Autor Wątek: Wasze oceny gier  (Przeczytany 292697 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Spidey^

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #160 dnia: Grudnia 29, 2012, 12:55:00 pm »
yap, Kyokushinman - wy to trochę przeginacie z tymi ocenami.


Jakby kogoś interesowała sucha lista to mata.

yap

  • Człowiek dobrej roboty
  • *****
  • Rejestracja: 24-05-2005
  • Wiadomości: 708
  • Reputacja: 29
  • GT: DARKERRYU PSN ID: YapPL
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #161 dnia: Grudnia 29, 2012, 13:46:41 pm »
W jaki sposób przesadzamy? Za dużo ich czy za wysokie? Jeśli chodzi o to drugie to sprawa jest niesłychanie prosta - jeśli coś mi się podoba to daję wysoką ocenę i tyle. Obiektywny nigdy zbytnio nie byłem.

Spidey^

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #162 dnia: Grudnia 29, 2012, 13:57:22 pm »
Zdecydowanie za wysokie. Ludzie się oburzają, że recenzenci przesadzają z ocenami a sami robią to samo. Dla mnie mało która gra zasługuje na więcej niż 6/10, u was to chyba najmniejsza możliwa nota :)

Mrocz

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #163 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:05:16 pm »
Zdecydowanie za wysokie. Ludzie się oburzają, że recenzenci przesadzają z ocenami a sami robią to samo. Dla mnie mało która gra zasługuje na więcej niż 6/10, u was to chyba najmniejsza możliwa nota :)

Wiesz ;) Ja na przykład gier, które zasługiwałyby na niższą notę niż 6/10 raczej unikam ;)

Spidey^

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #164 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:12:14 pm »
Ja też takich gier unikam. Nie licząc tego szajsu co dają w plusie ;)

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #165 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:14:30 pm »
Ja tam przeważnie czytam fora i opinie zwykłych szarych userów. Czasami zdarzy się perełka, która mi super przypasuje, a oceny w necie ma w okolicach 5/10.

Już dawno przestałem zwracać uwagę na branżowe oceny przy zakupie jakiejś gry. Wystarczy mi trochę poczytać o developerze, jeden/dwa trailery i pre-order leci. Rzadko się przejechałem na takim czymś (wyjątkiem było Dragon Age 2, bo pierwsza część była bardzo dobra i dałem się nahajpować).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2012, 14:16:42 pm wysłana przez tytacz »

Mrocz

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #166 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:21:06 pm »
Ja tam przeważnie czytam fora i opinie zwykłych szarych userów. Czasami zdarzy się perełka, która mi super przypasuje, a oceny w necie ma w okolicach 5/10.

Już dawno przestałem zwracać uwagę na branżowe oceny przy zakupie jakiejś gry. Wystarczy mi trochę poczytać o developerze, jeden/dwa trailery i pre-order leci. Rzadko się przejechałem na takim czymś (wyjątkiem było Dragon Age 2, bo pierwsza część była bardzo dobra i dałem się nahajpować).

W sumie to nie znam gry która by zdobywała oceny 5/10 a mi się jakoś specjalnie podobała. A przy zakupie też kieruję się raczej trailerami, jakimś gameplayem i jeśli to możliwe to demem lub zagraniem u znajomego :P

Natomiast znam całą masę tytułów z super ocenami, które odrzucają mnie już samą konwencją a o gameplayu nie wspomnę ;) Takie tytuły pewnie poniżej 5/10 bym oceniał :P

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #167 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:31:28 pm »
Oczywiście nie jest to na zasadzie, że gra, która dostaje oceny 5/10 podoba mi się tak bardzo, że dałbym jej GOTY. Widzę jej ewidentne wady i niedoróbki, ale jeśli nadrabia to klimatem i ciekawym światem to potrafią przymknąć oko na to i owo :)

Przykładowo Velvet Assassin. Mało która gra porusza temat IIWŚ w tak dosadny i przygnębiający sposób. Palenie całej wioski w zaryglowanym Kościele, misja w wiezieniu w celu dostarczenia schwytanemu szpiegowi kapsułki z cyjankiem, żeby mógł popełnić samobójstwo, getto Warszawskie i egzekucja mieszkańców, omamy głównej bohaterki i komentarze zwykłych szarych żołnierzy żalących się na okrucieństwo tego całego konfliktu. Cała masa mniejszych lub większych smaczków powoduje, że gra ma niepowtarzalny klimat, ale trzeba przeboleć sztywny gameplay, który faktycznie potrafi zirytować.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2012, 14:39:40 pm wysłana przez tytacz »

Mrocz

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #168 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:36:44 pm »
W sumie to przypomniał mi się jeden totalny przeciętniak, któremu wystawiłbym wyższą notę niż oficjalne recenzje. Mianowicie Army Of Two, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tak oklepany schemat gry, że bardziej się nie da do tego bardzo niedorobiony. Nie mniej przechodziłem ten tytuł jako jeden z pierwszych na PS3 i to na dodatek jest to pierwsza gra, którą od początku do końca przeszedłem w Split-Screenie z kumplem przy piwie i to dwa razy! (samotnie kampanii nawet nie dotknąłem) i nie powiem bawiłem się świetnie. I rozwiązania typu Agro gdzie możemy zwrócić na siebie uwagę napier**lają z największej giwery są moim zdaniem naprawdę fajne :D Akcji gdzie kumpel biegał z M60 skupiając na siebie ciężki ogień przeciwnika a ja po cichutku rozwalałem wroga z MP5 z tłumikiem nigdy nie zapomnę :D

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #169 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:46:10 pm »
Tak niskie oceny gier mają jeden wielki plus. Gry tanieją w zastraszającym tempie, te VA kupiłem na steam chyba za 1,5 euro  :lol:

Co do coopa to on zawsze podnosi grywalność tytułu o kilka oczek :)

Mrocz

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #170 dnia: Grudnia 29, 2012, 14:59:10 pm »
Tak niskie oceny gier mają jeden wielki plus. Gry tanieją w zastraszającym tempie, te VA kupiłem na steam chyba za 1,5 euro  :lol:

Co do coopa to on zawsze podnosi grywalność tytułu o kilka oczek :)

ja Army Of Two chyba 2 - 3 miechy po premierzę za 49zł w Saturnie znalazłem :D

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #171 dnia: Grudnia 29, 2012, 16:12:53 pm »
Zdecydowanie za wysokie. Ludzie się oburzają, że recenzenci przesadzają z ocenami a sami robią to samo. Dla mnie mało która gra zasługuje na więcej niż 6/10, u was to chyba najmniejsza możliwa nota :)
Może po prostu yap czerpie dużo większą radochę z grania od Ciebie? Jak ktoś jest z natury zgorzkniały i wybredny, to taki los :P

Wiesz ;) Ja na przykład gier, które zasługiwałyby na niższą notę niż 6/10 raczej unikam ;)
Dokładnie. Myślę, że większość osób omija gry, które dostają 7/10 i mniej (niekiedy zdarzają się wyjątki). Przynajmniej ja tak właśnie robię. Za dużo jest dobrych gier, a za mało czasu.


A co do ocen...

Might & Magic: Clash of Heroes (PC)

Grafika: 8
Ciężko tu cokolwiek zarzucić. Bardzo ładne wyraziste tła i śliczna kreska. W dodatku wszystko jest zajebiście czytelne i intuicyjne.

Dźwięk: 7
Muzyka i dźwięki trzymają dobry poziom. Szkoda, że dialogi nie są czytane, ale w sumie w takiej grze nie jest to wielka wada.

Grywalność: 8+
Rozrywka jest bardzo prosta, ale daje szerokie taktyczne pole do manewru. Przypomina mi nawet trochę szachy. Wyprzedzając posunięcia i przyszłe ruchy można zdobyć sporą przewagę. Wszystko opiera się na łączeniu jednostek z danego koloru (tych są 3) w potrójne kombinacje. Kombinacja w pionie daje atak, w poziomie mur obronny. Tyle, że ataki można łączyć, zyskiwać dodatkowe ruchy poprzez wyprowadzenie kilku czynności naraz, oprócz podstawowych jednostek mamy jeszcze elitarne, których ilość jest skończona... itd.
Gra opiera się głównie na walce - fabuła, questy, zdobywanie poziomów doświadczenia, artefaktów, nowych jednostek to tylko miły dodatek urozmaicający rozgrywkę i nadający jej dodatkowego smaczku - a system walki jest przemyślany znakomicie.

Ogólnie: 8
Przejście gry zajmuje jakieś 30-40 godzin (główny boss to niezły kozak i jeszcze się z nim nie uporałem). Na fabułę składa się 5 pomniejszych kampanii, a w każdej z nich przyjdzie nam grać inną postacią i dowodzić innymi typami jednostek (elfy, ludzie, truposze, demony, magowie). Na każdą frakcję składa się 8 jednostek (3 podstawowe i 5 elitarnych). Każdy bohater ma inne zaklęcie, które może użyć w trakcie bitwy, a każda jednostka posiada nieco inne statystyki i zdolność specjalną (np. druid opóźniać wrogi atak, a szmaragdowy smok zostawia po ataku pole kwasu na kilka tur).

W Might & Magic: Clash of Heroes gra się niezwykle przyjemnie a pozornie prosta rozgrywka potrafi wciągnąć na długie godziny. Kto nie ma wstrętu do lekko mangowego stylu a lubi czasem pograć w mix taktycznej strategii i rpg, ten znalazł właśnie grę dla siebie. Polecam.

Ps. Tym bardziej, że pełna wersja gry (PL) jest w najnowszym CDA.

yap

  • Człowiek dobrej roboty
  • *****
  • Rejestracja: 24-05-2005
  • Wiadomości: 708
  • Reputacja: 29
  • GT: DARKERRYU PSN ID: YapPL
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #172 dnia: Grudnia 30, 2012, 16:55:19 pm »
Zdecydowanie za wysokie. Ludzie się oburzają, że recenzenci przesadzają z ocenami a sami robią to samo. Dla mnie mało która gra zasługuje na więcej niż 6/10, u was to chyba najmniejsza możliwa nota :)
Nie mam pretensji do recenzentów bo nie biorę ich ocen do siebie. Gram w to co chcę i w 100 % przypadków przynajmniej przechodzę grę do końca. Ok, GTA stanowi tutaj wyjątek potwierdzający regułę, ale te klimaty zupełnie nie trafiają do mnie (a RDR już tak - paradoks?). Wszystkie gry, które oceniłem wywołały u mnie pozytywne emocje. Mają w sobie coś czym stały się dla mnie atrakcyjne po bliższym poznaniu, a ukończenie ich to czysta zabawa, nie mus. A to, że na rynku jest cała masa odtwórczych, nic nie wnoszących do rozwoju gier szpili to prawda. Ja się tym nie przejmuję i gram w nie bo mi nie przeszkadza, że po raz setny wykorzystany został jakiś schemat.

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #173 dnia: Grudnia 31, 2012, 11:34:10 am »
Co do ocen to ja nie gram w gry poniżej 7 bo tak po prostu mam, chociaż zdarzają się wyjątki ;)

Kolejne oceny lecą, tym razem zestaw bijatyk i wyłonienie najlepszej.

Virtua Fighter 5 Final Showdown

Grafika: 8+ (polepszono względem piątki oświetlenie i tekstury na arenie)

Dźwięk: 9- (ocena aż tak wysoka bo można sobie wybierać muze z różnych części serii a jak wiadomo soundtrack z dwójki i czwórki rządzi)

Grywalność: 9-

Wady:
- brak aren z Rki

Ogólnie: 9=


VS



Tekken Tag Tournament 2

Grafika: 8+ (dużo lepsza od T6, na Xa wszystko wygląda git)

Dźwięk: 9-

Grywalność: 9-

Wady:
-pare postaci do wywalenie typu BOB, Alisa itp.

Ogólnie: 9=


VS


Dead or Alive 5

Grafika: 6+ (wielkie rozczarowanie jak dla mnie tekstury bardzo słabe, drobne przycięcia przed walką, szaro bura kolorystyka, jedynie twarze wyglądają lepiej od czwórki reszta gorsza)

Dźwięk: 6

Grywalność: 7-

Wady:
tryb store

Ogólnie: 6 (dla mnie ta gra jest gorsza od czwórki, dodam tak bez TJ gra Tecmo to już nie to samo, podobna sytuacja co z NG3, ale ta gra aż tak nie jest spierdzielona bo gra się nadal spoko, ale ogólna otoczka do bani)


Na sam koniec podsumowanie bijatyk tej generacji od najlepszej do najgorszej (w zestawieniu wpisuje finałowe wersje gier, wyjątek Virtuy bo to zupełnie dwie różne gry):

1. Virtua Fighter 5 Final Showdown                  ocena: 9=
2. Tekken Tag Tournament 2                            ocena: 9=
3. Virtua Fighter 5                                             ocena: 8+
4. Super Street Fighter 4 Arcade Edition           ocena: 8+
5. Mortal Kombat Komplete Edition                   ocena: 8+
6. Ultimate Marvel VS Capcom 3                        ocena: 8
7. Dead or Alive 4                                              ocena: 8-
8. Street Fighter vs Tekken                               ocena: 8-
9. Soul Calibur 4                                                ocena: 8=
10. Soul Calibur 5                                              ocena: 7
11. Tekken 6                                                     ocena: 6+
12.  Dead or Alive 5                                           ocena: 6

Czyli chyba wszystko jasne :).

« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2013, 06:59:46 am wysłana przez Kyokushinman »

Juras

  • Sonoklap
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-10-2008
  • Wiadomości: 9 257
  • Reputacja: -9968
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #174 dnia: Grudnia 31, 2012, 13:42:05 pm »
Po uj te gry oceniasz, skoro już grasz w ocenione??????

lupinator

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #175 dnia: Grudnia 31, 2012, 14:07:21 pm »
Moimi faworytami są oceny na szynach

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #176 dnia: Grudnia 31, 2012, 14:25:51 pm »
8- i wielkie rozczarowanie.

Ok.  :roll: Weź ty se jebnij system ocen 0 i 1.

0 - gry ze średnią na metacritic <85
1 - średniaki, wielkie rozczarowania, nie rozumiem fenomenu tej serii, dobre, bardzo dobre gry ze średnią na metacritic 85<

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #177 dnia: Stycznia 01, 2013, 14:01:42 pm »
8- i wielkie rozczarowanie.

Ok.  :roll: Weź ty se jebnij system ocen 0 i 1.

0 - gry ze średnią na metacritic <85
1 - średniaki, wielkie rozczarowania, nie rozumiem fenomenu tej serii, dobre, bardzo dobre gry ze średnią na metacritic 85<
Nie podoba się to spadówa. U mnie między szynami a minusem jest bardzo duża różnica. U niektórych z Was to byłaby różnica kilku stopni u mnie jest tak jak jest to jest mój system. Gram w gry od 7 do 10 koniec kropka.

Kolejna oceny.


Pro Evolution Soccer 2013

Grafika: 8 (lepsze oświetlenie i twarze postaci względem poprzedniej edycji)

Dźwięk: 7+ (było by więcej, ale w porównaniu z Winning Eleven komentarz tutaj nie daje rady)

Grywalność: 9 (jedna z najgrywalniejszych gier tej generacji)

Wady:
- komentator
- brak Holandii na licencji, piłkarzy trzeba z clubów ściągać
- reprezentacje classic bez licencji, parametry tych pilkarzy nie powalają jak oni kiedyś, wyglada to wszystko jak wrzucone na odpierdol, Konami powinno brać przykład od gości z NBA2K)


Ocena: 9= (najlepsza gała jaka wyszła na tą generacje zdecydowanie)



NBA2K13

Grafika: 8+ (drobne usprawnienia, ale nie na tyle aby dać notę wyższą niż poprzedniej części)

Dźwięk: 9-

Grywalność: 9-

Wady: (brak)

Ogólnie: 9= (dla fanów kosza pozycja obowiązkowa)



A bym zapomniał tytacz 7 a nie 8- a to jest już różnica bardzo duża.

« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2013, 14:07:48 pm wysłana przez Kyokushinman »

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #178 dnia: Stycznia 01, 2013, 14:24:33 pm »
W sumie to masz rację :)

Ja tam nie polegam już na ocenach, bo nie są żadnym wyznacznikiem niestety. Opinie użytkowników na forach (oczywiście te treściwe, a nie suche oceny z jednym zdaniem na krzyż ;)) dają dużo większy pogląd na grę, niż jakakolwiek recenzja gościa z branży wzajemnej adoracji.

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #179 dnia: Stycznia 03, 2013, 16:30:03 pm »
No to lecimy z kolejnym tytułem dzisiaj właśnie ukończyłem.

Hitman Absolution

Grafika: 9- (Kapitalne oświetlenie a do tego dobre tekstury i nienagannie wykonane twarze głównych postaci więc ocena nie może być inna. Naprawdę nie sądziłem, że nowy Hitman aż tak dobrze będzie wyglądał)

Dźwięk: 9-

Grywalność: 8+ (Połączenie umiejętności Sama, Solida, Nathana i samego Hitmana doprowadziło, że ta pozycja jest bardzo grywalna a do tego w miarę długa)

Wady: (brak)

Ogólnie: 9= (Super giera jedna z najlepszych z tamtego roku a na pewno najlepszy Hitman jaki kiedykolwiek powstał. Polecam na bank się nie zawiedziecie)

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #180 dnia: Stycznia 03, 2013, 16:35:48 pm »
A jak jakiś fan serii się srogo zawiedzie (o co nie trudno, czytając o tej grze na forach) to mu zwrócisz kasę?  :troll:

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 249
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #181 dnia: Stycznia 03, 2013, 16:39:56 pm »
SZYNY!

Gerro31

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-02-2006
  • Wiadomości: 4 700
  • Reputacja: 35
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #182 dnia: Stycznia 03, 2013, 17:06:53 pm »
Mam straszny buldópy, jeśli chodzi o plusy, minusy, szyny i inne. Co za różnica czy 7+ czy 8=? :(

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #183 dnia: Stycznia 03, 2013, 17:10:08 pm »
OGROMNA

svonston

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #184 dnia: Stycznia 03, 2013, 17:53:43 pm »
8 crap, 10 ideal. 9 to takie se, nie widze nic fajnego w grze, ale tez obiektywnie nie mozna jej nic zarzucic.

Ma_niek

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 25-03-2008
  • Wiadomości: 1 168
  • Reputacja: 14
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #185 dnia: Stycznia 03, 2013, 18:05:05 pm »
Chciałbym żeby mi sie jeszcze podobały gry tak jak Kyokushinmannowi. :)

Juras

  • Sonoklap
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-10-2008
  • Wiadomości: 9 257
  • Reputacja: -9968
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #186 dnia: Stycznia 03, 2013, 18:11:55 pm »
Ten system wadliwy jest. Skoro są dwa minusy czyli szyna, dlaczego nie ma dwóch plusów???  Prze to dochodzi do nieporozumien i niepotrzebnych spięć.

Proponuję Kyokushinmanowi stosowanie przejrzystego systemu oceniania mojego autorstwa:
(skala 1 do 10 jednak nie zaleca się używać 6 i kategorycznie zabrania 1 do 5)

7--==~~            (najgorsza siódemka, jednak nie daj się zwieść, od 6++>>~~ dzieli ja przepaść)
7--==~              (najsłabsza siódemka, jednak znacząco lepsza od najgorszej siódemki)
7--==                 (słabsza siódemka)
7--=                    (słaba siódemka)
7-=                     (nie tak słaba siódemka)
7=                       (siódemka prawie w ogóle nie słaba)
7-                        (prawie siódemka)
7                          (czysta siódemka)
7+                        (lepiej niż siedem)
7>                        (jeszcze lepiej niż siedem)
7+>                      (to siedem się rozkręca)
7++>                    (siedem prawie rządzi)
7++>>                  (siedem rządzi)
7++>>~                (siódemkowa dyktatura)
7++>>~~              (siódemkowy kosmos)

Dodatkowo do każdej oceny należy stosować margines pewności wystawionej oceny:

..7..                         (ocena wstępna która na pewno ulegnie zmianie)
.7.                           (nie tak wstępna ale ulegnie zmianie)
7                             (może ulec zmianie)
[7]                           (może nie ulec zmianie)
[[7]]                         (najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie)
{[[7]]}                     (żelbetonowa ocena która na pewno nie ulegnie zmianie)


Przykład prawidłowego ocenienia:
No to lecimy z kolejnym tytułem dzisiaj właśnie ukończyłem.

Hitman Absolution

Grafika: [[9--=]] 
Dźwięk: [[9--==]]
Grywalność: [8++>>] 
Ogólnie:[[9-=]]   

I wszystko jasne bez zbędnych opisów.

svonston

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #187 dnia: Stycznia 03, 2013, 18:43:43 pm »
 :lol: :lol: :lol:

cappo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 24-12-2003
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 17
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #188 dnia: Stycznia 03, 2013, 19:27:44 pm »
Ten system wadliwy jest. Skoro są dwa minusy czyli szyna, dlaczego nie ma dwóch plusów???  Prze to dochodzi do nieporozumien i niepotrzebnych spięć.

Proponuję Kyokushinmanowi stosowanie przejrzystego systemu oceniania mojego autorstwa:
(skala 1 do 10 jednak nie zaleca się używać 6 i kategorycznie zabrania 1 do 5)

7--==~~            (najgorsza siódemka, jednak nie daj się zwieść, od 6++>>~~ dzieli ja przepaść)
7--==~              (najsłabsza siódemka, jednak znacząco lepsza od najgorszej siódemki)
7--==                 (słabsza siódemka)
7--=                    (słaba siódemka)
7-=                     (nie tak słaba siódemka)
7=                       (siódemka prawie w ogóle nie słaba)
7-                        (prawie siódemka)
7                          (czysta siódemka)
7+                        (lepiej niż siedem)
7>                        (jeszcze lepiej niż siedem)
7+>                      (to siedem się rozkręca)
7++>                    (siedem prawie rządzi)
7++>>                  (siedem rządzi)
7++>>~                (siódemkowa dyktatura)
7++>>~~              (siódemkowy kosmos)

Dodatkowo do każdej oceny należy stosować margines pewności wystawionej oceny:

..7..                         (ocena wstępna która na pewno ulegnie zmianie)
.7.                           (nie tak wstępna ale ulegnie zmianie)
7                             (może ulec zmianie)
[7]                           (może nie ulec zmianie)
[[7]]                         (najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie)
{[[7]]}                     (żelbetonowa ocena która na pewno nie ulegnie zmianie)


Przykład prawidłowego ocenienia:
No to lecimy z kolejnym tytułem dzisiaj właśnie ukończyłem.

Hitman Absolution

Grafika: [[9--=]] 
Dźwięk: [[9--==]]
Grywalność: [8++>>] 
Ogólnie:[[9-=]]   

I wszystko jasne bez zbędnych opisów.
:lol:

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #189 dnia: Stycznia 03, 2013, 23:01:44 pm »
Mam straszny buldópy, jeśli chodzi o plusy, minusy, szyny i inne. Co za różnica czy 7+ czy 8=? :(
A jaka jest różnica między oceną 7.5, a 7.7? Albo 75%, a 77%? Ciężko stwierdzić, ale wiadomo, że 77 to wynik wyższy od 75. Dla sugerującego się recenzją czytelnika rozbieżność pomiędzy 8- a 8= jest praktycznie bez znaczenia, gdyż on tylko ogólnie sugeruje się daną oceną i jego własna ocena najprawdopodobniej będzie się różnic dużo bardziej, gdy już przejdzie grę. Ale nie można mówić, że pomiędzy tymi ocenami nie ma żadnej różnicy (niektórzy tylko mogą jej nie dostrzegać). Recenzent ma własną, subiektywną skalę ocen i to zależy od niego, czy chce się dostosować i wejść w sztywne ramy ogólnie przyjętej formy ocen (np. 1-10 i tylko plusy), czy chce podejść do sprawy po swojemu.

Każdy z nas ma różnie rozwinięty zmysł oceny. Jedni są czuli na najdrobniejsze subtelności, a inni oceniają bardzo ogólnie. Dlatego dla jednego wystarczy skala od 1-3, dla innego od 1-10, a niektórzy potrzebują skali od 1-100 czy od 1-1000 (to już nie ma znaczenia). Patrząc na ilość i różnorodność ocenianych rzeczy wydawałoby się, że właśnie większa skala ocen będzie bardziej adekwatna. A tymczasem ludzie chcą prostoty i dopierdalają się, że to jest głupie itd. A tymczasem jest to tylko kwestia smaku i wyczucia.

Ja gdy oceniam gry, to oceniam je po swojemu. Nie obchodzi mnie czy ktoś zwróci uwagę na plus, czy minus w ocenie. Będzie pewnie tak, że jedni zwrócą uwagę, inni nie. Jedni uznają to za bezsensowne ("bo oni nie widzą różnicy"), a inni w jakiś sposób to zrozumieją.

Moim zdaniem system Kyokushinmana jest dość spoko. Fakt, że czy minus czy szyny, to nie robi mi wielkiej różnicy, ale nie jest to jakieś nie wiadomo co wyjęte z kosmosu.

lupinator

  • Gość
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #190 dnia: Stycznia 04, 2013, 00:29:10 am »
Moim zdaniem system Kyokushinmana jest dość spoko.
A nie widzisz, POK, że oceniając gry wyłącznie od 7= do 9+, ocenia się skalą od 1 do 12, gdzie 1 to 7=, a 10 to 9- itd.? Jaki sens zatem ma ta skala dziesięciostopniowa skoro wykorzystuje się wyłącznie 7 i powyżej? Żaden.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #191 dnia: Stycznia 04, 2013, 01:37:11 am »
A może kiedyś Kyokushinman trafi kiedyś na grę, którą oceni niżej niż na 7=? ;) (zresztą widzę nawet teraz, że Tekkena 6 ocenił na 6+ :))

Pewnie, że mógłby oceniać gry w skali 1-12 gdzie 1 to by było 7=. Ale większość z nas jest przyzwyczajona do skali 10 stopniowej (choćby z nazwy) i takową się łatwiej posługiwać. Jeśli czuje, że dana gra zasługuje na te 7= to moim zdaniem nie ma sensu go na siłę przekonywać, żeby ocenił tą grę na 5 czy 6. Rozumiem natomiast zarzuty gdy oceni grę na 7 i napisze, że to gówno. Bo 7 to jednak z założenia dobra gra (ale nie wiem czy taka sytuacja się zdarzyła; no może z grafiką DOA5).

Ogólnie to nie lubię dopierdalania się dla samego dopierdalania (chyba, że chodzi o dopierdalanie pozytywne, dla zwały - ale to też czasem bywa męczące i nudne). Jeśli komuś nie pasuje to najlepiej jak sam zrobi to lepiej. Nie lubię krytyki, gdy chodzi tylko o krytykowanie. Niech sobie Kyokushinman ocenia gry, a jeśli komuś nie pasuje, to niech tego nie czyta, bo mogą być tacy, którzy mniej więcej się z nim zgadzają. Jak widzę na forum kolejne dyskusje na temat grafiki, to zazwyczaj mnie to śmieszy (czasem żenuje), ale w sumie mam to gdzieś. Jak ktoś lubi się podniecać screenami rozlazłych tekstur to jego sprawa (byle nie zaśmiecał zanadto tematu), znajdą się pewnie i tacy, których też to będzie podniecać. Ten temat służy do oceniania gier, a Kyokushinman przynajmniej od czasu do czasu rzuci oceną i opinią. Poza tym raczej nie gra w nisko oceniane gry (według metacritic).

Patosław

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 18-01-2008
  • Wiadomości: 5 929
  • Reputacja: 147
  • Demons Souls <3
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #192 dnia: Stycznia 04, 2013, 01:55:52 am »
Ten system wadliwy jest. Skoro są dwa minusy czyli szyna, dlaczego nie ma dwóch plusów???  Prze to dochodzi do nieporozumien i niepotrzebnych spięć.

Proponuję Kyokushinmanowi stosowanie przejrzystego systemu oceniania mojego autorstwa:
(skala 1 do 10 jednak nie zaleca się używać 6 i kategorycznie zabrania 1 do 5)

7--==~~            (najgorsza siódemka, jednak nie daj się zwieść, od 6++>>~~ dzieli ja przepaść)
7--==~              (najsłabsza siódemka, jednak znacząco lepsza od najgorszej siódemki)
7--==                 (słabsza siódemka)
7--=                    (słaba siódemka)
7-=                     (nie tak słaba siódemka)
7=                       (siódemka prawie w ogóle nie słaba)
7-                        (prawie siódemka)
7                          (czysta siódemka)
7+                        (lepiej niż siedem)
7>                        (jeszcze lepiej niż siedem)
7+>                      (to siedem się rozkręca)
7++>                    (siedem prawie rządzi)
7++>>                  (siedem rządzi)
7++>>~                (siódemkowa dyktatura)
7++>>~~              (siódemkowy kosmos)

Dodatkowo do każdej oceny należy stosować margines pewności wystawionej oceny:

..7..                         (ocena wstępna która na pewno ulegnie zmianie)
.7.                           (nie tak wstępna ale ulegnie zmianie)
7                             (może ulec zmianie)
[7]                           (może nie ulec zmianie)
[[7]]                         (najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie)
{[[7]]}                     (żelbetonowa ocena która na pewno nie ulegnie zmianie)


Przykład prawidłowego ocenienia:
No to lecimy z kolejnym tytułem dzisiaj właśnie ukończyłem.

Hitman Absolution

Grafika: [[9--=]] 
Dźwięk: [[9--==]]
Grywalność: [8++>>] 
Ogólnie:[[9-=]]   

I wszystko jasne bez zbędnych opisów.

Miazga  :lol: :lol: :lol:

wsciekly_blondyn

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2004
  • Wiadomości: 4 054
  • Reputacja: 25
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #193 dnia: Stycznia 04, 2013, 07:47:51 am »
FAR CRY 3
Grafika:9
Dźwięk:9
Grywalność: 9+
WADY:walki z bosami
mocne 9

LukeSpidey

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 10-05-2010
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 10
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #194 dnia: Stycznia 04, 2013, 08:35:12 am »
Najlepiej oceniać gry system - podoba mi się - nie podoba mi się. Rozwlekanie się na osobne ocenianie każdego aspektu gry w skali od 1 do 10 może przyprawić o ból głowy. Kiedyś sam oceniałem gry w skali 1-10, a nawet 1-100 (ale w sumie to to samo) i w pewnym momencie stwierdziłem, że kilka tytułów miało podobne oceny, ale diametralnie różniły się moje odczucia ich względem.

Oczywiście do systemu, który podałem można dodać jeszcze wyśrodkowaną opinię, co w deseń - średnia - kiedy gra ma elementy, które się podobają i takie, które się nie podobają, ale żadna kategoria nie góruje wyraźnie nad drugą.

Moim zdaniem wrzucanie + i - czy szyn do ocen to jeszcze większe rozdrabnianie się, które może przyprawić innych o zawrót głowy, no ale każdy robi to co lubi i ocenia w sposób jaki mu pasuje.

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #195 dnia: Stycznia 04, 2013, 08:48:59 am »
Wartościowy opis i machnięcie małej recenzji jest w ch** lepsze od jakiejkolwiek oceny. Co mi powie, że użytkownik X dał jakiejś grze 9? Inny dał 7 i wszystko ch** strzela ;)

Kyokushinman

  • Gagarin
  • *****
  • Rejestracja: 17-09-2009
  • Wiadomości: 11 046
  • Reputacja: 171
  • KRYTYK GROWY
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #196 dnia: Stycznia 04, 2013, 09:08:08 am »
A może kiedyś Kyokushinman trafi kiedyś na grę, którą oceni niżej niż na 7=? ;) (zresztą widzę nawet teraz, że Tekkena 6 ocenił na 6+ :))

Pewnie, że mógłby oceniać gry w skali 1-12 gdzie 1 to by było 7=. Ale większość z nas jest przyzwyczajona do skali 10 stopniowej (choćby z nazwy) i takową się łatwiej posługiwać. Jeśli czuje, że dana gra zasługuje na te 7= to moim zdaniem nie ma sensu go na siłę przekonywać, żeby ocenił tą grę na 5 czy 6. Rozumiem natomiast zarzuty gdy oceni grę na 7 i napisze, że to gówno. Bo 7 to jednak z założenia dobra gra (ale nie wiem czy taka sytuacja się zdarzyła; no może z grafiką DOA5).

Ogólnie to nie lubię dopierdalania się dla samego dopierdalania (chyba, że chodzi o dopierdalanie pozytywne, dla zwały - ale to też czasem bywa męczące i nudne). Jeśli komuś nie pasuje to najlepiej jak sam zrobi to lepiej. Nie lubię krytyki, gdy chodzi tylko o krytykowanie. Niech sobie Kyokushinman ocenia gry, a jeśli komuś nie pasuje, to niech tego nie czyta, bo mogą być tacy, którzy mniej więcej się z nim zgadzają. Jak widzę na forum kolejne dyskusje na temat grafiki, to zazwyczaj mnie to śmieszy (czasem żenuje), ale w sumie mam to gdzieś. Jak ktoś lubi się podniecać screenami rozlazłych tekstur to jego sprawa (byle nie zaśmiecał zanadto tematu), znajdą się pewnie i tacy, których też to będzie podniecać. Ten temat służy do oceniania gier, a Kyokushinman przynajmniej od czasu do czasu rzuci oceną i opinią. Poza tym raczej nie gra w nisko oceniane gry (według metacritic).
Plus za wytłumaczenie nieco tym mniej rozumnym ;). Powtórzę to ostatni raz, staram się grać w same hity dlatego ocen poniżej siedmiu tutaj raczej nie uświadczycie no chyba że zdarzy mi się i dorwać jakiś dobrze zapowiadającą się tytuł która nie spełni moich oczekiwań np. Tekken 6, Ninja Gaiden 3 czy nowy SSX. Dobrze POK powiedział inni oceniają gry w procentach a Wam przeszkadzają szyny :troll:. Lepiej wrzucajcie swoje oceny gier a nie marnujecie posty na głupie gadanie o moim systemie. Taki po prostu mam.

Kolejna ocena leci.

Forza Horizon

Grafika: 9 (Obok Forzy 4 to najlepiej wyglądające wyścigi tej generacji brakuje tylko dużej ilości obiektów na trasie oraz zmiennych warunków pogodowych)

Dźwięk: 9- (jeden z lepszych w wyścigach)

Grywalność: 8-

Wady:
- pustki na trasach
- brak zmiennych warunków pogodowych
- różowe napisy przed wyścigiem i w jego trakcie drażnią
 
Ocena: 8= (Znów szyny hehe. Nie jest to może jakaś zajebista gra, ale jej arcadowy model jazdy spełnia swoje zadanie i gra się bardzo dobrze)


Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #197 dnia: Stycznia 04, 2013, 09:13:31 am »
Dishonored 9- 9 9 9

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #198 dnia: Stycznia 04, 2013, 09:18:18 am »
Wartościowy opis i machnięcie małej recenzji jest w ch** lepsze od jakiejkolwiek oceny.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Wasze oceny gier
« Odpowiedź #199 dnia: Stycznia 04, 2013, 09:21:19 am »
xcom: enemy unknown

grafika: 7
muzyka: 9
grywalność: 10

ogółem: goty