Autor Wątek: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?  (Przeczytany 5776 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LukeSpidey

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 10-05-2010
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 10
Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« dnia: Lipca 12, 2013, 08:42:13 am »
Nie mam pojęcia, gdzie zadać to pytanie, więc tworzę nowy temat, najwyżej któryś moderator go przeniesie czy coś.

Czy informowanie gracza, który gra w daną grę, że zakończenie tej gry jest zaskakujące jest spoilerem?

Zastanawiałem się nad tym już kilkukrotnie i nie tylko w kwestii gier, ale również filmów, komiksów czy książek. Jeśli spojrzeć na ten problem obiektywnie to według mnie jest to bardzo duży spoiler, bo choć nie zdradza fabuły to jednak uczula gracza/widza/czytelnika na pewne informacje, których może oczekiwać po zakończeniu i nastraja go w pewien sposób na odbiór tego, co może go czekać.

Zadaję to pytanie, bo wiele osób rozpisuje się na temat Bioshock Infinite i jego zaskakującego zakończenia. Teraz, kiedy kilka osób jeszcze tej gry nie ruszyło a przeczytało taką wiadomość zostało poinformowanym, że na końcu trzeba spodziewać się czegoś zaskakującego. Tym samym sama niespodzianka bycia zaskoczonym znika, bo już oczekuje się czegoś odchodzącego od normy.

Sam na własnej skórze przeżyłem kilka takich sytuacji, kiedy ktoś powiedział mi, że zakończenie zaskakuje zanim jeszcze zagrałem w grę, czy obejrzałem film. Ostatnio taki przypadek miałem przy okazji gry w Spec Ops: The Line. Kumpel zachwalał fabułę i zakończenie. Ja spodziewałem się nie wiadomo czego i w sumie się rozczarowałem, a gdybym nie został poinformowany o tym fakcie to zapewne miałbym niezłego mindfucka. Jednym słowem popsuł mi możliwość bycia zaskoczonym.

Ludzki mózg jest już tak skonstruowany, że kiedy dostajemy pewne informacje to zaczynamy jest analizować nawet, jeśli dzieje się to podświadomie. W ten sposób budujemy sobie jakąś wizję, która potem w zderzeniu z rzeczywistością okazuje się być za bardzo wybujała, w związku z tym to co dostajemy w produkcie już nas tak nie zaskakuje, a nawet często rozczarowuje.

W tym miejscu chciałem również prosić użytkowników GO, aby w przyszłości informację, które dotyczą tego, czy zakończenie jest zaskakujące, czy też nie umieszczali w znaczniku "spoilera" co by nie psuć przyjemności odczucia tego samego, co ci, którzy mieli to szczęście zakończyć grę, zanim ich ktoś poinformował o zaskakującym zakończeniu.

svonston

  • Gość
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 12, 2013, 08:45:08 am »
Każde info o grze to w pewnym stopniu spoiler. Można powiedzieć "jezu, ale ten czapter drugi jest nieziemski" i już druga osóba zbliża się do tv i liże każdą ścianę, żeby ten czapter dokładniej zbadać. Jak ktoś chce uniknąć informacji o grze, w którą jeszcze nie grał, to najlepiej niech nie wchodzi do tematu związanego z tytułem. No ale z drugiej strony można przeczytać coś w tematach typu W co gracie.

LukeSpidey

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 10-05-2010
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 10
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 12, 2013, 08:49:08 am »
Jeśli chodzi o Bioshock Infinite to właśnie w temacie "W co teraz gracie?" dostałem tą informację o zakończeniu, bo unikam tematów z grami, w które jeszcze nie grałem chyba, że wiem, że tam nie będzie żadnych spoilerów.

Jak ktoś chce uniknąć informacji o grze, w którą jeszcze nie grał, to najlepiej niech nie wchodzi do tematu związanego z tytułem.
No i trzeba dodać, że info o zakończeniu poszło do kogoś kto w grę gra, a jeszcze jej nie skończył.
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2013, 08:50:45 am wysłana przez LukeSpidey »

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 12, 2013, 08:49:59 am »
Czaję jakim tropem podążasz Luke i po części się podpisuję. Nawet szczątkowe info o zakończeniu, fabule, diametralnie może zmienić odczucia wobec gry. Na obronę Infinite powiem tylko tyle, że sam Levine mówił przed premierą, że zakończenie będzie
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Ja np. nie wbijam już do tematu o TloU, gdzie yap dojebau moim zdaniem mocnym spoilerem 'na domysł'.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 12, 2013, 08:57:37 am »
Dobra, ale zaczynamy popadać chyba w lekką paranoję. Idąc tym tokiem rozumowania niedługo nie będzie można w ogóle rozmawiać na forum o grach, bo każde info jest potencjalnym spoilerem i może popsuć zabawę człowiekowi który wejdzie a nie grał. Moim zdaniem troszkę przesadzacie.

LukeSpidey

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 10-05-2010
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 10
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 12, 2013, 09:00:30 am »
No sorry, ale chyba jest różnica pomiędzy "nieziemski chapter" a "zaskakujące zakończenie". Ja tu paranoi nie widzę, bo nie dotykam tematu każdej informacji o grze. Jak ktoś mi pisze, że mechanika rozgrywki jest super albo, że boss w 6. rozdziale był trudny czy wyje**ny to nie jest to moim zdaniem tak psująca rozgrywkę i wrażenia z gry informacja jak to, że zakończenie jest zaskakujące.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 12, 2013, 09:04:15 am »
No i tak samo jest różnica pomiędzy powiedzeniem osoba x na końcu gry zabija osobę y a powiedzeniem, że zakończenie jest zaskakujące. Za chwilę dojdzie do tego, że nie da się czytać wygodnie tematów o grach bo połowa rzeczy będzie musiała być w spoilerze. JA gdy dowiem się, że zakończenie jest zaskakujące to mam tylko większą motywację, żeby je poznać. Tyle.

svonston

  • Gość
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 12, 2013, 09:07:11 am »
Ja nie przesadzam, bo mi to akurat nie przeszkadza, nawet jakiś poważniejszy spoiler - bo i tak chcę zobaczyć, co i jak. Ale fakt faktem, że wszystko może być odebrane jako spoiler. Mnie ten o Bioshocku jakoś nie ruszył. Tak samo dziwię się, że ktoś odbiera gadanie o TLOU jako spoiler, bo fabułę można wykminić po pierwszych 15 minutach. Sztampowe to jak cholera.

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 12, 2013, 09:09:33 am »
Nawiążę do filmu Inni.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 12, 2013, 09:14:26 am »
Grzesiu, chyba trzeba z tego zrobić felietonik na dwa głosy ;) Co Ty na to?

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 12, 2013, 09:17:57 am »
Dobry pomysł ;]

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 12, 2013, 09:26:26 am »
Pomyślimy, jak będziesz miał więcej czasu ;)

LukeSpidey

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 10-05-2010
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 10
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 12, 2013, 09:29:44 am »
Jak już będzie to jakieś info o inspiracji do jego napisania zapodajcie.  :D

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 12, 2013, 09:43:17 am »
Jasne :)

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 12, 2013, 10:04:43 am »
Poniekąd zgadzam się z LukeSpidey w w/w kwestii. Przypadek podobny do filmowego (post Ryo o Inni jest dobrym przykładem), gdzie wystarczy napisać, że film ma "twist fabularny" i już mając tę świadomość w głowie oczekujemy zaskoczenia, które w tym momencie traci na swej definicji. Miałem tak z jednym z filmów Scorsese, gdzie zostałem uświadomiony przez innego widza i wyobraźnia dyktowała różne scenariusze "na czym polega ten nagły zwrot" i po prostu końcowe rozwiązanie nie wywarło mocnego wrażenia i rzutowało na całościowej ocenie filmu. Co innego produkcje M. Night Shyamalana, u którego twist to zawsze żelazna zasada :lol:
Swoją drogą spoilerem (i to grubym) można już nazwać screeny z gier, które po gazetach growych i internecie latają, jak oszalałe. Czyli już tak naprawdę nie ma odkrywania, nie ma zakoczenia daną lokacją i sytuacją. Idąc dalej tą drogą, nie należałoby w ogóle wchodzić do tematu z grą, bo wszystko jest spoilerem. Imo jedyną granicą ustalającą co można podpiąć pod tę definicję jest sam gracz. W zależności od tytułu, raz nie przeszkadza oglądanie gameplay'ów, a w innym nawet jeden teaser uważany jest za gruby spoiler.

Moldar

  • Łajka
  • *****
  • Rejestracja: 29-12-2005
  • Wiadomości: 7 985
  • Reputacja: 132
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 12, 2013, 10:10:30 am »
Z ciekawostek. Na ppe mają jakąś chorą manię na temat spoilerów. Napisałem w temacie tlou o uciekaniu przed klikaczami i w tym momencie latarka zaczęła gasnąć, z nerwów i emocji trudno było trząść padem. Tylko tyle, a jakiś mod wrzucił to w spoiler. To już byle jaka recenzja opisuje podobne sytuacje.Rada jest tylko jedna, nie czytać recenzji, nie czytać for, nie oglądać gameplayow. Na szczęście mnie się jeszcze tak nie poj**ało.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 12, 2013, 10:20:27 am »
Miałem tak z jednym z filmów Scorsese, gdzie zostałem uświadomiony przez innego widza i wyobraźnia dyktowała różne scenariusze "na czym polega ten nagły zwrot" i po prostu końcowe rozwiązanie nie wywarło mocnego wrażenia i rzutowało na całościowej ocenie filmu.

Dobra, po tym przykładzie się chwilkę zastanowiłem i chyba jednak macie trochę racji. Bo chyba wiem o jaki film Ci chodzi.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 12, 2013, 10:33:52 am »
Tak.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 279
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 12, 2013, 10:37:50 am »
No racja, tak jeśli się wie o twiście na koniec, to przez większą część filmu można sięspodziewać, domyślać i rozkminiać.

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 12, 2013, 10:56:50 am »
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2013, 10:58:42 am wysłana przez Kert »

LukeSpidey

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 10-05-2010
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 10
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 12, 2013, 11:05:19 am »
I właśnie wtedy całe zaskoczenie i moc jaka ma z nim iść uchodzi jak powietrze z dętki -> mało efektownie.

dante0

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 22-07-2008
  • Wiadomości: 1 323
  • Reputacja: 26
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 14, 2013, 21:31:07 pm »
TLOU jako spoiler, bo fabułę można wykminić po pierwszych 15 minutach. Sztampowe to jak cholera.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Szymku

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 04-02-2006
  • Wiadomości: 3 723
  • Reputacja: 74
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 14, 2013, 22:03:26 pm »
TLOU jako spoiler, bo fabułę można wykminić po pierwszych 15 minutach. Sztampowe to jak cholera.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
Sztampowe bo twist czy sztampowe bo brak twista? A może sztampowe bo wiarygodnie przedstawia relacje międzyludzkie?

Pewnie dlatego że TLoU trąci takim przewidywalnym banałem, tysiące ludzi na tysiącach forów dyskutują na temat motywów działania bohaterów i zastanawiają się jak interpretować zakończenie.. Faktycznie sztampa.

dante0

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 22-07-2008
  • Wiadomości: 1 323
  • Reputacja: 26
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 14, 2013, 22:15:40 pm »
TLOU jako spoiler, bo fabułę można wykminić po pierwszych 15 minutach. Sztampowe to jak cholera.
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
Sztampowe bo twist czy sztampowe bo brak twista? A może sztampowe bo wiarygodnie przedstawia relacje międzyludzkie?

Pewnie dlatego że TLoU trąci takim przewidywalnym banałem, tysiące ludzi na tysiącach forów dyskutują na temat motywów działania bohaterów i zastanawiają się jak interpretować zakończenie.. Faktycznie sztampa.
Ja już wypowiedziałem się kiedyś na ten temat w odpowiednim dziale. Nie chce mi się więcej.

svonston

  • Gość
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipca 14, 2013, 22:19:14 pm »
to nie jest rozmowa na ten temat ale co tu interpretować, domyślać się. tam jest podane wszystko na tacy. super tytuł ale niektórzy dorabiają taka ideologię jakby to była strefa 51

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 14, 2013, 22:20:49 pm »
Nawiązując do spoilerów, nie polecam badać tematu przez pryzmat trailerów Elyzjum - cały film w 3 minuty :lol:

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Czy zaskakujące zakończenie to spoiler?
« Odpowiedź #26 dnia: Lipca 14, 2013, 22:28:38 pm »
to nie jest rozmowa na ten temat ale co tu interpretować, domyślać się. tam jest podane wszystko na tacy. super tytuł ale niektórzy dorabiają taka ideologię jakby to była strefa 51
Jeśli gra/film pozostawia jakiekolwiek pole do interpretacji i jeszcze jest dość spopularyzowane, nie można się dziwić dorabianiu różnych, nawet najśmielszych teorii. To bardzo nakręca kult wokół danej serii, tytułu, niejednokrotnie rozwijane później spin-off'ami, czy opowiadaniami, co mnie np. sprawia wielką frajdę.