Nom ok dziękuje Wam za porady:) Piter_neo o co chodzi z tą opcją" bez skalowania " ? Czy ten model Sony Bravia KDL 40W4500 byłby dobry ?
Mój post z innego tematu:
Ten model w odróżnieniu do soniaka ma 1:1 pixel mapping, a co to jest i dlaczego jest ważne dla graczy to masz opisane tutaj:
http://pixelmapping.wikispaces.com/Tak pokrótce opiszę Ci to zjawisko. Poniższy obrazek jest z pixel mappingiem:
Obrazek niżej jest bez tej opcji. Tak obraz jest wyświetlany na 99% telewizorów.
Po prawej odzwieciedlenie każdego pixela z sygnału przez dokładnie jeden pixel na matrycy telewizora, po lewej standardowe wyświetlanie:
Zoom na subpixele:
I jeszcze jedno porównanie:
http://pixelmapping.wikispaces.com/SonyEdgeEnhancementJak widzisz strata jakości jest znacząca.
Gry są wyswietlane w rozdzielczości 1280x720, matryca telewizorów to 1366x768, czyli obraz z gry musi być rozciągniety do rozdzielczości matrycy telewizora (do 1366x768 przy telewizorach 720p oraz do 1920x1080 przy full HD TV). W rzeczywistości obraz z gry 1280x720 jest rozciągany do mniej więcej 1420x820 (overscan). Każde skalowanie pogaarsza jakość obrazu.
Dzięki 1:1 pixel mapping każdy pixel z gry jest odzwierciedlany jednym pikselem z TV, dzięki temu nie ma żadnego skalowania, jednak jak łątwo sie domyśleć obraz z gry nie będzie wyświetlany na całej matrycy, tzn. wokół obnrazu będzie czarna ramka 43 pixele z lewej i prawej, oraz 34 z góry i z dołu.
Reszte info o mapowaniu 1:1 masz w linku jaki dałem juz wcześniej. Aha jeszcze jedno opcja 1:1 pixel mapping różnie się nazywa w różnych markach: exactscan, pc mode, itp. itd.
Jeszcze jedno, ponieważ soniak nie ma wspomnianego pixel mappingu to ma overscan, czyli jak jest wyświetlany obraz na matrycy to jest ucinana jego pewna część, ramka zawierająca 2%-5% obrazu.
Poniżej gif z przykładem:
http://www.evilboris.com/wp-content/uploads/2007/11/overscan-copy.jpg - kolejny przykład
Graw bez overscana:
Teraz z:
Porównaj ramke z HUD w obu obrazkach. W tym drugim jest praktycznie całą nieidoczna przez to że obraz został uciety. Na tą przypadłość cierpi 95%telewizorów.