Ankieta

Jak często chodzisz do kościoła?

co niedzielę
często
sporadycznie
nie chodzę

Autor Wątek: Kondycja Kościoła w Polsce teraz i w przyszłości  (Przeczytany 172105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Spidey^

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #160 dnia: Lipca 19, 2013, 18:56:58 pm »
Jak nie wytrzymałeś to się nie odzywaj .

A niby dlaczego? Filmik jest po prostu głupi i nie wiem w jaki sposób może on być "szach mat" w tej dyskusji.
A co tam niby jest głupiego? Prawda w oczy kole? :)

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #161 dnia: Lipca 19, 2013, 19:01:35 pm »
Nie chodzę do kościoła i nie nazwałbym siebie człowiekiem praktykującym jakąkolwiek religię, więc nie może mnie to w żaden sposób boleć. Po prostu filmik jest pełen durnych banałów i uproszczeń. Chyba miało być śmiesznie a wyszedł żal.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #162 dnia: Lipca 19, 2013, 19:07:51 pm »
Jak nie wytrzymałeś to się nie odzywaj .

A niby dlaczego? Filmik jest po prostu głupi i nie wiem w jaki sposób może on być "szach mat" w tej dyskusji.
A co tam niby jest głupiego? Prawda w oczy kole? :)
A co tam jest mądrego? I jaka prawda? Twoja? Przecież ty chu** wiesz na ten temat.

Spidey^

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #163 dnia: Lipca 19, 2013, 19:08:16 pm »
A według mnie wyszła śmiesznie opowiedziana prawda. Po komentarzach na sadisticu czy pod oryginalnym materiałem na youtube widać, że nie tylko według mnie. A uproszczenia w 4 minutowym materiale były konieczne i tak to zgrabnie opowiedzieli jak na taki limit czasowy. Ale hejt oczywiście musi być :roll:


@CancerPL nie zapomnij pojutrze wrzucić do koszyka :lol:
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2013, 19:11:32 pm wysłana przez amsterdream »

el becetol

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #164 dnia: Lipca 19, 2013, 19:12:50 pm »
Do 89 panował u nas państwowy ateizm, każdy się mógł naocznie przekonać jaką krainę miodem i mlekiem z tego mieliśmy.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #165 dnia: Lipca 19, 2013, 19:59:17 pm »
A według mnie wyszła śmiesznie opowiedziana prawda. Po komentarzach na sadisticu czy pod oryginalnym materiałem na youtube widać, że nie tylko według mnie. A uproszczenia w 4 minutowym materiale były konieczne i tak to zgrabnie opowiedzieli jak na taki limit czasowy. Ale hejt oczywiście musi być :roll:


@CancerPL nie zapomnij pojutrze wrzucić do koszyka :lol:
Jak juz mowilem chu** wiesz na ten temat.

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #166 dnia: Lipca 19, 2013, 20:03:58 pm »
Do 89 panował u nas państwowy ateizm, każdy się mógł naocznie przekonać jaką krainę miodem i mlekiem z tego mieliśmy.
Przecież było dobrze :troll: Pomijając sprawy ideologiczne, Polska robiła maszyny i miała przemysł razem z budowanym przez lata długiem państwowym. Teraz budowany jest tylko dług. Oczywiście kosa z komuchami, ale w fso to każdy z dumą popierdalał. Teraz wszystko się importuje, bo DOBRE, NIEMIECKIE (albo tańsze hiszpańskie, ale równie dobre, bo z zachodu), a prawda taka, że sami nic nie mamy.
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2013, 20:05:52 pm wysłana przez Kert »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #167 dnia: Lipca 19, 2013, 20:15:04 pm »
Gdzie te czasy, kiedy niewiernych nawracało się przy pomocy łamania kołem  :(

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #168 dnia: Lipca 19, 2013, 20:18:54 pm »
http://www.sadistic.pl/o-kaplanach-antyreligijna-kreskowka-z-polskimi-napisami-vt215605.htm

Szach i mat.

Chyba srach i srat. I też jestem niewierzący, ale nie widzę tu nic błyskotliwego ani śmiesznego. Zapomniałeś o zasadzie: poklask na sadisticu/youtubie/democie/kwejku = ch**owy materiał.
SW-5606-3156-4802

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #169 dnia: Lipca 19, 2013, 20:24:49 pm »
Gdzie te czasy, kiedy niewiernych nawracało się przy pomocy łamania kołem  :(
Mineły, dziś nadstawia sie drugi policzek.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #170 dnia: Lipca 19, 2013, 20:40:09 pm »
http://www.sadistic.pl/o-kaplanach-antyreligijna-kreskowka-z-polskimi-napisami-vt215605.htm
Całkiem zabawnie opowiedziane, choć oczywiście mocno stronnicze. Nie jest to jakiś mega błyskotliwy filmik, ale i chyba nie taki był jego cel.

Co do rozwoju cywilizacyjnego, to wszystko zależy od danej religii. Ciężko z historii wyciągać jednak głębsze wnioski, bo prawie cała historia świata była silnie religijna. Inna sprawa, że podczas konfliktów nauki z religią, zawsze wygrywała nauka. Religia może spełniać swoje zadanie i nie przeszkadzać w rozwoju, jeśli skupia się na moralności i etyce. Tylko problem w tym, że często ta moralność i etyka też są rozmaicie rozumiane. Niby w prawie wszystkich religiach oś stanowi Złota Zasada ("nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe"), lecz ile procent wierzących ją przestrzega? Obłuda, chciwość, zazdrość, zawiść, to nie są uczucia zarezerwowane dla niewierzących.

Gdzie te czasy, kiedy niewiernych nawracało się przy pomocy łamania kołem  :(
Mineły, dziś nadstawia sie drugi policzek.
Chciałby widzieć wierzących, faktycznie się do tego stosujących. Wojowanie i chęć wywyższania własnych racji tkwi w ludzkiej naturze.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #171 dnia: Lipca 19, 2013, 20:41:18 pm »
Nie wiem po co ta dyskusja, przeciez wiadomo, ze gdyby wszystko bylo po myusli kosciola to ciagle bysmy mysleli, ze ziemia jest plaska a takie pojecia jak ewolucja by nie istnialy. Kosciol od zawsze byl przeciw postepowi, bo postep/nauka zagraza kosciolowi. Ja osobiscie wierze w istnienie Boga, ale nie wierze, ze kosciol reprezentuje tego Boga. Religie, niezalznie jaka, zostaly stworzone przez ludzi.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #172 dnia: Lipca 19, 2013, 20:48:25 pm »
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
te same kraje co wyżej.
ja nie pokazałem Chin tylko Wietnam- najbardziej ateistyczny kraj świata(podobno), zresztą to ty zacząłeś tymi durnymi obrazkami bez żadnych rzeczywistych przykładów.

Cytuj
Nie wiem po co ta dyskusja, przeciez wiadomo, ze gdyby wszystko bylo po myusli kosciola to ciagle bysmy mysleli, ze ziemia jest plaska a takie pojecia jak ewolucja by nie istnialy. Kosciol od zawsze byl przeciw postepowi, bo postep/nauka zagraza kosciolowi.
czy ty te bzdury mówisz poważnie czy sobie wymyślasz?  Ani z ewolucją, ani z postępem Kościół Katolicki nigdy nie walczył i nie walczy. Wręcz przeciwnie nauka narodziła się i rozwinęła w cywilizacji chrześcijańskiej.
Wiec w jaki sposób nauka może zagrozić kościołowi? jedyne komu może zagrozić to protestanckim sekciarzom ale nie Kościołowi Katolickiemu.
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2013, 21:08:35 pm wysłana przez Wulfen »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #173 dnia: Lipca 19, 2013, 21:02:00 pm »
Nie wiem po co ta dyskusja, przeciez wiadomo, ze gdyby wszystko bylo po myusli kosciola to ciagle bysmy mysleli, ze ziemia jest plaska a takie pojecia jak ewolucja by nie istnialy. Kosciol od zawsze byl przeciw postepowi, bo postep/nauka zagraza kosciolowi. Ja osobiscie wierze w istnienie Boga, ale nie wierze, ze kosciol reprezentuje tego Boga. Religie, niezalznie jaka, zostaly stworzone przez ludzi.
Tu nie chodzi tyle o sam postęp jako zagrożenie, co o niełamanie prawd zawartych w Biblii (tyczy się to oczywiście także innych religii). Np. pewne cytaty sugerują, że Ziemia jest centralnym punktem wszechświata, człowiek został stworzony od tak itd.

Wierzących na świecie jest bardzo wielu, ale ilu z nich rzeczywiście stosuje się do zaleceń swojej religii? Poza tym te zalecania często budzą wiele niejasności i dlatego każda większa religia jest podatna na tworzenie się odłamów.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #174 dnia: Lipca 19, 2013, 21:22:09 pm »
http://www.sadistic.pl/o-kaplanach-antyreligijna-kreskowka-z-polskimi-napisami-vt215605.htm

Szach i mat.
przecież ten filmik napakowany jest kłamstwami, tak samo jak ten(tylko w druga stronę):



chociaż z drugiej strony wielu "ateistów" w ten sposób myśli  :roll:
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2013, 21:25:43 pm wysłana przez Wulfen »

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #175 dnia: Lipca 19, 2013, 21:30:06 pm »
Nie wiem po co ta dyskusja, przeciez wiadomo, ze gdyby wszystko bylo po myusli kosciola to ciagle bysmy mysleli, ze ziemia jest plaska a takie pojecia jak ewolucja by nie istnialy. Kosciol od zawsze byl przeciw postepowi, bo postep/nauka zagraza kosciolowi. Ja osobiscie wierze w istnienie Boga, ale nie wierze, ze kosciol reprezentuje tego Boga. Religie, niezalznie jaka, zostaly stworzone przez ludzi.
Tu nie chodzi tyle o sam postęp jako zagrożenie, co o niełamanie prawd zawartych w Biblii (tyczy się to oczywiście także innych religii). Np. pewne cytaty sugerują, że Ziemia jest centralnym punktem wszechświata, człowiek został stworzony od tak itd.

Wierzących na świecie jest bardzo wielu, ale ilu z nich rzeczywiście stosuje się do zaleceń swojej religii? Poza tym te zalecania często budzą wiele niejasności i dlatego każda większa religia jest podatna na tworzenie się odłamów.

Zawarta treść Ksiąg została przekładana wiele razy, stąd omawiane źródła straciły wiele ze swej prawowitej esencji, to znaczy treść nie była taka sama. Dlatego mamy taki Syf a nie inny w Islamskiej Religii.

Wierzysz POk, że nasze geny mogły być mieszane z innymi? ;]
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2013, 21:32:34 pm wysłana przez Mateo »

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #176 dnia: Lipca 19, 2013, 21:32:25 pm »
Wierzysz POk, że nasze geny mogły być mieszane z innymi? ;]

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #177 dnia: Lipca 19, 2013, 21:33:04 pm »
 :D

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #178 dnia: Lipca 19, 2013, 21:42:10 pm »
Ani z ewolucją, ani z postępem kościół katolicki nigdy nie walczył i nie walczy. Wręcz przeciwnie nauka narodziła się i rozwinęła w cywilizacji chrześcijańskiej.
Wiec w jaki sposób nauka może zagrozić kościołowi? jedynie komu może zagrozić to protestanckim sekciarzom ale nie kościołowi katolickiemu.
Obecnie może specjalnie nie walczy, ale kiedyś walczył i to ostro. Proces Galileusza czy spalenie Giordana Bruno to najprostsze przykłady. Darwin też był swego czasu bardzo mocno krytykowany przez Kościół.

Nauka może i narodziła się w chrześcijańskiej Europie, ale rodziła się długo i w bólach, a Kościół wcale nie był wielce przychylny tym narodzinom. Wielu uczonych musiało bardzo uważać, aby nie narazić się władzom kościelnym. Np. Kartezjusz starał się pisać swoje teksty w taki sposób, aby były akceptowane przez Kościół - a mimo tego i tak był krytykowany, i też dlatego wyjechał do Holandii, gdzie zawsze była największa swoboda myślenia. Z Diderotem było podobnie i podkładano mu nogi na każdym kroku, dlatego Encyklopedia (jedno z najważniejszych dzieł na świecie) powstawała w męczarniach i wydawanie kolejnych tomów wiązało się z wieloma opóźnieniami (na szczęście popyt był na tyle duży, że w końcu się ukazywały i nawet sprzeciw wielu duchownych nie odniósł tu skutku).

Nie wiem po co ta dyskusja, przeciez wiadomo, ze gdyby wszystko bylo po myusli kosciola to ciagle bysmy mysleli, ze ziemia jest plaska a takie pojecia jak ewolucja by nie istnialy. Kosciol od zawsze byl przeciw postepowi, bo postep/nauka zagraza kosciolowi. Ja osobiscie wierze w istnienie Boga, ale nie wierze, ze kosciol reprezentuje tego Boga. Religie, niezalznie jaka, zostaly stworzone przez ludzi.
Tu nie chodzi tyle o sam postęp jako zagrożenie, co o niełamanie prawd zawartych w Biblii (tyczy się to oczywiście także innych religii). Np. pewne cytaty sugerują, że Ziemia jest centralnym punktem wszechświata, człowiek został stworzony od tak itd.

Wierzących na świecie jest bardzo wielu, ale ilu z nich rzeczywiście stosuje się do zaleceń swojej religii? Poza tym te zalecania często budzą wiele niejasności i dlatego każda większa religia jest podatna na tworzenie się odłamów.

Zawarta treść Ksiąg została przekładana wiele razy, stąd omawiane źródła straciły wiele ze swej prawowitej esencji, to znaczy treść nie była taka sama. Dlatego mamy taki Syf a nie inny w Islamskiej Religii (vide również Koran)

Wierzysz POk, że nasze geny mogły być mieszane z innymi? ;]
Tłumaczenia nigdy nie są doskonałe, a język też jest płynny i stale się zmienia.

Treść Koranu w wersji arabskiej chyba nie została zmieniona. Wiele niepewności budzą natomiast Hadisy, czyli komentarze, które stanowią ważną część Islamu.

Nasze geny mogły być mieszane z innymi podobnymi do nas humanoidami (chyba nawet zostało potwierdzone mieszanie się genów Homo Sapiens i Neandertalczyków). Natomiast jeśli chodzi o jakieś dalekie powinowactwa boskie czy kosmiczne, to w takie rzeczy nie wierzę.

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #179 dnia: Lipca 19, 2013, 21:47:15 pm »
A jak według ciebie filozofia 'traktuje' opisuje przestrzeń kosmiczną? Uczyłeś się może teozofii?

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #180 dnia: Lipca 19, 2013, 22:27:54 pm »
Małe dopowiedzenie:
Katolickie myślenie teologiczne powstało na bazie myśli i filozofii greckiej, dlatego ogromną wagę przykładało do logicznej spójności i racjonalności, i stąd właśnie wzięły się pierwsze zalążki myślenia naukowego. Religia katolicka, w przeciwieństwie do wyznań wschodnich, jest religią nastawioną na rozumowe dochodzenie do prawd wiary (wychodząc od teologicznych aksjomatów zawartych w Biblii). Nie znaczy to jednak, że Kościół był za nauką. Nauka stanowiła raczej produkt uboczny, który powoli zaczął żyć własnym życiem. Tak naprawę najwięcej możemy zawdzięczać myśli greckiej w tym względzie (choć twarde trzymanie się greckich prawd, też blokowało postęp).

A jak według ciebie filozofia 'traktuje' opisuje przestrzeń kosmiczną? Uczyłeś się może teozofii?
Nie jestem pewien, czy prawidłowo rozumiem Twoje pytanie.

Wiele filozofii opisuje i opisywało przestrzeń kosmiczną (w sensie i fizycznym i duchowym), ale żadna nie dawała tak dobrych rezultatów, jak współczesna nauka.
Nigdy nie uczyłem się teozofii rozumianej w ścisłym sensie. Wyznaję pogląd, że należy dążyć do prawdy, bo prawda daje szczęście i jest dobra. Staram się jednak nie przyjmować założeń czysto na wiarę. Zgadzam się zatem z tym, że należy dążyć do prawdy, nie zgadzam się natomiast z uznawaniem za prawdę rzeczy, o których tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia (jak Bóg, życie po śmierci itp.). Uważam, że dobrze jest wzbogacać się wewnętrznie. Dzięki temu zyskujemy zdrowy punkt widzenia.

Przy dążeniu do prawdy należy liczyć się z tym, że nie ma wielkich szans na jej osiągnięcie. Można tylko się do niej zbliżać. Nie ma łatwych rozwiązań i dlatego jestem przeciwnikiem wszelkich idealizmów zakładających, że to a to jest jedną jedyną prawdą i właśnie tak a tak mamy postępować. Prawdę można określić jedynie, co do rzeczy albo bardzo szczegółowych (np. Byłem wczoraj w kinie) albo bardzo ogólnych (Coś istnieje, Ja istnieję). Co do reszty można się tylko wzbogacać i wzmacniać (choć i do tego nie mam pewności, bo może jednak jesteśmy w jakiś sposób zdolni dotrzeć do prawdy).

Z religii chyba najbliższy jest mi buddyzm, ale to tylko w takim najbardziej ogólnym założeniu, a i tak nie do końca.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #181 dnia: Lipca 19, 2013, 23:13:55 pm »
Cytuj
Obecnie może specjalnie nie walczy, ale kiedyś walczył i to ostro. Proces Galileusza czy spalenie Giordana Bruno to najprostsze przykłady. Darwin też był swego czasu bardzo mocno krytykowany przez Kościół.

Nauka może i narodziła się w chrześcijańskiej Europie, ale rodziła się długo i w bólach, a Kościół wcale nie był wielce przychylny tym narodzinom. Wielu uczonych musiało bardzo uważać, aby nie narazić się władzom kościelnym. Np. Kartezjusz starał się pisać swoje teksty w taki sposób, aby były akceptowane przez Kościół - a mimo tego i tak był krytykowany, i też dlatego wyjechał do Holandii, gdzie zawsze była największa swoboda myślenia. Z Diderotem było podobnie i podkładano mu nogi na każdym kroku, dlatego Encyklopedia (jedno z najważniejszych dzieł na świecie) powstawała w męczarniach i wydawanie kolejnych tomów wiązało się z wieloma opóźnieniami (na szczęście popyt był na tyle duży, że w końcu się ukazywały i nawet sprzeciw wielu duchownych nie odniósł tu skutku).
nie przypominam sobie by kiedykolwiek kościół oficjalnie walczył z teorią ewolucji. Być może jacyś pojedynczy kapłani się zdarzali i zdarzają ale głownie to protestanci walczą z TE.
Potwierdzają to również profesorowie co wzbudziło wściekłość wśród "racjonalistów"

Jacek Tabisz:
Podziwiam prace i inicjatywy moich kolegów z PSR Kraków, natomiast nie podziwiam poziomu, jaki w tej dyskusji zaprezentowali profesorowie, broniący religii, nomy (odrębności poznania religijnego od naukowego i ich równorzędnej wartości), oraz darwinizmu pojmowanego w stylu lat 30 XX wieku (religia dobra, bo stanowi przystosowanie silniejszych - prof. Łomnicki). Na temat tej dyskusji piszę szerzej na portalu racjonalista.pl.

 :lol: :lol:  :lol:


Co do galileusza to sprawa tam nie była taka prosta, pamiętajmy że teoria heliocentryczna w tych czasach była jedynie hipotezą i  tu kościół miał racje mówiąc żeby Galileusz nie głosił heliocentryzmu jako prawdy objawionej tylko mówił jak o hipotezie. Gdyby Galileusz się nie wygłupiał inkwizycja nic by mu nie zrobiła, zresztą i tak został potraktowany bardzo łagodnie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2013, 23:19:58 pm wysłana przez Wulfen »

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #182 dnia: Lipca 20, 2013, 00:57:52 am »
Małe dopowiedzenie:
Katolickie myślenie teologiczne powstało na bazie myśli i filozofii greckiej, dlatego ogromną wagę przykładało do logicznej spójności i racjonalności, i stąd właśnie wzięły się pierwsze zalążki myślenia naukowego. Religia katolicka, w przeciwieństwie do wyznań wschodnich, jest religią nastawioną na rozumowe dochodzenie do prawd wiary (wychodząc od teologicznych aksjomatów zawartych w Biblii). Nie znaczy to jednak, że Kościół był za nauką. Nauka stanowiła raczej produkt uboczny, który powoli zaczął żyć własnym życiem. Tak naprawę najwięcej możemy zawdzięczać myśli greckiej w tym względzie (choć twarde trzymanie się greckich prawd, też blokowało postęp).

A jak według ciebie filozofia 'traktuje' opisuje przestrzeń kosmiczną? Uczyłeś się może teozofii?
Nie jestem pewien, czy prawidłowo rozumiem Twoje pytanie.

Wiele filozofii opisuje i opisywało przestrzeń kosmiczną (w sensie i fizycznym i duchowym), ale żadna nie dawała tak dobrych rezultatów, jak współczesna nauka.
Nigdy nie uczyłem się teozofii rozumianej w ścisłym sensie. Wyznaję pogląd, że należy dążyć do prawdy, bo prawda daje szczęście i jest dobra. Staram się jednak nie przyjmować założeń czysto na wiarę. Zgadzam się zatem z tym, że należy dążyć do prawdy, nie zgadzam się natomiast z uznawaniem za prawdę rzeczy, o których tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia (jak Bóg, życie po śmierci itp.). Uważam, że dobrze jest wzbogacać się wewnętrznie. Dzięki temu zyskujemy zdrowy punkt widzenia.

Przy dążeniu do prawdy należy liczyć się z tym, że nie ma wielkich szans na jej osiągnięcie. Można tylko się do niej zbliżać. Nie ma łatwych rozwiązań i dlatego jestem przeciwnikiem wszelkich idealizmów zakładających, że to a to jest jedną jedyną prawdą i właśnie tak a tak mamy postępować. Prawdę można określić jedynie, co do rzeczy albo bardzo szczegółowych (np. Byłem wczoraj w kinie) albo bardzo ogólnych (Coś istnieje, Ja istnieję). Co do reszty można się tylko wzbogacać i wzmacniać (choć i do tego nie mam pewności, bo może jednak jesteśmy w jakiś sposób zdolni dotrzeć do prawdy).

Z religii chyba najbliższy jest mi buddyzm, ale to tylko w takim najbardziej ogólnym założeniu, a i tak nie do końca.


Szanuje twój pogląd.
Mnie się wydaje, że ludzkość powinna iść tą właśnie wewnętrzną drogą. Nabywanie wiedzy to pierwszy krok, jedynym ultimatum to twoja ciekawość. Pozbyć się jednak starych uwarunkowań jest dość trudno. Imo ludzie są zakorzenieni w samych sobie, nie potrafią patrzeć na człowieka z innej perspektywy. Jedynie my sami o własnych siłach możemy stworzyć coś więcej, wystarczy by móc otworzyć się na Uniwersalność. Zmierzyć się z Metamorfozą, która prędzej czy później nadejdzie.  Jakbyś obudził się z kubkiem w ręku w zupełnie innym miejscu. ;)

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #183 dnia: Lipca 20, 2013, 01:51:24 am »
nie przypominam sobie by kiedykolwiek kościół oficjalnie walczył z teorią ewolucji. Być może jacyś pojedynczy kapłani się zdarzali i zdarzają ale głownie to protestanci walczą z TE.
Potwierdzają to również profesorowie co wzbudziło wściekłość wśród "racjonalistów"

Co do galileusza to sprawa tam nie była taka prosta, pamiętajmy że teoria heliocentryczna w tych czasach była jedynie hipotezą i  tu kościół miał racje mówiąc żeby Galileusz nie głosił heliocentryzmu jako prawdy objawionej tylko mówił jak o hipotezie. Gdyby Galileusz się nie wygłupiał inkwizycja nic by mu nie zrobiła, zresztą i tak został potraktowany bardzo łagodnie.
Kościół nie był przecież taki święty, jak to próbujesz przedstawić. Przecież "O obrotach ciał niebieskich" trafiło na Indeks Ksiąg Zakazanych nie dlatego, że była to tylko hipoteza naukowa, którą inni mogli sobie w spokoju i bez obaw rozpatrywać. Trafiło na Index, bo nie było po myśli Kościoła. Palenie na stosie czy zamykanie w areszcie domowym za głoszenie hipotez to chyba lekka przesada. Galileusz nie skończył tak fatalnie jak Bruno przede wszystkim dlatego, że złożył oficjalne poświadczenie, że wypiera się całkowicie swojej teorii i ma zakaz jej głoszenia pod surowszą karą.
Poza tym Galileusz prowadził dość dokładne badania i jak na tamte czasy dysponował znakomitą metodą naukową, dlatego nie dziwi, że był pewny swego. Ale Kościół wiedział lepiej.

W ogóle Indeks Ksiąg Zakazanych świadczy o tym, że Kościół starał się często hamować samodzielne myślenie. Rozumiem, że pewne książki mogły tam trafić z przyczyn etycznych, ale trafiło tam też wiele pozycji naukowych i filozoficznych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_ksi%C4%85g_zakazanych

Kościół przede wszystkim zawsze starał się bronić swoich racji. Jeśli coś przeczyło Biblii, to trzeba było naprawdę mocnych argumentów (i duużo czasu), aby to przeforsować. Może i Kościół nigdy oficjalnie nie potępił darwinizmu (nie wiem tego), ale sprzeciw duchownych i wierzących był bardzo silny i dlatego życie Darwina w późniejszych latach życia nie należało do szczególnie wesołych.

Znalazłem zresztą takie coś:
Cytuj
Niektórzy ludzie świeccy dostrzegli, że teoria Darwina mogłaby być skutecznym narzędziem do osłabienia potęgi duchowieństwa. Wybuchła więc zażarta walka. W roku 1860 biskupi niemieccy oświadczyli: „Nasi przodkowie zostali stworzeni przez samego Boga. Ogłaszamy więc za całkowicie sprzeczny z Pismem Świętym i Wiarą pogląd tych, którzy ośmielają się twierdzić, że człowiek w swym ciele powstał z niedoskonałej istoty na drodze samorzutnych przemian”.

W maju 1877 roku papież Pius IX udzielił pochwały francuskiemu fizykowi Constantinowi Jamesowi za opublikowanie pracy podważającej ewolucję, a broniącej relacji o stwarzaniu, opisanej w Księdze Rodzaju. Ten pierwszy etap konfliktu osiągnął punkt kulminacyjny po serii listów, wystosowanych w latach 1905-1909 przez Papieską Komisję Biblijną. W jednym z nich oznajmiono, że pierwsze trzy rozdziały Księgi Rodzaju są zapisem historycznym i należy je traktować jako „rzeczywiste dzieje”.
http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/religia/kosciol_ewolucja.php

Później na szczęście sytuacja zaczęła się poprawiać, ale powoli i właściwie dopiero po śmierci Darwina. Obecnie Kościół raczej uznaje teorię ewolucji, lecz wielu księży i wierzących wciąż patrzy na nią z dezaprobatą.

Kościół jest instytucją bardzo konserwatywną i nigdy nie dążył umyślnie do podważania i weryfikowania własnych prawd. Jedynie odpowiadał na odzew uczonych. Poza tym to nie Kopernik pierwszy poruszył Ziemię, tylko Arystarch z Samos żyjący przeszło 200 lat przed naszą erą.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Arystarch_z_Samos

Szanuje twój pogląd.
Mnie się wydaje, że ludzkość powinna iść tą właśnie wewnętrzną drogą. Nabywanie wiedzy to pierwszy krok, jedynym ultimatum to twoja ciekawość. Pozbyć się jednak starych uwarunkowań jest dość trudno. Imo ludzie są zakorzenieni w samych sobie, nie potrafią patrzeć na człowieka z innej perspektywy. Jedynie my sami o własnych siłach możemy stworzyć coś więcej, wystarczy by móc otworzyć się na Uniwersalność. Zmierzyć się z Metamorfozą, która prędzej czy później nadejdzie.  Jakbyś obudził się z kubkiem w ręku w zupełnie innym miejscu. ;)
Tak tak, uniwersalna świadomość i te sprawy ;)

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #184 dnia: Lipca 20, 2013, 16:07:57 pm »
Nie ma się co oszukiwać, ludziom brakuje atrybutu bycia w harmonii, z własnym Ja i własnym Ego. Nie możliwym jest fakt, byśmy dostali w ręce zupełnie inną technologie, taką jaką na przykład posiadała Atlantyda. Mieszkańcy Atlantydy również zbłądzili, dzieląc się na różne klasy kleru. Nastąpiła tak zwana degeneracja, ludzie odstąpili od swoich naturalnych sił i zdolności.

My kurczowo trzymamy się starych dogmatów, zabobonów, wierzeń, które w dzisiejszych czasach nic nie przynoszą. Są i ludzie, którzy odczuwają rezygnacje w Bogu, ludzie którzy raczej nie wierzą, ale robią to co mają robić, nie pytając się o to, czy o tamto. Oni są mocni i silni. W gruncie rzeczy taka postawa nie jest zła. Człowiek uświadamia sobie fakt, że czasem nie warto iść w ogień całego tego syfu, w jakim dziś się znajdujemy. Myślę, że powoli będziemy się uczyć tego co zasłaniała nam stara rzeczywistość. A był nią letarg spowodowany ciągłością życia, ale właśnie tak miało być, żyliśmy w takim okresie, a nie innym. Człowiek tamtego czasu by nie zrozumiał. Nowa generacja dzieci nadchodzi. ;D

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #185 dnia: Lipca 20, 2013, 16:10:39 pm »
Tak się kończy słuchanie techno i zażywanie narkotyków  :(

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #186 dnia: Lipca 20, 2013, 16:18:13 pm »
To moja subiektywna opinia, inni mogą wierzyć we wróżki, dżiny i diabły.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #187 dnia: Lipca 20, 2013, 16:19:35 pm »
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Platon opowiadając mit o Atlantydzie najprawdopodobniej wskazywał na Kretę, wielką cywilizację artystów, kupców i rzemieślników, która została rozbita przez klęski żywiołowe (głównie wybuch wulkanu) oraz późniejsze najazdy, na już osłabione państwo.

iko

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #188 dnia: Lipca 20, 2013, 16:31:57 pm »
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Platon opowiadając mit o Atlantydzie najprawdopodobniej wskazywał na Kretę, wielką cywilizację artystów, kupców i rzemieślników, która została rozbita przez klęski żywiołowe (głównie wybuch wulkanu) oraz późniejsze najazdy, na już osłabione państwo.

