Recenzja

Recenzja: Meta Quest 3S

Gogle wirtualnej rzeczywistości dla każdego!

Do tej pory nie byłem ani zwolennikiem VR, ani przeciwnikiem tej technologii. Śledząc rynek PC i konsolowy, byłem pewien, że technologia ta, zbliża się raczej ku końcowi, a nie wkracza w fazę rozwoju. Patrząc jak Sony, uśmierca swój zestaw gogli, sądziłem, że gracze nie przekonali się do tej formy zabawy i dla tak skromnej garstki entuzjastów nie opłaca się utrzymywać sprzętu przy życiu... Jak bardzo się myliłem!

Zagłębiając się w temat sprzedaży gogli Meta Quest i nie tylko, udało mi się dotrzeć do informacji, z których wynika, że VR to nadal boczny tor gamingu, ale stabilny i z perspektywami na przyszłość. Przykładowo, na portalu Amazon, Meta Quest 3/3S był najlepiej sprzedającą się konsolą w 2024 roku, pokonując Switcha, PlayStation 5 Pro oraz odświeżeną wersję Xbox Series S i Xbox Series X.

Meta Quest 3S

Meta Quest 3S to budżetowa propozycja gogli Meta Quest 3, mające na celu przyciągnąć nowych użytkowników do świata wirtualnej rzeczywistości znacznie niższą ceną ($499 vs $299). Choć kompromisów jest sporo, to uważam, że wersja 3S to idealny start do świata VR.

Specyfikacja

Sama specyfikacja może nie mówić zbyt wiele, ale ten sprzęt stać na naprawdę dużo.

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon XR2 Gen. 2
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Pamięć masowa: 128 GB lub 256 GB
  • Wyświetlacz: QHD+ pojedynczy ekran LCD (1832 x 1920 pikseli na każde oko)
  • Optyka: soczewki Fresnela
  • Odświeżanie: 90 Hz (natywne) i 120 Hz (fukcja eksperymentalna)
  • Pole widzenia (FOV): 90 stopni (w pionie) i 96 stopni (w poziomie)
  • Regulacja IPD (odległości między źrenicami): 3-stopniowa (56-60 mm, 61-65 mm, 66-70 mm)
  • Kamery: 2x 4 MP RGB (18 PPD)
  • Śledzenie oczu: nieobsługiwane
  • Łączność: Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3
  • Waga: 514 g
  • Średni czas pracy bezprzewodowej; ok. 2,5 godz.

W opakowaniu Meta Quest 3S znajdziesz:

  • Gogle VR Meta Quest 3S
  • Kontrolery Touch Plus (z bateriami AA w zestawie)
  • Zasilacz i kabel do ładowania USB-C
  • Dystans na okulary
  • Instrukcje i broszury informacyjne

Sprzęt można kupić na oficjalnej stronie Meta lub sklepach typu Media Expert, Amazon, Allegro czy x-kom.

Jakość wykonania

Meta Quest 3S to bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wykonanie jest porządne, choć znajdzie się kilka elementów, na które warto uważać. Same gogle prezentują się w porządku. Plastikowe elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy i nic nie lata. Pasek ściągający nakładany na głowę, nie należy do najwygodniejszych, ale da się z nim żyć, jednak często trzeba go poprawiać, bo potrafi zsuwać się z głowy. Ta sama guma potrafi też dość szybko łapać zabrudzenia. Dobrze jest o tym pamiętać i co jakiś czas przecierać gogle po zakończonej zabawie.

Kontrolery zasilane są bateriami AAA, co uważam za rozsądne rozwiązanie, tym bardziej że trzymają one dość długo, a sama wymiana jest ekspresowa. Oczywiście wspierają one haptyczne wibracje oraz wygodnie leżą w dłoniach.

Jeśli nosisz okulary, to niestety, ale masz pod górkę... Zastosowane soczewki Fresnela są wypukłe, przez co nawet z zamocowanym dystansem, nie unikniesz kontaktu soczewek z okularami. Testując ten zestaw przez miesiąc i chcąc sprawdzić, jak gogle poradzą sobie w warunkach bojowych, gdzie nie będę kupował żadnych dodatkowych akcesoriów, dorobiłem się dwóch sporych zarysowań na soczewkach, które na szczęście nie przeszkadzają w rozgrywce, ale są i je widać. Tutaj zalecam na starcie zainwestować w jakieś dodatkowe gadżety ochronne na soczewki, zwłaszcza gdy nosisz okulary.

Gogle Meta Quest 3S posiadają 3-stopniową regulację rozstawu soczewek, więc warto mieć na uwadze, że nie koniecznie możecie się w ten rozstaw wpasować, chociaż u mnie nie było z tym żadnego problemu.

Wydajność

Gogle posiadają taką samą specyfikację co ich droższy odpowiednik, czyli Meta Quest 3. Sercem wydajności jest procesor Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 działający na zmodyfikowanym systemie Android. Jak to działa w praktyce? Dla mnie możliwości graficzne przypominają czasy PlayStation 3. Nie uświadczymy tutaj fotorealistycznej grafiki, ale w mojej opinii jest ona całkiem dobra. Jeśli chcesz uzyskać lepszą grafikę, możesz podłączyć gogle do komputera, o czym jednak później.

Bateria wedle zapewnień producenta powinna trzymać około 2-3 godzin. Korzystając z gier zainstalowanych na goglach, uzyskałem czas działania na baterii maksymalnie do 1,5 godziny. Streamując obraz poprzez Steam Link można było zwiększyć ten czas o dodatkowe pół godziny.

Sklep Meta Horizon

Gry oraz aplikacje można pobierać przez wbudowany sklep, domyślnie zainstalowany w goglach lub poprzez aplikację Meta Horizon na smartfonie. Ilość aplikacji robi wrażenie, a interfejs sklepu jest dobrze wykonany. Na starcie witają nas polecane tytuły i to bynajmniej nie byle popierdółki.

Wśród gier i aplikacji znajdziecie duże tytuły, które przypominają typowe produkcje single player z konsol i komputerów(Metro, Batman), a także tytuły multiplayerowe (Onward, Contractors) czy tytuły stawiające na mieszaną rzeczywistość, łącząca świat gry z widokiem pomieszczenia, w którym się znajdujecie. W sklepie Meta Horizon zakupy zrobicie tylko w dolarach. Sklep nie obsługuje polskiej waluty PLN.

Warto tutaj wspomnieć, że instalując grę poprzez sklep Meta Horizon, gry są zainstalowane na goglach i nie potrzebujecie nic więcej by w nie grać. Wśród moich znajomych nie było to tak oczywiste, dziwili się, że nie muszę podłączać gogli do komputera lub konsoli.

Pomysł > Grafika

Tak jak wcześniej wspominałem, jakość wyświetlanej grafiki przypomina mi czasy PlayStation 3 i w mojej opinii jest to zaleta. Widać, że twórcy muszą kombinować jak obejść ograniczenia sprzętowe i wykazać się kreatywnością, by przyciągnąć gracza pomysłem, ponieważ podzespoły w goglach nie są w stanie konkurować z konsolami i komputerem.

Na szczególną uwagę zasługuje system fizyki w grach. Grając w Metro: Awakening (recenzja w drodze), byłem pod wrażeniem, jak zachowują się płyny w butelce, jak ta sama butelka potrafi się roztrzaskać oraz ile rzeczy można podnieść, rzucić, odłożyć czy nawet popchnąć. Niedobory graficzne rekompensowane są ilością drobnych czynności, które możemy wykonywać prawie z dowolnym przedmiotem. Oczywiście każda gra oferuje odmienne doświadczenie, ale to, co na konsoli załatwiamy przyciskiem przeładowania i strzałem, tutaj należy wykonać samemu. To niebywałe ile radości daje sięgnięcie po broń, rozładowanie, sięgnięcie po magazynek, załadowanie, przeładowanie i dopiero strzał... No, to teraz zróbcie to szybko i precyzyjnie w momencie dynamicznej walki.

Steam Link i nie tylko

Meta Quest 3 oraz 3S oferują oficjalną aplikację Steam Link, pozwalającą podłączyć gogle z komputerem i korzystać z gier zakupionych na platformie Steam. Proces parowania urządzenia z komputerem jest niezwykle łatwy i wymaga zaledwie kilku kliknięć kontrolerem.

Gdy już wszystko zrobione, możecie na goglach korzystać z dobrodziejstw platformy Valve i gier, które macie w swojej bibliotece. Warto pamiętać, że gry będą odpalone jednocześnie na komputerze i streamowane do gogli, a to wymaga sporej mocy obliczeniowej waszego komputera. Korzystając ze Steam Link, z pewnością jesteście w stanie uzyskać lepszą grafikę, niż bazując na mocy obliczeniowej gogli.

Choć w większości przypadków nie miałem żadnych problemów z działaniem aplikacji Steam Link, to niestety czasem gry bez powodu się zacinały, a jakość obrazu stawała się tragiczna. Być może była to wina obciążenia sieci, a być może routera.

Gogle również oferują możliwość korzystania z nich jako wielkiego ekranu. Chcąc zagrać w "normalne" gry, możemy podłączyć je do komputera i korzystać z nich jak z ekranu telewizora. Możemy również przenieść się na wirtualną salę kinową i poczuć się jak w kinie, oglądając film. Polecam również sprawdzić aplikację YouTube czy serwisów z filmami, które oferują możliwość oglądania ich w formie wirtualnej rzeczywistości, rozglądając się na 360 stopni.

Meta Quest 3 to dobry start do wirtualnej rzeczywistości

Uważam, że Meta Quest 3S to sprzęt kompletny i dobry, by sprawdzić, czy wirtualna rzeczywistość nam odpowiada. Ilość oraz jakość gier dostępnych na ten system jest zadowalająca, a w tle majaczy kilka naprawdę dobrych zapowiedzi, jak na przykład nadchodzący Alien: Rogue Inclusion. Osobiście jestem zafascynowany tą technologią i liczę, że dalej będzie się rozwijać, a gracze docenią nowy wymiar rozrywki.

Jeśli chcecie otrzymać na start $30 do zrealizowania w sklepie Meta Horizon, skorzystajcie z mojego reflinka, akceptując go przed pierwszym zalogowaniem do gogli Meta Quest.

Polecenie Gogli Meta Quest 3/3S

Czas czytania: 8 minut, 16 sekund
Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: