Autor Wątek: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie  (Przeczytany 3466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« dnia: Czerwca 25, 2013, 09:19:52 am »
http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=78110

Ogólnie wypowiada się całkiem dobrze, o problemach z budżetem związanym z grami AAA, potrzebach DLC, itd., ale zalicza fail na koniec tym:

Cytuj
Zdaniem szefa studia The Astronauts, kryła się za tym wszystkim wielka wizja. Stwierdza on przy tym, że winę za niepowodzenie tego projektu ponoszą wszyscy: Microsoft (za swoją niezdolność do właściwego zakomunikowania tego, co chcą osiągnąć), gracze (za swój opór wobec zmian), dziennikarze (za swoją niezdolność do wystąpienia przeciwko masom), jak również sami developerzy (za swoje milczenie).

Gracze nie dowiedzieli się absolutnie nic, co mogłoby zmienić ich podejście do DRM Microsoft'u. Firma zastosowała typową metodę kija bez marchewki, i nie dziwić i winić tutaj graczy, że się zbuntowali. Polecam wspaniały filmik Jim'a Sterling'a opisujący, dlaczego na PC mamy 100% Digital Distribution, i nikt się przeciw temu nie buntuje:

http://www.destructoid.com/jimquisition-why-pc-gaming-gets-away-with-it-256888.phtml

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 25, 2013, 12:59:57 pm »
Ja ci wyjaśnię, dlaczego na PC nikt się przeciw temu nie buntuje. Bo nie macie wyboru. Konsolowcy mieli ten komfort, że mogli odwrócić się od m$, a blacharze? W większości przypadków konsoli taki nie kupi - bo żona nie pozwoli, bo matka nie da pieniędzy, ewentualnie jest zatwardziałym betonem, który wierzy, że sprzęt biurowy idealnie nadaje się do grania. A komputer jest - jest do pracy, jest do nauki, więc łyka taki pelikan wszystko, co mu wydawca podrzuci. Bo musi.

Argumenty z wyprzedażami na Steamie są śmieszne. Równie dobrze można czekać aż wymarzona gra pojawi się "za darmo" (w praktyce za jakieś 4 złote) w PS+. A nowe gry po 50-60 euro. Bez pudełka, bez nośnika, bez możliwości odsprzedaży.

Juras

  • Sonoklap
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-10-2008
  • Wiadomości: 9 257
  • Reputacja: -9968
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 25, 2013, 13:06:41 pm »
Na PPE jakiś blacharz udowadniał, że na Steamie jest możliwość odsprzedaży i dał linka do mniej więcej: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=konto+steam

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 25, 2013, 14:50:42 pm »
Ja ci wyjaśnię, dlaczego na PC nikt się przeciw temu nie buntuje. Bo nie macie wyboru.

Eeeeeeeeeee, gówno prawda. Obejrzałeś ten filmik, który zapodałem, czy konsoloklapki przesłaniają widok? Masz Steam, masz GoG, masz GMG, masz strony developerów. Niby jak gra nowa $60 ma pre-order na GMG po $40, jak miał Hitman, Tomb Raider, i reszta? Właśnie dlatego, że jest wybór, że Steam to jedynie DRM, a nie całkowita kontrola nad polityką wydawniczą.

Pokaż mi, gdzie Microsoft dał, że będą niższe ceny? Gdzie konkretne akcje? Dlaczego jak wyszło Fable 3 to nie mogłeś kupić za $45 na XBL w dniu premiery, skoro wydawcą jest Microsoft? Ponieważ trzepią dupą przed Gamestop'em. Gry też miały być odsprzedawane przez "selected retail partners".  :lol:

Kup PC a nie gadaj głupot.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2013, 14:52:15 pm wysłana przez Castor Krieg »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 25, 2013, 15:12:24 pm »
Już się rozpędziłem i biegnę do sklepu po Alienware'a... Tak, masz wybór - pozorny. Steam wiadomo. GOG same stare gry. GMG nie znałem, nadrabiam zaległości i co widzę? Skyrim Legendary Edition SAVE 16% $59.99 $49.99, Batman Arkham Origins Pre-purchase $49.99, Rome: Total War II i Company of Heroes 2 po $59.99, etc. Faktycznie świetne oferty - w sam raz żeby się zrzec możliwości odsprzedaży, wymiany czy pożyczania gier od znajomych.

I co mnie ku*wa Microsoft obchodzi...

WastedGuy

  • Towarzysz
  • ***
  • Rejestracja: 29-03-2013
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 4
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 25, 2013, 15:24:11 pm »
Na Steamie masz możliwość pożyczania gier znajomym  :) Można to też potraktować jak odsprzedaż poza steamem.  :)

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 25, 2013, 15:34:56 pm »
Na Steamie masz możliwość pożyczania gier znajomym  :)

Od kiedy?

Ghostie

  • Pawka Morozow
  • *****
  • Rejestracja: 24-12-2007
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 16
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 25, 2013, 20:24:31 pm »
Co za problem dac koledze dane konta steamowego zeby sobie pogral ? :P

Gaben ponoc kombinuje jak to zrobic zeby dac mozliwosc odsprzedazy gierek przez steama i nie stracic na tym kupy kasy.

Solid Snake 1989

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 06-09-2006
  • Wiadomości: 14 782
  • Reputacja: 101
  • Who Dares. Wins
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 25, 2013, 22:33:13 pm »
Ja ostatnio dość sporo gram ma PC i majątku nie wydaję..klucz to kupować na promocjach. Teoretycznie na konsolach takich promocji nie ma, a jak już to bardzo sporadycznie. No chyba że rozpatrujemy PS+ jako promocję.
Owszem nie są to nowości i nie zagram np w The Last of Us, ale przynajmniej nadal jestem "graczem" :D

Co do chmielarza..to mam wrażenie że to taki polski Cliff Bleszinski, za którym nie przepadam (tak jak ktoś napisał, z jego wypowiedzi aż się wylewa "chęć posiadania").

Xell

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-02-2010
  • Wiadomości: 1 944
  • Reputacja: 40
  • Easy Rider
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 26, 2013, 13:47:23 pm »
Ja się tylko zastanawiam czemu tego typa nie zaprowadzono choćby do empiku, żeby popatrzył jak dużo gierek na PC rocznych - dwuletnich można kupić w pudełkach, bez DRM i za 10-20 zł.
Lepiej mieć spokój czy jaja? Współczesne dylematy.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 26, 2013, 14:27:49 pm »
http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=78150

Wyjaśnienie od Chmielarza:

Cytuj
Podsumowując, Adrian Chmielarz stwierdza, że ceny gier rzędu 60 dolarów muszą zniknąć ze sklepowych półek, ale nie nastąpi to, dopóki istnieją w ogóle same sklepy z półkami – czyli dopóki „trwa” sprzedaż gier w pudełkach. Zdaniem twórcy Bulletstorma uzdrowienie rynku nastąpi dopiero, gdy dominującym modelem dystrybucji gier stanie się sprzedaż cyfrowa. W modelu tym jest bowiem możliwe obniżenie cen gier, co w efekcie mocno ograniczy sprzedaż gier używanych, a to doprowadzi do wyeliminowania elementów takich jak DLC i mikropłatności.

Gówno prawda, że wyeliminuje. Chmielarz (i niektórzy w tym temacie) nadal nie rozumieją, że na konsolach nie ma konkurencji, wszystko kontrolowane jest z poziomu sklepu przez Sony i Microsoft. I dlatego gry nie stanieją, z Gamestopem albo bez.

Nie mówiąc już o takim małym szczególe, że gry next-gen to ~50GB, powodzenia ściągać coś takiego.

Solid Snake 1989

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 06-09-2006
  • Wiadomości: 14 782
  • Reputacja: 101
  • Who Dares. Wins
Odp: Chmielarz o Xbone DRM, nawet sensownie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 27, 2013, 03:25:00 am »
Będą robić w ch*ja graczy tak jak robią teraz. Że niby cyfrowa dystrybucja skróci proceder DLC wyciętych z gier? co bardziej "honorowi" developerzy może tak..ale już widzę jak znów Ubi i Capcom przetrą szlak.