Autor Wątek: Gra Roku 2022  (Przeczytany 5996 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Gra Roku 2022
« dnia: Grudnia 05, 2022, 09:56:26 am »
Zasady jak co roku:
Pod uwagę bierzemy gierki które miały premierę w tym roku kalendarzowym. Typujemy 3 gierki. Punktacja:
1 miejsce - 4pkt
2 miejsce -2pkt
3 miejsce - 1pkt.
Głosowanie zakończymy 1 stycznia. Proszę się również powstrzymać od zbędnych dyskusji.

Swoje głosy oczywiście można zmieniać do końca głosowania.

Proszę moderatora o przypięcie tematu.

Ciekawe czy to nei bedzie ostatnia edycja, bo co roku coraz mniej głosów...

------------------------------------

1. God of War Ragnarok - 17pkt
2. Elden Ring - 13pkt
3. The last of us Part 1  - 5pkt

4. Horizon Forbidden West - 3pkt
5. Gran Turismo 7 - 2pkt
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2023, 10:05:00 am wysłana przez windomearl »

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 05, 2022, 10:02:47 am »
1. God of War Ragnarok
2. Elden Ring
3. Horizon Forbidden West

RyoHazuki

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 17-05-2006
  • Wiadomości: 2 823
  • Reputacja: 81
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 22, 2022, 19:14:57 pm »
Żeby to nie było ostatnie głosowanie, o co martwi się organizator, to spróbuję rozruszać towarzystwo i podenerwuję was moją listą. Będzie 10 gier (nie ukrywam, że przygotowuję ją tradycyjnie pod neogafowe głosowanie, więc dzisiaj sobie układałem w głowie). Do końca roku 10 dni, a ja codziennie wrzucę kolejne miejsce. Spokojnie, w ramach 1 postu.

Zaczynam:

#10 Trek to Yomi
Do ostatniej chwili zastanawiałem się nad tym tytułem, bądź żółwiami ninja. Ostatecznie zaryzykowałem.
Świetny klimat, świetna prezentacja i ujęcia kamery. Denerwująca była końcówka i finałowa walka z bossem. Reszta to tip top gier, powiedzmy, że indyczych. Będzie na płycie w bardzo dobrej cenie i powoli się przymierzam.

#9 Stray
Kolejna mniejsza gra na liście i nie ostatnia. Było o niej głośno, w końcu jeden z pierwszych, jak nie pierwszy, premierowy tytuł w nowym psplus. Przeszedłem, było nieźle, ale oczekiwałem więcej. Niektóre rozdziały bardzo fajne i dość mocno futurystyczne, a inne to kalka setek pozycji - kanały. Najbardziej zabrakło mi wolności łażenia kotem po każdym zakamarku, ale to wciąż przyzwoita pozycja.

#8 A Plague Tale: Requiem
Można rzec sequel prawie idealny. Wszystko ładniejsze (bardzo dobre wykonanie), większe, dłuższe, ale grając odnosiłem wrażenie, że twórcy sami nie wiedzą czego chcą. Sporo skradania i eliminowania wrogów po cichu. Natomiast jest kilka irytujących sekcji, w których przeciwnik naciera jak w rasowej strzelance, całymi falami. Strasznie mnie to denerwowało i wybijało z rytmu. Cicho przekradam się w wysokiej trawie koło 10 strażników, aby nie wszczynać alarmu, a za chwilę odbywa się istna jatka. Gdyby nie takie akcje, to byłaby o wiele wyżej w moim zestawieniu.

#7 Bayonetta 3
Nie będę owijał w bawełnę. Gdybym ograł w tym roku jeszcze kilka gier, to Bayonetta nie pojawiłaby się na liście. Czekalem od lat, na powrót wiedźmy, a jak już mnie nawiedziła, to okazała się dużym zawodem. Wygląda jak z PS360, momentami chodzi fatalnie, a nową bohaterkę musiało tworzyć dziecko, któregoś z autorów. Opinie dziennikarzy o tym tytule lepiej przemilczę, bo po raz kolejny udowodnili, że nie można ich traktować poważnie.

#6 Return to Monkey Island
Uwielbiam dobre przygodówki. Kiedyś to były najbardziej absurdalne gry, z zagadkami typu połącz gumę z kaktusem, a otrzymasz klucz lub szukaj kursorem w piasku...ziarenka piasku. Obecnie jest znacznie lepiej. Większość zagadek jest dość logiczna, a do tego występują rozbudowane systemy podpowiedzi. RtMI jest właśnie takim nowoczesnym przedstawicielem gatunku.
Pierwsza połowa gry kapitalna, druga znacznie gorsza, z dość rozczarowującym finałem. Niemniej jednak grało się przyjemnie.

#5 As Dusk Falls
Wzięło mnie z zaskoczenia i przez długi czas miało szansę na top3. Kolejna, po Małpiej Wyspie gra (w zasadzie przygodówka z licznymi wyborami i odnogami, które faktycznie mają wpływ na fabułę) gdzie pierwsza połowa jest świetna lub przynajmniej bardzo dobra, a druga przynudza. Warto i tak zagrać, bo to jedna z lepszych historii jakie widziałem w ostatnich latach.
Między tym tytułem a 3 i 4 stawiam znak równości, bo każda z nich mogła znaleźć się na tym miejscu.

#4 Horizon Forbidden West
Nowe przygody rudej lekko mnie rozczarowały. Gra jest piękna - jeszcze długo nie będzie ładniejszego sandboxa. Nie jest to jednak tak wspaniałe dzieło jak jedynka, która odkrywaniem świata starożytnej cywilizacji, jej wspomnień i tajemnic, walką z mechadinozaurami zaskakiwała na każdym kroku i trzymała w napięciu. FW jest wydłużony do granic możliwości z fatalnym wręcz pomysłem w końcówce, na ukazanie nowego zagrożenia, na siłę próbującym udowodnić, że część trzecia jest niezbędna i powstanie.

#3 Elden Ring
Syndrom ubiegłorocznego Residenta. Jeszcze nie skończyłem, ale ryzykuję i umieszczam. Grind Ring jak czytałem opinie soulsomaniaków, jest najbardziej grindową grą From. Jak słyszę to slowo, dostaję drgawek. Widziałem nawet opinie, że to jedyna pozycja, w której grind jest fajny. Nie jest.
Dlaczego w ogóle umieszczam ją w trójce? Zabawne, ale w co nie grałem z tegorocznych premier, to każda (poza #1) zawiodła mnie w jakimś elemencie. Tutaj plus za pięknie wykreowany świat, satysfakcję po zabiciu bossa i mimo wszystko dość mocno wciąga.

#2 Gran Turismo 7
Blisko 10 lat oczekiwania na kolejną numeryczną odsłonę. Lata słuchania bełkotu Kaza, jego jeżdżenia w wyścigach i innych bzdetach. Jednakże kiedy wreszcie dostarczył grę, to dostałem to na co czekalem. Co z tego, że nie ma wielkiego skoku w stosunku do Sport? Co z tego, że znowu startuję z ostatniego miejsca w wyścigu? Ta gra to poezja dla każdego fana motoryzacji oraz dla laika jak ja i tak blisko od 25 lat w moim przypadku. Encyklopedia motoryzacji, sporo przy tym patosu, co jak na wyścigi jest dość zabawne, ale można na to przymknąć oko.
Kiedy przed finałowym wyścigiem usłyszałem Rydwany Ognia Vangelisa, to już byłem pewny, że nowe GT musi znaleźć się wysoko w moim zestawieniu.

#1 God of War Ragnarök
Jedna z najlepszych gier ostatnich 5 lat, w jakie grałem. Pierwszy tytuł od niezapomnianego 2020 gdzie wystawiam pełną 10. Świetna, piękna, momentami wzruszająca, potrafiąca zaskoczyć. Odyn i Thor kapitalni, doskonali. Szczególnie finałowa "miłość" Odyna do Thora mnie zszokowała. Czegoś takiego w koneksjach rodzinnych jeszcze nie widziałem. Odyn ukazany jako bezwzględny typ, a Thor jego zagubiony synek. Jakież to odmienne od poznawania, relacji i rosnącej miłości ojca Kratosa do syna Atreusa. Tak dobrze nakreśloną miłość rodzica do dziecka widziałem tylko w obu TLoU.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2022, 11:33:16 am wysłana przez RyoHazuki »

3DS Friend Code: 3926-8253-1279
http://backloggery.com/marcinczpl

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 23, 2022, 12:58:10 pm »
Niestety zmieni to tylko tyle, że będzie mi trudniej policzyć. Chociaż przy 2 oddanych głosach to i tak nie będzie duży problem :troll:

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 23, 2022, 16:59:04 pm »
1. Elden Ring

Miejsca 2 i 3 nie będzie z uwagi, że nic nie jest w stanie nawet aż tak się zbliżyć w tym roku do tego narkotycznego szpila :lol:

RyoHazuki

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 17-05-2006
  • Wiadomości: 2 823
  • Reputacja: 81
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 23, 2022, 18:19:48 pm »
Niestety zmieni to tylko tyle, że będzie mi trudniej policzyć. Chociaż przy 2 oddanych głosach to i tak nie będzie duży problem :troll:
:lol:
Bez przesady. Ładnie ci to ponumeruję.

