News

Nowe statystyki sprzedaży gier z UK. Wreckfest niespodziewianie wyprzedza Control

Wygrana Astral Chain to nie jedyna niespodzianka w rankingu, bo i czarnego konia także nie zabrakło.

Właśnie dziś napłynęły kolejne dane sprzedażowe dot. gier ze Zjednoczonego Królestwa i tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Ranking obejmuje dane z ostatniego tygodnia i informuje o obecnej pozycji na liście sprzedaży, poprzedniego miejsca w rankingu oraz oczywiście tytule i wydawcy.

Na podium znalazł się tytuł na Switch Astral Chain, który zadebiutował zaledwie kilka dni wcześniej i od razu zgarnął wysokie oceny recenzentów na całym świecie. Obecnie w serwisie Metacritic produkcja może poszczycić się wynikiem na poziomie 87/100 punktów co pozwala jej podjąć walkę z najlepszymi grami na Switch. Wygrana produkcji na konsolę przenośną w UK nie powinna dziwić, gdyż od wielu lat Nintendo wiedzie tam prym, często wygrywając z Sony czy Microsoftem.

Warto zauważyć, że podobna sytuacja nie ma miejsca w wielu krajach Europy, gdzie dominuje PlayStation 4, toteż jeśli interesuje nas całościowy obraz Europejskiego rynku, to na dane od Brytyjczyków należy patrzeć z przymrużeniem oka.

Mocno dziwi tak niska pozycja w rankingu mocno przecież reklamowanego i hajpowanego Control. Tytuł od Remedy Entertainment zadebiutował mniej niż tydzień temu, więc większość osób spodziewała się przynajmniej 2-3 miejsca na liście, jednak wylądował on oczko dalej, bo na czwartym miejscu. Może to mieć związek z problemami dot. wydajności tego tytułu, o których pisaliśmy wcześniej —  Control otrzymuje bardzo rozbieżne oceny. Płynność potrafi spaść do 10 klatek, choć aż tak niski wynik na pewno jest spowodowany wieloma różnymi przyczynami.

Czarnym koniem rankingu okazał się Wreckfest. Gra wyścigowa w klimatach kultowego Destruction Derby ze znacznie skromniejszymi niż w czołówce branży wydatkami na marketing pokonała zarówno Control, jak i równie świeże The Dark Pictures: Man of Medan (debiut 30 sierpnia) wspinając się aż na drugą pozycję.

Wynik robi szczególne wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę, iż ścigałka debiutowała dokładnie w tym samym dniu co Control, dzięki czemu walkę tych dwojga można porównywać bezpośrednio, bez brania poprawki. Jeśli wziąć teraz pod uwagę zamiłowani Brytyjczyków do wielkiego N to można by pokusić się nawet o stwierdzenie, iż Wreckfest mógłby wygrać na reszcie rynków Europy z teoretycznie, znacznie silniejszymi konkurentami, a to byłoby niemałe zaskoczenie.

Nowe IP — The Dark Pictures: Man of Medan od Supermassive Games uplasowało się na trzeciej pozycji i to i tak dobrze, biorąc pod uwagę, że tytuł nie zdobył serca większości graczy, a jego oceny są dość niskie. Do tego produkcja zadebiutowała 30 sierpnia, a więc później niż większość „świeżynek”, co również ma wpływ na pozycję w rankingu.

Za sprawą niedawnych promocji do pierwszej dziesiątki powrócił ekskluzywny dla PS4 Spider-Man, a nieśmiertelne GTA V spadło na 9 miejsce, wygrywając walkę z Tom Clancy's The Division 2 Ubisoftu.

Ranking nie obejmuje sprzedaży w formie cyfrowej.

Pełna tabela prezentuje się następująco (stan na 2 września 2019):

Ostatnia poz. Obecna poz. Tytuł Wydawca
1 ASTRAL CHAIN NINTENDO
2 WRECKFEST THQ NORDIC
3 THE DARK PICTURES ANTHOLOGY: MAN OF MEDAN BANDAI NAMCO
4 CONTROL 505 GAMES
1 5 MARIO KART 8 DELUXE NINTENDO
3 6 CRASH TEAM RACING NITRO-FUELED ACTIVISION
2 7 SUPER MARIO MAKER 2 NINTENDO
34 8 MARVEL’S SPIDER-MAN SONY COMPUTER ENT.
7 9 GRAND THEFT AUTO V ROCKSTAR
9 10 TOM CLANCY’S THE DIVISION 2 UBISOFT

Tagi:
Czas czytania: 3 minut, 52 sekund

Przeczytaj więcej na podobne tematy:
Najchętniej pobierane gry z PS Store we wrześniu - 11.10.2019 14:59
Niedawno pisaliśmy też o...

Nowy gameplay z Zelda: Link’s Awakening

arrow-right
arrow-right

Sony w ogniu krytyki po przedwczesnym usunięciu Driveclub ze sklepu

Komentarze
...
213.136.***.*** • #1
philipo
1777 dni temu

Bardzo ładny wynik ASTRAL CHAIN. A co do popularności Big N w Eu to wyniki sprzedazy z pierwsze półrocze pokazują,że UK wcale nie jest liderem w tym aspekcie ;-)

https://www.thesixthaxis.com/wp-content/uploads/2019/08/days-gone-sales-gfk.jpg

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: