Ankieta

Jak często chodzisz do kościoła?

co niedzielę
często
sporadycznie
nie chodzę

Autor Wątek: Kondycja Kościoła w Polsce teraz i w przyszłości  (Przeczytany 172089 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #400 dnia: Października 03, 2013, 22:39:41 pm »
Mierzenie temperatury, badanie śluzu i kalendarzyk to jest właśnie NATURALNE planowanie rodziny. Na medycynie takich pojęć nie uczą?

Tego uczy się w podstawówce na katechezie. Na medycynie uczy się mechanizmów hormonalnych na trochę bardziej złożonym poziomie.

Ja tylko pięknie pokazałem twoją hipokryzję, a teraz wybacz, dzisiejszy limit czasu na zjebów z internetu wyczerpałem. Pa.

No faktycznie hipokryzja jak ch** :lol: . Dałem średnią krajową jako przykładową pensję do założenia rodziny, a Ty zacytowałeś moje zdanie na temat wysokości zarobków w Polsce :lol: I Ty jesteś starym chłopem już, a takie rzeczy łączysz, widać brak jakichkolwiek argumentów na poparcie swojej tezy, jakoby kalendarzyk był dozwolony przez kościół aby unikać poczęcia, doprowadził do tanich chwytów nauczonych chyba od Jurasa :lol: . Jasne, miałem podać Kulczyka i wysokość jego pensji jako "IDEALNĄ" do założenia rodziny.


Jak zwykle Irasek spieprza nie pisząc niczego sensownego, a jego jedyny argument tylko potwierdził to co powiedziałem... Smutne.

I kolejny raz okazuje się, że ludzie wierzący, nawet młodzi pod 30stke mieszkający z rodzicami, to ciemna masa, ślepo podąrzająca za innymi baranami owieczkami w stadzie :(

el becetol

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #401 dnia: Października 08, 2013, 16:56:50 pm »
http://wyborcza.pl/1,75248,14742202,Abp_Michalik_o_pedofilii__Gdy_dziecko_szuka_milosci_.html

Cytuj
Wielu tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga.

Biedni klerycy uwiedzeni przez szukające miłości dzieci, ja pier**le. :roll:



Gerro31

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-02-2006
  • Wiadomości: 4 700
  • Reputacja: 35
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #402 dnia: Października 08, 2013, 17:05:48 pm »
Co ja czytam?! W jednym temacie jedziesz księży, w innym Kaczyńskiego- świat staje na głowie. :o

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #403 dnia: Października 08, 2013, 17:20:18 pm »
Becet niech lepiej przemyśli swoje zachowanie, bo zaraz go zaszufladkujemy jako leminga i ustawimy w jednym szeregu z lontkiem.

el becetol

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #404 dnia: Października 08, 2013, 17:29:22 pm »
Co ja czytam?! W jednym temacie jedziesz księży, w innym Kaczyńskiego- świat staje na głowie. :o

Ja jestem obiektywnym obserwatorem rzeczywistości, że mi lemingi przypinają łatkę pisowca to już kwestia ich dwukolorowego postrzegania świata. W obu przypadkach odnoszę się do dosłownego cytatu osób o których piszę, a nie medialnej manipulacji, jakiej ciągle ulegają londki i wulfeny.

A oba cytaty - zarówno ten, który gierka stawia za wzór do jakiego chce się dążyć, jak i ten powyżej - zasługują na krytykę. Ten abp. Michalika szczególnie, bo wine zwala na ofiary. Pomyśl że jesteś wzorowym katolikiem, posyłasz dziecko na posługę kościelną - tam trafia na zboczeńca który robi mu krzywdę. W odpowiedzi słyszysz od przełożonego zboczeńca, że to tak na prawdę twoja wina, bo źle dziecko wychowałeś i ono uwiodło biednego kapłana. No ja bym zastrzelił z miejsca. Zresztą to powinna być domyślna kara dla każdego pedofila.


Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #405 dnia: Października 08, 2013, 18:07:44 pm »
Kościół chyba powinien kogoś od dobrego PR zatrudnić, bo takie wypowiedzi to żenada  :lol:

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #406 dnia: Października 08, 2013, 19:20:07 pm »
Cytuj
a nie medialnej manipulacji, jakiej ciągle ulegają londki i wulfeny.
Ja w przeciwieństwie do pisopalikotowców swoje zdanie opieram na obiektywnych, mierzalnych danych i programach danej partii.

el becetol

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #407 dnia: Października 08, 2013, 19:34:26 pm »
Jestem ciekaw twojego zdania na temat powyższego cytatu Michalika.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #408 dnia: Października 08, 2013, 19:47:59 pm »
Cytuj
a nie medialnej manipulacji, jakiej ciągle ulegają londki i wulfeny.
Ja w przeciwieństwie do pisopalikotowców swoje zdanie opieram na obiektywnych, mierzalnych danych i programach danej partii.
program partiom to raczej sam uchwalasz

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #409 dnia: Października 08, 2013, 20:05:03 pm »
Jestem ciekaw twojego zdania na temat powyższego cytatu Michalika.
Pedofilia w kościele nie istnieje. Dowiedzione kilka razy przez Wulfena.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #410 dnia: Grudnia 30, 2013, 21:51:52 pm »
Cytuj
Ks. Oko: Skoro Boniecki dobrze czuje się z satanistą... Trudno o niegodziwość, której jego redakcja nie byłaby gotowa się dopuścić

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15200637,Ks__Oko__Rodzicow_najlepiej_pobudza_sie_do_dzialania.html#BoxSlotII3img

Cytuj
- Genderyści są jak marksiści, podobnie nienawidzą chrześcijaństwa i podobnie zmierzają do zniszczenia Kościoła, chcą wsadzać chrześcijan do więzień nawet za jedno zdanie krytyki ich ideologii. Nieprzypadkowo przecież osoby, które znane są w Polsce z największej nienawiści do Kościoła, są też najbardziej zdecydowanymi zwolennikami gender. Zatem wspieranie ich działań jest oczywistym zaprzaństwem, zachowaniem judaszowo-kainowym - przekonuje ks. Oko.


http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/446596,homilia-jak-polityczny-manifest-arcybiskup-michalik-o-atakach-na-kosciol-i-o-radiu-maryja.html

Cytuj
Homilia jak polityczny manifest? "Dzisiaj jest atak, i nie udawajmy, że nie widzimy"

Cytuj
Radio Maryja to oddech wolności, a sytuacja Kościoła jest teraz porównywalna do tej z czasów II wojny światowej. Przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik wygłosił podczas pasterki homilię w archikatedrze w Przemyślu.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #411 dnia: Grudnia 30, 2013, 23:14:03 pm »
Genderyści są jak marksiści, podobnie nienawidzą chrześcijaństwa i podobnie zmierzają do zniszczenia Kościoła, chcą wsadzać chrześcijan do więzień nawet za jedno zdanie krytyki ich ideologii. Nieprzypadkowo przecież osoby, które znane są w Polsce z największej nienawiści do Kościoła, są też najbardziej zdecydowanymi zwolennikami gender. Zatem wspieranie ich działań jest oczywistym zaprzaństwem, zachowaniem judaszowo-kainowym - przekonuje ks. Oko.

I ma rację.

Gender to wynaturzenie i w tym aspekcie popieram kościół w 100%.

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #412 dnia: Grudnia 30, 2013, 23:22:47 pm »
Gender to patofantasy. Kto to bierze na serio. :- F

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #413 dnia: Grudnia 30, 2013, 23:26:06 pm »
Twój Ruch i cała masa oszołomów ze Szwecji oraz UE.

Jeszcze Lupiego trzeba spytać, kto jest góró dżender.

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #414 dnia: Grudnia 30, 2013, 23:28:11 pm »
O ile w TR pewno mało jest homoseksualistów, tak myślę, że 3/4 tych oszołomów ze Szwecji i UE to ciepli. Jak widać homoseksualizm ciągnie ze sobą zgięcie psychiki na całej linii.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #415 dnia: Lutego 04, 2014, 23:16:56 pm »
Nie, Polska, ale co tam:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15400214,Episkopat_Niemiec_zapowiada_nowa_wykladnie_etyki_seksualnej.html#BoxWiadTxt

Wczas się zorientowali :lol: Poważnie duchowni myślą, że katolicy stosują się do ich cudownych zaleceń seksualnych? :lol:

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #416 dnia: Lutego 05, 2014, 09:07:53 am »
Czyli jak kiedyś wierni opowiedzą się za homoseksualizmem i aborcją, to jest szansa, że kościół zmieni swoje poglądy i pary homoseksualne będą ok, a aborcja na parafii do 5tego miesiąca?

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #417 dnia: Lutego 05, 2014, 11:09:23 am »
Czyli jak kiedyś wierni opowiedzą się za homoseksualizmem i aborcją, to jest szansa, że kościół zmieni swoje poglądy i pary homoseksualne będą ok, a aborcja na parafii do 5tego miesiąca?


A co to niby kościół nigdy nie zmieniał swojego stałego i niezmiennego prawa pod wolę ludu? Kiedyś palono na stosie za mówienie, że ziemia nie jest płaska. Zstąpi na kler duch święty, albo inne dziwactwo i pozwoli im zmienić prawo. To, ze kurczowo się trzymali przez tyle lat przy idiotycznych poglądach, nie zmienia faktu, że mogą ot tak to porzucić. W końcu zawsze tak robili.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #418 dnia: Kwietnia 16, 2014, 18:17:18 pm »
Polacy mniej się modlą i częściej proszą o unieważnienie małżeństwa
Cytuj
Polacy przestają chodzić na msze - taki wniosek można wyciągnąć z przedstawionych w siedzibie Episkopatu Polski danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego i Głównego Urzędu Statystycznego. Obie instytucje opublikowały Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1991 -2011.

W kraju, gdzie zdeklarowanymi katolikami jest ponad 90 procent Polaków, na niedzielną mszę chodzi 40 proc.wiernych. Sen z powiek Kościoła spędza także wzrastająca liczba próśb o unieważnianie małżeństwa.

- Mamy na pewno do czynienia z kryzysem małżeństwa i Kościół musi znaleźć na to jakieś rozwiązanie - podkreśla ksiądz Wojciech Sadłoń.


W 2010 roku przed sądami kościelnymi w Polsce toczyło się ponad siedem tysięcy spraw o unieważnienie małżeństwa.
  - Trzeba poprawić jakość kościelnych kursów przedmałżeńskich - taką receptę na tą niechlubną statystykę daje sekretarz Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak.

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się struktury Kościoła katolickiego w Polsce. Powstało wiele nowych diecezji. Obecnie jest ich 44. Z założenia parafia ma być jak najbliżej wiernych.

Zaprezentowane dane pokazują, że bardziej religijne są kobiety. Znacząca rolę wiara wciąż odgrywa w małych miastach i na wsiach.
http://fakty.interia.pl/polska/news-polacy-mniej-sie-modla-i-czesciej-prosza-o-uniewaznienie-mal,nId,1410735


Dla zainteresowanych tu są bardziej szczegółowe dane:
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_15608_PLK_HTML.htm

Można się np. dowiedzieć, że najbardziej religijny jest południowy wschód Polski, a najmniej północny zachód, że liczba spraw rozwodowych wzrosła około 2-3 krotnie na przestrzeni 20 lat, że udział tytułów poświęconych religii i teologii na polskim rynku wynosi około 4,5% ogólnych nakładów książkowych (i spada, kilka lat temu było to 7%), że najwięcej katolików jest w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej (prawie 90%; w Europie niecałe 40%), że procentowy udział katolików w populacji na świecie i w Polsce niemal nie uległ zmianie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci (waha się w okolicach 20% na świecie, trochę poniżej). Ogólnie jest tego sporo, ja tylko pobieżnie przejrzałem.

Ciekawe są jeszcze statystyki odnośnie deklarowanej wiary. W ostatnich 20 latach spadła liczba wierzących i wzrosła niewierzących oraz niezdecydowanych, ale za to podwyższył się znacznie wskaźnik osób określających się jako "głęboko wierzący" (i wygląda na to, że wszystkie te wskaźniki nadal będą się pogłębiać).
Połowa Polaków modli się też codziennie lub prawie codziennie (wskaźnik ten zmalał z 60%).

Jeśli chodzi o same instytucje kościelne, to mają się one lepiej niż kiedykolwiek i jedynie liczba powołań na zakonnice i zakonników spadła o 20%. Kościół w Polsce ma się więc nadal bardzo dobrze, mimo że obserwujemy stałą lekko zniżkową tendencję.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #419 dnia: Kwietnia 16, 2014, 18:54:33 pm »
Połowa Polaków modli się też codziennie lub prawie codziennie (wskaźnik ten zmalał z 60%).


Nie no bez jaj. 60% sie modliło codziennie lub prawie codziennie?! Jakieś durne te badania  :-?

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #420 dnia: Kwietnia 16, 2014, 19:10:39 pm »
Wiem, że mój ojciec kiedyś modlił się prawie codziennie... o wygraną w totka (nie wiem jak jest teraz). Niestety jakoś szczęścia mu to nie przyniosło ;)

lupinator

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #421 dnia: Kwietnia 16, 2014, 19:29:59 pm »
Pewnie, jako modlitwę zaliczali nawet pomyślenie w głowie "boże daj mi siłę, bo kurwa nie wyrobie w tej robocie" itp.

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #422 dnia: Czerwca 20, 2014, 11:09:08 am »
Wulfen, kiedyś się upierałeś, że pedofilia w KK nie istnieje, jest to mit, nie ma wyroków praktycznie... Dziś startuje konferencja ws pedofilii w kościele: http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/KORI-9L9976
Co ty na to?

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #423 dnia: Czerwca 21, 2014, 13:57:23 pm »
A dowodów jak nie było tak nie ma. Nikt jak do tej pory nie wykazał że istnieją jakieś istotne statystycznie różnice miedzy ilością pedofilii wśród księży a reszta społeczeństwa lub innymi grupami zawodowymi.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #424 dnia: Czerwca 21, 2014, 15:33:05 pm »
pewnie ci dwaj księża, co ostatnio pogubili telefony pełne dziecięcego portno, to zbieg okoliczności i nagonka pisopalikotyzmu :lol:

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #425 dnia: Czerwca 21, 2014, 16:00:45 pm »
A dowodów jak nie było tak nie ma. Nikt jak do tej pory nie wykazał że istnieją jakieś istotne statystycznie różnice miedzy ilością pedofilii wśród księży a reszta społeczeństwa lub innymi grupami zawodowymi.
I z tego względu Kościół organizuje taką konferencję. :lol:

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #426 dnia: Czerwca 21, 2014, 19:11:19 pm »
A dowodów jak nie było tak nie ma. Nikt jak do tej pory nie wykazał że istnieją jakieś istotne statystycznie różnice miedzy ilością pedofilii wśród księży a reszta społeczeństwa lub innymi grupami zawodowymi.
I z tego względu Kościół organizuje taką konferencję. :lol:
Takie konferencje nie są żadnym dowodem podobnie jak gadanie o ilości oskarżonych czy wysokości odszkodowań jakie musi zapłacić kościół.
 W związku z ogromnymi atakami na kościół i falą kłamstw odnośnie pedofilii, kościół uznał ,że lepiej będzie jeśli zrobi taką konferencje pokazując w ten sposób jak bardzo pedofilie potępia. W przeciwnym wypadku okłamywani ludzie mogliby  sobie jeszcze pomyśleć, że kościół broni pedofilii i nic z tym nie robi.
Powtarzam jeszcze raz nikt jak do tej pory nie wykazał że istnieją jakieś istotne statystycznie różnice miedzy ilością pedofilii wśród księży a reszta społeczeństwa. Są dwie możliwości albo wykazanie pedofilii przerasta poziom intelektualny WSZYSTKICH antyklerykałów i ŻADEN z nich nie potrafi odnaleźć danych i zrobić testu statystycznego, albo czegoś takiego jak problem pedofilii nie ma.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #427 dnia: Lipca 10, 2014, 21:40:10 pm »
Coraz mniej osób chodzi do kościoła. Najnowszy raport
Cytuj
- Od 30 lat mamy do czynienia ze stałym spadkiem osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych. Pierwszy raz, w 2013 r., ten wskaźnik spadł poniżej 40 proc. - powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń z ISKK.

Według tych badań odsetek wiernych uczestniczących w mszach św. w zeszłym roku wyniósł 39,1 proc.; w 2012 r. było to 40 proc. katolików.

Jak zaznaczono, z badań wynika, że liczba wiernych przychodzących regularnie do Kościoła w ostatnich 10 latach zmalała o prawie 2 mln.

Wzrosła natomiast nieznacznie liczba parafian przyjmujących komunię św. W 2013 r. było to 16,3 proc. Rok wcześniej do komunii przystąpiło 16,2 proc. wiernych. - Ten wskaźnik od lat ma tendencję rosnącą, wcześniej rósł nieco bardziej intensywnie, ale nadal jest to proces dynamiczny - ocenił ks. Sadłoń.

Najwięcej wiernych deklaruje udział w niedzielnych mszach w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej. Z kolei najmniej wiernych uczestniczy w mszach w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i łódzkiej.
http://fakty.interia.pl/religia/news-coraz-mniej-osob-chodzi-do-kosciola-najnowszy-raport,nId,1465889

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #428 dnia: Lipca 13, 2014, 11:29:20 am »
Kard. Nycz: Mamy do czynienia z laicyzacją pełzającą
Cytuj
Doktor Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego, wśród powodów laicyzacji wymienia względne, średnie poczucie bezpieczeństwa i poprawę statusu materialnego ludzi. - To zawsze przyśpiesza sekularyzację - dodaje w rozmowie z IAR.
- Do tego dochodzą jeszcze przypadki pedofilii wśród duchownych. Całe szczęście nie tak liczne jak w Irlandii - podkreśla doktor Borecki.

"Wyzwanie dla Kościoła"


Odchodzenie wiernych to wyzwanie dla Kościoła. Zdaniem rozmówcy IAR, biskupi o podejściu podobnym do postawy prymasa Polski lub biskupa Grzegorza Rysia są w stanie spowolnić laicyzację.

- Słyszałem jednak, że część naszych hierarchów chce po prostu przeczekać pontyfikat Franciszka, licząc, że po nim wszystko będzie jak dawniej -  podkreśla doktor Borecki.
Opublikowane dane wskazują na jeszcze jeden element. Wśród wiernych następuje polaryzacja. Z jednej strony mamy oznaki pogłębienia życia religijnego, więcej wiernych na mszach przyjmuje komunie, a z drugiej jest mniej ludzi na tych mszach.
Polsce grozi gwałtowna laicyzacja?

Czy Polsce grozi laicyzacja taka, jak na przykład w Niemczech, czy we Francji, gdzie w niedziele do kościoła przychodzi co piąty katolik? Tak, ale raczej nie nastąpi to szybko.
- Jeżeli Kościół w Polsce uniknie skandali finansowych i obyczajowych laicyzacja nie będzie gwałtowna - uważa doktor Paweł Borecki.

- Patrząc na statystyki ISKK warto też przypomnieć, że przed 1989 rokiem Kościół, jako ośrodek oporu przeciwko ówczesnej władzy, silnie jednoczył społeczeństwo. Różnice w światopoglądzie nie były wówczas tak istotne, jak teraz, gdy tego wroga już nie ma - podsumowuje Borecki.
http://fakty.interia.pl/religia/news-alarmujace-statystyki-kosciola-kard-nycz-mamy-do-czynienia-z,nId,1467562


Jeśli obecna sytuacja będzie się pogłębiać (a będzie), to podejrzewam, że za jakieś 20-30 lat do kościoła będzie chodzić tylko z 20% społeczeństwa. Szczególnie pokolenia urodzone po 2000 roku nie wydają się być zbytnio religijne.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #429 dnia: Lipca 13, 2014, 13:08:44 pm »
Straszna sprawa :( . Smutne jest jedynie to, że pewnie dużo tych osób co nie chodzi do kościoła, dalej wierzy w te wszystkie kościelne bajeczki, jedynie nie lubi kleru, który hajs robi na łatwowierności.

Cytuj
- Słyszałem jednak, że część naszych hierarchów chce po prostu przeczekać pontyfikat Franciszka, licząc, że po nim wszystko będzie jak dawniej -  podkreśla doktor Borecki.

Pięknie pokazuje kim są i czym się kierują cudowni przywódcy wiary w Jedynego Boga.

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #430 dnia: Lipca 13, 2014, 13:38:43 pm »
A ślub kościelny i inne obrządki (pogrzeb, komunia, etc.) to prawie każdy bierze. Hipokryzja level hard.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2014, 13:41:39 pm wysłana przez Kert »

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #431 dnia: Lipca 13, 2014, 13:56:40 pm »
Hipokryzja level Chazan, który zpa PRL masowo aborcję wykonywał.

svonston

  • Gość
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #432 dnia: Lipca 13, 2014, 23:35:25 pm »
Dobra, ale weź ślub kościelny, bo wypada.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #433 dnia: Lipca 14, 2014, 00:44:07 am »
Widże jak dupą o ścianę znowu :lol: Już chyba tysiąc razy wam tutaj mówiłem, że osoba niewierząca może wziąć ślub z osobą wierzącą w kościele :lol: Plus ja mam wyje**ne na przestrzeganie zasad religii, bo mnie one NIE DOTYCZĄ. Czaisz? N I E   D O T Y C Z Ą = nie muszę ich przestrzegać. Chazan był i jest chrześcijaninem, a jednak robił aborcje, a jego prawo kościelne DOTYCZY. Widzisz już różnice? Koniec rozmów o tym, bo widzę, że na tym forumku to rozmowa o prawach w kościele jak z betonem.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #434 dnia: Lipca 14, 2014, 01:15:10 am »
Widże jak dupą o ścianę znowu :lol: Już chyba tysiąc razy wam tutaj mówiłem, że osoba niewierząca może wziąć ślub z osobą wierzącą w kościele :lol: Plus ja mam wyje**ne na przestrzeganie zasad religii, bo mnie one NIE DOTYCZĄ. Czaisz? N I E   D O T Y C Z Ą = nie muszę ich przestrzegać. Chazan był i jest chrześcijaninem, a jednak robił aborcje, a jego prawo kościelne DOTYCZY. Widzisz już różnice? Koniec rozmów o tym, bo widzę, że na tym forumku to rozmowa o prawach w kościele jak z betonem.
Może zmienił zdanie, bo spać nie mógł? Panie niedoszły znachorze, czego szukasz? Chcesz koniecznie na niszowym forum walczyc z ciemnogrodem?


Cytuj
mam wyje**ne na przestrzeganie zasad religi
TAK??? :o

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Których?

« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2014, 01:22:26 am wysłana przez CancerPL »

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #435 dnia: Lipca 14, 2014, 01:39:37 am »
Raku przecież Ty walczysz z kościołem i ich nauką wysyłając niemcom kondomy w gierkach.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #436 dnia: Lipca 14, 2014, 01:45:27 am »
Raku przecież Ty walczysz z kościołem i ich nauką wysyłając niemcom kondomy w gierkach.
O pacz. A słyszałes jak walcze z ksiedzem proboszczem?
Nie zmienia to tematu o NIE przestrzeganiu zasad przez Ciebie. Które to?
Wiem moge wymieniać wiecej:
1.pycha
2.chciwość
3.nieczystość
4.zazdrość
5.łakomstwo
6.gniew
7.lenistwo
???
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2014, 01:49:56 am wysłana przez CancerPL »

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #437 dnia: Lipca 14, 2014, 01:56:40 am »
Super, parę przykazań/grzechów/chujiwiji z kościoła się zgadzają z ogólnie przyjętymi prawami moralnymi które przestrzegam aby żyć normalnie w społeczeństwie.

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. nein
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie. nein
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. nein
4. Czcij ojca swego i matkę swoją. gut
5. Nie zabijaj. gut
6. Nie cudzołóż. nein (w to wchodzi seksy przed ślubem)
7. Nie kradnij. gut
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. gut
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego. nein
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. nein/gut

Równie dobrze na takiej samej zasadzie mogę powiedzieć, że jesteś muzułmaninem.
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2014, 01:59:35 am wysłana przez Master_666 »

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #438 dnia: Lipca 14, 2014, 02:05:18 am »
Super, parę przykazań/grzechów/chujiwiji z kościoła się zgadzają z ogólnie przyjętymi prawami moralnymi które przestrzegam aby żyć normalnie w społeczeństwie. Równie dobrze na takiej samej zasadzie mogę powiedzieć, że jesteś muzułmaninem.
Tak, możesz. I co ?  :roll:
Chcesz wszystkim powiedziec, ze po smierci jest..........nic..robaki/miesne pożywienie?
Jako przyszły doktór powinienes sie czasami zastanowic z kim możesz mieć "prace"
Ludzie wierzą( jak ja) i czasami możesz mieć dziwną sytuacje, prawda?
PS: A jak tam z wiara duchami? Też wyjasnisz?

Juras

  • Sonoklap
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-10-2008
  • Wiadomości: 9 257
  • Reputacja: -9968
Odp: Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości
« Odpowiedź #439 dnia: Lipca 14, 2014, 04:17:11 am »
Księga Rodzaju 9:20-27

Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. Gdy potem napił się wina, odurzył się nim i leżał nagi w swym namiocie. Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem. Wtedy Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca; twarzy zaś swych nie odwracali, aby nie widzieć nagości swego ojca. Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, rzekł: «Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci!» A potem dodał: «Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą».