Recenzja

Recenzja: Silver Monkey X Battlestation RTX 4070 Super + AMD Ryzen 7

Kupiłem gotowca ze sklepu... i dobrze mi z tym!

Po dekadzie obcowania z konsolami Playstation i Xbox postanowiłem wrócić do korzeni i zainwestować w komputer gamingowy. Wybór padł na sprzęt z polskiego sklepu X-kom, który ma w swojej ofercie specjalne zestawy, stworzone z myślą o grach.

PC ze sklepu X-kom

Na bieżąco śledzę nowinki technologiczne i potrafię sam złożyć sobie komputer, jednak tym razem stwierdziłem, że zrobię inaczej. Ma być wygodnie, ma mnie nie interesować dobór komponentów, ma wszystko działać i dobrze wyglądać, a także gwarantować wydajność, której komputer nie powstydzi się nawet przy premierze nowej generacji konsol. Szybki przegląd internetowych sklepów z gotowymi komputerami i padło na zestaw ze sklepu X-Kom, a konkretnie Silver Monkey X Battlestation z RTX 4070 Super + Ryzen 7 5700X3D.

RTX 4070 Super + Ryzen 7 5700X3D

Sugerowana cena za kompletny zestaw wynosi 5900 zł, zawierający system operacyjny Windows 11. Całość zamknięta jest w eleganckiej obudowie z przezroczystym panelem, przez który widać efekty świetlne. Jakie komponenty zostały użyte w tej konfiguracji komputera?

  • GPU: RTX 4070 super Ghost
  • CPU: Ryzen 7 5700X3D
  • Ram: 16GB 3200mhz Goodram
  • Płyta Główna: ASRock b450m hdv r4.0
  • Dysk: Lexar 1TB M.2 PCIe NVMe NM620
  • Zasilacz: MSI Mag 550w certyfikowany odznaką sprawności 80 Plus Bronze.
  • System: Windows 11

Warto zauważyć, że komputer nie posiada karty sieciowej Wi-Fi oraz modułu Bluetooth. W te akcesoria musimy zaopatrzyć się sami lub podłączyć internet i akcesoria kablem.

Wszystko gotowe!

Wiem, z czym się wiąże zmiana jakichkolwiek sprzętów... Instalacje, konfiguracje, wpisywanie haseł i aktualizacje... A tutaj proszę! Paczka przyszła z dnia na dzień, bardzo dobrze zabezpieczona i przede wszystkim... Komputer był przygotowany do uruchomienia i grania!

Oczywiście pobrać aplikację sklepów, zalogować się wszędzie oraz wprowadzić swoje ustawienia to rzecz, która nas nie ominie, ale system był zaktualizowany, sterowniki zainstalowane, bios aktualny, a wszystkie kable i podzespoły komputerowe dobrze ułożone, za co ukłon z mojej strony dla sklepu X-kom. Ile zajęło mi pobieranie tego wszystkiego? Może z godzinkę lub dwie, by mieć na dysku wszystkie gry, w które będę grał oraz wszystkie programy, z których będę korzystał, a także podłączenie padów, słuchawek i innych urządzeń peryferyjnych.

Jak to się sprawdza?

Lepiej niż mógłbym się spodziewać! Kultura pracy komputera jest bardzo dobra. Obudowa, w której zainstalowano 3 wentylatory wdmuchujące powietrze i jeden wydmuchujący z tyłu, nie robią hałasu, a wręcz mogę powiedzieć, że są praktycznie niesłyszalne. Warto zaznaczyć, że wentylatory nie osiągają dużych prędkości obrotowych podczas pracy komputera. Dzięki dobrej jakości zamontowanemu chłodzeniu procesora, temperatury mieszczą się w normie mimo niewielkich rozmiarów coolera. Wspomnę jeszcze o pracy karty graficznej, która również nie emituje uciążliwego hałasu. Cały zestaw jest cichy i wydajny. Z pewnościa nie obudzi domowników, nawet śpiących w tym samym pokoju.

No to gramy! (1440p)

Skupiając się na grze Silent Hill 2 Remake, ustawiłem najwyższe możliwe opcje graficzne w 1440p wraz z Ray-Tracingiem i wydajność nie spadała poniżej 60fps. Warto wspomnieć, że gra na Steam posiada pełne wsparcie kontrolera Dualsens, dzięki czemu, w produkcji, mogę doświadczyć pełni możliwości najlepszego kontrolera Sony w historii. Jednak aby grać bezprzewodowo na padzie, należy zainwestować w interfejs Bluetooth. Oczywiście mogłem ustawić większą ilość FPS, jednak 60 ramek to mój cel w każdej grze i szkoda mi marnować moc na różnicę, która nie jest dla mnie istotna.

Podobnie jest również w najnowszym Stalker 2. Grając w 1440p na ustawieniach Epic oraz DLSS Quality, gra spokojnie radzi sobie w 50-80fps, zależnie od lokacji. Tutaj niestety słaba optymalizacja gry robi swoje i często, nawet w pustych lokacjach, potrafi zgubić klatki do 45, by kilkanaście kroków dalej znów balansować między 60 a 80fps. W tym przypadku warto ustawić Frame Generator na tryb Auto, który w momentach kryzysu podbije nam fps do 60. Wspomnę jeszcze, że grając z włączonym FG, nie uświadczyłem żadnych błędów graficznych.

Najnowszy Indiana Jones również radzi sobie świetnie na tym komputerze. W rozdzielczości 1440p i ustawieniach graficznych "ultra" jest ponad 60 fps (DLSS Quality bez generatora klatek). Włączając Path Tracing możemy liczyć na 40-60fps zależnie od lokacji[/b], choć z reguły gra będzie trzymać się górnej wartości klatek, aniżeli dolnej.

Da radę w 4K?

Pewnie, że da! Na testy wezmę wyżej wymienione gry, które testowałem w 1440p.

Silent Hill 2 Remake: Rozdzielczość 4K to spory spadek wydajności i tutaj gra z DLSS w trybie Quality działa w okolicach 40-50fps, a włączając Ray Tracing musimy liczyć się z 30-40 ramkami na sekundę. Możemy również użyć generatora klatek i w ten sposób osiągnąć ponad 60 fps.

STALKER 2 to tytuł, bardziej wymagający oraz zdecydowanie gorzej zoptymalizowany. Wybierając rozdzielczość 4K z DLSS w trybie Quality oraz ustawieniami EPIC, możemy liczyć na więcej niż 30 fps, ale to również zależy od miejsca w grze. Zdarza się więc, że gra działa w 30 ramkach, a w innych miejscach osiąga 60 klatek. Tytuł posiada duże bolączki optymalizacyjne i stąd znaczne wahania klatek. Warto włączyć Frame Generator by mieć stałe 60 fps.

Indiana Jones: Tutaj rozdzielczość 4K, również nie stanowi wyzwania dla komputera. Na ustawieniach ultra, tytuł osiąga ponad 60fps z DLSS trybie Quality. Jednak warto mieć na uwadze, że nie włączymy wtedy maksymalnego Path Tracingu, ze względu na ilość Vram.

Jak widać, komputer jest gotowy do grania w rozdzielczości 4K, jednak trzeba liczyć się pewnymi kompromisami. Osobiście preferuje rozdzielczość 1440p, ze względu na odległość od telewizora i możliwość ustawienia wyższych opcji graficznych niż w przypadku rozdzielczości 4K.

Mały i zgrabny, a do tego świeci

Wymiary komputera to zaledwie: 400x200x390 mm co sprawiło, że blaszak pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ dobrze pasuje mi do szafki. W obudowie komputera zamontowane są 4 wentylatory ARGB, które posiadają mnóstwo trybów kolorystycznych. Warto zauważyć, że obudowa posiada przedni panel typu mesh. Zapewnia on lepszą cyrkulację powietrza i chłodzenie podzespołów. Dzięki perforowanej strukturze, panel mesh umożliwia swobodny przepływ powietrza, co pomaga utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz obudowy. Pracujące podzespoły komputera, możemy podziwiać przez szklany panel boczny, w który wyposażona jest obudowa.

Możliwości rozbudowy

Komputery Silver Monkey X wyróżniają się możliwością rozbudowy, co czyni je platformą zdecydowanie nastawioną na przyszłość. Istnieje opcja zwiększenia ilości pamięci RAM, zmiany systemu podświetlenia lub wymiany innych podzespołów. Komponenty można dostosować do indywidualnych preferencji, ale należy pamiętać o zachowaniu kompatybilności poszczególnych elementów.

DLSS oraz Frame Generator w RTX 4070 Super.

Rozwój technologiczny następuje nieustannie. Nic dziwnego, że producenci kart graficznych serwują nam coraz to nowsze rozwiązania zapewniające większą wydajność. Gdy, w takim Stalkerze 2, karta nie jest w stanie zapewnić stabilnych 60 fps możemy skorzystać z DLSS, czyli techniki upskalowania rozdzielczości, która pomaga zyskać kilka lub kilkanaście klatek na sekundę w zależności od wyboru trybu działania. Warto zauważyć, że technika rekonstrukcji obrazu jest tak zaawansowana, że praktycznie nie powoduje spadku jakości wyświetlanego obrazu.

NVIDIA Frame Generation to technologia wprowadzona w ramach DLSS 3, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania dodatkowych klatek w grach wideo. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyższej liczby klatek na sekundę (FPS) i lepszej jakości obrazu bez konieczności zwiększania mocy obliczeniowej karty graficznej. A jak to się sprawdza? Gdy komputer potrafi wygenerować, przynajmniej 30fps, to włączając DLSS oraz Frame Generator spokojnie możemy liczyć na 60fps.

Warto również wspomnieć o technologii 3D V-Cache w procesorze Ryzen 7 5700X3D. Dzięki technologii 3D V-Cache, Ryzen 7 5700X3D oferuje znacznie lepszą wydajność w grach w porównaniu do standardowych procesorów. Dodatkowa pamięć cache pozwala na szybszy dostęp do danych, co przekłada się na płynniejszą rozgrywkę i wyższe liczby klatek na sekundę (FPS).

PC okiem konsolowca

Kupując gotowca ze sklepu, chciałem jak najbardziej zbliżyć się do wygody użytkowania konsoli. Czy mi się to udało? Myślę, że tak. Przez ponad trzy tygodnie grania, tylko i wyłącznie na pc, nie napotkałem żadnych problemów z grami ani ze sprzętem. Wszystko, co do tej pory włączyłem, działało na maksymalnych ustawieniach i w niektórych tytułach, była dosłownie przepaść między PC a konsolą. Starsze gry, z maksymalnymi ustawieniami, mogłyby być z powodzeniem sprzedawane na konsolach jako remastery. Pecet jest podłączony do telewizora kablem HDMI i wszystko działa jak należy. Sam komputer uważam za godny polecenia i z pewnością poradzi sobie bardzo dobrze w najnowszych tytułach.

Komputer z RTX 4060Ti oraz AMD 7 5700X3D (zawiera system windows 11) - PC z RTX 4070 Super + AMD Ryzen 7 5700X3D
Prawdziwa bestia (zawiera system windows 11) - PC z RTX 4070 Super + Intel i7-14700F

Platformy:
Czas czytania: 8 minut, 48 sekund
Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: