Autor Wątek: Szokuje???  (Przeczytany 1528637 razy)

0 użytkowników i 17 Gości przegląda ten wątek.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4200 dnia: Września 03, 2008, 18:24:24 pm »
ja na szczescie bylem ostatnim rocznikiem z 8 klasowa/letnia "podstawowka" - ominal mnie ten caly cyrk z gimnazjami :D ogolnie nie mam pojecia czemu jedyna praktyczna zamiana bylo stworzenie 9 klasowej/letniej "podstawowki" bo dla mnie wlasnie tak to wyglada, poprostu przedluzono okres jaki sie spedza w szkole podstawowej o rok, kosztem roku "ogolniaka"

Leenk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-09-2005
  • Wiadomości: 3 753
  • Reputacja: 1
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4201 dnia: Września 03, 2008, 18:25:24 pm »
Faktycznie gwałtownie zrywanie ciągłości nauczania i opieki wychowawczej żeby na trzy lata w najbardziej pierdzielniętym rozhuśtanym wieku skupić te tłumy dzieciaków w jednym miejscu, w kompletnie nowym środowisku i nowymi nauczycielami było... genialne inaczej.

A nauka praktycznych umiejętności zawsze u nas będzie zła dopóki o ogromnie przeładowanych programach nauczania będą decydować głównie nauczyciele konkretnych przedmiotów i teoretycy akademiccy z konkretnych dziedzin.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4202 dnia: Września 03, 2008, 18:44:57 pm »
ja na szczescie bylem ostatnim rocznikiem z 8 klasowa/letnia "podstawowka" - ominal mnie ten caly cyrk z gimnazjami :D ogolnie nie mam pojecia czemu jedyna praktyczna zamiana bylo stworzenie 9 klasowej/letniej "podstawowki" bo dla mnie wlasnie tak to wyglada, poprostu przedluzono okres jaki sie spedza w szkole podstawowej o rok, kosztem roku "ogolniaka"

Dupa. Po gimnazjum umiesz mniej, niż po 8-letniej podstawówce.

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4203 dnia: Września 03, 2008, 18:55:51 pm »
Cytuj
ja na szczescie bylem ostatnim rocznikiem z 8 klasowa/letnia "podstawowka" - ominal mnie ten caly cyrk z gimnazjami  ogolnie nie mam pojecia czemu jedyna praktyczna zamiana bylo stworzenie 9 klasowej/letniej "podstawowki" bo dla mnie wlasnie tak to wyglada, poprostu przedluzono okres jaki sie spedza w szkole podstawowej o rok, kosztem roku "ogolniaka"

Identyczna sytuacja, takie samo zdanie.

Jestem za tym, kto zaproponuje zniesienie gimnazjów- bolesne, bo wiele nakładów finansowych na to poszło, ale trudno. Im wcześniej tym lepiej.
Opublikowane: Wrzesień 03, 2008, 18:54:33
Cytuj
Dupa. Po gimnazjum umiesz mniej, niż po 8-letniej podstawówce.

Też prawda- gimnazjum to powtórka materiału z podstawówki, tylko głębsze się wgłębianie  w szczegóły.
W liceum wygląda to zresztą podobnie.

Bobi

  • Człowiek dobrej roboty
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 0
  • PSN ID | Gamertag: Fifi1101
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4204 dnia: Września 03, 2008, 19:02:57 pm »
Cytuj
Zamiast jechać na ogólnikach do 19 roku życia, po wydłużonej podstawówce, która powinna wykształcić każdego w stopniu co najmniej podstawowym, uczniowie po 14 - 15 roku życia powinni pójść do szkół w w zależności od zainteresowań / zawodów jakie będą w przyszłości wykonywać. A tam już droga prosta, pół czasu teoria, pół praktyka i mielibyśmy najwydajniejszy naród w Europie.
No pewnie, budujmy sobie z ludzi maszyny do pracy. :)
"Najwydajniejszy naród w Europie." - Jezu, jak to brzmi!
:lol:
Masz rację, dobrze jest jak jest. Choć nie, nie jest. Powtórzę: lepiej byłoby gdyby w wieku 14 lat uczniom odpuszczano połowę przedmiotów, skupiając się na tych na których potencjalny uczeń pragnie się skupić. Potem ciągłość między takim wyspecjalizowanym liceum a studiami była by lepsza i wszystkim by sie łatwiej żyło. Pracownicy byliby wydajniejsi, pracodawcy zadowoleni, a ludzie kochali ministra edukacji. Ok, ostatnie zdanie to bzdura, ale 'you got the point, right?'

Wydajna jest np. Japonia.

svonston

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4205 dnia: Września 03, 2008, 19:05:40 pm »
14 latek często nie wie, co chce robić w przyszłości, dlatego ten wiek na podejmowanie decyzji na całe życie (szkoła średnia -> studia -> praca) jest moim zdaniem nietrafionym pomysłem.

blancjaone

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 10-12-2004
  • Wiadomości: 2 946
  • Reputacja: 1
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4206 dnia: Września 03, 2008, 20:05:18 pm »
Szokuje mnie obecność ATD-I, Volty, Sublime, Beatsteaks na setliście nowego Guitar Hero, a obok nich - Tokio Hotel, Bullet For My Valentine, Linkin Park. :-o :-o :-o

Nobu_hex

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4207 dnia: Września 03, 2008, 22:43:09 pm »
Cytuj
Tokio Hotel

Jiiiipiiiiiiiii!!!!!!

Szokuje mnie to, że w krakowskiej Almie nie było dziś żadnych kolejek i w końcu bez problemów mogłem kupić sobie szyneczkę kochaną mą :*:*:*

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4208 dnia: Września 04, 2008, 10:37:09 am »

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4209 dnia: Września 04, 2008, 10:47:15 am »
Chyba blef. Rakieta lecąca przez Utah? Może do Kanady? :cool:

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4210 dnia: Września 04, 2008, 11:56:02 am »
Cytuj
Szokuje mnie to, że w krakowskiej Almie nie było dziś żadnych kolejek i w końcu bez problemów mogłem kupić sobie szyneczkę kochaną mą :*:*:*

Pod koniec pracy, o 23 (przynajmniej obok mnie o tej zamykają) kolejek ni ma i to najfajniejsza część dnia by zrobic zakupy, zero dzieciaków latających, zero matek latających za dzieciakami, zero turystów (ci którzy stoją wozkami w alejkach i patrzą na towary, nie kupując ich- zapewne wyobrażają sobie jak smakują), tylko niedobitki imprezowiczów kupuje alkohol na domówki.
Bezstresowo, po prostu przyjemnie.

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4211 dnia: Września 04, 2008, 12:16:42 pm »
Szokuje mnie obecność ATD-I, Volty, Sublime, Beatsteaks na setliście nowego Guitar Hero, a obok nich - Tokio Hotel, Bullet For My Valentine, Linkin Park. :-o :-o :-o
Mars Volta jest mocno hype'owana więc mnie to nie dziwi, ATD-I za ciosem i splendorem MV, Sublime już w grach było, a Beatsteaks należy do SONY BMG więc było to kwestią czasu. :cool:

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15

Trusio

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 07-12-2003
  • Wiadomości: 2 124
  • Reputacja: 3
  • Dr Trusio
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4213 dnia: Września 04, 2008, 15:04:13 pm »
Cytuj
Zamiast jechać na ogólnikach do 19 roku życia, po wydłużonej podstawówce, która powinna wykształcić każdego w stopniu co najmniej podstawowym, uczniowie po 14 - 15 roku życia powinni pójść do szkół w w zależności od zainteresowań / zawodów jakie będą w przyszłości wykonywać. A tam już droga prosta, pół czasu teoria, pół praktyka i mielibyśmy najwydajniejszy naród w Europie.
No pewnie, budujmy sobie z ludzi maszyny do pracy. :)
"Najwydajniejszy naród w Europie." - Jezu, jak to brzmi!
:lol:
Masz rację, dobrze jest jak jest. Choć nie, nie jest. Powtórzę: lepiej byłoby gdyby w wieku 14 lat uczniom odpuszczano połowę przedmiotów, skupiając się na tych na których potencjalny uczeń pragnie się skupić. Potem ciągłość między takim wyspecjalizowanym liceum a studiami była by lepsza i wszystkim by sie łatwiej żyło. Pracownicy byliby wydajniejsi, pracodawcy zadowoleni, a ludzie kochali ministra edukacji. Ok, ostatnie zdanie to bzdura, ale 'you got the point, right?'

Wydajna jest np. Japonia.

IMO poziom edukacji u nas jest niewątpliwie wyższy, niż w takim USA, jednak nie AŻ TAK wysoki. Wydaje mi się, że ukierunkowanie szkół na tym poziomie to błąd, bo co może wiedzieć przeciętny 15 latek o tym, co chce w życiu robić, jeśli nie do końca jest o tym przekonana większość 20-latków. Z resztą miałoby to sens, w/g mnie przynajmniej, jeśli ograniczeniu uległy by jedynie przedmioty ścisłe i jednocześnie głównie właśnie w ich zakresie odbywało się ukierunkowywanie danych placówek czy klas. Nie powinno to jednak dotyczyć przedmiotów humanistycznych - najbardziej w/g mnie rozwijających, w sensie - nie ograniczonych do suchych reguł i faktów, a pozwalających na jakaś inwencję lub głębszy rozwój intelektualny, czy też emocjonalny, jednak także po konkretnej reformie systemu nauczania tychże - bo dzisiejsza matura z polskiego jest skierowana do przeciętniaków, nastawiona na powtarzanie utartych schematów i kompletnie dyskwalifikująca już na starcie jakąkolwiek kreatywność, bo na lekcjach języka polskiego wciąż słychać zwykle jedynie, że "Mickiewicz wielkim poetą był", a podręczniki historii nie są wcale na tyle obiektywne, na ile powinny, nie wspominając już o tym, że niemal całkiem pomijana jest historia świata (z wyjątkiem ukochanej Hameryki). Do tego większy nacisk na języki obce, które powinny być faworyzowane absolutnie wszędzie, a może coś się w polskiej edukacji BY zmieniło. No ale do radykalnych zmian w systemie potrzebna byłaby też radykalna zmiana mentalności ludzi, zarówno kadry, jak i uczniów, a na to już raczej nie ma bata. Więc reformy są dobre, ale nie wprowadzane z dnia na dzień i ingerujące jedynie w nomenklaturę, mundurki, kamery na korytarzach, kraty w oknach i karków przy wejściu (jak w mojej dawnej, prawie znienawidzonej budzie :*), ale długoletnia, przemyślana i celująca w merytoryczną sferę nauczania. Dotychczasowe reformy bez wyjątki były o kant dupy :?. Większe ciśnienie, sensowniejszy materiał, poprawne metody i selekcja uzdolnionych - i wtedy możemy brać za target Japonię.
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2008, 15:08:24 pm wysłana przez Trusio »
GT: Trusio

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4214 dnia: Września 04, 2008, 15:14:01 pm »
Cytuj
IMO poziom edukacji u nas jest niewątpliwie wyższy, niż w takim USA, jednak nie AŻ TAK wysoki.
Stara śpiewka. Ja zrobię szybką wyliczankę: Harvard, Princeton, Yale, California-Berkeley, Columbia, Stanford. W pierwszej dwudziestce najlepszych uniwerków na całym świecie (wg znanej i oficjalnej listy: http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007_Top100.htm ) znajduje się (ilościowo) 17 w USA, 2 w Europie i jeden w Azji. Całe podium, Amerykańskie. Na liście znalazły się UJ oraz Uniwersytet Warszawski, oba w pierwszej... trzysetce. Co do tępoty amerykańskiego społeczeństwa, to mam tu jedną taką panią, ale doskonale mówi po polsku.


Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4215 dnia: Września 04, 2008, 15:19:45 pm »
Słabe  :-?

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4216 dnia: Września 04, 2008, 15:20:40 pm »
tarniak zapomniales jeszcze o MIT

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4217 dnia: Września 04, 2008, 15:21:17 pm »
Ja bym powiedział, że żałosne, ale zwał jak zwał. O kilkunastu innych również. Chodziło mi ogólnie o fakt, że Amerykańskie społeczeństwo nie zna podstaw geografii dla przykładu. Owszem, przeciętny obywatel, pewnie nie potrafiłby wskazać na mapie np. Czeskiej Republiki. To nie zmienia faktu, że student, któregoś z amerykańskich uniwersytetów, wciąga nosem analogicznego studenta UJ i Uniwersytetu Warszawskiego. Takie są realia.

@LoNdEk - z biegu wymieniałem te co akurat miałem w pamięci. ;)
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2008, 15:24:38 pm wysłana przez tarniak »

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4218 dnia: Września 04, 2008, 15:33:56 pm »
w USA ucza wiedzy bardziej praktycznej, do tego "pupil" nie musi sie skupiac na 10 calkiem innych przedmiotach, w USA ucza bardzo "kierunkowo" do tego uczniowie/studenci maja jeszcze sporo wolnego czasu, moga pracowac - zdobywajac tym samym doswiadczenie - jakze wazne przy poszukiwaniu pracy

Bobi

  • Człowiek dobrej roboty
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 0
  • PSN ID | Gamertag: Fifi1101
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4219 dnia: Września 04, 2008, 16:13:25 pm »
Ale faktem też jest, że USA są państwem znacznie, znacznie, znacznie większym od Polski czy tam Czech. Więc to trochę "retuszuje" te zestawienie uniwersytetów.
Ja nie uważam, że jesteśmy mądrzejsi od amerykanów. Ale szkolnictwo zmienić by się przydało.

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4220 dnia: Września 04, 2008, 16:15:23 pm »
Nie mówię o nauczaniu przed-uniwersyteckim. Jak już pisałem:
Cytuj
To nie zmienia faktu, że student, któregoś z amerykańskich uniwersytetów, wciąga nosem analogicznego studenta UJ i Uniwersytetu Warszawskiego.
Mimo, iż ten pierwszy może nie wiedzieć nic o wydobywaniu metodą odkrywkową. :smile: Również, nie mówię, że "profilowy" typ nauczania jest dobry i niezastąpiony.

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4221 dnia: Września 04, 2008, 16:30:01 pm »
Cytuj
To nie zmienia faktu, że student, któregoś z amerykańskich uniwersytetów, wciąga nosem analogicznego studenta UJ i Uniwersytetu Warszawskiego. Takie są realia.

Tym razem pudło. To co się uczą na 2,3 roku na hamerykańskim uniwerku (tym bardziej, jeśli bez specjalizacji jeszcze), to odpowiednik wiedzy 1 i 2 liceum u nas.
Tu nie chodzi tylko o geografię- amerykanie mnie wkurzają dlatego, że jest to społeczeństwo po prostu głupie, bardziej podatne na kłamstwa i manipulację niż jakiekolwiek inne na świecie, niemyślące, gdzie niewiedza jest wręcz trendy ostatnio, co jest tragiczne.
Hamerykanin jest uczony by przykrecić śrubkę, ale już jej nie odkręci bo tego go nie uczono. Znajomy jest elektrykiem i ładnie się urządził w NY, ma także zlecenia typu "proszę wkrecić żarówkę".


Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4222 dnia: Września 04, 2008, 16:40:23 pm »
Cytuj
To nie zmienia faktu, że student, któregoś z amerykańskich uniwersytetów, wciąga nosem analogicznego studenta UJ i Uniwersytetu Warszawskiego. Takie są realia.

Tym razem pudło. To co się uczą na 2,3 roku na hamerykańskim uniwerku (tym bardziej, jeśli bez specjalizacji jeszcze), to odpowiednik wiedzy 1 i 2 liceum u nas.
Pudło.

Cytuj
Uniwersytet Yale kształci i przyciąga wybitnych naukowców i artystów. Wśród swych tzw. alumni, czyli ludzi z nim związanych- absolwentów, wykładowców, stypendystów ma wielu noblistów. Ludzie Uniwersytetu są nazywani "Yalies". Oto lista najwybitniejszych Yalies:

Absolwenci, laureaci Nagrody Nobla:
George Akerlof (B.A. 1962). Ekonomia, 2001
Raymond Davis Jr. (Ph.D. 1942). Fizyka, 2002.
John F. Enders (B.A. ca. 1921). Fizjologia albo Medycyna, 1954.
John Fenn (Ph.D. 1940). Chemia, 2002.
Murray Gell-Mann (B.S. 1948). Fizyka, 1969.
Alfred G. Gilman (B.S. 1962). Fizjologia albo Medycyna, 1994.
Ernest Lawrence (Ph.D. 1925). Fizyka, 1939. Lawrence Livermore National Laboratory i Lawrence Berkeley National Laboratory zostały nazwane na jego cześć.
Joshua Lederberg (Ph.D. 1948). Fizjologia albo Medycyna, 1958.
David Lee (Ph.D. 1959). Fizyka, 1996.
Sinclair Lewis (B.A. 1908). Literatura, 1930.
Lars Onsager (Ph.D. 1935). Chemia, 1968.
Dickinson Richards (B.A. 1917). Fizjologia albo Medycyna, 1956.
William Vickrey (B.S. 1935). Ekonomia, 1996.
George Whipple (A.B. 1900). Fizjologia albo Medycyna, 1934.
Eric Wieschaus (Ph.D.). Fizjologia albo Medycyna, 1995.

Wykładowcy, laureaci Nagrody Nobla:
Sidney Altman: Chemia, 1989.
John Fenn: Chemia, 2002. Zrobił doktorat na Yale w 1940, i był wykładowcą od 1962 do 1994.
Tjalling Koopmans: Ekonomia, 1975.
George Palade, profesor w Yale Medical School 1973-1990: Fizjologia albo Medycyna, 1974.
James Tobin: Ekonomia, 1981.

Absolwenci, zdobywcy Nagrody Pulitzera:
Anne Applebaum (B.A. 1986), zdobyła Pulitzer for non-fiction w 2004 r., żona Radka Sikorskiego.
Stephen Vincent Benét (B.A. 1919, M.A. 1920).
Linda Greenhouse (M.A. 1978), korespondentka New York Times z Sądu Najwyższego, Pulitzer w 1998.
John Hersey (B.A. 1936).
David M. Kennedy (M.A. 1964, Ph.D. 1968), profesor Stanford University, zwyciężył w 2000 Pulitzer in History za "Freedom from Fear: The American People in Depression and War, 1929-45".
David McCullough (B.A. 1955), sławny historyk, zdobywca dwóch Pulitzerów, najlepiej znany ze swych książek o prezydentach USA Harrym Trumanie i Johnie Adamsie.
J.R. Moehringer (B.A. 1986), reporter Los Angeles Times, zdobył Pulitzera w 2000 for Feature Writing
Samantha Power (B.A. 1992), zdobywca Pulitzera za książkę "A Problem from Hell: America and the Age of Genocide"
Mark Schoofs (B.A. 1985), reporter, zdobywca z roku 2000 for international reporting
Lewis Spratlan (B.A. 1962, M.M. 1965), kompozytor, zdobywca Pulitzera 2000 in Music za "Life is a Dream, Opera in Three Acts: Act II, Concert Version"
Wendy Wasserstein, (M.F.A. 1976), pisze sztuki teatralne, zdobyła Pulitzer dramatist za "The Heidi Chronicles"
Thornton Wilder (B.A. 1920), pisarz, twórca sztuk teatralnych, zdobywca dwóch Pulitzerów, pierwszego w 1928 z "The Bridge of San Luis Rey", z 2. w 1938 z "Our Town"; w 1963 r. odebrał the Presidential Medal of Freedom
Bob Woodward (B.A. 1965), dziennikarz, współautor "All the President's Men", za którą otrzymał 1. Pulitzera, drugą nagrodę zdobył w 2002 for National Reporting
Doug Wright (B.A. 1986), scenarzysta, zdobywca nagrody w 2004 for drama, zdobywca Tony Award
Yehudi Wyner (B.A. 1950, B. Mus. 1951, M. Mus. 1953), kompozytor, zdobył the Pulitzer Price for Music w 2006 za koncert fortepianowy 'Chiavi in Mano'; emerytowany profesor komponowania na Brandeis University
Daniel Yergin (B.A. 1968)

Opublikowane: Wrzesień 04, 2008, 16:35:01
Reszta już w linkach, bo jest tego naprawdę dużo:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Harvard_University_people
http://en.wikipedia.org/wiki/Nobel_Prize_laureates_by_university_affiliation

Żeby nie było, nie twierdzę, że my nie mamy bardzo zdolnych absolwentów. Jednak, w większości, nie ta liga.

Leenk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-09-2005
  • Wiadomości: 3 753
  • Reputacja: 1
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4223 dnia: Września 04, 2008, 16:40:50 pm »
Dając takie trochę z tyłeczka wzięte stereotypy jak Music nie dziwcie się potem że o Polakach piszą że to pijacy, antysemici...   :???:

Ze szkolnictwem ogólnym u nas jest całkiem OK. U nas tez zacznie się bardziej przyziemne praktyczne traktowanie edukacji bo wymusi to rynek. Grunt żeby z czasem w pogoni za tymi praktycznymi umiejętnościami nie 'skrojono' za bardzo przedmiotów humanistycznych a ogólniej takich gdzie nie ma natychmiastowych widocznych od razu korzyści.
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2008, 17:39:19 pm wysłana przez Leenk »

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4224 dnia: Września 04, 2008, 16:51:12 pm »
Pulitzer to oczywiście sprawa relatywna, bo my, fizycznie nie mozemy go otrzymać, ale laureatów i kandydatów do Nobla, w porównaniu z tym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Nobla#Polacy_nominowani_do_Nagrody_Nobla

jest rzekłbym, "mało"

Leenk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 05-09-2005
  • Wiadomości: 3 753
  • Reputacja: 1
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4225 dnia: Września 04, 2008, 17:00:17 pm »
Cytuj
Kazimierz Fajans – nagroda nie została mu przyznana gdyż komitet Noblowski, postanowił ukarać prasę która wyjawiła przed oficjalnym ogłoszeniem komu będzie przyznana nagroda,
:eek:

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4226 dnia: Września 04, 2008, 17:06:13 pm »
Tarniak, ale piszę o kształceniu ogólnym.
Jeśli chodzi o te elity, to fakt że usa bryluje, bo ma nakłady potężne na takie cele.
Ale to 1% całości edukacji, ja się skupiłem na tych 99%

Cytuj
Dając takie trochę z tyłeczka wzięte stereotypy jak Music nie dziwcie się potem że o Polakach piszą potem że to pijacy, antysemici...   

Nie stereotypy, ale moje osobiste doświadczenia z hamerykanami. Najlepsze było, jak tłumaczyłem angielskie komunikaty w metrze rodowitym amerykanom, bo ich nie rozumieli...

Tarniak

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4227 dnia: Września 04, 2008, 17:21:32 pm »
Szkolnictwo wyższe to 1% całości edukacji? Nie każdy noblista pochodzi z elit.

kamiiru

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-05-2006
  • Wiadomości: 2 791
  • Reputacja: 7
  • PSN ID: kamiiru
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4228 dnia: Września 04, 2008, 17:25:17 pm »
Cytuj
To nie zmienia faktu, że student, któregoś z amerykańskich uniwersytetów, wciąga nosem analogicznego studenta UJ i Uniwersytetu Warszawskiego. Takie są realia.

Tym razem pudło. To co się uczą na 2,3 roku na hamerykańskim uniwerku (tym bardziej, jeśli bez specjalizacji jeszcze), to odpowiednik wiedzy 1 i 2 liceum u nas.
Tu nie chodzi tylko o geografię- amerykanie mnie wkurzają dlatego, że jest to społeczeństwo po prostu głupie, bardziej podatne na kłamstwa i manipulację niż jakiekolwiek inne na świecie, niemyślące, gdzie niewiedza jest wręcz trendy ostatnio, co jest tragiczne.
Hamerykanin jest uczony by przykrecić śrubkę, ale już jej nie odkręci bo tego go nie uczono. Znajomy jest elektrykiem i ładnie się urządził w NY, ma także zlecenia typu "proszę wkrecić żarówkę".

Stereotypy i opinia internetowa z filmikow o głupich Amerykanach.

Mogę Ci zagwarantować że ludzie w Stanach to nie Ci których oglądasz na YouTube. (chociaż jak wszędzie, znajdziesz ten procent głupich)

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4229 dnia: Września 04, 2008, 17:35:40 pm »
w sumie cos musi byc w tym ze Amerykanie sa najlepiej oplacanymi emigrantami w UK, pracuja na najwyzszych stanowiskach w sektorze bankowym itp. glownie skupieni wokol ekonomii...

_Music

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 07-07-2005
  • Wiadomości: 7 703
  • Reputacja: 0
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4230 dnia: Września 04, 2008, 17:41:30 pm »
Cytuj
Szkolnictwo wyższe to 1% całości edukacji? Nie każdy noblista pochodzi z elit.

Nie całe szkolnictwo wyższe, ale ta elita właśnie szkolnictwa wyższego- to jest 1%.

Cytuj
Mogę Ci zagwarantować że ludzie w Stanach to nie Ci których oglądasz na YouTube. (chociaż jak wszędzie, znajdziesz ten procent głupich)

Nie wszyscy naturalnie. Mówię to jedynie z własnego doświadczenia kiedy tam mieszkałem, uczyłem się, czy pracowałem.  
No ale tak jak mówię, to jest jedynia moje zdanie o tym społeczeństwie, były i mądre osobniki, były też i zadziwiająco puste.

Zresztą jeśli mowa o szkolnictwie, to faktem jest że jest kilka poziomów niższe niż u nas.
Update:
Whatever. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam, zachowuję sie teraz trochę jak nacjonalista (za dużo działu polityki), a samych amerykanów uważam za nację bardzo mimo wszystko sympatyczną. Często barany (większe niż w Polsce), ale mimo wszystko sympatyczni. Choć irytujące to czasem.
Tym samym bez kolejnej wojny.
A tak wogóle to pożyczyłem kasę od współlokatora i idę wybrać LO, więc dobry humor powrócił.
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2008, 18:05:28 pm wysłana przez _Music »

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4231 dnia: Września 04, 2008, 18:41:34 pm »

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4232 dnia: Września 04, 2008, 21:13:10 pm »
Cytuj
Bili, okradli i grozili śmiercią, bo chcieli się zabawić

Zatrzymano 8 słupszczan, w tym dwóch nieletnich, podejrzanych o dokonanie rozboju na 19-latku. Sprawcy ukradli mu telefon komórkowy komórkowy i pieniądze. Mężczyźni straszyli chłopaka śmiercią i spaleniem samochodu. Grozi im za to nawet do 12 lat więzienia.

Pod sklep w centrum Słupska przyjechał samochodem 19-latek spod Słupska. Przed sklepem stało czterech mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. Zaczepili 19-latka i jeden z nich zażądał papierosów. Pokrzywdzony przestraszył się i dał każdemu po jednym papierosie. Napastnicy żądali jeszcze kluczyków od VW Passata, bo jeden z nich "chciał się przejechać".

Kiedy 19-latek odmówił, był straszony, że zostanie zabity. Jeden ze sprawców wyrwał kluczyki i razem z kompanami wsiedli do samochodu. Kazali też wsiąść pokrzywdzonemu. Razem z nim jeździli ulicami miasta. Cały czas grozi mu i ubliżali. Kiedy znudzili się jazdą zajechali pod sklep, gdzie przeszukali kieszenie 19-latka, ukradli mu pieniądze i telefon komórkowy. W dalszym ciągu grozili zabiciem. Wymyślili, że spalą jego samochód z nim w środku i zrobią to poza miastem. "Wrzucili" go do bagażnika i kluczyli ulicami w centrum miasta. Po kilku minutach ponowie zajechali pod sklep.

Tu do grupy napastników dołączyli ich koledzy - 4 mężczyzn. Kazali pokrzywdzonemu kupić papierosy, alkohol i coś do popicia. Jeden z nowo spotkanych mężczyzn zażyczył sobie "odwiezienia do domu". Kiedy ten odmówił wykonania transportu napastnik przyłożył nóż do szyi i zagroził podcięciem gardła. Próbował mu wbić nóż w klatkę piersiową. 19-latek uwolnił się i w tym czasie obsługa sklepu powiadomiła Policję, a napastnicy uciekli. Policjanci po kilku minutach zatrzymali 8 mężczyzn w tym dwóch nieletnich. Pięciu zatrzymanych było pod wpływem alkoholu. Badania wykazały od 0,7 do 1,5 promila. Ponadto u wszystkich stwierdzono zawartość narkotyków w organizmie.

Dorosłych osadzono w policyjnym areszcie. Nieletnich po przesłuchaniu zwolniono. Pozostali zostali przesłuchani i usłyszeli długą listę zarzutów, m.in. jazdę pod wpływem alkoholu, posiadanie narkotyków i rozbój. W stosunku do 20-letniego Radosława B., 29-letniego Daniela Ś., 18-letniego Sebastiana C., 27-letniego Przemysława L. i 21-letniego Artura K. dzisiaj Sąd Rejonowy w Słupsku podejmie decyzje o ich aresztowaniu.

Za te przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/pomorskie/news/wymyslili-ze-spala-auto-z-pasazerem-dla-zabawy,1173262

Grubo.

Trzeba chyba zacząć jakąś kosę nosić, czy coś. Może jakiś gaz...

Soul hunter 16

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 17-04-2007
  • Wiadomości: 5 787
  • Reputacja: 60
  • Two different souls in one body.Which one is mine?
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4233 dnia: Września 04, 2008, 23:20:29 pm »
Mój kumpel kupił sobie gaz i go nosił cały czas przy sobie, raz postanowił go nie wziąść i zgadnij co się stało :P

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Ale jednak życie wie kiedy dopierdo..ć człowiekowi  :mad: :mad:

Najgorsze jest to że takich "kozaków" zaczyna być coraz więcej  :mad:

Ostatnio byłem w klubie i wychodząc załapałem się za kieszenie bo wole ich pilnować, coś wyczułem, okazało się że to typa łapa próbowała zajrzeć do mojej kieszeni od tak ! To są buraki łapy bym im z chęcią poucinał  :mad:
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2008, 23:22:11 pm wysłana przez Soul hunter 16 »

oscyp

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4234 dnia: Września 05, 2008, 07:52:59 am »
Trzeba się na kravmagę zapisać masowo. Ja to czynię na dniach i za 2-3 lata będę siał holozbójocaust. Będzie wspaniale. Doszedłem do tego wniosku gdy mój kumpel który namawiał mnie na kravke jakiś miesiąc już został niedawno napadnięty. Aha, zapomniałem dodac, że trenuje już rok. Zapomniałbymbym o najważniejszym, napastnik został pozbawiony władzy nad jedną z nóg po tym jak kumpel nauczył go zginać kolano w drugą stronę, "na bociana" i dopiero to do mnie przemówiło. Być może 1,5 roku rehabilitacji to zbyt duża kara, ale z drugiej strony gdyby pan napastnik był grzeczny to dziś by sobie mógł spokojnie chodzić, prawda?

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4235 dnia: Września 05, 2008, 11:46:42 am »
Trzeba się na kravmagę zapisać masowo. Ja to czynię na dniach i za 2-3 lata będę siał holozbójocaust. Będzie wspaniale. Doszedłem do tego wniosku gdy mój kumpel który namawiał mnie na kravke jakiś miesiąc już został niedawno napadnięty. Aha, zapomniałem dodac, że trenuje już rok. Zapomniałbymbym o najważniejszym, napastnik został pozbawiony władzy nad jedną z nóg po tym jak kumpel nauczył go zginać kolano w drugą stronę, "na bociana" i dopiero to do mnie przemówiło. Być może 1,5 roku rehabilitacji to zbyt duża kara, ale z drugiej strony gdyby pan napastnik był grzeczny to dziś by sobie mógł spokojnie chodzić, prawda?


tez mysle o "kravmadze", wczesniej chcialem zaczac trenowac boks, ale bylem na 2 zajeciach z krav magi i mi sie spodobalo... byly to zajecia otwarte (za free) wiec w chu* ludzi, ale i tak dosc ciekawie to wszystko wyglada, musze tylko znalezc jakas szkole blisko mojego domostwa...oscyp moze za jakis rok sie na sparing ustawimy ? 8) 8)

oscyp

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4236 dnia: Września 05, 2008, 11:55:56 am »
Dajesz!

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4237 dnia: Września 05, 2008, 12:01:45 pm »
Dajesz!

tylko mam nadzieje ze nie jestes zadnym "karkiem" bo ja raczej szczuply/chudy jestem :) wiec moze byc ciezko :D

oscyp

  • Gość
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4238 dnia: Września 05, 2008, 12:22:20 pm »
Zapewniam ze jestem szczuplejszy i chudszy.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: Szokuje???
« Odpowiedź #4239 dnia: Września 05, 2008, 12:23:36 pm »
Krav maga zbyt bandycka wg mnie  :-x