Ankieta

Słuchasz HH?

TAK
11 (42.3%)
NIE
15 (57.7%)

Głosów w sumie: 25

Głosowanie skończone: Marca 17, 2005, 10:32:07 am

Autor Wątek: Rap PL  (Przeczytany 214288 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #520 dnia: Kwietnia 04, 2009, 14:36:33 pm »
No błędnie jest uŻywane, ale fakt faktem - rap to muzyka, hip-hop to zaś cała subkultura, w skład której wchodzi właśnie rap, czyli muzyka.

I nie zgodzę się co do tych ludzi - Że tylko oni robią coś wartościowego. Mógłbym wymienić jeszcze kilku, którzy naprawdę tworzą (tworzyli) coś dobrego, bardzo dobrego.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 14:38:04 pm wysłana przez svonston »

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #521 dnia: Kwietnia 04, 2009, 15:09:03 pm »
Cytuj
Niestety 50% polskiego hh nie da się słuchać a 40% jest słabe - dobrego hip-hopu pozostało 10% dla Ostrego, Mesa, Eisa(który już nie nagrywa - niestety) i kilku chłopaków z undergroundu...
Już pisałem to kilka razy (Svon też) Hip Hop to nie sama muzyka. Rap to muzyka HH.
Aha - dzięki za info, będę pamiętał...
No błędnie jest używane, ale fakt faktem - rap to muzyka, hip-hop to zaś cała subkultura, w skład której wchodzi właśnie rap, czyli muzyka.
Jest to duże uproszczenie rodem z Wikipedii, bo ja - jako wyznawca tzw. true-schoolu odróżniam rap od hip-hopu nawet w muzyce!

I nie zgodzę się co do tych ludzi - że tylko oni robią coś wartościowego. Mógłbym wymienić jeszcze kilku, którzy naprawdę tworzą (tworzyli) coś dobrego, bardzo dobrego.
Podaj przykład czegoś świeżego co wyszło w ciągu ostatnich 2 lat. Tylko napisz uzasadnienie co w danym LP wyróżnia się na tle pozostałych płyt. Ogólniki mnie nie interesują - konkrety Panowie, zbyt długo słucham rapsów by  zadowolić się odpowiedzią, że jakaś płyta jest po prostu dobra.
Ja o płycie Prince Paula mógłbym napisać wypracowanie...

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 15:18:52 pm wysłana przez A-n »

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #522 dnia: Kwietnia 04, 2009, 15:26:44 pm »
Widze svonston, że nie dość że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, nie zauważasz ironii na poziomie 6 letniego dziecka to jeszcze nie odpowiadasz na zadane pytania :lol: :lol: :lol:

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #523 dnia: Kwietnia 04, 2009, 15:27:40 pm »
Bo nie widzę sensu licytowania się. Dla mnie ktoś moŻe cenić nawet tą Firmę - co mi do tego. PrzecieŻ to nie ja tego słucham.

Tak, ironii nie zauwaŻam.

---
Aha, post usunąłem, bo wolałbym jakąś taką rzeczowa dyskusję, a nie wstawianie siedmiu loli i na tym koniec.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 15:30:55 pm wysłana przez svonston »

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #524 dnia: Kwietnia 05, 2009, 16:24:08 pm »
Ja tu nie jestem od przekonywania kogoś czy narzucania komuś swoich racji, więc nie będę wypisał wykonawców i tłumaczył, co mnie urzekło.

Jest to duże uproszczenie rodem z Wikipedii, bo ja - jako wyznawca tzw. true-schoolu odróżniam rap od hip-hopu nawet w muzyce!
Na początku zgadzasz się z tym, iż muzyka to rap, zaś hip-hop to subkultura, później piszesz to, co napisałeś na górze. Napisz więc, co odróżnia hip-hop od rapu, a później odnieś się do:
Już pisałem to kilka razy (Svon też) Hip Hop to nie sama muzyka. Rap to muzyka HH.

Ponieważ nie zaprzeczyłeś temu, lecz napisałeś: "Aha - dzięki za info."

Bo to tak banalne i ogólne stwierdzenie, że trudno z nim polemizować.

Ja tu nie jestem od przekonywania kogoś czy narzucania komuś swoich racji, więc nie będę wypisał wykonawców i tłumaczył, co mnie urzekło.
Tu nie chodzi o to by kogoś przekonać. Chodzi o to czy wiesz o czym piszesz - Twoje posty o tym nie świadczą.
Tu nie chodzi o to, że jestem USA only i pluję na całą polską scenę hh.
Ponad 10 lat temu sam siedziałem z kumplami pod namiotem i kiwałem głową słuchając Dźwięków Stereo na kasecie(!).
Chodzi o to, że ja rozwijam swój gust muzyczny i tego samego oczekuje od artysty - by się rozwijał. Polski hh stoi w miejscu. Progres ma miejsce przede wszystkim w USA. Ostry to ewenement - ale on inspiruje się artystami z USA(kogoś zastanawia dlaczego na jego płytach nie ma żadnych polskich MC?)


: Kwiecień 04, 2009, 15:35:56 pm
bo wolałbym jakąś taką rzeczowa dyskusję, a nie wstawianie siedmiu loli i na tym koniec.

a czego ja od Ciebie oczekuje??
rzeczowej dyskusji właśnie!!




: Kwiecień 04, 2009, 15:36:59 pm
Ok - konkrety:

Mes to jeden z moich  ulubionych raperów, Alkopoligamia to jedna z moich PL TOP 5 płyt ever.
Jego płyty z Blefem i jako 2cztery7 podchodzą mi nieco słabiej - przede wszystkim dlatego, że pozostali MC stanowią tylko tło dla Typa.
W związku z tym na jego drugą solówkę pt. Zamach na przeciętność czekam bardzo.
Ostry wydał świetną płytę - ale to LP Mesa będzie płytą roku i nie ma kurva innej opcji!

pierwszy singiel - My

Jaram się...



Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #525 dnia: Kwietnia 05, 2009, 16:35:38 pm »
Dla mnie z obecnego polskiego hip-hopu to tylko LUC:


Jedyny polski hip-hopowiec który trzyma dobry poziom, a jego muzyka podobna jest do Paktofoniki czy Kalibra.

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #526 dnia: Kwietnia 06, 2009, 09:49:31 am »
Dla mnie z obecnego polskiego hip-hopu to tylko LUC:


Jedyny polski hip-hopowiec który trzyma dobry poziom, a jego muzyka podobna jest do Paktofoniki czy Kalibra.


Ja wiem że przesadzam z tymi lolami ale naprawde nie moge  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: W życiu bym tego pseudointeligenta z jego przemyśleniami raperem nie nazwał.

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #527 dnia: Kwietnia 07, 2009, 09:28:17 am »
W rapie nie szukam fajnych bitów i producentów, szukam mega treści, w którą mogę się wsłuchiwać godzinami i studiować teksty. Niektóre kawałki mógłbym nawet po prostu recytować, a nie słuchać wraz z podkładem, bo dla mnie ich przekaz miaŻdzy totalnie niektóre normalne dzieła. Wyolbrzymiam, ale mniej więcej tak to postrzegam. Nie słucham za bardzo ostataniego rapu, poniewaŻ uwaŻam, Że wcześniej działo się troszkę lepiej. Do dziś słucham całego Kalibra 44, zaczynając od ich dema, które wydali w 199x roku, Paktofoniki, 3-x-Klanu, Wzgórza Ya-Pa-3, Liroya, OSTR-a (łącznie z ta płyta na fri). Tak, OSTRym teŻ się jaram, fajny klimacik jest na jego koncertach, ten freestyle, a po koncercie normalna rozmowa, jak z normalnym człowiekiem. Mówi on otwarcie o tym, co myśli i jest wg mnie bardzo porządną jednostką.

Zachwycam się równieŻ Pezetem i jego Muzyką Klasyczną z 2002 roku, jaram się Eldem (od początku do teraz, czyli 2001-2007), słucham równieŻ innych wykonawców, ale chyba nie interesuje Cię mój gust muzyczny. Jakby co, to mogę skrobnąć więcej, czego słucham.

Zniszczyło mnie, jak z tematem rozprawia się Ania Sool, co robią z nim równieŻ członkowie HP Familia, Grammatik urzekł mnie od początku, stara Molesta jest kozakiem itd. Jasne, Że trochę słucham zagranicznego, ale uwaŻam, Że na polskiej scenie działo/dzieje/moŻe dziać się tyle, Że spokojnie mi to wystarczy przez najbliŻsze 10 lat.

Czasem, oczywiste, chcę posłuchać, Żeby posłuchać i się pobawić przy tym, więc oczywiście słucham Gurala czy innych tego typu wykonawców, jednak nie o to wg mnie chodzi.



I spoko, mogę się nie znać, ba, pewno tak właśnie jest, ale serio to mam to totalnie gdzieś, bo to nie zmieni moich nawyków. Nadal w moim pokoju 24/7 będzie słychać muzykę, a ja nie przejmę się tym, Że się nie znam i nie mam nic do powiedzenia.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2009, 09:30:13 am wysłana przez svonston »

Tarniak

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #528 dnia: Kwietnia 07, 2009, 09:46:12 am »
LUC to masakra, ale svon wymienia kilka dobrych pozycji:

Cytuj
Paktofoniki, 3-x-Klanu

Lecz niestety zgadzam się ze stwierdzeniem, że obecnie, polski rap stoi w miejscu, a raczej leży (i kwiczy). Na undergroundzie się nie znam, więc może jest jakaś jutrzenka nadziei, ale ostatnią pytą jaką słuchałem były Projekcje Miuosha i jego Projektor.

mateo

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #529 dnia: Kwietnia 07, 2009, 09:50:54 am »
svonston TY się nie znasz!? Wymieniłbym to samo co ty. Pezet niegdyś naprawdę robił. Ania Sool jest rewelacyjna. :) Natomiast ikon naszego Polskiego hip hopu powinien słuchać każdy. ;) (K44, Pakta)

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #530 dnia: Kwietnia 07, 2009, 10:39:52 am »
Svonston - wszystko spoko, rozumiem Twoja podjarke tekstami, sam pisałem o Eldoce na maturze a na ścianie w pokoju miałem jego najlepszą zwtotkę!
Cytuj
"Jak można zostawić część siebie na tym świecie
I odejść, jak nie po kolei trzeba mieć w głowie
By zrezygnować, ja będę walczyć i wygrywać
By zakładać sobie cele i ich szczyty zdobywać
Inaczej ta ławka, schodowa klatka zostanie ze mną
Do końca świata a chce spokoju przepięknej żony
Która nie ma pustej głowy przyjaciółki
Z która można mówić wszystko i spędzać wieczory
Popatrz, dla mnie najważniejsze bezpieczeństwo
Święty spokój, a szaleństwo pokazywać tylko
W rymach, gdy tłusty bit da bit maszyna
Miec co jeść, ja i rodzina prywatność
Za własne czyny odpowiedzialność
Z życia wygranych radość
Te światła miasta będą świecić
Bo energi pełne wolne
Od zazdrości prosto bijące serca
Modlę sie o szczęście, kocham tych z którymi
Od zawsze, na ta drogę która idę patrzę
Wiem że czasem jestem nieprzyjemny
Ale to gdy są problemy czynnik obronny
By nie zwariować, potem jest normalnie
Kocham słońce, kocham kochać
Kocham dobry rap kocham szacunek
Szanuję miłość kocham wiatr latem
Kocham wieczory z dziewczyną
Jestem sobą kocham siebie
Pieprzyć co sobie myślicie
Mimo wszystko co jest tutaj
Kocham życie...
To jest prawdziwa poezja, mogą być drobne błędy bo wierzcie lub nie - ale pisałem to z pamięci. Gapilem się na ten tekst przez 5 lat mojego życia!


Płyty które wymieniłeś pokazują wyraźnie, że pl hh stoi w miejscu - większość z wymienionych to stare dobre płyty ktore zna każdy. Swoją drogą, dlaczego nie wymieniłeś Łony???
Tu nie chodzi o to, że w Usa mają fajne bity i dlatego ich słucham. Niektóre zagraniczne płyty rozkminiam jak Ty na wszystkie strony, a płytę Taliba Kweli i Teka - Train of Thought znam na pamięć(szczerze polecam Ci sie zapoznać z tym LP, Eldo pisze świetne teksty ale to Talib jest moim lirycznym bogiem) 


Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #531 dnia: Kwietnia 07, 2009, 11:26:39 am »
Bez szydery:

Eldo musi umrzeć. Niech on sobie gada z tym szatanem na parapecie, mam nadzieje że mieszka wysoko i kiedyś wypadnie przez to okno. O ile tych pierwszych płyt sie dało słuchać to gościu się tak pogrąża w tej swojej melorecytowanej poezji że się go słuchać nie da. Ten jego egzystencjalny płacz osiągnał jakieś niebotyczny poziom kiczu. A skoro o kiczu to:

LUC - gościu stanowi idealny przykład ZŁEGO przerostu formy nad treścią i typa który tak bardzo zamotał się w swojej "twórczości" że sam już właściwie nie wie co robi. Luzik dopiero się rozkręcam:

Tzw Klasyki:

PFK - most overrated zespoł w polsce jeśli nie ever, ogólnie o ile Magik jeszcze się do czegoś nadawał, to nie wybacze mu że przez to jego samobójstwo zrobił z tego zespołu klasyk a z tych dwóch capów legendy. Jeszcze żeby ludzie sie jarali samą pfk to miałbym gdzieś ale potem taki Pih zaprasza na swoją mega zajebistą płytę mega ch*****ego fokusa, który nagrywa zwrotkę bosski roman wannabe(dobrze że był ostatni wyciąłem w cooledicie), poza tym wydaje płyty na naprawde weak poziomie a nikt złego słowa nie da powiedzieć bo pfk, legenda etc,

K44 - tu nie będzie dissu :lol:

Jeszcze nie skończyłem

OSTR - tak no nagrał tabasko, jeszcze Hollyłódź mi się w miare podobało, ale potem mu się zmiękło ostatnie dwie solówki slabizna straszna idzie niemiłosiernie w strone eldozamulatora, no i kupuje sobie ficzuringi murzajów na majspejsie :lol: Ogólnie nie jest zły ale to jak się nad nim w tym kraju ludzie masturbują to jest niepojete.

Cytuj
więc oczywiście słucham Gurala czy innych tego typu wykonawców, jednak nie o to wg mnie chodzi.

I potem tacy ludzie na lascie zakładaja grupy "Fani INTELIGENTNEGO rapu" "Nie jestem ku**a ulicznikiem", żeby się lepiej poczuć bo nie słuchają takich neandertali jak Peja czy Wilku tylko gości którym się wydaje że posiedli całą wiedzę na temat świata i życia i mogą jej nauczać polskiej młodzieży, przy okazji wypłakując swoje gorzkie żale że w stanach gorsi raperzy jeżdżą bentleyami a ich na czynsz nie stać bo ich płyta sprzedała się w 3 egzemplarzach.

Czy w polskim hh są jakieś nadzieje na przyszłosć? Niby jakie? Jest to samo co w stanach cały czas nagrywają Ci sami 40 latkowie jadąc na tym że "zaczeli" w latach 90, nikt się za bardzo wybić nie może a jak są jacyś obiecujący raperzy/grupy typu Dinal, brudne serca to wydają pół kawałka na rok.


Marins

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #532 dnia: Kwietnia 07, 2009, 12:37:59 pm »
Cytuj
"Jak można zostawić część siebie na tym świecie
I odejść, jak nie po kolei trzeba mieć w głowie
By zrezygnować, ja będę walczyć i wygrywać
By zakładać sobie cele i ich szczyty zdobywać
Inaczej ta ławka, schodowa klatka zostanie ze mną
Do końca świata a chce spokoju przepięknej żony
Która nie ma pustej głowy przyjaciółki
Z która można mówić wszystko i spędzać wieczory
Popatrz, dla mnie najważniejsze bezpieczeństwo
Święty spokój, a szaleństwo pokazywać tylko
W rymach, gdy tłusty bit da bit maszyna
Miec co jeść, ja i rodzina prywatność
Za własne czyny odpowiedzialność
Z życia wygranych radość
Te światła miasta będą świecić
Bo energi pełne wolne
Od zazdrości prosto bijące serca
Modlę sie o szczęście, kocham tych z którymi
Od zawsze, na ta drogę która idę patrzę
Wiem że czasem jestem nieprzyjemny
Ale to gdy są problemy czynnik obronny
By nie zwariować, potem jest normalnie
Kocham słońce, kocham kochać
Kocham dobry rap kocham szacunek
Szanuję miłość kocham wiatr latem
Kocham wieczory z dziewczyną
Jestem sobą kocham siebie
Pieprzyć co sobie myślicie
Mimo wszystko co jest tutaj
Kocham życie...

Z jakiego kawałka jest ten tekst ?

Tarniak

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #533 dnia: Kwietnia 07, 2009, 12:39:13 pm »
Żyję

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #534 dnia: Kwietnia 07, 2009, 14:46:09 pm »
Łony nie wymieniłem, bo po prostu go nie słucham. To znaczy mam jedną jego płytę (bodajŻe tą z 2007 - Absurd i Nonsens), ale przesłuchałem raz i odłoŻyłem. Nie kręci mnie to.

Co do Rysia (Peja), to wg mnie te starsze płyty są porządna. Na legalu jest na poziomie, chyba kaŻdy pamięta takie kawałki, jak Właściwy wybór. JeŻeli to jest słabe, to ja juŻ nie wiem, co ludzie cenią.

Paktofonika to Paktofonika, jak moŻna wjeŻdŻać na nich, bo ostatnio Fokus nagrywa czerstwość? PrzecieŻ on to robi solo, nie jako PFK. Poza tym dla mnie od zawsze Rahim > Fokus.

Magik nie zrobił tego (samobójstwo) celowo, by zjebać grupę, a przez powaŻne problemy z banią. Nie pieprz.

Cytat: A-n
Płyty które wymieniłeś pokazują wyraźnie, Że pl hh stoi w miejscu - większość z wymienionych to stare dobre płyty ktore zna kaŻdy. Swoją drogą, dlaczego nie wymieniłeś Łony???
Zdaję sobie z tego sprawę, Że polski rap stoi w miejscu, ale... Co ja na to poradzę? Mi pozostaje słuchać trochę starszych kawałków i tyle. Nie ubolewam nad tym, poniewaŻ nie jaram się kaŻdą następną płytą, czekam na te dobre, często doceniam niektóre kilka lat po tym, jak wyszły.
: Kwiecień 07, 2009, 13:43:08 pm
Teraz faja w mordę, Cola w łapę i to w ucho: . Polecam taki sposób na luz.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2009, 15:23:18 pm wysłana przez svonston »

ubol

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 30-08-2005
  • Wiadomości: 1 537
  • Reputacja: 16
  • PSN: urytuPL
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #535 dnia: Kwietnia 07, 2009, 14:51:42 pm »
Jak jesteśmy przy polskim hip-hopie to wiecie może skąd idzie ściągnąć piosenki z Paktofoniki bo już trochę szukałem a nie umie znaleźć?

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #536 dnia: Kwietnia 07, 2009, 14:54:33 pm »
Płyty w folii kosztują po 30 zł sztuka, resztę (niewydane, czyli wersję 1.0) moŻna poszukać, ale wszystko, co legalnie wydali jest na Allegro. 60 zł za kawał klasyki to nieduŻo.

Wuher: Co słuchasz z polskiego rapu?

Tarniak

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #537 dnia: Kwietnia 07, 2009, 15:05:36 pm »
Ostatnio to PIHa, ale już go za to pojechałem. :cool: On jest czarny jak smoła.

Ibra

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 19-10-2005
  • Wiadomości: 2 875
  • Reputacja: 0
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #538 dnia: Kwietnia 07, 2009, 15:25:26 pm »
Dla mnie Eldo to taki rap, jak Mezo, Grupa Operacyjna, Owal i Verba - wszak z tej samej wytworni sa. :lol:

Ostatnia plytka OSTRego jest fenomenalna, wiec polecam ci to:

- to jest moim zdaniem male MISTRZOSTWO.


Widzę Svon, że zrewidowałeś nieco swoje poglądy. Na dobre. :)

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #539 dnia: Kwietnia 07, 2009, 15:27:21 pm »
Tak, moim zdaniem równieŻ na dobre, za tamto zdanie biję się teraz w pierś w akcie pokuty. Przez rok duŻo się zmieniło.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2009, 15:44:44 pm wysłana przez svonston »

Gerro31

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 26-02-2006
  • Wiadomości: 4 700
  • Reputacja: 35
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #540 dnia: Kwietnia 07, 2009, 15:29:05 pm »
Tak odnośnie Ostrego- imo Jazzurekcja > OCB.

Ibra

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 19-10-2005
  • Wiadomości: 2 875
  • Reputacja: 0
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #541 dnia: Kwietnia 07, 2009, 15:32:35 pm »
Przesłuchałem póki co OCB ze 2 razy, bo nie miałem ostatnio czasu wgłębiać się w tę płytę, ale zapowiada się, że chyba masz rację.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #542 dnia: Kwietnia 07, 2009, 17:02:37 pm »
Wuher - generalnie się z tobą zgadzam. Ale:
Eldo się skończył po LP Eternia. 27 było dobre ale mało oryginalne. Pierwsza solówka, którą wszyscy swego czasu hejtowali jest IMO b. dobra - wielu słuchaczy nie dorosło do tego krążka w tamtym czasie, który był bragga wzorowanym na USA("kto jest królem? przyznaj, choć wiem że przyjdzie ci to z trudem" itp)Eternia - wiadomo, jedna z najlepszych płyt w PL hh(takie polskie Be Commona - wiem, że go nie cierpisz ale tak mi się kojarzy)

Luc - dokłanie mam to samo zdanie. Jarają się nim ludzie, którzy chyba chcą być tylko na siłę oryginalni...

Pfka Company nigdy mnie szczególnie nie grzało - więc zgoda.

K44 - było zajebiste i świeże w swoim czasie
OSTRy - nie mów, że jarasz się Tabasko? Adam zaczął się od płyty Jazz w wolnych chwilach - takie jest moje zdanie. Jego przejście na jazzowe sample porównuje z nawróceniem się KRS-One'a :wink:

Cytuj
Czy w polskim hh są jakieś nadzieje na przyszłosć? Niby jakie? Jest to samo co w stanach cały czas nagrywają Ci sami 40 latkowie jadąc na tym że "zaczeli" w latach 90, nikt się za bardzo wybić nie może a jak są jacyś obiecujący raperzy/grupy typu Dinal, brudne serca to wydają pół kawałka na rok

Do brudnych serc dodałbym Ortega Cartel, Skiwboya i Reno - ogólnie podobne klimaty. Debiut Reno na legalu może być czym mocnym - chociaż nie jestem pewien czy spełni olbrzymie oczekiwania...


Most underrated MC w Polsce to HST i jego płyta Na językach. Znacie to??

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2009, 17:07:43 pm wysłana przez A-n »

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #543 dnia: Kwietnia 07, 2009, 17:11:58 pm »
Most underrated MC w Polsce to HST i jego płyta Na językach. Znacie to??
Znamy

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #544 dnia: Kwietnia 07, 2009, 17:13:26 pm »
Most underrated MC w Polsce to HST i jego płyta Na językach. Znacie to??
Znamy

A jaracie się?? :-D

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #545 dnia: Kwietnia 07, 2009, 17:23:32 pm »
No ja się tym w miarę jaram, mi to odpowiada, pewno źle robię, ale cóż. No zapomniałem trochę o podziemiu, bo oczywiście słucham Reno, odpowiada mi Dinal, Diox, Triada itd.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #546 dnia: Kwietnia 07, 2009, 17:30:23 pm »
No ja się tym w miarę jaram, mi to odpowiada, pewno źle robię, ale cóż. No zapomniałem trochę o podziemiu, bo oczywiście słucham Reno, odpowiada mi Dinal, Diox, Triada itd.
czyli nie jest z tobą aż tak źle :wink:
: Kwiecień 07, 2009, 17:25:53 pm
Ale tego, że nie znasz pierwszej solówki ŁONY - tego Ci kurva nie wybaczę!!! :evil:


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2009, 17:34:34 pm wysłana przez A-n »

DaVon

  • Obywatel
  • **
  • Rejestracja: 02-05-2005
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 0
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #547 dnia: Kwietnia 07, 2009, 19:10:10 pm »



svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #548 dnia: Kwietnia 07, 2009, 20:36:45 pm »
czyli nie jest z tobą aŻ tak źle :wink:
:lol:

Cytuj
Ale tego, Że nie znasz pierwszej solówki ŁONY - tego Ci kurva nie wybaczę!!! :evil:
Nie znam, ale nadrobię. Jak mówię, czasem do płyt przekonuję się dopiero po czasie, więc wiadomo...?

---
EDYTA
Obgadane. Na dniach powinien mieć Koniec Żartów, więc nie skreślaj mnie. :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2009, 20:41:19 pm wysłana przez svonston »

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #549 dnia: Kwietnia 08, 2009, 09:17:56 am »
Wuher: Co słuchasz z polskiego rapu?

W zeszłym roku przesłuchałem 3 produkcje. Wspomnianego piha, gorączke w parku igieł Jimsona i wyższą szkołe robienia hałasu Shellera i Słonia. Pierwsza płyta zjada generalnie cały mainstream w polsce, pih ma inteligetniejsze teksty niż eldo a nie płacze do mikrofonu jakoś, ogólnie może denerwować troche głos tego typa ale idzie się przyzwyczaić. Jimson jest jak dla mnie najlepszym raperem w podziemiu tylko właśnie też za mało wydaje. Co do tej epki(czy co to było) to poza tym że są same skity a faktycznych kawałków mniej niż połowa to i tak poziom jest dosyć wysoki. No i tetris odwalił zwrotke jak nie tetris. Ostatnia pozycja to poznań, raperzy skoligaceni z pdg(czyli guralem a jak wiemy od svonstona nie o to w rapie chodzi), i to jest mixtape. Mocne bity, dosyc ostre wersy pewnie, próbowali się nawet chłopaki lekko zmierzyć z horrorcorem(ale na tym polu powinna zabłysnąć dopiero sololówka słonia) i śmietanka poznańskiego UG(w sumie są lepsi i gorsi).

Jak juz było powiedziane jestem czarny jak smoła.

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #550 dnia: Kwietnia 08, 2009, 14:08:45 pm »
czyli guralem a jak wiemy od svonstona nie o to w rapie chodzi
;/

Naprawdę nie zrozumiałeś, Że ja lubię Gurala, ale jakoś szczególnie go nie cenię, bo w bragga nie będę się wczuwał?


Zresztą bardziej jaram się Kastą i Killaz Gorup niŻ solówkami Gurala.

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #551 dnia: Kwietnia 08, 2009, 14:23:14 pm »
bo w bragga nie będę się wczuwał?

Dlaczego nie? Wczuwasz się w tego lirycznego eksibicjoniste eldoke co jak dla mnie jest niepojęte.

Cytuj
Czasem, oczywiste, chcę posłuchać, żeby posłuchać i się pobawić przy tym, więc oczywiście słucham Gurala czy innych tego typu wykonawców, jednak nie o to wg mnie chodzi.

Z Twojej wypowiedzi jasno wynika że rap imprezowy, braga etc to jest jakiś "gorszy" rap, który z prawdziwymi artystami nie ma nic wspolnego, robiony dla plebsu na dyskoteki a nie takich wytwornych, dobrze wyedukowanych słuchaczy ambitniejszych jak Ty, którzy czasem owszem sięgną po pozycję z takiej niższej półki ale traktuje to w takim charakterze jak oglądanie zwierząt w zoo. No bo przecież w rapie nie o to chodzi.

svonston

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #552 dnia: Kwietnia 08, 2009, 14:24:32 pm »
:shock:

Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że tak można to wyolbrzymić. :lol:

blancjaone

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 10-12-2004
  • Wiadomości: 2 946
  • Reputacja: 1
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #553 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:26:08 pm »
No ja też.
Jak na razie to Ty Wuher wyglądasz na gościa posiadającego największe ego wśród dyskutujących.

A czytając to:
Cytuj
pih ma inteligetniejsze teksty niż eldo
zrobiłem tak: :o

Ten gość jest dla mnie żadnym raperem, do dziś mogę upaść przy jego max-ujowych dissach na dużego Pe. :shock:

L.U.C. ostatnio parę razy przesłuchałem i moje odczucia są takie, że gość chciał zrobić coś wielkiego, ale nie wyszło. Mam paru znajomych, dla których jest teraz niemal Bogiem, ale dla mnie to bardziej pretensjonalny bełkot niż dzieło sztuki.

Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #554 dnia: Kwietnia 10, 2009, 10:56:25 am »
Jak na razie to Ty Wuher wyglądasz na gościa posiadającego największe ego wśród dyskutujących.

Przez grzeczność nie zaprzeczę.

Cytuj
A czytając to:
Cytuj
pih ma inteligetniejsze teksty niż eldo
zrobiłem tak: :o

Ten gość jest dla mnie żadnym raperem, do dziś mogę upaść przy jego max-ujowych dissach na dużego Pe. :shock:

Fakt lepszy jest eldo który daremnie próbuje cisnąć na pełnych rymach, co przez jego absolutnie zerowe skillsy w akcentowaniu wychodzi tak jakby pisał białe wiersze.


adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #555 dnia: Kwietnia 10, 2009, 15:03:39 pm »
Jak na razie to Ty Wuher wyglądasz na gościa posiadającego największe ego wśród dyskutujących.

Przez grzeczność nie zaprzeczę.

Cytuj
A czytając to:
Cytuj
pih ma inteligetniejsze teksty niż eldo
zrobiłem tak: :o

Ten gość jest dla mnie żadnym raperem, do dziś mogę upaść przy jego max-ujowych dissach na dużego Pe. :shock:

Fakt lepszy jest eldo który daremnie próbuje cisnąć na pełnych rymach, co przez jego absolutnie zerowe skillsy w akcentowaniu wychodzi tak jakby pisał białe wiersze.


chłopak mówił o inteligencji a ty wyskakujesz ze skillsami...

W temacie skilla i techniki składania rymów nie powstało w Polsce nic lepszego od Muzyki Klasycznej...




Wuher

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 20-05-2004
  • Wiadomości: 1 622
  • Reputacja: 5
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #556 dnia: Kwietnia 10, 2009, 15:19:39 pm »
Nie, ja mówiłem o inteligencji on o ch**owych dissach ale nie sprecyzował o co mu chodziło.

Generalnie rymy pełne + wielokrotne robią się powoli standardem, zwłaszcza w szeroko pojętym ug, tylko że tak jak mówie trzeba jeszcze potrafić te końcówki, sylaby akcentować żeby było te rymy słychać. Jarałem się kiedyś takimi stricte technicznymi wałkami że wers do wersu się idealnie rymuje, gierki słowne, czy takie cuś jak Hańba barbarzyńcy i ąę łony, czy lyrical slaughterhouse papoosa(to nie polskie ale mi sie nasuneło). Takie zabawy są dobre dopóki ktoś żeby mu się zgadzały rymy nie zaczyna pisać wersów na yode. Umjejętność napisania dobrego tekstu technicznie a nie tylko lirycznie jest dosyć istotna ale nie jest kluczowa w ogólnej ocenie rapera. Taki np Pan Wankz wyczynia z tekstami jakieś kosmiczne rzeczy zachowując przy tym jakiś sens ale jak sam mówi "moje flow jest proste, pokazuje niewiele jak j.lopez topless".

ps. ten post może być troche nieskładny, bo się śpiesze, więc jak coś popieprzyłem to nie łapać mnie za słówka.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #557 dnia: Kwietnia 10, 2009, 18:24:12 pm »
I tu dochodzimy do podstawowego pytania:
czy techniczna nawijka usprawiedliwia pierdolenie głupot?

Imo - czasem tak, czasem nie...


Anyway, lubię w rapie z USA coś co przy użyciu polskiego języka jest chyba nieosiągalne( a na pewno mocno ograniczone) - dwuznaczne rymy.
Np te wersy Jay-a - chyba mistrza tego typu akcji:
Cytuj
Truthfully
I wanna rhyme like Common Sense
I ain't been rhymin like Common since
When your sense got that much in common
And you been hustlin since
Your inception
Fuck perception
Go with what makes sense
Since

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2009, 18:32:10 pm wysłana przez A-n »

Tarniak

  • Gość
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #558 dnia: Kwietnia 10, 2009, 18:26:08 pm »
Oczywiście, że da się takie rzeczy robić po polsku. Choćby przekłady (nie pamiętam tytułu) w wykonaniu Pana Barańczaka, pokazują, że można się w ten sposób bawić znaczeniowością.

adriano

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 06-07-2007
  • Wiadomości: 6 441
  • Reputacja: 4
Odp: POLSKI HIPHOP!!!
« Odpowiedź #559 dnia: Kwietnia 10, 2009, 18:58:30 pm »
Oczywiście, że da się takie rzeczy robić po polsku. Choćby przekłady (nie pamiętam tytułu) w wykonaniu Pana Barańczaka, pokazują, że można się w ten sposób bawić znaczeniowością.

fajnie jakby ktoś podał mi przykłady takiej zabawy słownej w polskim rapie - bo jak mówiłem wcześniej, rodzimego rapu słucham bardzo mało...


Odbiegając nieco od tematu - pojawiła się oficjalna tracklista płyty Mesa!
Cytuj
Ten Typ Mes 'Zamach na przeciętność'
1. Cześć (intro)
2. Ten zwykły we mnie
3. To już
4. Nie ten sam ziom feat. Numer Raz, Łona
5. Jak to !?
6. Nie płaczę za nimi feat. Ero, Stasiak
7. Na później (skit)
8. Welcome/Willkommen!
9. Tribute to Hank (skit)
10. Smak życia
11. Dwadzieścia pięć feat. K8
12. Kontrkultura (skit)
13. My
14. Zamach na Jana K.
15. Giń, kochanie ! feat. Flow, Riczi
16. OiOM
17. Dziś nie zamierzam kochać (skit)
18. Co jest warte uwagi


Fajnie, że jest mało gości - niewielu raperów wypada w miarę dobrze przy Typie. Feat z Łoną to chyba najciekawiej zapowiadający się track - tylko po ch*j im tam potrzebny Numer Raz?