem wzroku i dźwięku jest mega ogólnikowe i mocno naiwne. należy sobie zadać pytania głębsze, skąd je ma, jak do tego doszło, czy inni też tak mogą?. jak to jest, że koleś po dostaniu bejsbolem w głowę nagle pamięta pogodę każdego dnia od tego momentu i dlaczego właśnie pogodę?

przykłady można mnożyć, ale chyba jasne, że ogrom pytań bez odpowiedzi jasno sugeruje, że my nie tyle nie wiemy czym jest świadomość, ale nawet nie wiemy jak ta zbitka szarej masy pod kopułą w ogóle działa.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1055 dnia: Września 10, 2015, 19:20:04 pm »
Przecież to że ty nie znasz na te pytania odpowiedzi nie oznacza, że nikt nie zna. Nie rozumiem czemu się tak kategorycznie wypowiadasz na te tematy, skoro po twoich postach ewidentnie widać, że żadnym ekspertem nie jesteś. Ogólnie poruszyłeś wiele różnych zagadnień, i odniesienie się do każdego z nich z przytoczeniem różnych badań, teorii itd., pewnie zajęłoby kilka dni  :lol: Jasne, jeszcze dużo nie wiemy, a niektóre rzeczy co wiemy pewnie się jeszcze nieraz pozmieniają. Co i tak nie zmienia faktu, że wiemy naprawdę dużo. I nie wiemy, czym dokładnie jest świadomość, ale praktycznie pewne jest, że nie jest to jeden punkt sterujący wszystkim i że powstaje ona w wyniku  specyficznej aktywności komórek nerwowych. Słyszałeś np. o TMS? Potrafimy oddziałując na neurony (w uproszczeniu) sprawić, że np. ktoś nie będzie potrafił chwilowo mówić. O stanie minimalnej świadomości słyszałeś? O badaniach, w których osoby w stanie wegetatywnym są w stanie porozumiewać się z badaczami za pomocą modulowania własnej aktywności mózgu (tzn. wyobrażania sobie np. aktywności fizycznej)? O tym, że na podstawie monitorowania aktywności mózgu osoby śpiącej jesteśmy w stanie z dość sporą skutecznością odtwarzać obrazy, które widzi w czasie snu osoba śpiąca? Ogólnie zapraszam do czytania książek chociaż popularnonaukowych o mózgu (POK z tego co kojarzę już niejedną polecał), na pewno przekonasz się, że wiemy dużo więcej o umyśle niż sądzisz.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1056 dnia: Września 10, 2015, 19:43:12 pm »
Shard to mocarz nie ma co.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1057 dnia: Września 10, 2015, 19:46:41 pm »
Standardowo - cenny wkład Leszke w dyskusję.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1058 dnia: Września 10, 2015, 19:57:51 pm »
Mylisz pojęcia panie Shard.

Dyskusja jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1059 dnia: Września 10, 2015, 20:05:19 pm »
nie było mowy o tym co ja wiem, jakie książki czytam i czy jestem ekspertem.
nie było też mowy o tym co wiemy, tylko o tym czy czegoś nie wiemy i czy są jeszcze obszary do poznania, co jest pewne i ja nie zgadzam się z tym, że ludzki umysł nie może tego objąć.
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2015, 20:07:13 pm wysłana przez s00s »

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1060 dnia: Września 10, 2015, 20:06:59 pm »
Masz definicję prosto z PWN:

Cytuj
dyskusja «ustna lub pisemna wymiana zdań na jakiś temat mająca prowadzić do wspólnych wniosków»

Zresztą, już udowadniałeś nieraz, że jesteś na zbyt niskim poziomie żeby cokolwiek sensownego wprowadzić do jakiejkolwiek dyskusji o sprawach światopoglądowych / politycznych / naukowych, więc nie wiem po co po raz kolejny ujadasz bezsensownie.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1061 dnia: Września 10, 2015, 20:08:42 pm »
nie było mowy o tym co ja wiem, jakie książki czytam i czy jestem ekspertem.
nie było też mowy o tym co wiemy, tylko o tym czy czegoś nie wiemy i czy są jeszcze obszary do poznania, co jest pewne i ja nie zgadzam się z tym, że ludzki umysł nie może tego objąć.


Ale to co wiemy właśnie świadczy o tym że mamy większe pojęcie na temat świadomości, niż ty zdajesz się to sugerować. Także jest to bezpośrednio związane z tematem.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1062 dnia: Września 10, 2015, 20:11:38 pm »
Masz definicję prosto z PWN:

Cytuj
dyskusja «ustna lub pisemna wymiana zdań na jakiś temat mająca prowadzić do wspólnych wniosków»

Zresztą, już udowadniałeś nieraz, że jesteś na zbyt niskim poziomie żeby cokolwiek sensownego wprowadzić do jakiejkolwiek dyskusji o sprawach światopoglądowych / politycznych / naukowych, więc nie wiem po co po raz kolejny ujadasz bezsensownie.
Chcesz przez to powiedzieć, ze ty cokolwiek wnosisz?

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1063 dnia: Września 10, 2015, 20:18:17 pm »
Masz definicję prosto z PWN:

Cytuj
dyskusja «ustna lub pisemna wymiana zdań na jakiś temat mająca prowadzić do wspólnych wniosków»

Zresztą, już udowadniałeś nieraz, że jesteś na zbyt niskim poziomie żeby cokolwiek sensownego wprowadzić do jakiejkolwiek dyskusji o sprawach światopoglądowych / politycznych / naukowych, więc nie wiem po co po raz kolejny ujadasz bezsensownie.
Chcesz przez to powiedzieć, ze ty cokolwiek wnosisz?

Chcę powiedzieć, że i tak nie jesteś w stanie zrozumieć większości wypowiedzi w tych dyskusjach, więc nie jesteś w stanie ocenić tego, które z nich cokolwiek wnoszą. Równie dobrze można sześcioletniemu dziecku dać do przeczytania "Krytykę czystego rozumu" Kanta i poprosić o ocenę.

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1064 dnia: Września 10, 2015, 20:18:57 pm »
Shard tylko pierdnie sobie w twarz swoim lewactwem raz na jakiś czas. Ot i cała jego działalność.
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1065 dnia: Września 10, 2015, 20:22:35 pm »
Shard tylko pierdnie sobie w twarz swoim lewactwem raz na jakiś czas. Ot i cała jego działalność.

Może wskażesz jakąś oznakę mojego lewactwa w którymś z moich ostatnich pięciu postów w tym temacie?

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1066 dnia: Września 10, 2015, 20:28:41 pm »
Nie czytałem twoich 5 ostatnich postów, opinie na twój temat zderzyłem już sobie wyrobić, nie uwłaczając nie mam czasu na to. Ale lewactwo jest w każdym poście twierdzisz że ktoś nie jest w stanie czegoś zrozumieć a ty jesteś- klasyczne lewactwo.
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2015, 20:31:48 pm wysłana przez +Centylion+ »
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1067 dnia: Września 10, 2015, 20:34:21 pm »
Nie czytałem twoich 5 ostatnich postów, opinie na twój temat zderzyłem już sobie wyrobić, nie uwłaczając nie mam czasu na to. Ale lewactwo jest w każdym poście twierdzisz że ktoś nie jest w stanie czegoś zrozumieć a ty jesteś- klasyczne lewactwo.

Jakie lewactwo? Przecież to totalne zaprzeczenie lewactwa. Lewactwo to by było wtedy, gdybym uważał, że wszyscy jesteśmy równi. A ja wręcz wprost mówię o tym, że leszke nie ma startu do mnie czy do większości osób wypowiadających się na tym forum.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1068 dnia: Września 10, 2015, 20:37:33 pm »
nie było mowy o tym co ja wiem, jakie książki czytam i czy jestem ekspertem.
nie było też mowy o tym co wiemy, tylko o tym czy czegoś nie wiemy i czy są jeszcze obszary do poznania, co jest pewne i ja nie zgadzam się z tym, że ludzki umysł nie może tego objąć.


Ale to co wiemy właśnie świadczy o tym że mamy większe pojęcie na temat świadomości, niż ty zdajesz się to sugerować. Także jest to bezpośrednio związane z tematem.

ja się zgadzam, że tajemnic jest coraz mniej. nie sugerowałem też jakiegokolwiek stanu wiedzy. pok to dobrze określił, pytanie z gatunku bardzo trudnych. nie wydaje mi się aby jakaś bliżej nieokreślona ułomność mózgu do ogarniania rzeczy nie pozwoli nam jednego dnia odpowiedzieć na te ciężkie pytania, w tym te o świadomości. tym samym stwierdzenie, że mózg znamy na poziomie elementarnym, jest górnolotne. 

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1069 dnia: Września 10, 2015, 20:40:06 pm »
Nie czytałem twoich 5 ostatnich postów, opinie na twój temat zderzyłem już sobie wyrobić, nie uwłaczając nie mam czasu na to. Ale lewactwo jest w każdym poście twierdzisz że ktoś nie jest w stanie czegoś zrozumieć a ty jesteś- klasyczne lewactwo.

Jakie lewactwo? Przecież to totalne zaprzeczenie lewactwa. Lewactwo to by było wtedy, gdybym uważał, że wszyscy jesteśmy równi. A ja wręcz wprost mówię o tym, że leszke nie ma startu do mnie czy do większości osób wypowiadających się na tym forum.
Typowy lewak zarzuca swoje własne przywary innym.

« Ostatnia zmiana: Września 10, 2015, 20:50:17 pm wysłana przez +Centylion+ »
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1070 dnia: Września 10, 2015, 20:48:12 pm »
nie było mowy o tym co ja wiem, jakie książki czytam i czy jestem ekspertem.
nie było też mowy o tym co wiemy, tylko o tym czy czegoś nie wiemy i czy są jeszcze obszary do poznania, co jest pewne i ja nie zgadzam się z tym, że ludzki umysł nie może tego objąć.


Ale to co wiemy właśnie świadczy o tym że mamy większe pojęcie na temat świadomości, niż ty zdajesz się to sugerować. Także jest to bezpośrednio związane z tematem.

ja się zgadzam, że tajemnic jest coraz mniej. nie sugerowałem też jakiegokolwiek stanu wiedzy. pok to dobrze określił, pytanie z gatunku bardzo trudnych. nie wydaje mi się aby jakaś bliżej nieokreślona ułomność mózgu do ogarniania rzeczy nie pozwoli nam jednego dnia odpowiedzieć na te ciężkie pytania, w tym te o świadomości. tym samym stwierdzenie, że mózg znamy na poziomie elementarnym, jest górnolotne. 

To nie chodzi o nieokreśloną ułomność mózgu, tylko po prostu zwyczajne ilościowe ograniczenie naszej pamięci roboczej. Myślę, że raczej nigdy człowiekowi nie uda się wyobrazić sobie skomplikowanej sieci oddziaływań, która prawdopodobnie musi powstać, by narodziła się świadomość. Mówimy tutaj o miliardach różnego rodzaju oddziaływań na przestrzeni milisekund. Więc myślę, że bardzo prawdopodobne jest, że nigdy nie będziemy w stanie sprecyzować czym dokładnie jest świadomość na poziomie takiego dokładnego rozumienia.

Cytuj
Typowy lewak zarzuca swoje własne przywary innym.

 :lol:


+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1071 dnia: Września 10, 2015, 20:50:38 pm »
Istnienie ewolucji to fakt, a negowanie tego faktu to tylko i wyłącznie przejaw skrajnej ignorancji.

Ewolucja jest teorią przyjmowanie jej jako fakt jest przejawem skrajnej ignorancji. Zaznaczam że ja wierze w teorie ewolucji, ale mogę się mylić.
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1072 dnia: Września 10, 2015, 20:51:46 pm »
Istnienie ewolucji to fakt, a negowanie tego faktu to tylko i wyłącznie przejaw skrajnej ignorancji.

Ewolucja jest teorią przyjmowanie jej jako fakt jest przejawem skrajnej ignorancji. Zaznaczam że ja wierze w teorie ewolucji, ale mogę się mylić.

O masz, kolejny. Przerabialiśmy to kilka stron temu. Ewolucja to teoria naukowa, a nie teoria w potocznym słowa tego rozumieniu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_naukowa

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1073 dnia: Września 10, 2015, 20:58:19 pm »
Teoria naukowa to również teoria.
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1074 dnia: Września 10, 2015, 20:59:19 pm »
tu się zgodzę, że istnieje możliwość nieogarnięcia tematu na poziomie biologicznym. umiemy jednak tworzyć narzędzia i przy znajomości podstaw, czasem mniej, czasem bardziej skomplikowanych, potrafimy rozumieć i przewidywać wyniki procesów (mniej i bardziej dokładnie) o podobnych częstotliwościach i skomplikowaniu. chodzi właśnie o poznanie tych podstaw.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1075 dnia: Września 10, 2015, 21:02:12 pm »
Teoria naukowa to również teoria.

No to żeś teraz dopierdolił. Typowy lewak.

tu się zgodzę, że istnieje możliwość nieogarnięcia tematu na poziomie biologicznym. umiemy jednak tworzyć narzędzia i przy znajomości podstaw, czasem mniej, czasem bardziej skomplikowanych, potrafimy rozumieć i przewidywać wyniki procesów (mniej i bardziej dokładnie) o podobnych częstotliwościach i skomplikowaniu. chodzi właśnie o poznanie tych podstaw.

No, tu się mniej więcej zgadzamy. Może uda nam się kiedyś stworzyć jakiś model świadomości, zobaczymy.

edit: "nam" w sensie ludzkości  :P
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2015, 21:07:09 pm wysłana przez Shard »

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1076 dnia: Września 10, 2015, 21:06:27 pm »
Nie waż się nazywać mnie lewakiem bo spotkamy się w sądzie.
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2015, 21:08:20 pm wysłana przez +Centylion+ »
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1077 dnia: Września 10, 2015, 21:08:19 pm »
Nie waż się nazywać mnie lewakiem bo spotkamy się w sądzie.

Hm. To nie ty jako pierwszy nazwałeś mnie lewakiem?

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1078 dnia: Września 10, 2015, 21:09:47 pm »
Ja mam ku temu podstawy, ale nie wiedziałem że to jest dla Ciebie obraźliwe.
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #1079 dnia: Września 10, 2015, 21:10:38 pm »
Ja mam ku temu podstawy, ale nie wiedziałem że to jest dla ciebie obraźliwe.

No ja mam ku temu podstawy równie dobre jak i ty, także nie wiem o co ci chodzi