Znasz już nasz Growy Radar Cenowy?
Znasz już nasz Radar Cenowy? Znajdziesz tam najniższe ceny gier spośród 40+ sklepów internetowych »
News

CD Projekt Red wykańcza krewnych - CDP zwalnia pracowników

Przesunięcie premiery Cyberpunka źle wpłynęło na znanego dystrybutora gier.

Obecnie na polskim rynku mamy trzy "CD Projekty" - CD Projekt RED który tworzy gry, CDP (zwany kiedyś CD Projektem) który dystrybuuje gry i CDP.pl jako sklep internetowy.

I to właśnie w tej, znanej z wydawania gier (ostatnio wydawali u nas chociażby F1 2019, Control, The Surge 2 czy GreedFall), a graczom PCtowym z "eXtra Klasyki" w niebiesko-szarych pudełkach, czy wreszcie znanej z legendarnych już tłumaczeń na język polski, od Baldur's Gate począwszy - zwolniono właśnie masę pracowników.


Legendarne stało się już zdanie z pierwszego tłumaczenia CD Projektu - Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę. Zdaniem serwisu GryOnline.pl, ta droga dobiega jednak końca, a samo CDP (CD Projekt S.A) zostanie wkrótce zlikwidowane. Z kolei na stronach Komputer Świata można przeczytać:

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że bezpośrednim wynikiem zwolnień było przełożenie daty premiery Cyberpunka 2077. Podobno sam wydawca nie wiedział o tych planach wcześniej (...) i przygotował już ogromną machinę marketingową, łącznie z pudełkami, plakatami i gadżetami – część z nich zawierać miała nieaktualną już datę premiery, informacje i screeny, które za pół roku będą najpewniej zmieniane.

Bartłomiej Sieja

Tutaj jednak widzę pewną nieścisłość - skoro kampania była zaplanowana na następne miesiące a sama premiera miała być dopiero w kwietniu, to firma powinna mieć pieniądze, aby przetrwać do kwietnia. Chyba, że podejmowana właśnie decyzja próba dotrwania do września i zwolnienie pracowników ma pozwolić na oszczędności. CD Projekt RED zapewnia bowiem, że każdy, kto zamówił grę, a zwłaszcza edycję kolekcjonerską, otrzyma ją bez opóźnień.

Po wycofaniu się Techlandu z wydawania gier i dawnym już upadku Empikowego LEMa, wydawcami gier poza Sony, EA i Ubisoftem w Polsce są już głównie Cenega i niedawno dopiero uruchomiony (ale zgrabnie się rozpychający) oddział Koch Media Polska. Oczywiście firm jest więcej, ale sporo z nich wydaje głównie mniejsze tytuły, czy wręcz produkcje indie, które często nie mają nawet pudełek.


Nie wiem jak historia potoczy się dalej, ale trzymam kciuki, aby CDP mimo wszystko przetrwało bo to firma-legenda na naszym rynku. Smutno byłoby pożegnać ją po 26 latach działalności. Oczywiście najczarniejszy scenariusz pozostanie niemal bez wpływu na CDPRed, CDP.pl czy GOG.com, gdyż CD Projekt S.A dawno został już sprzedany i wyszedł poza grupę wspomnianych firm - ale wszystkie te firmy powstały właśnie dzięki dzisiejszemu CDP. Sentymentalnie wciąż są ze sobą powiązane.

Czas czytania: 3 minut, 13 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Rune Factory 4 na Switcha już za miesiąc

arrow-right
arrow-right

Remaster Wasteland zadebiutuje w lutym. Gra na premierę ominie PS4

Komentarze
...
185.68.***.*** • #1
skalariX
249 dni temu

Nie dziwię się. Ja np. i kumpel nie czekamy już na Cyberpunka, a nasz hype opadł do minus kilku punktów po tym, jak na 3 miesiące przed premierą wersja na konsolę XO jest, cytuję: "(...) chodzi ekstremalnie niesatysfakcjonująco"

odpowiedz
...
185.68.***.*** • #2
skalariX
249 dni temu

Dodam, że mamy ps4.

odpowiedz
...
185.68.***.*** • #3
skalariX
246 dni temu

"Tutaj jednak widzę pewną nieścisłość" - coś kręcą ... :/

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.