Autor Wątek: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.  (Przeczytany 5174 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

monio4

  • Nintendofanboj
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 15-05-2004
  • Wiadomości: 2 948
  • Reputacja: 25
Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« dnia: Grudnia 25, 2011, 17:25:06 pm »
Pytam już na innym forum ale moze tutaj też mi ktoś pomoże w wyborze.

Hi.
Od razu zaznaczam że jestem kompletnie zielony w temacie programowania. ;)
Zastanawiam się nad podjęciem w przyszłym roku studiów. W grę wchodzą tylko studia zaoczne w warszawie lub okolicach (do 2h pociągiem). Szukałem informacji i teoretycznie każda uczelnia ma kierunki informatyczne ale domyślam się że nie wszędzie jest ten sam program i sposób kształcenia. Nie orientuje się jak to jest ze specjalizacjami na polskich uczelniach, to również do was pytanie. W samych studiach nie zależny mi w ogóle na papierze tylko chciałbym nauczyć się konkretnych umiejętności i poznać ludzików z podobną zajawką oczywiście. ;)

To na czym chciałbym się skupić w czasie studiowania to podstawy samego programowania, programowanie grafiki, podstawy inżynierii softów. Żadne sprawy telekomunikacyjne czy pisanie stron mnie nie interesuje.
Powiedzmy że po studiach chciałbym umieć napisać np przeglądarkę plików obj, jakiś malutki engine graficzny gry, grafiki proceduralne w 2d/3d. Chciałbym pójść w stronę TD i umieć pisać skrypty i pluginy do majki, blendera itp. W końcu chciałbym wiedzieć jak zabrać się do stworzenia programu graficznego, powiedzmy jak Wings3D bądź Sculptris.
Rzeczy takie jak algorytmy czy ideowa konstrukcja softu są dla mnie raczej zrozumiałe przez wieloletnie zainteresowanie gamedesignem, kwestia zupełnej nieznajomości jak to przełożyć na język komputera. ;)

1. Czy studia to dobry pomysł jeśli mam tak sprecyzowane zagadnienia które chce poznawać? Czy to nie będzie tylko liźnięcie wszystkiego po trochu?
2. Jeśli studia będa dla mnie ok to jakie uczelnie i kierunki? (zaoczne only) :)

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 25, 2011, 17:51:38 pm »
Widzę, że po akcji "laptop bobana za 2tyś" niektórzy zaczęli popadać w paranoję. Rozumiem pytać o coś przed zakupem (sam pytałem o model rc), ale radzić się na forumku jakie studia wybrać? To już trzeba mieć mocniejszą jazdę.

monio4

  • Nintendofanboj
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 15-05-2004
  • Wiadomości: 2 948
  • Reputacja: 25
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 25, 2011, 17:54:54 pm »
Wait... to ja mam paranoje czy ty? :D Zluzuj zwieracz zią, let it go.

blach0r

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-06-2007
  • Wiadomości: 5 558
  • Reputacja: 26
  • PSN id: purePwnerer
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 25, 2011, 17:59:52 pm »
:D

Monio, najbliżej Ci w Warszawie do PJWSTK. Ale musisz oczywiście płacić spory grosz i przez 2 pierwsze lata musisz przejść przez matematykę, jave, c++, inżynierię oprogramowania, programowanie webowe, elektronikę itp itd. Dopiero na 3 roku są specjalizacje (m.in. programowanie gier z wykorzystaniem DX, grafika 3d). Tak czy srak masz do przejścia podstawy (i, w przypadku Javy, więcej) wszystkiego. No ale takie są studia.

Radziłbym Ci bardziej poszukać jakichś kursów tematycznych (a sporo tego powinno być w całym kraju), albo ogarniać samemu to co Ci potrzeba.

edit: a, przepraszam, ja pisałem o dziennych. Ale wydaje mi się, że zaoczne będą proporcjonalnie wyglądać podobnie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2011, 18:02:59 pm wysłana przez blach0r »

monio4

  • Nintendofanboj
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 15-05-2004
  • Wiadomości: 2 948
  • Reputacja: 25
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 25, 2011, 18:10:24 pm »
Pejotu się boje z uwagę na to co się dowiadywałem od mojego ziomka który tam Sztuke Nowych Mediów studiuje. Pierwsze 3 lata zazwyczaj się wydłużają do 5 i droooogo. ;) Chociaż poziom faktycznie bardzo ceniony więc może i warto inwestować. Studiujesz tam lub znasz kogoś kto się tam uczy?

Masz jakieś namiary na takie kursy albo chociaż jak tego szukać? To dla mnie na tyle dziewicza dziedzina że nawet nie za bardzo wiem co mam googlać. ;)

blach0r

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-06-2007
  • Wiadomości: 5 558
  • Reputacja: 26
  • PSN id: purePwnerer
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 25, 2011, 18:21:03 pm »
Studiuję, jestem na informatyce. Zależy od podejścia, bo zapierdalać tak czy srak musisz. Jak jesteś leń to bulisz ciężki hajs i wydłużasz studia. Do skutku, albo do rezygnacji :)

W sumie nie mam pojęcia gdzie szukać kursów z Twojej dziedziny. Przeważnie takie kursy organizują wiodące korporacje (IBMy, Orakle itp), trwające jakiśtam czas, odbywające się w jakimśtam mieście. Chyba kluczem jest lukanie stronek znaczących na rynku firm i wypatrywanie kursów/treningów. Na pewno są w dziedzinie tworzenia grafiki renomowane certyfikaty, dzięki których posiadaniu będziesz miał rep +100.

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 25, 2011, 18:57:24 pm »
Ja jak zaczynałem studia to dużo było słcyhać i dużo się mówiło o tej polsko-japońskiej szkole w wawie.

Ostatnio w Krakowie na UJ otworzyli specjalny kierunek programowanie gier, grafika itd. Nie wiem czy nie nawet jakiś cały wydział. Nazywa to się Europejskie centrum gier czy jakoś tak.

MGS

  • Tajny współpracownik
  • *****
  • Rejestracja: 23-03-2006
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 25, 2011, 19:12:38 pm »
Ja jak zaczynałem studia to dużo było słcyhać i dużo się mówiło o tej polsko-japońskiej szkole w wawie.
Kumpel poszedl tam na mgr. Po pierwszym semestrze zrezygnowal i powiedzial ze niewiele ucza tylko kase wyciagaja :]

Ja skonczylem grafike na WSTI w Warszawie. Chodzilem na dzienne, ale zaoczne rowniez sa. Placilem 400 zl miesiecznie. Po 2,5 roku przebijania sie przez tony zbednych przedmiotow mozna bylo wybrac specjalizacje. Przez nastepne 1,5 roku uczyli mnie podstaw pragramow takich jak 3d max, photoshop, after effect... do tego troche programowania w opengl. Jednym z wiekszych zadan do zaliczenia bylo stworzenie takich domkow :p

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Generalnie za wiele sie nie nauczylem.
Xbox  One + PS4 = two reasons to buy a PC

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 25, 2011, 22:18:41 pm »
Ja studiuje informatykę stosowaną na wydziale fizyki i od siebie mogę powiedzieć że jeśli naprawde chcesz się nauczyć czegoś konkretnego i nie potrzebny Ci "papierek" to weź się sam za robotę. Studia będą Cię uczyły masy zbędnych rzeczy które później do niczego Ci się nie przydadzą. To tak naszybko moje zdanie.

monio4

  • Nintendofanboj
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 15-05-2004
  • Wiadomości: 2 948
  • Reputacja: 25
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 25, 2011, 23:03:42 pm »
Dzięki za odpowiedzi. Z tego wynika że chyba faktycznie samemu będę się musiał uczyć + matma z ciocią Wikipedią. ;)

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 25, 2011, 23:11:34 pm »
Matma z ciocią Wikipedią - 
SW-5606-3156-4802

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 26, 2011, 01:00:35 am »
Jak nie umiesz programować i chcesz zakumać podstawy, to zainwestuj w "Symfonie c++" Grębosza. Nauczysz się jednocześnie c++ i zasad programowania obiektowego.

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 26, 2011, 01:39:05 am »
Mówisz, że ta książka jest na prawdę tak zajebista? Dosyć tanio lata na allegro, a chętnie w końcu nauczyłbym się programować. Korzystałeś z niej? Druga rzecz, Tarniak kiedyś wspominał na forum o "biblii programistów", która tłumaczy struktury większości języków programowania i jest w zasadzie konieczna, gdy ktoś chce poważnie się tym zająć. Czy ktoś mógłby przytoczyć tytuł?
SW-5606-3156-4802

Jacek84

  • Gość
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 26, 2011, 01:43:54 am »
http://mitpress.mit.edu/sicp/

Za rekomendację niech posłuży fakt, że jest to podstawowa książka na MIT. Wiadomo, że nie jest to konieczne, ale myślę, że nikomu nie zaszkodzi.

Więcej shitu tego typu  https://sites.google.com/site/scienceandmathguide/dashboard2/computer-science#TOC-Computation-Theory---Related-more-s
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2011, 01:52:52 am wysłana przez tarniak »

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 26, 2011, 10:15:20 am »
Dzięki wariacik.
SW-5606-3156-4802

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 26, 2011, 11:18:36 am »
Mówisz, że ta książka jest na prawdę tak zajebista? Dosyć tanio lata na allegro, a chętnie w końcu nauczyłbym się programować. Korzystałeś z niej? Druga rzecz, Tarniak kiedyś wspominał na forum o "biblii programistów", która tłumaczy struktury większości języków programowania i jest w zasadzie konieczna, gdy ktoś chce poważnie się tym zająć. Czy ktoś mógłby przytoczyć tytuł?
Mam symfonie, nie przeczytałem całej niestety, ale dość sporo i naprawde w fajny i prosty sposób tłumaczy podstawowe i bardziej zaawansowane aspekty c++ i ogólnie programowania. Co prawda nie nauczysz się z tego tak naprawde dużo o algorytmach itp., ale sam język poznasz dość dobrze. Myślę że na początek jest to najlepszy wybór, a na pewno lepszy niż czytanie typowo technicznych książek czy dokumentacji.

inż. Oscyp

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 20-01-2010
  • Wiadomości: 4 132
  • Reputacja: 63
Odp: Jakie studia? Monio chce zaprogramować Unreal Engine.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 26, 2011, 11:31:59 am »
Dzięki mordo.
SW-5606-3156-4802