News

Gry z cyklu Sherlock Holmes znikają z konsol. Wydawca nie może dojść do porozumienia z producentem

Gdy dwóch się bije... tam gracze nie korzystają

Choć ciężko nazwać je pozbawionymi błędów, to ostatnie gry z serii Sherlock Holmes zdołały znaleźć sobie pewną niszę na rynku gier. Pomimo dość przeciętnych ocen recenzentów zaskarbiły sobie sporo grono fanów, którzy patrzyli na nie znacznie łaskawszym okiem, co ma swoje odzwierciedlenie w sporych różnicach pomiędzy ocenami ekspertów oraz użytkowników.

Niestety nowi gracze mogą już nie mieć możliwości zapoznać się z niektórymi tytułami cyklu, gdyż sporo z nich zostało usuniętych zarówno z PlayStation Store, jak I Microsoft Store. To samo może wkrótce stać się z pecetowymi wersjami na Steam, która są jeszcze dostępne. Oczywiście, jeśli ktoś już ma produkcje w swojej bibliotece, to będzie mógł on dalej prowadzić rozgrywkę, gdyż zablokowana zostanie jedynie możliwość kupna wspomnianych gier przez nowych klientów.

Powód całego zamieszania jest prosty, choć tym razem nie chodzi o pieniądze, a o licencję. Deweloper ostatnich gier z serii, studio Frogware nie może dogadać się w kwestii jej transferu z wydawcą — Focus Home Interactive. Zdaniem tego pierwszego, w związku z wygaśnięciem umowy wydawca powinien przekazać deweloperowi numery ID tytułów i umożliwić im samodzielną sprzedaż tytułów, jednak firma nie zamierza na to pozwolić.

Twórcy wydali nawet oświadczenie w tej sprawie:

Ta wiadomość jest adresowana do każdego, kto interesuje się rynkiem gier wideo i chce dowiedzieć się co dzieje się za jego kulisami.

... Niektóre z naszych gier są właśnie usuwane ze sklepów Sony oraz Microsoft, a może nawet ze Steam.

... Dlaczego? Ponieważ Focus Home Interactive, wydawca, który odpowiadał za sprzedaż gier na tych platformach odmówił transferu numerów ID tytułów do nas, twórców i właścicieli praw do tych produkcji pomimo wygaśnięcia umowy o dystrybucji i sprzedaży.

... Pracujemy nad utworzeniem nowych profili sklepowych i kontaktujemy się z właścicielami sklepów na konsolach w nadziei na wyjaśnienie tej sytuacji. Nie jesteśmy pewni czy taka możliwość w ogóle istnieje, a w przypadku gier wydanych na poprzednią generację mamy już pewność, iż zajęłoby to całe miesiące i pochłonęłoby mnóstwo pieniędzy. Nie mamy zamiaru się jednak poddawać i będziemy Was informować o postępach w tej sprawie.

Frogwares

Pełna lista już usuniętych gier prezentuje się następująco:

  • PS3: The Testament of Sherlock Holmes, Magrunner: Dark Pulse
  • Xbox 360: Sherlock Holmes versus Jack The Ripper, The Testament Of Sherlock Holmes, Magrunner: Dark Pulse

Deweloper potwierdził również, iż 29 września (pojutrze) kolejny tytuł w postaci Sherlock Holmes Crimes & Punishments ma zostać usunięty ze wszystkich platform.

Pod znakiem zapytania stoi natomiast co stanie się z najnowszą produkcję z serii tj. Sherlock Holmes: The Devil's Daughter. Na razie tytuł jest dostępny na wszystkich trzech sprzętach, lecz w obliczu tak szybko zmieniającej się sytuacji, może on zniknąć z każdej chwili.

Druga strona sporu nie odniosła się jeszcze do ww. zarzutów pod jej adresem. Niestety ta przykra sytuacja odbija się bezpośrednio na graczach, którzy nie będą mieli możliwości zakupu sporej ilości gier z tej serii. Na razie większość usuniętych pozycji stanowią tytuły wydane na konsole poprzedniej generacji, ale nie możemy być pewni czy nie stanie się tak również w przypadku PS4 i Xbox One.

Seria Sherlock Holmes od Frogwares to cykl gier przygodowych, w których wcielamy się w tytułowego Sherlocka Holmesa. Podczas rozgrywki rozwiązujemy złożone zagadki i ujawniamy mroczne sekrety rodzinne, nie raz narażając się na nieprzyjemne konsekwencje swoich czynów. Oprócz wykonywania pracy detektywa, produkcja serwuje także graczom całą gamę niełatwych wyborów moralnych, które wpływają na otaczający nas świat niejednokrotnie stawiając bohaterów w trudnej sytuacji.

Tagi:
Platformy:
Czas czytania: 4 minut, 19 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Znamy polskich aktorów podkładających głosy w Cyberpunk 2077

arrow-right
arrow-right

Znamy długość Dying Light 2. Główne misje zajmą nawet 20 godzin.

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: