Autor Wątek: Kącik Melomana  (Przeczytany 167379 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #240 dnia: Stycznia 14, 2011, 13:27:05 pm »
Ładnie się prezentuję. Kolumny mają sporo oddechu, jedynie co można było by usprawnić(choć wiem że to na obecną chwilę niemożliwe z powodu ograniczeń pokoju), to szersze ich ustawienie, ale i tak jest nieźle. I przy tak bliskiej bazie, chyba tak bardzo bym ich nie skręcał do środka. ;)

Ps. Ten utwór Radiohead w jakości Audio CD powinien dać Ci prawdziwą magie z odsłuchów, wtedy NAD + Qacoustics powinien pokazać na co go stać, gdyż są to bardzo dobrze zrealizowane płyty:



tak samo jak ten Diany Krall (równie ważne jest to by był to Audio CD):


 8)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2011, 13:36:55 pm wysłana przez Unlimited »

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #241 dnia: Stycznia 20, 2011, 22:05:05 pm »
Pytanie do tuzów tematu.
Coraz częściej ostatnio zdarza mi się słuchać muzyki na lapku w słuchawkach. Jednak nawet moje słabo wyczulone uszy dają mi do zrozumienia, że z jakością dźwięku mogłoby być lepiej. Istnieje jakiś sposób, w postaci np. zewnętrznej karty muzycznej usb lub DAC'a, na lepsze wrażenia odsłuchowe z tak wybitnie nieprzeznaczonego dla melomana urządzenia, jakim jest budżetowy laptop? Dodam, że słuchawki to CALe, w lapku siedzi zwykła integra, ma być w miarę mobilnie, a pieniążków na ten cel nie mam dużo. Chyba, że ktoś od razu sprowadzi mnie na ziemię, wysnuwając stwierdzenia o "bardzo słabym źródle", wtedy cóż, przyjmę to z pokorą.


Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #243 dnia: Stycznia 21, 2011, 10:13:30 am »
Dzięki za linki.
FiiO E7 wygląda mi na urządzenie, które spełni moje oczekiwania. Dodatkowo sprawdziłby się przy okazji używania odtwarzacza mp3. Na forum audiohead jest dość pochlebna recenzja. Porozglądam się jeszcze za niższą ceną.
Zastanawiam się tylko, czy różnica w odsłuchu byłaby na tyle znacząca, że warto odżałować ponad 300zł? Do tej pory miałem okazję posłuchać muzyki z CALi (bez wymyślnych cudów DIY np. "recablingu", etc.) podłączonych do różnych źródeł dźwięku (ps3, wieża stereo niezłej klasy, wzmacniacz Yamaha - nie wiem jaki model, laptop). Różnica była słyszalna. Czy w przypadku, gdy w większości (nie oszukujmy się) będę słuchał plików mp3 320kbs z lapka, to zmieni się coś poza podbiciem basu i głośnością? Wiem, że liczy się bezpośredni odsłuch, ale wątpię czy będę miał okazję to sprawdzić w przypadku FiiO E7 przed zakupem.

Wiadomość scalona: [time]Styczeń 21, 2011, 11:36:33 am[/time]
Może wystarczyłby kilka razy tańszy FiiO E5? Wtedy jednak nadal opierałbym się na karcie dźwiękowej laptopa (FiiO E7 jest po podłączeniu do portu usb "niezależną" kartą).
« Ostatnia zmiana: Stycznia 21, 2011, 10:37:06 am wysłana przez Kert »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #244 dnia: Stycznia 21, 2011, 11:44:14 am »
Wszystko zależy od Twoich wymagań, jakość powinna pójść do góry, nawet na moim Piano Crafcie, MP3 od 192 kbps w górę, brzmi nieporównywalnie lepiej niż na moim komputerze który także ma zwykłą dźwiękówkę. ;)

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #245 dnia: Stycznia 22, 2011, 14:10:43 pm »
Wszystko podłączone, niby wszystko gites ale mam problem.

Jak podpinam TV do amplitunera (hdmi) i laptopa (mini jack 2xRCA - w miejsce na czarwono na zdjęciu) to pojawiają się bardzo duże trzaski i szum. Gdy odłączę jedno to szum znika. Wszystko mam podłączone do jednej listwy, z filtrami i innymi bajerami. W czym tkwi problem?

Sprawdzałem różne kable HDMI, jak i jack-rca i to samo. Również podłączałem dwa różne laptopy i sytuacja sie powtarza.

Mi to wygląda na jakiś problem z uziemieniem. Brat mi doradził, żeby podłączyć kabelkiem amplituner albo TV do kaloryfera, ale czekam jeszcze na waszą opinię.



Kolejna sprawa, nie wiem jak podłączyć laptopa do amplitunera przez spdif. Podłączam w laptopie do spdif, ustawiam w opcjach, że nie jest tu wyjście na słuchawki, ani na głośniki tylko spdif. Podłączam do amplitunera (rys poniżej - na zielono) do wejścia coaxial i nic nie słychać.



Uploaded with ImageShack.us

Ogólnie to przydałaby mi się instrukcja obsługi do yamahy, bo jest 50 opcji i guzików na pilocie i nie mam pojęcia co za co odpowiada. W instrukcji jest tylko mniej więcej pokazane jak gdzie podłączyć i nic więcej.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2011, 16:41:36 pm wysłana przez Piter_neo »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #246 dnia: Stycznia 22, 2011, 17:13:33 pm »
Zobacz czy na stronie Yamahy nie ma jakiejś bardziej rozbudowanej instrukcji, z tymi chinchami to nie wiem czy wpinasz pod dobre gniazdo odpowiadające chinchom w ampli, bo nie sądzę że to wina kabla, tym bardziej uziemienie, jeśli używasz listwy z uziemieniem. W kwestii SPDIF, wina leży po stronie lapka, być może nie dekodują dobrze sygnału. Z chinchami możesz jeszcze zrobić test w PS3, i zobaczysz czy tam tak samo się dzieję.

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #247 dnia: Stycznia 22, 2011, 17:38:38 pm »
Dobra, w sumie właściwie wszystkie pytania nieaktualne.

Słuchanie poprzez jack-2RCA niedługo przestanie mnie interesować, bo gdzieś za tydzień powinienem mieć nowy laptop z wyjściem SPDIF.

Instrukcje znalazłem na płytce. Problem z spdif myślę, że jest do rozwiązania wystarczy, że więcej się pobawię na laptopie i w amplitunerze, ale to dopiero jak będę miał własnego lapka.



Ogólnie to jak przejrzałem instrukcję to jestem przerażony. Tyle co jest różnych opcji, że chyba miesiąc będe się ich uczył, a jeszcze muszę jakoś wybrać najlepsze ustawienia.

Chyba również będe musiał zmienić trochę ustawienie kolumn. Dzwięk przestrzenny w grach jest, ale chyba musze podgłośnić tylne (właściwie boczne) kolumny, podnieść na zalecane 2m i ustawić jednak bardziej za sobą niż praktycznie obok. Może te czynności poprawią "słyszenie" 5.0. Również jeszcze dokładnie nie wiem jak w ampli dobrze wszystko ustawić i w PS3 jakie opcje wybrać. Trochę to mi jeszcze zajmie czasu.

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #248 dnia: Stycznia 22, 2011, 17:47:40 pm »
Generalnie do muzyki i mniej masz "ficzerów" włączonych tym lepiej, najlepiej to wszystkie wył. i słuchać na neutralnych ustawieniach, ale wiem że z tym może być problem w ampli KD, więc tu nie nalegam. Odnośnie dźwięku w KD(gry/filmy) to w zestawie powinieneś mieć taki mikrofon pomiarowy który Ci wstępnie skalibruję kolumny z ampli. Zostawiając Ci do poprawki tylko niewielkie korekty. Mimo wszystko, życzę powodzenia. 8)

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #249 dnia: Stycznia 23, 2011, 11:29:11 am »
Czy mogłem sobie uszkodzić głośniki jak w amplitunerze mam ustawione 8 omów, a głośniki mam 6-cio omowe?

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #250 dnia: Stycznia 23, 2011, 11:35:57 am »
Nie, to że jest napisane 8 omów to ze względu na UE. Wszystko zależy od głośności z jaką słuchasz, efektywności kolumn itd.

Tu masz to szerzej opisane:

http://audioton.republika.pl/oglosnikach.html]

http://audioton.republika.pl/mocy.html

 8)

prart

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 31-03-2009
  • Wiadomości: 3 920
  • Reputacja: 95
  • PSN ID: prarts
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #251 dnia: Stycznia 25, 2011, 15:08:23 pm »
Czy mogłem sobie uszkodzić głośniki jak w amplitunerze mam ustawione 8 omów, a głośniki mam 6-cio omowe?
Tak jak pisał Unli - nic nie uszkodzisz, możesz spokojnie słuchać.

Co do zniekształceń dźwięku o których pisałeś wcześniej, to winne są wyższe harmoniczne w sygnale zasilającym. Amplitunery są na nie bardzo wrażliwe. Wbudowane filtry radzą sobie z nimi, ale podpinając drugie urządzenie, zasilane tym samym sygnałem z tymi samymi harmonicznymi dochodzi do poważnych zakłóceń (nakładanie). U Ciebie pomoże podpięcie jednego z urządzeń do innej fazy/gniazdka.

tl;dr - sprzęt jest ok, sygnał zasilający już nie.

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #252 dnia: Lutego 02, 2011, 21:03:23 pm »
W sumie nie dawałem zdjęć, to mój obecny zestaw, w kolejce czeka tuning kolumn(wytłumienie + całkowicie nowa zwrotka, koszt niewielki, a to da mi dźwięk na poziomie monitorów za około 2000zł) + później dokup V-Daca:










Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #253 dnia: Lutego 02, 2011, 21:37:25 pm »
Czy mogłem sobie uszkodzić głośniki jak w amplitunerze mam ustawione 8 omów, a głośniki mam 6-cio omowe?
Tak jak pisał Unli - nic nie uszkodzisz, możesz spokojnie słuchać.

Co do zniekształceń dźwięku o których pisałeś wcześniej, to winne są wyższe harmoniczne w sygnale zasilającym. Amplitunery są na nie bardzo wrażliwe. Wbudowane filtry radzą sobie z nimi, ale podpinając drugie urządzenie, zasilane tym samym sygnałem z tymi samymi harmonicznymi dochodzi do poważnych zakłóceń (nakładanie). U Ciebie pomoże podpięcie jednego z urządzeń do innej fazy/gniazdka.

tl;dr - sprzęt jest ok, sygnał zasilający już nie.
Dzięki. Gdzie indziej z kolei czytałem, że całość powinno się podpinać do tej samej listwy by była synchronizacja napięcia czy cuś.

Zestaw mam już podłączony, aktualnie chowam kable i kończe porządki w pokoju. Jak już wszystko będzie tip top to zapodam zdjątka i swoje opinie o zestwawie.

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #254 dnia: Lutego 04, 2011, 12:40:00 pm »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #255 dnia: Lutego 04, 2011, 21:41:18 pm »
Nie prościej po prostu wytłumić w miarę możliwości pomieszczenie(głównie sufit i ściany). Na pewno wyjdzie to taniej niż te kolumny. Ale ciekawostka fajna. ;)

Mi się marzy pokój odsłuchowy, taki dedykowany Audio i Chillowaniu się. Czyli sofa/fotel/jakiś mały stolik/obowiązkowo barek + odpowiednie oświetlenie, sprzęt Audio i odpowiednie zaadaptowanie akustyczne pomieszczenia. Jak będę na swoim, będę chciał takie coś z przyszłą żonką wynegocjować :D

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #256 dnia: Lutego 11, 2011, 11:55:58 am »
Znacie jakies dobre płyty w surround? Soundtrack z Wipeout HD w surround urywa łeb.

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #257 dnia: Lutego 11, 2011, 12:33:22 pm »
Basiku odpowiednia ilość?  8) Czy dokupiłeś pufe?

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #258 dnia: Lutego 11, 2011, 12:37:22 pm »
Basiku odpowiednia ilość?  8) Czy dokupiłeś pufe?
Basu tyle ile trzeba, a jak się podkręci bassy to aż nadto. Duuuzy zapas one mają w tej kwastii. Osobiście nie widzę najmniejszego sensu kupowania subwoofera do tych głośników.

sieq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-09-2006
  • Wiadomości: 2 842
  • Reputacja: 16
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #259 dnia: Lutego 11, 2011, 12:44:57 pm »
O to chodziło nie musisz zagracać pokoju fajnie że przypasowały. Jeszcze jedno pytanie wziąłeś dark apple ? Przy zamawianiu pojawiły się wange ale widziałem je tylko na zdjęciu więc wolałem nie ryzykować.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #260 dnia: Lutego 11, 2011, 12:49:45 pm »
Znacie jakies dobre płyty w surround? Soundtrack z Wipeout HD w surround urywa łeb.

http://www.discogs.com/Ambra-Fascination-of-Sound-and-Nature-Child-Of-The-Universe/release/2506070

Mam to na DVD. Idealne do testowania KD. Każda ścieżka jest nagrana osobno i efekt przestrzeni jaki to daje, robi piorunujące wrażenie. Po odpaleniu tej płyty byłem w szoku, że moje kino potrafi tak zagrać. Żaden film czy muzyka nie zrobiła takich cudów z moim KD jak ten album.

http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=4335

To jest tego typu połęczenie muzyki z obrazem.

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Polecam to zakupić, bo wtedy poczujesz co potrafi Twój sprzęt.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 12:52:28 pm wysłana przez BoBaN »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #261 dnia: Lutego 11, 2011, 16:25:40 pm »
Jeśli muzyka w surround, to tylko Super Audio CD, tylko że do tego trzeba mieć odtwarzać który takie płyty przyjmie, z koncertów polecam wydania na BR. 8)

Ps. Ja prawdopodobnie będę sprzedawał mój zestaw, być może pod koniec tego miesiąca, lub na początku przyszłego, jeśli jest ktoś chętny, to można dać znać na PW.

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #262 dnia: Lutego 11, 2011, 16:51:17 pm »
Ps. Ja prawdopodobnie będę sprzedawał mój zestaw, być może pod koniec tego miesiąca, lub na początku przyszłego, jeśli jest ktoś chętny, to można dać znać na PW.
Spóźniłeś się o miesiąć  :mad:
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 17:05:02 pm wysłana przez Piter_neo »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #263 dnia: Lutego 11, 2011, 16:53:50 pm »
Jeśli muzyka w surround, to tylko Super Audio CD, tylko że do tego trzeba mieć odtwarzać który takie płyty przyjmie, z koncertów polecam wydania na BR. 8)

Ps. Ja prawdopodobnie będę sprzedawał mój zestaw, być może pod koniec tego miesiąca, lub na początku przyszłego, jeśli jest ktoś chętny, to można dać znać na PW.


Unlimited, a słyszałeś ten album, który podałem? Najpierw posłuchaj, a nie gadaj, że muzyka muzyka w surround to tylko Super Audio CD. To album typowo zrobiony pod kątem wyciągnięcia z KD jak najlepszego dźwięku przestrzennego z muzyce. Gwarantuje Ci, że w życiu czegoś takiego nie słyszałeś.

PS. Sama liczba opcji wyboru rodzajów strumienia audio na tym albumie mówi po co został stworzony. 
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 16:55:24 pm wysłana przez BoBaN »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #264 dnia: Lutego 11, 2011, 17:05:17 pm »
Jeśli muzyka w surround, to tylko Super Audio CD, tylko że do tego trzeba mieć odtwarzać który takie płyty przyjmie, z koncertów polecam wydania na BR. 8)

Ps. Ja prawdopodobnie będę sprzedawał mój zestaw, być może pod koniec tego miesiąca, lub na początku przyszłego, jeśli jest ktoś chętny, to można dać znać na PW.


Unlimited, a słyszałeś ten album, który podałem? Najpierw posłuchaj, a nie gadaj, że muzyka muzyka w surround to tylko Super Audio CD. To album typowo zrobiony pod kątem wyciągnięcia z KD jak najlepszego dźwięku przestrzennego z muzyce. Gwarantuje Ci, że w życiu czegoś takiego nie słyszałeś.

PS. Sama liczba opcji wyboru rodzajów strumienia audio na tym albumie mówi po co został stworzony.  

Nie potrzebuję słuchać muzyki na KD, bo nawet dobre budżetowe stereo pokroju np. Piano Crafta tworzy już namiastkę trójwymiarowej sceny(w zależności jakiej płyty słuchamy, jaka jest jej realizacja, polecam płyty np.Tori Amos) jaka jest obecna w droższym Stereo. Dźwięki wydobywające się za mną są mi niepotrzebne, liczy się przestrzeń jaka tworzy się w paraboli od moich uszu do miejsca sprzętu. Każdy muzyk ma swoje miejsce na scenie, etc. Poza tym muzyka została stworzona do stereo, bo tak też się ją tworzy, takie zastosowanie muzyki w surround sprawdza się jedynie przy koncertach na DVD czy BR, natomiast nigdy w życiu nie chciałbym słyszeć sztucznie przetworzonej ścieżki audio do surround(miałem już taką wątpliwą przyjemność).

:)
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 17:07:05 pm wysłana przez Unlimited »

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #265 dnia: Lutego 11, 2011, 17:14:08 pm »
Dla mnie soundtrack z Wipeout HD w sourround miażdży i effekt otaczjącego dźwięku jest świetny, ten sam soundtrack w stereo jest tylko bardzo dobry.

Ogólnie jak ściągnąłem kilka utworów sourround MP3 to jest to dla mnie inny wymiar słuchania muzyki. REWELACJA!

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #266 dnia: Lutego 11, 2011, 17:23:15 pm »
Dla mnie soundtrack z Wipeout HD w sourround miażdży i effekt otaczjącego dźwięku jest świetny, ten sam soundtrack w stereo jest tylko bardzo dobry.

Ogólnie jak ściągnąłem kilka utworów sourround MP3 to jest to dla mnie inny wymiar słuchania muzyki. REWELACJA!


Żaden amplituner KD do 3 tyś. złotych nie pokaże dobrej sceny w Stereo(także nie dziw się że Cię nie zaskoczyło Stereo..). Do tego nie zapominaj o źródle(CD) i kolumnach + ustawienie sprzętu i akustyka pokoju. Ja przy odsłuchach(słucham w pozycji trójkąta równobocznego) rozklejam się i mnie po prostu nie ma, szczególnie przy płytach Tori Amos, ostatniej płyty Radiohead, Pink Floyd, Diany Krall, Sade, Karoliny Kozak itd. scena jaka się tworzy na tych płytach jest GE-NIA-LNA. A to dopiero namiastka tego co pokazują dobrze skonfigurowane droższe systemu Audio. :)

Jednak nie odbieram Ci radości z odsłuchów i ciesz się swoim KD jak najdłużej, oby godnie służyło. 8)

« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 17:24:52 pm wysłana przez Unlimited »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #267 dnia: Lutego 11, 2011, 17:45:46 pm »
Unlimited pier****sz za przeproszeniem. Posłuchaj najpierw na KD tego albumu i dopiero wtedy możemy pogadać. Jak mogę dyskutować z Tobą o czymś o czym pojęcia nie masz. To nie jest kolejna, zwykła płyta z muzyką. Tak jak pisałem, żaden film jaki oglądałem (czy to w kinie czy w domu) nawet nie zbliża się do efektu, który uzyskuje się na KD przy tej płycie. W muzykę są wplatane dźwięki, które celowo przeplatają się po skosie, dookoła lub przód/tył. To daje niesamowity efekt przestrzeni i pokazuje na co stać KD. Jako bonus jest podróż wśród dzieł Salvadora Dali, gdzie narrator chodzi wokół widza. Słyszysz jego kroki, które przemieszczają się wokół Ciebie i kiedy mówi, to jego głos również krąży powoli dookoła. Daje to efekt, który po prostu miażdży.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 17:59:25 pm wysłana przez BoBaN »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #268 dnia: Lutego 11, 2011, 18:15:05 pm »
Ok, po kolei.

Jutro będę miał okazję być tutaj: http://www.audiostyl.pl/ więc do tego czasu postaram się chociażby ściągnąć wersję tej płyty, choć już słuchałem Audio CD, i tam są po prostu dźwięki nagrywane osobnymi mikrofonami + sztuczki fazowe + ogólnie niezła realizacja płyty. Choć nie ma tam niczego co nie usłyszał bym już chociażby na tzw. Samplerach Audio. Np. Marantza czy Stockfischa lub płytach np. Tori Amos.

Punkt dwa, zastanawiam się czy słuchałeś kiedyś dobrej płyty Audio na chociażby budżetowym dobrym sprzęcie Audio. Jeśli tak to wiedział byś że np. że każdy muzyk ma swoje miejsce na scenie, np. w lewym rogu pokoju siedzi fortepianista, na środku(pomiędzy kolumnami) śpiewa wokalista i stamtąd dochodzi jego głos, po prawej stronie tuż przy ścianie gra gitara akustyczna, a za nią, bliżej środka gra perkusista. Na dobrej płycie, i na dobrym sprzęcie stereo audio to wszystko idealnie i genialnie słychać, ba sama scena może tworzyć obraz muzyczny znacznie wykraczający poza ściany naszego pokoju(dawać takie wrażenie), a całości jeszcze dopełniają np. sztuczki fazowe(przesunięcia fazowe).

Polecam poczytać te wątki:

http://www.audiostereo.pl/stereofonia-scena-muzyczna-znikanie-kolumn_63628.html

http://zakamarkiaudio.pl/2010/12/co-to-jest-faza-i-dlaczego-jest-tak-wazna.html

http://www.audiostereo.pl/nagrania-trojwymiarowe-i-stereo_32808.html

Ściągnij sobie najlepiej w jakości Audio CD/Flac(jak ściągniesz w FLAC to upewnij się czy to na pewno jest FLAC, a nie Mp3 przerobiona na FLAC np. Tau Analyzer), ten album: Tori Amos - "Boys for Pele". Zdaj wrażenia z odsłuchów. :)

I na koniec sprzęt Audio stereo za 2k zł nie równa się sprzęt KD za 2k zł(stosuję się przelicznik 2* czyli sprzęt Audio stereo za 2k zł, gra na poziomie KD za 4k zł.). Odnośnie się to praktycznie do każdego aspektu dźwięku poza basem, który w KD musi spełniać ważna rolę(filmy/gry), nawet jeśli jest go za dużo, jest wolny, bumi i nadaję się właśnie bardziej do filmów czy gier niż odtwarzania muzyki.

« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 18:26:18 pm wysłana przez Unlimited »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #269 dnia: Lutego 11, 2011, 18:35:18 pm »
Dawid, ja nie wiem czy tam są jakieś sztuczki fazowe itp. Wiem, że nigdy nie słyszałem tak dobrego efektu kina domowego. Nie chodzi o samą jakość muzyki, bo tutaj SACD jest lepszy. Rozchodzi się o sam efekt muzyki w przestrzeni i tego jak można ją nagrać żeby odkryła przed słuchaczem swoje nowe oblicze. A dobrych płyt Audio nasłuchałem się sporo u mojego brata, który jest totalnym świrem na punkcie muzyki i pakuje ciężkie pieniądze w swój salon do odsłuchu. I tu muszę przyznać, że jak zapoda jakieś koncerty lub swoje ulubione płyty, to moje kino pierdzi przy jego sprzęcie. Na święta kupiłem mu jakieś specjalne wydanie albumu Erica Claptona (którego uwielbia) gdzie zaprasza on topowych gitarzystów z którymi nagrał tą płytę. Jak tego posłuchałem u niego to mi kapcie zdjęło. Jednak nie o to mi się rozchodziło kiedy polecałem album AMBRA.

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #270 dnia: Lutego 20, 2011, 11:51:46 am »
Potrzebuję adresy kilku dobrych polskich i zagranicznych forum o audio.

Mam problem i juz tracę cierpliwość.

Chcę podłączyć laptopa do amplitunera. Niby prosta sprawa, a jednak. W lapie mam wyjście SPDIF połączone z wyjściem słuchawkowym. Mam ten kabelek:
http://allegro.pl/prolink-exclusive-spdif-wt-3-5-mm-rca-dl-5m-i1399610347.html

W ampli podłączam do wejścia coaxial cyfrowe w dedykowanym miejscu AV 3, który służy do podłączania CD czy DVD.

W laptopie po podłączeniu ustawiam, że jest to rodzaj kabla SPDIF. W urządzeniu odtwarzania wybieram: Cyfrowe urządzenie audio (S/PDIF).


... i dupa! Nic nie słychać. W ampli nawet nie pojawia się sygnał.

Może trzeba jakieś specjalne kodeki zainstalować? Może jakiś program czy coś? Może tylko przez jakieś specjalne playery co dźwięk cyfrowo mogą wypuszczać?




BTW dlaczego pisze 'Panel lewy Wtyczka optyczna'? Mój laptop nie ma optycznego wyjścia.


Może to być wina kabla, bo w sumie nie wiem czy w ogóle on działa, ale chyba raczej to mało prawdopodobne. Sam nie wiem. Już cały dzień zmarnowałem męcząc się z tym głupim podłączeniem.

-------------------

Kurcze, już chyba wiem czego to wina. W laptopie mam wyjście optyczny jack, taki rodzaj wyjścia optycznego. Nie wiedziałem, że coś takiego jest.
Chyba taki kabel powinienem kupić:
http://www.kabelek.pl/p,pl,607,przewod+optyczny+toslink3-5+mm+z+serii+digital+hq+do+urzadzen+przenosnych+md-+discman-+itp-+o+dlugosci+1-5m.html

Z tego co widze to nie ma odpowiedniej długości kabli jack optyczny -> zwykły optyk i chyba będę musiał kupić zwykły optyk i taką przejściówkę:
http://www.kabelek.pl/p,pl,412,przejscie+optyczne+wtyk+3-5+mmgniazdo+toslink.html

niby każda przejściówka to utrata jakości ale w sumie ta przejściówka tylko przesyła światło dalej, a własciwie kieruje światło we właściwe miejsce i poza tym to sygnał cyfrowy.

Opłaca sie w to bawic czy lepiej przez HDMI słać albo analogowo?




--------- EDIT 2 ------------
OK, chyba znalazłem odpowiedniej długości kabel optyczny mini jack -> tosslink:
http://allegro.pl/kabel-optyczny-toslink-mini-jack-digital-5-0m-vita-i1465939977.html
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2011, 12:54:52 pm wysłana przez Piter_neo »

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 721
  • Reputacja: 74
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #271 dnia: Lutego 20, 2011, 12:49:52 pm »
Wiesz co, na mój gust to w laptopach z minijackiem integrują właśnie optyka - włącz i zajżyj  w gniazdo a zobaczysz światełko  w tunelu  :) Masz po prostu zły kabel

Są specjalne kable toslink z wąską wtyczką pasującą do minijack

--------------------------------------------------------

O proszę, spóźniłem się o 2 minuty....

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #272 dnia: Lutego 20, 2011, 13:05:06 pm »
Dokładnie jest tak, jak mówi Szymku.

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #273 dnia: Lutego 22, 2011, 16:24:26 pm »
W końcu podłączyłem laptopa do ampli za pomocą tosslinka. Wcześniej puszczałem muze z PS3, albo za pomoca specjalnego programu z laptopa poprzez PS3. Teraz muze cyfrowo puszczam z formatu flac i jakość jest znacząco lepsza.

Wcześniej zestaw robił na mnie wrażenie, a teraz jest jeszcze lepiej.

To co mi się podoba w tym zestawie i to co pierwsze usłyszałem, to jest to, że każdy instrument słychać osobno, wokal osobno. Dźwięk nie zlewa się w porównaniu do tego co miałem okazje wczesniej słyszeć na tanich głośnikach. Ogólnie REWELACJA.

Wielkie dzięki wszystkim, a w szczególności podziękowania dla Unlimited, za pomoc w przebrnięciu przez tą ciężką drogę kupowania i składania w całość zestawu muzycznego.

-------------EDIT-------
Poprawka, dźwięk teraz jest duuużo lepszy!
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2011, 16:44:09 pm wysłana przez Piter_neo »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #274 dnia: Lutego 22, 2011, 16:51:48 pm »
Ciesze się że zestaw się podoba i zaczynasz odkrywać muzykę na nowo(już jakieś 50% tego co zapisał artysta na płycie dociera do Ciebie). :) Jeśli jest ktoś zainteresowany to na początku marca, sprzedaję z bólem serca swój zestaw stereo Yamaha Piano Craft E410. W odpowiednim czasie wystawie link do aukcji z pełnymi szczegółami, cena orientacyjnie będzie oscylować między 1200-1400zł. Dla osób z forum oczywiście jakiś rabat na wysyłkę.
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2011, 18:19:35 pm wysłana przez Unlimited »

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #275 dnia: Lutego 28, 2011, 17:26:51 pm »
Nie wiem dlaczego, ale dzisiaj zaczęły mi trzeszczeć głośniki. Co jakis czas, co kilka, kilkanaście sekund słychać takie pstryknięcie, trzaśnięcie. Jeszcze wczoraj wszytko było ok, a dzisiaj pojawił sie ten problem. Sprawdzałem kable, wszystko OK. Z laptopa idzie po optyku, więc sygnał jest dobry.

Zauważyłem, że słychać te pyknięcia również jak dopiero co łącze otwór, albo w playerze przeskakuje na pasku z miejsca na miejsce.

Jak puszczam muze z PS3 to nie ma takiego problemu (nie usłyszałem). Ogólnie teraz jak puszczam to wydaje sie, że wszystko jest OK.

To wina laptopa, sterowników, kabla? Czy takie symptomy mogą się pojawiać przez zabrudzone wejście optyczne. W sumie mam nowy laptop (10 dni używany), kabel też nowy, więc niby ta opcja powinna odpadać, ale w między czasie duzo bawłiem się z tym wyjściem spdif.


Tak przy okazji mój zestaw w nocy :) :


Uploaded with ImageShack.us

Mieszkanie wynajmuję, stąd ta goła ściana i brzydki kwiat.

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #276 dnia: Lutego 28, 2011, 18:00:33 pm »
Niewiele widać, ale jest klimatycznie. Wg. mnie może coś z uziemieniem, lub po prostu masz zbyt dużą głośność ustawioną jak wł. zestaw. zawsze staraj się przy wł. zestawu ustawić pokrętło na niewielką ilość głośności, a dopiero potem ew. ją zwiększ. 8)

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 721
  • Reputacja: 74
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #277 dnia: Lutego 28, 2011, 19:48:29 pm »
Zmniejsz głośność w ustawieniach Windows tak mniej więcej na 50 %

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #278 dnia: Lutego 28, 2011, 23:20:13 pm »
Zmniejsz głośność w ustawieniach Windows tak mniej więcej na 50 %
Jutro to sprawdze, bo rzeczywiście w laptopie wszystkie głośności mam na maxa, a w ampli głosność mam minus 20 decybeli.



--------------------
Własnie sobie słucham mp3 na moim laptopku na moich nieaudiofilskich Aurvanach Live i musze stwierdzić, że słuchawki to jednak słuchawki. Muzyka na słuchawkach jednak brzmi dużo dokładniej i czyściej. Oczywiście inne są doznania słuchowe słuchając muzyki na słuchawkach inne na głośnikach.

Jak będę miał więcej kasiory to sobie kupię jakąś kartę muzyczną i konkretne słuchawki.


------------------


Jakie ustawienie powinienem mieć w laptopie:


« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2011, 00:15:13 am wysłana przez Piter_neo »

Unlimited

  • Gość
Odp: Kącik Melomana
« Odpowiedź #279 dnia: Marca 01, 2011, 08:05:19 am »
Z słuchawkami jest tak, że oferują trochę inny dźwięk niż kolumny(inaczej rozłożony, nie wpływa tu na ich dźwięk np. akustyka pomieszczenia, bo dźwięk od razu wędruję do przekaźnika, czyli Naszego ucha), mają także trochę inny przelicznik wartości do ceny niż kolumny.

Zapewne gdybyś w tej cenie zamiast kompletu paczek 5.0 do KD, kupił parę podstawkowych kolumn, + zamiast ampli KD, wzmak stereo, miał byś inne zdanie w tym temacie. Ty jednak poszedłeś na kompromis, bo chciałeś mieć zestaw w miarę uniwersalny do gier/filmów/muzyki.

 8)