News

Tencent przejmuje udziały w kolejnej firmie. Tym razem ofiarą molocha pada Funcom

Fani Mutant Year Zero mogą się już zastanawiać czy decyzja nie zmusi deweloperów tego tytułu do zmiany wydawcy, jakim dotychczas był właśnie Funcom

Niesławna chińska korporacja jest już rozpoznawalna przez wielu graczy z całego świata i kojarzy im się raczej w ciemnych barwach. Gigant przez lata przejął całe mnóstwo Europejskich i Amerykańskich firm, teraz na celowniku znalazł się norweski Funcom.

Wczoraj internet obiegła informacja, iż poprzez przejęcie 29% udziałów w Funcom, Tencent stał się największym udziałowcem firmy z Oslo. W praktyce Chińczycy nie tknęli nawet samego Funcomu, a po prostu przejęli przedsiębiorstwo będące mające w nim największy udział — firmę KGJ Capital AS. W ten sposób bez zbędnego rozgłosu zyskali możliwość wpływania na wszelkie decyzje dotyczące podmiotu.

Sam Funcom nie miał ostatnio dobrej passy. Po wielu latach niepowodzeń i tworzenia półproduktów, do których można zaliczyć ostatni produkt firmy — grę Conan Exiles producent rozpoczął współpracę z mniejszymi studiami jako wydawca, dzięki czemu zaczął wychodzić na prostą. Niewątpliwy wpływ na sukces planów wydawniczych firmy miała premiera Mutant Year Zero stworzonego przez zespól The Bearded Ladies we współpracy z wydawcą. Niepozorny indyk odniósł duży sukces na wielu polach co pozwoliło na stworzenie doń sporego dodatku, a ostatecznie gra doczekała się nawet portu na Nintendo Switch.

Decyzja o przejęciu dewelopera przez Tencent z pewnością nie spodoba się fanom twórczości Norwegów. Choć nie można powiedzieć, iż gry korporacji nie są popularne, to niestety popularność nie zawsze idzie w parze z jakością. Korporacja słynie z przejmowania popularnych lub obiecujących zagranicznych firm i maksymalizacji zysków wszelkim kosztem bez spoglądania na jakość produktów co spotyka się z ogromną krytyką środowiska.

Ich dotychczas największy sukces stanowiły zakup w 2011 roku Riot Games, twórców niezwykle popularnego na PC MOBA League of Legends oraz przejęcie 40% udziałów w Epic Games, autorów Fortnite co w konsekwencji zapewniło korporacji gigantyczne zyski. Trzy lata temu internet obiegła też informacja o zakupie mniejszościowej części Paradox Interactive znanego z produkcji najwyższej jakości gier strategicznych i mającego teraz w planach wydanie obiecującego Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2.

Wielu graczy boi się o przyszłość każdego podmiotu przejmowanego przez chińskiego giganta z racji jego polityki i braku poszanowania wartości przejmowanych przedsiębiorstw. Do tego dochodzi kwestia wydawania przez Funcom kolejnych gier, w tym następcy singlowego Mutant Year Zero, gdyż nie jest tajemnicą, iż Chińczycy gustują raczej w przynoszących wysoki zysk grach multiplayer, aniżeli singlowych tytułach. O tym, czy w tym przypadku obawy są uzasadnione, przekonamy się już niebawem.

Czas czytania: 3 minut, 14 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Destiny 2 —dziś debiutuje darmowa wersja gry oraz dodatek Shadowkeep

arrow-right
arrow-right

Nowy Brain Age zmierza na Switcha

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: