News

Jest pełna specyfikacja Xbox Series X

W meczu Microsoft - Sony, wyraźne prowadzenie 2:0. Dysk, RAM, procesor - wszystko z detalami i cyferkami. A nawet z filmami.

Poznaliśmy już wygląd Xboxa Series X, poznaliśmy wstępne parametry, a teraz czas na szczegóły! Bez owijania w bawełnę, oto one:

CPU - 8 rdzeni @ 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) własnościowy Zen 2 CPU
GPU - 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz własnościowy RDNA 2 GPU
Wielkość procesora - 360.45 mm2
Proces technologiczny - 7nm Enhanced
Pamięć - 16 GB GDDR6 przy szynie 320mb
Przepustowość pamięci - 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Pojemność dysku - 1 TB Custom NVME SSD
Przepustowość danych z dysku - 2.4 GB/s (nieskompresowane dane), 4.8 GB/s (skompresowane)
Dyski zewnętrzne na gry - 1 TB Expansion Card (odpowiednik wbudowanego)
Dodatkowo obsługiwane dyski zewnętrzne - USB 3.2 External HDD Support
Napęd optyczny - 4K UHD Blu-Ray
Oczekiwana wydajność - 4K @ 60 FPS, do 120 FPS

O mocy procesora było już nieco wiadomo, teraz jest trochę więcej detali i ciekaw jestem co na to Sony, bo na razie Microsoft nawet bez specyfikacji jest już o dwa kroki do przodu. Cieszy też informacja aż o 1TB dysku twardego SSD - w czasach, gdy gry przekraczają 100GB, a przy 4K zapewne dojadą do 200GB z palcem w nosie, dysk 500GB starczyłby na dwie produkcje (a patche nie chciałby się już pobierać). Dyski zewnętrzne HDD zapewne będą jedynie do odtwarzania muzyki, filmów, oraz danych zgranych z konsoli (screeny, wideo, save).

Jest pierwsze porównanie graficzne gier z Ray Tracingiem, ale wybrano... Minecrafta, akurat średnią pozycję do tego celu:

Porównanie (przesuń/dotknij):
after
before

Pojawiły się też pierwsze dema technologiczne, oraz porównanie czasu wczytywania, czy opcji przełączania gier (usypiania jednej aby zagrać w drugą):

Porównanie czasów wczytywania na tym filmie nie jest oczywiście prawdziwym gameplayem z konsol, a jedynie prezentacją "z porównywalnym czasem", ale chodzi bardziej o pokazanie różnic czasowych, niż faktycznego wyglądu menu konsoli. Nie są to jednak jedna sekunda jak w prezentacji Sony ze Spider-manem, co akurat jest lekko niepokojące - większe gry mogą szybko dogonić późne czasy PS3/Xboxa 360, a liczyłem na faktyczny skok jakiego nie było nigdy.

Prezentacja przełączania aplikacji to akurat bardziej mockup niż faktyczny gameplay, ale tak mniej więcej faktycznie będzie to wyglądać (najfajniej, gdy gra już była odpalana i wyłączyliśmy ją w trakcie - koniec z przedzieraniem się przez menusy!).

Tagi:
Platformy:
Czas czytania: 3 minut, 3 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Sony podobno wybrało się na zakupy do Konami

arrow-right
arrow-right

Control: The Foundation z nowym trailerem i datą premiery

Komentarze
...
185.68.***.*** • #1
~skalariX
1449 dni temu

Poproszę tylko fragment gameplay'u gry z nowej generacji konsol. Ot tyle lub aż tyle!!

odpowiedz
...
37.47.***.*** • #2
Wataha
1449 dni temu

Przecież Phil S. wspomniał że gry dedykowane pod najnowsze pudełko to kwestia lat więc tak.. ;)

Te porównania starych gier na nowych sprzętach ma zasadniczą wadę - stare gry to stara technologia więc autentyczny postęp w szybkości ładowania zobaczymy dopiero na premierę gier dedykowanych ☝️

odpowiedz
...
194.49.***.*** • #3
gnysek
1449 dni temu

To też prawda. Jak do Xbox One wstawimy SSD, to gry wcale nie przyspieszają o tyle, ile ten dysk jest szybszy, tylko raptem kilkanaście procent. Gdzieś więc na sztywno może być jakiś minimalny czas ekranu ładowania ustawiony, zwłaszcza w grach online, aby synchronizować ludzi z różnymi dyskami.

Dlatego nowe konsole będą miały na sztywno zdefiniowane dyski, co ma pewien sens, chociaż będzie na bank droższe. Ale tak pewnie odzyskają kasę którą odejmą od ceny konsoli.

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: