Autor Wątek: PlayStation 5 - Temat Główny  (Przeczytany 219249 razy)

Moldar i 7 Gości przegląda ten wątek.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 770
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: PlayStation 5 - Temat Główny
« Odpowiedź #1200 dnia: Dzisiaj o 10:53:34 »
Pamiętajmy, że konsole zawsze były tańsze względem PC, a powoli te różnice uciekają.

Bez customowych podzespołów i straty na każdym sprzedanym egzemplarzu, nie uda się do tego wrócić. Dodatkowo developerzy idą za bardzo na skróty, zamiast eleganckich rozwiązań, bardziej opłaca się iść po najniższej linii oporu i korzystać z dostępnej mocy obliczeniowej.

Sony to źle zapalanowalo cała ta generację, tak to wygląda niestety.

Tak bym nie napisał. Ta generacja naznaczona jest problemami, które dotykają cały świat, w tym branżę. Pomimo tego Sony odniosło sukcesy, a część ich decyzji była właściwa. Inna część zaś nie. Na pewno firma straciła kontakt z fanami i to jest duży minus.

Zacząłem opisywać sytuację Sony, ale wyrzuciłem to, bo to będzie powtarzanie się. Branża musi się nieco skorygować, bo kurs, którym podążała, nie służył nikomu na dłuższą metę. Dotyczy to także Sony. PlayStation ma nowych prezesów, zobaczymy jak to wszystko poukładają, choć na razie nie widać wyraźnych ruchów. Mnie w tym wszystkim martwi najbardziej postać prezesa Sony, który raczej nie będzie miał sentymentów i będzie wprowadzał radykalne zmiany w konsolowym biznesie. Ja tego nie chcę, ale patrzę na to przez pryzmat gracza konsolowego. Już M$ bardzo namieszał, wolałbym żeby Sony się do tego nie przyłączało, bo zostanie tylko Nintendo.

A w kwestii ceny Pro - właśnie musiałem kupić nowe GPU. W sumie, można by za nie kupić prawie trzy PS5Pro. Czy uważam, że powinno to tyle kosztować? Nie, ale w moim przypadku w 90% będzie wykorzystywane tak jak poprzednie, czyli do pracy. Niemniej w tym wypadku nie ma alternatyw (dziękuję Nvidia). Pro to będzie najmocniejsza konsola tej generacji, ale tylko dla małej części graczy. Reszta może spokojnie trzymać się bazowej PS5, bo to ona, do czasu PS6, będzie platformą wiodącą.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 328
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: PlayStation 5 - Temat Główny
« Odpowiedź #1201 dnia: Dzisiaj o 12:44:32 »
Tak bym nie napisał. Ta generacja naznaczona jest problemami, które dotykają cały świat, w tym branżę. Pomimo tego Sony odniosło sukcesy, a część ich decyzji była właściwa. Inna część zaś nie. Na pewno firma straciła kontakt z fanami i to jest duży minus.

Zacząłem opisywać sytuację Sony, ale wyrzuciłem to, bo to będzie powtarzanie się. Branża musi się nieco skorygować, bo kurs, którym podążała, nie służył nikomu na dłuższą metę. Dotyczy to także Sony. PlayStation ma nowych prezesów, zobaczymy jak to wszystko poukładają, choć na razie nie widać wyraźnych ruchów. Mnie w tym wszystkim martwi najbardziej postać prezesa Sony, który raczej nie będzie miał sentymentów i będzie wprowadzał radykalne zmiany w konsolowym biznesie. Ja tego nie chcę, ale patrzę na to przez pryzmat gracza konsolowego. Już M$ bardzo namieszał, wolałbym żeby Sony się do tego nie przyłączało, bo zostanie tylko Nintendo.

No ja jednak będę się trzymał, że "coś" im w planach nie pykło. Masa pokasowanych projektów multi, gigantyczny fail concorda, na dłuższą metę jednak mimo wszystko nie tak wielki sukces helldivers 2 i w konsekwencji brak dużych premier już od ponad roku a kto wie, czy w przyszłym coś dostaniemy. No nie brzmi to na "kur** sprytny" plan.

Zielarz

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2005
  • Wiadomości: 6 770
  • Reputacja: 75
  • KILLZOWN3D
Odp: PlayStation 5 - Temat Główny
« Odpowiedź #1202 dnia: Dzisiaj o 14:58:18 »
Nie no, nie twierdze, że wszystko wyszło, GaaS jest, jak zauważyłeś, największym błędem i choć w teorii miało to się odbywać bez problemów dla gier single player, to chyba im nie wyszło (Naughty Dog). GaaS to jest ich największy błąd, a dokładnie tak duże inwestycje w tak niepewny i przepełniony rynek. Miało to w zamyśle zniwelować mniejszy zarobek z gier single player, który jest wynikiem zbyt dużych budżetów, przy zbyt "małych" cenach gier. Do GaaS należy jeszcze dorzucić zakup Bungie, który także był błędem (o ile nie przekują tego w sukces).

Kwestia premier gier 1st party, choć w jakimś stopniu może być spowodowana przez sytuację z GaaS, to myślę, że bardziej chodzi o coś innego. Proces tworzenia gier w Sony (w branży także, ale tytuły od PlayStation Studios mają trochę inny status), a przy tym i koszty, za bardzo się wydłużył, a że starali się wypuszczać kilka gier w roku, oznaczał, że mogą być problemy. Zeszły rok już je zwiastował. Plus jest taki, że postarali się, aby ten rok nieco osłodzić grami od 3rd party, w tym nawet "dostali" niespodziewanego czasowego ex'a pod postacią Wu Konga. Nie zmienia to jednak faktu, że poza FFVII Rebirth i teraz Astro Bot, nie mają dużego tytułu AAA, który byłby sprzedażowym pewniakiem.

Według mnie, doszło także do kilku błędów niezależnych od nich, a raczej w samych studiach. Bend mogło już wypuścić Day's Gone 2, ale szefostwo studia (nie Sony) mieli inne plany, bo obawiali się, że Sony nie będzie zainteresowane (przez trudne początki gry). Naughty Dog i Factions 2 to także może być (to już moje domysły) problem studia. Możliwe, że postanowili sami, iż tryb multi rozrośnie się i wpasuje w nową politykę Sony. W końcu firma daje studiom dużo przestrzeni i to mógł być pomysł kierownictwa - Naughty Dog na czele nowej strategii Sony. Do tego studia, zaczęły zabierać się za nowe IP, co znowu ma wpływ na czas produkcji - Santa Monica (choć pytanie, jak duży jest zespół Barloga), Naughty Dog, Bluepoint (gdyby robili kolejny remake to w tym roku pewnie by coś wypuścili).

I tak nieźle sobie radzą, a przecież nieprzerwanie wypuszczali gry 1st party przez lata.

Także ja się zgadzam, że ich plany nie do końca się zgadzają i nie wszystko było mądre, ale też nie jest tak, że wszystko było źle.

Myślę, że to wypadkowa kilku rzeczy. Niemniej, jeśli wierzyć plotkom i przeciekom, w przyszłym roku wyjdą co najmniej dwie lub trzy gry od Sony. Grunt, żeby utrzymali to dalej.