News

PlayStation 5 z RDNA 2. Konsola nie będzie technologicznie w tyle za Xbox Series X

Szybka teza i szybkie potwierdzenie.

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o wypowiedzi jednego z pracowników AMD na zamkniętej dla prasy konferencji, gdzie stwierdził on, że obie konsole będą bazowały na tej samej architekturze układu graficznego RDNA 2 Potwierdzono natywną obsługę Ray Tracingu w PlayStation 5 oraz Xbox Series X . Dziś za sprawą zorganizowanego AMD Financial Analyst Day mamy już oficjalne potwierdzenie tej informacji.

Zaprezentowany przez włodarzy korporacji slajd potwierdza wspomniane przypuszczenia dotyczące architektury GPU nowej konsoli Sony. Na poniższej grafice znajduje się informacja, że RDNA 2 to wspólna architektura chipów graficznych PC i „konsol”, w zamyśle obu, a więc zarówno PlayStation 5 jak i Xbox Series X.

Wielu czytelników zastanawia się teraz zapewne, o co w tym wszystkim chodzi? Cała sprawa wynika z zamieszania, jakie powstało, gdy kilka źródeł w internecie twierdziło, iż jedynie układ graficzny Xbox Series X będzie bazował na nowej architekturze RDNA 2, a PS5 na starszej RDNA.

Nieobeznanym w technikaliach może to nic nie mówić, ale wystarczy wiedzieć, że niemal z każdą nową architekturą GPU wprowadzane są nowe funkcje, a całość jest optymalizowana, by chip działał szybciej i pobierał mniej energii, co bezpośrednio przekłada się na moc konsoli. Dzięki tej informacji wiemy, że PlayStation 5 nie będzie technologicznie w tyle za konkurencją i powinno zapewnić podobne wrażenia pod względem grafiki jak Xbox Series X.

Dlaczego nie napisano wprost o PlayStation 5? Być może AMD po prostu nie chciało lub nie mogło mieszać się w plany swoich korporacyjnych klientów w postaci Sony i Microsoftu. Dlatego, zamiast w bezpośredni sposób przekazać informację na temat architektury jednej z konsol opatrzoną wielkim napisem PLAYSTATION 5, woleli oni pójść bezpieczniejszą drogą i stwierdzić, że nowe konsole będą bazowały na tej samej architekturze. W taki sposób zarówno Sony jak i Microsoft nie mogą mieć do AMD pretensji o ujawnienie ich tajemnic, a samo AMD zapewniło swojej konferencji odpowiedni rozgłos.

Konsole nowej generacji będą miały premierę pod koniec obecnego roku. Wiemy już, że oba sprzęty zapewnią wysoką wydajność, a także superszybkie ładowanie produkcji z dyskiem SSD.

Platformy:
Czas czytania: 2 minut, 50 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Dzięki modyfikacji kamery w God of War odkryto, że antagonista pokazuje graczowi środkowy palec

arrow-right
arrow-right

Wystawcy potwierdzili swoją obecność na Gamescomie. Zabrakło Sony

Komentarze
...
185.68.***.*** • #1
skalariX
1457 dni temu

Uff, kamień z serca i RDNA2 w ps5 prawie na 100%

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: