Autor Wątek: Kamery  (Przeczytany 5354 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Kamery
« dnia: Grudnia 16, 2009, 19:14:35 pm »
Witajcie.

Mam w planach zakup cyfrowej kamery, dodam że na tych urządzeniach nie znam się kompletnie. Dlatego proszę o jakieś rady jak wybierać taki sprzęt a najlepiej jak wy zaczniecie rzucać linkami do odpowiednich modeli. Przedziału cenowego nie podaje bo nie mam pojęcia od jakiej ceny zaczyna się całkiem fajna kamerka.

Sprzęt nie ma konkretnego zastosowania, napewno cele turystyczne, miałem też w planach np. w przyszłości nagrać znajomym muzyką teledysk.

Czekam na wasze opinie.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kamery
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:46:44 pm »
Ja się nie znam na kamerach obecnie, ale jak kupowałem to też miałem różne superaśne zamiary, a wyszło na tym, że użyłem raz a potem się kurzyła. Dlatego warto się zastanowić nad kupnem kamery, bo wydaje mi się, że aparat cyfrowy z funkcją video (czyli praktycznie każdy) wystarczy.

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Kamery
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 16, 2009, 22:12:39 pm »
Jako że kameruje od dawna i mam własną grupą filmową (www.powiazani.net - zapraszam  8)) to coś się mogę w temacie wypowiedzieć.

Derek na początku pomyśl w jakiej rozdziałce chcesz kamerę czyli: HD/SD
SD: wiadomo niska cena, ale jakość to różnie, zależy od firmy, modelu itp.
HD: cena w górę ale za to jakość pierwsza klasa. Polecam bo nie ma się potem co martwić że piksele, że obraz mały itp. Kamery takie mają z góry więcej opcji aniżeli SDki.

Jeżeli nie masz większych wymagań to aparat cyfrowy z kręceniem może wystarczyć (oczywiście szukaj z nagrywaniem HD). Samsungi z serii WBxxx kręcą całkiem niezłe 720p w 30 klateczkach. Z tego co widziałem po testach to nawet nocne wychodzi kozacko (jak na aparat). Jeżeli chcesz nakręcić teledysk zapewne będą ci potrzebne różne funkcje (ustawianie ostrości, tryb sportowy do szybkich ruchów, manualna migawka itp.) więc tu polecam rozejrzeć się za kamerką.
Z SD miałem Samsunga VP-MX20 to amatorskich zastosowań całkiem spoko, jakość w miare, wystarczająca ilość funkcji no i jest na karty pamięci więc za niewiele ją dostaniesz.
Od niedawna posiadam VP-HMX20C (FullHD), kupa funkcji ale wykorzystuje ją profesjonalnie więc tego wymagam no i ją rozbuduje odpowiednio o obiektywy itp. Nie polecam patrzeć na Canony, Panasonici i JVC bo cena może cię wystraszyć. Chociaż ostatnio jest moda na wypuszczanie małych podręcznych kamer w FullHD (1080p jest ale jakość różnie - nie da się zmieścić takiej rozdziałki w urządzonku jak mój kciuk). Jak już trafisz na jakiś konkretny model - sprawdzaj sobie sample na YT i koniecznie z włączonym HD.
Jednak tobie bym polecał Samsung HMX10. Kamerka kręci całkiem nieźle w 720p i ma z przodu światełko LED do nocnych ujęć. Na allegro idzie za niewielkie pieniądze (jak na kamerę HD)
http://allegro.pl/listing/search.php?string=Samsung+VP-HMX10&category=66877

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Odp: Kamery
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 17, 2009, 15:13:41 pm »
Jeśli chodzi o aparat mam całkiem spoko, jakość filmów jest w prządku ale nie jest to jakość HD, dlatego zdecydowałem na kamerę.

@Master: Rozumiem, w moim przypadku też tak może być ale jednak nie mam kompletnie na co spożytkować pieniądze, a myślę że to ciekawy zakup.

Czekam na więcej porad a za udzielone dziękuje :)


Edit: szmajdzik  widziałem twój jeden filmik i szczerze powiem że jakość nie jest szczególnie zadowalająca.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 17, 2009, 15:15:42 pm wysłana przez Derek »

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Kamery
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 17, 2009, 22:54:18 pm »
Bo to są jeszcze filmy kręcone stara kamerką w SD i skonwertowane na większy rozmiar. Więc już wiesz żeby szukać HD ;)

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Odp: Kamery
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 19, 2009, 13:05:47 pm »
Miałem okazje teraz bawić się też kamerą SD i gdy zrobiłem filmik i skonwertowałem go na avi pojawiają się zawszę takie smugi jak na twoim filmie podczas ruchu. Przed konersją nie ma czegoś takiego. Wiesz jak temu zaradzić ?

No i generalnie potrzeba mi programu do konwersji plików VOB. Coś polecasz?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2009, 13:07:54 pm wysłana przez Derek »

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Kamery
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 20, 2009, 22:39:25 pm »
Smugi ? Zapewne mówisz o artefactingu na konturach. Takie linie/wcięcia przy ruchu ? Niestety to skutek renderingu obecnych kamer z przeplotem (50i). Polecam się zapoznać z terminem bo to ważne przy kręceniu. Ogarnięcie formatu plików, bitratów, dźwięku khz itp. to kupa pracy na początku, ale warta inwestycji.
Używam Any video converter do konwersji plików i posiada on także możliwość usunięcia przeplotu (w opcjach programu) co eliminuje ten brzydki efekt. Co do naszego filmu ( Współczesny Ninja  jak mniemam) paradoksem jest to że były to początki nasze i dzień po wrzuceniu filmiku zorientowałem się jak to zrobić ale już było za późno na poprawę (ponowny upload)  :P
Niestety nie miałem do czynienia z tym formatem ale polecam zawsze konwersje na avi - z tego co przetestowałem jest najpłynniejsza do montażu i nie traci jakości.

Nasz najnowszy film ("Głosy") oczywiście jest już pozbawiony przeplotu, polecam sprawdzić - www.powiazani.net
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2009, 22:46:50 pm wysłana przez szmajdzik »

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kamery
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 21, 2009, 00:24:13 am »
"Mąż mnie zabił siekierą"

:( Po pracujcie nad dialogami :(

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Kamery
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 21, 2009, 00:25:52 am »
"Mąż mnie zabił siekierą"

:( Po pracujcie nad dialogami :(
Popracuj nad ortografią? Gramatyką? Nawet nie wiem jaki to błąd :(

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: Kamery
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 21, 2009, 13:03:07 pm »
"Mąż mnie zabił siekierą"

:( Po pracujcie nad dialogami :(
Ok postaramy się  :( :( :(

"Mąż mnie zabił siekierą"

:( Po pracujcie nad dialogami :(
Popracuj nad ortografią? Gramatyką? Nawet nie wiem jaki to błąd :(

Szkoda że nie ma już plusów bo byś miał u mnie ze 3 :D

P.S. Super zdjęcie na deviancie ptaszka ( :lol:). A z bombą świetnie to wymyśliłeś i super ująłeś. Szybko biegłeś po aparat jak to zobaczyłeś ?  :P
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2009, 13:07:13 pm wysłana przez szmajdzik »

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kamery
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 22, 2009, 21:29:37 pm »
"Mąż mnie zabił siekierą"

:( Po pracujcie nad dialogami :(
Popracuj nad ortografią? Gramatyką? Nawet nie wiem jaki to błąd :(

Legendary fail :(