3DS Friend Code: 3926-8253-1279
http://backloggery.com/marcinczpl

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 660
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 23, 2022, 23:17:16 pm »
1. God of War Ragnarok
2. Horizon Forbidden West
3. The Last of Us Part 1
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2022, 16:26:17 pm wysłana przez Zielarz »

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 718
  • Reputacja: 74
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 24, 2022, 10:14:30 am »
1. Last of us part I
2. Elden ring
3. GoW Ragnarok

piter86

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 17-10-2005
  • Wiadomości: 4 105
  • Reputacja: 97
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 24, 2022, 11:10:00 am »
1. Elden Ring

Kopersztyk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-05-2007
  • Wiadomości: 1 836
  • Reputacja: 39
  • Why so serious?
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 24, 2022, 11:34:00 am »
Jeszcze nie skończyłem, ale...

1. God of War Ragnarok

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 02, 2023, 10:34:56 am »
1. God of War Ragnarok - 17pkt
2. Elden Ring - 13pkt
3. The last of us Part 1  - 5pkt

4. Horizon Forbidden West - 3pkt
5. Gran Turismo 7 - 2pkt

Tak jak się spodziewałem, nie mają sensu dalej te zestawienia, więc to było ostatnim które zrobiłem. Dzięki wszystkim którzy zawsze brali w tym udział, dawało mi to zawsze sporo frajdy ;)

PS. na 5 gier w zestawienu 4 od Sony, śmiesznie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2023, 10:04:47 am wysłana przez windomearl »

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 660
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 02, 2023, 11:19:55 am »
Wiadomo, SonyOnly ;).

Szkoda, ale forum jest praktycznie martwe, więc zrozumiałe. Sam także bardzo lubiłem te głosowania... chlip.

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 02, 2023, 22:48:46 pm »
Źle masz policzone głosy.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 02, 2023, 23:13:53 pm »
Źle masz policzone głosy.
Fakt, policzyłem pierwsze miejsca po 3pkt, jutro poprawie.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 03, 2023, 10:05:09 am »
Poprawione.

Sylvan Wielki

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 05-02-2009
  • Wiadomości: 11 547
  • Reputacja: 251
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 04, 2023, 15:08:17 pm »
Wiadomo, SonyOnly ;).

Szkoda, ale forum jest praktycznie martwe, więc zrozumiałe. Sam także bardzo lubiłem te głosowania... chlip.

Może ktoś przejmie schedę po windzie i jednak (wypadałoby) poświęci czas na zorganizowanie Rankingu Gry Roku 2023r.  :>

Wiem, że już po wyznaczonym czasie, ale moją grą roku był Elden Ring.



Nieprawdopodobna to pozycja. Tak, ma swoje wady, niemniej poświęciłem jej ponad 180 godzin bawiąc się wręcz doskonale.
Według mnie należy jej się sumienne 9/10. Świetny tytuł.

Na drugim miejscu najprawdopodobniej widziałbym GoW Ragnarok. Emocjonalna podróż, która dała mi satysfakcje zarówno w segmencie opowiedzianej historii, jak i systemu. Fantastyczna kontynuacja kapitalnej gry z 2018r.

Natomiast jeżeli chodzi o resztę.... W ubiegłym roku wyszło na prawdę wiele pozycji zasługujących na pieniądze i czas gracza.
Cult of the Lamb, Stray, A Plague Tale, Horizon, Rogue Legacy II, Xeno 3, Teenage Mutant NINJA Turtles: SR, Bayo 3, GT, Tactics Ogre i wiele, wiele innych. Ciężko wybrać.

Życzę wam, aby w roku bieżącym każdy miał odpowiednio ilość czasu, jak i Kazimierzy, by ograć co chce, a będzie w co grać.

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Gra Roku 2022
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 04, 2023, 15:37:29 pm »
Ten rok powinnien być lepszy od poprzedniego.
Dla mnie w tamtym to tylko tak naprawdę Elden pozamiatał.
No, ale za to jaka to była mega gra. Wow.