Autor Wątek: [archiwum] Odp: POLITYKA  (Przeczytany 656370 razy)

0 użytkowników i 41 Gości przegląda ten wątek.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10720 dnia: Września 13, 2010, 00:03:11 am »
Wajda by się nadał. Akcje typu "napierdalanie czołgu szabelką" i nazywanie tego "filmem historycznym". W dodatku w komitecie POparcia Komorowskiego siedzi, więc film na pewno ukazywałby realia.

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10721 dnia: Września 13, 2010, 00:05:34 am »
Wszyscy się nadają.. do odkopywania przeszłości, zamiast zajęciem się doczesnością.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10722 dnia: Września 13, 2010, 00:11:44 am »
Cicho tam. Aktualne problemy kraju są nieistotne, co tam dziura budżetowa czy kolejne podatki, najważniejsze to odkopać kim był ojciec Kaczyńskiego.

Cytat: andryush
Kaczyński ciekawszy temat i kropka.

Kropka była więc nie trolujcie. Proponuje jeszcze zmienić temat na "Rzuć kupą w Kaczyńskiego - a jak już rzuciłeś to wjedź mu na starego" żeby ktoś przypadkiem nie pomyślał że tu się mówi o jakiejś polityce.

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10723 dnia: Września 13, 2010, 00:31:42 am »

Kropka była więc nie trolujcie. Proponuje jeszcze zmienić temat na "Rzuć kupą w Kaczyńskiego - a jak już rzuciłeś to wjedź mu na starego" żeby ktoś przypadkiem nie pomyślał że tu się mówi o jakiejś polityce.
Ktoś jeszcze podchwyci temat i nowa gra na fejsbuku murowana :D

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10724 dnia: Września 13, 2010, 07:04:21 am »
co do "podatku od bezdzietności" to ja tam jestem za. u zachodnich sąsiadów ludzie samotni płacą wyższe podatki już na starcie, nie tylko po 40. w końcu system jest zbudowany tak, a nie inaczej i z ujemnym przyrostem naturalnym się kiedyś zawali.

z kolei, jak patrzę na opozycję to ręce opadają, zamiast wytykać rządowi podwyżkę podatków woli kierować całą uwagę społeczeństwa na swoje kompleksy.

Możemy podyskutować o budżecie na 2011.

>15 mld z prywatyzacji

Ależ to będzie śmieszne.

dlaczego śmieszne? w tym roku dojadą do jakiś 30 mld. w przyszłym ponad 15 całkiem możliwe. gorzej będzie później, dziura jak nie znikała, tak nie znika, sprzedawać nie będzie czego i zamiast się śmiać to ludzie zaczną płakać.


el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10725 dnia: Września 13, 2010, 09:54:06 am »
Cytat: s00s
co do "podatku od bezdzietności" to ja tam jestem za. u zachodnich sąsiadów ludzie samotni płacą wyższe podatki już na starcie, nie tylko po 40. w końcu system jest zbudowany tak, a nie inaczej i z ujemnym przyrostem naturalnym się kiedyś zawali.

Możesz podać jakieś przykłady z linkami? Np. W Niemczech o niczym takim nie słyszałem. Nie żebym nie wierzył, ale chce zobaczyć na przykładzie tego kraju czy dodatkowy podatek poradził sobie "z ujemnym przyrostem naturalnym". 


Cytat: Janusz Palikot
Dostałem zaproszenie do CBA. Enigmatyczne. Nie wiadomo w jakiej sprawie. Idę z adwokatem w poniedziałek. W zasadzie bym tego nie kojarzył z faktem, iż za dwa tygodnie jest kongres RPP, ale! Wybory regionalne w Lublinie na szefa partii w regionie lubelskim miały się odbyć pierwotnie 17ego kwietnia. Tragedia z 10ego spowodowała, że ustalono inny termin. Tak się składa, że na kilka dni przed 10tym – 6,7 kwietnia – do Polmosu Lublin wkroczyło 6 agentów ABW. W sprawie  błahej wprawdzie, więc tym bardziej dziwne, że w tak dużej gromadzie, wrażenie jednak zrobili. Niefortunnie 10 kwietnia ukazał się komunikat prokuratury suwalskiej, że będzie – co jest bez precedensu – wzywać PO do wpłaty na rzecz PKW pieniędzy wpłaconych przez tak zwane słupy Palikota, czyli moich sponsorów w 2005 roku. Przypomnę, że ta prokuratura prowadzi postępowanie w sytuacji gdy po czterech latach już czterokrotnie prokuratura radomska i lubelska wnosiły o umorzenie z powodu braku winy. Umorzenie nie wobec mnie, gdyż ja się tam w ogóle nie pojawiam, a jedynie wobec moich współpracowników. O przeniesieniu postępowania, a więc o jego nie umorzeniu zdecydował prokurator Zaleski – kolega Grzegorza Schetyny. Swoją drogą czas już chyba ograniczyć dowolność prokuratury w przedłużaniu postępowań. (...) W kilku innych, pochodnych postępowaniach, nie pozwala się umorzyć postępowania i szuka się dziury w całym.

Zaczyna się. Wreszcie publicznie o tym napisał. PO nasyła służby do rozgrywania wewnątrzpartyjnych gier. Albo Palikot tak bardzo się wjebał że nie są w stanie tego dłużej ukrywać i muszą zareagować. No to już wiemy po co on tworzy komitet poparcia i przebąkuje o swojej własnej, lewicowej, partii 8)

maertin

  • Bohater wojny GOjczyźnianej
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2009
  • Wiadomości: 1 722
  • Reputacja: 4
  • !
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10726 dnia: Września 13, 2010, 10:15:36 am »
co do "podatku od bezdzietności" to ja tam jestem za. u zachodnich sąsiadów ludzie samotni płacą wyższe podatki już na starcie, nie tylko po 40. w końcu system jest zbudowany tak, a nie inaczej i z ujemnym przyrostem naturalnym się kiedyś zawali.

Muszę przyznać, że ja także nie mam z tym aż tak wielkiego problemu. Jednak sposób zaradzenia na ten problem wydaje się być u nas dość... chybiony.

Jest jeden problem z próbami podwyższenia przyrostu naturalnego. Jeżeli ludzie nie będą mieli warunków do tego, by wychowywać dzieci, nie wspominając już o tym że posiadanie dzieci jest kreowane na coś, co obciąża i uniemożliwia życie "jednostce", to ludzie nie będą chcieli mieć dzieci. Nie dość, że po wykupieniu kredytu na mieszkanie, 2 osoby muszą pracować na pełnym etacie, by móc wyrobić ze spłatą i jeszcze mieć na życie, rachunki i inne potrzeby, to nie dość, że jest brak dodatkowych finansów na to, by wychowywać 2 dzieci (a co najmniej tyle musi być na rodzinę, by zatrzymać przyrost naturalny na stałym poziomie), to jeszcze nie ma czasu na ich wychowywanie...

Podchodzą do tego od dupy strony. Zwiększyliby komfort życia ludzi, to ludzie sami by zaczęli "inwestować" w dzieci. Wszystko w iście liberalnym stylu. A tu próbują wprowadzić jakieś metody "siłą". Geniusz! Ot rząd XXI w.

Cytuj
Np. W Niemczech o niczym takim nie słyszałem. Nie żebym nie wierzył, ale chce zobaczyć na przykładzie tego kraju czy dodatkowy podatek poradził sobie "z ujemnym przyrostem naturalnym".  
W Niemczech, kiedy ktoś się żeni/wychodzi za mąż, przechodzi do innej grupy podatkowej, która cechuje się odpowiednio niższymi podatkami.

W ogóle socjal w Niemczech bardzo sprzyja posiadaniu dzieci. Np za każde uczące się dziecko, aż do 26 rż. rząd płaci około 120-150 euro miesięcznie. Kwotę tę dostaje się chyba od momentu uczęszczania do gimnazjum albo szkoły średniej. Dzięki temu studiowałem tutaj dziennie w płatnej szkole ;) Warunkiem jest, że któryś z rodziców musi pracować. Dla tych co nic nie robią nic nie ma ;)

To ogólnie dość paradoksalne, bo tutaj na wszelkie systemy socjalne pluje się i krzyczy w agonii, przed obawą, że wolność jednostki jest tłamszona, bo to komunizm itd... Tymczasem w Niemczech w latach 80/90 socjal był tak rozbudowany, że ludzie nawet mieszkania dostawali i jeszcze kasę do ręki i jakoś nie mogę powiedzieć, by Niemcy cierpieli na brak możliwości rozwoju własnych osobistych potrzeb, czy zainteresowań ;) Więcej powiem, widzę tam zróżnicowanie indywidualne i mnogość możliwości, jakich tutaj jeszcze nie uświadczyłem. I nie mogę też powiedzieć, by ludzie tam leżeli brzuchem do góry i się obijali. Zresztą, niemiecka gospodarka wyraźnie wskazuje na to, że tak nie jest.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 10:47:18 am wysłana przez maertin »

Don't mess with the best, 'cause the best don't mess!

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10727 dnia: Września 13, 2010, 11:07:05 am »

Cytuj
Np. W Niemczech o niczym takim nie słyszałem. Nie żebym nie wierzył, ale chce zobaczyć na przykładzie tego kraju czy dodatkowy podatek poradził sobie "z ujemnym przyrostem naturalnym".  
W Niemczech, kiedy ktoś się żeni/wychodzi za mąż, przechodzi do innej grupy podatkowej, która cechuje się odpowiednio niższymi podatkami.

W ogóle socjal w Niemczech bardzo sprzyja posiadaniu dzieci. Np za każde uczące się dziecko, aż do 26 rż. rząd płaci około 120-150 euro miesięcznie. Kwotę tę dostaje się chyba od momentu uczęszczania do gimnazjum albo szkoły średniej. Dzięki temu studiowałem tutaj dziennie w płatnej szkole ;) Warunkiem jest, że któryś z rodziców musi pracować. Dla tych co nic nie robią nic nie ma ;)

No więc jest to działanie zupełnie odwrotne od tego nam proponowanego. Tam osoba posiadająca dzieci dostaje ulgi podatkowe, a u nas dorzuca ci kolejny podatek jak nie spłodzisz potomka. Efekt tylko na papierze jest taki sam - bo niby i tu i tu mniej płacą rodzice - ale różnica jest dokładnie taka jak między obniżką a podwyżką podatku. 8) Zresztą u nas też już są ulgi na dzieci i pomoc państwa dla rodziców - fakt że mniejsza niż w Niemczech - ale to jest lepszy metoda - zachęcanie i tworzenie lepszych warunków do posiadania dzieci dla rodziców, a nie bicie po łbie tych którym się nie udało spłodzić dziecka (z różnych powodów). Jest to metoda kija i marchewki, stosowana przez rządy na całym świecie, z tym że na zachodzie zastanawiają się jak lepiej zachęcać poprawiając jakość marchewki, a u nas zastanawiają się jak mocniej w łeb kijem przyje**ć. Ot, różnica.


s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10728 dnia: Września 13, 2010, 19:41:42 pm »
skoro działanie jest odwrotne to może warto by spojrzeć jakie niemcy płacą podatki na starcie. tam podwyższać nie ma już co. zresztą maertin powinien się chyba na ten temat wypowiedzieć, bo widać, że zna sprawę od podszewki. od siebie tylko dodam, że w niemczech podatek na poziome >40% (łącznie ze wszystkimi składkami) nie jest niczym nadzwyczajnym. u nas mamy <30%. niewielu sobie zdaje sprawę, ale polska dla ludzi pracujących to, na tle europy, niemal raj podatkowy (taka belgia czy holandia z luzakiem podpierdala 55% pensji).

Wiadomość scalona: Września 13, 2010, 19:47:02 pm
zresztą jakby nie patrzeć, wolę płacić niższe podatki do 40. roku życia i potem ewentualna podwyżka, niż bulić więcej od 18-25 roku życia (zależy kiedy zaczynasz pracę), tak długo aż sobie nie zrobię dzieciaka. rozwiązanie pierwsze jest, z uwagi na konstrukcję systemu, bardziej sprawiedliwe. w końcu jak mam 20 lat to płace na moich rodziców i dziadków, jak mam 40 to moje dzieci powinny płacić na mnie. nie ma kto? płacę sam. proste.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 19:47:02 pm wysłana przez s00s »

maertin

  • Bohater wojny GOjczyźnianej
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2009
  • Wiadomości: 1 722
  • Reputacja: 4
  • !
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10729 dnia: Września 13, 2010, 21:54:21 pm »
Tak, to fakt, Niemcy mają spore podatki... Ale dlatego też podkreślałem, że w latach 80/90 było lepiej :P

Don't mess with the best, 'cause the best don't mess!

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10730 dnia: Września 14, 2010, 10:02:17 am »
od siebie tylko dodam, że w niemczech podatek na poziome >40% (łącznie ze wszystkimi składkami) nie jest niczym nadzwyczajnym. u nas mamy <30%. niewielu sobie zdaje sprawę, ale polska dla ludzi pracujących to, na tle europy, niemal raj podatkowy

Czy to jest prowokacja?
Rozumiem że długo byłeś za granicą i może utrwalił Ci się wyidealizowany obraz ojczyzny, ale pora zejść na ziemie.

u nas mamy <30%

Ciekawe. Przejrzyjmy absolutną podstawę:
Podatek dochodowy - najniższa stawka 18% (w Niemczech w przypadku Einkommensteuer ta stawka w tym roku wynosi 14%)
Ubezpieczenie emerytalne - 9,76 %
Ubezpieczenia rentowe - 1,5%
Ubezpieczenia chorobowe - 2,45%
Ubezpieczenie zdrowotne – 9%

Jak ch** '<30%' :) Dodajmy sobie jeszcze Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, Fundusz Pracy i przede wszystkim - VAT na poziomie 22/23% (w porównaniu - Niemcy 19%) i tym można zakończyć robienie z Polski "Raju Podatkowego" :) Aha w kwestii jeszcze jednego sprostowania - Niemiec procentowo płaci niższe podatki niż Polak. Już teraz. Polak bezdzietny zapłaci jeszcze wyższe. O tym jaką procentową pomoc państwa dostaje niemiecki rodzic, nie ma nawet co wspominać. U nas kilka rodzin łącznie tyle nie dostaje. Ale o tym powinieneś wiedzieć, w końcu nie wypowiadałbyś się w temacie o którym nie masz pojęcia, co nie?

Cytat: s00s
u nas mamy <30%

Czy nie?



maertin

  • Bohater wojny GOjczyźnianej
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2009
  • Wiadomości: 1 722
  • Reputacja: 4
  • !
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10731 dnia: Września 14, 2010, 10:26:28 am »
[wykasowana treść]
nieważne :P Zrozumiałem, że podałeś zestaw dla niemieckiego płatnika :P

Jednak do dziennika niech będzie:
Samotny Niemiec o zarobku 2000 euro, dostaje po odjęciu wszystkich podatków do kieszeni: 1,270 euro.
Wyliczone na podstawie kalkulatora i I klasy podatkowej (najwyższej). Dane z 2004 :/
http://www.leidel.de/lohnrechner/lohn.htm
Podatek Niemca składa się z:
1. Podatku dochodowego
2. Podatku kościelonego [przy zdeklarowaniu przynależności do jakiejś religii]
3. Podatku solidarnościowego.

4. Kasa chorych 7.45 %
5. Renta 9.75 %
6. Bezrobotne 3.25 %
7. Kasa "opiekuńcza" - pewnie coś na wzór tego co rząd Tuska chce teraz wprowadzić. 0,85 %

Dla ludzi w związku małżeńskim zostaje o wiele więcej kasy :) Plus kindergeld, jeżeli są dzieci, to łącznie tracą pewnie mniej niż 30 %.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 10:41:23 am wysłana przez maertin »

Don't mess with the best, 'cause the best don't mess!

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10732 dnia: Września 14, 2010, 10:54:06 am »
Cytat: s00s
u nas mamy <30%
Czy nie?

ja nie wiem jak ty liczysz, ale jak zarabiam brutto 5000 zł. to na rękę dostaję ~3500 zł. 1500 z 5000 to <30%.
jakby nie patrzeć, inaczej nie wyjdzie i sarkazm zostaw sobie na lepszą okazję.

co do niemców to akurat jeden siedzi koło mnie, jest z bawarii (są różnice między landami, więc to tak tylko dla formalności).
mówi, że wierzący, bezdzietny singiel w niemczech ma potrącane ok. 55% pensji. jak już jest małżeństwo i małe dzieci to obciążenie pensji spada do 35%. jak dzieci podrosną to się dalej podnosi do ponad 40%. różnica między tymi danymi a maertina pewnie bierze się stąd, że w niemczech jest więcej progów podatkowych niż w polsce i przy 2000 euro/mc jesteśmy zapewne w najniższym z nich.

co do vat to oczywiście się zgadza, jednak dalej podtrzymuję, że na tle większości krajów europy zachodniej mamy wyjątkowo niskie podatki.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 11:16:50 am wysłana przez s00s »

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10733 dnia: Września 14, 2010, 11:27:32 am »
s00s nie rozumiesz istoty działania podatku dochodowego, a ja nie jestem tu od udzielania korepetycji. W Niemczech działa tak samo więc albo go bierzemy pod uwagę w obu przypadkach albo w żadnym.

Cytat: s00s
mówi, że

Pierdoli. Nie jesteś jedynym którzy znają jakiegoś Niemca. Ci których ja znam jakoś nie tracą 55% (w sumie powinni 64% tracić, jako wierzący), i stawiają Niemiecki system podatkowy wyżej niż Polski. Reasumując - trzymajmy się faktów a nie gadania "tata a marcin powiedział". Meartin powyżej dobrze wyliczył, tylko dodać trzeba że podatek kościelny nie jest obowiązkowy, więc bym go nie uwzględniał, skoro trzymamy się obowiązkowych opłat.
Więc przy najniższych stawkach bez ulg bez nieobowiązkowych składek przy umowie o prace:

Polska: 18+9,76+1,5+2,45+9+2,45=43,16

Niemcy: 14+5,5+7,45+9,75+3,25+0,85=41,3

/thread



LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10734 dnia: Września 14, 2010, 11:39:20 am »

maertin

  • Bohater wojny GOjczyźnianej
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2009
  • Wiadomości: 1 722
  • Reputacja: 4
  • !
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10735 dnia: Września 14, 2010, 11:54:34 am »
Soos, nie chcę podważać słów Twojego znajomego, ale znalazłem nowy kalkulator, bardziej aktualny(rzekomo na 2010) i tam wyliczenie dla samotnego, bezdzietnego faceta zarabiającego 3000 euro/m w Bawarii kształtuje się następująco:

Zarobek - 3000 euro brutto

Dochodowy: 482,58
Solidarnościowy: 16,85
Kościelne: 24,51

Zdrowotne: 237,00
Opiekuńcze: 29,25
Rentowe: 298,00
Bezrobotne: 42,00

Netto: 1869,31 euro.

Z grubsza licząc wyszło mniej niż 40 %. Powinno być około 39,7... to daleko od 55 %.
Dałem też 5000 euro i wyszło 2813,81 euro.

Parametry:
Bezdzietny, samotny, wierzący, Bawaria - 1 klasa podatkowa. Czyli najwyższa.

Możliwe, że kalkulator jest jakiś o kant, albo Twój znajomy nie podaje wszystkich danych, lub po prostu za dużo podatku mu odejmują :)
http://www.lohnsteuerrechner.com/
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 11:57:30 am wysłana przez maertin »

Don't mess with the best, 'cause the best don't mess!

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10736 dnia: Września 14, 2010, 12:01:19 pm »
http://www.mypolacy.info/praca-w-niemczech/podatki-w-niemczech.html

Cytuj
Powszechnie uważa się, że Niemcy płacą znacznie wyższe podatki niż Polacy. Praktyka wykazuje jednak iż w Niemczech w rzeczywistości wyższy podatek płacony jest jedynie od osób prawnych, natomiast podatek dochodowy od osób fizycznych jest nieco niższy niż w Polsce. Polska zawarła z Niemcami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która stanowi iż osoba płaci podatek dochodowy jedynie w tym kraju, w którym znajduje się siedziba jego działalności. Natomiast jeśli chodzi o osoby fizyczne pracujące w Niemczech, ale na stałe mieszkające w Polsce powinny one podlegać opodatkowaniu zgodnie z polskimi zasadami.

Podatek dochodowy od osób fizycznych:

W roku podatkowym 2008 kwotą wolną od podatku jest dochód nie przekraczający 7664 euro. Najniższa stopa podatku dochodowego wynosi 15% i dotyczy ona osób o dochodach, które przekroczyły 7664 euro. Osoby których roczny dochód przekroczył 52 152 zapłacą już podatek w wysokości 42%, natomiast 45% stopa opodatkowania dotyczy osób które osiągnęły dochód 250 000 euro. Skala procentowa podatków jest skalą zmienną, a podatki wyliczane są według specjalnych tabel. Kalkulator do przeliczania podatku można znaleźć na stronach Niemieckiego Urzędu Skarbowego. W rzeczywistości jeśli prowadzimy własna działalność gospodarczą w Niemczech zapłaci niższy podatek niż od podobnej działalności w Polsce.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10737 dnia: Września 14, 2010, 13:10:27 pm »
ok, spoko, jeżeli czegoś rzeczywiście nie rozumiem to chętnie przyjmę, od osób kompetentnych, korepetycje. ja becetol się nie zgłosi to może nawet sam się dokształcę :)
fakt jest taki, że w polsce potrącają z pensji brutto <30%, w niemczech ~40% (co zresztą napisałem w #10733 i od czego zaczęło się wielkie haaaaaaaalo, aka s00s nie ma racji).fakt ten jasno wynika z mojego paska wynagrodzeń i kalkulatora podanego przez maertina.
btw. link podany przez londka rzuca podobne światło na całą sprawę.

w ogóle to mam wrażenie, że trochę odeszliśmy od tematu. tekst o podatku w niemczech był jedynie "dygresją", która przerodziła się w szukanie dziury w całym/wytykanie błędów na siłę.

wolałbym aby zainteresowani odnieśli się do tego:

zresztą jakby nie patrzeć, wolę płacić niższe podatki do 40. roku życia i potem ewentualna podwyżka, niż bulić więcej od 18-25 roku życia (zależy kiedy zaczynasz pracę), tak długo aż sobie nie zrobię dzieciaka. rozwiązanie pierwsze jest, z uwagi na konstrukcję systemu, bardziej sprawiedliwe. w końcu jak mam 20 lat to płace na moich rodziców i dziadków, jak mam 40 to moje dzieci powinny płacić na mnie. nie ma kto? płacę sam. proste.

no chyba, że co poniektórzy wolą dalej stawiać "zasłonę dymną" (ostatnio bardzo modne stwierdzenie) ;)

« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 13:30:09 pm wysłana przez s00s »

maertin

  • Bohater wojny GOjczyźnianej
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2009
  • Wiadomości: 1 722
  • Reputacja: 4
  • !
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10738 dnia: Września 14, 2010, 13:12:58 pm »
Ja tam jestem za niemieckim rozwiązaniem, bo chcę zarówno się ożenić jak i mieć dzieci w miarę wcześnie :)
Ale to tylko ja... taka mała dygresja :P

Don't mess with the best, 'cause the best don't mess!

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10739 dnia: Września 14, 2010, 13:57:28 pm »
s00s ja sie cenie i korepetycji za darmo nie daje.  ;) W skrócie napiszę że u nas przy twoim pasku potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy, pomniejszoną o kwotę zmniejszającą podatek, ale co to, co się z tym robi i gdzie jest reszta to już spytaj księgowej co ci te paski daje :). A link Londka nie rzuca żadnego światła bo to jak zwykle ledwo temat zahacza, podaje stawki podatku dochodowego od osób prawnych, a w przypadku fizycznych podaje tylko najwyższą możliwą stawkę, która dotyczy tylko osób zarabiających ponad 250 000 euro. A nie o tym rozmawialiśmy. Proszę nie pisz że Londek napisał coś istotnego bo go ignoruję, a dzięki temu odsłoniłem jego wiadomość żeby natknąć się na kolejny wklejony na pałe randomowy link z wiki od typa który nic z niego nie rozumie. Daruj mi. Poza tym zdążyłeś napisać też że Polska jest 'niemal rajem podatkowym' a suma płaconych przez twojego kumpla podatków urosła do 55% ale już się nie będę dalej czepiał.  8)

zresztą jakby nie patrzeć, wolę płacić niższe podatki do 40. roku życia i potem ewentualna podwyżka, niż bulić więcej od 18-25 roku życia (zależy kiedy zaczynasz pracę), tak długo aż sobie nie zrobię dzieciaka. rozwiązanie pierwsze jest, z uwagi na konstrukcję systemu, bardziej sprawiedliwe. w końcu jak mam 20 lat to płace na moich rodziców i dziadków, jak mam 40 to moje dzieci powinny płacić na mnie. nie ma kto? płacę sam. proste.

||
\/
Cytat: el becetol
Niemiec procentowo płaci niższe podatki niż Polak. Już teraz. Polak bezdzietny zapłaci jeszcze wyższe. O tym jaką procentową pomoc państwa dostaje niemiecki rodzic, nie ma nawet co wspominać. U nas kilka rodzin łącznie tyle nie dostaje.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 16:19:49 pm wysłana przez el becetol »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10740 dnia: Września 14, 2010, 19:25:53 pm »
już nie trzeba. dokształciłem się sam i wychodzi na to, że nie do końca jest tak jak mówisz.

w przypadku obliczania podatku mamy do czynienia z procentem składanym, dość skomplikowanym zresztą. obliczamy ubezpieczenia osobno, potem od pomniejszonej sumy odejmujemy koszty uzyskania przychodu i w ogóle jeszcze kilka innych "magicznych" sztuczek (jak kwoty wolne od podatku i składka zdrowotna). od końcowej kwoty odejmujemy 18% podatku dochodowego. dalej odejmujemy wszystkie kwoty od podstawy brutto i dopiero mamy realną wartość podatku do zapłacenia.

także stwierdzenie:
Polska: 18+9,76+1,5+2,45+9+2,45=43,16
jest całkowitą głupotą i nieznajomością tematu. tak naprawdę to jest tak, że:

18+9,76+1,5+2,45+9+2,45= mniej niż 30% :troll:

korepetycje na PW. bezpłatne oczywiście.

po przebrnięciu przez materiały dotyczące polskiego podatku nie podejmuje się nawet zgłębiania systemu niemieckiego. widać jedynie, że kalkulatory na stronach się raczej nie mylą, podobnie jak paski wynagrodzeń. mamy więc: polska <30%, niemcy ~40%.  

sumując, s00s ma rację, el becetol blefuje.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 19:28:18 pm wysłana przez s00s »

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10741 dnia: Września 14, 2010, 19:33:04 pm »
sumując, s00s ma rację, el becetol blefuje.

Shitstorm is coming.

Co do podatków, to nie wiem czy mam się tu prawo wypowiadać, bo co prawda pracuje od 16 roku życia, ale tylko sezonowo no i dostaje zwroty. Ja mógłbym oddawać państwu nawet połowę pensji pod warunkiem, że wiedziałbym, że za to mam zagwarantowaną opiekę zdrowotną na dobrym poziomie, dobrą emeryturę i ogólnie miałbym świadomość, że te pieniądze są dobrze spożytkowane i jeszcze zostawałoby mi hajsu na miłe życie.

Ale pewnie jak zacznę normalnie je**ć na siebie to mi przejdzie takie myślenie.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10742 dnia: Września 14, 2010, 19:43:06 pm »
sumując, s00s ma rację, el becetol blefuje.
Shitstorm is coming.

nie wydaje mi się. na miejscu becetola zgłębiłbym trochę bardziej temat i w milczeniu przestał się pogrążać.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10743 dnia: Września 14, 2010, 20:11:57 pm »
/\ Hehe, widzę że sytuacja robi się nerwowa, skoro uskuteczniasz nic nie wnoszący trolling. /\

Cytat: s00s
w przypadku obliczania podatku mamy do czynienia z procentem składanym

To dokładnie tak jak w Niemczech, kolego po korepetycjach. 8) Dodałem poszczególne procenty tylko żeby zobrazować sytuację i żebyś się nie zamotał w "magicznych sztuczkach".

Cytat: s00s
widać jedynie, że kalkulatory na stronach się raczej nie mylą

No to wchodzimy:

http://www.lohnsteuerrechner.com/

Wpisujemy 1000 Euro. Dostajemy na rękę 782,63

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Wpisujemy 1000 zł. Dostajemy na rękę 763,24

Gdzie zabrano nam wyższy procent? Dziękuje, dobranoc :)

Cytat: s00s
podobnie jak paski wynagrodzeń

Już tłumaczyłem. U nas na paskach jest tylko zaliczka na podatek dochodowy. Wszystko reguluje się pod koniec roku, w Niemczech jest inaczej. Koszty uzyskania przychodu które wybiorczo odliczasz tylko od polskiego podatku, występują również w Niemczech i działają tak samo. Zresztą, kłóć się z nimi:

http://www.mypolacy.info/praca-w-niemczech/podatki-w-niemczech.html
Cytuj
Powszechnie uważa się, że Niemcy płacą znacznie wyższe podatki niż Polacy. Praktyka wykazuje jednak iż w Niemczech w rzeczywistości wyższy podatek płacony jest jedynie od osób prawnych, natomiast podatek dochodowy od osób fizycznych jest nieco niższy niż w Polsce.

Cytat: Wuher
Ja mógłbym oddawać państwu nawet połowę pensji

Doliczając VAT który płacisz przy każdym zakupie, oddajesz więcej niż połowę. I raczej nikt z nas nie dostaje za to świadczeń jakie wymieniasz. To jest ten problem. Co do świadczeń opłacanych z podatków to w Niemczech bezrobotni mogą mieć nawet bilety do kina i na basen za free, nie wspominając o tym że mogę mieć też opłacany czynsz przez państwo, a u nas w zamian za składki masz poł roku oczekiwania do lekarza specjalisty. Problem leży w postpzprowskich instytucjach finansowych do których nasze podatki wpadają jak do dziury bez dna i są przejadane przez niepełnosprawną biurokrację, która łaskawie wyrzyguje nam jakieś marne resztki (w porównaniu do socjala za zachodnią granicą). Tu wracam do tematu i uważam że dalsze sięganie do kieszeni podatnika w jakiejkolwiek formie, bez uprzedniej reformy systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych jest marnowaniem naszych pieniędzy.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 20:16:41 pm wysłana przez el becetol »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10744 dnia: Września 14, 2010, 20:31:25 pm »
obracasz kota ogonem. wjebałeś się konkretnie i teraz, że niby
Dodałem poszczególne procenty tylko żeby zobrazować sytuację i żebyś się nie zamotał w "magicznych sztuczkach".

do tego do kalkulatora wpisałeś ewidentnie kwotę, która podchodzi pod twoją wcześniejszą (błędną) teorię. wpisz kwotę minimalnego wynagrodzenia w polsce to pogadamy (nie mówiąc już o wynagrodzeniu średnim w obu krajach). do tego rzucasz linkami z 2008 roku, jak podatki w polsce były jeszcze wyższe. gratulacje.

co do drugiej części twojej wypowiedzi to się zgadzam absolutnie, w niemczech wiedzą za co płacą, u nas niespecjalnie, ale nie staraj się wmówić, że białe jest czarne. trochę twarzy chociaż sobie pozostaw.

 
 

Wiadomość scalona: [time]Wrzesień 14, 2010, 20:48:35 pm[/time]
btw.
jeszcze dzisiaj pisałeś:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
a teraz:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
zdecyduj się w końcu :troll:
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 20:49:16 pm wysłana przez s00s »

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10745 dnia: Września 14, 2010, 20:55:03 pm »
To już z konkretnym trolingiem popłynąłeś  8)
Masz teorie, masz praktykę, masz opinie - wszystkie nic nie warte, bo się znasz lepiej. Twierdzisz że Kalkulatory płac mówią prawdę, a jak się okazuję że po wpisaniu kwoty wychodzi inaczej to zmieniasz zdanie. Argumenty ignorujesz. No nic. Masz kolejne źródło z którym możesz się pokłócić:

http://niemcy.zachlebem.info/samozatrudnienie-podatki.html
Cytuj
Podatki w Niemczech, wbrew powszechnej w Polsce opinii, są niższe niż w naszym kraju.
Czekaj czekaj, powiększe:
Cytuj
Podatki w Niemczech, wbrew powszechnej w Polsce opinii, są niższe niż w naszym kraju.
Widzisz? Czy dalej nie dociera?

Cytuj
o tego rzucasz linkami z 2008 roku, jak podatki w polsce były jeszcze wyższe.

Chodzi o obniżkę podatkow i stawki ubezpieczeniowej z 2007 roku?  :hihi:
Eh s00s, ten dzień ci nie wyszedł.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 20:59:58 pm wysłana przez el becetol »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10746 dnia: Września 14, 2010, 21:24:20 pm »
nie, chodzi o obniżkę podatku dochodowego z 2009 roku. dla przypomnienia dla dochodu powyżej 47 tyś rocznie (brutto) podatek dochodowy zmniejszył się z 30 do 18 procent.  
linkami możesz rzucać ile chcesz. faktów nie zmienisz. w polsce podatek to <30% w niemczech ~40%. kalkulatory to tylko potwierdzają (no chyba, że wpiszesz kwotę z dupy, tak tylko do potwierdzenia swoich fanaberii).
jak widać ja zdania nie zmieniam. od początku dyskusji obstawiam przy swoim, a nie że "ja tylko obrazowałem" (chyba nie jesteś aż takim idiotą, że myślałeś, że ktoś ci uwierzy???)

co z tą płacą minimalną/średnią w kalkulatorach??
piszesz, że "jak ch**" w polsce podatki/potrącenia z pensji <30% (do tego piękna lista i dalej wyliczenia), po czym zapodajesz, że od 1000 potrącają ~24%. to jak w końcu?

btw. komu ten dzień nie wyszedł to niech zdecydują ludzie co ten wątek śledzą. poproś marcepana to może nawet ankietę ci zafunduje.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 21:31:07 pm wysłana przez s00s »

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10747 dnia: Września 14, 2010, 21:41:07 pm »
Hola hola panie Sosie! To nie ja założyłem ankietę. Zrobił to Wuher, więc z takimi prośbami to do niego.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10748 dnia: Września 14, 2010, 21:41:33 pm »
Oj s00s, się zakręcileś się. Przecież w oparciu o te stawki wklejałem wszystkie wyliczenia. :lol: Jakbyś miał pojęcie o podatkach i kwocie zmniejszającej podatek wiedziałbyś skąd się bierze kwota z kalkulatora płac, zamiast po raz kolejny pytać o co chodzi i na co się decydować, bo by wiedział od czego to zależy.

Cytat: s00s
w niemczech ~40%. kalkulatory to tylko potwierdzają.

Cytat: el becetol
http://www.lohnsteuerrechner.com/

Wpisujemy 1000 Euro. Dostajemy na rękę 782,63

No, widać jak ci potwierdził.  :troll:

||
\/
http://niemcy.zachlebem.info/samozatrudnienie-podatki.html
Cytuj
Podatki w Niemczech, wbrew powszechnej w Polsce opinii, są niższe niż w naszym kraju.
Ich teraz idź wyzywaj. Ja odpuszczam temat, odpisywać nie będę, każdy widzi jak jest. Musze skoczyć na zakupy do swojego 'raju podatkowego' z 22% vatem.  :lol:

« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 21:49:22 pm wysłana przez el becetol »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10749 dnia: Września 14, 2010, 21:49:12 pm »
ten artykuł jest niedatowany (po designie stawiam na ubiegły wiek). daj coś na 100% aktualnego.

zgadza się, że przy głodowej niemieckiej stawce deutche państwo nie dobija swoich obywateli.
co do kalkulatorów to się nie lękaj. wiem dokładnie skąd się co bierze. nie sumuję procentów jak co poniektórzy.

może w końcu odniósłbyś się do tego?
co z tą płacą minimalną/średnią w kalkulatorach??
piszesz, że "jak ch**" w polsce podatki/potrącenia z pensji <30% (do tego piękna lista i dalej wyliczenia), po czym zapodajesz, że od 1000 potrącają ~24%. to jak w końcu?

czy duma el betona nie pozwala przyznać się do błędu????? byłoby miło jakbyś dorzucił coś jeszcze o nieudanym pstryczku w nos (lub epic failu, jak kto woli) z obniżką podatku w 2009.

Hola hola panie Sosie! To nie ja założyłem ankietę. Zrobił to Wuher, więc z takimi prośbami to do niego.
a to przepraszam, zwracam honor.

ps. becet poroś wuhera to może ci ankiete założy. wiesz, tą "komu dzień nie wyszedł na forum".

zamiast po raz kolejny pytać o co chodzi i na co się decydować
wut???

btw. z vatem nie masz co ciągnąć tematu. przyznałem ci rację.
btw2. lol, teraz dopiero zauważyłem, że artykuł odnosi się do ludzi prowadzących działalność gospodarczą, gdzie cały czas mowa jest o osobach na garnuszku szefa. gratuluję po raz drugi.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2010, 21:55:30 pm wysłana przez s00s »

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10750 dnia: Września 14, 2010, 21:49:48 pm »
Hola hola panie Sosie! To nie ja założyłem ankietę. Zrobił to Wuher, więc z takimi prośbami to do niego.

Dobrze, że jesteś czujny jak ważka.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10751 dnia: Września 16, 2010, 08:32:01 am »
Usunięto krzyż sprzed Pałacu

Cytuj
Usunięto krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - informuje TVN24. Nie wiadomo, dokąd został przeniesiony.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/usunieto-krzyz-sprzed-palacu,1,3688485,wiadomosc.html

Ciekawe czy Jarek rozpęta rewolucję...

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10752 dnia: Września 16, 2010, 08:37:55 am »
Kto, kiedy, jak? :]

Snake_Plissken

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 31-12-2006
  • Wiadomości: 17 240
  • Reputacja: 104
  • Who Dares Wins
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10753 dnia: Września 16, 2010, 08:42:54 am »
No to wojna! :mad:

Mr_Zombie

  • Global Moderator
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-11-2005
  • Wiadomości: 5 999
  • Reputacja: 15
  • Press a button and something awesome happens...
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10754 dnia: Września 16, 2010, 08:45:04 am »
Ale usunięto, w sensie władza cichaczem usunęła, czy ktoś inny usunął?
Tak czy inaczej, będzie wojna :lol:
Always code as if the person who will maintain your code
is a maniac serial killer that knows where you live.

Milford_Cubicle

  • Tajny współpracownik
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2007
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 2
  • IT could swallow all of us before IT even CHEWED!
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10755 dnia: Września 16, 2010, 08:50:32 am »
Ludzie ludzie, tak naprawdę nie ma co liczyć podatków i ile zostaje w kieszeni, bo z tego co zostaje w kieszeni płacicie podatki we wszystkich produktach i składnikach z tych produktów, akcyzy itd itp. Żyjemy w takim podatkowym "raju", że się żyć odechciewa (ja wiem, że nie tylko my, nie porównuje, są kraje gdzie są wyższe, są gdzie niższe, ale wszędzie są różne zarobki).

Co do krzyża, tak powinni zrobić pierwszego dnia "afery", po prostu go wynieść, a jakby się jakieś ludzie rzucali, to ich spacyfikować.
I'm happy to pull my veins out and braid a rope
I don't need hope to know that you'd die slow
I'm happy to pull my veins out and braid a rope
I don't need hope to know that you'd die slow

svonston

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10756 dnia: Września 16, 2010, 08:59:12 am »
Usunięto krzyż sprzed Pałacu

Cytuj
Usunięto krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - informuje TVN24. Nie wiadomo, dokąd został przeniesiony.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/usunieto-krzyz-sprzed-palacu,1,3688485,wiadomosc.html

Ciekawe czy Jarek rozpęta rewolucję...
Dobrze się stało. Jak tam byłem, to po prostu masakra {*}.
A Jarek na stówkę dostanie kurwicy.

Teraz ktoś na TVN24 mówi, że Prezydent pokazał, że nie liczy się z częścią społeczeństwa. Wuuut?

Mr_Zombie

  • Global Moderator
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-11-2005
  • Wiadomości: 5 999
  • Reputacja: 15
  • Press a button and something awesome happens...
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10757 dnia: Września 16, 2010, 09:03:51 am »
Prezydent pokazał, że nie liczy się z częścią społeczeństwa.
Liczy się za to z drugą częścią społeczeństwa ;)

Mimo to i tak, jeżeli to faktycznie ruch z góry, to zrobiono to najmniej taktownie, jak chyba można było. Afera będzie, że ho ho.
Always code as if the person who will maintain your code
is a maniac serial killer that knows where you live.

svonston

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10758 dnia: Września 16, 2010, 09:08:11 am »
Ale to wyciąłeś. :]

No moim zdaniem też niezbyt dobrze to wyszło. Mogli zrobić referendum nie patrząc na sprzeciwy PiSu i ludzi spod krzyża i dopiero to usunąć jakoś normalnie. Na stówę 50 starszych ludzi nie powstrzymało by policji, więc nie widzę problemu. Wyszło, jak wyszło. Będzie się działo, że tak powiem. HE_HE_HE

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #10759 dnia: Września 16, 2010, 09:15:27 am »
Konferencja leci teraz.

Krzyż przenieśli do kaplicy, bez udziału kościoła, docelowo ma iść do św Anny, możliwe, że pojedzie na pielgrzymkę.

Wystawa jest ustawiana w sali rycerskiej pałacu, sąsiadującej z kaplicą.
« Ostatnia zmiana: Września 16, 2010, 09:21:53 am wysłana przez Wuher »