Recenzja

Recenzja książki: Game Story: Silent Hill 2

Majówka spędzona we mgle.

W ostatnim czasie na polskim rynku ukazuje się coraz więcej interesujących książek analizujących wybrane gry komputerowe. Na początku kwietnia Wydawnictwo Open Beta zaprezentowało zestaw trzech tytułów skierowanych do fanów klasyków gamingu, czyli serię Game Story.

W ramach tej kolekcji możemy bliżej poznać gry wideo, które trwale zapisały się w pamięci odbiorców. Oprócz recenzowanej książki poświęconej Silent Hill 2, otrzymaliśmy również publikacje dedykowane dla fanów Jagged Alliance 2 oraz NBA Jam. Tę pierwszą kilka dni temu recenzował dla was Daniel, więc jeśli jesteście ciekawi, jak wypadła pozycja o kultowej grze taktycznej od Sri-Tech, zapraszamy do materiału! My tymczasem udamy się na wycieczkę do tajemniczego miasteczka skrytego w gęstej mgle.

Miasteczko odwiedzone zbyt późno

Game Story: Silent Hill 2 to książka autorstwa amerykańskiego pisarza i komika Mike’a Druckera. Pierwotnie wydano ją jeszcze w 2019 roku, czyli na długo przed zapowiedzią remake’u od polskiego Bloober Team. W Polsce tekst debiutuje więc z aż sześcioletnim opóźnieniem. Autor, pisząc książkę, bazował na oryginalnym wydaniu oraz remasterze HD z 2012 roku, co oznacza, że nie znajdziemy tu analizy zmian wprowadzonych przez twórców z krakowskiego studia. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście ostatniego rozdziału zatytułowanego „Domu nie da się zremasterować”, bo zważając na wysokie oceny, jakie otrzymała nowa wersja, twierdzenie to wydaje się szczególnie nietrafione.

Większość książki skupia się jednak na zachowaniach bohaterów, które pozostają niezmienne niezależnie od wybranego wydania gry. Każda z głównych postaci otrzymuje swój własny, dedykowany rozdział, w którym autor poddaje analizie jej zachowanie oraz życie przed przybyciem do miasteczka Silent Hill.

Zgrabnie przedstawiono przemyślenia na temat relacji postaci niezależnych z Jamsem, wraz z kilkoma teoriami na temat ich dalszych losów. Swój rozdział otrzymał również Piramidogłowy, który w grze ma znacznie głębszą rolę niż tylko funkcję chwytliwego elementu marketingowego. Autor w interesujący sposób wskazuje na metaforyczny charakter każdej postaci, nie bojąc się również poruszania ważnych tematów seksualnych, które są istotnym elementem gry.

Wyłącznie dla zaznajomionych!

Chociaż Mike Drucker sugeruje, że książka jest odpowiednia również dla osób, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z tym światem, to w związku z wydanym niedawno odświeżeniem jest to szczególnie niewskazane. Już na wstępie otrzymujemy szczegółowy opis wydarzeń przedstawionych w grze, analizę zakończeń oraz liczne spoilery dotyczące kluczowych dla fabuły momentów. Sięgnięcie po książkę przed zagraniem może więc znacząco wpłynąć na odbiór gry Konami, ponieważ ta bez elementu zaskoczenia oraz poczucia powoli odkrywanej tajemnicy, nie zadziała w takim stopniu, jakim powinna.

Game Story to materiał przeznaczony raczej dla osób, które co najmniej raz dotarły do napisów końcowych Silent Hill 2. Przed zakupem warto również zapoznać się z fabułą pierwszej części, ponieważ autor nie unika odniesień i powiązań pomiędzy obiema odsłonami serii. Ciężko jednak mieć to za złe, bo trudno oczekiwać czegoś innego od lektury, której celem jest szczegółowe omówienie legendarnej gry Konami.

Zbiór informacji o grze

Pomijając rozdziały poświęcone konkretnym bohaterom, można odnieść wrażenie, że sam scenariusz został potraktowany trochę po łebkach. Na wstępie poznajemy definicję survival horroru i ogólne założenia tytułu wraz z porównaniem do m.in. gier Resident Evil. Potem już momentalnie przeskakujemy do analizy wszystkich postaci i zakończeń. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami w trakcie rozgrywki, powinny otrzymać co najmniej kilka dodatkowych stron. Nie liczcie również, że poznacie coś więcej, jeśli chodzi o proces produkcji gry, ponieważ nie na tym skupia się książka.

Osobny rozdział poświęcony został natomiast zespołowi odpowiedzialnemu za marketing. Autor w interesujący sposób wskazuje różnice i konflikty pomiędzy wewnętrznym zespołem deweloperskim a działem promocji wydawnictwa Konami, który z horroru psychologicznego nieskutecznie starał się zrobić akcyjniak pełen krwi i wybuchów. Drucker na poparcie swoich twierdzeń przywołał recenzje kilku światowych redakcji rozczarowanych drugim Silent Hillem.

Nie jest to jednak książka szczególnie odkrywcza, ponieważ w dużej mierze odnosi się do fanowskich lub potwierdzonych teorii, które wielokrotnie można było już przeczytać w internecie lub czasopismach o tematyce gier wideo. Autor często dodaje swoje trzy grosze do innych artykułów o Silent Hill i przedstawia bogatą bibliografię, dzięki czemu książkę można traktować trochę jako swego rodzaju zbiór różnych perspektyw na to, co faktycznie wydarzyło się w spowitym mgłą miasteczku.

Krótka wycieczka w mgłę

Za przekład książki na język polski odpowiada Łukasz Hajdrych. Chociaż znalazłem kilka drobnych błędów językowych, ogólne wrażenie pozostaje raczej pozytywne. Tekst jest napisany w przystępny sposób, bez wykorzystania trudnych, specjalistycznych terminów, dzięki czemu sprawdzi się również dla osób, które historię znają, wyłącznie z oglądania rozgrywki. Nie jest to długa lektura, ponieważ całość liczy zaledwie 190 stron w formacie B6. Przeczytanie książki zajmuje maksymalnie kilka godzin, a krótkie, kilkunastostronicowe rozdziały ułatwiają czytanie w wolnym czasie np. podczas jazdy autobusem.

Nie jestem natomiast wielkim fanem okładki zaprojektowanej przez internetowego twórcę Fakes Forge. Projekt wyraźnie stawia na minimalizm i w pewnym stopniu nawiązuje do równie mało ciekawej okładki oryginału. Zardzewiała rura oraz staroszkolny telewizor z wyświetloną rozgrywką skutecznie przywołują uczucia nostalgii, jednak nie zachęcają do sięgnięcia po samą książkę.

Game Story: Silent Hill 2 to krótka, ale całkiem interesująca lektura skierowana do osób mających już doświadczenie z grą. Większość książki koncentruje się na analizie zachowań bohaterów, przez co może nie dostarczyć wystarczająco wielu nowych informacji, by zaskoczyć największych fanów pozycji. Jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z fabułą pierwszej i drugiej odsłony, zdecydowanie odradzam zakup, ponieważ spoilery są naprawdę konkretne!

Platformy:
Czas czytania: 6 minut, 18 sekund
Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: