Publicystyka

Witamy PlayStation 4 - test i przewidywania

Marka PlayStation przewija się w moim życiu już od wielu, wielu lat, kiedy to mój ojciec przyniósł do domu szare pudełko, do którego wkładało się płyty i jeździło Porsche czy wygrywało Ligę Mistrzów na ekranie własnego telewizora. To właśnie ojciec zaraził mnie pasją do grania, która rozwijała się i dalej rozwija we mnie na przestrzeni ostatnich 15 lat. Dzisiaj do czynienia mamy z początkiem nowej generacji sprzętu, a do sklepów powoli wchodzi najnowsza konsola ze stajni Sony – Playstation 4.

Konsola póki co w sklepach dostępna jest bardzo słabo, a właściwie… niedostępna. W dzień premiery ustawiłem się w kolejce w jednym z hipermarketów RTV/AGD w Warszawie, jednak konsol przywieziono śmiesznie mało (około 12 sztuk) i musiałem obejść się smakiem. Szczęśliwym trafem, jednak udało mi się zamówić jedną z ostatnich sztuk na infolinii u konkurencji, dzięki czemu już dzień po premierze nowiutkie PlayStation 4 czekało na mnie w sklepie.

Najnowszy PS to konsola, która ma być dla Sony zbawienna. Konsola, która ma stać się tym czym dla rynku multimedialnego było PlayStation 2, czyli legendą. Ma zrobić to, czego nie udało się poprzedniczce, a więc zacząć niepodzielnie rządzić na rynku. Dlatego też zmieniono politykę reklamy samego sprzętu. Abstrahując od niebotycznie wysokiej ceny „trójki”, która na premierę kosztowała niespełna 3000zł, należy przypomnieć sobie hasła o „domowym centrum rozrywki”, „najtańszym odtwarzaczu blu-ray” czy iście „luksusowym urządzeniu”. Strategia promowania PlayStation 3, jako maszyny z najwyższej półki była ogromną klapą. Trzeba przyznać, że w konsole drzemało naprawdę dużo mocy, jednak architektura konsoli sprawiała, że tytuły multiplatformowe lepiej wyglądały na tańszym Xboxie 360. Trzecia konsola od Sony zapisała się jednak w naszej pamięci wspaniałymi exclusivami, które moim zdaniem były lepsze niż odpowiedniki konsoli Microsoftu. Sprzedaż PS3 po siedmiu latach od premiery dogoniła Xboxa, jednak… no właśnie, to ona musiała gonić, a nie jest to normalne dla marki tak silnej na rynku multimediów jak właśnie PlayStation. Cała sytuacja zaczęła być smutna dlatego, że PlayStation stało się raczej… EntertainmentStation. Zapomniano o tym, co w niej najważniejsze, czyli o grach. Po powolnym starcie konsola doczekała się jednak wielu wspaniałych gier, lecz do tej pory legenda PS2 pozostała nieruszona. PlayStation 4 od momentu jej oficjalnej zapowiedzi stara się naśladować „dwójkę”. Całe Sony trąbi wszem i wobec, że konsola nareszcie będzie tylko do grania, a także, że będzie sprzętem w rozsądnej cenie, na którą będzie mógł pozwolić sobie każdy, a nie drogim, luksusowym dobrem. Już na początku swojego żywota „czwórka” bije rekordy sprzedaży PS2, a kolejki w sklepach na całym świecie świadczą o tym, że teraz to piłka jest po stronie Sony. Po ogromnej ilości hucznych zapowiedzi ludzie zaufali na nowo japońskiej marce, teraz należy sprawić, aby zaspokoić oczekiwania graczy, a więc wydać wiele gier, o wysokiej jakości.

Przejdźmy jednak do testu najnowszej konsoli Playstation 4. To, co rzuca się w oczy od razu po rozpakowaniu pudełka, to mały rozmiar konsoli. Posiadam obecnie PS3 Slim, od której „czwórka” jest sporo mniejsza. Konstrukcja wykonana jest niezwykle porządnie, a design jest według mnie bardzo, bardzo przyzwoity. Konsola posiada na swojej obudowie dwa dotykowe przyciski, które służą do włączania oraz wyjmowania płyty z czytnika. Bardzo przyjemnym bajerem jest świecąca listewka, która zmienia kolor w zależności od wykonywanej czynności. Kiedy jest włączona świeci na biało, kiedy się włącza, świeci na niebiesko, a kiedy jest w stanie uśpienia, na żółto. W porównaniu do PS3 Slim, kultura pracy, czyli głośność jest porównywalna. Wydaje mi się, że ogólnie ciszej chodzi PS4, jednak napęd cichszy z kolei jest w „trójce”. PS4 jest ciepłe po kilku godzinach grania, jednak nie ma mowy o przegrzewaniu się, ani jakimkolwiek dyskomfortem płynącym z tego faktu. Menu jest niezwykle płynne, nie ma mowy o żadnym wczytywaniu, kiedy wychodzimy z gry aby powrócić do ekranu głównego. Poza momentami instalacji gier wszystko chodzi bardzo, bardzo szybko i płynnie. Wspaniałym usprawnieniem jest to, że w grę możemy zagrać już po ściągnięciu/zainstalowaniu około 25% naszej gry. Reszta instaluje/ściąga się w tle, dzięki czemu my oddajemy się rozrywce, a czynności poboczne wykonywane są bezinwazyjnie, w tle. Konsolę możemy połączyć z naszym kontem na facebook’u, dzięki czemu na naszym koncie widnieje zdjęcie profilowe oraz imię i nazwisko, których nie musimy nikomu udostępniać. Nowe PlayStation to też nowy pad, który zaskakuje wygodą, którą zapewniają nowe, wklęsłe analogi, większe triggery oraz gumowany tył, dzięki czemu pad lepiej leży w dłoni. Zrezygnowano z przycisków Start i Select, a w zamian zamieszczono w bardziej... intuicyjnych miejscach Share, służący do dzielenia się kawałkami rozgrywki oraz Options, zastępujący Start. Dodano też panel dotykowy, który jest sam w sobie przyciskiem. W przyszłości może on zaowocować wieloma ciekawymi rozwiązaniami, które wykorzystają jego potencjał. DualShock 4 posiada też światełko przypominające PS Move, co zapewne również znajdzie szerokie zastosowanie za kilka miesięcy. Czy pad jest lepszy od tego, którego dostajemy w zestawie z Xboxem? Trudno mi powiedzieć, ponieważ pasa od XONE nie miałem jeszcze w ręku, jednak jest z pewnością porównywalny z tym, co prezentuje kontroler od Xboxa 360. Podsumowując, nie sposób nie przyznać, że PlayStation 4 to konsola o ogromnym potencjale. Według tego, co mówią producenci, w przeciwieństwie do poprzedniczki nie jest trudna do programowania. Jest mocna technicznie i oferuje nowe rozwiązania za sprawą mocno wyewoluowanego pada. W tym momencie pozostaje poczekać na gry oraz na szerszą dostępność samej konsoli, która ze względu na perspektywy na przyszłość oraz rozsądną cenę jest dosłownie rozchwytywana, a potem cieszyć się tym, co przyniesie kolejna generacja konsol do gier.

Platformy:
Czas czytania: 5 minut, 51 sekund
Komentarze
...
#1
~Drodas
3871 dni temu

Bardzo fajnie napisany test!

odpowiedz
...
#2
~Romero
3871 dni temu

Szkoda, że tak mało fotek wrzuciłeś. Może uzupełniłbyś tekst o jeszcze dwie ukazujące samą konsolę?

odpowiedz
...
#3
~icek009
3871 dni temu

Wrzuć ze 2 dodatkowe fotki RAF:) i będzie git!

odpowiedz
...
#4
~PSFour
3871 dni temu

Test bardzo ok. Chociaż mogłeś napisać trochę więcej o samym sprzęcie no i wrzuć więcej fotek:)

odpowiedz
...
#5
~R.A.F.
3871 dni temu

Ok po południu postaram się zrobić kilka dodatkowych zdjęć, możecie zadawać pytania, chętnie odpowiem w formie suplementu do tekstu ;)

odpowiedz
...
#6
~andy
3871 dni temu

Jaki test? to fanowska karma!!! Nigdy nie czytałem tak szmatławego testu!!!

Gdzie wady gdzie zalety? tylko oh ah i eh o co chodzi? Opis pada beznadziejny wiesz że przyciski są cyfrowe? uwstecznione? wiesz że konsola nic nie czyta kompletnie nic! Rozpływanie o interfejsie też lipa! Brak zakładek i wszystko na pierwszej stronie. Przy jednej grze czy dwóch to nie problem ale ciekawe jak bedzie ich 40? czemu o tym nie napisałeś?

odpowiedz
...
#7
~R.A.F.
3871 dni temu

Hej nie jest to żaden fanowski bełkot, bo tak jak i w poprzedniej, tak i w tej generacji planuję kupić obie konsole. Owszem konsola nie czyta mp3 czy blu-ray 3D, ale jestem więcej niż pewny, że to pojawi się w aktualizacji, bo to dzisiaj standard, dlatego też o tym nie wspomniałem. Właśnie to chciałem zaznaczyć, że dobrze, że inżynierowie Sony nie skupili się bardziej na obsłudze np. blu-ray 3D, a na samych grach, bo PlayStation to nie odtwarzacz a konsola do gier. Mówisz, że same "oh ah", w sumie trudno je powstrzymać, bo sprzęt jest naprawdę fajny i dobrze przemyślany o czym świadczą kolejki w sklepach ;)

odpowiedz
...
#8
~AlanNetwork
3871 dni temu

W dodatku śmiga całkiem nieźle:) Chyba lepiej niż amerykańska wersja;)

odpowiedz
...
#9
~andy
3871 dni temu

He nie pokażą mojego komenta bo nie wygodny.

To może tak ps4 jest super i takie tam brednie na temat jakie to super super ps4 super

Teraz przejdzie moderację buahahahahahahaha hej raf

odpowiedz
...
#10
~R.A.F.
3871 dni temu

Wszystkie twoje komentarze zostały opublikowane, do krytycznego odniosłem się powyżej :)

odpowiedz
...
#11
~andy
3871 dni temu

No już lepiej :) A jak skomentujesz cyfrowe przyciski na padzie i beznadziejny interfejs? filmów xvid czy innych też nie czyta. A to że peryferia ps3 kaput to też fajna sprawa? niekompatybilność i wyłudzanie od ludzi kasy za klasyki które już posiadają to też super :) No do tego już przywykliśmy biznes to biznes.

Nie nie tędy droga bardzo słaby test nic nie przedstawione jakim na prawdę jest!

I jeszcze jedno to że miliony kupują to nic nie znaczy. Albo inaczej sonofanboizm. Mnie nic nie przekonuje do nabycia ps4. Na pewno nie gry bo ich jeszcze nie ma, w tym też twierdzisz że skupia się na samych grach przecież to kpina i nabijanie ludzi w butlę! Niema gier a to co jest to do wersji z pc mizeria na kółkach. Jedynie killzone sf który zresztą jest drewniany.

Na podsumowanie z mojego króciutkiego postu ludzie więcej się dowiedzieli o ps4 niż z twojego obszernego artykułu, a ty to próbujesz bronić że to nie fanowski bełkot? hmm

No to w takim razie tvn jest z pis'u

odpowiedz
...
#12
~andy
3871 dni temu

Ps:

Pominąłem bo może dodadzą w aktualizacjach? - A może nie dodadzą nigdy skąd o tym możesz wiedzieć? tym bardziej że mają podpisane kontrakty na promowanie komercyjnych serwisów z wypożyczaniem muzyki i filmów. Nie czyta i tyle!!!! To uwstecznienie! Nawet zdjęć nie przejrzymy!!! Tak na prawdę na tą chwilę z ps4 nic nie zrobimy nawet nie zagramy! Bo tu po prostu nie ma gier!!!!

odpowiedz
...
#13
~R.A.F.
3871 dni temu

Tak, ale nie możesz zapominać o tym, że PS4 kupujemy jednak jako konsolę do gier a nie odtwarzacz różnorakich multimediów. Oczywiście jest to uwstecznienie, ale w żaden sposób moim zdaniem nie zniechęci nikogo, kto chce kupić sobie nową konsolę. Co do braku wstecznej kompatybilności, to tak jak powiedziałeś przywykliśmy już do tego za czasów PS3, osobiście również nie jestem z tego zadowolony i głównie dlatego produkcje generacji PS2/PSX umieszczone na PSN omijałem szerokim łukiem.

Cyfrowe przyciski, o których mówiłeś to tylko L1/R1, które i tak zazwyczaj używane są do celowania czy zmiany znacznika na zawodniku w grach sportowych. Nie znam gry, w której analogowe L1/R1 zostałyby wykorzystane w PS3. Pozostałe przyciski dalej są czułe na nasz nacisk, więc nie widzę tutaj żadnej istotnej zmiany.

Co do interfejsu to nie zgodzę się, że jest beznadziejny, wręcz przeciwnie wg mnie jest przejrzysty i wygodny. Aplikacji, których używasz najczęściej przesuwają się automatycznie do lewej strony, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu na nurkowaniu w kufrze swoich treści.

Co do porównania wersji PC i PS4 to szczerze mówiąc nie widać znaczących różnic w grach takich jak BF4 czy najnowszy NFS, czego sam doświadczyłem, a zauważ, że w przeciwieństwie do PC, gry wraz ze starzeniem się sprzętu wyglądają coraz ładniej a nie coraz gorzej :)

odpowiedz
...
#14
~Stefanek
3870 dni temu

Panienki stop:)

odpowiedz
...
#15
~Mareczek
3865 dni temu

Konsolka stoi u mnie w domu. Jest cicha, ładna i szybka. Szkoda tylko, że się tak okropnie palcuje.

odpowiedz
...
#16
~Wrill
3854 dni temu

Foteczek jak nie było, tak nie ma:(

odpowiedz
...
#17
~andy
3840 dni temu

[quote]Mareczek:Konsolka stoi u mnie w domu. Jest cicha, ładna i szybka. Szkoda tylko, że się tak okropnie palcuje.[/quote] I tyle z radości posiadania ps4 ładna i se stoi No leżę i pękam ze śmiechu! NERD! dosłownie

odpowiedz
...
#18
~andy
3840 dni temu

A i "palcuje" cokolwiek to znaczy

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: