Seria Forza to prawdziwe oczko w głowie Microsoftu. To praktycznie jedyne gry ze stajni Xbox, które odniosły duży sukces i otrzymały wysokie oceny w tej generacji. Produkcja stanęła ramię w ramię z rywalami z innych platform, a nawet pokonała konkurencję w postaci Gran Turismo Sport, które dla wielu okazało się dużo mniej atrakcyjne niż wyścigi Microsoftu przez braki w sferze singlowej.

Amerykanie pochwalili się właśnie statystykami na temat popularności produkcji. Okazuje się, że w wydawaną przez Microsoft Games Studios produkcję Playground Games zagrało ponad 12 milionów osób! I to w prawie rok od premiery! Co więcej, każdego miesiąca w wyścigi po brytyjskich drogach i bezdrożach bawi się ponad 4 miliony graczy.

Ten niewątpliwie imponujący wynik nie jest jednak związany wyłącznie ze sprzedażą tytułu. Można bowiem przypuszczać, że spora część graczy to zapewne subskrybenci abonamentu Xbox Game Pass, gdzie Forza Horizon 4 jest dostępna. Na samą usługę firma często organizuje bardzo atrakcyjne promocje, które mocno „podbijają” jej liczbę klientów, toteż nie należy dochodzić do daleko idących wniosków na temat sprzedaży produktu bazując na ww. statystykach.

Gigant z Redmond wciąż inwestuje w swoje dzieło po premierze wspierając je ciągłymi aktualizacjami. Od czasu premiery dodano całe mnóstwo nowych samochodów, tras i pomysłowych trybów rozgrywki zapewniających odskocznię od tradycyjnej, wyścigowej rywalizacji. Do tego co jakiś czas organizowane są wydarzenia specjalne, podczas których możemy wygrać niepowtarzalne samochody bądź unikalne elementy ubioru naszego awatara.

Forza Horizon 4 to gra wyprodukowana przez Playground Games z myślą o konsoli Xbox One oraz PC. W tytule wcielamy się w kierowcę biorącym udział w tytułowym festiwalu Horizon, gdzie w zawodach zmierzają się najlepsi rajdowcy z całego świata. Do naszej dyspozycji oddano setki samochodów, którymi możemy ulepszać oraz tuningować do naszych potrzeb. W przeciwieńswie do Forza Motorsport, gdzie ścigamy się po torach, ta odsłona nastawiony jest na bardziej arcadową rozgrywkę, aniżeli skłonność do realizmu. Tytuł stawia na poczucie wolności i różnorodności zapewniając szereg różnych typów konkurencji, wśród których znajdą się m.in. zawody offroad czy wyścigi poduszkowcami.

Gra premierę 2 października 2018 roku i szybko wspięła się na szczyty produkcji z tego gatunku, stając się jedną z najlepiej ocenianych tytułów tego rodzaju w obecnej generacji konsol.