Easter Eggs, tłumaczone u nas jako Jaja Wielkanocne, a raczej zabawa w polowanie na te jajka (Egg Hunt), to bardzo modna w wielu krajach zabawa wielkanocna. Zazwyczaj bawią się w nią dzieci, ale mogą też dorośli - polega to na ukryciu jajek (pisanek), albo jaj z czekolady z zawartością w środku w różnych miejscach w ogrodzie czy parku i zbieraniu ich w określonym czasie. Kto znajdzie najwięcej - wygrywa. Oczywiście w wariancie "domowym" nagrodą jest to co zebraliśmy (jajka, czekolada, cukierki), w wariancie organizowanym przez jakąś instytucję nagrody mogą być lepsze. Skoro jednak serwis o grach, no to pora na przykład - świetnie pokazuje to gra Stardew Valley, w którym dokładnie taka zabawa ma miejsce.


I to chyba jedyny przykład dosłownych "Easter Eggów", bo jak wiemy, większość to raczej ukryte smaczki pozostawione przez twórców gry. Wszystko jednak najpewniej pochodzi od tej właśnie zabawy w szukanie ukrytych przedmiotów, a ktoś kto lubi tę zabawę ochrzcił tajemnice w grach właśnie Easter Eggami. Bywają różne: czasem coś niewielkiego - napis, parafraza cytatu, plakat zwiastujący inną grę - ale czasem potrafią to być naprawdę rozbudowane side-questy. Ot chociażby "12 prac Asterixa" w Wiedźminie 3. Zresztą - podobno w "Sercach z kamienia" nadal są nieodkryte easter eggi. W wydanym niedawno Resident Evil 2, na jedych z drzwi można znaleźć numer telefonu, który jest datą wydania oryginalnej gry.

Custom image
W GTA V na jednej ze ścian w garażu jednego z budynków mogliśmy znaleźć napis... "Nothing here".

Custom image
Twórcy wiedzieli, że gracze będą lizać ściany, żeby znaleźć wszystko co się da - ukryli więc żart mówiący, żeby szukać gdzie indziej. A wy, jakie macie ulubione Easter Eggi? I czy znacie tradycję o grze w ukrywanie jajek w ogrodzie ?