Po pierwsze - na 99% Twój TV jest ok - ale warto byś podał model tego Samsunga bo skoro piszesz o funkcji 100Hz Motion Plus to zapewne masz TV tej marki.
Co do samej zasady działania tej funkcji jest ona w założeniach bardzo prosta. Ogólnie rzecz biorąc ta opcja oblicza na podstawie obrazu macierzystego tzw półklatki, które są następnie wstawiane pomiędzy klatki oryginalnego obrazu. Efektem takiego działania jest bardziej płynny obraz, sprawiający wrażenie żywszego i naturalniejszego, a pośrenio redukowane jest także smużenie. Obrazowo - piłkarz kopie piłkę - w obrazie macierzystym ta operacja jest pokazana w 29.97 klatkach animacji na sekundę(w sygnale PAL). Jeśli liczbę tych klatek zwiększamy nasz wzrok odbiera ruch nogi piłkarza bardziej płynnie. Bardziej bliższy nam - graczom - przykład. Na GF9800GTX Crysis łazi w ~30 klatkach animacji na sekundę, a na HD4870X2 ~55. Rożnicę w obrazie na korzyść Radeona HD widać gołym okiem. Na tym polega praca procesora obrazu w TV odpowiedzialnego za wszelkiego rodzaju 100Hz i jego odmiany. Więcej klatek i płynniejszy obraz. Teoria wygląda następująco - praktyka pokazuje jednak co innego.
Po pierwsze - w przypadku modeli z mniej zaawansowanymi układami za to odpowiadającymi (Sammsung serii 5 i 6) efekt jest przyzwoity w przypadku sygnału SD, ale HD wypada znacznie gorzej. Niestety dopiero wyższe modele posiadają specjalne algorytmy odpowiadające oddzielnie za sygnał SD i HD. Nikogo nie powinno dziwić to, że sygnał HD jest znacznie większym wyzwaniem dla procesora obrazu w TV pod kątem jego dalszego ulepszania. I niestety w tym wypadku w ogromnej większości sprawdza się powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego niekoniecznie dobrze sobie ze wszystkim radzi. Poza tym wszelkiego rodzaju poprawiacze płynności obrazu w TV LCD mają to do siebie, ze ich działanie jest okupione dwoma ubocznymi efektami - efektem Halo (nie, nie od Msster Chiefa) oraz powstawaniem artefaktów wokół poruszających się obiektów. I to dotyczy WSZYSTKICH technologii w stylu 100Hz. Na początku wymieniłem Samunga nie bez celu - większość innych popularnych firm (Philips, Sony, Sharp) rozwiązało sprawę z niższymi wersjami swoich poprawiaczy inaczej - jeśli jest on niewystarczający lub zbyt mało zaawansowany do obróbki i poprawiania płynności w sygnale HD jest on po prostu wyłączany. Dla przykładu - dopiero w przypadku modeli z Pixel Perfect HD można liczyć na opcję pozwalającą na wybór stopnia poprawy płynności ruchu. Wszystkie poniższe modele z P+ HD, P+2 HD i P+3 HD nie mają takiej możliwości i w przypadku wyświetlania na nich sygnału HD opcja poprawy płynności ruchu jest nieaktywna w Menu.
Jeśli chcesz to wyjaśnię Ci co to są za efekty. Ale jeśli chodzi o Twój TV to raczej jest z nim wszystko OK. Po prosty sygnał HD z konsoli ma pewne z góry ustalone właściwości i bez zaawansowanych poprawiaczy (HD Natural Motion w Philipsie, 200 Hz u Sonego czy 100Hz Motion Flow w wyższych Samsungach serii 7 i powyżej) nie ma co liczyć na super efekty. Dlatego jeśli zauważasz jakieś uchybienia to po prostu wyłącz tą opcję. Co prawda jej działanie jest tez zależne od gry, ale uważam, że jeśli nie dysponujemy odpowiednio zaawansowanym potworkiem to lepiej ją wyłączyć. Tym bardziej, że wyrażnie kuje Cie to w oczy:)
A tak na marginesie to wszystkie technologie poprawiające płynność ruch różnią się - w zależności od producenta - nazwą. Oczywiście jakieś drobne patenty i rozwiązania są odrębne dla poszczególnych firm ale sama zasada działania pozostaje taka sama.