News

CDP ogłasza upadłość. Dystrybucją Cyberpunk 2077 w Polsce zajmie się Cenega

Na szczęście nie wpływa to na proces produkcyjny gry polaków.

Legendarny dystrybutor CDP ma zamiar ogłosić upadłość — taką informację podał Puls Biznesu. Znana na polskim rynku z dystrybucji ikonicznych gier takich jak Wiedźmin czy serii wydawniczych Platynowa Kolekcja czy eXtra klasyka przestanie niedługo istnieć. Obecnie trwa proces zabezpieczenia majątku spółki i ustanawiania syndyka, a następnie zostanie ona zlikwidowana.

Stare logo spółki, które naszym czytelnikom z pewnością przywołuje wiele wspomnień

Należy zaznaczyć, iż spółka CDP (znana niegdyś jako CD Projekt sp. z o.o.) jest niezależnym od znanego z Wiedźmina 3 CDP Red bytem. Ta ostatnia firma rozdzieliła się z CDP (który zachował wówczas sklep CDP.pl) już dawno temu. Przedsiębiorstwo następnie sprzedało wspomniany sklep internetowy grupie Merlin, a samo zajęło się jedynie szeroko pojętą dystrybucją.

Przyczyną upadłości była oczywiście nieciekawa sytuacja finansowa spółki, która od dłuższego czasu nie mogła poradzić sobie na rynku. Gwoździem do trumny najprawdopodobniej okazało się przełożenie terminu premiery głośnego Cyberpunk 2077, który to miał początkowo zadebiutować w kwietniu, ale ostatecznie na półki sklepowe trafi dopiero 17 września.

Ówczesny CD Projekt był wydawcą takich hitów jak Gothic II

Klienci, którzy zdecydowali się złożyć zamówienie przedpremierowe na grę RED-ów, nie powinni się upadłością wydawcy przejmować, gdyż wszystkie jego zobowiązania jest gotowa przejąć Cenega — obecnie największy dystrybutor gier w Polsce, choć o niezbyt pozytywnej opinii wśród graczy. Obecnie nic nie wskazuje na to, by miało dojść z powodu tego transferu do jakichkolwiek opóźnień czy problemów, a sam proces powinien przebiegać płynnie, gdyż do premiery produktu pozostało jeszcze sporo czasu.

Cyberpunk 2077 zadebiutuje 17 września 2020 roku na PS4, Xbox One oraz PC. Planowana jest także wersja gry na konsole nowej generacji. Naturalnie tytuł będzie posiadał polską wersję językową.

Tagi:
Platformy:
Czas czytania: 2 minut, 37 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Activision wydoi Crasha Bandicoota przed kolejną dużą częścią

arrow-right
arrow-right

Yakuza Kiwami w końcu w Game Pass. Tytuł jest już dostępny do pobrania

Komentarze
...
83.31.***.*** • #1
Wataha
1487 dni temu

To jest bardzo smutny news.

Kawał dobrej historii znika.

Nie rozumiem dlaczego pozbyto się istotnego elementu rynku jakim jest własny kanał dystrybucji

odpowiedz
...
194.49.***.*** • #2
gnysek
1486 dni temu

Głównym rynkiem CDP były tłumaczenia i własne wydania gier na rynek PC. Steam to zabił, a gry na konsole zawsze były przez nich traktowane zazwyczaj po macoszemu (raptem naklejka z napisem "gra wideo na konsole, importer: CD Projekt, Jagiellońska, Warszawa").

Najlepsze, że z CDP wydzielił sie wydawca, Klabater i maja się dobrze. Może w firmie umarł klimat albo chęci.

odpowiedz
...
176.221.***.*** • #3
~
1486 dni temu

Smutniejsze jest to, że zaraz przez te kwarantanny upadnie tysiące firm.

odpowiedz
...
85.89.***.*** • #4
GoDlike
1485 dni temu

Niestety, niektóre branże dotknęło to szczególnie dotkliwie.

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: