Znasz już nasz Growy Radar Cenowy?
Znasz już nasz Radar Cenowy? Znajdziesz tam najniższe ceny gier spośród 40+ sklepów internetowych »
News

Nowy patent opisuje chłodzenie PlayStation 5. Projekt wygląda na zaawansowany

Tylko czy poziom zaawansowania układu idzie w parze z wydajnością chłodzenia?

Premiera PlayStation 5 to obecnie jeden z najgorętszych tematów w internecie. Jej bezpośredni konkurent — Xbox Series X, choć wciąż ciekawy jako next-gen, to nie budzi wśród internautów takiego zainteresowania jak sprzęt Japończyków, szczególnie że Ci ostatni są w jego temacie bardzo tajemniczy. Przez ostatnie miesiące poznaliśmy jedynie technikalia nowej konsoli i jej pada, podczas gdy konkurencja ujawniła już wygląd urządzenia. Teraz dzięki ujawnionemu patentowi najprawdopodobniej wiemy, jak będzie wyglądać chłodzenie konsoli.

Wniosek pojawił się dziś na stronie amerykańskiego urzędu patentowego i jest obecnie dostępny publicznie do wglądu. Dzięki dołączonemu obrazkowi można zapoznać się z jego budową, a szczegółowe objaśnienia konstrukcji znajdują się w dołączonym dokumencie.

Co ciekawe projekt zakłada umieszczenie radiatora po przeciwnej stronie płyty z chipem, co nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem. Na górnej tafli płytki drukowanej znalazłoby się jedynie serce konsoli, a dopiero z drugiej strony zostanie umiejscowiony masywny radiator. Ciepło będzie transferowane przez specjalne kanaliki cieplne znajdujące się w laminacie na drugą stronę płytki drukowanej.

Jeśli wczytać się w szczegóły patentu, to można znaleźć informację, iż taki układ pozwoli na zamontowanie dodatkowego modułu jak na przykład chip sterujący Wi-Fi czy bardzo ważnym elementem konsoli — superszybkim dyskiem SSD. W takim wypadku przewidziano montaż dodatkowego radiatora, przykrywającego wymieniony moduł, dzięki czemu finalnie główny chip konsoli mógłby być chłodzony z obu stron, co niewątpliwie zwiększyłoby wydajność systemu odprowadzania ciepła i pozwoliło zaoszczędzić miejsce, które może zostać użyte do montażu innych komponentów.

Sony według oficjalnych informacji miało się w swojej najnowszej konsoli przyłożyć do aspektu chłodzenia, który to kulał zarówno w standardowym PlayStation 4, jak i potężniejszym modelu Pro. Mark Cerny — główny architekt obu systemów zapewniał, iż nowy sprzęt nie generuje takiego hałasu jak model obecnej generacji, a sam układ odprowadzania ciepła ma zostać znacząco uprawniony.

Platformy:
Czas czytania: 2 minut, 48 sekund

Przeczytaj więcej na podobne tematy:
Wideorecenzja: Company of Heroes 3: Console Edition - 29.05.2023 16:00
Ciekawego post-apo z zombie nigdy za wiele. Poznajcie Last Whisper Survival - 24.05.2023 12:33
PS+ Extra i Premium - Maj 2023 - 10.05.2023 21:07
Recenzja: Wolcen: Lords of Mayhem - 10.05.2023 11:03
Historia i upadek serii Battlefield - 30.04.2023 11:58
Niedawno pisaliśmy też o...

Pac-Man znowu za darmo na PS4 i Xbox One. Trzeba się jednak spieszyć

arrow-right
arrow-right

Book of Demons na konsolach już za tydzień

Komentarze
...
176.221.***.*** • #1
Szobu
1143 dni temu

Wygląda na zaawansowany i skomplikowany, a co więcej, patent wpłynął 18 maja 2018 roku, więc prawie 2 lata temu. Oznacza to, że już wtedy Sony wiedziało jak ten system chłodzenia ma być zaprojektowany. Oczywiście co niektórzy w dalszym ciągu twierdzą, że PS5 się przegrzewa i coś mi mówi, że po prezentacji PS5 mogą się bardzo zdziwić :)

odpowiedz
...
85.89.***.*** • #2
GoDlike
1143 dni temu

Racja. Jedno jest pewne - będzie ciekawie :)

odpowiedz
...
185.68.***.*** • #3
skalariX
1140 dni temu

Oby wystarczająco pasty dali.

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: