Autor Wątek: The Talos Principle  (Przeczytany 2192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
The Talos Principle
« dnia: Października 13, 2015, 22:54:47 pm »


Dzisiaj odbyła się premiera na PS4 najnowszej gry od Croteam - "philosophical puzzle game" o tytule The Talos Principle. To moja ulubiona gra zeszłego roku, więc poczułem się zobligowany do założenia tematu  8)

Trailer:


Czym jest The Talos Principle? Jest to gra podobna do Portal, tylko że o bardziej otwartej strukturze (zagadek w większości nie trzeba rozwiązywać w określonej kolejności) i o fabule z podłożem filozoficznym, traktującej przede wszystkim o świadomości, sztucznej inteligencji i bioetyce. Podstawową czynnością jest po prostu rozwiązywanie zagadek.

Jeśli chodzi o zagadki: działa to na podobnej zasadzie jak w Portal. Wchodzisz przez portal do jakiejś zamkniętej lokacji i twoim zadaniem jest zdobycie jakby tetrisowego, kolorowego klocka. W każdej zagadce masz do użycia jakiegoś typu przedmioty o różnych właściwościach, które umożliwiają rozwiązanie zagadki. Istnieją trzy poziomy trudności zagadek (gdzie zdobywa się klocki o kolorze odpowiadającym poziomowi trudności: zielony, żółty i czerwony) i dodatkowe zagadki, gdzie potrzebne jest często naprawdę nieszablonowe myślenie. Do zwykłego ukończenia gry nie istnieje konieczność zaliczenia wszystkich trudnych zagadek. Wrzucam filmik z pierwszą, najprostszą zagadką:



Jeśli chodzi o fabułę: jesteś robotem, który budzi się w jakimś wirtualnym świecie wybudzony przez samozwańczego boga, który zakazuje ci zbliżać się do tajemniczej wieży. Narracja odbywa się poprzez monologi boga, odsłuchiwanie dzienników audio (które krok po kroku wyjaśniają gdzie jesteś i o co w ogóle chodzi w tym wszystkim) oraz rozmowy z AI (można wybierać różne odpowiedzi - w dodatku AI pamięta twoje odpowiedzi i w odpowiedni sposób prowadzi z tobą dialog). Gra porusza szeroką tematykę filozoficzną (przede wszystkim związaną z umysłem, świadomością oraz co znaczy być człowiekiem) i robi to w sposób kompetentny (widać, że twórcy rzetelnie ogarnęli te tematy i nawiązują do klasyków). Na pewno poruszane kwestie będą dla wielu stymulujące i wywołają głębsze refleksje.

Warto też zaznaczyć, że gra się całkowicie broni jako po prostu "puzzle game" - zagadki sprawiają masę radości i satysfakcji. Jedyne moje zastrzeżenie jest takie, że jest zbyt wiele za prostych zagadek - te symbolizowane przez zielone klocki są banalne. Natomiast jest też sporo naprawdę wymagających zagadek, szczególnie w DLC (które jest dołączone za darmo do wersji PS4 z tego co mi wiadomo). Gra ma też sporo zawartości - zaliczenie wszystkich zagadek to 30-40 godzin rozrywki.

Bardzo, bardzo polecam The Talos Principle. Szczególnie osobom, które lubią rozwiązywać zagadki i myśleć na różne filozoficzne tematy  8) Ale osoby, które co do tego drugiego nie są przekonane i tak znajdą tu po prostu bardzo dobrą "puzzle game". Naprawdę warto się tym tytułem zainteresować.

lupinator

  • Gość
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #1 dnia: Października 13, 2015, 23:01:20 pm »
Wiedźmin lepszy.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #2 dnia: Października 13, 2015, 23:03:10 pm »
Wiedźmin lepszy.


Od Portala na pewno, więc pewnie od Talosa też.

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #3 dnia: Października 13, 2015, 23:06:04 pm »
Wiedźmin lepszy.

Bloodborne też. Ale przynajmniej to indie-gówno jakoś wygląda, a nie jak Undertale. Więc może spece z GO nie skreślą tej gry po zobaczeniu jednego screena  :troll:

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #4 dnia: Października 13, 2015, 23:23:14 pm »
Wiedźmin lepszy.
To zalezy czy beda minigierki z serduszkiem.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #5 dnia: Października 14, 2015, 01:22:50 am »
Nie dość, że nie potrafi filmików wrzucać, to jeszcze zapodaje jakieś karotowe materiały ze sprzętu biurowego.


windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #6 dnia: Października 14, 2015, 10:07:19 am »
Ekstra klimacik.

Iras

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-04-2006
  • Wiadomości: 26 797
  • Reputacja: 204
  • Mój awatar śmieje się z Ciebie.
Odp: The Talos Principle
« Odpowiedź #7 dnia: Października 15, 2015, 22:44:05 pm »
Przypadkiem trafiłem na tę grę na PSN. Z ceną ich lekko porąbało. W życiu bym nie dał prawie dwóch stówek za cyfrowego indyka  :roll: