Autor Wątek: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.  (Przeczytany 211527 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #920 dnia: Sierpnia 11, 2015, 15:01:36 pm »
Cytuj
Jego zdaniem reforma pozwoliłaby dzieciom rozważać kwestie filozoficzne i etyczne związane z obywatelstwem oraz uczyć tego się co oznacza być obywatelem w wolnym kraju – cytuje
Czyżby lewizna chciała zastąpić religie swoją ideologią i zamiast jak to mówią indoktrynacji religijnej byłaby indoktrynacja lewacka.
Powiedz mi w czym ci przeszkadza to, że ktoś się uczy religii, przecież nikt cię nie zmusza do chodzenia na te lekcje. Dlaczego tak uparcie walczycie z tą religia w szkołach?
Lekcje religii zwykle są gdzieś w środku zajęć, więc większość rodziców i tak posyła dzieci na te zajęcia, nawet jeśli nie są religijni. Teoretycznie nie ma przymusu, jednak praktyka wygląda zupełnie inaczej. Moja siostra nie należy do osób szczególnie religijnych, a i tak posyła siostrzeńca na religię dla świętego spokoju i żeby nie wyróżniał się na tle klasy (swoją drogą siostrzeniec zwykle narzeka na te lekcje i nie przepada za katechetką - zatem skutek może jest odwrotny od zamierzonego).

Ja bym usunął religię w szkołach, ale wprowadził religioznawstwo. Religia przez tysiąclecia tworzyła kulturę narodów, więc warto pogłębiać wiedzę w tym zakresie. A kiedy dzieci dorosną, niech same podejmą decyzję, w co chcą wierzyć. Takie rozwiązanie wydaje mi się najsensowniejsze.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #921 dnia: Sierpnia 11, 2015, 15:40:16 pm »
Cytuj
, ale w publicznych szkołach nie powinna być uczone podstawy tylko jednego wyznania.
Dlaczego? W czym ci to przeszkadza?

Cytuj
Jeśli religia ma być w szkole, ten przedmiot powinien uczyć o wszystkich głównych religiach, nie tylko o tej "jednej prawdziwej".
Ogromna większość ludzi chce żeby ich dzieci uczyły się tylko tej jednej religii. Jak pieniądze już mają iść z podatków na publiczną edukacje, to trzeba zapewnić taką edukację by jak najwięcej ludzi było z niej zadowolonych. Państwo nie może pod przymusem zabierać pieniądze ludzi i z tych pieniędzy uczyć  dzieci tego czego ich rodzice sobie nie życzą. Ewentualnie w razie wątpliwości można by zrobić referendum w tej sprawie.

Cytuj
Lekcje religii zwykle są gdzieś w środku zajęć, więc większość rodziców i tak posyła dzieci na te zajęcia, nawet jeśli nie są religijni.
Tu się akurat zgadzam, można by zrobić lekcje religii na początku lub na końcu zajęć.

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 985
  • Reputacja: 132
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #922 dnia: Sierpnia 11, 2015, 15:43:42 pm »
A pieprzycie, religia to najlepszy czas na zrobienie ściąg i przepisanie prac domowych :lol:


Poza tym, Polska to kraj chrześcijański, jak ktoś jest innego wyznania niech się dostosuje, a na religię chodzić przecież nie musi.

+Centylion+

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2006
  • Wiadomości: 1 404
  • Reputacja: 12
  • Nałogowo wpierdalam cebule.
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #923 dnia: Sierpnia 11, 2015, 15:46:56 pm »
Po pierwsze ministerstwo edukacji to źródło lewackiego zła. Jeden jedyny program nauczania jest po prostu tresurą a nie nauką. A religia w szkołach to już w ogolę kpina. Prywatna szkoła Katolicka ewentualnie szkółka przykościelna. Religia w szkole robi więcej złego niż dobrego.
W grach wideo najbardziej realistyczną rzeczą jest niewidzialna ściana.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #924 dnia: Sierpnia 11, 2015, 19:57:14 pm »
Ja przez pierwsze trzy albo cztery lata podstawówki miałem zajebistego katechetę. Super w porządku gość i naprawdę się przykładał, by nas zaciekawić i wpoić nam różne zasady moralne. W końcu jednak się ożenił i z racji na zarobki porzucił nauczanie religii. Po tym katechecie miałem już samych księży i od tamtego czasu lekcje religii stały się dla mnie męczącym przymusem. Najwięcej zawsze zależy, od tego, kto naucza. Program też ma ważne znaczenie, ale jest sprawą drugorzędną.

Prędzej czy później i tak będzie trzeba usunąć religię ze szkół lub dać równoprawną alternatywę w postaci etyki czy czegoś podobnego. Statystyki wyraźnie pokazują, że Polska się powoli laicyzuje. Widać to zresztą i bez statystyk.

svonston

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #925 dnia: Sierpnia 12, 2015, 10:13:05 am »
Religia to nie tylko chrzescijanstwo!!!
Ale w Polsce 99% osób to katolicy...

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #926 dnia: Sierpnia 12, 2015, 13:04:21 pm »
Religia to nie tylko chrzescijanstwo!!!
Ale w Polsce 99% osób to katolicy...
a 1% to ateiści należacy do kościoła.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #927 dnia: Sierpnia 12, 2015, 14:41:33 pm »
Religia to nie tylko chrzescijanstwo!!!
Ale w Polsce 99% osób to katolicy...

Raczej nie 99%, ale to akurat nie ma znaczenia :) Rozumie, że chodzi ci o większość, i w związku z tym jeszcze większy nacisk powinien zostać położony na edukację o innych nartach religijnych oraz innych rodzajach duchowości. Chrześcijaństwo jest obecne wszędzie w PL, liczba kościołów, kapliczek, krzyży itp. Jest b. duża  Te aktualne, jak i te z przeszłości, ile dzieciaków zna szczegóły (wie cokolwiek, na temat) religii przed-chrześcijańskich obecnych na terenach Polski przed 966 r.

Może dzięki lepszemu zrozumieniu innych religii, ludzie zaczęliby inaczej odbierać swoją religie. Większość ludzi w PL pewnie nawet nie zna głównych dogmatów wiary, która oficjalnie wyznają, ale to szczegół.

Religia to nie tylko chrzescijanstwo!!!
Ale w Polsce 99% osób to katolicy...
a 1% to ateiści należacy do kościoła.

W związku z tradycją, ciężko w PL nie należeć do kościoła, szczególnie, że zazwyczaj decyzja o zapisaniu dzieciaka do kościoła rodzice podejmują za dziecko. To też jest swojego rodzaju problem.

lupinator

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #928 dnia: Sierpnia 12, 2015, 14:52:32 pm »
Religia to nie tylko chrzescijanstwo!!!
Ale w Polsce 99% osób to katolicy...
Takich Katolików, że nawet Terlikowski przyznał, że bodaj 30% wierzy w dogmaty, a i tyle samo chodzi regularnie do kościoła.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #929 dnia: Sierpnia 12, 2015, 18:09:39 pm »
dla terlika  w ogolę katolików jest nie więcej niż 15-20%, np jak nie jesteś za zakazem invitro to dla terlika już nie jesteś katolikiem. Gość przypomina jakiegoś inkwizytora, podobnie zresztą jak Cejrowski.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #930 dnia: Sierpnia 12, 2015, 19:25:22 pm »
W temacie "Kondycja Kościoła w Polce teraz i w przyszłości" staram się zamieszczać zawsze jakieś interesujące statystyki, jeśli na nie natrafię (dawno już nie miałem okazji). Rok temu podawałem raport:

Polacy mniej się modlą i częściej proszą o unieważnienie małżeństwa
Cytuj
Polacy przestają chodzić na msze - taki wniosek można wyciągnąć z przedstawionych w siedzibie Episkopatu Polski danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego i Głównego Urzędu Statystycznego. Obie instytucje opublikowały Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1991 -2011.

W kraju, gdzie zdeklarowanymi katolikami jest ponad 90 procent Polaków, na niedzielną mszę chodzi 40 proc.wiernych. Sen z powiek Kościoła spędza także wzrastająca liczba próśb o unieważnianie małżeństwa.

- Mamy na pewno do czynienia z kryzysem małżeństwa i Kościół musi znaleźć na to jakieś rozwiązanie - podkreśla ksiądz Wojciech Sadłoń.


W 2010 roku przed sądami kościelnymi w Polsce toczyło się ponad siedem tysięcy spraw o unieważnienie małżeństwa.
  - Trzeba poprawić jakość kościelnych kursów przedmałżeńskich - taką receptę na tą niechlubną statystykę daje sekretarz Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak.

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się struktury Kościoła katolickiego w Polsce. Powstało wiele nowych diecezji. Obecnie jest ich 44. Z założenia parafia ma być jak najbliżej wiernych.

Zaprezentowane dane pokazują, że bardziej religijne są kobiety. Znacząca rolę wiara wciąż odgrywa w małych miastach i na wsiach.
http://fakty.interia.pl/polska/news-polacy-mniej-sie-modla-i-czesciej-prosza-o-uniewaznienie-mal,nId,1410735


Dla zainteresowanych tu są bardziej szczegółowe dane:
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_15608_PLK_HTML.htm

Można się np. dowiedzieć, że najbardziej religijny jest południowy wschód Polski, a najmniej północny zachód, że liczba spraw rozwodowych wzrosła około 2-3 krotnie na przestrzeni 20 lat, że udział tytułów poświęconych religii i teologii na polskim rynku wynosi około 4,5% ogólnych nakładów książkowych (i spada, kilka lat temu było to 7%), że najwięcej katolików jest w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej (prawie 90%; w Europie niecałe 40%), że procentowy udział katolików w populacji na świecie i w Polsce niemal nie uległ zmianie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci (waha się w okolicach 20% na świecie, trochę poniżej). Ogólnie jest tego sporo, ja tylko pobieżnie przejrzałem.

Ciekawe są jeszcze statystyki odnośnie deklarowanej wiary. W ostatnich 20 latach spadła liczba wierzących i wzrosła niewierzących oraz niezdecydowanych, ale za to podwyższył się znacznie wskaźnik osób określających się jako "głęboko wierzący" (i wygląda na to, że wszystkie te wskaźniki nadal będą się pogłębiać).
Połowa Polaków modli się też codziennie lub prawie codziennie (wskaźnik ten zmalał z 60%).

Jeśli chodzi o same instytucje kościelne, to mają się one lepiej niż kiedykolwiek i jedynie liczba powołań na zakonnice i zakonników spadła o 20%. Kościół w Polsce ma się więc nadal bardzo dobrze, mimo że obserwujemy stałą lekko zniżkową tendencję.

Coraz mniej osób chodzi do kościoła. Najnowszy raport
Cytuj
- Od 30 lat mamy do czynienia ze stałym spadkiem osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych. Pierwszy raz, w 2013 r., ten wskaźnik spadł poniżej 40 proc. - powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń z ISKK.

Według tych badań odsetek wiernych uczestniczących w mszach św. w zeszłym roku wyniósł 39,1 proc.; w 2012 r. było to 40 proc. katolików.

Jak zaznaczono, z badań wynika, że liczba wiernych przychodzących regularnie do Kościoła w ostatnich 10 latach zmalała o prawie 2 mln.

Wzrosła natomiast nieznacznie liczba parafian przyjmujących komunię św. W 2013 r. było to 16,3 proc. Rok wcześniej do komunii przystąpiło 16,2 proc. wiernych. - Ten wskaźnik od lat ma tendencję rosnącą, wcześniej rósł nieco bardziej intensywnie, ale nadal jest to proces dynamiczny - ocenił ks. Sadłoń.

Najwięcej wiernych deklaruje udział w niedzielnych mszach w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej. Z kolei najmniej wiernych uczestniczy w mszach w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i łódzkiej.
http://fakty.interia.pl/religia/news-coraz-mniej-osob-chodzi-do-kosciola-najnowszy-raport,nId,1465889

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #931 dnia: Sierpnia 12, 2015, 22:03:06 pm »
Religia to nie tylko chrzescijanstwo!!!
Ale w Polsce 99% osób to katolicy...
a 1% to ateiści należacy do kościoła.

W związku z tradycją, ciężko w PL nie należeć do kościoła, szczególnie, że zazwyczaj decyzja o zapisaniu dzieciaka do kościoła rodzice podejmują za dziecko. To też jest swojego rodzaju problem.
[/quote] :lol:
Tak tradycja, to problem. Jeden z najwiekszych na świecie.
Dzieci powinny same sobie wybierać religie. Polecam islam, sam londek nie myślałęs o tym?
A nie sory zapomniałem, wolisz pejsy.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #932 dnia: Sierpnia 14, 2015, 14:40:03 pm »
http://wyborcza.pl/magazyn/1,147627,18553055,czy-jestescie-gotowi-na-prawde-swiecki-katolik-pisze-list-do.html#BoxGWImg

Czy jesteście gotowi na prawdę? Świecki katolik pisze list do polskich biskupów

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #933 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:10:16 pm »
Jestem gotowy na prawdę, ale wyborcza zakłada cockblocka.



LONDEK PRAWDA ZA ZŁOTÓWKĘ, DOBRY DIL

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #934 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:14:05 pm »
Ja jak widze wyborcza to nie klikam, a tu sie okazuje, ze jeszcze bym musial za to scierwo zaplacic :lol:

Juras

  • Sonoklap
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-10-2008
  • Wiadomości: 9 257
  • Reputacja: -9968
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #935 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:25:08 pm »



Cytuj
Spokojnie, dodanie wyjątku nie wyłączy blokowania reklam.

Na dzień dobry fałszem w twarz.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #936 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:26:34 pm »
Jestem gotowy na prawdę, ale wyborcza zakłada cockblocka.



LONDEK PRAWDA ZA ZŁOTÓWKĘ, DOBRY DIL

Służę z pomocą:

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)


@windo, to co ty czytujesz, wiem, ze GW to nie jest dziennikarstwo najwyższych lotów, ale ciężko znaleźć coś lepszego w PL.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #937 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:29:02 pm »
http://natemat.pl/151519,nowe-porzadki-w-palacu-prezydenckim-w-kaplicy-codziennie-bedzie-odprawiana-msza-dla-dudy-i-jego-pracowników

Nowe porządki w Pałacu Prezydenckim: w kaplicy codziennie będzie odprawiana msza dla Dudy i jego pracowników

...

Troche beka, ze robią z tego news, nawet ja pisałem, ze prywatnie to sobie może robić co chce Duda.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #938 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:31:54 pm »
@windo, to co ty czytujesz, wiem, ze GW to nie jest dziennikarstwo najwyższych lotów, ale ciężko znaleźć coś lepszego w PL.
je**em.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #939 dnia: Sierpnia 14, 2015, 15:41:30 pm »
@windo, to co ty czytujesz, wiem, ze GW to nie jest dziennikarstwo najwyższych lotów, ale ciężko znaleźć coś lepszego w PL.
je**em.

Chodzi mi o serwisy ogolne i ogólnopolskie. Regularnie sprawdzam, Newsweek, Niezalezna, wSieci, 300Polityka, TVN24.pl, Fronda, Onet, WP, Interia, Dziennik, Gazeta Polska, Nasz Dziennik (tak) itd. sporo wiec tych serwisów przerabiam, w większości to jednak papka informacyjna jest. GW najlepiej wypada jeśli chodzi o dzienną dawkę wiadomości. Wole Guardian, Telegraph, Reuters, Bloomberg, Politico, Economist czy FT ale w PL ciężko taką jakość znaleźć, a te wymienione rzadko poruszają kwestie związane z PL.

Może ty się w takim razie podzielisz z jakich zrodel (serwisy online) czerpiesz informacje?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2015, 15:43:13 pm wysłana przez LoNdEk »

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #940 dnia: Sierpnia 21, 2015, 10:33:12 am »
Editing humanity

http://www.economist.com/news/leaders/21661651-new-technique-manipulating-genes-holds-great-promisebut-rules-are-needed-govern-its

Cytuj
That means answering the philosophical questions. There are those who will oppose CRISPR because it lets humans play God. But medicine routinely intervenes in the natural order of things—saving people from infections and parasites, say. The opportunities to treat cancer, save children from genetic disease and understand diabetes offer justification to push ahead.

A harder question is whether it is ever right to edit human germ-line cells, to make changes that are inherited. This is banned in 40 countries and restricted in many others. There is no reason for a ban on research or therapeutic use: some countries, rightly, allow research on human embryos, as long as they are left over from in-vitro fertilisation and are not grown beyond 14 days; and Britain has allowed a donor to supply mitochondrial DNA at conception to spare children needless suffering, even though the change will be passed on. And CRISPR deals with the objection that germ-line changes are irrevocable: if genes can be edited out, they can also be edited back in.

Manipulacja genami, wiadomo, że budzi problemy natury etycznej, wiadomo też, że środowiska kościelne będą przeciw, ale nie da się zatrzymać postępu, potrzebne są odpowiednie regulacje, ale potencjał jest niesamowity.

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #941 dnia: Sierpnia 21, 2015, 21:41:10 pm »
http://natemat.pl/152303,kosciol-latajacego-potwora-spaghetti-nie-zostanie-zarejestrowany-urzednicy-ponownie-odmowili


Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie zostanie zarejestrowany. Urzędnicy ponownie odmówili

lupinator

  • Gość
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #942 dnia: Sierpnia 21, 2015, 21:44:32 pm »
Zjadłbym sobie na wieczór spaghetti :(

Lem++

  • Global Moderator
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 07-11-2008
  • Wiadomości: 10 698
  • Reputacja: 209
  • 07.11.2008 - 16.08.2010 †
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #943 dnia: Sierpnia 21, 2015, 22:15:13 pm »
Zjadłbym sobie na wieczór spaghetti :(
Kurde ja tez :/ Jutro sobie zrobie na obiad :P

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #944 dnia: Sierpnia 21, 2015, 23:48:48 pm »
Zjadłbym sobie na wieczór spaghetti :(
Kurde ja tez :/ Jutro sobie zrobie na obiad :P
ale zdajecie sobie sprawe z tradycji?
prawie 1000lat w tym kraju?
Po tysiącu lat spagetti mogłoby sie nieźle znudzić?
Czyż nie?
Zwłaszcza gimbazie  :lol:

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #945 dnia: Sierpnia 21, 2015, 23:50:55 pm »
Zjadłbym sobie na wieczór spaghetti :(
Kurde ja tez :/ Jutro sobie zrobie na obiad :P

Kuwa ja tez mam teraz smaka :/

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #946 dnia: Sierpnia 29, 2015, 21:12:43 pm »
coraz częściej widzę że ateiści(wierzący w nieistnienie boga) powołują się na naukę nie mając o niej pojęcia, tym samym  szkodzą jej bardziej niż fanatycy religijni.

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 21:23:53 pm wysłana przez Wulfen »

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #947 dnia: Sierpnia 29, 2015, 22:19:12 pm »
A według ciebie co takiego konkretnie powiedział ten dziadek, co świadczyłoby o tym, że nie ma pojęcia o nauce?

edit:

Może rozwinę. Chodzi mi o to, że na tym filmiku widać tylko, że koleś źle zrozumiał Meissnera i zarzucił mu coś, czego ten nie powiedział. Ale co do tego, że wszechświat nie mógł być na początku absolutnie jednorodny to się obaj zgadzają jak się okazuje. Inna kwestia, że "zmasakrowany ateista" niepotrzebnie tak się obruszył na powołanie przez Meissnera cytatu zawierającego słowo "bóg". Ale cóż, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie tego sporu ideologicznego jest dużo osób przewrażliwionych.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 22:25:11 pm wysłana przez Shard »

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #948 dnia: Sierpnia 29, 2015, 22:45:38 pm »
A według ciebie co takiego konkretnie powiedział ten dziadek, co świadczyłoby o tym, że nie ma pojęcia o nauce?

edit:

Może rozwinę. Chodzi mi o to, że na tym filmiku widać tylko, że koleś źle zrozumiał Meissnera i zarzucił mu coś, czego ten nie powiedział. Ale co do tego, że wszechświat nie mógł być na początku absolutnie jednorodny to się obaj zgadzają jak się okazuje. Inna kwestia, że "zmasakrowany ateista" niepotrzebnie tak się obruszył na powołanie przez Meissnera cytatu zawierającego słowo "bóg". Ale cóż, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie tego sporu ideologicznego jest dużo osób przewrażliwionych.
Nie zrozumiał tego o czym Meissner mówił(o jednorodności wszechświata 300 tys lat po WW) a jedynie wyciągnął słowo z kontekstu i zaczął atakować, bo powiedział "absolutnie".
Co do Einsteina
ateista próbował zarzucić Meisnerowi że mówił coś o wierze w boga Einsteina, podczas gdy Meissner użył tego cytatu w zupełnie innym kontekście. Meisnerowi (i Einsteinowi) chodziło o to, że na fundamentalnym poziomie wszechświatem rządzą  reguły, które możemy zrozumieć i na poparcie tego dał cytat Einsteina (wykład dotyczył tego czy wszechświat jest prosty czy złożony). Meisnerowi i Einsteinowi chodziło o to że wszechświat jest wyrafinowany w sensie działa na zasadzie subtelnych praw fizyki/matematyki ale nie złośliwy bo możemy je odkrywać. Znany jest też inny cytat Einsteina w którym  się dziwi dlaczego cokolwiek możemy zrozumieć albo słynny "bóg nie gra w kości". Ateiście wystarczyło słowo bóg i od razu przystąpił do ataku w ogóle nie zastanawiając się nad kontekstem w jakim użył go Meissner i Einstein.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 23:06:36 pm wysłana przez Wulfen »

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #949 dnia: Sierpnia 29, 2015, 23:04:25 pm »
Źle go zrozumiał, zarzucił mu coś, czego nie powiedział, a Meissner wyjaśnił, że nie o to mu chodziło. Akurat takie rzeczy to bardzo powszechna rzecz w debatach naukowych i to czy to ateista czy nie raczej nie ma znaczenia.

Tak, zgadzam się, że gość niepotrzebnie się obruszył za użycie tego cytatu. Wiadomo, że słów Einsteina w sposób dosłowny nie można w tej kwestii traktować, bo uważał wiarę w boga osobowego za coś dziecinnego i naiwnego.

Wrzucasz jakiś filmik, ewidentnie w celu potwierdzenia przyjmowanej przez ciebie tezy (już pomijam kwestię, że takie indukcyjne uogólnienia z własnego doświadczenia na temat całej grupy społecznej to głupota) i sugerujesz, że gość nie zna się na nauce, choć się na nią powołuje. A ja tego na tym filmiku nie widzę (a wręcz widzę, że Meissnera się koniec końców zgadza z tym dziadkiem) i byłem ciekaw gdzie ty to dostrzegasz.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #950 dnia: Sierpnia 29, 2015, 23:22:30 pm »
Cytuj
sugerujesz, że gość nie zna się na nauce, choć się na nią powołuje.
1. Nie potrafił zacytować tego cytatu, który krytykował mówiąc "jakoby bóg był złośliwy ale sprawiedliwy"
Widać że nie zna ani trochę słynnych cytatów Einsteina, wystarczyło że usłyszał "bóg".
2. Powoływał się na zasadę nieoznaczoności pouczając Meissnera o niejednorodności podczas gdy Meissner właśnie mówił o niejednorodności. W pełnej wersji Meissner dość długo  mówił o tym, że w początkowym wszechświecie były niejednorodności z których powstały potem galaktyki itd. On jakby w ogóle tego nie zrozumiał tylko przyczepił się do słowa "absolutnie" (w pełnym wykładzie faktycznie ono padło, ale w kontekście, że był bardzo jednorodny). Wygląda jakby nie znał podstaw teorii Wielkiego Wybuchu.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 23:33:31 pm wysłana przez Wulfen »

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #951 dnia: Sierpnia 29, 2015, 23:43:59 pm »
1. Z braku znajomości jednego cytatu Einsteina trudno o wniosek, że "nie zna ani trochę słynnych cytatów Einsteina", a co dopiero że "nie zna się na nauce".

2. Nie mam pojęcia skąd wziąłeś tu zasadę nieoznaczności, nie słyszę żeby gość się na nią powoływał. Nie wiem co zrozumiał, a czego nie zrozumiał i ty tego też nie możesz wiedzieć. Wiadomo za to, że słusznie zauważył, że wszechświat nie mógł być absolutnie jednorodny. Choć jak się okazało - niesłusznie zarzucił Meissnerowi, że on tak nie uważa.

Swoją drogą, ciekaw jestem jaki procent osób mających jakieś zdanie na temat Wielkiego Wybuchu (tzn. "wierzących" w niego lub też nie) ma jakiekolwiek pojęcie np. na temat pierwotnej nukleosyntezy. Tak to już jest z nami ludźmi, że zajmujemy jakieś stanowiska na temat rzeczy, o których nie mamy pojęcia  ;)




Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #952 dnia: Sierpnia 29, 2015, 23:50:10 pm »
Cytuj
Nie mam pojęcia skąd wziąłeś tu zasadę nieoznaczności, nie słyszę żeby gość się na nią powoływał.
mówi o tym w 1:04-1:11
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 23:53:10 pm wysłana przez Wulfen »

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #953 dnia: Sierpnia 29, 2015, 23:53:07 pm »

Swoją drogą, ciekaw jestem jaki procent osób mających jakieś zdanie na temat Wielkiego Wybuchu (tzn. "wierzących" w niego lub też nie) ma jakiekolwiek pojęcie np. na temat pierwotnej nukleosyntezy. Tak to już jest z nami ludźmi, że zajmujemy jakieś stanowiska na temat rzeczy, o których nie mamy pojęcia 


A co tutaj za pojęcie można mieć, jak wszystko to są wymysły z palca wyssane i wszystko to to tylko hipotezy.

Wulfen

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2007
  • Wiadomości: 3 312
  • Reputacja: 49
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #954 dnia: Sierpnia 30, 2015, 00:05:29 am »

Swoją drogą, ciekaw jestem jaki procent osób mających jakieś zdanie na temat Wielkiego Wybuchu (tzn. "wierzących" w niego lub też nie) ma jakiekolwiek pojęcie np. na temat pierwotnej nukleosyntezy. Tak to już jest z nami ludźmi, że zajmujemy jakieś stanowiska na temat rzeczy, o których nie mamy pojęcia 


A co tutaj za pojęcie można mieć, jak wszystko to są wymysły z palca wyssane i wszystko to to tylko hipotezy.
następny ateista, który neguje fizykę jądrową i teorię wielkiego wybuchu? W tym okresie spokojnie możemy ekstrapolować teorie z dość dużym prawdopodobieństwem, problemy pojawiają się we wcześniejszym wszechświecie. Zresztą właśnie ta pierwotna nukleosynteza wyjaśnia dlaczego jest taki a nie inny skład pierwiastków we wszechświecie i jest to jeden z dowodów  na poparcie teorii wielkiego wybuchu. To znaczy zaobserwowany skład procentowy pierwiastków we wszechświecie jest zgodny z przewidywaniami  teorii wielkiego wybuchu, a konkretnie pierwotna nukleosynteza w której powstawały pierwotne jądra atomowe.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2015, 00:28:14 am wysłana przez Wulfen »

Shard

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 04-08-2006
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 13
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #955 dnia: Sierpnia 30, 2015, 00:12:18 am »
Cytuj
Nie mam pojęcia skąd wziąłeś tu zasadę nieoznaczności, nie słyszę żeby gość się na nią powoływał.
mówi o tym w 1:04-1:11

No racja, chyba faktycznie o to mu chodziło, inaczej go zrozumiałem za pierwszym razem. No ale nie zmienia to faktu, że wszystko sprowadza się do tego, że zarzuca Meissnerowi coś, czego ten nie miał na myśli, ale gada przecież z sensem.


A co tutaj za pojęcie można mieć, jak wszystko to są wymysły z palca wyssane i wszystko to to tylko hipotezy.

Nie rozumiem po co wypowiadasz się na tematy, o których nie masz zielonego pojęcia - tylko się ośmieszasz. Bozon Higgsa też był tylko hipotezą, obiektem teoretycznym - a tu proszę, "wyssany z palca wymysł" się zmaterializował i mamy empiryczny dowód jego istnienia. W fizyce teoretycznej hipotezy są podparte różnymi obliczeniami, modelami itd., nie są wzięte z niczego. Jasne - z pewnością okaże się, że część z nich jest nieprawdziwa czy też wymaga korekty. Jednak takie kategoryczne wypowiadanie się o tych sprawach świadczy tylko i wyłącznie o ignorancji.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #956 dnia: Sierpnia 30, 2015, 01:27:06 am »

Swoją drogą, ciekaw jestem jaki procent osób mających jakieś zdanie na temat Wielkiego Wybuchu (tzn. "wierzących" w niego lub też nie) ma jakiekolwiek pojęcie np. na temat pierwotnej nukleosyntezy. Tak to już jest z nami ludźmi, że zajmujemy jakieś stanowiska na temat rzeczy, o których nie mamy pojęcia 


A co tutaj za pojęcie można mieć, jak wszystko to są wymysły z palca wyssane i wszystko to to tylko hipotezy.
Większość hipotez naukowych opiera się na danych potwierdzonych wieloma badaniami empirycznymi np. dotyczącymi składu galaktyk, promieniowania kosmicznego czy zachowania atomów przy skrajnie wysokich energiach. Myślisz, że po co buduje się coraz mocniejsze akceleratory cząstek i wykłada na to miliardy dolarów? Właśnie po to, by potwierdzać lub obalać teorie naukowe i tym samym prowadzić do postępu wiedzy.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #957 dnia: Sierpnia 30, 2015, 01:28:33 am »

Swoją drogą, ciekaw jestem jaki procent osób mających jakieś zdanie na temat Wielkiego Wybuchu (tzn. "wierzących" w niego lub też nie) ma jakiekolwiek pojęcie np. na temat pierwotnej nukleosyntezy. Tak to już jest z nami ludźmi, że zajmujemy jakieś stanowiska na temat rzeczy, o których nie mamy pojęcia 


A co tutaj za pojęcie można mieć, jak wszystko to są wymysły z palca wyssane i wszystko to to tylko hipotezy.
Większość hipotez naukowych opiera się na danych potwierdzonych wieloma badaniami empirycznymi np. dotyczącymi składu galaktyk, promieniowania kosmicznego czy zachowania atomów przy skrajnie wysokich energiach. Myślisz, że po co buduje się coraz mocniejsze akceleratory cząstek i wykłada na to miliardy dolarów? Właśnie po to, by potwierdzać lub obalać teorie naukowe i tym samym prowadzić do postępu wiedzy.
a jak tam z darwinem i jego teorią?

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #958 dnia: Sierpnia 30, 2015, 01:47:51 am »
Mało co jest tak dobrze potwierdzone i oparło się tylu próbom falsyfikacji, jak właśnie teoria ewolucji. Oczywiście i tu są w pewnych kwestiach zdania podzielone, ale dotyczą one szczegółów, nie prawdziwości samej teorii.

Zostało to zresztą dobrze opisane w wielu książkach. Na pewno godne polecenia są te trzy:
- "Najwspanialsze widowisko świata" Dawkinsa
- "Ewolucja jest faktem" Coyne'a
- "Nasza wewnętrzna menażeria" Shubina.

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Świadomośc, wiara, ewolucja itp.
« Odpowiedź #959 dnia: Sierpnia 30, 2015, 01:56:18 am »
Czyli ciągle teoria?
Apropo:

czy ewa mogła zdradzić adama?