Autor Wątek: Xbox 360 - Temat ogólny  (Przeczytany 689673 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7640 dnia: Stycznia 17, 2010, 22:31:54 pm »
Powiem inaczej. W poście na górze strony napisałeś:
to ciężko żeby "reklamował" kontrakcję, która przeczy jego wypowiedzi.

Fakt, że redaktorzy zgadzają się z akcją Microsoftu (ganienie piractwa przez MS) nie oznacza, że nie mogą również zgadzać się z akcją graczy (ganienie MS przez graczy za brak Live), bo jedno drugiemu nie przeczy.


Tak tylko, że kontrakcja graczy jest obnażeniem niekompetencji i złej woli polskiego oddziału Microsoftu. Jeśli serwis o tym napisze więcej ludzi dowie się o kontrakcji, prawdopodobnie zgodzą się z rozumowaniem autorów i będą nastawieni negatywnie do Microsoftu, niezależnie od tego czy popierają piractwo czy nie (co w tym momencie nie ma nic wspólnego z kwestią XBL). Sam fakt, że Microsoft wielokrotnie obiecywał informacje o polskim XBL, oraz że nigdy nie wspomniał o problemie piractwa jest wystarczającym powodem aby wątpić w kompetencję a także rzetelność Jakuba Mirskiego. Ponieważ nie mam wątpliwości, że owa osoba jest debilem (ponieważ znam takich masę, wielu ma bardzo dobrze płatne pozycje menadżerskie; centrala a oddziały regionalne nawet dzisiaj w erze globalizacji to zupełnie inny świat) możecie być pewni, że będzie on zdecydowanie negatywnie nastawiony do promowania owej kontrakcji. Serwisy boją się, że się im oberwie od Microsoftu, że gry do recenzji nie dostaną, na imprezkę branżową nie zaproszą, etc.

Mr_Zombie

  • Global Moderator
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-11-2005
  • Wiadomości: 5 999
  • Reputacja: 15
  • Press a button and something awesome happens...
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7641 dnia: Stycznia 17, 2010, 22:36:20 pm »
Serwisy boją się, że się im oberwie od Microsoftu, że gry do recenzji nie dostaną, na imprezkę branżową nie zaproszą, etc.

I dlatego właśnie dziennikarstwo growe jest do dupy, bo chcąc nie chcąc jest uzależniene od wydawców, producentów itp. :/
Always code as if the person who will maintain your code
is a maniac serial killer that knows where you live.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7642 dnia: Stycznia 17, 2010, 22:43:13 pm »
Serwisy boją się, że się im oberwie od Microsoftu, że gry do recenzji nie dostaną, na imprezkę branżową nie zaproszą, etc.

I dlatego właśnie dziennikarstwo growe jest do dupy, bo chcąc nie chcąc jest uzależniene od wydawców, producentów itp. :/


"Dziennikarstwo" growe nie ma tak naprawdę racji bytu. W KKW Famitsu sprowadza się do ekskluzywnych wywiadów z twórcami i nowych informacji o grze + 50 stron reklam. Tak nowe info o grze nie ukazuje się w Internecie tylko w magazynie growym, który trzeba kupić. Nie ma tam żadnej krytyki gry, itd. a każde FF dostanie 37+/40.

Na Zachodzie, gdzie info masz na oficjalnych portalach poświęconych danej grze po co tak naprawdę potrzebujesz gazety czy nawet serwisu? Info masz z netu, na Zachodzie z pokazami, targami, wypożyczaniem gier nie ma sensu już czekać na recenzję. Zresztą rok w rok badania pokazują, że oceny pism branżowych mają niewielki wpływ na sprzedaż danej gry. Dlatego "dziennikarstwo" growe już dawno przestało być na poziomie, popatrz jakie głupoty IGN pisze (ostatnio, dlaczego Ignition Man jest lepszy od NSMBW, lol).

Ci co mieli trochę w głowie już dawno przeszli do firm jako Community Managerowie, w branży (lol) zostali sami niespełnieni dziennikarze, a od takich trudno wymagać.

deepthroat

  • Gość
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7643 dnia: Stycznia 17, 2010, 22:47:36 pm »
Chciałbym być takim niespełnionym dziennikarzem EG.  8)

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7644 dnia: Stycznia 17, 2010, 23:32:53 pm »
Serwisy boją się, że się im oberwie od Microsoftu, że gry do recenzji nie dostaną, na imprezkę branżową nie zaproszą, etc.

O tym właśnie pisałem. W mniej lub bardziej dosłowny sposób siedzą w kieszeni wszelkiej maści wydawców i o akcji graczy w ogóle nie informują.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7645 dnia: Stycznia 18, 2010, 12:10:03 pm »
Coś się chyba jednak ruszyło, bo fala krytyki nt. akcji Microsoftu rozlała się po polskich serwisach branżowych.

Jeden z ciekawszych:
http://konsolowisko.pl/?t=item&id=1085

deepthroat

  • Gość
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7646 dnia: Stycznia 18, 2010, 12:19:58 pm »
To swoją drogą troszkę bez sensu, że te "testimoniały" (brawa za terminologię) nagrywają ludzie, którzy gry otrzymują w ramach wykonywanej pracy (uogólniam, bo logiczne, że nie dostają 10 kopii dla każdej osoby, ale skąd ma o tym wiedzieć przeciętny "pirat"?) Jeśli ktoś faktycznie chciałby wiarygodnie pokazać, że piracenie jest złe to wziąłby graczy z Polski z największym GSem, którzy faktycznie muszą gry kupować i wtedy jakakolwiek zabawa w moralizatorstwo miałaby sens. Co obchodzi przykładowego Jana Kowalskiego, że redaktor Hyper'a czy innej tam Cybermychy ma do powiedzenia? To jest dla kogoś autorytet? Wzór moralności? Przecież w dzisiejszych czasach kwalifikuje się redaktorów na podstawie wydanych ocen: "je**ć go, dał XYZ siódemkę, co za... czy tam "nie ma obiektywnych serwisów" (tak jakby recenzja mogła być w ogóle obiektywna). Sama akcja  - strzał w stopę. Środki - strzał w stopę. Efekt? Strzał w stopę.

PS. Dyskusja została rozdrobniona na 3 tematy, trochę to bez sensu.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7647 dnia: Stycznia 18, 2010, 13:01:17 pm »
Coś się chyba jednak ruszyło, bo fala krytyki nt. akcji Microsoftu rozlała się po polskich serwisach branżowych.

Jeden z ciekawszych:
http://konsolowisko.pl/?t=item&id=1085

Dobry artykuł, dzięki.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7648 dnia: Stycznia 18, 2010, 13:47:28 pm »
Odbiegając na chwilę od tematu piractwa - dlaczego m$ postanowił zarżnąć model premium?

Teraz jedynym modelem z dyskiem będzie "czarna" paskuda?

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7649 dnia: Stycznia 18, 2010, 13:52:17 pm »
Odbiegając na chwilę od tematu piractwa - dlaczego m$ postanowił zarżnąć model premium?

Prawdopodobnie aby odciąć się od RROD.

Krzysiu

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 13-06-2008
  • Wiadomości: 14 543
  • Reputacja: 174
  • Stać! Policja!
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7650 dnia: Stycznia 18, 2010, 14:16:07 pm »
Byłem dzisiaj w MM i zauważyłem ciekawą rzecz. Podobno te problemy z brakiem kodów na DLC w Dragon Age to był jakiś błąd logistyczny EA i po prostu ich tam przez przypadek nie wsadzili. To dlaczego na pudełku brakuje jakiejkolwiek informacji o tym, że do gry dołączone są DLC? Na pudełku od PS3 jest ładne info, że w środku znajdziemy dwa kody na dodatkową zawartość i po otworzeniu pudełka ładne karteczki są w środku.

Brak Live'a chyba wszystko tłumaczy :P.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7651 dnia: Stycznia 18, 2010, 14:51:51 pm »
Niech ktoś mi powie jak to jest z tym E74 i RROD. Chcę kupić niedługo J360, ale jak padnie to mam tak:

1. Oddać do Microsoftu z dużą karteczką "ODDAĆ DOKŁADNIE TĘ KONSOLĘ" i liczyć, że naprawią.

2. Pójść do jakiegoś swojskiego serwisu.

I teraz co do 2. to pytam się czy proces naprawy jest skomplikowany, czy każdy ogłaszający się na Allegro robi to dokładnie tak samo jak serwis Microsoftu?

tninja

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 360
  • Reputacja: 11
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7652 dnia: Stycznia 18, 2010, 15:09:17 pm »
Jedyny problem jaki napotkalem w sprawie serwisu swojej konsoli to taki ze na stancji nie mam domowego telefonu(z komory sie nie dodzwonisz) i musialem naginac na poczte no i po karton do biedronki takie zalecienie MS aby nie pakowac konsoli do orginalnego pudla .Reszta to pikus dzwonisz za 3 dni kurier jest po twoja konsole i za 2/3 tyg masz konsole w domu.Tak bynajmniej bylo w moim przypadku.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7653 dnia: Stycznia 18, 2010, 15:20:30 pm »
Microsoft albo naprawia, albo wkłada innego, odnowionego złoma i odsyła. Nowe konsole przeważnie naprawiają. Wymiana ma miejsce kiedy naprawa jest nieopłacalna albo nie mają pasujących części (w przypadku starszych modeli). Wątpię żeby jakaś karteczka wpłynęła na ich wewnętrzne procedury.

Z naprawą w rodzimych serwisach jest jak na loterii. Jeden weźmie opalarkę na gorące powietrze (opalarka ~40 złotych na allegro - zwraca się po jednej usłudze) i wygrzeje płytę główną, luty chwycą, podziała jakiś czas i znów padnie. Inny przy pomocy specjalistycznych narzędzi będzie te luty mozolnie poprawiał albo orzeknie konieczność wymiany. MS zawsze wymieni - konsolę albo płytę główną i to jest wg mnie najlepsza opcja.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7654 dnia: Stycznia 18, 2010, 15:47:15 pm »
MS zawsze wymieni - konsolę albo płytę główną i to jest wg mnie najlepsza opcja.

Tylko tutaj jest problem, czy wymieni również na japoński egzemplarz? Dlatego pytam.

juve26

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-12-2006
  • Wiadomości: 2 613
  • Reputacja: 20
  • 04.12.2006 - 16.08.2010 †
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7655 dnia: Stycznia 18, 2010, 15:58:24 pm »
Castor, nie wiem gdzie mieszkasz, ale kiedys pytałem się gościa z Polski, który posiadał japońskiego x'a, jak to sprawa z gwarancją stoi. Otóż europejski serwis nie naprawia konsol spoza swojego regionu, tj jeżeli kupisz x'a w Japonii, to tam go będziesz musiał serwisować :(

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7656 dnia: Stycznia 18, 2010, 16:25:02 pm »
Castor, nie wiem gdzie mieszkasz, ale kiedys pytałem się gościa z Polski, który posiadał japońskiego x'a, jak to sprawa z gwarancją stoi. Otóż europejski serwis nie naprawia konsol spoza swojego regionu, tj jeżeli kupisz x'a w Japonii, to tam go będziesz musiał serwisować :(
Aktualnie w Wawie. Tak przypuszczałem, zresztą buraki z Sony też tak robią. Mimo wszystko zaryzykuję, muszę na czymś grać w Deathsmiles i DDPDOJBLEX. Szkoda, czytałem wypowiedzi ludzi z USA, i oni jak nakleili karteczkę to otrzymywali naprawioną japońską (ponieważ taką mieli).

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7657 dnia: Stycznia 18, 2010, 17:52:55 pm »

tninja

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 360
  • Reputacja: 11
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7658 dnia: Stycznia 18, 2010, 23:24:42 pm »

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7659 dnia: Stycznia 21, 2010, 15:22:47 pm »
Rumour: Rare working on Natal fitness game

http://www.vg247.com/2010/01/21/rumour-rare-working-on-natal-fitness-game/

nie ma co, pięknie nam się Rare pod skrzydłami Microsoftu rozwinęło...  :lol:

Mr_Zombie

  • Global Moderator
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-11-2005
  • Wiadomości: 5 999
  • Reputacja: 15
  • Press a button and something awesome happens...
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7660 dnia: Stycznia 21, 2010, 15:46:20 pm »
Dlatego chyba powinniśmy się cieszyć, że jednak MS ma mało developerów first party :/
Żeby taka firma jak Rare została sprowadzona do studia robiącego idiotyczne Avatary oraz mini-gry pod nowy kontroler. :sad:
Always code as if the person who will maintain your code
is a maniac serial killer that knows where you live.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7661 dnia: Stycznia 21, 2010, 16:46:44 pm »
Ja bym się ucieszył, gdyby Nintendo zdechło, bo ten rewolucyjny kierunek z sukcesem wyznaczają oni :/

Mr_Zombie

  • Global Moderator
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-11-2005
  • Wiadomości: 5 999
  • Reputacja: 15
  • Press a button and something awesome happens...
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7662 dnia: Stycznia 21, 2010, 18:34:34 pm »
Ale Nintendo nie zabija własnych studiów 1st party.
Always code as if the person who will maintain your code
is a maniac serial killer that knows where you live.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7663 dnia: Stycznia 21, 2010, 18:37:49 pm »
W większości również robią popierdółki - dla mnie bez różnicy. Zresztą od dawna widać, że stare Rare już się skończyło.

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7664 dnia: Stycznia 22, 2010, 14:28:14 pm »
Capcom szykuje tytuł ekskluzywny dla Billa i Spółki
http://www.siliconera.com/2010/01/21/capcom-and-microsoft-teasing-new-title/

26.stycznia dowiemy się o konkretach.

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
PSN ID: WojtqGO

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7665 dnia: Stycznia 22, 2010, 14:32:01 pm »
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
Raczej nie.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7666 dnia: Stycznia 22, 2010, 14:40:27 pm »
Residen Evil 5: Gold Edition na XO w Japonii  ;)

Mr_Zombie

  • Global Moderator
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-11-2005
  • Wiadomości: 5 999
  • Reputacja: 15
  • Press a button and something awesome happens...
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7667 dnia: Stycznia 22, 2010, 19:18:14 pm »
Przecież jakiś czas temu Sven w wywiadzie powiedział, że Capcom pracuje nad jakimś tytułem na Natala; jakieś stare IP, które ma zostać wskrzeszone.
Always code as if the person who will maintain your code
is a maniac serial killer that knows where you live.

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7668 dnia: Stycznia 22, 2010, 19:46:31 pm »
Przecież jakiś czas temu Sven w wywiadzie powiedział, że Capcom pracuje nad jakimś tytułem na Natala; jakieś stare IP, które ma zostać wskrzeszone.
Dokładnie. Mówili jeszcze, że nigdy nie zgadniemy co to za gra:
Cytuj
Capcom is calling you out, readers.

Over at community site Capcom Unity, company head of public relations Chris Kramer linked to my story about an upcoming Project Natal game being produced by Capcom. At CES 2010, Capcom teased that it was working on a Project Natal game that wouldn't be released at Project Natal's launch, based on a brand "we haven't seen in a while." Readers immediately started guessing away.

"Dino Crisis," said ricky047. "Final Fight!" predicted jamesarc. "Mega Man," guessed SkylerZio.

Those could be right, but Capcom doesn't believe we can pin down what franchise it's based on.

"Honestly, you will never, ever, EVER guess which franchise it is," said Kramer, "but you will freak out when we finally announce [it]."

That just means we need to guess harder, readers.
http://g4tv.com/thefeed/blog/post/701838/Capcom-Claims-Well-Never-Guess-Their-Project-Natal-Game-.html

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7669 dnia: Stycznia 22, 2010, 22:18:13 pm »
Moze chodzi o Ghouls 'n Ghosts nie wiem kiedy ostatnio wyszla jakas nowsza wersja, ale chyba cos bylo nie? Zgadywac mozna w nieskonczonosc, pelno jest takich starych gier, ot chociazby Final Fight, Cadillacs and Dinosaurs, Captain Commando, Darkstalkers, Dungeons & Dragons: (Tower of Doom) etc.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2010, 22:22:25 pm wysłana przez _ReD_ »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7670 dnia: Stycznia 28, 2010, 12:35:23 pm »
Cytuj
Wielka narada Microsoftu. Jak Ballmer potraktuje Polaków?

POLSKI PROBLEM W SERCU KOMPUTEROWEGO GIGANTA

Problem polskich graczy trafia na szczyt drabiny decyzyjnej Microsoftu. Dyrektor generalny polskiego oddziału giganta Jacek Murawski w rozmowie z tvn24.pl zdradził, że w przyszłym tygodniu o usłudze Live w Polsce będzie rozmawiał z samym szefem koncernu Steve'em Ballmerem. Przyznał, że jemu samemu zależy na tej sprawie, bo swoją konsolę łączy z internetem za pośrednictwem zagranicznego konta żony.


W połowie stycznia polski oddział Microsoftu rozpoczął akcję "Nie przerabiam - nie kradnę", która miała pobudzić do dyskusji na temat problemu nielegalnego kopiowania gier flagowej konsoli koncernu Xbox 360. Szybko się jednak okazało, że ton dyskusji nadali sami gracze, którzy domagają się od Microsoftu uruchomienia w Polsce usługi Xbox Live.

Pozwala ona użytkownikom konsoli łączyć się z internetem. Z sieci mogą za darmo i legalnie ściągać dema i zwiastuny gier, materiały filmowe poświęcone elektronicznej rozrywce, rozmawiać ze swoimi znajomymi. Mają też dostęp do serwisów Facebook czy Twitter. Przede wszystkim jednak, mogą wspólnie grać za pośrednictwem internetu.

Nie wszędzie jednak. W Polsce można kupić Xboksa 360, można też nabyć do niego gry. Nie można jednak zarejestrować się w Live na polski adres, a bez tego z grania w internecie nici.

Polacy obchodzą przepis. Twierdzą, że mieszkają w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji... Z komentarzy wynika, że najpopularniejszym miejscem zamieszkania jest ambasada RP w Londynie przy 47 Portland Place. Wybieg ten pozwala mieszkańcom naszego kraju zalogować się w usłudze i zagrać, ale dostęp do części serwisów nadal pozostaje zablokowany, bo niektóre z nich rozpoznają adres IP z którego konsola łączy się z siecią. A ten oszukać jest już znacznie trudniej.

Tvn24.pl: Dlaczego polski oddział Microsoftu oszukuje część swoich klientów?

Jacek Murawski, dyrektor polskiego oddziału Microsoftu: Jestem bardzo zadowolony, że tyle osób interesuje się Xboksem. W Polsce spodziewaliśmy się mniejszej skali kradzieży oprogramowania. Konsola jest zabezpieczona przed kopiowaniem, ale utalentowani inżynierowie poradzili sobie z tym. Mamy problem, bo bardzo mało legalnych gier sprzedaje się na tę platformę.

Nie odpowiada pan na nasze pytanie. Dlaczego Microsoft w Polsce sprzedaje wybrakowany produkt i dlaczego łączycie brak usługi Live z problemem piractwa? W Polsce usługa jest zablokowana, ale można z niej korzystać w Indiach czy Meksyku, gdzie poziom piractwa jest większy niż u nas.

Zgadzam się z większością użytkowników. Już czas, aby Xbox live został uruchomiony w Polsce.

To dlaczego go nie ma?

To skomplikowana sprawa. Wdrażanie takich produktów odbywa się stopniowo. Mamy wiele języków, wiele krajów, wiele systemów podatkowych, płatnościowych. Proszę zwrócić uwagę, że nasz konkurent Apple również nie ma usługi iTunes w Polsce, chociaż ten serwis jest dużo starszy od naszego. Ubolewam, że nie udało nam się tego wcześniej załatwić. Łączę to z problemem nielegalnych gier, bo staramy się załatwiać sprawy po kolei. Walczę o to, żeby uruchomić Live jak najszybciej, także dla mnie, bo sam jestem miłośnikiem gier.

Proszę wymienić trzy rzeczy, które zrobił Pan w tym kierunku.

To jest kwestia priorytetów decyzyjnych naszej centrali w Redmond...

Czyli polski oddział nie ma tu nic do powiedzenia?

Nasza rola jest doradcza. Musimy przedstawić potencjał rynkowy i zainteresowanie klientów. Ono jest dzisiaj duże. Większe niż rok temu. Stąd tak donośny głos użytkowników. Słyszymy go i przekazujemy dalej. Ja będę w przyszłym tygodniu w Redmond i będę ten temat poruszał...

Z kim będzie pan o tym rozmawiał?

Z szefem koncernu Steve'm Ballmerem. W Microsofcie, w połowie roku fiskalnego organizowany jest przegląd biznesu. Odbywają się rozmowy z dyrektorami oddziałów z dużych krajów, w tym z Polski.

Polska: duży kraj rozwinięty, ale bez Live. Jakie jeszcze inne kraje są w tej kategorii?

Włochy, Holandia, Szwajcaria, ale również Australia i Korea Południowa.

W tych krajach jest Xbox Live. W Polsce nie ma pokrewnej do Live usługi Games for Windows Live. To jest przejaw negatywnego stosunku wobec naszego rynku?

Myślę, że oceniają panowie nas niesprawiedliwie.

Pytamy, dlaczego kraje, które są w tej samej kategorii, mają te usługi, a my nie.

Różnie jest z różnymi produktami. Niektóre u nas są wcześniej niż w Korei Południowej, niektóre mamy po nich.

Jakie produkty otrzymaliśmy wcześniej niż Koreańczycy?

Nie mam w tej chwili danych przed sobą, aby odpowiedzieć na to pytanie. Mogę je podesłać. Nie wiem jednak, czy dla Polaków tak interesujące jest, co się dzieje w Korei. Polska nie jest traktowana gorzej. Zrobiliśmy bardzo wiele dla klientów naszych usług typu Windows Live, czyli Hotmail, Windows Messenger. Oferujemy naszym klientom 20 GB space do przechowywania swoich danych. Obsługujemy w języku polskim systemy Windows Mobile, z bardzo ciekawym serwisem MyPhone, który pozwala aktualizować telefon przez internet.

Może problemem jest to, że usługi Live nie ma w innych państwach na wschodzie Europy i gdyby Microsoft wprowadził go w Polsce, to musiałby i tam?

Nie pracujemy blokami. Blok wschodni już od 20 lat w dawnej formie nie istnieje.

Dlaczego inne usługi, które są także zagrożone piractwem mogą się pojawiać w Polsce, a te dotyczące gier na konsole - nie?

Powiedziałem o piractwie dlatego, że od paru tygodni się głowię, jak podczas rozmów w Redmond uzasadnię tak wysoki poziom piractwa w Polsce. Gry są bardzo zagrożone. Badająca tę sprawę firma BSA mówi o poziomie 56 proc w Polsce. Jako uczestnik polskiego rynku od lat miałem nadzieję, że problem będzie szybciej znikał. Ale nadal mamy z tym kłopot. To jest problem bezkarności i braku wiedzy o fatalnym wpływie piractwa na gospodarkę.

Dlaczego akcja "Nie przerabiam - nie kradnę" skierowana jest do graczy konsolowych, a nie pecetowych. Tamten rynek jest jeszcze bardziej zagrożony piractwem, bo dostęp do gier przez internet jest łatwiejszy.

Zdecydowanie większy poziom piractwa jest na rynku konsolowym niż PC. Brałem udział w wielu konferencjach dotyczących kwestii poszanowania własności intelektualnej w Polsce. Zawsze słyszę, że moja rolą może być jedynie edukacyjna. Ja nie jestem policją, nie mogę nikogo ścigać.

Ma pan dostępne potężne narzędzia rynkowe.

Staram się wykorzystać wszystkie narzędzia, jakie daje mi korporacja, aby prowadzić działalność edukacyjną. Podjęliśmy pewne działania, które spowodowały, że przynajmniej rozpoczęła się dyskusja na ten temat. Chcemy, aby wszyscy uświadomili sobie, że kopiowanie gier ma bardzo silny wpływ na ten biznes.

Szczególnie przykre jest to, że wielu młodych ludzi chwali się, że udało im się złamać zabezpieczenia. Nie sądzę, żeby również chwalili się, że udało im się ukraść komputer. A jest to identyczne zjawisko - wpływ na gospodarkę jest bardzo podobny, kodeks karny oceni je również podobnie. Chcemy prowadzić dyskusję, aby przekonać się, dlaczego tak jest.

Ta kampania szybko wymknęła się jednak spod kontroli i przeszła na temat Xbox Live, bo karzecie uczciwych klientów brakiem dostępu do tej usługi. Dlatego wielu użytkowników Xboksa zapowiada, że sprzeda swoją konsolę i kupi konkurencji. Co zrobicie, żeby ich zatrzymać?

Przykro mi to słyszeć. Ja mogę zrobić tylko jedno. Cały czas staram się zaprezentować wagę tego problemu osobom, które mogą podjąć decyzję, o wprowadzeniu usługi.

Ale czynnikiem decyzyjnym nie będą pana działania, a to, czy piractwo w Polsce spadnie.

W biznesie nie czeka się na to, co się już stało, bo wtedy zwykle jest za późno. Staramy się przewidzieć, co powinniśmy zrobić, aby byli zadowoleni klienci większej jeszcze liczby Xboksów. Jestem z nimi, też mam Xboksa. W rozmowach będę musiał jednak wyjaśnić, co się stanie w przyszłości w Polsce. Nie możemy już tłumaczyć się tym, że jesteśmy mniej zamożni. Musimy znaleźć sobie inne wytłumaczenie albo przestać kraść oprogramowanie.

Jakie jest inne wytłumaczenie?

To musi być obciach - kraść oprogramowanie.

Czy to znaczy, że musiałby być jakiś poziom gier sprzedawanych na Xboksa, po którego osiągnięciu powiecie: teraz wprowadzamy Live?

Nie, tego nie ma. Takie rzeczy, jak poziom piractwa nie zmieniają się skokowo. Nie sądzę, abyśmy nagle z prawie najgorszego w Europie miejsca - za nami są tylko Bułgaria, Rumunia i Grecja - awansowali na pierwsze miejsce w Europie.

Nie odpowiedział nam pan na pytanie...

Microsoft inwestuje bardzo dużo w rozwój. Zajmujemy pod tym względem drugie miejsce na świecie, wyprzedziła nas Toyota. Na badania wydajemy ok. 10 mld dol. rocznie. Wydaje się, że za te pieniądze bylibyśmy w stanie wszystko zrobić. Tak nie jest. Nawet przy tak ogromnym budżecie trzeba gdzieś ustawiać priorytety. Steve Ballmer w Polsce mówił, że gdyby Microsoft starał się wprowadzać wszystkie swoje produkty jednocześnie we wszystkich krajach świata, to byłyby one opóźnione, bardziej kosztowne i nie zapewniałyby niezbędnego elementu testowania.

Z Windows 7 tak zrobiliście. Nie musieliśmy w Polsce czekać na niego czterech lat.

Z Windows 7 byliśmy nawet wcześniej niż w Stanach. Mieliśmy 60-tysięczną grupę beta-testerów, zresztą z 8 mln na świecie. Jeśli chodzi o Windows, Polska była w pierwszej fali.

Z Office 2010 też tak będzie?

Tak jest. Jeszcze nawet nie wiem, czy już to wiemy, ale nie wyobrażam sobie, że było inaczej.

Swojego Xboksa ma pan podłączonego do internetu?

Mam, ale zarejestrowany jest na konto żony. Mieszkaliśmy przez wiele lat za granicą i ona wciąż ma konto Hotmail, które nie ma polskiego adresu. Używam jednak tylko usługi darmowej, nie płatnej.

To kiedy legalnie zacznie pan korzystać w Polsce z usługi Live?

Moją aspiracją jest, abyśmy na gwiazdkę mieli konsolę z Xbox Live. Obiecuję, że za dwa tygodnie przekażę więcej szczegółów.

http://www.tvn24.pl/-1,1640365,0,1,wielka-narada-microsoftu-jak-ballmer-potraktuje-polakow,wiadomosc.html

W dużym skrócie: stek bzdur i nadzieja, że Live pojawi się w Polsce na gwizdkę. Dla przypomnienia - mamy styczeń.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7671 dnia: Stycznia 28, 2010, 12:51:52 pm »
Cytuj
Zdecydowanie większy poziom piractwa jest na rynku konsolowym niż PC. Brałem udział w wielu konferencjach dotyczących kwestii poszanowania własności intelektualnej w Polsce. Zawsze słyszę, że moja rolą może być jedynie edukacyjna. Ja nie jestem policją, nie mogę nikogo ścigać.

 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:   -----------> TPB, Mass Effect 2: wersja PC - 30k leecherów, wersja X360 - 2.5k

TVN24 pokazał klasę, ładnie faceta przycisneli. Szkoda, że polska scena "growa" tak dała d*** Microsoftowi.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7672 dnia: Lutego 26, 2010, 21:22:00 pm »
http://polygamia.pl/Polygamia/1,95336,7606268,Microsoft_gromadzi_nasze_dane_przez_Xbox_Live.html

Kup konsolę, podaj nam swój adres, telefon i numer karty kredytowej, a my przekażemy twoje dane policji.

To się nazywa ku*estwo  :hihi:

Snake_Plissken

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 31-12-2006
  • Wiadomości: 17 240
  • Reputacja: 104
  • Who Dares Wins
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7673 dnia: Marca 18, 2010, 16:44:46 pm »
Polacy mogą reklamować Xboksy 360 w związku z brakiem Live!
http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=50858

Cytuj
W jedenastostronicowym dokumencie czytamy, że każdy „kupujący ma możliwość reklamowania towaru (konsoli Xbox 360 – przyp. redakcja) z tytułu niezgodności towaru z umową, jeśli kupując bazuje wyłącznie na informacjach dostępnych na opakowaniu, które zdaniem Federacji Konsumentów wprowadza w błąd, co do właściwości towaru.”

Jak to wygląda w świetle prawa?

Kupno towaru w sklepie oznacza automatycznie zawarcie tzw. umowy konsumenckiej. Zgodnie z polskim prawem za wywiązanie się z niej odpowiada kupujący (płacąc) oraz sprzedawca, którego obowiązkiem jest dokładne zapoznanie klienta z oferowanym towarem i poinformowanie go o jego stanie faktycznym. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli kupując w sklepie konsolę Xbox 360 nie zostaliśmy poinformowani, że usługa Live nie jest dostępna w Polsce, mamy prawo składać reklamację u sprzedawcy (a nie producenta!), który bezpośrednio odpowiada za wydanie klientowi towaru niezgodnego z umową.

Aby stwierdzić czy istnieje niezgodność towaru z umową konieczne jest spełnienie następujących warunków:

    * przedstawienie treści pełnej oferty sprzedającego (sprzedaż konsoli z usługą Xbox Live),
    * wskazanie cechy towaru niezgodnej z zapewnieniami (brak usługi Xbox Live w Polsce),
    * fakt istnienia tej niezgodności w chwili wydania towaru przez sprzedawcę (usługa cały czas jest niedostępna w Polsce),
    * brak wiedzy kupującego lub brak możliwości dowiedzenia się o niezgodności w chwili zawarcia umowy.

Spełnienie tych przesłanek umożliwia skuteczne zgłoszenie reklamacji z tytułu niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową, jeśli zażalenie jest słuszne.

Na jakiej podstawie reklamujemy?

Federacja Konsumentów dokładnie przyjrzała się sposobom, w jaki Microsoft informuje potencjalnych klientów o dostępności usługi Live w Polsce. Analiza treści zawartych w instrukcji oraz na opakowaniu wykazała, że prezentacja oferty może prowadzić do dezinformacji kupującego z kilku powodów:

    * Na pudełku widoczne jest logo Xbox Live (w 3 miejscach),
    * Na pudełku brak jest informacji w języku polskim odnośnie niedostępności usługi Xbox Live we wszystkich krajach,
    * Instrukcja obsługi w języku polskim opiewa na działanie usługi Xbox Live. Co prawda znajduje się w niej zapis informujący o tym, że „Xbox Live nie jest dostępna we wszystkich krajach świata”, jednakże jest ona dostępna dopiero po dokonaniu zakupu.

Podstawowy zarzut jaki pojawia się w związku ze stanem opakowania i instrukcji jest taki, że „informacja o niedostępności usługi Xbox Live powinna zostać przedstawiona przed zakupem.”, a skoro nie jest to mamy prawo do reklamacji.

Czy reklamacje na pewno są uzasadnione?

Jakiś czas temu w środowisku graczy pojawiały się głosy, iż użytkownicy konsoli Microsoftu doskonale wiedzą, że konsola nie jest wyposażona w usługę Live, gdyż informacje te są ogólnie dostępne w internecie. Zdaniem części środowiska konsolowego nie ma więc mowy o wprowadzaniu w błąd lub sprzedawaniu wybrakowanego towaru, a klienci nie powinni mieć pretensji do sprzedawców.

Federacja Konsumentów odniosła się także do tego stanowiska zwracając uwagę, że w omawianej sprawie: „nie chodzi o dostępność informacji (która swoją drogą też jest ograniczona, bowiem nie każdy użytkownik konsoli jest internautą w chwili zakupu, a więc nie można powiedzieć, że jest dostępna bez żadnych ograniczeń), ale o dostarczenie tejże informacji konsumentowi w chwili zawarcia umowy”.

Oznacza to, że sprzedawcy chcący ustrzec się przed reklamacją lub, w skrajnych przypadkach, pozwem sadowym, powinni pamiętać o umieszczeniu odpowiednich oznaczeń na towarze (pudełku z grą) lub w sklepie np.: przy kasie.

Czy takie naklejki już wkrótce ujrzymy w polskich sklepach?

Wybrakowane gry?

Jednocześnie z omówieniem sytuacji dotyczącej samej konsoli Federacja Konsumentów zwróciła także uwagę na problemy związane z oprogramowaniem. Okazuje się bowiem, że nie tylko informacje na opakowaniu konsoli mogą wprowadzić w błąd. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wielu dostępnych na naszym rynku gier, które często reklamowane są jako produkty umożliwiające rozrywkę multiplayer i dostęp do bonusów za pośrednictwem sieci.

W kontekście prawnym wiele gier, które trafiły do polskich graczy także mogą być postrzegane jako produkt wybrakowany. Dotyczy to tytułów, których reklama lub opis zawarty na pudełku sugerują, że gra korzysta z usługi Live, a w rzeczywistości nie jest to możliwe, o ile nie posłużymy się fałszywym kontem. Problem dotyczy wielu popularnych gier, między innymi: Fallout 3, Forza Motosport 3 czy Gears of War 2.

Reklamować czy nie reklamować?

Podsumowując całą sytuację, organizator akcji WeWantLive, Paweł Płocharski, oświadczył: „nawet w przypadku umożliwienia składania reklamacji nie będziemy do tego nikogo nakłaniać. Celem naszej akcji nie jest bojkot produktu firmy Microsoft. Nasze postulaty pozostają nieustannie niezmienne. Chcemy by usługa Xbox Live została wprowadzona do Polski.”

Trudno powiedzieć jak na oświadczenie Federacji Konsumentów zareagują znużeni czekaniem gracze. Nie należy się jednak spodziewać aby nagle rozpoczęli oni masową okupację sklepów w celu uzyskania zadośćuczynienia. Zwłaszcza, że w sytuacji gdy przedstawiciele Microsoftu będą zmuszeni skupić się na protestach sprzedawców może im nie starczyć czasu na wdrażanie usługi Live w naszym kraju.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7674 dnia: Marca 18, 2010, 16:54:57 pm »
Federacja jedno, UOKiK drugie.

Cytuj
UOKiK o Xbox LIVE w Polsce

Mieliśmy już opinię o Xbox LIVE i Xboksie 360 od Federacji Konsumentów i jednej z kancelarii prawniczych - czas na rządowy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprosiliśmy UOKiK o ustosunkowanie się do sprawy. Oto ich odpowiedź:

W opinii UOKiK [...] konsument miałby podstawy do reklamacji konsoli jedynie w przypadku gdyby został wprowadzony w błąd, co do możliwości korzystania z usługi Xbox LIVE - np. gdyby sprzedawca lub producent zapewniał go, że ta usługa jest dostępna w Polsce.



Spytaliśmy się więc, czy formułka, którą możemy znaleźć na opakowaniu z Xboksem 360 (fotka powyżej) jest zdaniem UOKiKu wystarczająca. Okazuje się, że tak. A co za tym idzie, nie można uznać, że Microsoft wprowadza ludzi w błąd i sprzedaje wybrakowany produkt.

Co z tego wynika? Opinie zarówno UOKiKu, jak i Federacji nie są wiążące. Indywidualne przypadki rozpatrzy sąd, o ile oczywiście ktoś z Was zechce skarżyć Microsoft.

I jeszcze o różnicach pomiędzy tymi organizacjami: Federacja Konsumentów jest organem pozarządowym. UOKiK to oficjalny urząd państwowy. Jednak w przypadku pozwu cywilnego nie będzie stroną w sprawie.

Inaczej będzie to oczywiście wyglądać, jeżeli udowodnicie, że to sprzedawca źle Was poinformował o sytuacji z Xbox LIVE.

http://polygamia.pl/Polygamia/1,95338,7667171,UOKiK_o_Xbox_LIVE_w_Polsce.html

Jak widzicie nie ma lekko. Ewentualna reklamacja na pewno skończyłaby się odrzuceniem lub sprawą w sądzie, której i tak nie byłoby łatwo wygrać. Lepiej chyba sprzedać złoma z niewielką stratą na Allegro i zainwestować w PS3  ;)

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7675 dnia: Marca 18, 2010, 18:56:41 pm »
ktoś powinien ich pozwać. nawet dla faktu. zrobiłoby się przynajmniej głośniej o sprawie.

co do sprzedaży xboxa i przerzucenia się tylko na jedną platformę to niedawno doszedłem do wniosku, że ofiarami tej generacji są osoby co, niestety, mają tylko jedną konsolę. ta cała wojna na exy jest ze szkodą dla użytkownika. nie wyobrażam sobie nie zagrać w girsy, forze czy me2. tak samo nie wyobrażam sobie nie zagrać w gow3 czy gt. oczywiście kij ma dwa końce (konkurencja to raczej dobra rzecz;)).

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7676 dnia: Marca 18, 2010, 19:24:06 pm »
Miałem Xboxa, przerzuciłem się na konsolę Sony i jest mi z tym dobrze - na pewno nie czuję się ofiarą. W tym momencie interesuje mnie na klocku jeden tytuł, ale swoje wiem, jestem cierpliwy i prędzej czy później w niego zagram. Przesiedzieć całą generację na jednym sprzęcie to może nie najlepszy pomysł, ale na przesiadkę jest teraz dobry moment. Pierwszy Xbox miał chyba więcej argumentów, żeby trzymać go obok PS2 - mocniejszy hardware, więcej exów i pewne "dodatkowe" funkcje.

Proces - jako konsument pozwać możesz sprzedawce, sprawa będzie się ciągnąć długo, prawdopodobnie przegrasz, a i tak nikt o tym nie usłyszy. Tak najprawdopodobniej wyglądałoby to w polskich realiach. Walka z wiatrakami, sprawa niewarta zachodu.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7677 dnia: Marca 18, 2010, 22:50:34 pm »
może dla ciebie przesiadka była spoko. ja tam chce sobie jeszcze zagrać w alana, splintera, fable czy to całe metro2033 (me2 już zaliczyłem). do tego dla fanów ścigałek jest forza.
no ale każdy ma to, co lubi ;)


Wiadomość scalona: Marca 19, 2010, 01:12:47 am
http://gameonly.pl/news/obsluga-pamieci-usb-w-xbox-360-juz-na-wiosne

jakby się okazało prawdą to meeega spoko.
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2010, 01:12:47 am wysłana przez s00s »

Mrocz

  • Gość
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7678 dnia: Marca 19, 2010, 20:41:55 pm »


Wiadomość scalona: Marca 19, 2010, 01:12:47 am
http://gameonly.pl/news/obsluga-pamieci-usb-w-xbox-360-juz-na-wiosne

jakby się okazało prawdą to meeega spoko.

Ta... I ograniczenie do 16 Gb... Microsoft znowu stara się rozdawać ochłapy :/ Ciekawe czemu jest to ograniczenie? PS 3 jakoś go nie potrzebuje...

Tango

  • Gość
Odp: Xbox 360 - Temat ogólny
« Odpowiedź #7679 dnia: Marca 23, 2010, 16:40:24 pm »


Wiadomość scalona: [time]Marzec 19, 2010, 01:12:47 am[/time]
http://gameonly.pl/news/obsluga-pamieci-usb-w-xbox-360-juz-na-wiosne

jakby się okazało prawdą to meeega spoko.

Ta... I ograniczenie do 16 Gb... Microsoft znowu stara się rozdawać ochłapy :/ Ciekawe czemu jest to ograniczenie? PS 3 jakoś go nie potrzebuje...

Mozna wlozyc dwa pen drivy po 16GB co juz daje "niezle" 32GB + nawet oryginalny "stary" dysk 20GB( 13GB) daje nam razem 45GB, ktore w zupelnosci wystarcza.