Z mojego punktu widzenia, to Oni sami się roz***** i.  Igraszki z technologią.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #189 dnia: Lipca 21, 2013, 20:31:30 pm »
Lud atlantydów :lol: Pewnie mówisz o tych co posiadali pistolety antygrawitacyjne i stawiali dzięki nim piramidy? :lol:

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #190 dnia: Lipca 21, 2013, 20:44:04 pm »
Lud atlantydów :lol: Pewnie mówisz o tych co posiadali pistolety antygrawitacyjne i stawiali dzięki nim piramidy? :lol:
Smieszne to fakt., ale to by wyjasniło kilka teori ;) Pamietacie taka bajke o majach czy czymś takim? Jakimś złotym ptakiem latali mechanicznym, jak to sie nazywało?

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #191 dnia: Lipca 21, 2013, 20:50:18 pm »

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #192 dnia: Lipca 21, 2013, 20:57:51 pm »
Chyba to. Też oglądałeś? Ostatnich odcinków też nie puscili jak to w tvp :mad:

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #193 dnia: Lipca 21, 2013, 21:15:07 pm »
20 lat temu oglądałem wszystkie bajki, ale już niewiele pamiętam  :(

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #194 dnia: Lipca 21, 2013, 21:37:40 pm »
Byłem u brata, potwierdza tej bajki nie dokończyli na tvp, przerwali i puscili jakieś gówno. Może czarodziejke albo muminki, nieważne, wązne jest to ze ta baja byla fajna i wciągająca :mad:

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #195 dnia: Lipca 25, 2013, 23:09:13 pm »

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #196 dnia: Lipca 26, 2013, 08:23:25 am »
Ciekawe czemu muzułmanie nie odchodzą? :lol: Po przeczytaniu całości stwierdzam, ze takiego pierdolenia o niczym to dawno nie czytałem. Przez Ciebie szef stracił 5minut mojej ciżkiej pracy, na jego dzieci. :mad:
Pytanko, w najpotężniejszej armii wszechświata wuja sama służą wyznawcy mohameta?
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2013, 08:30:27 am wysłana przez CancerPL »

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpnia 04, 2013, 16:59:46 pm »
Cytuj
Cejrowski: ks. Boniecki za zdjęcie z Nergalem powinien być objęty ekskomuniką
http://wyborcza.pl/1,75478,12758626,Cejrowski__ks__Boniecki_za_zdjecie_z_Nergalem_powinien.html#TRrelSST

Cytuj
Radio Maryja atakuje ks. Bonieckiego za Przystanek Woodstock
http://wyborcza.pl/1,75478,14385847,Radio_Maryja_atakuje_ks__Bonieckiego_za_Przystanek.html#ixzz2b0pt4Hca

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpnia 07, 2013, 16:27:06 pm »
http://natemat.pl/70915,czy-polski-kosciol-byl-za-komuny-lepszy-niz-dzis-zdaniem-andrzeja-stasiuka-tak

Cytuj
Czy polski Kościół był za komuny lepszy niż dziś? Zdaniem Andrzeja Stasiuka, tak

WastedGuy

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 29-03-2013
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 4
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpnia 07, 2013, 17:36:20 pm »
Cytuj
Cejrowski: ks. Boniecki za zdjęcie z Nergalem powinien być objęty ekskomuniką
http://wyborcza.pl/1,75478,12758626,Cejrowski__ks__Boniecki_za_zdjecie_z_Nergalem_powinien.html#TRrelSST

A relikwie okultystyczne nie są trzymane w Watykanie... Dziennikarz zachował się jak kościelny ze wsi  :). Autobiografie czy biografie to świadectwa. Nergalaa autobiografia jest bardzo kontrowersyjna, więc nie dziwi mnie fakt że osoby z "drugiej strony barykady" są nią zainteresowane.
Być może ks Bonieckiemu książka dała świeże spojrzenie na pewne problemy i być może pozwoli mu lepiej prowadzić ewangelię.
Zamykanie się w czterech ścianach i nie dopuszczania prawd poza nimi to główny problem kościoła katolickiego. Zawsze tak było i nie zanosi się na zmiany w tym temacie... Słońce krąży wokół ziemi, wiedźmy i odmieńcy a prezerwatywy to grzech...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2013, 17:38:03 pm wysłana przez WastedGuy »