Tidux, znany informator ze świata PlayStation, poinformował właśnie, że Sony szykuje parę zmian w oprogramowaniu do konsoli PS4, mimo planów wydania PlayStation 5 w przyszłym roku.
Być może część z tych zmian ma właśnie przygotować nadejście nowej konsoli, tak, aby każda nowa gra mogła korzystać z ich dobrodziejstw, oraz można było wyeliminować wszelkie problemy przed premierą następczyni.

Wg. informatora, kolejne oprogramowanie do PS4 (nie będące "poprawą stabilności") wprowadzi:

- listę życzeń gier - ma to jak najbardziej sens, bowiem taka lista jest już od paru lat w internetowej wersji sklepu PS Store i sam z niej korzystam.
- wysyłanie prezentów - prawdopodobnie chodzi o kupowanie gier kolegom, jak na Steam - we wspomnianej liście życzeń mamy ustawienie, czy ma być ona widoczna "dla znajomych" czy "prywatna", więc znów się to pokrywa z istniejącą funkcją, ale brakującą w konsoli.
- progresja trofeów - bardzo ciekawa funkcja, pokazująca np. że zabiliśmy już w danej grze 30 z 1000 wymaganych przeciwników do trofeum, czy przejechaliśmy 50 z 4000km itp. Oczywiście - zadziała to tylko w nowych grach, lub tych które dostaną patcha.
- czas i statystyki gier - o tym, że Sony zbiera takie dane, można było się przekonać parę miesięcy temu, gdy Sony generowało krótkie filmiki ze statystykami grania oraz grą przy której spędziliśmy najwięcej czasu. Wiemy więc, że zbierane są takie dane, czemu więc nie mielibyśmy ich zobaczyć?
- możliwosć przypięcia gry w menu - obecnie menu konsoli działa tak, że przesuwa ostatnio ogrywaną grę na początek listy. Przypięcie powodowałoby więc, że wybrane gry nie przesuwałyby się na koniec gdy chwilę w nie nie gramy, tylko zostają na pierwszych pozycjach (z drugiej jednak strony - jak przypniemy 10 gier, to pewnie nadal będą się przesuwać w grupie "przypiętych").

Pozostaje więc czekać czy plotki są prawdziwe, ale nie brzmią jak coś, czego nie można by dodać. Sony uwielbia wypuszczać nowe funkcjonalności we wrześniu, nie zdziwiłbym się więc, gdyby w ciągu kilku tygodni ogłoszono betę nowego firmware.