Autor Wątek: Fotografia oraz aparaty  (Przeczytany 311685 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #760 dnia: Lipca 21, 2008, 01:18:05 am »
Zwracasz uwagę TYLKO na sprawy techniczne. Zdjęcia svona są klimatyczne i cos w sobie mają a ty zaczynasz pieprzyc o oszumach i o tym ze to cienki aparat. Dla mnie kwestie techniczne są niemal że niewazne i liczy sie to co zdjecie sobą przedstawia a nie czy szumi jak sie je powiekszy czy nie. Możesz zrobic zdjecie idealnie technicznie które bedzie ch**owe, ale mozesz tez zrobic zdjecie z szumami i przepaleniem, ktore zrobi na tobie cholernie duze wrazenie, dlatego nie rozumiem tak ogromnego twojego przywiazania do pierdoł technicznych, amen.

Tango

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #761 dnia: Lipca 21, 2008, 06:20:24 am »
Mam panasonica TZ3 swego czasu kupilem tak o do pstrykania zwyklych fotek, nie mam pojecia o robieniu fotek. W skrocie moze ktos napisac co to jest iso do czego sluzy itp? Moze ktos ma taki aparat wie jakie ma funkcje i do czego one sluza  :o Mam stabilizator obrazu mode 1 i mode 2 czym sie rozni nie mam pojecia :-(
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 06:23:52 am wysłana przez Tango »

_invictus

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 10-06-2005
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 0
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #762 dnia: Lipca 21, 2008, 09:10:31 am »
proponuję dla szumofobów i innych techników fotografii obadać prace Mistrzów

http://www.masters-of-photography.com/index.html

to tak żeby podnieść swój poziom elo tym, że sami Mistrzowie mają zaje**ście zaszumione i w ogóle "beznadziejne"  foty.
straight X edge

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #763 dnia: Lipca 21, 2008, 09:32:00 am »
Zwracasz uwagę TYLKO na sprawy techniczne. Zdjęcia svona są klimatyczne i cos w sobie mają a ty zaczynasz pieprzyc o oszumach i o tym ze to cienki aparat.

Mikes spokojnie. Zwróciłem na to uwagę dlatego że Svon poruszył temat strony technicznej fotki, którą dałem. Jeśli chodzi o same zdjęcia Svon'a to są bardzo fajne i pomysłowe. Szczególnie podoba mi się zdjęcia z molo.

Dla mnie kwestie techniczne są niemal że niewazne i liczy sie to co zdjecie sobą przedstawia a nie czy szumi jak sie je powiekszy czy nie. Możesz zrobic zdjecie idealnie technicznie które bedzie ch***, ale mozesz tez zrobic zdjecie z szumami i przepaleniem, ktore zrobi na tobie cholernie duze wrazenie...

Zgadzam się z tym w 100%. Dokładnie takie samo mam podejście do fotografii. Aparat jedynie pozwala łatwiej i szybciej uchwycić nam dany moment. Wczoraj próbowałem zrobić fotki takim kotom, które leżały w cieniu około 19:30 i przyznać muszę że w takich sytuacjach jaśniejszy obiektyw jak i czulsza matryca by się przydały. Jednakże na tym aparacie, który mam mogę się dużo nauczyć dlatego dla takiego laika jak ja wystarcza w zupełności. Zresztą widziałem co można nim zrobić i daleko mi jeszcze do wykorzystania tego sprzętu w pełni.


Opublikowane: Lipiec 21, 2008, 09:20:36
proponuję dla szumofobów i innych techników fotografii obadać prace Mistrzów

http://www.masters-of-photography.com/index.html

to tak żeby podnieść swój poziom elo tym, że sami Mistrzowie mają zaje**ście zaszumione i w ogóle "beznadziejne"  foty.

Ja się po prostu śmieje z tych wszystkich co mówiąc o aparacie od razu wyjeżdżają z tekstem "ale szumi". Teraz jest taka moda i w internecie pojawiła się cała masa "szumofobów". Jak ktoś nie wie co wytknąć fotce to żeby błysnąć napisze o szumach i zaspokaja swoje ego.


Opublikowane: Lipiec 21, 2008, 09:24:32
Mam panasonica TZ3 swego czasu kupilem tak o do pstrykania zwyklych fotek, nie mam pojecia o robieniu fotek. W skrocie moze ktos napisac co to jest iso do czego sluzy itp? Moze ktos ma taki aparat wie jakie ma funkcje i do czego one sluza  :o Mam stabilizator obrazu mode 1 i mode 2 czym sie rozni nie mam pojecia :-(

ISO to czułość matrycy. W mocnym skrócie. Im słabiej masz doświetloną scenę tym większe ISO musisz ustawić by fotka była wiernie oddana.

Odnośnie stabilizacji w trybach 1 i 2. Jeśli masz ustawiony tryb 1 to stabilizacja działa ciągle gdy dociśniesz spust migawki do połowy. Krótko mówiąc widzisz na ekraniku jak aparat niweluje drżenie Twojej ręki. To bardziej zużywa baterię. Natomiast tryb 2 to uruchamianie stabilizacji w momencie robienia fotki. Stabilizator działa tylko w momencie kiedy wciskasz do końca spust. Ja mam ustawiony drugi tryb ze względu na oszczędność baterii.
Opublikowane: Lipiec 21, 2008, 09:28:28
MarcePan, ty zdecydowanie nie wiesz, jak wyglądają szumy. Na zdjęciach svona tylko w powiększeniu w najciemniejszych punktach można się ich dopatrzeć, a i to na siłę. Szumy to nie zanik szczegółów. FZ50 w tym temacie co prawda blado wypada, ale przy tak jasnym zdjęciu, jak twoje, przy ISO 200 też są niespecjalnie możliwe.

Żeby nie być gołosłownym wrzucam fotkę robioną tym Olympus'em na weselu,
które odbyło się w tą sobotę.

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Z prawej strony na powierzchni ściany widać jak na dłoni szumy. No ale
Iras i tak mi pewnie powie że ja nie wiem o czym gadam.
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 10:03:26 am wysłana przez MarcePan »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #764 dnia: Lipca 21, 2008, 09:45:19 am »
To, że na zrobionym przez ciebie zdjęciu, przy ISO 320 widać szumy, nie oznacza, że na zdjęciach svona, przy ISO 80 też są.

Napisałeś "bez powiększania zdjęcia widać duże szumy", co jest bzdurą, bo ich tam zwyczajnie nie ma.

Swoją drogą świetne ujęcie. Chciałbym mieć takie zdjęcia z wesela.

Teraz jest taka moda i w internecie pojawiła się cała masa "szumofobów". Jak ktoś nie wie co wytknąć fotce to żeby błysnąć napisze o szumach i zaspokaja swoje ego.

O to to to! Dokładnie jak ty fotki svonstona pojechałeś.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #765 dnia: Lipca 21, 2008, 10:27:59 am »
To, że na zrobionym przez ciebie zdjęciu, przy ISO 320 widać szumy, nie oznacza, że na zdjęciach svona, przy ISO 80 też są.

Napisałeś "bez powiększania zdjęcia widać duże szumy", co jest bzdurą, bo ich tam zwyczajnie nie ma.

Swoją drogą świetne ujęcie. Chciałbym mieć takie zdjęcia z wesela.

Bierzesz prawy przycisk myszy "pokaż fotkę" i klikasz potem lewym powiększając lekko. Tak powinieneś oglądać tą fotkę. Jeśli Ty nie widzisz tam szumów to polecam dobrego okulistę ale tak jak napisał Mikes, co z tego że one tam są jak fotka np. z molo jest bardzo fajna i to się liczy.

PS. "Geniuszu" myślałem że zajarzysz iż kadr jest obcięty tak aby wyszczególnić miejsce gdzie widać najwięcej szumów. Po co ktoś miałby robić taką fotkę? Bez jaj ale nie sądziłem że ktoś pomyśli iż ta fotka z wesela ukazuje cały kadr. :-?

Teraz jest taka moda i w internecie pojawiła się cała masa "szumofobów". Jak ktoś nie wie co wytknąć fotce to żeby błysnąć napisze o szumach i zaspokaja swoje ego.

O to to to! Dokładnie jak ty fotki svonstona pojechałeś.

Jak na razie jedynym szumofobem na tym forum jesteś Ty. Np. tekst "szumy przy ISO 200" dosadnie mówi z kim mamy do czynienia.

Co do tego że pojechałem Svona to mój błąd ponieważ myślałem że tymi fotkami chce pokazać zdjęcia kompaktem bez szumów a on po prostu prezentował swoje fotografie. Zresztą wyjaśniłem to wcześniej ale Ty jak zwykle musisz i tak się bzdury uczepić.

PS. Fotkę z wesela dałem też po to by obalić tą totalną bzdurę:

MarcePan, ty zdecydowanie nie wiesz, jak wyglądają szumy.

Może dotrze do Ciebie że nie tylko Ty wiesz jak wyglądają szumy.
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 10:35:02 am wysłana przez MarcePan »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #766 dnia: Lipca 21, 2008, 11:35:56 am »
Jak na razie jedynym szumofobem na tym forum jesteś Ty. Np. tekst "szumy przy ISO 200" dosadnie mówi z kim mamy do czynienia.

Ten tekst był zakończony znakiem zapytania, a wyrażał jedynie moje zdziwienie, że FZ50 (wg ciebie, bo przy rozdzielczości, w jakiej nam tu zdjęcia prezentujesz, nie da się tego ocenić) tworzy szumy już przy ISO 200.

Swoją drogą nadal uważam, że zdjęcia svonstona pod każdym względem - także technicznym - są lepsze od twoich.

Ale ok, idź dalej fotografować robaczki.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #767 dnia: Lipca 21, 2008, 11:56:47 am »
LoL! :lol: To żeś mi pojechał z tymi robaczkami. Nie mogę z Ciebie, taką mam polewkę. :lol:

Owszem FZ50 wykazuj już szumy przy ISO 200 ale jak widać po fotce, którą dałem (tą z dużym makro na kwiatku przy słabym oświetleniu) wszystko zależy od tego jak go ustawimy. Gdy będziesz robił fotki na AUTO to zawsze wyjdą Ci słabe techniczne bo ten aparat już tak ma. Dopiero gdy troszkę poświęcisz mu czasu i odpowiednio ustawisz do panujących warunków to osiągniesz zamierzony efekt. Dlatego go wybrałem, żeby czegoś się nauczyć. 

PS. Mam dokładnie ten sam aparat co Svon (FE-190) więc pewnie już wcześniej zauważyłeś jak wrzucałem foty pokoju na forum jakiej jakości robi zdjęcia ten aparat. Nie rozumiem więc skąd Twoje zaskoczenie. Może stąd że wszędzie musisz udowadniać jakiż to Ty jesteś mądry i inteligentny i znasz się na wszystkim.
Opublikowane: Lipiec 21, 2008, 11:53:06
Swoją drogą nadal uważam, że zdjęcia svonstona pod każdym względem - także technicznym - są lepsze od twoich.

Baa żeby Cię bardziej ucieszyć to powiem Ci że ja również tak uważam. Zdjęcie z molo naprawdę bardzo mi się podoba. Mnie jeszcze nie udało się zrobić tak fajnego zdjęcia widokowego.

PS. Za to B.szym'owi podobają się moje fotografie więc jak widzisz to kwestia gustu. :cool:

Jednakże jeśli piszesz że na tych fotkach nie widać szumów to:
...ty zdecydowanie nie wiesz, jak wyglądają szumy.
:lol:

Ale ok, idź dalej fotografować robaczki.

Nie zaczyna się zdania od "Ale" Panie "Poliphony".
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 12:42:05 pm wysłana przez MarcePan »

Gerro31

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-02-2006
  • Wiadomości: 4 700
  • Reputacja: 35
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #768 dnia: Lipca 21, 2008, 12:00:33 pm »
LoL! :lol: To żeś mi pojechał z tymi robaczkami. Nie mogę z Ciebie, taką mam polewkę. :lol:

Owszem FZ50 wykazuj już szumy przy ISO 200 ale jak widać po fotce, którą dałem (tą z dużym makro na kwiatku przy słabym oświetleniu) wszystko zależy od tego jak go ustawimy. Gdy będziesz robił fotki na AUTO to zawsze wyjdą Ci słabe techniczne bo ten aparat już tak ma. Dopiero gdy troszkę poświęcisz mu czasu i odpowiednio ustawisz do panujących warunków to osiągniesz zamierzony efekt. Dlatego go wybrałem, żeby czegoś się nauczyć. 

PS. Mam dokładnie ten sam aparat co Svon (FE-190) więc pewnie już wcześniej zauważyłeś jak wrzucałem foty pokoju na forum jakiej jakości robi zdjęcia ten aparat. Nie rozumiem więc skąd Twoje zaskoczenie. Może stąd że wszędzie musisz udowadniać jakiż to Ty jesteś mądry i inteligentny i znasz się na wszystkim.
Opublikowane: Lipiec 21, 2008, 11:53:06
Swoją drogą nadal uważam, że zdjęcia svonstona pod każdym względem - także technicznym - są lepsze od twoich.

Baa żeby Cię bardziej ucieszyć to powiem Ci że ja również tak uważam. Zdjęcie z molo naprawdę bardzo mi się podoba. Mnie jeszcze nie udało się zrobić tak fajnego zdjęcia widokowego.

Jednakże jeśli piszesz że na tych fotkach nie widać szumów to:
...ty zdecydowanie nie wiesz, jak wyglądają szumy.
:lol:

Ale ok, idź dalej fotografować robaczki.

Nie zaczyna się zdania od "Ale" Panie "Poliphony".

Naprawdę chcesz, żeby np. poprawiać Twoją interpunkcję?

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #769 dnia: Lipca 21, 2008, 12:07:13 pm »
Czy ja to pisałem do Ciebie? Co się wpieprzasz między wódkę a zakąskę? Chcesz poprawiać moją interpunkcję to najpierw naucz się że nie wpierdziela się w dyskusję, która Ciebie nie dotyczy.

Gerro31

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-02-2006
  • Wiadomości: 4 700
  • Reputacja: 35
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #770 dnia: Lipca 21, 2008, 12:11:27 pm »
Czy ja to pisałem do Ciebie? Co się wpieprzasz między wódkę a zakąskę? Chcesz poprawiać moją interpunkcję to najpierw naucz się że nie wpierdziela się w dyskusję, która Ciebie nie dotyczy.

Mam to, gdzie światło nie sięga, czy pisałeś do mnie, czy nie, ale sądzę, że jeśli ktoś kogoś poprawia pod jakimś względem, to powinien w tej dziedzinie prezentować jakiś poziom.
W dyskusję mogę się wpieprzać- nie zabronisz mi. Nawet podoba mi się, że Ci to przeszkadza.  :cool:

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #771 dnia: Lipca 21, 2008, 12:15:36 pm »
Nawet podoba mi się, że Ci to przeszkadza.  :cool:

Yhm, no to w takim razie przypuszczam że więcej niż 15 lat to Ty nie masz.

Mam to, gdzie światło nie sięga, czy pisałeś do mnie, czy nie, ale sądzę, że jeśli ktoś kogoś poprawia pod jakimś względem, to powinien w tej dziedzinie prezentować jakiś poziom.

Dobrze napisane. Jak wiesz wtrącanie się w słowo nie jest prezentowaniem wysokiego poziomu. Uczył Marcin Marcina a sam....

Koniec tego idiotycznego OT.



« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 12:32:49 pm wysłana przez MarcePan »

Gerro31

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-02-2006
  • Wiadomości: 4 700
  • Reputacja: 35
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #772 dnia: Lipca 21, 2008, 12:19:13 pm »
Nawet podoba mi się, że Ci to przeszkadza.  :cool:

Yhm, no to w takim razie przypuszczam że więcej niż 15 lat to Ty nie masz.

Koniec tego idiotycznego OT.





Mam więcej. Poza tym, wiesz, wieku czepiają się Ci, którzy nie są w stanie wytknąć komuś czegoś innego, tak więc- pozdrawiam.  :smile:

OT możemy, rzeczywiście, skończyć, bo jeszcze bana dostaniesz- i co my wtedy poczniemy?

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #773 dnia: Lipca 21, 2008, 12:35:43 pm »
Nawet podoba mi się, że Ci to przeszkadza.  :cool:

Yhm, no to w takim razie przypuszczam że więcej niż 15 lat to Ty nie masz.

Koniec tego idiotycznego OT.





Mam więcej. Poza tym, wiesz, wieku czepiają się Ci, którzy nie są w stanie wytknąć komuś czegoś innego, tak więc- pozdrawiam.  :smile:

OT możemy, rzeczywiście, skończyć, bo jeszcze bana dostaniesz- i co my wtedy poczniemy?

Chcę tylko sprostować. Nie czepiłem się Twojego wieku tylko wytknąłem zdanie skierowane do mnie, które było na bardzo niskim poziomie i stąd wyszło twierdzenie o wieku. Bardzo proszę na przyszłość postarać zrozumieć ciąg logiczny wypowiedzi.

svonston

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #774 dnia: Lipca 21, 2008, 13:18:54 pm »
MarcePan, nie wiem czemu Ci tak te zdjęcia wychodzą, ale na ślubie robiłem nim fotki i wyszły znakomicie. To samo na jakichkolwiek imprezach, wyjazdach czy wyjściach "by pstryknąć kilka zdjęć".
Fotki zrobione przed chwilą:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Wg mnie świetny aparat za małą kasę, każdemu amatorowi starczy.

---
Aha, dzięki za te wszystkie opinie co do fotek, ale i tak wiem, że są mierne - i jakościowo i pod innymi względami, ale prawdę mówiąc nie przejmuję się tym, bo robię zdjęcia dla samej idei robienia zdjęć - by później powspominać coś lub gdy widzę coś fajnego. Nie ma w tym żadnej finezji, jestem nóbem. ; )

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #775 dnia: Lipca 21, 2008, 13:23:01 pm »
MarcePan, nie wiem czemu Ci tak te zdjęcia wychodzą, ale na ślubie robiłem nim fotki i wyszły znakomicie.

Bo Ty robisz na niskich czułościach (80, jedno 120), a MercePan dowalił ISO 320.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #776 dnia: Lipca 21, 2008, 13:38:53 pm »
MarcePan, nie wiem czemu Ci tak te zdjęcia wychodzą, ale na ślubie robiłem nim fotki i wyszły znakomicie.

Jak widziałeś fotki mojego pokoju też złe nie wyszły. Po prostu jest masa innych czynników od których zależy jakość zdjęcia i to tyle w tym temacie. Narzekam bo kiedy ja go kupowałem to tani nie był więc stosunek ceny do jakości nie był tak dobry w tym aparacie jak jest teraz.

MarcePan, nie wiem czemu Ci tak te zdjęcia wychodzą, ale na ślubie robiłem nim fotki i wyszły znakomicie.

Bo Ty robisz na niskich czułościach (80, jedno 120), a MercePan dowalił ISO 320.

Misiu kolorowy ja mu nic nie dowaliłem tylko fotka była robiona na ustawieniu AUTO bo takie aparaty służą właśnie do tego że wyjmujesz z kieszeni, włączasz i robisz fotkę. To nie są hybrydy czy lustrzanki, które służą do bardziej zaawansowanej zabawy. Także takie ISO ustawiło się samo, co wcale nie jest dziwne biorąc pod uwagę fakt, że zdjęcie robione było w lokalu, dodatkowo nocą.
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 13:50:28 pm wysłana przez MarcePan »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #777 dnia: Lipca 21, 2008, 14:01:11 pm »
Jak na razie to wszystkie twoje fotki są robione w niesprzyjających warunkach. Tłumaczysz się gdzie się tylko da - że słońce świeciło w obiektyw, że na szybko, że bez przygotowania, że na auto. Jak to mówią "złej baletnicy..."

Oszczędź.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #778 dnia: Lipca 21, 2008, 14:32:23 pm »
Uważasz że każda moja fotka tutaj jest słaba technicznie? Ja wiem że Ty wszędzie doszukujesz się wygodnych dla Ciebie argumentów ale to że opisuję czasem warunki w jakiś robiłem zdjęcie nie oznacza że je usprawiedliwiam. Natomiast kiedy sam widzę że zdjęcie nie jest dobre jakościowo to piszę o czynnikach jakie na to wpływały z prostego względu. Jestem laikiem w temacie posługiwania się bardziej zaawansowanymi aparatami dlatego też ciągle zadaję pytania, uczę się i staram robić postępy.

Np. fotki zachodu słońca, które robiłem wyszły tak mrocznie mimo stosunkowo jasnego nieba gdyż posłuchałem rad użytkownika forum abym pobawił się punktowym pomiarem światła. Dlatego też udało mi się osiągnąć zamierzony efekt. Opisywałem tam warunki przy których robiłem zdjęcie oraz dałem fotkę całego nieba by pokazać jak wyglądało ono podczas zbliżenia na słońce. Ty widzisz w tym moje tłumaczenie a inni słusznie dostrzegają kogoś kto chce dowiedzieć się więcej o fotografii. Jak widzisz B.Szym'owi podobały się te fotografie więc z czego miałem się tłumaczyć?

Ty udajesz natomiast wielkiego znawcę, wszystkich poprawiasz i krytykujesz tak naprawdę nie posiadając żadnego doświadczenia. Trochę pokory chłopie bo widzę że brakuje Ci tej zacnej cechy. Jeszcze żebyś coś wiedział w tym temacie więcej to bym zrozumiał ale czytając Twoje posty widzę że pojęcie masz blade. 
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 14:42:04 pm wysłana przez MarcePan »

setezer

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 08-05-2005
  • Wiadomości: 3 469
  • Reputacja: 1
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #779 dnia: Lipca 21, 2008, 15:39:28 pm »
Patrzcie, patrzcie zdjęcia technicznie leżące, ale mi się podobają:

1. Dzieci "no weź nie rysuj tutaj".
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

2. Ruiny.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

3. Zima 1 - kort tenisowy.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

4. Zima 2 - koło
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

5. Gracz grając.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

6. Z Borzymina 1.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

7. Z Borzymina 2.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

8. Z Borzymina 3.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Te zdjęcia są słabe technicznie, zaszumione i mimo że kilka z nich robione były lustrzanką, to identyczny efekt z powodzeniem można osiągnąć kompaktem za 100zł. Dlaczego więc warto mieć lustrzankę? Bo daje ona nieograniczone możliwości, które MOŻNA wykorzystać JEŻELI się to potrafi. Powyższe zdjęcia są robione zwyczajnie w locie, bez przygotowania i mi się podobają. Mają jakąś treść (szczególnie 1).

8 zdjęcie jest zwyczajnie poruszone, kompresji jakiejkolwiek brak. Jedynie taka, jaką robi aparat sony zapisując foto na kartę pamięci i żaba zmniejszając automatycznie żabę (wszystkie zdjęcia tak wrzucane).
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 16:01:10 pm wysłana przez setezer »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #780 dnia: Lipca 21, 2008, 15:53:47 pm »
Setezer chciałbym Cię skrytykować ale nie mam szczególnie za co. O ile nie mogę powiedzieć że wszystkie mi się podobają tak zdjęcie nr.5 jest extra.

PS. Zdjęcie nr.8 to wina dużej kompresji w Paint? :P

Desser

  • Pawka Morozow
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2004
  • Wiadomości: 1 057
  • Reputacja: 1
  • Demons don't wear white
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #781 dnia: Lipca 21, 2008, 17:35:56 pm »
Jedyne zdjecie, z ktorego jestem naprawde dumny. Zanim zaczniecie po nim jechac, to dodam, ze nie mam pojecia, co to sa szumy, ISO, do czego tak naprawde sluzy makro oraz o co chodzi z jakimis przeslonami i innymi fachowymi okresleniami. Robione jakas cyfrowka Fuji za 400zl (kupiona jakies 4 lata temu czy jeszcze dawniej, 4,1 megapikseli XD):



Takiego oto 'feniksa z chmur' udalo mi sie uchwycic 2 lata temu na wakacjach w Karwienskich Blotach. Enjoy :)

svonston

  • Gość
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #782 dnia: Lipca 21, 2008, 17:48:32 pm »
Fajny obraz. No i ten ptak. :D

obiektywny

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 02-03-2008
  • Wiadomości: 185
  • Reputacja: 5
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #783 dnia: Lipca 21, 2008, 20:23:52 pm »
Setezer, pierwszą fotę dałbym w BW jako klasyczny street ;]
A 3. bardzo mi sie podoba

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #784 dnia: Lipca 21, 2008, 21:38:17 pm »
Grałem przed chwilą z PS3 w szachy. :P

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #785 dnia: Lipca 21, 2008, 21:42:55 pm »
Ja bym złapał ostrość na szachach, żeby na tym zdjęcie sie skupiało, a pad lekko zamazany.

Ale pomysł fajny

setezer

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 08-05-2005
  • Wiadomości: 3 469
  • Reputacja: 1
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #786 dnia: Lipca 21, 2008, 21:49:07 pm »
Pomysł na takie zdjęcie mam taki, że robisz lekko z góry, ukosem nieco. Na planszy jest już szach mat dla jednego gracza. Po jednej stronie pad od Xboksa a pod drugiej PS3. Kto wygrał, to już wg uznania autora zdjęcia. Nie chce mi się tego ustawiać, ale może komuś. Pomysł już masz Marcepan, tylko od strony technicznej się przyłóż i masz czadowe zdjęcie.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #787 dnia: Lipca 21, 2008, 21:56:03 pm »
Pomysł na takie zdjęcie mam taki, że robisz lekko z góry, ukosem nieco. Na planszy jest już szach mat dla jednego gracza. Po jednej stronie pad od Xboksa a pod drugiej PS3. Kto wygrał, to już wg uznania autora zdjęcia. Nie chce mi się tego ustawiać, ale może komuś. Pomysł już masz Marcepan, tylko od strony technicznej się przyłóż i masz czadowe zdjęcie.

Trzeba mieć jeszcze X0. :P Co masz na myśli żeby od strony technicznej się przyłożyć? Mówisz o pomyśle czy jakości fotki?
Opublikowane: Lipiec 21, 2008, 21:51:53
Ja bym złapał ostrość na szachach, żeby na tym zdjęcie sie skupiało, a pad lekko zamazany.

Ale pomysł fajny

Ależ proszę Cię bardzo.

Tu pad mniej rozmazany:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Tutaj już bardziej:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

setezer

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 08-05-2005
  • Wiadomości: 3 469
  • Reputacja: 1
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #788 dnia: Lipca 21, 2008, 22:00:37 pm »
Pomysł już ci dałem, chodzi o jakość. Najlepiej statyw, dobre oświetlenie, iso, przysłona i przemyślany kadr. Nie mówię oczywiście, że MASZ ZROBIĆ TO ZDJĘCIE. Jedynie podsuwam pomysł.

Jakby ktoś miał inne to walić śmiało, może akurat ktoś będzie miał warunki i zrobi ciekawe zdjęcie.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #789 dnia: Lipca 21, 2008, 22:13:47 pm »
Pomysł już ci dałem, chodzi o jakość. Najlepiej statyw, dobre oświetlenie, iso, przysłona i przemyślany kadr. Nie mówię oczywiście, że MASZ ZROBIĆ TO ZDJĘCIE. Jedynie podsuwam pomysł.

To też dzięki za wskazówki.

Fotka była robiona praktycznie z aparatem na ziemi i jedynie na palcach go podpierałem. ISO na 100 bo przy większej wartości FZ50 naprawdę zaczyna już szumieć (ewentualnie 200). Rozjaśniłem tutaj nieco ekspozycję. Co do przysłony to celowo była ustawiona mała wartość by rozmazać tło za padem. Myślę że gdyby zmniejszyć otwór migawki to fotka straciłaby na urodzie. Jednakże spróbuję tak jak mówisz i zobaczymy co z tego wyjdzie.

W pokoju mam żarówki energooszczędne więc światło nie jest mocne. Dlatego też masz rację co do statywu. Faktycznie gdyby umieścić aparat na statywie to można by zwiększyć czas naświetlania i nie trzeba by zwiększać ISO co w przypadku hybryd jest nieco zabójcze dla zdjęć.

setezer

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 08-05-2005
  • Wiadomości: 3 469
  • Reputacja: 1
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #790 dnia: Lipca 21, 2008, 22:30:33 pm »
Te kolejne dwa już słabsze, bo widać, że partia rozgrywała się na podłodze w jakiejś chałupie. A lepiej, żeby ta partia rozgrywała się "nigdzie". Dodatkowo manipulator jest z boku, a przecież powinien siedzieć za szachami, jakby naprawdę grał. No i partia nie ruszona, początek dopiero. Teraz się skapnąłem, że na 1 zdjęciu jest tak samo, pad z boku i start partii. Lepiej jakby była partia w trakcie (albo końcówka), a pad za szachami, no i "w próżni".

Na 1 zdjęciu złapałeś ostrość na padzie, na drugim gdzieś tak 3 pionek od strony pada, na trzecim 3 pionek od drugiej strony. Problem jest taki, że warunki były takie, że i tak jest zdjęcie nieostre nieco. Za długi czas naświetlania, a ci się aparat minimalnie poruszył.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #791 dnia: Lipca 21, 2008, 23:05:19 pm »
Za długi czas naświetlania, a ci się aparat minimalnie poruszył.

Dokładnie. Dociskając migawkę niemal wstrzymywałem oddech mimo że aparat był na takim mini statywie to i tak czas naświetlania był zbyt długi. Ten statyw to taki z wyginającymi się nóżkami więc nie ma mowy o puszczeniu aparatu na samowyzwalaczu bo FZ50 jest zbyt ciężki i ten statyw się ugina pod nim.

Mam taki specjalny statyw do makro fotografii (około 40cm wysokości). Tylko ten jest zbyt wysoki więc nie ma mowy o takim ujęciu. Ogólnie podobają mi się zdjęcia ukazujące jakieś sprzęty elektroniczne w fajnych ujęciach więc może coś więcej uda mi się w przyszłości zrobić.

Reszta fotek z tej dziwnej serii.

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Kurde ale fotki tracą na jakości po zmniejszeniu ich rozmiaru. Z nieco ponad 3MB zmniejszyłem do paruset KB. :-?
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2008, 23:27:08 pm wysłana przez MarcePan »

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #792 dnia: Lipca 22, 2008, 00:46:38 am »
Meble w tle psują wszystko.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #793 dnia: Lipca 22, 2008, 09:14:10 am »
Zgodzę się z tym. Zdjęcia z szachami i sprzętem do gry w tle miały pokazywać jedną z najstarszych rozrywek (szachy) i nowoczesność w tej dziedzinie. Jednakże fakt faktem znacznie lepiej było by gdyby ukazać to w zupełnie innej scenerii. Tylko komu chciałoby się to robić o godzinie 21. :P

siudym

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-05-2005
  • Wiadomości: 3 121
  • Reputacja: 6
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #794 dnia: Lipca 22, 2008, 10:25:23 am »
MarcePan - sprzedajesz w sklepie z AGD? (jedna fotka) :)

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #795 dnia: Lipca 22, 2008, 10:38:17 am »
Mam takie pytanko. Na tej fotce przy prawej krawędzi widać jakby amplituner miał obły kształt. Czy to normalne przy niskich ogniskowych? Skąd taki efekt się pojawił?

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Opublikowane: Lipiec 22, 2008, 10:35:17
MarcePan - sprzedajesz w sklepie z AGD? (jedna fotka) :)

Sprytna bestia. :P Aczkolwiek ta fotka była robiona ze stanowiska u kolegi bo ja siedzę na RTV. Ogólnie do mnie należy wszystko co związane z RTV'ką czyli stany magazynów, zamówienia (indywidualne i hurtowe), sprzedaż kredytów bankowych. Lajt jak cholera, co będę gadał. Zresztą widać po tym że całymi dniami siedzę na forum. :P

siudym

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-05-2005
  • Wiadomości: 3 121
  • Reputacja: 6
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #796 dnia: Lipca 22, 2008, 10:45:29 am »
Handlowiec - tyż moja branża ;P

Z PRAWEJ?? To tak zwana "Dystorsja" - beczka sie robi, bo to pelna klatka zdjecia? Nic nie wycinales?

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #797 dnia: Lipca 22, 2008, 11:20:03 am »
Nic nie wycinałem. Dziwne bo czytałem że ten aparat nie powinien mieć z tym zonków. Nie wiem jak inne się spisują przy takich fotkach ale pierwszy raz to zauważyłem.

b.szym

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 15-06-2007
  • Wiadomości: 1 264
  • Reputacja: 1
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #798 dnia: Lipca 22, 2008, 11:24:26 am »
Nic nie wycinałem. Dziwne bo czytałem że ten aparat nie powinien mieć z tym zonków. Nie wiem jak inne się spisują przy takich fotkach ale pierwszy raz to zauważyłem.
Niejedna lustrzanka przy standardowym obiektywie wali takie zonki. ;)

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Fotografia oraz aparaty cyfrowe
« Odpowiedź #799 dnia: Lipca 22, 2008, 11:36:56 am »
Hmmm muszę porobić parę fotek tego typu i zobaczę jak to będzie wyglądać. Dorwałem teraz blog takiego fotografa, który używa Nikona D80 na co dzień ale ma też DMC-FZ50 i bardzo go chwali. Tak napisał pokrótce:

Cytuj
szumy - pisza o nich ludzie ktorzy trzymali ten aparat 5minut w dloni i zrobili nim kilka zdjec w automacie!!! totalna bzdura ja ich nie zauwazylem !!! Zalet jest zbyt wiele aby je wszystkie wymieniać. Ja mam ten aparat od paru miesiecy i zrobiłem już ponad 5000 fotek. Musze przyznac ze zdjecia wychodza super choć trzeba sie troszke pogimnastykowac aby wyciagnac z aparatu jego mozliwosci. Nie polecam tym ktorzy chca nacisnac spust i miec super zdjecie bo to nie ten aparat automat chodzi dosc koszmarnie ale w tym aparacie wogole go byc nie powinno!

Dosłownie koleś napisał to co mówili mi mój brat i jego znajomi fotografowie o tym aparacie. Tryb AUTO to totalna porażka. Parę fotek tak zrobiłem i nie używam AUTO wcale. Ponoć że bardzo dużo można się nauczyć na tym modelu. To też fakt bo czasem zrobię na szybko 15 fotek tego samego ujęcia i żadna nie wyjdzie a jak już posiedzę nad ustawieniami to fotki wyglądają znacznie lepiej.

Niedługo urlop to wreszcie będę śmigał na spacerki z aparatem bo mam taką ochotę wybrać się w plener a tu lipa.