Autor Wątek: Kultura USA  (Przeczytany 14702 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Kultura USA
« Odpowiedź #40 dnia: Kwietnia 15, 2006, 19:16:10 pm »
Cytuj
U mnie w piekarni to az milo kupowac Very Happy
Dziendobry, słucham co podac, prosze, dziekuje, dowidzenia Smile


heheh u mnie wręcz przeciwnie. Pracują tam teraz jakieś gnojki i jak wchodzisz to takie teksty "co jest ku*wa"?
Ale generalnie ta jazdy są z nich.

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #41 dnia: Kwietnia 15, 2006, 19:34:48 pm »
W sposób szczególny opłaca się być miłym podczas zamawiania pizzy (i to już niezależnie od kraju), bo wszyscy- począwszy od kucharza po kelnera lubią napluć lub nawet charknąć na pizzę, gdy klient jest upierdliwy bądź chamski :]

Nie żebym ja tak robił, ale pracowałem dwa lata temu jako kelner na rynku w Krakowie i na zapleczu była nawet lista "nielubianych" klientów :roll:

Ako

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 15-07-2004
  • Wiadomości: 2 652
  • Reputacja: 1
Kultura USA
« Odpowiedź #42 dnia: Kwietnia 15, 2006, 20:08:33 pm »
Aż boje sie pomyslec co dodawane bylo do kawy zamiast mleczka, lodów, szejków, czy sałatek z majonezem ;)

Renshu Clan

Renshu Clan Ako, UFO, Gawlisz, Zgieru, Gutek, Filo, Mysza, Tsubasa, Sheva, Luki_k

playing girl

  • Przodownik pracy
  • *****
  • Rejestracja: 24-03-2006
  • Wiadomości: 511
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #43 dnia: Kwietnia 15, 2006, 20:34:36 pm »
w Mc'Donalds często hmm spuszczają sie dosłownie mówiąc do ee białych produktów typu lody, shake'i i takie tam.

ÓFO

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-09-2004
  • Wiadomości: 1 837
  • Reputacja: 1
  • ale mi ręce gównem śmierdzą :x
Kultura USA
« Odpowiedź #44 dnia: Kwietnia 15, 2006, 22:25:37 pm »
u nas w piekarni kolesie się spuszczają do chleba.
Nawet znam kolesia który to robi, już nigdy nie kupie tam pieczywa.
To wogóle jest brak szacunku dla chleba. W Polsce(ale nie tylko) ludzie mają wielki szacunek, w końcu to symbolika Religija.

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 15, 2006, 23:22:28 pm »
Widze ze zalozyliscie temat specjalnie dla mnie eheheh :) jutro wypowiem sie na ten temat, ale nie spodziewajcie sie niczego optymistycznego :) to ze tu mieszkam, zyje i pracuje nie znaczy ze uwielbiam ten kraj :) jest to tylko kolejny epizod w moim zakreconym zyciu :)

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Kultura USA
« Odpowiedź #46 dnia: Kwietnia 27, 2006, 14:58:17 pm »
Red to może nam opiszesz życie przeciętnego Amerykanina.
My znamy to z TV czy tam innych źródeł a ty to masz na odzień.

Castor Krieg

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 4 450
  • Reputacja: 26
Kultura USA
« Odpowiedź #47 dnia: Kwietnia 27, 2006, 18:27:39 pm »
Półtora roku temu byłem na praktykach w Waszyngtonie, który to uchodzi za najbardziej europejskie z miast USA. Pobyt tam zmienił trochę mój pogląd na Amerykę, ludzie okazali się tam niezwykle mili i pomocni. Ok, pewnie nie znają krajów Europy, ale odwrotnie - ilu z nas zna wszystkie stany USA?
Kulturę z pewnością mają, co prawda jest to kultura młoda, ale mimo wszystko kultura.[/url]

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #48 dnia: Kwietnia 28, 2006, 23:56:29 pm »
Cytuj
Ok, pewnie nie znają krajów Europy, ale odwrotnie - ilu z nas zna wszystkie stany USA?


A ilu amerykanów zna wszystkie stany w USA?  :roll:

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 29, 2006, 04:36:16 am »
wszyscy :)

Walker

  • Pontifex Maximus
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2004
  • Wiadomości: 2 158
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #50 dnia: Kwietnia 29, 2006, 09:41:36 am »
ale z dan statystycznych wynika ze USA nie jest zbyt inteligetnym narodem ( o ile mozna uzyc slowa narod), ale co tam przecietny polski wiesniak prezentuje sie podobnie co przecietny redneck z USA :D ( przynajmniej w tv hehe)

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #51 dnia: Kwietnia 29, 2006, 09:45:19 am »
Inteligencja nie ma raczej nic wspolnego z wyuczeniem sie nzw stanow na pamiec, a pozatym to jest bardzo proste, wszyscy ogladaja sport uniwersytecki, (kosz, hokej, football etc) kazda szkola z innego stanu, znaja nazwy wszystkich druzyn, wiec tym samym znaja wszystkie stany :D a taki przecietny amerykanin potrafi podac ci z pamieci statystyki polowy zawodnikow z swzonu zasadniczego  z ligi baseball'owej :)

Walker

  • Pontifex Maximus
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2004
  • Wiadomości: 2 158
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #52 dnia: Kwietnia 29, 2006, 09:56:30 am »
tak moze i to potrafi, ale czy przecietny amerykanin potrafi matematyke, historie i inne dziedziny nauki na takim poziomie co przecietny polak ??? moj anuczyciel w technikum co byl kilka lat w stanach powiedzial mi ze u nich na STUDIACH jest taki poziom jak u nas w technikum...dlatego amerykance importuja wielu naukowcow z innych krajow ;)

Havana

  • Tajny współpracownik
  • *****
  • Rejestracja: 19-04-2004
  • Wiadomości: 882
  • Reputacja: 0
  • PSN - Havcio
Kultura USA
« Odpowiedź #53 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:02:01 am »
Cytat: "walker_san"
tak moze i to potrafi, ale czy przecietny amerykanin potrafi matematyke, historie i inne dziedziny nauki na takim poziomie co przecietny polak ??? moj anuczyciel w technikum co byl kilka lat w stanach powiedzial mi ze u nich na STUDIACH jest taki poziom jak u nas w technikum...dlatego amerykance importuja wielu naukowcow z innych krajow




ale oni maja pieniadze to moga sobie pozwolic na takie cos


a dwa - to system nauczania w usa jest bardzo waski, tam sa sami specjalisci

Mikes

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 7 687
  • Reputacja: 0
  • Ej.
Kultura USA
« Odpowiedź #54 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:03:04 am »
Cytat: "walker_san"
moj anuczyciel w technikum co byl kilka lat w stanach powiedzial mi ze u nich na STUDIACH jest taki poziom jak u nas w technikum...dlatego amerykance importuja wielu naukowcow z innych krajow Wink


taa.. mój kuzyn z USA też mi to powiedział. jak spojrzał w moje podręczniki matmy to powiedział że oni to teraz mają(a jest o dobrych kilka lat starszy

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #55 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:07:03 am »
akuratnie w tym miejscu sie nie zgodze, wiedza to rzecz nabyta, to zalezy od osob czy chca sie uczyc czy tez nie, w szkole sam wybierasz liczbe przedmiotow i kredytow, wiec to zalezy od ciebie czego bedziesz sie uczyl. Szkola tutaj kosztuje naprawde od cholery pieniedzy i moze amerykanie duzo zarabiaja ale nie wszystkich stac wyslac do szkoly dziecko (mowie o studiach) ja za moja szkole place 18 tys $ rocznie porownaj sobie to z cenami szkol w polsce, dolicz do tego ksiazki (ktore tez sa drogie jak cholera), benzyne na dojazdy i inne rzeczy posrednio zwiazane ze szkola. Moze i tak sie utarlo ze amerykanie to barany, tak samo jak i wszystkie inne narody, w kazdym kraju sa ludzie madrzy i inteligentni ale tez w kazdym znajdziesz, przepraszam za uzycie takiego slowa "DEBILI". Ja ich nie bronie, nie twierdze ze wszyscy sa madrzy, ale tez nie wszyscy sa glupi. Amerykanie importuja naukowcow z innych krajow bo ich na to stac, a tamci chcetnie pojada bo im sie to oplaca, pozniej sprowadza ich rodziny, pokupia im mieszkania, dadza obywatelstwa i maja swoich, ten kraj tak wlasnie funkcjonuje, amerykanie lubia miec wszystko naj, wiec dlaczego by teg nie kupic. Poziom na studiach nie jest niski, moglbym znowu porownac to z innymi krajami, sa szkoly bardziej prestizowe (jak wszedzie) ale sa tez szkoly tansze o mniejszym prestizu, slawie etc. gdzie wiecej ludzi pojdzie bo ich bedzie na te wlasnie szkoly stac. Jak juz mowilem to student wybiera czego chce sie uczyc a nie szkola mu narzuca, co uwazam za rozwiazanie naprawde bardzo dobe, bo nie musisz uczyc sie rzeczy ktore nie sa ci zupelnie potrzebne.

Walker

  • Pontifex Maximus
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2004
  • Wiadomości: 2 158
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #56 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:28:30 am »
ja mowie o przecietnym amerykaninie, a osoby ktore uczylu w USA ( a znam kilka takich, moich bylych nauczycieli z technikum) potwierdzaja to, u nas poziom nauczania jest wyzszy i tego nie mozna zaprzeczyc, przecietny amerykaniec jest po prostu "mniej madry" :P

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #57 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:31:01 am »
No akuratnie ja tez takie osoby znam ktore uczyly w usa, tyle ze kilku profesorow, ktorzy wykladali na prawie w polsce gdzie sie uczylem, i wcale tak nie twierdzili, ale coz nie bede sie sprzeczal bo to nie ma sensu, A przecietny polak nie tyle co jest madry, on tylko stwarza takie pozory

Walker

  • Pontifex Maximus
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2004
  • Wiadomości: 2 158
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #58 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:34:58 am »
no ale skoro juz o polakach, to popatrz na to ze przecietny polak wie kto w jakim jezyku mowi w innych krajach, a chcesz widziec co mysla inni, ostatnio wycieczka z wloch byla swiecie przekonana ze gadamy po rusku i jezdzimy jeszcze na koniach O_O paranoja, pewnie amerykance mysla ze u nas jest epoka kamienia hehe, kiedys na necie widzialem filmik gdzie mlodzi amerykance podawali rady dla polakow, zalosne to bylo zaiste

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #59 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:39:06 am »
bardzo duzo narodow mysli jezyk polski z rosyjskim, ukrainskim, bosniackimbo dla nich te jezyki brzmia prawie ze identycznie. Wlosi sa okropnie tepym narodem mieszkalem tam ponad pol roku to wiem, amerykanie nie traktuja nas jak ludzi z kamienia lupanego, wiedza gdzie jest wroclaw, krakow, warszawa, nie twierdze ze wszyscy ale na tyle osob co ja spotykam to bardzo duzo wiedzialo. Maja tu polskie filmy, ktore tez ogladaja, bardzo lubia "chlopaki nie placza" wiec nie jest tak jak ci sie wydaje.

Walker

  • Pontifex Maximus
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 14-07-2004
  • Wiadomości: 2 158
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #60 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:42:42 am »
Cytat: "_ReD_"
bardzo duzo narodow mysli jezyk polski z rosyjskim, ukrainskim, bosniackimbo dla nich te jezyki brzmia prawie ze identycznie. Wlosi sa okropnie tepym narodem mieszkalem tam ponad pol roku to wiem, amerykanie nie traktuja nas jak ludzi z kamienia lupanego, wiedza gdzie jest wroclaw, krakow, warszawa, nie twierdze ze wszyscy ale na tyle osob co ja spotykam to bardzo duzo wiedzialo. Maja tu polskie filmy, ktore tez ogladaja, bardzo lubia "chlopaki nie placza" wiec nie jest tak jak ci sie wydaje.


to dobrze ;), ty ich tam doksztalcaj aby wiedzieli jeszcze wieciej, ot taka misja patriotyczna :P

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #61 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:44:24 am »
ostatnio bedac w bestbuy, znalazlem na polce filmy na dvd, krzyzacy, ogniem i mieczem, pan wolodyjoski, tak te stare starusienkie :)

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #62 dnia: Kwietnia 29, 2006, 11:29:10 am »
Cytuj
a dwa - to system nauczania w usa jest bardzo waski, tam sa sami specjalisci


Ładnie to się nazywa- po Polskiej szkole maturzyści są specjalistami w większości przedmiotów, amerykanin w jednym. I to ledwo- też jest tak, że szkoła "przerzuca" uczniów do następnej klasy, bo zostawić takiego delikwenta to problematyczne.
No i ściąganie też istnieje- nie na taką skalę jak w Polsce, ale także ma się dobrze.

Co jak co, ale USA "słynie" z tego, że wypuszcza z high school uczniów, którzy niepotrafią nawet dobrze pisać, czy mnożyć i dzielić.

A i spotkałem dwóch, trzech amerykanów którzy umieli wymienić większość stanów (zabrakło im bodajże 3). Dwóch, trzech na około setkę, jaką poznałem.

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #63 dnia: Kwietnia 29, 2006, 11:34:34 am »
To gdzies ty byl? w Arizonie? :D Co do sciaganie to sie nie zgodze, bo nikt ci nie da sciagnac, tutaj za to sie zostaje zawieszonym, kilka wpadek 2-3 i wylatujesz ze szkoly. Juz 2 moich kumpli polecialo. Nie wiem kiedy i gdzie byles music, ale troche glupoty gadasz. To samo o pisaniu, mnozeniu i dzieleniu, gdzies ty to wyczytal? OMG.

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #64 dnia: Kwietnia 29, 2006, 12:28:48 pm »
Cytuj
To gdzies ty byl? w Arizonie?


Się nie śmiej- Arizona jest fajna- przynajmniej ciepło non- stop

Cytuj
Co do sciaganie to sie nie zgodze, bo nikt ci nie da sciagnac, tutaj za to sie zostaje zawieszonym, kilka wpadek 2-3 i wylatujesz ze szkoly


Aż za dużo osłuchałem się o przekretach jakie się odbywają.
Zresztą jak byłem tam na kursach, to mogłem tego doświadczyć na żywo :]

Cytuj
Juz 2 moich kumpli polecialo


U mnie 1 kumpel. Cóż- nie pisałem że nie ma za to poważnych konsekwencji :]

Cytuj
To samo o pisaniu, mnozeniu i dzieleniu, gdzies ty to wyczytal? OMG.


Nigdzie nie czytałem, z praktyki widziałem. Mój były współlokator który mieszkał w stanach (już wrócił, bo go wywalili z uczelni- nieprzyzwyczajony do nauki po prostu), nie dość że nie umiał prawie polskiego, to i po angielsku nie wiedział jak co się pisze.
Ot taka sytuacja:
- "Music, jak się pisze "rzeka"? ż, czy rz?"
- "jak nie wiesz, to napisz po angielsku po prostu"
- "Music, a przez v, czy przez w?"

I tak ze wszystkim. Ewenement? Chyba nie, bo jak z kumplem coś tam liczyłem jak nocowałem u niego w New Jersey, to mnożenie i dzielenie było czarną magią. Później poszliśmy do jego kumpla- też się nie popisał tymi zaawansowanymi zdolnościami.
Zresztą nasz wykładowca wykłada też czasem na amerykańskich uczelniach i potwierdza tylko to z czym ja się spotkałem.

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #65 dnia: Kwietnia 29, 2006, 12:33:50 pm »
To w takim razie to byli polacy czy kto?  ^_^

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #66 dnia: Kwietnia 29, 2006, 12:45:35 pm »
Właśnie zdałem sobie sprawę, że niejasno to ująłem :]

Cytuj
Mój były współlokator który mieszkał w stanach (już wrócił, bo go wywalili z uczelni- nieprzyzwyczajony do nauki po prostu),


Gość wyemigrował do stanów w wieku 7 lat bodajże, tam skończył szkoły, maturkę, do Polski wrócił więc po 13 latach by studiować, ale jak wspomniałem w naszym nadwiślańskim kraju nie dał sobie rady i już wrócił do domu.
Ot teraz elegancko.

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Kultura USA
« Odpowiedź #67 dnia: Kwietnia 29, 2006, 13:13:23 pm »
Cytuj
Gość wyemigrował do stanów w wieku 7 lat bodajże, tam skończył szkoły, maturkę, do Polski wrócił więc po 13 latach by studiować, ale jak wspomniałem w naszym nadwiślańskim kraju nie dał sobie rady i już wrócił do domu.
Ot teraz elegancko.


No to ja mu się nie dziwie ze po tylu latach miał problemy z
J. polskim
No i jeszcze w młodym wieku wyjechał.

Havana

  • Tajny współpracownik
  • *****
  • Rejestracja: 19-04-2004
  • Wiadomości: 882
  • Reputacja: 0
  • PSN - Havcio
Kultura USA
« Odpowiedź #68 dnia: Kwietnia 29, 2006, 14:03:19 pm »
Cytat: "Derek"
No to ja mu się nie dziwie ze po tylu latach miał problemy z
J. polskim
No i jeszcze w młodym wieku wyjechał.



nie chodzi o to ze mial problemy z polskim, ale z systemem nauczania - u nas w pieknym kraju polska, uczysz sie wszystkiego po troszku i na wysokim poziomie (mowa os tudiach) a tam w usa masz nauczanie kierunkowe - skupiasz sie na jednej dziedzinie i tyle

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Kultura USA
« Odpowiedź #69 dnia: Kwietnia 29, 2006, 16:10:04 pm »
Cytuj
No to ja mu się nie dziwie ze po tylu latach miał problemy z
J. polskim
No i jeszcze w młodym wieku wyjechał.


Że polskiego nie umiał to rozumiem, ale że z angielskiego też średnio kojarzył, to już mniej mogę być wyrozumiały...

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Kultura USA
« Odpowiedź #70 dnia: Kwietnia 29, 2006, 16:13:14 pm »
Cytuj
Że polskiego nie umiał to rozumiem, ale że z angielskiego też średnio kojarzył, to już mniej mogę być wyrozumiały...


Tu masz rację, po tak długim pobycie w stanach nawet największy „laik” sprawnie operował by angielskim. Nie wierze w to żeby kto ktokolwiek przebywający długi okres w stanach nie był by w stanie nauczyć się języka.


EDIT: iryruje mnie jeszcze w USA ze tam ludzie chodzą normalnie po domu w butach:/
Troszke syff się robi jak w takich butach w ktorych laziło sie po dworzu wejdzie do domu :/

_ReD_

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2005
  • Wiadomości: 4 959
  • Reputacja: 49
  • It is what it is
Kultura USA
« Odpowiedź #71 dnia: Kwietnia 29, 2006, 20:23:10 pm »
Heheheh to bajki z tymi butami derek :D wiesz to zalezy od ludzi, w Polsce tez mozesz chodzic w butach nikt ci tego nie broni.

Derek

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 18-06-2005
  • Wiadomości: 1 480
  • Reputacja: 0
  • Czego nie wiesz?
Kultura USA
« Odpowiedź #72 dnia: Kwietnia 29, 2006, 20:53:05 pm »
Cytuj
w Polsce tez mozesz chodzic w butach nikt ci tego nie broni.[/code]


Spoko, ale jak bedziesz w domku mi sprzątał :wink:  :wink: