News

PlayStation 5 z interfejsem "o 100% lepszym od PS4". Xbox Series X pozostanie z UI Xbox One

Nowsze jest wrogiem dobrego?

Konsole nowej generacji to teraz najgorętszy temat. Po niedawnej i długo wyczekiwanej prezentacji wyglądu PlayStation 5 —  Znamy wygląd PlayStation 5 oba sprzęty robią się coraz mniej tajemnicze. Znamy już design, wydajność i większość funkcji, a teraz mamy dowiedzieć się również co nieco o systemach obu konsol.

Xbox Series X

Okazuje się, że w przypadku urządzenia Microsoftu nie możemy liczyć na wiele nowości. Znany w branży redaktor serwisu The Verge — Tom Warren potwierdził bowiem poprzez Twitter to, co wielu z nas przypuszczało już od dawna — Xbox Series X będzie korzystał z systemu Xbox One i nie będzie on od niego się wizualnie różnił.

Oczywiście nie znaczy to, że zmian w ogóle nie uświadczymy, wszak nowa generacja z pewnością przyniesie kilka nowych funkcji, które trzeba będzie gdzieś „upchnąć”, ale interfejs systemu pozostanie taki sam. Z pewnością niektórzy użytkownicy oczekujący efektu „wow” będą z tego powodu zawiedzeni, ale innym brak zmian może odpowiadać.

Nie można jednak powiedzieć, by system Xbox One był „stary”. Należy bowiem zaznaczyć, iż na przestrzeni lat system konsoli mocno ewoluował, a od kilku miesięcy dla wszystkich użytkowników dostępny jest ulepszony ekran główny, który, dzięki odpowiedniej optymalizacji, działa znacząco lepiej od wielokrotnie krytykowanego starego dasha. Trwają także prace nad nową aplikację sklepu, która zastąpi wysłużony i niezbyt szybki program Store.

PlayStation 5

Całkowicie inaczej sytuacja się ma, jeśli chodzi o PlayStation 5. Producent już od dawna zapowiadał przeprojektowanie interfejsu, co, jeśli wziąć pod uwagę całkiem pozytywne opinie na temat UI w PS4 będzie trudnym zadaniem. Do kilku pytań użytkowników na temat interfejsu postanowił odnieść się jeden z pracowników Sony Matt MacLaurin pracujący nad aspektem wizualnym systemu konsoli.

Mężczyzna twierdzi, że nowy projekt jest 100-procentowym ulepszeniem obecnego UI i zawiera parę cyt.: „bardzo odmiennych pomysłów”. Spytano o co konkretnie chodzi, Matt wyjawił jedynie, że chodzi o podstawowe funkcje i zasłonił się tajemnica przedsiębiorstwa, ale zaraz dodał, że możemy oczekiwać ich ujawnienia w najbliższym czasie.

Jestem podekscytowany tym co chcemy zaprezentować. To w całości nowy sposób prezentacji i kompletna przebudowa interfejsu użytkownika...

Choć jesteśmy skoncentrowani na każdej nowej funkcji, to w systemie pozostało niewiele pikseli z PS4. Najważniejsza jest możliwość realizacji zadań mierzona w milisekundach na przestrzeni całego interfejsu użytkownika.

Jedną ze skrywanych przez pracownika nowości może okazać się system asystowania graczowi podczas gry. Projekt, jaki wyciekł poprzez patent, zakłada w przypadku zadania pytania, opcjonalną pomoc w postaci automatycznego wyszukania odpowiedniej informacji z rozwiązaniem czy podpowiedzią. Dzięki takiemu rozwiązaniu gracze niemogący poradzić sobie z danym etapem gry, czy też chcący dowiedzieć się czegoś na temat jej mechanik będą mogli otrzymać odpowiedź niemal natychmiast bez konieczności przekopywania się przez strony internetowe.

Zainteresowanym pozostaje czekać na kolejne informacje od Japończyków. Być może już podczas kolejnego ewentu PlayStation poznamy wygląd samego systemu na żywo, albo chociaż zobaczymy przygotowane wcześniej screeny.

Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X zadebiutują już pod koniec obecnego roku. Obecnie nie są znane ceny żadnego ze sprzętów.

Czas czytania: 3 minut, 48 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Spider-Man: Miles Morales to samodzielna produkcja

arrow-right
arrow-right

Nadchodzi kooperacyjna gra z serii Outlast

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: