Po wstępie, przechodzimy krótką kreację bohatera, która polega na wybraniu płci, klasy postaci i ogólnego wyglądu. Po wybraniu zadowalających opcji, ruszamy w drogę. Wędrówkę zaczynamy na pustkowiu, kierując się ścieżką, mającą doprowadzić nas na wybrzeże Drangleic. Podczas marszu poznajemy podstawowe zasady rozgrywki takie jak: sposób poruszania się, wyprowadzanie ciosów, czy stosowania uników. Oprócz standardowych ruchów bohatera, oswajamy się także z używaniem pochodni, która oczywiście ma ograniczony czas użytkowania. Jest to o tyle ważny element, ponieważ daje nam możliwość rozświetlenia zaciemnionych obszarów.
Głównym punktem wypadowym naszego bohatera jest wioska Majula, z której możemy obierać dalsze kierunku wyprawy. Jest do standardowe miejsce, gdzie zwykle zregenerujemy siły, ulepszymy ekwipunek, czy awansujemy na wyższy poziom. W Majula, oprócz sprzedawców i kowali, spotkamy także ważniejsze postaci, a nadprogramowy bagaż ukryjemy bezpiecznie w skrzyni. Już od pierwszych chwil w mieście stajemy przed sporym wyborem, bowiem dróg, którymi możemy podążyć jest kilka, a ich liczba zwiększa się wraz z postępem historii. Z punktu widokowego Majula, świat Drangleic odsłania nam całe swoje oblicze, pełne przepięknych i różnorodnych krajobrazów. W Dark Souls II, twórcy oferują naprawdę bogaty wachlarz przemierzanych lokacji. W trakcie rozgrywki odwiedzimy między innymi ogromne twierdze, opuszczone świątynie, zalane wodą jaskinie, czy gęste, ponure lasy.
Nasz bohater nie jest jedynym przeklętym, lecz jako jeden z niewielu chce stawić czoła klątwie. W zależności od upodobań, do dyspozycji gracza oddano aż osiem klas postaci, które dodatkowo można w późniejszej rozgrywce mieszać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wojownik rzucał czarami, a mag wymachiwał mieczem. Nie powinniśmy przywiązywać zbytniej uwagi do pierwszej deklaracji, bowiem to, kim zostanie nasz heros uwarunkowane jest jedynie sposobem w jaki poprowadzimy postać. Warto wspomnieć, że nawet na wyższym poziomie można całkowicie przekwalifikować swoją profesję.
System walki oparto na staminie, którą bohater zużywa praktycznie do każdej ofensywnej i defensywnej akcji. Istotą rozgrywki jest wypracowanie takiej taktyki, aby systematycznie doglądać poziomu wytrzymałości. Jeżeli zużyjemy całą moc na nieprzemyślane zdolności, możemy wpaść w nie lada kłopoty, jeśli jesteśmy akurat w trakcie walki i nie osłabiliśmy odpowiednio wroga.
Jednym z najważniejszych aspektów Dark Souls II są walki z napotkanymi po drodze bossami. Każdy z nich został przygotowany jako spore wyzwanie. Oprócz tego, że różnią się oni od siebie wyglądem i statystykami, to każdy posiada własne umiejętności i techniki, z którymi trzeba się zapoznać, ponosząc przy tym niejedną porażkę, aby znaleźć skuteczną taktykę na danego przeciwnika. Dla weteranów pierwszej części mogą okazać się oni o wiele łatwiejsi, niż w poprzedniej odsłonie serii, mimo to stanowią niełatwy orzech do zgryzienia.
Kwintesencją całej rozgrywki jest unikanie śmierci oraz zbieranie dusz pokonanych wrogów, dzięki którym możemy awansować bohatera na kolejne poziomy, zwiększając statystyki. Logicznym jest, że podczas potyczek nie możemy dać się zabić ponieważ każda śmierć odsuwa nas od celu. Widz polega na tym, że z każdym zgonem zmniejsza się pasek życia postaci, a co za tym idzie, gra staje się jeszcze bardziej wymagająca.
Sieciowa rozgrywka bazuje dokładnie na tym samym motywie, co w pierwszej odsłonie Dark Souls. W trakcie przemierzenia krainy Drangleic , napotkamy innych graczy, z którymi możemy nawiązać sojusz i wspólnie stanąć do walki. Twórcy poprawili stabilność serwerów, przez co rozgrywka jest bardzo płynna i pozwala na swobodne uczestniczenie w multiplayerze.
Dark Souls II w kwestii graficznej prezentuje się całkiem przyzwoicie, tekstury są dopracowane, a krajobrazy różnorodne. W porównaniu do "jedynki" widać duży progres, niemniej, można odnieść wrażenie, że materiały z rozgrywki, prezentowane na promocyjnych trailerach, były lekko podrasowane, aby zachęcić graczy do zakupu gry. Ścieżka dźwiękowa stoi na wysokim poziomie, jest klimatyczna i pogłębia wrażenia w trakcie zabawy.
Nowa odsłona Dark Souls to kąsek niewątpliwie wart polecenia. Spory obszar mapy do eksploracji, zróżnicowane tereny i w końcu wysokie SI przeciwników to główny motor tej produkcji. Gra jest ogromnym wyzwaniem, gdzie satysfakcję mierzy się podwójnie, a każdą porażkę trzeba dokładnie przekalkulować, aby nie popełnić ponownie tych samych błędów. Ci, którzy nie lubią iść na łatwiznę i cenią sobie dobrze przemyślaną strategię, z pewnością utkną z Dark Souls II na długie godziny.
Komentarze
Zgrabnie napisana recka, tylko trochę mało opisałeś multiplayer.
odpowiedzDodaj nowy komentarz: