Autor Wątek: [archiwum] Odp: POLITYKA  (Przeczytany 651011 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12120 dnia: Kwietnia 05, 2011, 16:20:51 pm »


Zaczyna się bitwa na spoty.

Jacek84

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12121 dnia: Kwietnia 05, 2011, 17:06:35 pm »
Typiara chyba nie widziała mojej lodówki. Ogólnie czekam aż któraś partia zrobi kiedyś profesjonalny spot. :lol:

Krzych Ayanami

  • Kapitan Żbik
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2004
  • Wiadomości: 1 261
  • Reputacja: 2
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12122 dnia: Kwietnia 05, 2011, 17:43:29 pm »
Filmik dość żałosny. Ciekawe czy inni pokażą coś ciekawego.

szmajdzik

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 13-01-2006
  • Wiadomości: 2 799
  • Reputacja: 50
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12123 dnia: Kwietnia 05, 2011, 22:00:03 pm »
Chciałbym postawić na kogoś nowego (ostatnio zaczynam się przyglądać PJN).
Ty już lepiej kręć te ślizgacze.
Co to jest ?


Dlatego zwiększanie podatków powinno być stopniowo wprowadzane. Bo może i wzrost podatków hamuje rozwój rynku, ale dla państwa i tak oznacza więcej funduszy. A prawda jest taka, że z deficytem jakoś trzeba walczyć. Polska nie wytrzymałaby wprowadzenia planowanego podatku liniowego - najwięcej zyskali by bogaci, a nie biedni.
Własnie o to chodzi, że państwo nie zobaczy tych większych funduszy. Pewne zasady z mikro i makro ekonomii tu wchodzą no i znajdzie się niemało przykładów z historii potwierdzających tezę. Podatek liniowy ? Hmm jeżeli by był wprowadzony ten obecny niższy to biedniejsi by niewiele stracili, ale jednocześnie dostawaliby o wiele więcej zapomóg socjalnych. Z tego co wyczytałem dzisiaj z programu PJN.



Zaczyna się bitwa na spoty.
To jest kuźwa oficjalny spot jednej z największych partii w Polsce ???????????? Może to jakiś fanatyk sobie zrobił.

Sam lepszy wykonałem dla znajomej ze studiów...

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12124 dnia: Kwietnia 05, 2011, 22:27:49 pm »
Rozumiem Szmajdzik o co Ci chodzi. Teoretycznie zmniejszając podatek powinno zmniejszyć się bezrobocie, a pracodawcy powinni więcej płacić swoim pracownikom, co z kolei przełoży się na większe dochody dla państwa. Teoria z praktyką jest jednak często zupełnie różna. Bogaci zarabiając więcej wcale nie muszą być skorzy by płacić więcej. Poza tym jest to proces długotrwały, na którego wprowadzenie nie ma czasu, bo zadłużenie stale rośnie.

Ja uważam, że tylko zwiększając stopniowo podatki możemy wyrwać się z impasu, tak aby później móc je zmniejszać. Inaczej może dojść do poważnego kryzysu. Rosnące zadłużenie zżera nas od środka, tak jak Grecję, jeśli zawczasu nic na to nie poradzimy  (częściowo jest to wina naszej polityki na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a częściowo silniejszych graczy, którzy stawiają warunki). No, ale ekonomistą to ja nie jestem i jedynie dostrzegam pewne tendencje, a kto ma rację pokaże czas.


Ostatnio tak sobie patrzę na najwyższe budynki świata i uderzyło mnie, że znaczna większość z nich znajduje się w Azji (szczególnie w Chinach). Wysokie wieże zawsze dobrze obrazowały pozycję - ten kto jest w stanie poświęcić zasoby na taki projekt musi mieć wielkie fundusze i władze. Zresztą najwięcej milionerów żyje obecnie w Chinach i nie jest to żadna nowość. Azja po latach stagnacji znowu zaczyna dominować na świecie.
Jakby kogoś to interesowało, odsyłam do zestawienia najwyższych budynków:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najwy%C5%BCszych_budynk%C3%B3w_na_%C5%9Bwiecie

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12125 dnia: Kwietnia 05, 2011, 22:41:06 pm »
to by się zgadzało. moskwa to najwyższa stolica europy. ci to mają władzę i zasoby. władzę iluzoryczną, a zasoby biedoty.

MbomaWestWaikiki

  • Pionier
  • *
  • Rejestracja: 02-01-2011
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
  • Eat Meat. Dress Well.
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12126 dnia: Kwietnia 06, 2011, 05:25:07 am »
Smutne, że przed tą iluzoryczną władzą moskali eu wypina pizdeczkę do łojenia, jeszcze smutniejsze jest u tej "biedoty" zaciąganie pożyczek przez zachód, a później oddawanie najnowocześniejszych okrętów wojennych (przypadek Francji) bo nie są w stanie spłacić pożyczki:lol: 

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12127 dnia: Kwietnia 06, 2011, 11:18:39 am »
ok, sprecyzujmy. putin i spółka mają i władzę, i siano. ludzie mieszkający w rosji nie mają ani jednego, ani drugiego. ja pisałem o tej większości.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12128 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:06:57 am »
Portugalia zbankrutowała.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Portugalia-rzuca-recznik-na-ring-2319648.html

Cytuj
Po kilkumiesięcznej walce o utrzymanie niezależności finansowej rząd Portugalii skapitulował i poprosił o wsparcie Unię Europejską. W ten sposób Lizbona niejako na własne życzenie podzieliła los Aten i Dublina, stając się trzecim eurobankrutem.

Następna w kolejności Hiszpania. Strefa euro się wali.


Btw. dalsza część artykułu:

Cytuj
Kraj od dekady pogrążony jest w stagnacji przechodzącej okresowo w recesję, a socjalistyczny rząd premiera Socratesa w marcu podał się do dymisji po tym, jak parlament odrzucił propozycje cięć budżetowych. Sytuacji nie uratowała podwyżka podatku VAT – w zeszłym roku rząd podniósł główną stawkę tego podatku z 22% do 23%

Z czymś mi się to kojarzy...  podwyższanie VATu, zwiększanie administracji, brak cięć...
Na przykładzie Portugalii widzimy do czego takie marne rządy prowadzą.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 11:11:09 am wysłana przez el becetol »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12129 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:19:34 am »
to już było wiadomo od dawna. do tego gdyby nie byli w euro to zdechli by w samotności, tak mają szansę na pomoc.

coś bardziej optymistycznego:
http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Potencjalnie-jestesmy-potentatem,wid,13293772,wiadomosc.html


el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12130 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:28:44 am »
gdyby nie byli w euro to zdechli by w samotności

Przecież pomoc dostają z UE, to że są w strefie euro nie ma akurat nic do rzeczy. Jakby nie byli w euro to by nie dobił ich kryzys walutowy.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12131 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:57:14 am »
gdyby nie byli w euro to zdechli by w samotności

Przecież pomoc dostają z UE, to że są w strefie euro nie ma akurat nic do rzeczy. Jakby nie byli w euro to by nie dobił ich kryzys walutowy.

skąd te info, że dostają z ue?
ebc to nie ue. przynajmniej na razie. mfw (drugie możliwe źródło finansowania) też z ue nie ma nic wspólnego.
a czy mieliby kryzys to ciężko powiedzieć. węgrzy nie mają euro, a kłopoty jeszcze większe. do tego obwiniasz euro za zapaść finansową portugalii, a jednocześnie kreślisz tą samą ścieżkę dla polski, gdzie ja w portfelu mam dalej złotówki o_O
fyi: brak reform i dyscypliny fiskalnej jest przyczyną kłopotów, a nie waluta.
 

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12132 dnia: Kwietnia 07, 2011, 12:10:47 pm »
Waluta była tylko jedną ze składowych problemu, bo strefa Euro została znacznie bardziej dotknięta przez kryzys. Oczywiście faktem jest że główną przyczyną była socjalistyczna polityka rządu, co również napisałem i to odniosłem do sytuacji Polski. Portugalia jest to trzeci kraj z Euro ogłaszający bankructwo, co w znacznym stopniu wpłynie na całą strefę, dlatego nie widzę przyszłości strefy euro (zwłaszcza jak do bankrutów dołączy Hiszpania, o czym tez się od dłuższego czasu mówi).  

A że o pomoc wystąpili do UE jest w linku który wrzuciłem:

Cytuj
„Próbowałem wszystkiego, ale doszliśmy do momentu, w którym brak podjęcia tej decyzji niósłby za sobą ryzyko, na które nas nie stać. Rząd zdecydował się wystąpić do Komisji Europejskiej o pomoc finansową” – powiedział w środowym wystąpieniu telewizyjnym portugalski premier Jose Socrates.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 12:13:42 pm wysłana przez el becetol »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12133 dnia: Kwietnia 07, 2011, 12:41:27 pm »
według mnie waluta nie ma tutaj nic do rzeczy, niemcy mają euro i jakoś im idzie.
portugalia, podobnie jak grecja i hiszpania cierpi na syndrom śródziemnomorskiego nieróbstwa. natomiast irlandia zachłysnęła się swoim sukcesem.
wszystkie te kraje też łączy to, że myśleli, że euro to niezniszczalna bariera przed kryzysem i można olać politykę fiskalną i będzie git. niestety nie będzie i nie jest. teraz się budzą z ręką w nocniku.

btw. to, że zwrócili się do komisji europejskiej nie oznacza, że dostaną pieniądze z całej unii. dostaną siano tylko ze strefy euro.
euro w tym momencie im pomaga, a nie ich dołuje.

Wiadomość scalona: Kwietnia 07, 2011, 12:44:29 pm
tu masz dokładne info skąd idzie siano:

http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/portugalia-moze-dostac-75-mld-euro-unijnej-pomocy,12947,1
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 12:44:29 pm wysłana przez s00s »

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12134 dnia: Kwietnia 07, 2011, 13:27:13 pm »
Cytat: s00s
według mnie waluta nie ma tutaj nic do rzeczy

No to się w tej kwestii po prostu nie zgodzimy. Zobaczymy jak strefa będzie wyglądać za pięć lat, może Polska nie będzie miała już do czego dołączać  8)

Wracamy na nasze podwórko.



http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/585752_Biletowy-szok-cenowy.html

Cytuj
Dotarliśmy do projektu podwyżki, jaką pasażerom autobusów, tramwajów, metra i pociągów zamierza zafundować Zarząd Transportu Miejskiego. Niestety, zapowiada się drastycznie. W ciągu najbliższych trzech lat ceny niektórych kartoników mają pójść w górę o 100 proc.

No to Warszawka na piechotkę będzie drałować. :whistle:

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12135 dnia: Kwietnia 07, 2011, 13:32:28 pm »
To nie ma u was czegoś takiego jak darmowe przejazdy środkami komunikacyjnymi dla osób po 70 roku życia?

U nas chcieli dla nich wprowadzić po prostu bilety ulgowe, ale spotkało się to z bardzo zdecydowanym sprzeciwem i zaniechano takich planów. A to, że większość podróżujących autobusami to właśnie emeryci i renciści, którzy de facto jeżdżą sobie za darmo i nie dorzucają przysłowiowego grosza do kasy mpk nie ma widać absolutnego znaczenia. Uroki rządów lewicy w mieście.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12136 dnia: Kwietnia 07, 2011, 14:36:37 pm »
Cytuj
Z czymś mi się to kojarzy...  podwyższanie VATu, zwiększanie administracji, brak cięć...
Na przykładzie Portugalii widzimy do czego takie marne rządy prowadzą.
Za późno wprowadzili niezbędne zmiany i kryzys okazał się nieuchronny (tak to jest jak się próbuje szukać pieniędzy na ostatnią chwilę).

Cytuj
Oczywiście faktem jest że główną przyczyną była socjalistyczna polityka rządu, co również napisałem i to odniosłem do sytuacji Polski
Tak się składa, że najbardziej socjalistyczne podejście w Polsce prezentuje PiS...

Cytuj
Po Grecji i Irlandii, Portugalia, gdzie w środę upadł rząd, może być kolejnym krajem, który dostanie antykryzysową pomoc od partnerów w strefie euro.
Antykryzysowa pomoc, która wpędzi w jeszcze większy kryzys, lub doprowadzi do takich działań jak sprzedawanie ziemi. Partnerzy unijni pomagają tylko jeśli mogą na tym zarobić.

Wiadomo, że niemal cała Europa żyje ponad stan. Problem tylko w tym, że takie kraje jak Francja, Wielka Brytania, czy Niemcy żerują na reszcie, co stawia taką Grecję, Portugalię, czy Polskę w jeszcze gorszej sytuacji. Przynajmniej ja tak to widzę.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12137 dnia: Kwietnia 07, 2011, 14:44:29 pm »
Cytat: POK
Tak się składa, że najbardziej socjalistyczne podejście w Polsce prezentuje PiS...
Tak się składa, że uwierzyłeś w PR i fałszywy obraz tworzony przez 'niezależne' media. Fakty:

Cytuj
'Socjaliści' z PiS:

1. Wprowadzenie dwóch stawek w podatku PiT – 18 i 32% zamiast obowiązujących trzech stawek- 19, 30 i 40%

2. Likwidacja podatku od spadków i darowizn.

3. Możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT przy zakupie samochodów w celach służbowych.

4. Zwolnienie małych firm z obowiązku instalowania kas fiskalnych.

5. Obniżenie składki rentowej.

6. Zniesienie akcyzy na kosmetyki.

7. Ułatwienia w przekazywaniu 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

8. Zatrzymanie wzrostu zatrudnienia w administracji publicznej


'Liberałowie' z PO:

1. Wzrost akcyzy na sprowadzane samochody

2. Wzrost akcyzy na węgiel i koks

3. Wzrost akcyzy na oleje opałowe

4. Wzrost akcyzy na gaz ziemny opałowy i pozostałe paliwa gazowe opałowe

5. Wzrost akcyzy na papierosy

6. Likwidacja zwolnienia VAT na zakup aut z kratką

7. Wzrost podatków od środków transportowych

8. Wzrost podatków gruntowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, zbiornikami wodnymi i retencyjnymi, budynkami mieszkalnymi itp.

9. Wzrost zatrudnienia w administracji publicznej.

10. Podwyżka podatku VAT.


s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12138 dnia: Kwietnia 07, 2011, 14:59:24 pm »
te bilety w wawie i tak są tańsze niż w tym skurwiałym poznaniu. tutaj płacisz 2zł i jedziesz 15 min. miesięczny kosztuje już teraz 112 zł (imienny 81 zł), a jak chcesz pykać po całej aglomeracji to 161 zł (imienny 140 zł). dodając różnice w zarobkach widać, że w wawie jest, bez kitu, tanio.

Wiadomość scalona: Kwietnia 07, 2011, 15:02:20 pm
Cytat: s00s
według mnie waluta nie ma tutaj nic do rzeczy
No to się w tej kwestii po prostu nie zgodzimy. Zobaczymy jak strefa będzie wyglądać za pięć lat, może Polska nie będzie miała już do czego dołączać  8)

dla ścisłości, według mnie waluta cię w kryzys nie wpędzi, może ci tylko pomóc z niego wyjść ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 15:02:20 pm wysłana przez s00s »

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12139 dnia: Kwietnia 07, 2011, 16:39:08 pm »
Cytat: POK
Tak się składa, że najbardziej socjalistyczne podejście w Polsce prezentuje PiS...
Tak się składa, że uwierzyłeś w PR i fałszywy obraz tworzony przez 'niezależne' media. Fakty:

Cytuj
'Socjaliści' z PiS:

1. Wprowadzenie dwóch stawek w podatku PiT – 18 i 32% zamiast obowiązujących trzech stawek- 19, 30 i 40%

2. Likwidacja podatku od spadków i darowizn.

3. Możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT przy zakupie samochodów w celach służbowych.

4. Zwolnienie małych firm z obowiązku instalowania kas fiskalnych.

5. Obniżenie składki rentowej.

6. Zniesienie akcyzy na kosmetyki.

7. Ułatwienia w przekazywaniu 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

8. Zatrzymanie wzrostu zatrudnienia w administracji publicznej


'Liberałowie' z PO:

1. Wzrost akcyzy na sprowadzane samochody

2. Wzrost akcyzy na węgiel i koks

3. Wzrost akcyzy na oleje opałowe

4. Wzrost akcyzy na gaz ziemny opałowy i pozostałe paliwa gazowe opałowe

5. Wzrost akcyzy na papierosy

6. Likwidacja zwolnienia VAT na zakup aut z kratką

7. Wzrost podatków od środków transportowych

8. Wzrost podatków gruntowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, zbiornikami wodnymi i retencyjnymi, budynkami mieszkalnymi itp.

9. Wzrost zatrudnienia w administracji publicznej.

10. Podwyżka podatku VAT.


No i? o_O

Przecież dobrze z tego sobie zdaję sprawę. Czym społeczeństwo jest bardziej socjalistyczne, tym zakłada większą pomoc społeczną - wyrównywanie klas. Bezrobotni dostają zasiłki, darmowe świadczenia lekarskie stoją na wysokim poziomie etc. Problem tylko w tym, że to wszystko wymaga kasy. Liberalizm tworzy większe nierówności w społeczeństwie, bo zakłada, że każdy pracuje na siebie, a sukces człowieka jest jego własnym działaniem. W praktyce jednak idea liberalizmu mocno się wypacza, bo wiele zależy od znajomości, posiadanego majątku itd.

PO jest bardziej liberalne, a PiS bardziej socjalne. Logicznie rzecz biorąc lepiej głosować na PiS. Tyle, że w ciężkich czasach państwo nie może sobie pozwolić na wprowadzanie socjali, bo państwo skończy tak jak Portugalia. A sam napisałeś:
Cytuj
Oczywiście faktem jest że główną przyczyną była socjalistyczna polityka rządu

Jeśli czegoś nie rozumiem to wyjaśnij mi to.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12140 dnia: Kwietnia 07, 2011, 17:30:34 pm »
Cytat: POK
PO jest bardziej liberalne, a PiS bardziej socjalne.

Dałem powyżej przykłady, że właśnie nie za bardzo. Jeśli się nie zgadzasz to podaj jakiś kontrargument, który by świadczyl o tym większym liberalizmie PO, a nie rzucasz definicjami jakbyś właśnie wyszedł z pierwszych zajęć WOS'u. Co z PO robi bardziej liberalną partię? Podwyżka VATu, utrudnianie życia przedsiębiorcom, zwiększanie biurokracji?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 17:32:07 pm wysłana przez el becetol »

Jacek84

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12141 dnia: Kwietnia 07, 2011, 18:39:59 pm »
PO jest bardziej liberalne
Było. W 2005. Na kartce.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12142 dnia: Kwietnia 07, 2011, 19:07:36 pm »
Liberalizm jest poglądem głoszącym głównie wolność i równość prawną. Według tego poglądu każdy jest kowalem swojego losu. Państwo nie ingeruje w działania jednostki.

Socjalizm natomiast w swym założeniu ma wyrównywać nierówności społeczne, oraz gwarantować świadczenia socjalne, aby każdy żył na jakimś tam poziomie, nawet Ci którzy nie potrafią o siebie zadbać (skrajny liberalizm ma na nich wyje**ne).

Napisałem: "PO jest bardziej liberalne, a PiS bardziej socjalne". Gdzie tu tkwi niekonsekwencja? Nie napisałem przecież, że PO jest partią liberalną, a PiS socjalistyczną.

Uważam, że idee socjalizmu > od idei liberalizmu. Gwarantują życie na odpowiednim poziomie wszystkim, a nie tylko tym którym się uda. Natomiast wprowadzenie ustaw socjalnych, które chce PiS jest jak najbardziej godne pochwały, tyle że zbytnio obciążyło by budżet państwa. Polska nie jest tak majętna jak Szwecja czy Norwegia by wprowadzić porządne świadczenia socjalne. Najpierw trzeba się uporać z zadłużeniem, a później możemy myśleć o socjalu. Każda partia chciałby zmniejszania podatków i wprowadzenia dobrych nastrojów w społeczeństwie, ale to nie jest takie proste.

Cytuj
Co z PO robi bardziej liberalną partię? Podwyżka VATu, utrudnianie życia przedsiębiorcom, zwiększanie biurokracji?
Liberalizmem posłużyłem się jako przeciwieństwem polityki socjalnej, którą prowadzi PiS. Jeśli PiS jest bardziej socjalną partią, to PO musi być bardziej liberalną. Prosta logika. Nie porównywałem dokładnie wszystkich za i przeciw.

Jacek84

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12143 dnia: Kwietnia 07, 2011, 19:12:27 pm »
Cytuj
Liberalizm jest poglądem głoszącym głównie wolność i równość prawną. Według tego poglądu każdy jest kowalem swojego losu. Państwo nie ingeruje w działania jednostki.

Socjalizm natomiast w swym założeniu ma wyrównywać nierówności społeczne, oraz gwarantować świadczenia socjalne, aby każdy żył na jakimś tam poziomie, nawet Ci którzy nie potrafią o siebie zadbać (skrajny liberalizm ma na nich wyje**ne).
Sorry POK ale to bełkot trochę jest. Wg tej definicji liberalizmu którą się posługijesz, PO jest tak samo "nieliberalne" jak PiS.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12144 dnia: Kwietnia 07, 2011, 19:33:58 pm »
Jak pisałem - chodziło mi tylko o uwzględnienie pomocy socjalnej. Nic więcej.

PO koncentruje się na zabieraniu, PiS na dawaniu, dlatego jest moim zdaniem bardziej socjalne. Liberalizm został wrzucony tu tak naprawdę na siłę (jako przeciwieństwo), nie planowałem dochodzić do tego na ile faktycznie dana partia jest liberalna.

Jacek84

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12145 dnia: Kwietnia 07, 2011, 19:59:04 pm »
Jak pisałem - chodziło mi tylko o uwzględnienie pomocy socjalnej. Nic więcej.

PO koncentruje się na zabieraniu, PiS na dawaniu, dlatego jest moim zdaniem bardziej socjalne. Liberalizm został wrzucony tu tak naprawdę na siłę (jako przeciwieństwo), nie planowałem dochodzić do tego na ile faktycznie dana partia jest liberalna.
Zawsze mógł być kapitalizm. Jako przeciwieństwo.

Ale jedyne co wynika z tego (i tamtego) wywodu, to że wg Ciebie PiS "rozdaje więcej", a PO "rozdaje mniej". Ale to jeszcze nie liberalizm ni też podstawa do dysput kapitalizm/socjalizm.

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12146 dnia: Kwietnia 07, 2011, 20:07:58 pm »

PO koncentruje się na zabieraniu, PiS na dawaniu, dlatego jest moim zdaniem bardziej socjalne.

Reasumując - PO jest bardziej liberalne, bo koncetruje się na zabieraniu. :)

Politykę PO trudno przyporządkować do którejś cywilizowanej doktryny ekonomicznej. Zabierają więcej niż socjaliści, tyle że rozdają to nie społeczeństwu, a swoim kolesiom. Z liberalizmem to ma niewiele wspólnego.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12147 dnia: Kwietnia 07, 2011, 20:24:28 pm »
Cytuj
Zawsze mógł być kapitalizm. Jako przeciwieństwo.
Tyle, że nie chodziło mi o tak drastyczne różnice, bo przecież wiadomo, że żyjemy w społeczeństwie z systemem kapitalistyczny. Nie chodziło mi tyle o sterowanie rynkiem, co o prawa socjalne ludzi. Poza tym becetol narzucił podział Socjaliści - Liberałowie, więc się go trzymałem.

Właściwie cała dyskusja wyszła od tego, że becetol uznał, iż główną przyczyną kryzysu w Portugalii była "socjalistyczna polityka rządu", co mnie dosyć zdziwiło. No bo jak można być zwolennikiem PiSu i krytykować podejście socjalistyczne? Byłem tylko ciekaw, co jest tego przyczyną, a dyskusja niepotrzebnie przeszła w spór o terminologię.

Cytuj
Politykę PO trudno przyporządkować do którejś cywilizowanej doktryny ekonomicznej. Zabierają więcej niż socjaliści, tyle że rozdają to nie społeczeństwu, a swoim kolesiom. Z liberalizmem to ma niewiele wspólnego.
Sporo kasy przepierdalają, to fakt. Wątpię jednak, aby byli aż tak zachłanni.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12148 dnia: Kwietnia 07, 2011, 20:40:21 pm »

Ciapkas

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12149 dnia: Kwietnia 07, 2011, 21:12:26 pm »
Wracając do euro to mam nadzieję, że nigdy do tego bagna nie wejdziemy. Opłacałoby się w to wchodzić gdyby byli tam tylko Niemcy, ew. Francja i Irlandia. Im więcej państw pokroju Portugalii czy Grecji tym większe prawdopodobieństwo, że Niemcy się w końcu wkurwią, przestaną pomagać nieodpowiedzialnemu motłochowi i Angela w tłe "Dojczalnd, Dojczland" zapowie powrót do marki.

Złoty ftw.

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12150 dnia: Kwietnia 07, 2011, 22:29:26 pm »
nie wiem jak głosowałeś w referendum, ale jak na tak, to było jednoznaczne, że zgodziłeś się na euro. prędzej czy później.
co do niemiec i ich "dojczland, dojczland" to nie do końca masz rację. rozmawiałem z kilkoma niemcami i u nich, wcale nie marginalne, jest przekonanie, że w euro jak w rodzinie. co jakiś czas trzeba pomóc bratu, czy kuzynowi, jak ma kłopoty. gorzej jak ten dane sianko przepija. wtedy mogą się wkur**ć.

marcingt

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 16-08-2007
  • Wiadomości: 4 970
  • Reputacja: 58
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12151 dnia: Kwietnia 07, 2011, 22:31:17 pm »
nie wiem jak głosowałeś w referendum,
Podejrzewam, że nie głosował.

Ciapkas

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12152 dnia: Kwietnia 07, 2011, 22:45:05 pm »
Dobrze podejrzewasz. Ale jakbym mógł to być może na fali euro optymizmu zagłosowałbym na tak. Po zapoznaniu się z Unią dokładniej prawdopodobnie poszedłbym na referandum ale oddał nieważny głos. 

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12153 dnia: Kwietnia 07, 2011, 22:51:42 pm »
jak masz celowo oddać głos nieważny to lepiej w ogóle się nie fatyguj. w jakichkolwiek wyborach. nie wiem po co ta ch**owa propaganda w szkole, że "na głosowanie trzeba chodzić, bo to obowiązek i uj". przecież brak udziału w głosowaniu to też jest forma głosowania. nawet w sejmie masz opcję "wstrzymania się od głosowania".
co innego, że klasa polityczna nie czyta sygnałów o ponad pięćdziesięciu procentach obywateli, którzy mają ich głęboko w dupie.

Ciapkas

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12154 dnia: Kwietnia 07, 2011, 23:04:00 pm »
Mistrzu, chociażby po to żeby to referendum było ważne(+50%) i żeby nie trzeba było po raz drugi marnować kupy hajsu na cała szopkę.

I tak, dobrze myślisz - również i Ty byś za referendum bis zapłacił!

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12155 dnia: Kwietnia 07, 2011, 23:09:59 pm »
a to nie było przypadkiem tak, że referendum nieważnie = mamy unię gdzieś, nie łączymy się? teraz dokładnie nie pamiętam, ale chyba właśnie tak było.
a Tobie jeżeli wszystko jedno, to po co się fatygować?

Ciapkas

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12156 dnia: Kwietnia 07, 2011, 23:16:07 pm »
Już to widzę, że przepada referendum akcesyjne. Chyba nie znasz UE. Zobacz co było w przypadku Traktatu Lizbońskiego. Odrzucili? Huj, damy im jeszcze jedną szansę i tak do czasu aż się kur** do nas nie przekonają.

W wyborach głosuję/będę głosował a nie oddawał nieważne głosy bo to jest coś czasowego, 4 lata i koniec, nie da się zupełnie wszystkiego zjebać w cztery lata(choć Platforma napierdala i kto wie czy jej się nie uda), zresztą nie wyobrażam sobie mieszkać w Polsce i nie iśc na wybory po prostu tego nie widzę, żyję w tym kraju = obchodzi mnie kto rządzi i co się będzie działo.

Jutro odniosę sie do tego
Cytuj
nie wiem po co ta ch**owa propaganda w szkole, że "na głosowanie trzeba chodzić, bo to obowiązek i uj"

EDIT;

Aha, z tego co ja pamiętam to w przypadku frekwencji <50% traktat akcesyjny przepadał, ale tylko na jakiś czas. Nie wiem czy to był rok czy dwa, trzy... Więcej na pewno nie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 23:20:32 pm wysłana przez Ciapkas »

s00s

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 04-11-2007
  • Wiadomości: 10 368
  • Reputacja: 155
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12157 dnia: Kwietnia 07, 2011, 23:19:42 pm »
ok, wikipednia mi przypomniała:

Cytuj
Ważność referendum
Sąd Najwyższy uznał referendum za ważne.
Wiążący wynik referendum
Wynik referendum jest wiążący, gdyż większość obywateli opowiedziała się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W przypadku referendum ogólnokrajowego nie ma postawionego wymogu określonej frekwencji, aby było ono wiążące
http://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_2003

więc nie lękaj się, drugiego referendum by nie było.


edit: to jest jakaś ściema. wikipedia kłamie.
według tego:
http://wiadomosci.polska.pl/specdlapolski/article.htm?id=39916

Cytuj
W przypadku gdy wynik referendum będzie niewiążący, tzn. gdy do urn pójdzie mniej niż 50 proc. uprawnionych do głosowania Polaków, Sejm ponownie podejmie uchwałę w sprawie wyboru trybu wyrażenia zgody na ratyfikację tej umowy. Sejm wówczas będzie mógł zarządzić ponowne referendum lub też zdecydować się na podjęcie decyzji w sprawie akcesji przez Zgromadzenie Narodowe czyli połączone izby Sejmu i Senatu.

więc ponownie, nie lękaj się, bo i według tego źródła drugie referendum nie musiałoby się odbyć. w 2003 roku większość w sejmie i senacie miało sld, a była to partia proeuropejska, także obyłoby się bez drugiego referendum.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 23:29:47 pm wysłana przez s00s »

Ciapkas

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12158 dnia: Kwietnia 07, 2011, 23:22:34 pm »
Jutro dokończym.

Edit: Własnie byłem na 90% pewien, że wikipedia jak zwykle jakieś ściemy rozsiewa.

Ale masz tutaj alternatywę a nie implikację więc drugie referendum mogłoby się jednak odbyć. Zresztą nigdzie nie pisze, że wystraczyłaby zwykła/bezwzględna większość.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 14:46:06 pm wysłana przez Ciapkas »

el becetol

  • Gość
Odp: [archiwum] Odp: POLITYKA
« Odpowiedź #12159 dnia: Kwietnia 09, 2011, 15:42:22 pm »
Kolejny "przyjazny gest" rosjan.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rosjanie-w-tajemnicy-wymienili-tablice-upamietniajaca-ofiary-To-skandal,wid,13304101,wiadomosc.html?ticaid=1c18f

Cytuj
Rosjanie wymienili tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, umieszczoną na pamiątkowym kamieniu ustawionym w miejscu tragedii. Wymieniona tablica nie zawiera fragmentu o zbrodni katyńskiej.

Cytuj
Zamiany dokonano w tajemnicy, najprawdopodobniej w nocy. Nowa tablica jest skróconą wersją starej. Usunięto z niej zapisy o sowieckiej zbrodni na polskich oficerach, dodano też tekst w języku rosyjskim